לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-03-2008, 09:26
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
דיון - התנהלות התקשורת בעת לחימה, סיוע לאויב ?

אני רוצה לפתוח כאן דיון בנושא התנהלות התקשורת בעיתות מלחמה, כפי שהן באו לידי ביטוי במבצע האחרון בעזה, ולאור התנהלות התקשורת במלחמת לבנון השנייה. אשמח לקרוא את דעתם של חברי הפורום, ובעיקר של אותם עיתונאים שקוראים וכותבים כאן.

אני אפתח מס' נושאים שראיתי בסיקור מבצע "חורף חם", לצורך התנעת הדיון :
  • היסטריה והטעיית הציבור - צה"ל יצא למבצע חטיבתי מוגבל שנמשך יומיים, כמוהו בוצעו לא מעט בשנים האחרונות. שלושת הערוצים (1,2,10) יצאו לסדרה של שידורים מיוחדים, אולפנים בשטח ההערכות בגבול עזה, "כתבינו" פזורים במגוון אתרים .... כתוצאה מכך נוצרה בציבור תחושה שמתרחש משהו מיוחד, דבר שלדעתי גורם עכשיו לתחושת אכזבה לאור ההישגים המוגבלים של המבצע, ולהעצמת תחושת הניצחון בצד השני.
  • סיקור הלוויות - לדעתי צריך להפסיק לחלוטין סיקור הלוויות חיילים בתקשורת. זה לא נותן שום דבר בהיבט ההסברתי, זה גורם לדמורליזציה, וזה גורם לתקריות מביכות ובלתי אפשריות שבהן דודו של החייל ההרוג אומר מעל הקבר שהכניסה מיותרת, וחיילי צה"ל מתים לשווא.
  • מתן סיוע לאויב - חלק מהמאמץ המלחמתי כרוך ביצירת תמונה מוטעה או מעורפלת אצל האויב, לגבי מהלכי הקרב, גודל וסוג הכוחות, מטרות המבצע ומשכו ... וכו'. בעידן רוני דניאל & אלון בן-דוד המצב הוא כמעט בלתי אפשרי : רוני דניאל מסביר על מטרות הפעולה תוך ציון חיצים על המפה, קוראים לכוחות בשמם תוך ציון סד"כ וכו', אלון בן-דוד מודיע אתמול בערב שהמבצע "מיצה את עצמו" ורומז על סיומו הקרוב, ועוד. תמונת קרב בהירה לחלוטין לאויב, הוא מבין מהיכן נכנסים ומה תוקפים, מה המשימה ולפיכך איך ניתן לגרום לכך שלא תושג. מפקדים מתראיינים בזמן המבצע, נחשפים לחלונות (כדי שיהיה אור בצילום), מפטפטים עצמנו לשווא.

נערך לאחרונה ע"י צנחן1 בתאריך 03-03-2008 בשעה 09:29.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-03-2008, 09:38
  lior432 lior432 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "דיון - התנהלות התקשורת בעת לחימה, סיוע לאויב ?"

בעייתי במידה מסויימת בעולם של היום...
כשלכל חייל יש סלולר שמוציא וידאו והכל עולה ל-youtube ב- real time קצת קשה לשלוט באמת על מה שיוצא.

לגבי סיקור הלוויות, אם המשפחה מאשרת כיסוי תקשורתי, הצבא לא יכול לעשות כלום כנגד זה.

לגבי סיקור תקשורתי מופרז לגבי המבצע- צהל צריך להפסיק לשתף פעולה עם התקשורת, לא צריך לראיין כל מג"ד וסמג"ד ולא צריך לתת לעיתונאים להיסתובב בבסיסים.
הצבא צריך להוציא הודעות תקשורתיות אבל זה צריך להיעשות בתדריך מסודר ע"י אלוף פיקוד או מפקד אוגדה.

לגבי סיוע לאוייב- זו נקודה בעייתית. אם רוני דניאל מהגג את רחשי ליבו כמו גנרל מתוסכל (והוא כזה לדעתי) אי אפשר למנוע ממנו. הדבר היחיד שאפשר לעשות זה להפסיק את ההדלפות ולהפסיק את שיתוף הפעולה של דובר צה"ל עם הרשתות הללו. בסופו של דבר, הכתבות שלו יהפכו רציניות בערך כמו הכתבות של בוקי נאה בתחום הפלילי.
ישן 03-03-2008, 12:45
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "דיון - התנהלות התקשורת בעת לחימה, סיוע לאויב ?"

צודק, צודק ושוב צודק.

ראיתי לא מזמן את אמנון אברמוביץ מסביר למה מותר לפרסם בעיתון מידע חלקי ומוטה מתוך חקירה, כאשר המשפט עדיין לא הסתיים.
ה"הגנה" שלו הייתה ש"היום הכל מותר", "סוביודיצה זה מושג מיושן" וש"שופטים אמורים להיות מורמים מעם, אז הכל ממילא אמור להתנפץ על שולי גלימותיהם ולא להשפיע עליהם".

ואני שואל שאלה אחת- מה קרה לאחריות האישית?

כל אחד פועל כראות עיניו, מבלי לקחת שום אחריות על מעשיו, ואח"כ עוד מציג עצמו כ"מגן העם" כי הוא שומר על זכות הציבור לדעת.

כשאולם קולנוע בוער ואדם צועק "שרפה", גם אם כמה אנשים ירמסו במנוסה, הוא גילה אחריות.
כשאדם צועק "שרפה" באולם קולנוע לא בוער, ואנשים נרמסים במנוסה - הוא צריך להישפט על רצח.

נ.ב. -
מנושא לנושא באותו נושא - כשאני רואה חדשות, אני כמעט ולא מקבל עובדות בימינו. אם הם רוצים לשמור באמת על "זכות הציבור לדעת" שיתנו לי עובדות לפני שנותנים פרשנויות, ושיתנו פרשנויות מקצועיות ולא "כתבות מטעם". שיציבו קריין חדשות שבא לעשת את עבודתו (לקריין לנו את החדשות) ולא בדרנים שמגכחים תוך ציטוט דברי ראש הממשלה.

ישן 03-03-2008, 13:06
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  
עוסק בהיסטוריה צבאית וגרמנית, ובתולדות הלוחמה האווירית

חבר מתאריך: 23.03.06
הטלביזיה במרכז הדיון
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[right][size=5]צודק, צודק..."

"מנושא לנושא באותו נושא - כשאני רואה חדשות, אני כמעט ולא מקבל עובדות בימינו. אם הם רוצים לשמור באמת על "זכות הציבור לדעת" שיתנו לי עובדות לפני שנותנים פרשנויות, ושיתנו פרשנויות מקצועיות ולא "כתבות מטעם". שיציבו קריין חדשות שבא לעשת את עבודתו (לקריין לנו את החדשות) ולא בדרנים שמגכחים תוך ציטוט דברי ראש הממשלה."

וזו בדיוק הרעה החולה של הכיסוי החדשותי הטלביזיוני הישראלי כיום. בעוונותי אני רואה חדשות גם במספר ערוצים אירופאיים. ברובם מהדורת החדשות מורכבת מקריין בודד שמקריא ידיעות במשך 20-25 דקות עם כתבות ענייניות בין לבין, בהן כמעט ולא רואים את הכתב. בזמן אירועים מיוחדים יש לעיתים אחרי החדשות משדר אקטואליה מיוחד עם מומחים באולפן. זהו.
ראוי לציין שאחד הגורמים העיקריים להתדרדרות מהדורות החדשות היא עבודה מזופטת של העורכים. הדוגמא הבולטת לכך היא הצבת כתבות על הלוויות הנופלים בתחילת המהדורה (כפי שאירע אתמול בערוץ 2) עוד לפני הדיווח המפורט על האירוע בו הם נפלו.
אני לא יודע איך זה אצל שאר הגולשים כאן, אבל בשנים האחרונות אני מקבל את רוב המידע החדשותי שלי מהאינטרנט (כולל מפורום זה) ולא מהערוצים הישראליים.

לבעיית ה"פטפטת", כמו שצנחן כתב, אפשר וצריך לשלוט במידע המגיע לידי כתבים צבאיים - כולל הבכירים.
ישן 03-03-2008, 15:32
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  
עוסק בהיסטוריה צבאית וגרמנית, ובתולדות הלוחמה האווירית

חבר מתאריך: 23.03.06
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "את רוב המידע שלי, כשאני כן..."

כנ"ל. אצלי ה-BBC הוא התחנה המועדפת לצפיה בחדשות. אני חייב לציין שבשנים האחרונות הדיווח שלהם מאוזן יחסית והוא מספק הצצה עניינית אל הצד השני מבלי להיות עויין מדי לישראל. CNN הוא לדעתי אחד ממקורות הרעה החולה שפשטה בחדשות הטלביזיה בישראל.

הבעיה באינטרנט היא העובדה שמבחינה ויזואלית הוא עדיין מוגבל יחסית ושבסה"כ את הדרמה הגדולה אנו מחפשים ומוצאים בתמונות נעות (זוכרים את כתבותיו של סימפסון עבור ה-BBC מצפון עיראק במלחמת המפרץ II?). הבעיה היא שערוצי הטלביזיה הישראלים מספקים כיום יותר "ראשים מדברים" מאשר "תמונות נעות". מצב זה, יחד עם העריכה הקליפית מאוד של הסרטים שכבר מוצגים, מרחיקים אותי וכנראה עוד רבים אחרים מהמדיום החדשותי הזה.
ישן 03-03-2008, 12:54
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
מצויין שהנושא הועלה !...

כבר שלושה ימים אני מסתוב עם התחושה המרה שמשהו כאן פשוט מקולקל !
במהלך שלושת הימים האחרונים האזנתי לא פעם לכתבות וחדשות והייתי בטוח שאני מאזין לאל ג'אזירה או קול קהיר !

מה קורה כאן לעזאזל?
התחרות בין הערוצים/כתבים על סקופים או "ידיעות מרעישות" לעיתים מעבירה אותם על דעתם תוך יצירת פאניקה מיותרת "שמשפריצה" לכל כוון אפשרי !
דוגמא מצויינת וטרייה לכך היא הכתבת תחקיר הנרחבת שפורסמה ממש היום בבקר בידיעות אחרונות בה תוארה הרקטה החדשה מייצור איראני בעלת ראש הנפץ ה"אדיר" (וכך נכתב במקור) בקוטר 175 מ"מ שבידי החמאס מה שמיד הזכיר לי את הסיפור על ראשי הכנופיות הערביות במלחמת השחרור שטענו כי ליהודים יש פצצת אטום לאחר ששמעו את נפילות פצצות ה"דוידקה"...

לעיתים קרובות מדי אני מרגיש שבמקום להתמקד דווקא בהצלחות של צה"ל התקשורת מחפשת בכל מחיר אפשרי רק תמונות של פצועים/הרוגים/בניינים הרוסים ואזרחים הסטריים !
כמה שיותר דם יותר מוכר !

למה לעזאזל כל מהדורת חדשות ראשית צריכה להתחיל בדווח על כמה הרוגים יש לצד השני וכמה מתוכם הם ילדים או אזרחים?
למה כל פרשן צבאי צריך למהר ולדווח אם "מטרות המבצע כבר הושגו או לא"?
ולמה צריך לפתוח את מהדורת החדשות בשמונה בערב עם דברי האם השכולה ואחיו של החייל ההרוג שטוענים שמותו היה לשווא וקריאה (ללא ספק כואבת) בסגנון של "תצאו מעזה"?
מה צריך הורה לחייל שנמצא עכשיו בשטח לחשוב כשהוא רואה ושומע את הדברים האלה?... מה?..
בשביל מה זה טוב?!

אם תקראו לזה "לזרות חול בעיני הציבור" צר לי אך אינני יכל להסכים עם זה !
רבותי - לצה"ל יש גם הצלחות!
צה"ל עובד לא אחת יפה מאוד!
ויש לא מעט לקחים שמיושמים בשטח כתוצאה ישירה מהמלחמה האחרונה !
למה לעזאזל לא להתמקד עכשיו דווקא בעובדות האלה?
אני לא אומר שצריך להתעלם או גרוע מכך - להסתיר את שאר הדברים , חלילה !
אך משום מה נראה לי שהמינונים כאן רחוקים מלהיות נכונים.

למה דווקא בימים כאלה סיגלנו לעצמינו תחביב נוראי של "הלקאה עצמית" ?

צר לי מאוד אך קשה לי להבין את זה .
ישן 03-03-2008, 13:17
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "מצויין שהנושא הועלה !..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לבני
כבר שלושה ימים אני מסתוב עם התחושה המרה שמשהו כאן פשוט מקולקל !
במהלך שלושת הימים האחרונים האזנתי לא פעם לכתבות וחדשות והייתי בטוח שאני מאזין לאל ג'אזירה או קול קהיר !

את קול קהיר אני לא שומע (הערבית שלי לא כל כך טובה), אבל את אל ג'זירה אני רואה די הרבה לאחרונה.
לרוב הדיווחים שם יותר שקולים ורציונאליים ממה שראיתי אצלנו, הרבה פחות פאניקה, לא ראיתי שדרנים שמביעים דעה (בניגוד אלינו), שלא לדבר על זה שלא ראיתי שם מידע שגרם לי לחשוב "הם עוזרים לאויב", בניגוד מה שראיתי משודר בטלוויזיה שלנו.
ואני בטוח שזה לא מאהבת מרדכי, פשוט אותם היה קל למדר, את העיתונאים שלנו קשה למדר, והם לא גילו שמץ של אחריות.

ישן 03-03-2008, 19:57
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=לבני]כבר שלושה ימים..."

ראיתי היום את מהדורת החדשות של ערוץ 2 וערוץ 10, ובאחת מהן ראיינו את חיילי גבעתי ששמרו על חניון הרק"מ ליד הרצועה - כל מיני הגיגים של חיילים, התרשמות מלוחמי החמא"ס, ושאר דברים שהחמא"ס היה שמח לשמוע.

ראשית, אני זוכר שבזמני אפילו מג"ד לא דיבר עם ללא נוכחות ואישור דו"צ התקשורת, אל אחת כמה וכמה חייל רגיל. למה זה אלמנטרי שמותר לכל חייל לפתוח פה ולספר כל מה שבא לא ?

ושנית, חמור מכך, למה עיתונאים ישראלים מרשים לעצמם לגשת ולראיין את החיילים. מילא החיילים מקשקשים, הם צעירים ומתלהבים, אבל היכן האחריות העיתונאית ? "יש לחמא"ס שדרת פיקוד מסודרת, הם חיילים לכל דבר, לכל אחד מהם היה נשק ואפוד משלו, הם חזקים ..." כל אלה הם ציטוטים מאותו חייל, למה אתם דוחפים לו מקרופון ?

כל קמ"ן חמא"ס מתחיל היה שמח לקבל חוו"ד כזו מהלוחם שמולו, זה מראה לו איך חיילי האויב מעריכים אותו, מה צריך לשפר, וכמובן מוסיף רבות לאמינות הל"פ הפנימי - "תראו איך החיילים הציוניים מהללים אותנו".

הייתי שמח מאד לשמוע את דעתם של העיתונאים בפורום, אנחנו יודעים שהם קוראים בפורום (הקורא פליקס פריש ....).

ישן 03-03-2008, 15:28
  riri9 riri9 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.09.07
דיסק התקשורת שלנו פוגעת במדינה נטו!!!!
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי hermes1 שמתחילה ב "התקשורת בישראל - אחת הבעיות..."

חבר'ה תפנימו התקשורת שלנו מהקברניטים ועד אחרון כתבי השטח תעשה הכול בשם הרייטניג וזה כולל: לטווח את חיפה בשידור חי.
לסכן את כוחותינו בשטח אויב על ידי חשיפת מידע.
ועוד דבר שנתקלתי בו בשבת באתר מעריב באינטרנט העיתון פירסם מכתב שכתבה אשתו של רב המרצחים ג'ורג' חבש(שאחראי לטבח בנתב"ג ולחטיפת מטוס אל על) לאחר מותו בו מסופר על האיש הנהדר והאציל שהוא היה, ניתן אפילו לזהות נימה של הזדהות עם המכתב בדברי הכתב.

אני לא מאמין שמעריב פירסמו את המכתב כי הם מזדהים איתו, לדעתי הם העריכו שהנושא יעורר גלים וככה הם יזכו ביותר רייטינג.

בקיצור התקשורת שלנו תעשה הכול בשביל הרייטינג ולא משנה כמה זה פוגע באינטרסים של מדינת ישראל.
ישן 03-03-2008, 20:25
  hge hge אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.07
הנה מאמר על ההמלצות של וינוגרד על הצנזורה

הכתבה במקור מהעין השביעית. חנוך מרמרי הוא עורך הארץ לשעבר. בזמן כהונתו הוא הוביל את השינוי ביחסי הצנזורה תקשורת. אני לא מסכים אם הדעות שלו אבל ניתן ללמוד מהכתבה על המסקנות של וינוגרד שלא ממש מדברים עליהם בתקשורת ולכן לא כולם מכירים. כמו כן ניתן ללמוד קצת על ההיסטוריה של אופי הסיקור של התקשורת את הצבא ועל הרקע החוקי.
קו פרשת המים בסיפור היה בשנות ה90 אז שונה מעמד הצנזורה, הצבא נפתח יותר לעיתונאים(יש כתבה מצויינת על הכתב הצבאי רבין שכבר עלתה בפורום) והחלו לשדר צילומים של נפגעים והלוויות. (ערוץ 2 החל בנוהג ב95 עד אז ערוץ 1 נמנה מכך ובעקבות התחרות אם ערוץ 2 החל גם הוא לשדר)

טיל שנפל ליד הבית
מאת: חנוך מרמרי
תאריך פרסום: 25/02/2008

http://[img]http://www.the7eye....3.jpg[/img]
המלצות ועדת וינוגרד להחמיר את הצנזורה על דיווחי התקשורת בזמן מלחמה מעידות על שמרנות גדולה, פוגעות בזכות הציבור לדעת במצבי חירום, ומצביעות על בורות בהתנהלות העיתונאית בעידן האינטרנט והסלולר

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.the7eye.org.il/_layouts/SevenEye/Img/lexicon_page/bullet.gif]

הלכת שניצר

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.the7eye.org.il/_layouts/SevenEye/Img/lexicon_page/bullet.gif]

ללא יועצים

חוק יסוד: האח הגדול

"ראוי שתיבחן מחדש בבית-המשפט הלכת שניצר לגבי אמות המידה הראויות לפסילת פרסום". כך נכתב בדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד, בפרק 13, סעיף 229, בהמלצות הנוגעות לבטחון המידע במלחמה. בכך, ובנאמר קודם לכך, נוקטים מחברי הדו"ח עמדה ביקורתית חריפה במיוחד נגד ההלכה החשובה ביותר ביחסים בין התקשורת למערכת הביטחון – הלכה התוחמת את מרחב סמכותו של הצנזור הצבאי בתוך החירות הרבה שהאציל עליו המחוקק המנדטורי בתקנות ההגנה (שעת חירום) 1945, לפסול מידע כמעט כראות עיניו.

"הלכת שניצר", שבזכותה נהנו יחסי התקשורת והמערכת הצבאית במהלך 19 השנים האחרונות מהרמוניה יחסית, מכילה שש מלים בלבד. על-פיה רשאי הצנזור למנוע פרסום מידע בנושאי צבא וביטחון רק אם קיימת ודאות קרובה [כי הפרסום יגרום] לפגיעה ממשית [או קשה] בבטחון המדינה. את ההלכה טבע בינואר 1989 הרכב בראשותו של נשיא בית-המשפט העליון אהרן ברק, בשבתו במה שמכונה "בג"ץ שניצר".

ראשית דבר בעתירה של עורך "העיר" דאז, מאיר שניצר, הכתב אלוף בן והעיתון, באמצעות עורכי-הדין שלמה ליבליך ז"ל ומיבי מוזר, נגד הצנזור, שפסל כתבה ביקורתית העוסקת בחילופי גברי בראשות המוסד ("העיר" לא היה חבר בוועדת העורכים ולא חתום על ההסכם שלה עם מערכת הביטחון בענייני צנזורה, הכולל מנגנון בוררות שנקרא "ועדת השלושה", ולכן יכול היה לעתור ישירות לבג"ץ). בית-המשפט לא השתכנע מטיעוניו של הצנזור הצבאי, שלפיהם בפרסום ביקורת על תִפקודו של ראש המוסד ועיתוי החלפתו יש ודאות קרובה לפגיעה ממשית בבטחון המדינה, המצדיקה הגבלות על חופש הביטוי, וקיבל את העתירה. בהחלטתו כתב השופט אהרן ברק: "בשל מרכזיותו של הערך היסודי בדבר חופש הביטוי, יש לצמצם את הפגיעה בערך יסודי זה עד כמה שאפשר, ורק אם הפגיעה בחופש הביטוי היא חיונית כדי לקיים את הערך בדבר בטחון המדינה, תתאפשר פגיעה זו".

היפה בהלכת שניצר שהיא קבעה עקרון יסוד שאינו יכול שלא להיות מקובל על כלי התקשורת (וכמינימום מובן מאליו, גם על מערכת הביטחון). מאז קבלת ההלכה מתנהל ויכוח ערני ומתמשך בין עורכי העיתונים לצנזור בשאלה אם פרסום מסוים אכן עלול לפגוע בוודאות קרובה פגיעה ממשית בבטחון המדינה – כשעצם קיומה של ועדת השלושה הוותיקה דוחק בצדדים להגיע לפשרה. זהו, בדרך כלל, דיאלוג קונסטרוקטיבי, שמניב תוצאות סבירות בפרסום או במניעת פרסום במקרה שהמידע אינו עומד בדרישות הלכת שניצר.

המדינה, כפי שמלמד הניסיון שנצבר במהלך השנים, חסינה למדי מפני פגיעות במה שאנשי המנגנון שלה תופסים כ"בטחונה". ואכן, הלכת שניצר איפשרה לישראל, למרות המצב הבטחוני המיוחד ולמרות ההליך הלא-דמוקרטי של "מניעה מוקדמת" (צנזורה) החל על פרסומים בנושאי ביטחון, לקיים עיתונות חופשית ופתוחה, במודל העומד בכבוד בכללי הפתיחות התקשורתית הנהוגים בדמוקרטיות מפותחות אחרות

לראש הדף
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://www.the7eye.org.il/_layouts/SevenEye/Img/2arrows_up.gif]

הלכת שניצר
ב-12 בנובמבר 1992 פרש "הארץ" מוועדת העורכים ומהסדר העיתונים עם מערכת הביטחון בנושא הצנזורה ("ועדת השלושה"), ויום לאחר מכן פירסם, ברוח הלכת שניצר, כי הרמטכ"ל אהוד ברק נכח בתרגיל צאלים שבו נהרגו חמישה לוחמי סיירת מטכ"ל. "הארץ" שב להסכם במאי 1996, רק לאחר שלדרישתו עוגנה בו הלכת שניצר, ולעיתון החתום על ההסכם ניתנה הזכות לעתור לבג"ץ במקרה שהוא מבקש לערער על פסיקת ועדת השלושה.

בתקופה זו הושגו לא מעט הישגים עיתונאיים שתרומתם הציבורית מובהקת ופגיעתם בביטחון התבררה כזניחה. לדוגמה, מעקב שוטף שקיים העיתון אחר תאונות אימונים ופרסום דו"חות החקירה שלהן. למשל, פרסום שמות ראשי זרועות הביטחון, דבר שנראה היום מובן מאליו, ואילו הצנזור סבר אז אחרת. בזכות "הלכת שניצר" ובלחץ העיתונות שינה הצנזור את דעתו, והיום כל השמות הגלויים – של ראש השב"כ, ראש המוסד ואפילו של איש המסתורין הממונה על הביטחון במשרד הביטחון – המלמ"ב היוצא (יחיאל חורב) והמכהן (אמיר קין). אין בכך לומר שהפרסום לא הקשה במשהו על הארגונים שבראשם הם עומדים, בעיקר בתחום אבטחת האישים, אבל ברור שאלה בעיקרן בעיות של נוחות ארגונית שניתן לפותרן, והן קטנות מזכות הציבור לדעת מי הן אותן דמויות המעצבות את חייו.

והנה היום, אגב העניין המרכזי שלשמו כונסה ועדת וינוגרד, "בדיקת אירועי המערכה בלבנון 2006", אומרים חברי הוועדה על הלכת שניצר: "עם כל הכבוד, ועם כל החשיבות של חופש הביטוי, אנו מצטרפים לדעתם של אלה הסבורים כי הנוסחה דווקנית מדי, כי היא לא פשוטה ליישום, וכי הפעלתה עלולה לגרום לפגיעה בבטחון המדינה העולה על הנזק שבאי-פרסום" (פרק 13, סעיף 43).
וכך, בעוד בדיון הציבורי מתבררת השאלה העמומה מה צריכה להיות השפעת הדו"ח על גורלם הפוליטי של קברניטי המלחמה, לשאלה אחרת ניתן מענה פסקני ובוטה: תור הזהב בן 19 השנה של יחסי התקשורת והמערכת הצבאית אינו נראה לוועדה הנכבדה, וחבריה ממליצים לבוחנו מחדש.

ובעצם, לא רק לבוחנו מחדש, כי אם לאמץ את המלצתם של מחברי הדו"ח: "אין צורך לדרוש כי פרסום המידע ייאסר רק אם קיימת 'ודאות קרובה' לפגיעה 'ממשית' בביטחון. מצבה הבטחוני של ישראל מחייב לדעתנו 'מידתיות' שונה, שבה חשש סביר לפגיעה במרכיב משמעותי של בטחון המדינה יספיק כדי לגבור על שיקולי הזכות לפרסם והזכות לדעת" (סעיף 44).

"
חשש סביר" מוצע, על-פי הוועדה, להחליף את "ודאות קרובה", ו"פגיעה במרכיב משמעותי" תחליף את "פגיעה ממשית". הוועדה מבקשת אפוא להנמיך את הסף במתן המשקל לשיקולי הביטחון, ובמקביל גם את הנמכת הסף במתן המשקל לחשש מפגיעה בהם. אפשר להניח כי אילו חלו ההגדרות החדשות על סוגיית חשיפת שמותיהם של ראשי השירותים, היו שמות אלה נותרים חסויים גם היום, כי הרי פרסום שמו של ראש המוסד יכול להיחשב "מרכיב משמעותי" בהתנהלות הארגון וברמת הביטחון שהוא מספק. וכך גם החשש מפגיעה (כלכלית) ממשית שתנבע מהצורך להגברת האבטחה עליו.

לראש הדף
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://www.the7eye.org.il/_layouts/SevenEye/Img/2arrows_up.gif]

ללא יועצים
בין חמשת חברי ועדת וינוגרד אין אחד שהוא איש תקשורת בעיסוקו או במומחיותו. שניים מחבריה, ד"ר חיים נדל והאלוף מנחם עינן, הם אנשי צבא, פרופ' יחזקאל דרור הוא איש מדע המדינה, הפרופ' למשפטים רות גביזון היא מתנגדת מובהקת לאקטיביזם השיפוטי של בית-המשפט העליון בימיו של אהרן ברק. פרופ' גביזון היתה חברת ועדת הצנזורה שהקים ב-1992 ח"כ דדי צוקר בניסיון לכונן חוק צנזורה ישראלי. יו"ר ועדת החקירה, השופט המחוזי בדימוס ד"ר אליהו וינוגרד, שימש לעת מצוא ראש ההרכב בוועדת השלושה, ובפסיקתו בנושא רגיש ובעל חשיבות ציבורית גבוהה ש"הארץ" עתר בגינו לוועדה, קיבל ללא סייג את עמדת הצבא ומנע את הפרסום.
יצוין כי ד"ר וינוגרד מונה ליו"ר ועדה שבאה לבחון את הסכם ועדת העורכים עם מערכת הביטחון – הסכם שוועדת השלושה היא המנגנון ליישומו. בהערת שוליים לדו"ח וינוגרד מצוין כי "ההסכם תוקן פעמים רבות והוא עדיין לקוי".

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.the7eye.org.il/SiteCollectionImages/04_02_08_marmari5.jpg]

75 עדים הופיעו בפני ועדת וינוגרד ועוד 200 מרואייניםנפגשו עם עוזרי הוועדה – ובתוכם אף לא חוקר תקשורת אחד, אף לא עורך עיתון ולא עיתונאי שאמון על היחסים היומיומיים עם הצנזור. עם זאת, שלושה מן העדים עוסקים בבטחון מידע בצה"ל: הצנזור, אל"מ סימה ואקנין; דובר צה"ל תא"ל מירי רגב, וראש מחלקת בטחון מידע באגף המודיעין, אל"מ רם דור – כולם משרתים במערכת הביטחון ומחויבים לה מעצם תפקידם. רצונה של הוועדה להשפיע על הגברת בטחון השדה בין הגורמים הצבאיים מובן, אך קשה לקבל את התערבותה החובבנית בתחום אזרחי-חוקתי, שמשמעותו צמצום חופש הביטוי של גורמי התקשורת באשר הם – התערבות שהשלכותיה רחבות בהרבה מן הנגיעה למערכה בלבנון.

הוועדה לא שמעה אפוא שום גורם שיוכל להבהיר את רגישותו ומורכבותו של הנושא מבחינת התקשורת – אפילו לא אדם כתא"ל יצחק שני, שכיהן כצנזור במשך 23 שנה (11 מתוכן בימי הלכת שניצר) והוא, אולי יותר מכל אדם במערכת הצבאית והבטחונית, היטיב להכיר ולהבין את כלי התקשורת בתקופתו.
בין העדים שהופיעו לפני הוועדה היה גם עיתונאי לשעבר, המזרחן ד"ר גיא בכור, אך הוא דיבר כמומחה על התפיסה התרבותית של ישראל בעיני המזרח התיכון והחזבאללה. כן הופיע אסא כשר, פרופסור לפילוסופיה ואתיקה ומחבר הקוד האתי של צה"ל, ששטח את השקפתו בנושאי מוסר ואתיקת מלחמה במדינת אויב ובטרור. פרופ' כשר כיהן כנציג ציבור וחבר נשיאות במועצת העיתונות ובבית-הדין לאתיקה שלה. בהיותו פעיל במועצת העיתונות, ביטא פרופ' כשר עמדות נוקשות ושמרניות באשר להתנהלות התקשורת.

חוק יסוד: האח הגדול

אם, ברוח האתיקה הציבורית, בירור סוגיות עקרוניות בגופים ציבוריים ראוי להצגה מעמיקה מזוויות ראייה שונות, הרי ועדת וינוגרד לא נהגה כך בעניין הלכת שניצר. אם ביקשה להמליץ על הלכה חדשה במקום זו המקובלת היום, חובתה הציבורית היתה לבחון את הנושא המורכב והרגיש הזה על כל היבטיו, לאסוף מידע בעל ערך ולשמוע קשת דעות ועמדות בעניין. ובכל מקרה, להימנע מהמלצה נוקבת בדרך אגבית ומזדמנת.

ממידת המודעות הנמוכה של הוועדה להתפתחויות הדרמטיות בתקשורת בשנים האחרונות אפשר להתרשם מהמלצתה באותו סעיף 229 כי הצנזורה "תתאים עצמה לפיקוח האפקטיבי על אמצעי התקשורת החדשים, כולל האינטרנט", ולמען הסר ספק שמא היא מבקשת להקל, הוועדה מבהירה כי היא מכוונת להחלת "חובת מסירת מידע לבדיקה מוקדמת על המפרסם באמצעי התקשורת החדשים, כולל האינטרנט".
כאן נכנסת הוועדה הנכבדה למגרש שכללי המשחק בו אינם נהירים לה כלל. הרצון להחיל את "המניעה המוקדמת" על התכנים ברשת מעיד על חוסר הבנה בסיסי בתרבות הרשת ובהתנהלותה. אם כל בלוגר, אחד מרבבות, יגיש מראש חומר "בטחוני" לצנזורה בזמן מלחמה, היא תקרוס תחתיה תוך שעה. וזאת בלי לקחת בחשבון את מאות אלפי הישראלים שמרושתים היום ברשתות חברתיות, או שסתם מעלים חומר מצולם – אפילו מהסלולרי, אולי על טיל שנפל ליד הבית – לאתרי האחסון של חומר מצולם כפליקר, יו-טיוב ודומיהם.
הוועדה גם ממליצה בסעיף זה כי הצנזורה תפעיל "חשיבה מתקדמת על כלים טכנולוגיים שיאפשרו מעקב אמין ואכיפה טובה על אמצעי תקשורת מגוונים, אלקטרוניים ואחרים, כולל האינטרנט לצורותיו ומיקומיו ככל הניתן". האומנם מונחת כאן תשתית ל"חוק יסוד: האח הגדול?"

פרשנים ואנשי המדינה שעיינו בדו"ח הסופי החמיאו לוועדה על עבודתה היסודית במסגרת המנדט שקיבלה לחקירת המערכה בלבנון. ואולם קשה לתמוה על שהוועדה הרהיבה עוז להיכנס לתחום המורכב, המתחדש במהירות, של התקשורת בעולם החדש, בלי שיהיו בידיה כלים מתאימים ובלי שתבצע מחקר ראוי. הסיכון בהמלצותיה הוא שהן תשמשנה אסמכתא בידי כל פוליטיקאי וח"כ נלהב המעוניינים לקדם חקיקה חד-צדדית, שטחית וזולה בנושא.

לא מזמן פתח משתמש חדש, אחד אמיר קין, שהוא הממונה על הביטחון במשרד הביטחון, דף אישי ברשת החברתית פייסבוק. לפני שאתר nrg פירסם את הידיעה, הוא פנה בבקשת תגובה למשרד הביטחון, וזה השיב כי אינו מתייחס לידיעה "מאחר שהיא אינה נוגעת ואינה רלבנטית לתפקיד שממלא קין". על-פי המלצות ועדת וינגורד, אילו מקרה כזה היה מובא לעיונה, היא היתה מן הסתם מבקשת הפעלת צנזורה על הידיעה, מורה לנקוט אמצעים להסרת הדף מן האתר ומבקשת בלית ברירה לחסום את כל אתר פייסבוק לגולשים אזרחי ישראל.
"הסורים היו האויב הצהוב,האכזר. הסורים היו המלחמה על המים. הסורים רצו לייבש אותנו. הסורים היו תעלות הנ"ט העמוקות בגולן. הסורים היו קרבות הבלימה הנואשים של 7 בעמק הבכא. הסורים היו הבנזונה שהתגאה בטלוויזיה הסורית שהוא אכל כבד של חייל יהודי ביום כיפור. הסורים היו פשעי דמשק. הסורים היו הרעים. הם רצו להרוג אותנו. ואנחנו הרגנו אותם לפני שהם הספיקו."
מתוך "הלנה על הגג" מאת יורם יובל.

ישן 04-03-2008, 17:37
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי hge שמתחילה ב "הנה מאמר על ההמלצות של וינוגרד על הצנזורה"

"אין צורך לדרוש כי פרסום המידע ייאסר רק אם קיימת 'ודאות קרובה' לפגיעה 'ממשית' בביטחון. מצבה הבטחוני של ישראל מחייב לדעתנו 'מידתיות' שונה, שבה חשש סביר לפגיעה במרכיב משמעותי של בטחון המדינה יספיק כדי לגבור על שיקולי הזכות לפרסם והזכות לדעת" (סעיף 44).

אני טוען שהבעיה לא מתחילה בצנזורה, עליה מלינה ועדת וינוגרד. הדיון על הצנזורה הוא דיון אחר, וגם שם יש הרבה מה להגיד. הבעיה היא בחופש שנוטלים לעצמם הכתבים בערוצי התקשורת הישראלים לדווח על דברים שברור להם שיש להם פוטנציאל לגרימת נזק.

הצנזורה יכולה לשפוט דברים המונחים לפניה, או לאסור כניסת כתבים למתחם מסויים, אולם כאשר כתבים ישראלים "מדווחים מהשטח" והשטח אינו שטח צבאי סגור, אז הם יכולים לשדר. ואם הכתבים האלה מצטטים "קצינים בכירים שאומרים ..." והם עושים זאת בשידור חי לצנזורה אין יכולת לעצור את שטף דיבורם.

אני קורא לכתיבת אמנה מוסכמת שתגדיר קווים מנחים לגבי מה ראוי ולא ראוי שיאמר. ההפקרות היא טוטלית, וחיי חיילים בסכנה.

ישן 04-03-2008, 19:29
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
יש ויש...

א. אני מסכים בהחלט שהעיתונות בארץ התדרדרה לתהומות מעוררי דאגה. כשם שהעיתונים הפכו לצהובונים (ברוח עיתון חדשות שעיקר כוחו היה בהפיכת העיתון למגזין תמונות וטקסט בסדר החשיבות הזה) ובהם הסנסציה מוכרת - כך גם מהדורות החדשות הפכו לרצף קליפים ומעט דברי קישור. סממן עצוב לכך - ליווי מוזיקלי לידיעות חדשותיות (ויש להבדיל בין ניוז לפיטשר - כלומר בין חדשות למאמרי מערכת ופרשנות שבהם יש יותר "צבע").

ב. האם הביקורת היא על אופן הסיקור או על חשיפת פרטים לא נוחים - לאוזני הציבור? במילים אחרות - מה הבעייה העיקרית? אופן הסיקור או תוכן הנושאים המסוקרים? - יש במקרים רבים נטייה לזכור את מה שהרגיז, ופחות את מה שבאמת היה מידע לגיטימי לשידור.

ג. המערכת הצבאית (והדוברותית לצורך העיניין) מאמצת מדיניות מטוטלת - או שהיא מאפשרת סיקור יתר, ומאפשרת לכל אחד לקשקש אל מול התקשורת - או שהיא חוסמת כל גישה לסיקור. הבעייה היא שחללים מתמלאים. אם מקורות רישמיים לא מאפשרים דיווח - מחליפים אותם מקורות זמינים. דוגמא קלסית לזה היא סיקור נרחב של דברי נסראללה - נוכח שתיקה מביכה של אמצעי הדיברור הרישמיים. על אמינות המקורות - דיברנו?

כשהצבא מונע סיקור של החזית, ומשחרר רק תמונות של חיילי צה"ל מניפים דגלים בלבנון "סטייל איווג'ימה" - צריך להבין שם שהתחליף יהיה ביצירת חומר בסמוך לגדר, בעורף ובצילומי לוויות. אנחנו כבר לא בשנות ה-60 כשעל מבצע מוקד דווח רק בצהרי היום, כשהתחילה היסטריה בציבור הישראלי נוכח הצהרות קול הרע"ם (דוגמא לוואקום תקשורתי שמתמלא) על תבוסתה הקרובה של ישראל, כשלפני כן מנסה חיים הרצוג להרגיע במשפט נוסח "הייתי מעדיף לשבת עכשיו בישראל ולא בקהיר".... היום המידע זורם מכל הכיוונים, ובתקשורת, כמו באב"כ - חוסמים גישה ע"י יצירת על לחץ מן העבר השני (ובמלחמה בצפון היה קל לעשות זאת אילו איפשרו סיקור בבסיס ח"א למשל, או בהפצת חומרים מבוקרת מן החזית - ממש כמו שהאמריקאים עשו במלחמת מפרץ השנייה).

ד. כאשר המידע נובע ממקורות זמינים - מתחילים המקורות הרישמיים לילל על כך שלא לוקחים אותם ברצינות (ובדיעבד מתברר שגם בצדק).

ה. סירוב הצבא לשתף פעולה עם התקשורת מגיע גם למצב בו המדווחים אינם מתמצאים בתחום הסיקור שלהם - מה שבדיעבד גורם להתדרדרות בדיווח - ועל כך מוטלת מלוא האשמה על הצבא.

אני ממליץ לקרוא את הדו"ח שהפיקה בנושא מועצת העיתונות (זמין באינטרנט http://www.m-i.org.il/word/report.doc). הנה השורות התחתונות:

המלצות
בעיקרון, בצד השמירה על עקרונות יסוד של עיתונות חופשית, שגם בשעת חירום אינה פטורה מסיקור נכון - ולעת הצורך ביקורתי - של המציאות, חייבת התקשורת בעת לחימה באחריות עיתונאית מוגברת, שביטוייה הם:
  • שמירה על הנחיות הצנזורה ושיתוף פעולה מלא עימה, תוך התייעצות במקרי גבול, כפי שככלל נהגה היא במלחמה זו. מנגד, יש לצפות לכך שצה"ל ישמור יותר על ביטחון המידע. כך למשל, הצעת הצנזורית להשהיה קצרה לפני שידור התדרוכים הישירים על ידי קצינים לא התקבלה אף בצבא. אנשי התקשורת גם הם מתנגדים לכך. אך מובן הוא, כי אם הצנזורה תחליט על נקיטת אמצעי זה (ואיננו יודעים אם הדבר הוא מעשי), תהא התקשורת כפופה להחלטה. כל שניתן לומר הוא, שדרושה הלימה בין הנחיות הצנזורה לכללי האתיקה בשעת חירום.
  • בנוסף לציות לצנזורה יש לשקול הבאה לידיעת הציבור של דבר מתן האישור הביטחוני של מידע העשוי לעורר חשש לביטחונו (בענייננו, אחת הטענות המרכזיות נגד התקשורת היתה הדיווח על מקום נפילת פגזי הקטיושות, שכאמור אושר לפרסום על ידי הצנזורה).
  • הימנעות מן הרעות הנובעות משידורי הגל הפתוח, שעליהן עמדנו בהרחבה, ובכללן:
    • מסירת מידע לא בדוק;
    • העצמת הכישלונות והתקלות;
    • סיקור המעוות את התמונה הכללית בחזית ובעורף, בישובים היהודיים ובישובים הערביים כאחד;יש לצפות, כי צה"ל ישליט משמעת בקרב קציניו בשירות פעיל, ויבהיר לקציני מילואים המופיעים בתקשורת כ"נותני עצות" את הצורך לנהוג באחריות, בשל ההשפעה השלילית שעלולה להיות לדבריהם.
  • הקדשת מאמץ מיוחד לסיקור העורף ונושא ההתגוננות, לרבות סיקור ישובים ערביים (שכפי שהוברר להפתעתנו, אף בגדולים שבהם לא היו צופרים).
  • שמירה על כבוד האדם ועל פרטיותו, המחייבת איסור על צילומי תקריב של פצועים וכן איסור שימוש בקוד לדיווח על חללים בקרב לפני מתן הודעות למשפחותיהם.
  • לבסוף, אנו ממליצים על הכשרת הכתבים הצבאיים, תוך שיתוף פעולה של מועצת העיתונות, מערכות כלי התקשורת וצה"ל.
לאור המלצות אלה הגענו לכלל דעה כי הגם שתקנון האתיקה כולל את העקרונות הכלליים המכסים גם התנהלות בשעת חירום, ראוי הוא להוסיף פרק מיוחד בנושא זה, שיובא לאישור מוסדות מועצת העיתונות. ואלה הצעותינו:

אתיקה בימי לחימה
26.
א. תקנון האתיקה כולו חל גם בעת לחימה. לכללים הבאים חשיבות מיוחדת בעת לחימה: 4, 5, 9, 13א', 14, 23.
ב. עיתון ועיתונאי יקבלו, במידת הצורך, אישור הצנזורה הצבאית לפרסום ידיעה.
ג. עיתון, מו"ל של עיתון ובעליו יפעלו לסיקור הוגן, אמין ושוויוני של המתרחש בעורף, בצד הדיווח על המתרחש בחזית הלחימה.
ד. בנוסף לאמור בסעיפים 9.א. ו-9.ב., יכבדו עיתון ועיתונאי את כבוד האדם והפרטיות של נפגעי לחימה, לא יצלמו צילומי תקריב של פצועים או חללים ולא ידווחו במישרין או בעקיפין (תוך שימוש ב"קודים") על חללים ונפגעים קודם שנמסרה הודעה למשפחות.
ה. בנוסף לאמור בסעיפים 23.א. ו-23.ב. ידאגו עיתון, מו"ל של עיתון ובעליו, ביחד עם מועצת העיתונות ורשויות הצבא, להכשרה מקצועית ואתית ראויה של עיתונאים המסקרים את החזית והעורף בעת לחימה.

ישן 06-03-2008, 21:50
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

ואני חושב שתשובה טובה לעניין ניתנה ממש הערב...

במהלך סיקור הפיגוע בירושלים במהלכו התנהל מרדף אחר מחבל שנמלט שאח"כ הפך לשני מחבלים ובשלב מסויים אף למחבלת, פונו 30 פצועים אח"כ 40 פצועים (אם אינני טועה המספר הסופי נמוך משמעותית), נורו בין 600 ל 700 כדורים ולפחות שלושה אנשים שונים שטענו כי הם אלו שחיסלו לבסוף את המחבל.....
מעניין במיוחד היה לשמוע איך בשלב מאוחר יותר לאחר שהתבהרו העניינים נעשה מאמץ (או כך לפחות זה היה נשמע) "למזער נזקים" ולהסביר למה ובעקבות מה דווחו הדווחים הללו .

מצד אחד ברור לי שסיקור של אירוע שכזה אינו דבר פשוט אך מאידך לא נראה לי שכל שביב מידע חלקי שנמסר לפעמים מעד ראייה או שמיעה (שאח"כ מסתבר שהוא בעצם היה רק בקרבת מקום ושמע את זה מחבר שלו) צריך להיות קודם כל משודר ורק אח"כ להבדק?...

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 06-03-2008 בשעה 22:00.
ישן 09-03-2008, 23:11
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "ואני חושב שתשובה טובה לעניין ניתנה ממש הערב..."

אני ראיתי את הדיווחים בטלוויזיה, והתווספו עליהם הדיווחים שזרמו בביפר, ואני בהחלט חושב שהיתה פה הגזמה של ערוצי הטלוויזיה שהוסיפו היסטריה על אירוע שממילא היה קשה מנשוא. השמועות על המחבל הנוסף שברח ונמצא ברחובות ירושלים הכניסו מתח רב מאד ומיותר בקרב אוכלוסיה אזרחית שלא אמורה להחשף לשמועות שרצות בערוצי התקשורת הפנימיים של כוחות הביטחון.

בכל אירוע כזה אני נזכר בסיקור ערוצי הטלוויזיה בארה"ב בעת הפיגוע במגדלי התאומים - צילום מרוחק של האירוע ללא צילומי אמבולנסים ואנשים רצים מכוסים בדם, ציטוט גורמים רשמיים ולא שמועות, וניסיון להיות ממלכתיים ורגועים ככל האפשר ולא להוסיף חרדה מיותרת כאשר ברור שממילא החרדה היא עצומה.

ישן 07-03-2008, 20:41
צלמית המשתמש של student1
  משתמש זכר student1 student1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.07
שלח הודעה דרך MSN אל student1 Facebook profile
כללי

אני מסכים עם זה שיש לנו בעיה חמורה עם תקשורת ופתיחות אינפורמציונית.
יותר מדי חופש,יותר מדי דמוקרטיה.(שלפעמים גובלת באנרכיה גלויה.)
ישראלי רוצה לדעת,להיות עם אצבע על הדופק.מעניין,עם לחולה לב היו מספרים על כל התהליכים שמתרחשים אצלו בגוף בזמן שבץ או התקף לב.הוא היה מת במקום.

לפי דעתי,אנו בוכים יותר מדי על מסך הטלוויזיה.כלומר,איני יכול לשפוט את הבעת צערם של אלה שילדיהם וקרוביהם נהרגו אך איני רואה שום טעם להראות את התסכול שלהם בטלוויזיה או להשמיע ברדיו.זה לא עוזר,זה גורם לדמורליזציה ולשמחה גדולה במחנה האויב.
חוץ מזה,השאלות המטרידות-כמעט אינקוויזיציה-שמופנות על ידי הכתבים לנפגעי טרור,גם לא נראות לי במקום.זה לא עוזר לאף אחד.(חוץ מלאותם הכתבים ועיתונאים.)

כמו שכבר כתבתי לא מזמן:יש לאסור את כניסתם של כל הכתבים,בין אם הם ישראלים,ערביים,ימניים\שמאלניים ולעשות את העבודה שלמענה נוסד צהל-ניקוי כל השטח מאויב אנטי-ציוני.
כל זה דורש הפיכת משטר השלטון-לא ניתן במשטר דמוקרטי-שמאלני לבצע מהלך זה,לדעתי.אולי אני טועה.מקווה.

כמה שהמודיעין שלנו טוב,כך רבה הדליפה של המידע.

ציטוט:
בוא נתחיל בכך שאין דבר כזה "אי אפשר".

כמו שאמר המתאגרף ג"יק לה מוטטה:אתה חייב להבין שאינך יכול להפסיד.אם אתה לא מאמין בזה,הסיכוי לניצחון קטן.
הבעיה היא שיש לנו יותר מדי "אי אפשר".

ישן 24-03-2008, 19:27
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

אני מקפיץ את האשכול הזה מסיבה אחת....

נקמת החיזבאללה !

היום מלאו 40 יום לחיסולו של רב המרצחים מורנייה.
היום מלאו 40 יום ל"פמפום" והעיסוק האובססיבי וההסטרי של התקשורת הישראלית במהות/סוג/עצמת/מיקום ועיתוי הנקמה שארגון החיזבאללה עומד לנקום בנו !

מה קורה כאן לעזאזל?...
למה מדי יום ביומו טובי העיתונאים (היום שוב היה זה רזי ברקאי בגל"צ) דואגים להעלות לשידור או לראיין את טובי המומחים ולדון ולדוש עוד ועוד ב"כמה זה הולך לכאוב"? והאם זה בכלל היה שווה? (למרות שעד כה בכלל לא נמסרה כל הודאה רשמית) ...

צר לי אך אני לא מוצא בהתנהלות הזו דבר פרט לסוג של חשיבה תבוסתנית וזריעת פחד כללי בקרב הציבור !
אני לא אומר שלא היה צריך לעסוק בכך כלל אך מזמן כבר איבדנו כל פרופורציה !

משעשע לחשוב (ולמעשה זה היה ה"טריגר" שבגללו בסופו של דבר מצאתי להעלות כאן את הנושא) שדווקא מזכ"ל החיזבאללה ידע לציין היום בנאומו שהציבור בישראל מבועת ומפוחד ועוסק רק בעצמת הנקמה שהחיזבאללה עוד ינקום בו !
וידע להשיב היום למר ברקאי ראש חטיבה לשעבר באמ"ן (אל"מ מי"ל איניני זוכר את שם משפחתו אך שמו הפרטי הוא שמעון והנ"ל היה אחראי על דסק איראן וסוריה) שטען בשידור שהעיסוק תקשורתי בנקמת החיזבאללה הוא מוגזם בהחלט...

דעתכם תתקבל בברכה...
ישן 24-03-2008, 19:50
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אני מקפיץ את האשכול הזה מסיבה אחת...."

אגב, שמת לב נאומו של נסראללה .... לא נשמע לך מוכר : "אנחנו נגיב בזמן ובמקום שנבחר, ובאופן שבו נבחר". ציטוט כמעט מדוייק של מנהיגינו.

ולגבי אותה תקשורת, באתר מופיע כעת אשכול בנושא מע' הנאוטילוס, והדיווח על הניסוי שלא היה. יש לי תחושה שלפחות חלק מהכתבים הצבאיים החלו לעבוד כמו הכתבים לענייני אופנה וסלבס - הם מקבלים ידיעות לעוסות ומוכנות ומעלים אותם לאוויר ללא בדיקה או חקירה מיוחדת, כתבות תדמית מטעם (בחר לך כרצונך : יחידת לווינים, מע' נאוטילוס, עמדות רואה-יורה, "אויבי הפורום הטרוריסטי" ... ועוד ועוד).

ואגב שני, מעניין שאף אחד מהעיתונאים הקוראים וחברים באתר לא מצא את הזמן או האומץ להיכנס לאשכול ולהגיב.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:59

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר