לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה פעם הזמנים היו יותר טובים; כולם אומרים - ככה כולם חושבים... גלים של נוסטלגיה עפים באויר, כי פעם החורף היה די סביר... גלים של נוסטלגיה עפים באויר, כי פעם בקיץ היה די קריר... אני לא כל כך זוכרת; מתגעגעת רק בערך, כי העתיד נראה לי הרבה יותר מגניב: רוצה לנסוע ברכבת התחתית של תל אביב... והם יגידו: זהירות מהמרווח, זהירות מהמרווח, זהירות מהמרווח... חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > אמצע החיים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-03-2008, 16:39
  משתמש זכר juda juda אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.10.01
התמודדות עם אמא (וסבתא) בשלבי אלצהיימר...

אחת המחלות היותר אכזריות הפוגעות בייחוד בכבוד האדם שלוקה בהן,
זו מחלת האלצהיימר (או בעברית, מילה אכזרית לא פחות "מחלת השיטיון").

סבתי עליה השלום, לקתה בזמנו במחלה הנוראית הזו, ובמשך עשור וחצי כמעט, היא היתה ולא היתה.
רוב הזכרונות שלי ממנה הם מהשנים הללו שלא זיהתה את רובנו, וראינו איך סבתא ממשיכה לחיות,
אך כבודה נרמס, מבלי שהיא היתה בכלל מודעת לעובדה זו.
היא נפטרה בגיל 85. ואם היא תסלח לי מהמרומים- בשיבה לא טובה.

בגלל המודעות שלנו למחלה הנוראית הזו, אנחנו רואים כיצד אימי מתחילה לפתח את תסמיני האלצהיימר הראשוניים. והיא עוד לא בת 65...
אמנם מדובר בסימנים ראשוניים, אבל התהליך שעומד לבוא עלינו ידוע וברור לכולנו, ואף לה, בשלבים הנוכחיים.
היא מקבלת טיפול, שבמהותו הוא טיפול מעכב.
עד היום הרפואה לא מצאה את הטיפול היעיל באלצהיימר.

ולנו נותר רק למצות איתה כל יום של צלילות, ולסלוח לה על הרגעים שבהם היא אומרת לנו דברים בלתי נסבלים, מתוך ידיעה ברורה שזה חלק מתסמיני המחלה.

והשאלה הקשה מכל- האם ליידע את ילדי, נכדיה, כבר בשלבים הללו, בתהליך הקשה שהיא עומדת לעבור, בכדי שיצרבו בזכרונם את סבתא של היום...

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-03-2008, 19:46
  שומר סוד שומר סוד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.02.05
למה לא לספר?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי juda שמתחילה ב "התמודדות עם אמא (וסבתא) בשלבי אלצהיימר..."

בתור בן לחולה, אני יכול להגיד לך שאחד הדברים החשובים זו התקשורת בין בני המשפחה והחולה.
אני מכיר לא מעט משפחות, השומרים את דבר המחלה בסוד, מדחיקים, מכחישים או "מודים" חלקית, מה שמוביל בהכרח לפגיעה בהתנהלות המשפחתית ובהתנהלות החיצונית.
ההתמודדות הישירה עם המחלה, מקלה על כולם את המתח, החרדות והפחדים.
ההתמודדות הישירה היא חלק מהעצמת כוחה של המשפחה בהתמודדות.
לכל גיל יש את השיטה והדרך איך להסביר מה קורה לסבא או לסבתא האהובים ואיך לתת לו כלים להתמודד. עדיף שיבינו ויתמודדו, מאשר יפתחו כעסים בשל התנהגות לא מובנות ואו אפילו תסביכי אשמה.
לא תוכל להיות 100 אחוז מהזמן יחד איתם בביקורים, כדי לנטרל שניות של שינוי פתאומי.. לא משנה איך תסובבו את זה - הילדים ירגישו לבד שמשהו לא בסדר. עדיף להניח מראש את הקלפים על השולחן, למרות הקושי והכאב. תנו להם לעבור את השלבים הנדרשים עד שיגיעו להבנה והשלמה ורצון להנות ממה שיש להם מהסבתא כיום ולדעת לקבל עם הזמן את מה שישאר ממנה בתור אדם. בנוסף הם יוכלו לעזור וילמדו כיצד יש להתנהג כלפיה.
גם ההסבר וגם ההתמודדות זה עיניין של תהליך. לפעמים הילדים מצליחים אפילו להקל על התהליך האישי שלנו בהתמודדות שלנו מול ההורה החולה.

וכבר כתבתי פה בעבר, אצלי הילדים בהחלט צוברים "שעות" סבא ונהנים מכך.

הרבה כח , סבלנות ואהבה.

נערך לאחרונה ע"י שומר סוד בתאריך 11-03-2008 בשעה 19:52.
ישן 12-03-2008, 16:17
צלמית המשתמש של chatulim
  chatulim chatulim אינו מחובר  
מנהלת בע"ח, מטיילים ותרמילאים

חבר מתאריך: 01.01.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי juda שמתחילה ב "התמודדות עם אמא (וסבתא) בשלבי אלצהיימר..."

אני לא נוהגת להגיב כ"כ בפורום הזה, אבל בתור נכדה לסבא חולה אלצהיימר (ז"ל), אני יכולה לומר שלדעתי לשתף את בני המשפחה הוא צעד הכרחי ורצוי ביותר.
אני בקושי זוכרת את סבי, שכן הוא נפטר כשהייתי ילדה קטנה, אך בהחלט זכורה לי התמודדות של הורי עמו. לפעמים גם היו לוקחים אותי ואת אחותי לבקר אותו. היום אני יכולה לומר שביקורים מעין אלו היו שנואים עלי ביותר, אבל אני חושבת שזה נובע מהעובדה שגם אם שתפו אותנו- כנראה לא היה שיתוף מספק עד כדי כך שנוכל להרגיש בנוח עם סבא חולה אלצהיימר.
בל נשכח, כמובן, שיותר מבני המשפחה- המחלה מבעיתה את החולה עצמו. חוסר היכולת לזכור, לזהות, לבצע משימות קוגנטיביות פשוטות- הוא המחריד ומעורר החלחלה הגדול מכולם.

ישן 22-03-2008, 14:34
  -Maya- -Maya- אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.11.04
לשתף

בתור נכדה לסבתא שחלתה (גם) במחלה הנוראית הזו, אני חושבת שחשוב מאוד לשתף.
המחלה מביאה עמה כל מיני סיטוצאיות לא נעימות (ואני פשוט לא אפרט כאן רק כדי לשמור על כבודה של סבתי האהובה ז"ל), שאני כנכדה חוויתי איתה.
תמיד ידעתי שסבתא חולה וזה הקל עלי להבין שהיא לא מדברת או עושה דברים מסוימים כי ככה היא, אלא בגלל המחלה והיא ממש לא אשמה שהיא חולה בה...

מה גם שאם עוד יש רגעים שבהם היא צלולה, אני בטוחה שהנכדים ישמחו "לנצל" את הרגעים האלה עם סבתא...
סבתא שלי הפכה ללא צלולה בגיל יחסית צעיר מבחינתי, ורוב הדברים שאני זוכרת ממנה הם לצערי יותר מתקופת המחלה מאשר מלפני.
למרות שאחרי שהיא נפטרה אני לאט לאט מתחילה לראות אותה כמו שהיא הייתה "פעם"...

אני מאחלת לכם שתהיו חזקים בהתמודדות עם המחלה,
זו באמת מחלה לא קלה בכלל, גם לחולה וגם לסביבה שלו...
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:23

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר