לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-03-2008, 21:47
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
ביצורים, עדכון והמשך

כל כך הרבה תגובות וארועים, שחשבתי שנכון יהיה לפתוח אשכול חדש בנושא ביצורי המאורעות (לא הגיע הזמן למצוא לזה שם?). האשכולות משבוע שעבר כבר עומדים להתפקע מרוב טוב.
ראשית - המון תודה לכולם, למפרגנים, למנדבי המידע, למצלמים, למטיילים ולקוראים. על כל אחד שפירגן, היתה לי צביטה קטנה על כך שאני לא פירגנתי להרבה הרבה אשכולות נפלאים שמופיעים בפורום הזה.אשתדל להשתפר.
אנא, בואו נמשיך. זה הופך למאתגר יותר ויותר.
ותגובות ספציפיות:
לבני, ששאל אם העמדה במוזיאון רמת גן היא אותנטית משנות המאורעות - בררתי, וכן. היא אותנטית. היא גם נראית "נכון".
ישראלה היפהפיה ולבני שהתיחסו לחרות.ישראלה הביא מהאינטרנט (אני מנחש) תמונה של עמדה ממושב חרות, ולבני ביקר שם וצילם את בריכת המים. בתחילת השבוע שעבר הבטחתי שביום חמישי אבקר בשרון, ואכן עשיתי זאת, וביקרתי גם בחרות. גם אני מצאתי את העמדה על בריכת המים, אבל מצאתי גם את זו שישראלה מצא את תמונתה. היא נחשפה כאשר הרחיבו דרך עפר שהובילה לשדות, ומאחר שהפסיקו לגדל שם הדרים והתחילו לגדל שם וילות, היה צורך בהרחבת הדרך. בשמחה רבה הם דיווחו לעולם על התגלית, ולפיכך ישראלה מצא את התמונה. אבל - בעל השטח לא התלהב כל כך, והנה מה שהוא עשה ממנה:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

לבני המשיך לכפר הס, ומצא שם שתי עמדות - אחת שלגביה הוא לא בטוח, והשניה ששולבה בשיפות הבית. לגבי הראשונה - התשובה טמונה בתצלום המקורי. ברזולוציה של האתר קשה לראות. אם המעקה העוטף את הבנין הוא מבטון - זו כנראה עמדה. הבית נראה כאילו הוא בנוי מלבנים, ולא סביר שיבנו לו מעקה בטון אלא אם זו עמדה.
לגבי הבית ששילב את העמדה - נהדר. התרגשתי.
בכל מקרה, בעוד אני פספסתי את העמדות בכפר הס, מצאתי אחת בקדימה (הרמז התגלה באינטרנט):

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

שלומצי הלשין על רמת הכובש, ונסעתי לשם (יום ה'). הקיבוץ (שהופרט בינתיים, אך שומר על רוח חברית טובה ויפה) סבל קשות בתקופת המאורעות. הארכיבאית של הקיבוץ, ירדנה, האירה לי פנים וסיירה איתי בין כל האתרים הרלבנטים. התחלנו במגדל המים, ששם נורתה למוות אחת מהשומרות, כנראה מכדור שחדר דרך החרכים; המשכנו בעמדה על באר א', בכניסה הישנה לקיבוץ; ואחר כך ביקרנו בבית הבטון, אחד מכמה שהוקמו אז, הבתחשב בכך ששאר המבנים בקיבוץ היו צריפים ואוהלים. הלכנו למתפרה, הבנין היחידי מתוך בתי הבטון שטרם סתמו את חרכי הירי שלו; משם נסעתי לפרדסים (האחראי פתח לי את השער ברמוט-קונטרול) למגדל שעומד שם, גבוה וגמלוני, דומה קצת ליצורים במלחמת הכוכבים וסיימתי בקבריהם של מגיני הקיבוץ, חיה פרוינד שנהרגה על המגדל, ואותה חבורה שנקברה ביחד, כשם שנהרגו, ועל קברו של כל אחד מהם כתובה מילה בודדת שמצטרפת למשפט שלם: נפלו ז' באב תרצ"ח ממוקש בשובם מהעבודה.
בתצ"א הם מסומנים כך: 1 - המגדל בפרדס; 2 - בית הקברות; 3 - עמדת באר א'; 4 - מגדל המים (רואים רק את צילו); 5 - המתפרה.
הנה התמונות, ואני מתחיל במפה וממשיך במגדל בפרדס. מצאתי גם תמונה ישנה שלו, שמעידה על גג משופע שבנו מעליו, לצל ולגשם. גם בעמדה של חרות, הקטנה, הם שחזרו גג כזה, בשני הגלגולים העדכניים שלה.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

הנה העמדה על באר א', בכניסה הישנה:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

והנה בית הבטחון (המתפרה), שכמוהו נבנו בהמון המון קיבוצים.

ומגדל המים (שלומצי צירף כבר מזמן תמונה שלו) :

והקברים:

שגב 77 שלח אותי לצומת גנים. מצאתי שם היום מגדל מים, אבל ללא עמדה. גילש סיפר על עמדה בגני תקווה, שרואים אותה היטב מכפר מע"ש (הנכון הוא כפר מעש, ללא גרשיים). אז קודם כל נכנסתי לכפר מע"ש, ומצאתי שם שלוש עמדות. שתי בריכות מים, זו ליד זו - האחת ששרתה את "בהדרגה" והשני את "היובל" - שני ישובים שהתאחדו מאוחר יותר לכפר מעש. מה שמצחיק, זה שלא רק שהם בנו 2 בריכות מים, במקום אחת, אלא גם טרחו לבנות עמדה על כל אחת מהן. הנה הן:

בעל השטח, יהודי מבוגר וחביב, שלח אותי גם לבריכת השחיה של המושב. אם הבנתי אותו נכון - מדובר על עמדה שהוזזה ממקומה המקורי, אבל אני לא בטוח. בכל מקרה, חיכה לי שם גם טנק, וגם הוכחה נוספת לכך שלעמדות הללו היו גגות משופעים:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ומשם המשכתי לגני תקווה, אחרי שאכן ראיתי היטב, מרחוק, את המגדל שגילש כתב עליו. נהדר. רגל אחת שלו נקטעה, ובנו לו פרוטזה מפלדה, באהבה ובחן.

ו- ביג ג'ו - איפה היית? בטח תוכל לתרום המון, כהרגלך.

ואסיים בביקור קטן "על הדרך" שעשיתי, באותו יום חמישי, בקלמניה. חווה חקלאית (מבחינה ארכיטקטונית היא בת דודה של חוות כנרת, חוות חולדה, חוות בן שמן, חוות חפציבה (על כביש החוף פינת נחל חדרה), ואפילו חצר תל חי), אלא שהיא נבנתה קצת מאוחר יותר, ע"י שבט גריידינגר, ונתרמה למדינה. היום היא משמשת כביתה של המדרשה לאמנות, ואין יפה ממנה:

בואו נמשיך.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-03-2008, 18:11
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
אווופס, זה היה ישראלה
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "יפה ומעניין! אגב, הגזמת קצת..."

שלומצי, תודה בכל מקרה. ישראלה - סליחה, הקרדיט על רמת הכובש כולו שלך.
ובהזדמנות זו - מה שנחמד בכל מסע הציד הזה, שבכל מקום אליו אני מגיע, הטענה של המקומיים היא שהישוב שלהם היה לב ליבה של הסערה. ממש בכל אחד מהם זו היתה התחושה. מסתבר שזו היתה בכל זאת סערה רצינית, ומספר הקורבנות היהודיים היה קצת למעלה מ-500 איש.
המאורעות, או המרד הערבי הגדול, פרץ דווקא בשביתה בערים הגדולות, ומעשי התנכלות ליהודים באותן ערבים. כתוצאה מכך התפנו שכונות יהודיות ששכנו באזורים ערבים, והחלה להיווצר הפרדה פיזית, באותן ערים, בין האזורים הערבים לבין השכונות היהודיות. יהודי יפו ברחו ממנה, והקימו את שכונות העוני בדרום תל אביב. כזה היה המצב גם בחיפה ובירושלים.
אלא שעד מהרה האלימות בערים נרגעה, והאלימות עברה לישובים המופרדים, החקלאיים. לאחר תקופת מה של אלימות, אנשי הכפר כרעו תחת הנטל של עבודה-שמירה-עבודה-שמירה, ודרשו עזרה. ההסתדרות ארגנה מחזורים של מתנדבים מהעיר שיצאו לשמור בכפר, והם איישו את העמדות "שלנו".
זמן קצר אחר כך גם לעירוניים נמאס, ונמצא הפטנט הבא: המובטלים ישמרו, תמורת שכר. אלפי מובטלים גויסו למשטרה, נהיו גפירים, ושמרו בשכר על הישובים. ההישג היה כפול - גם עבודה למובטלים, שהיו הרבה מהם באותה עת, לאחר שהכלכלה הערבית והיהודית הופרדו בכוח; וגם העובדה שחלק משכרם שולם ע"י הממשלה הבריטית.
החקלאים לא ממש אהבו את המובטלים האלה, ששמרו עליהם. הם לא ממש הרגישו נוח עם זה. בכל מקרה - באותה עת התחיל גם המנהג החדש של "כופר היישוב" שהיה מיסוי שנגבה ע"י הסוכנות היהודית, בארץ ובגולה. מיסוי שכל מטרתו היה תשלום החצי השני של משכורת הגפירים, הקמת העמדות, והקמת ישובי חומה ומגדל. יבואני הסיגריות והנהגים נשאו בעיקר העול - מזכיר משהו?
עובדה נוספת על העמדות - באותן שנים היה משבר היסטרי בענף הבניה, וכנראה שהיו המון קבלנים, פועלים וחומרי גלם משועממים, שגויסו לבנייתן של העמדות שלנו.
ישן 04-03-2008, 01:36
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
כתבה תגובה כללית
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "ביצורים, עדכון והמשך"

יישר כוח לכל העוסקים במלאכה וארכידל בפרט!
פרוייקט חשוב לשימור העבר שלנו (אגב, תיזהר, אתה עוד עלול להזכיר למישהו שאם הפלסטינים יקבלו את השטחים הם יהיו אצלו ליד הבית ושפעם הם כבר היו שם וירו על הבית שלו).

אני משתדל להימנע מלבקר בפורום הזה (בנוסף לפורום שלי ) מחשש להתמכר, אני צריך להשאיר לעצמי גם זמן כדי לעבוד

לתכלס:
עמדה שלא הוזכרה פה נמצאת בתוך העיר העתיקה בירושלים מעל לרחוב השלשלת, מכיוון הרובע היהודי למוסלמי, אל גגות גליציא ורחוב הדגל. אמנם עמדה זו שימשה ב48 אך היא נמצאת שם כבר מתקופ המאורעות.
מאד מאד קשה להבחין בעמדה. שלט שהוצב במקום נעקר. אני אנסה להגיע אי פעם לשם ולהביא תמונה.

שגב לא טעה. העמדה ליד צומת גנים נמצאת בין צומת כפר אברהם לצומת גנים ממערב לכביש ומתוכה צומח עץ צפצפה. לפני העמדה שלט הנצחה שמסתיר אותה (למי שלא מחפש ממש טוב). העמדה מתקופת המאורעות, עשויה בטון עם חרכים ודומה מאד לתמונות שהובאו כאן.
דומה לזו. כמובן ללא הגג, עם חרך כפול ורחב יותר בחזית והצדדים יותר זוויתיים.
פחות או יותר ממול לעמדה אירע פיגוע האוטובוס ב30.11.47. ערבים מפג'ה ירו על אוטובוס לירושלים. זו נחשבת לתקרית הראשונה שפתחה את מלחמת השיחרור והיא מאוזכרת במאמרים רבים. בין השאר:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי אריה חשביה
שעות מעטות אחרי שהעצרת הכללית של ארגון האומות המאוחדות אישרה ברוב של יותר משני-שלישים (שלושים ושלושה בעד, שלושה-עשר נגד, עשרה נמנעים ואחד נעדר) את תוכנית החלוקה של ארץ-ישראל לשתי מדינות - יהודית וערבית - נורו היריות הראשונות במלחמתם של הערבים נגד הקמתה של מדינת ישראל. אוטובוס יהודי, שנסע מנתניה לירושלים, נקלע למארב בפאתי הכפר הערבי פג'ה, הסמוך לפתח-תקווה (ליד צומת כפר-סירקין של היום). חמישה יהודים נהרגו, תשעה נפצעו.
זו היתה תקרית-דמים סמלית: הערבים פגעו באזרחים (לא כלובשי-מדים יהודים - נוטרים או שוטרים) ; הם פגעו בתחבורה ; והם פגעו בדרך לירושלים. אף-על-פי שבמלחמת העצמאות אמרו ביישוב היהודי: 'כל הארץ - חזית' - ניטש המאבק המר והעקוב-מדם ביותר - על ירושלים.

מקור

ציטוט:
במקור נכתב על ידי broadaxe
ממש בצומת של היום (הגישה מדרום לקריית אתא, פנייה לכביש 780 מכביש 70). העמדה נמצאת מטרים ספורים מדרום לצומת, בגבול שדות חקלאיים. להערכתי (לא מכיר את הסיפור שלה) שמשה את בני כפר חסידים. האזור היה סוער מאד בימי המרד הערבי וגם לאחריו, עד קום המדינה. ממליץ מאד למתעניינים לקרוא את ספרו של השומר מרדכי יונאי עם שכנים בדווים.

בכפר חסידים גרים אהוד (הבן של מרדכי סופר ועיתונאי שכתב את הספר "עליונות אווירית") ושושי יונאי ומפעילים את המשק "כרם זיתים" שווה להגיע אליהם ולשמוע סיפורים, בין השאר על אבא של אהוד ולטעום מהתוצרת של המשק.
כתבה מעניינת על משפחת יונאי
אם תבקשו מאהוד אני בטוח שישמח לקחת אתכם אל העמדות ולספר את סיפורן.

ישן 10-03-2008, 11:21
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
פתאום בא לי רעיון....
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "ביצורים, עדכון והמשך"

חיפשתי "שמירה" ו"עמדה" (ואולי כדאי גם להוסיף "פילבוקס" ואחרים) בארכיון הפלמ"ח www.palmach.org.il ומצאתי לא מעט תמונות.

אני לא בטוח בתקופה (האם שייך למרד הערבי או דווקא למלחמת השחרור) - אבל בינינו - גם אם מדובר בימים אחרים - זה לא נורא....

הנה כמה:

אלונים

דפנה

דורות

ועוד כמה:

משגב עם

משמר העמק

מיזרע

נירים

רמת יוחנן

להערכתי העמק יהיה מלא בהן. כמובן שיש להוסיף את ישובי "חומה ומגדל" וישובי גבול הצפון שסבלו גם מפלישות מן הלבנון (ולכן גדר הצפון והמיצדיות שלאורכה). ו...גוש עציון?

וזאת אחת מקיבוץ ארז...

האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:09

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר