לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #3  
ישן 09-03-2008, 23:21
  krivbass krivbass אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 09.03.07
הודעות: 158
משיחה שערכתי עם איש ימ"מ שהיה במבצע
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "הייתי כמה עשרות מטרים משם בזמן הארוע"

הוא סיפר שסיירת מטכ"ל היו עוד בדרך במסוקים וימ"ם כבר פרצו לאוטובוס. האם באמת סיירת מטכ"ל נחתו במסוקים שם? ממה שאני שמעתי הייתה אצל ימ"מ מסיבה בלילה לפני ואז האנשים היו בריכוז וקל יותר היה להם להגיע במכוניות למקום.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי שקדי 1
היינו בדיוק בתרגיל דו אוגדתי באזור
בלילה הודיעו לנו להכניס מחסניות לנשקים כי יש חוליה באזור
מתישהו בבקר ראינו אוטובוס עומד על הכביש לא רחוק מאיתנו
והודיעו על השתלטות המחבלים על האוטובוס
הגענו לאזור והתמקמנו על גבעה כמה עשרות מטרים משם
מכייון שהייתי בצוות יחמ''מ מצויד 20 על 120 היצבתי אותה ותחצפתתי
וכך ראיתי כמו בסרט את כל התרחשויות מסביב כולל הויכוח מי יבצע מטכ''ל או ימ''מ
ובסוף את הביצוע המהיר והמושלם של הימ''מ....אחרי זה המשכנו בתרגיל...........
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #15  
ישן 11-03-2008, 23:52
  krivbass krivbass אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 09.03.07
הודעות: 158
בבקשה:
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "הוא דיבר על שנות..."

קיבוץ משגב -עם 6.4.1980 - ניסיון חילוץ ראשון בידי צוות כונן של סיירת גולני (נגמר בחובש הרוג) ולאחר מכן חילוץ על ידי סיירת מטכ"ל בשעות לפנות בוקר.

12.4.1984 - אוטובוס 300 חילוץ על ידי סיירת מטכ"ל.

בשני המקרים אנשי ימ"מ היו בסביבה, אךך ניתן להניח כי ההחלטות היו סבירות בהתחשב בכך שלסיירת מטכ"ל עדיין היה יותר ידע וניסיון בחילוץ בני הערובה.


ציטוט:
במקור נכתב על ידי lior432
הוא דיבר על שנות השמונים.

מקרה וקסמן היה ב1994 וגוראל ב-2003.

וקסמן נגמר כמו שנגמר והוויכוח נמשך עד היום לגבי מי היה אמור לבצע. במקרה של גוראל, מי שעשה את העבודה השחורה היו דווקא הימ"מ. כשמטכ"ל יצאו לבצע את החילוץ בפועל הם ידעו שהחוטפים לא איתו ויש שני שומרים שחמושים רק בסכינים. מי שביצע את המעצר של החוטפים האמיתיים היו הימ"מ.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #23  
ישן 12-03-2008, 00:20
  krivbass krivbass אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 09.03.07
הודעות: 158
האם אפשר לשחזר את התמונה המלאה של האירוע?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי JBARSENAL שמתחילה ב ""אוטובוס האמהות" 7.3.88 - אתמול היה יום השנה -"

אני מציע כאן השתלשלות האירועים ופונה לחברי הפורום שהשתתפו בדיון, במיוחד לשקדי1 ו- Big Bad Joseph, וגם אחרים לנסות ולהוסיף פרטים רבים ככל האפשר על מנת לשחזר בצורה מלאה את האירוע.


בלילה שבין 6-7 במרס 1988 חדרה חוליה בת שלושה מחבלים חברי פת"ח משטח מצרים לישראל ממערב למצפה רמון, למטרת ביצוע פיגוע טרור. השלושה היו חמושים בשני קלצ'ניקובים ומקלע קרל גוסטב ורימוני יד, לבושים בבגדים אזרחיים.בשעה 6.30 בבוקר השתלטו המחבלים על מכונית צבאית ליד כלא נפחא ונסעו בה צפונה. היה זה רכב רנו-4 שבו נסעו ארבעה קצינים, אחד בדרגת רס"ן ושלושה בדרגת סג"מ, שנסעו למרוץ ניווט ביער להב שליד באר שבע והיו בבגדי ספורט. נהג הרכב, קצין בדרגת רס"ן, זיהה דמות חשודה ליד גל האבנים, שמאחוריו הסתתרו שלושת המחבלים. הוא עבר את הדמות החשודה, אך כעבור כמה עשרות מטרים חזר כדי לבדוק במי מדובר. לאחר שהמכונית הגיע לגל עד תקפו אותה שלושת המחבלים בירי וברימון, שלא התפוצץ והקצינים ברחו מהמקום. המחבלים נכנסו למכונית ופתחו בנסיעה מהירה לכיוון שדה בוקר. כאן התרחש בלבול – רס"ן רץ מהר מאוד לכלא נפחא הסמוך כדי להודיע על המחבלים, בעוד ששלושת הקצינים האחרים חשבו כי הוא נחטף. כעבור כמה דקות עבר במקום עובד של רשות שמורות הטבע, שעצר לשלושת החיילים והודיע ברשת הקשר על המקרה.ההודעה על האירוע הועברה ברשת קשר הצבאית-משטרתית והמשטרה החלה להקים מחסומים. סמוך לשעה 7.15 הגיע מכונית המחבלים למחסום משטרתי שהוקם בצומת דימונה-ירוחם, פרצה אותו ונורתה ממנה אש על השוטרים. השוטרים במחסום, בפיקוד פקד יעקב אינזו, פתחו במרדף אחריהם,אך נמנעו מלירות עליה מחשש שיפגעו בבן –ערובה שחשבו כי נמצא במכונית, זכר לאותו בלבול שאירע עם הקצינים. במהלך המרדף ירו המחבלים במכוניות שנעו בכבישים ופצעו קל נהג מיניבוס שהסיע עובדות למפעל הפוספטים באורון.המרדף שנמשך כחצי שעה הסתיים בצומת ערוער בסביבות השעה 9, לאחר שמכונית המחבלים נעצרו. מכונית השוטרים נעצרה בקרבת המחבלים, כ-100 מטר מהם. באותו זמן הגיע לצומת סמיטריילר נהוג בידי הרצל ברקאי. מכוניתם של המחבלים עמדה לרוחב הכביש, כששמשותיה מנופצות וגרמה לו לחשוב שמדובר בתאונה. הוא עצר את המשאית .

אחד מהמחבלים זרק רימון על משאיתו שניפץ את השמשה הקדמית של המשאית אך לא התפוצץ. נהג המשאית ברח מהמכונית ורץ לכיוון השוטרים וכך ניצל. בינתיים הגיע למקום אוטובוס של הקמ"ג שהסיע אימהות העובדות בקריה הגרעינית בדימונה. הקריה אפשרה לאימהות להגיע מאוחר יותר לעבודה, כדי שיספיקו לטפל בילדיהן, ולכן אוטובוס ההסעה שלהן היה יוצא תמיד אחרון. באוטובוס היו שני גברים, הנהג וויקטור רם עובד הקריה והנשים שנסעו לעבודה. בסך הכול היו בו כ-50 איש. הנהג האיט את נסיעתו, ואז שני מחבלים החלו לירות עלינו. הנהג פתח את הדלתות והאנשים החלו לרוץ מתוך האוטובוס. בשלב זה שלושת המחבלים נכנסו אל האוטובוס ותפסו בני ערובה: גבר אחד ו-10 נשיםכוחות הצבא והמשטרה שהגיעו למקום כיתרו את האוטובוס, ומפקד מרחב הנגב חיים בן איון היה הראשון שהחל לנהל איתם משא ומתן בערבית. המחבלים דרשו להביא למקום נציג של הצלב האדום ואיימו להתחיל להוציא להורג את החטופים אם בקשתם לא תמולא תוך שעה. בתוך האוטובוס היה אחד המחבלים ליד הדלת הקדמית, השני ליד הדלת האחורית והשלישי בסוף האוטובוס. בינתיים זרמו לאזור אלוף פיקוד הדרום מרדכי, הרמטכ"ל שומרון, מפכ"ל המשטרה דוד קראוס וניתת-ניצב אסף חפץ, עוזר ראש אג"ם במשטרה ומקים הימ"ם, ושר הביטחון רבין. ההודעה על האירוע הועברה ההודעה ליחידות המיוחדות, ימ"מ וסיירת מטכ"ל. במהלך ניהול משא ומתן עם המחבלים התבררה דרישתם – שחרור כל המחבלים הכלואים בישראל.

ככל שעבר הזמן החלה סבלנות המחבלים לפקוע. הם הודיעו כי יהרגו כל חצי שעה בן ערובה אחד כדי להפגין את רצינות כוונותיהם. אי מילוי דרישתם להביא למקום נציג של הצלב האדום גרמה למפלס עצבנותם לעלות עוד יותר. השיחות עם נציגי המשטרה והצבא, לא עלו יפה מבחינתם ולכן נקטו בפעולה. בסביבות השעה 10 בבוקר הם קראו לבן ערובה זכר יחיד ויקטור רם, וירו בו בחזה. כעבור דקה ירו המחבלים גם במרים בן יאיר.באותו זמן התפרסה ימ"מ בשטח, לאחר שהגיע במכוניות לאזור. לוחמי ימ"מ שהגיעו התפרסו מדרום לאוטובוס, על הגבעה. קצין הימ"ם תיחקר את הנשים שנמלטו מהאוטובוס. מפקד הימ"ם אליק רון שהגיע למקום התבקש להציג תוכנית פעולה לאלוף פיקוד דרום יצחק מרדכי. צלפי היחידה התפרסו בעמדות ירי מסביב לאוטובוס, אספו מידע על הנעשה בו וכיוונו את נשקיהם למטרות בתוכו.בתוך החפ"ק נתן שר הביטחון רבין הנחיה לאנשי ימ"מ להיערך ובמקרה של סכה לחיי בני הערובה לפעול. ברגע שנשמעו היריות בתוך האוטובוס נתן אליק רון בשעה 10.15, מפקד הימ"מ, פקודה ל-דוד בן-שימול להתחיל את מבצע החילוץ. מרגע שניתנה האות לפריצה ירו צלפי ימ"ם לעבר המטרות וכוח הימ"ם פרץ דרך הדלתות והחלונות. כל הפריצה לקחה 30 שניות, ובמהלכה חוסלו שלושת המחבלים. במהלך הפריצה נהרגה רינה שרצקי מאש המחבלים.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:56

הדף נוצר ב 0.23 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2018 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר