לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה __ ברוכים הבאים לפורום מתגייסים וסדירים__ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > מתגייסים וסדירים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-03-2008, 11:19
  משתמש זכר steaua rosie steaua rosie אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.04.07
יחידות מובחרות,יחידות עילית, סיירות...מה ההבדלים ביניהן?

שאלת המיליון דולר.....
חיפשתי בכל מיני מקורות באינטרנט {ביניהן מנוע החיפוש של פרש}, ולא מצאתי תשובה רצינית אחת לשאלה שבכותרת. לכל מקום שהגעתי, ראיתי שאנשים לא אוהבים לענות על השאלה הזאת.
בויקיפדיה ניסו לקטרג את היחידות השונות, אבל זה לא רציני.

יהיה מאוד מעניין אם משתמשי הפורום יסבירו את ההבדלים בין המושגים, ויפרטו את היחידות שנמצאות תחת כל קטגוריה,
אני רוצה להדגיש שאשכול זה לא נפתח בכדי להשוות בין יחידות שונות, אלא בכדי להבין את המושגים בכותרת, ובכדי לדעת לאיזה מושג כל יחידה משתייכת

אז קדימה, לעבודה!

נערך לאחרונה ע"י steaua rosie בתאריך 05-03-2008 בשעה 11:25.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 05-03-2008, 11:58
  NAHAL NAHAL אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.08
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי steaua rosie שמתחילה ב "אני אשמח לקבל ממך תשובה יותר..."

אני אשתדל.....
יש את הגדודים שזה אתה יודע מה זה....
מתוך הגדודים יש את החטיות מה זה אומר (יחידות חטיבתיות) שבהן יש את הח"ן פלחי"ק עורב ופלסר עד כאן מובן?! יפה!
ח"ן זה הנדסה חבלה מוקשים וכד...
פלחיק זה קשר
עורב סוג של טיל כתף אם אני לא טועה והם מומחים בלהפעיל אותו
ויש את הפלסר שהוא הולך תמיד ל-פ-נ-י הגדודים ומודיע על מצב השטח -איסוף מודיעין לכל דבר. כל מה שהיה עד עכשיו התפקיד שלהם זה לחימה בתוך הארץ.... ןהפלס"ר (פלוגת סיור) נקרא סיירת כיוון שהם מסיירים (לפני כולם...) =)
אחרי זה יש את ה"סיירות" או "יחידות מובחרות" שבקטגוריה הזאת נמצאים שייטת מטכל שלדג 669 ואחריהם יש את דובדבן מגלן אגוז שגם הם סוג של יחידה מובחרת/סיירת
לגבי יחידות העילית זה יותר מורכב... אפשר לומר שיחידות עילית זה גם מטכל שייטת ודומיהם... אווו שאפשר לומר שכשמתכוונים ל"יחידות עילית" אז זה איזה משהו מסווג שאף אחד לא יודע על מי מדובר...
זהו בגדול..
ישן 05-03-2008, 13:48
צלמית המשתמש של MAG707
  MAG707 MAG707 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.03.07
אני ינסה, מקווה שזה יצא ברור...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי steaua rosie שמתחילה ב "יחידות מובחרות,יחידות עילית, סיירות...מה ההבדלים ביניהן?"

למרות שלדעתי קשה להציג הבדלים ברורים אני ינסה לענות על השאלה ע"י הבדלים שניתן לראות הן באופן הכשרת הלוחם והן בסוג/תקופת השירות.
יחידות עילית -
מטכ"ל
ש'13
שלדג
669
ועפ"י ויקיפדיה, יהל"ם

יחידות אלה מוכשרות לבצע משימות עם כמות חיילים קטנה, מה שכמובן מיחד את אופי הטירונות/הכשרה שכל לוחם ביחידה עובר ובגלל אורך המסלול מחויב כל לוחם לחתום קבע.
יחידות אלה מוכשרות לבצע משימה דרך הים, יבשה או אויר.
כל יחידה מוכשרת לבצע משימה בדרך שלה ,לדוגמא ,אם שייטת אז דרך הים אם שלדג אז מהאויר, ובגלל צורך של כמות קטנה של אנשים ביחידה קשה מאוד להגיע לאותן יחידות, שיכול מאוד להיות שבגלל העובדה הזו הן רכשו להן את התואר "עילית".

יחידות מיוחדות -
אגוז
מגלן
דובדבן

אלה הן יחידות היושבות בתוך חטיבה, יחדות חי"ר מובחרות, שדרך החטיבה יוצאות לפעילויות מעבר אל קווי האויב ,כל אחת מהיחידות מוכשרות לפעול/לבצע משימה בצורה שונה-
דובדבן-השתלבות באוכלוסיה .
אגוז-אנטי גרילה ולוחמה זעירה.
מגלן-(לא ממש זוכר).

סיירות -
כמו שנאמר פה ,פועלות לאיתור מידע מודיעיני ולכוון את הגדודים, לדעתי פועלות כיום גם בתחומים אחרים.

"הדואג לימים זורע חיטה, הדואג לשנים נוטע עצים והדואג לדורות מחנך אנשים"

ג ו ל נ י 51 !

ישן 05-03-2008, 14:17
  IsraelAtHeart IsraelAtHeart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.12.06
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי MAG707 שמתחילה ב "אני ינסה, מקווה שזה יצא ברור..."

זה ההסבר הכי טוב כאן עד עכשיו ..

עשיתי על זה פשוט עבודה גדולה מאוד בפסיכולוגיה שנה שעברה.. אז אני די מתמצא בנושא ..

בעיקרון יש 3 סוגים : יחידות עילית, יחידות מיוחדות ויחידות סיור .

עכשיו ביחידות העילית יש לך 5 יחידות : שייטת 13, סיירת מטכ"ל, שלדג, 669 , יהלו"ם.
ליחידות העילית בדר"כ יהיה ת'מסלול הארוך ביותר, והחיילים שמשרתים בהן חייבים לחתום קבע.

יחידות מיוחדות : מגלן, אגוז, דובדבן, ינמ"מ, עוקץ, יחידת האלפיניסטים, מורן, לוט"ר אילת וילת"ם.
אלו יחידות עם בדר"כ יעוד\יעודיים ספציפיים מאוד, שנדרשות לעשות פעולות מיוחדות התואמות ליעוד שלהם.. לפעמים כמובן גם מחוץ לזה אבל זו ההגדרה .

יחידות סיור : סיירת - גבעתי, גולני, צנחנים, נח"ל, פלס"ר שיריון ... מתמכים בסיור ובאיסוף מודיעין..

גדס"ר צנחנים, מרץ 08.

ישן 05-03-2008, 13:49
  assaf tolko assaf tolko אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.06.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי steaua rosie שמתחילה ב "יחידות מובחרות,יחידות עילית, סיירות...מה ההבדלים ביניהן?"

אלה הגדרות שחלקן צבאיות, חלקן עממיות, חלקן המצאות של התקשורת אבל מה שבטוח שהערבוב ביניהן והשימוש הלא נכון בהן (שוב, בעיקר בתקשורת) שינה לחלוטין את המשמעות הראשונית שלהן.

מבחינתי (ומבחינת המון מקומות בצבא) יש 3 הגדרות:

1. יחידות זרועיות - שייטת 13, סיירת מטכ"ל ושלדג (והן בלבד) הן יחידות הכפופות לזרועות השונות (ים, אמ"ן וחיל האוויר) ופועלות ככוח מבצעי מיוחד שלהן.

2. יחידות שכפופת לאוגדות סדירות/מילואים ואוגדות מרחביות - כאן תמצאו את מגלן, אגוז, דובדבן, יעל (למרות שיכול להיות שעם כל הקמת יהלו"ם על יחידותיה השונות הדברים השתנו קצת) ועוד רבות וטובות.

3. יחידות שכפופת לחטיבה סדירה - כל היחס"רים למיניהם (פלס"ר, עורב, פלח"יק ופלחה"ן) ויחידות כמו פלס"ר שריון.
ישן 05-03-2008, 15:56
צלמית המשתמש של tomcarr
  משתמש זכר tomcarr tomcarr אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.11.07
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "לא היא לא. ז"א, יהל"ם מורכבת..."

היא כפופה למטכל אחי.
יחידת הנדסה למשימות מיוחדותראשי תיבות: יהל"ם; מבוטא יהלום) היא יחידת העילית של צה"ל למשימות הנדסיות מיוחדות. היחידה שייכת מבחינה ארגונית לחיל ההנדסה הישראלי, עם זאת, היא נמצאת תחת פיקוד המטה הכללי ולא מוכפפת לפיקודים המרחביים. יהל"ם היא אחת מיחידות הקומנדו המסווגות בצה"ל ונחשבת לבעלת יכולות רבות ומקצועיות גבוהה. בסיס הקבע של היחידה הוא מחנה סירקין.

זה מויקיפדיה ואפשר לבדוק בעוד מקורות.

נערך לאחרונה ע"י tomcarr בתאריך 05-03-2008 בשעה 15:58.
ישן 05-03-2008, 16:48
צלמית המשתמש של +amit+
  +amit+ +amit+ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.06
יש אבחנה מדוייקת לכל אחד מהמושגים האלה

פשוט המושגים האלו נתפסו כ"סלנג" לכל יחידה עם קצת רזומה ונדבקו עליה.

* יחידות עילית - יחידות העילית בצה"ל הן:
669 ,מטכ"ל, שייטת 13 ושלדג.
זוהי הגדרה שאינה קשורה בתחום הספציפי של היעוד של אותה יחידה. הגדרה הזו מתבססת על הצורה בו הכוח מבצע את הפעולה. ההגעה אל היעד ומן היעד. יחידות העילית פועלות בדרך כלל מעבר לקווי כוחות הצבא שלהן (מה שרובכם יופתעו לשמוע גם שיש להן בקושי פעילות בגלל זה) ובגלל זה לפעמים לא קיים כוח חיפוי עבורם מה שמצריך מסלול שמתמקד ביכולת לחימה כצוות ובניווט ברמה גבוהה מאוד. כמו כן ציוד הלוחם ואבטחתו יהיו ברמה גבוהה. יחידות אלו עוברות מסלול הכשרה ייעודי אשר מתמקד מעבר ליעוד הספציפי בתנועה סמויה בשטח ללא הפרתו.

* יחידות מיוחדות- היחידות המיוחדות בצה"ל הן:
דובדבן,מגלן,יהל"ם אגוז,עוקץ,אלפיניסטים ועוד כמה שאי אפשר לרשום פה מטעמי ביטחון.
יחידה מיוחדת היא יחידה שיש לה יעוד ויכולת ייחודיים בהשוואה לשאר הצבא,כלומר- יחידות שקיימות למענה בצורך מסויים וייחודי כמו לוחמה בשטך סבוך (אגוז), או לשלוט על הכלב ברמה גבוהה מאוד במהלך פעילות מבצעית (עוקץ) או לוחמה בשטח מושלג (אלפיניסטים). רוב היחידות הן קרביות ועוברות מסלול מגוון יותר וארוך יותר ויש גם יחידות מיוחדות שהן לא קרביות כמו אב"כ.

* יחידות מובחרות- היחידות המובחרות בצה"ל הן:
גדס"ר צנחנים, גדס"ר גולני, גדס"ר גבעתי, גדס"ר נח"ל ופלס"ר שריון.
יחידות מיוחדות הן יחידות שרמת הלחימה שלהן ביחס לרמת הלחימה הכללית בחטיבות הינה גבוהה יותר, אשר מושגת הודות למסלול הכשרה ארוך, קשה ומקיף יותר. יש לציין שאילו היה רק גדס"ר אחד קיים בעצם הוא היה הופך להיות חלק מהיחידות המיוחדות אך מכיוון שהצורך בייעוד רחב יותר יש גדס"ר לכל חטיבת חי"ר (למעט כפיר-מכיוון שהחטיבה אינה מיודעת למלחמה אלא ללחימה בשטחים בלבד) מה שהופך את הייעוד ללא מיוחד מכיוון שקיים שני לו ובמקרה הזה אפילו רביעי או חמישי לו.
יחידות כאלה נועדו בדרך כלל כמענה למבצעים ופעולות מורכבים יותר מהרגיל.

* סיירות - הסיירות בצה"ל הן:
גדס"ר גולני, גדס"ר צנחנים, גדס"ר נח"ל, גדס"ר גבעתי, פלס"ר שריו,ן סיירת מטכ"ל וסיירת יעל שהיא חלק מיחידת יהל"ם.
בטח אתם שואלים למה כל הגדס"ר?! כי מלפני כמה שנים תקבלו את זה או לא כל הגדס"ר(פלס"ר,עורב וחה"ן)בכל החטיבות עושים את אותו המסלול בדיוק ובעצם גם הם מוכשרים לסיור.
סיירת היא יחידה צבאית המתמחה בסיור ואיסוף מודיעין קרבי. המושג סיירת נתפס בסלנג ומודבק כמעט על כל יחידה מיוחדת\מובחרת\עילית שקיימת וזו טעות מכיוון שלא כולן מיועדות ועברו הכשרה זו.

מקווה שעזרתי לכם להבין ורק שתדעו שהאבחנות האלה ואורך המסלול הן לא המדד הנכון לרמת היחידה .

נערך לאחרונה ע"י +amit+ בתאריך 05-03-2008 בשעה 16:53.
ישן 05-03-2008, 17:05
צלמית המשתמש של +amit+
  +amit+ +amit+ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.06
תשובה
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי assaf tolko שמתחילה ב "יעל מתמחה בסיור ואיסוף..."

[QUOTE=assaf tolko]יעל מתמחה בסיור ואיסוף מודיעין קרבי? אתה בטוח?! כן!

לדעתי ההתמחות של סיירת יעל, לדוגמא, מתמקדת בנושאים אחרים...גם,מה שלא מוציא אותה מהגדרת הסיירת.

אתה שם את 669, שהיא יחידה שייעודה העליון הוא חילוץ אנשי צ"א שנטשו ולחומים פצועים באשר הם, באותה קטגוריה עם הפעילות של שייטת 13, סיירת מטכ"ל ושלדג? כן, אם לא הבנת אז הייחוד של יחידות העילית הוא יכולת פעולה מחוץ לקווי הצבא שלה ללא חיפוי. מה שבדרך כלל צריך לעשות כדי לחלץ טייס שנפל בסוריה.

בקיצור - אני יכול למצוא לך פה לפחות עוד 5 סתירות של יחידות שממש לא עונות לכשירויות ולהתמחויות שנתת להן תחת הסיווגים הושנים ששמת אותן, ולכן לדעתי לנסות לסווג כסיירות/יחידות עלית/יחידות אוסם וכו' זה טיפשי.תן ותקבל תשובה לכל אחת. זה ההגדרות הצה"ליות.

נערך לאחרונה ע"י +amit+ בתאריך 05-03-2008 בשעה 17:14.
ישן 05-03-2008, 18:39
  assaf tolko assaf tolko אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.06.06
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי +amit+ שמתחילה ב "תשובה"

עמית, תאמין לי שאני יודע מה ההגדרות הצבאיות... been there, done that
ואני מבטיח לך שבצבא לא מתעסקים עם הגדרת יחידות כאלה ואחרות כסיירת/מובחרת/עלית/שטראוס וכו'. מי שכן מתעסק בזה זה אנשים מאותגרי כבוד ויוקרה ביחידות האלה (ולשמחתנו אין הרבה כאלה), התקשורת ומלש"בים שמנסים לענות על השאלה הנצחית של למי יש יותר גדול.

אני מן הסתם לא אכנס כאן לייעודים של כל יחידה כדי להראות לך שאתה טועה בחלק מההכללות שלך, אבל אני באמת חושב שגם אתה לבד יכול להבין שסיירת יעל לא הוקמה לייעוד הסיור ואיסוף המודיעין. האם זו יכולת שיש לה? אולי כן ואולי לא, אבל גם לגדוד חי"ר יש יכולות של סיור ואיסוף מודיעין כזו או אחרת כולל קורסים ובלאגנים, אז שנתחיל לקרוא לגדודים סיירות? לפי ההגדרות שלך (שכבר אמרתי שאני לא ממש מסכים איתן) סיירת זו יחידה שמתמחה בסיור ואיסוף מודיעין וזה ייעודה העיקרי נכון? אז תעשה 1 ועוד 1... אם כבר הייתי מכניס את יעל לפי מילון ההגדרות שלך ליחידות מיוחדות, אפילו שהיא שושיאיסטית ומסתורית יותר משאר היחידות ביהל"ם.

לגבי 669 - הייעוד של 669 הוא ייעוד "הגנתי" - בכל זאת היחידה הוקמה ככלי לחילוץ טייסים שנטשו לפני שהם נופלים בשבי. נכון שהיחידה התפתחה מאוד מייעודה הראשוני, אבל עדיין אופי הפעילות שלה הוא הגנתי ברובו. יש עוד הרבה מאוד יחידות שפועלות בארצות אויב ולא רשומות במדרג יחידות העלית שלך. חוץ מזה, תמיד יש חיפוי. תמיד יש איזושהי מעטפת חילוץ כזו או אחרת למקרה שהכל ישתבש, בכל זאת לוחם סיירת מטכ"ל שייפול לידי האויב זה פוטנציאל נזק עצום למדינת ישראל ולצה"ל. אבל לפי התנאים שהצבת להיותה של יחידה יחידת עלית גם טייסת מטוסי קרב צריכה להיקרא יחידת עלית: הם לוחמים, גם הם פועלים מחוץ לגבולות המדינה ולהם באמת אין הרבה חבל הצלה וחיפוי. אתה רואה לאיפה אפשר לקחת את ההגדרות האלה שלך? אני מסכים איתך שלוחמי מטכ"ל, שייטת ושלדג מותחים את חבל החילוץ והגיבוי שלהם לרוב יותר מאשר יחידות אחרות שפועלות בעומק האויב אבל זה לא אומר שהם נקראים עלית ואחרים נקראים אחרת. 669 לדעתי היא יחידה מעולה עם לוחמים מעולים, אבל לשים אותה באותה קטגוריה של מטכ"ל, שייטת ושלדג זה כמו להגיד שחי"רניקים וטנקיסטים עברו הכשרה ותעסוקה דומה...
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:47

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר