לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה פעם הזמנים היו יותר טובים; כולם אומרים - ככה כולם חושבים... גלים של נוסטלגיה עפים באויר, כי פעם החורף היה די סביר... גלים של נוסטלגיה עפים באויר, כי פעם בקיץ היה די קריר... אני לא כל כך זוכרת; מתגעגעת רק בערך, כי העתיד נראה לי הרבה יותר מגניב: רוצה לנסוע ברכבת התחתית של תל אביב... והם יגידו: זהירות מהמרווח, זהירות מהמרווח, זהירות מהמרווח... חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > אמצע החיים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-02-2008, 08:59
  משתמשת נקבה הגרייי הגרייי אינו מחובר  
מנהלת בע"ח, וגם לוחות | המנהלת הכי חיה שיש..

חבר מתאריך: 17.10.06
הילדים של פעם

אולי כבר היה ואני פיספסתי, אבל לדעתי מרגש..

ילדי דור תש"ח,תש"ט ו..
אנו,שנולדנו פה,או עלינו בילדותנו,
אנו שגדלנו כאן,להורים שעלו,לעיתים ברגלים,
שגדלנו בדירת חדר או שניים,
שיצאנו לשחק ברחוב,קלאס,גולים ומחניים.
אנו,ששרנו שירי מולדת באהבה ובכוונה גדולה,
שהכנו שיעורי בית ללא מחשב,טלפון סלולארי,
או טלוויזיה חינוכית.
הטלפון לא צלצל בילדותינו,ברוב בתי הורינו,
המזגן-טרם נפוץ היה,
היה לנו חם בקיץ,קר בחורף...פשוט,לא ידענו...
לא,לא סבלנו,יצאנו החוצה,לרחוב,לשכונה,
ומצאנו שם את כל המי ומה,
מתחת לעץ,אם היה, הסתתרנו מן החמה,
התחלקנו עם חברים,בכל מה שהיה,
עשינו הכול,להגשים חלומות הורינו,
שהיו חדורי הנעות ללמדנו,לחנכנו,להעשירנו,
שנעבוד במשרד,ולא-כמותם בעבודה מלכלכת,
אנו שלמדנו בתיכון,עוד בטרם היה חינוך חינם,
שהבטנו במורינו בעיניים כלות,מעריצות,
לא אומר שלא עשינו שטויות,לא היינו צדיקים,
השתובבנו,"התקנדסנו",
עברנו את גיל ההתבגרות,ללא ניתוחים פלסטיים,
מה שקיבלנו בהיוולדנו-נשאר אינו...
לא שיפצנו אף,עיניים או ציצים,לא שאבנו שומן,
לא היינו בולמים או אנורקטיים,
היו לנו עיתוני ילדים ונוער,חיכינו להם,הגיעו בדואר,
העברנו מיד ליד,כרכנו ושמרנו,
אנו-על סף השישים...
אנו-שימינו הנוכחיים קשים,כואבים ומסויטים.
הארץ גדלה,התפתחה,התקדמה,
מכשירים בלי סוף לעזרה,
מזגנים,מסכים,סלולאריים,סרטים בבתים,
רהיטים מפוארים,טירות מנקרות עיניים,
ילדינו נישאו,אנו-סבים וסבתות...
מתלבטים אם לפרוש או להמשיך לעבוד,
מתנדבים ומקימים עמותות,
שומרים על קשר,עם חברינו מהילדות,
משתתפים באירועים,שמחים ועצובים,
מתקדמים במשעולי החיים,קדימה,ותמיד-מבט מתגעגע....לאחור.
לרובנו,שגדלנו וגידלנו ילדים בשניים
שלושה חדרים,
יש היום דירות ארבעה חמישה חדרים,
ויש חדר טלוויזיה,וחדר מחשב,וחדר בלגאן,
וחדר יפה,וחדר כזה..
ורובנו,קמים בבוקר,ושואלים:ההיה?או חלמתי חלום?
הייתכן שזו המדינה שגדלתי בה?
שגידלתי בה את ילדיי?שחינכתי בה את תלמידי?
ששרתי איתם:כאן בארץ חמדת אבות...במרץ,תנופה,
אהבה?
הייתכן?
רוצחים?הורגים?גונבים?שודדים?שותים לשוכרה?
גילוי עריות במשפחה...
מקבלי שוחד,נותניו,אנסים כאלה ואחרים,מכל השכבות,מכל המינים,
אין "אסור",אין כבוד,אין יראת כבוד,
מושאי הערצתנו הלכו ללא שוב,הותירו אותנו,
לשאת באחריות,
ראשי ממשלה נשפטים,נשיאים מואשמים,שרים לא שרים,וחבר כנסת...הצחקתם,סתם אחד שעשה רעש בשכונה...
יושב ראש כנסת,בתסרוקת "קוצים",גוונים,פסים בשיער,תלבושות מנקרות עיניים,
דוגמנית,יפיופית,תלמידה שסולקה מבית הספר-אלה בכנסת,ואפילו בממשלה...
וכך-הפכה מדינתי לבדיחה.ואני אינני צוחקת,אני בוכה.
תחת כל אבן שתרים-תמצא עקרב ,בכל ערימת דפים תמצא"סקופ",
והדוגמאות כה רבות...
רוצחים בתוך בית ספר...ילדים עם סכינים,קשיש רוצח זוגתו בקניון,
סמים במחוזותינו,מחליפים ידיים,משנים ראשים,
שחקני תיאטרון,שלנו,מופיעים כדמויות לחיקוי,מפרידים בין סוגי הסמים...זה מותר,זה אסור,"זה רק לתפוס ראש"ואל תהיה "חנון"
"לקום מחר בבוקר עם שיר חדש בלב"-בדיחה?
ואיזה שיר יהיה זה?-דור מזוין?
אנו,שנולדנו וגדלנו ושירתנו בצבא,ונישאנו והקמנו בתים וילדנו ילדים,וחינכנו ויצרנו,ועבדנו,ומיסים שילמנו,ומכל
רע-הדרנו רגלינו,
אנו קמים בבוקר ושיר חדש-אין לנו,
עייפנו,יש מין השלמה,ייאוש,הרמת ידיים,
דורכים על סף השישים,רוצים ליהנות מהילדים,מהנכדים,לשמור על הבריאות,
על לחץ דם תקין,
ואולי,אולי אולי,עוד נזכה ונראה שינוי לטובה,רוח אחרת,כי מכאן-אפשר רק לעלות,אין יותר לאן לרדת.
ונושאים תפילה בקול ובכוונה,מי ייתן ויבוא שינוי,
ותחזור התבונה,הבושה,אהבת הזולת,היושרה.
אמן.

שוש מנור,5.2.07

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-02-2008, 15:47
צלמית המשתמש של שמוליק
  שמוליק שמוליק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.11.01
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הגרייי שמתחילה ב "הילדים של פעם"

שוש היקרה.
יש לי רק 2 מילים לומר לך:

יאללה יאללה...

על איזה ילדים את מדברת?
בתש"ח ילדי ירושלים חיו בפחד מהצלפים הירדנים והיו מתחבאים מאחורי חומות מגן.
בתשס"ח ילדי שדרות חיים בפחד מהקסמים ומתחבאים מתחת למחסות.
בתש"ח היו אחוז קטן מאד של הורים שעלו ברגלים.
בתשס"ח ליתר דיוק לפני חודש הגיעו לארץ 14 משפחות חדשות מאירן תוך שהם משאירים אחריהם את כל רכושם.
בתש"ח שאבו מים מהבאר ברוב המקומות בארץ והתקלחו פעם בשבוע אם צריך או לא.
על זה את לא מתלוננת?
אני יכול לעבוד על כל סעיף שכתבת ולהגיב עליו, אבל אני חושב שהרעיון מובן.
להתרפק על העבר זה נורא כיף, במיוחד כי זוכרים בעיקר את הדברים הטובים. קשה לי לראות כמה אנשים יהיו מוכנים לחזור לאחור וללדת 10 ילדים כדי שאולי 2 ישרדו את הקדחת, שחפת או סתם התקפות טרור.
זאת לא המדינה שגדלת, זאת המדינה שאת וחבריך יצרתם.
כל ראשי השלטון המורשעים ואלה שעדיין לא הם בני מחזור שלך, לא של הילדים היום.

ישן 29-02-2008, 20:13
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
אני מניח כי העולם הוא אותו עולם רק שהשנים לימדו אותך עוד שיעור ועוד תובנה
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי פשוט שמתחילה ב "אני עליתי כילד קטן מאד טרם..."

בילדות, חברות נראית כמשהו אמיץ וטהור. ככל שהשנים חולפות נושרת עוד דמות מופת מן המאגר המקורב, עוד חבר מאכזב ועוד מנהיג נחשב נחשף כ..
אני מניח כי אם תשאל את הנערים המשרתים ביחידות הקרביות או המצויים בעיצומה של שנת שרות - תמצא אותה מידה של תום, רעות ואידאולוגיה כפי שחשת בצעירותך [ולא שאני מרמז חלילה שהיום אתה אינך צעיר]. נכון שהמטלות העומדות בפני הדור הנוכחי 'קלות' מאלו שבפני דור תש"ח - וטוב שכך.
אבי שהיה כמוך עולה חדש שזינק לתוך כור ההיתוך הצה"לי ונותר שנים רבות בצבא קבע - חש כמוך באשר לרעות ואמון שבין אנשים. מעין סוג של נאיביות גברית הקיימת בתנאי לחץ ועומס. אימי שחיה את חיי החוץ - זוכרת היטב שכנים ומכרים ציניים שלא הסבירו פנים וניצלו היטב את היותה טריה בארץ ואת מצוקתם הכלכלית. משתמטים רבים היו בדור תש"ח וגם בימי קדש וששת הימים. משתמטים מתשלום ועד בית, עושקי תמימים משגשגים ונוכלים יהירים בעמדות מפתח היו [ויהיו] תמיד.
גזענות כפי שחוו ילדים אתיופים בפ"ת הייתה לגיטימית וממוסדת כלפי דור שלם של ילדים עולים בימי תש"ח. קדימות לחברי מפלגות בהשגת עבודה וקבלני קולות אלימים מילאו את הארץ כבר בשנות ה50.
כאשר מעסיק נבל מזדמן סרב לשלם לאימי את שכר עבודתה - הייתה המשמעות לעיתים ימי רעב לה ולאמה. כאשר מורה פגעה במוצהר בילדים על רקע מוצא או עמדה משפחתית פוליטית - איש לא יכל לעזור להם. ספסרי שוק מצרכים שחור, נושכי נשך מניצולי שואה, עסקנים מדרג ג' שלא מילאו חובתם בימי מלחמת העולם עשו חיל והון בעוד חלק מניצולי השואה אינם זוכים לטיפול נפשי בסיסי.
החיים היו טובים בעיניהם של רווקים צעירים ואידאליסטים. אלו דברים שונים לשיר עם החבר'ה היי-באבא-ריבה-לחם-עם-ריבה [עד היום אבי מזמזם זאת כשהוא אוכל לחם וריבה ומהלל את הריבה והחלבה הצה"ליים] או לעמוד מול ילדיך ללא לחם וללא ריבה ולדעת שלנבלה הסוציאליסטית מן הדלת שממול יש מזווה מלא כל טוב.
ככה זה בחיים. אלו הם בני האדם ולכן אפילו אבי היקר הופתע כאשר ניסה להרשם לפרוייקט החדש לאנשי הקבע שהצלחתו מובטחת בצהלה או משהו דומה - ונתבשר כי לא יוכל להצטרף מאחר ו'אינו מתאים חברתית' [בעברית - קצין ותיק בקבע, אקדמאי וחרוץ, אבל מה? שווארצע...]

ואם נסכם: מאז קמה מדינתו - זוכים אנו כעם לימים טובים מאלה שידענו ב2000 השנים האחרונות. במישור האישי ובין אדם לחברו מאומה לא השתנה. לפעמים נחמד, לפעמים לא. רק קצת יותר שקיפות.

נ.ב
[1] להגריי - השורה 'אנו שלמדנו בתיכון בטרם חוק חינוך חובה' - אומרת הכל. רבים כל כך לא יכלו ללמוד בתיכון באותם ימים והותירו את החיים הטובים ואת הדלתות שהתיכון פתח בפני בעלי האמצעים
[2] לglsh - אימצתי את ענין חיתוך גבינת 'עמק' בסכיני חלבה. דיווח יבוא בהמשך.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 29-02-2008 בשעה 20:18.
ישן 29-02-2008, 20:48
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
ת'שמע - ורק בינינו (כביסה מלוכלכת)
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "אני מניח כי העולם הוא אותו עולם רק שהשנים לימדו אותך עוד שיעור ועוד תובנה"

סבא שלי - "עליו השלום" כמו שאומרים אלה שעברו את השלב שבו משקרים בפייסבוק וכותבים very liberal בפרופיל "כדי להיות אין" - היה חוזר במרירות פעם אחר פעם על אותן מאנטרות הקשורות ביהודי הפילוסוף והקוטר: "כשהיה מגיע קצין יהודי לפקד על פלוגה בצבא האדום (במלחמה) הפלוגה הייתה נחלקת לחצי: חצי היו עצובים כי אמרו "מעכשיו רק נדבר ולא נלחם". החצי השני היו שמחים כי אמרו "מעכשיו רק נדבר ולא נלחם". מסיבות שלא נפרט כאן, אני חושב שהוא לא היה מעיז להגיד את זה אם לא היה ממורמר מאוד בנושא... ובכל זאת, לעולם לא הצתער שבאו לכאן - ואפילו שעזבו חיים שנראו מאוד מסודרים בזמנו.

האוטובוס שהביא 12 משפחות עולים (מ-6 גלויות לפחות: גרמניה, פולין, הונגריה, מרוקו, מצריים ורומניה) מנמל חיפה נעצר ליד דיונה וכמה צריפים ריקים, מאות מטרים מצפון לשכונה הקטנה של מפוני המאורעות מיפו - "עזרה ובצרון". סרטים של בועז דווידזון הם מתונים לעומת מה שהלך שם. אשה שמחזיקה בספסל האוטובוס ומסרבת לרדת, בעוד בעלה אומר לה בפולנית "אל תעשי לי בושות כאן מול כולם", או אחרת שאומרת לבעלה "עם הגמלים תגור אתה".

עד כאן "רגיל". אלא מה: נהג האוטובוס היה "איכר" מנחלת יהודה (שקרובה לשם). הוא ראה משפחה מסודרת - סבא שלי שהיה פוליטיקאי לא קטן בטוח דיבר אתו בדרך - וסימן להם שיתארגנו ויבואו אתו. הזמין אותם לארוחת ערב עם המשפחה שלו, קבלת פנים בארץ חדשה. הכל היה טוב ויפה, עד שהבן הגדול שלו, באידיש בסיסית (ככל הנראה. אולי בשפה אחרת) אמר למשפחה "עד שאתם הגעתם לכאן, היה ממש בסדר - עכשיו בגללכם, צנע, פשע ועוני". ככה נראה יום ראשון בארץ של משפחה: כל אחת והניואנסים שלה.

הסיפור המיוחד של המשפחה שלי העמיד אותם בנקודה שבה מרצון בחרו "להסתדר" עם מה שיש. הזקנים מעולם לא עזבו את השיכונים: למרות שסבא שלי היה מנהל בכיר במערכת הפיננסית. היום כשאני מסתכל אחורה אני רואה סיפור חיים כזה כנכס! אני נפגש עם אנשים "מכל העולם" מבין שבעוד להם יש הרבה יותר שנות לימוד ממני, לי יש מורכבות חיים מאחורי (כישראלי) שמכינה אותי טוב בהרבה להתמודדות עם חיים מורכבים.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:26

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר