לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-02-2008, 16:09
  משתמש זכר שכחתי את סיסמתי שכחתי את סיסמתי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.10.06
מה שבכיפה-האמנם?

האומנם צריך להיות חובש כיפה בשביל להיות דתי(או אפילו חרדי) ?

לדעתי צריך לחלק את הדבר לשניים.
1. עניין האמונה.
2.העניין החברתי.

ונתחיל ב2. על פי הגדרת הפורום, הפורום כאן הוא יותר חברתי, ולכן העניין הוא שדווקא יש הבדל בין חובש כיפה לאחד שלא חובש, מסיבה פשוטה, לרוב אדם שחובש כיפה הוא אדם שיותר מעורה בחברה שלו, גם אם אינו מאמין כלל.
כי אדם כזה, הולך לבית כנסת ומתעדכן בכל "המקווה נייעס"(רכילות תוצרת בית), הוא גם קורא את הפשקאווילך שמסתובבים ברחובות ובקיצור מעודכן במה שקורה.

מה שאין כן אדם שמאמין אך לא חובש כיפה, כי כשאדם נוהג על פי תפיסה אישית ולא על פי תפיסה חברתית אז מטבע הדברים הוא הרבה פחות מעורה במה שקורה.

זה לא אומר, שאחד יותר טוב מהשני, אלא פשוט נסיון לדון בעניין הזה שנקרא "דתי".

אגב, לדעתי, העניין האישי זה באמת מה שקובע, אך לצערי היום, התפיסה והמוסכמות החברתית היא היא זו שקובעת. ואני מתכוון בדבריי לאלו שחובשים כיפה על כל הראש וחליפה עד הגרביים, אבל אונסים/גונבים/מרכלים(מחק את המיותר).

אבל הפורום הזה הוא עניין חברתי, שכן אם לא, יש לנו את פורום יהדות והלכה.

אשמח לשוע דעתכם בנידון.
חזרה לפורום
ישן 25-02-2008, 00:16
צלמית המשתמש של maorhag
  maorhag maorhag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.06
שלח הודעה דרך MSN אל maorhag
המקור לכיפה
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Kidonkey שמתחילה ב "אני חושב שהכיפה החלה כסוג של כיסוי ראש מהשמש או משהו כזה"

טוב אז אני רוצה לנפץ פה איזשהי דעה שנוצרה
כיפה היא אמנם סמל אבל היא גם כן חובה ולא רשות.
מקור? אז אפשר ללכת לכל מיני מקומות אבל אני בוחר בגמרא:
מסופר על רב נחמן (עשו טובה, תקנו אותי אם אני טועה) שלפני שהוא נולד אמרו לאמא שלו שהבן שלה יהיה גנב גדול והאמא החליטה לשים לו כיסוי ראש כל החיים כדי שתהיה לו יראת שמים,ובאמת באותו דף עד כמה שאני זוכר מסופר שפעם אחת נפל לו כיסוי הראש והיה לידו איזה עץ של תמרים והוא פשוט עלה ואכל (גנב) את כל התמרים. (אני זבוב שעל הקיר ליד רב נחמן אבל הגמרא אומרת אז מותר לי לצטט)
כלומר כיפה היא מבטאת יראת שמים
והירא את דבר ה' לא ילך 4 אמות בלי כיפה (הלכה)

חזרה לפורום
ישן 24-02-2008, 20:55
  ישראל K ישראל K אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי שכחתי את סיסמתי שמתחילה ב "מה שבכיפה-האמנם?"

שמעת פעם את המושג מכבסת מילים? זה בדיוק מה שאתה טוחן בהודעתך.
אענה באופן כללי ולא אחת לאחת למה שכתבת ולו בגלל שכנראה לא אוכל להשיב [מפאת חוסר זמן] לתגובות ההמשך, למרות שאשתדל להכנס שוב אם אוכל.

ראשית, לא כתוב בתורה שצריך להיות דתי, חרדי או אחר. כתוב מה על אדם, מכל מין, בכל זמן ובכל מצב לעשות ומה לא לעשות.
התורה בשלימותה היא תורה שבכתב ותורה שבע"פ, אף אחד לא יכול לבחור מה מהם הוא רוצה לקיים ומה לא, ברגע שאדם בוחר ואפילו רק דבר אחד שאותו הוא לא עושה [כמובן לא במקרה שיש הלכה ברור שמסיבה כלשהי הוא באותו זמן/מצב לא מחוייב בה], הוא כאילו כפר בכל התורה כולה. כפי שכתוב: מומר לעבירה אחת, מומר לתורה כולה.

נראה את אותו אדם שטוען שמספיק אמונתו ולא בכל דבר הוא גם צריך לעשות מעשה ממשי, לשכנע את עצמו שהוא מאמין שהוא שבע, עירני או כל דבר אחר, והוא לא צריך לאכול או לישון, כי הוא הרי מאמין שהוא שבע...

שנית, לכל דבר בתורה, לכל הלכה ברורה ולכל מנהג יש טעם, אבל ברור שלא הכל אפשר ללמוד ברגע ואף לא במשך מס' שנים בלבד.
לכן, ראשית צריך לקיים את כל חוקי התורה ואף מנהגים שהשתרשו [מנהגים שהשתרשו בכל קהילות ישראל או/ו בהתאם לקהילה אליו משתייך אותו איש/אשה], לאחמ"כ ובמקביל, רצוי (ואולי אף חובה) ללמוד ולהבין טעם בכל דבר.
בדיוק כמו שאדם לא יפר (בגלוי) את חוקי התנועה שאינו מבין, רק בגלל שהוא עדיין לא למד פיזיקה והוא עדיין לא מבין את ההגיון בזכות הקדימה. ברור לכל בר דעת שהוא קודם כל מחוייב בכל חוקי המדינה בין אם הוא מבין את הסיבה לכל פרטי החוק ובין אם לאו. כמובן שאם הוא ירצה גם להבין מה ההגיון ומה הסיבה בכל חוק, הוא יכול ללמוד בהמשך, אבל חוסר ההבנה לא פוטר אותו מיישום החוק.

אגב, למרות שהשתדלתי להשיב, האשכול ממש לא מתאים לפורום זה. יש בפרש פורום בשם "יהדות והלכה" ואם איני טועה נושא זהה או דומה [בעל תשובות זהות או דומות] כבר נידון שם לפחות פעם אחת.

אני מנתל אם התעלמתי מחלק מהכתוב בהודעה הראשונה, פשוט הסתםקתי בקריאת השורות הראשונות כדי להשיב.

לסיכום: היות וצריך ללכת בכיפה [ולא משנה כרגע היכן המקור ומה הטעם], ברור שרק חסר דעת ירמה את עצמו ויטען שהוא שומר מצוות גם בלי ללכת עם כיפה.

בהצלחה
חזרה לפורום
ישן 28-02-2008, 20:05
  ישראל K ישראל K אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "אני חושבת שאתה זה שהקצין את..."

חסכת לי חלק מהתגובה, אז הוסיף רק מספר דברים נוספים.
"מומר לדבר אחד בתורה, מומר לתורה כולה", אינו דבר שאני קבעתי, אני מאמין שאם למדת מעט הלכה וגמרא (תלמוד) נתקלת בזה.

יתירה מזאת, כתוב בתורה, "כי אין צדיק אשר יעשה טוב ולא יחטא", מי שלא עבר אף פעם עבירה, אני לא יודע מה הוא כן, אבל בן אדם הוא לא, ואנחנו מצווים דווקא להיות בני אדם...
הבדל הוא אם אדם חוטא בעל כורחו, או שכדי להשקיט את מצפונות הוא משכנע את עצמו שזה לא עבירה.
כתוב בירמיהו, "הנני נשפט אותך על אומרך לא חטאתי", לא זכור לי שכתוב שם משהו נוסף שעל זה אלוקים ישפוט, אלא זה היה העוון החמור יותר, זה שלא מכירים בחטא. טבעי שאדם יכשל (אם כי זה בהחלט עדיין לא מתיר לו לחטוא), אך אסור שהוא ישכנע עצמו שזה לא חטא, ראשית שיכיר בחטא, ובעז"ה הוא גם יזכה לחזור בתשובה.
חזרה לפורום
ישן 28-02-2008, 19:22
  משתמש זכר m-hanan m-hanan אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.01.07
שלח הודעה דרך MSN אל m-hanan Facebook profile
אוקיי,התפיסה שלי.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי שכחתי את סיסמתי שמתחילה ב "מה שבכיפה-האמנם?"

אני בא מבית דתי-מסורתי,ובאמת גדלנו כדתיים שלא כלכך מעורים בחברה הדתית,ואני שמח על כך.לא הלכנו עם הזרם-היינו אינדיווידואלים.גם ההורים שלי לא ממש באו מרקע דתי ישראלי-אבא שלי היה חילוני כמעט גמור והיה בחברה החילונית עד שהתחתן,ואמא שלי עלתה מאיראן בגיל 20,עם מנטליות,ערכים וכל מיני דברים בצורה שונה.בקיצור-שניהם לא גדלו בחברה הדתית בארץ,מין שילוב שכזה.

עד שניכנסתי לבית ספר דתי לא הייתי הולך עם כיפה בכלל,חוץ מאירועים דתיים ובית כנסת.כשניכנסתי למערכת החינוך הדתית מעצם חוסר הרצון להישאר בחוץ הייתי חובש כיפה,וגם כי ככה.כשאתה קטן ובגיל ההתבגרות אתה לא חושב יותר מדי על הדברים האלה.

והאמת שמגיל קטן לא אהבתי ללכת עם כיפה כי זה די מתייג אותך,ויוצר ניכור מהחברה שבה אתה חי.כיום אני לא הולך עם כיפה,עד לא מזמן הייתי שם באירועים משפחתיים מתוך הכבוד והלויאליות כלפי המשפחה המורחבת,אבל עכשיו כבר אני לא עובד על אף אחד.

אני גם לא דתי כלכך,אבל גם אם הייתי דתי אני חושב שלא הייתי חובש-אני לא צריך להוכיח משהו.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/95/Theodor_Herzl.jpg/38px-Theodor_Herzl.jpg]
"לא רוצים,לא צריך..."

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:04

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר