לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-04-2008, 14:01
צלמית המשתמש של maorhag
  maorhag maorhag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.06
שלח הודעה דרך MSN אל maorhag
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי chatulim שמתחילה ב "לא תבשל גדי בחלב אמו?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי chatulim
היום היה לי מעט זמן וקראתי מעט על האיסור הנ"ל.

לאחר שקראתי מיני דיעות ופרשנויות בתחום, שאלתי היא כזו-

האם קיימים זרמים דתיים אשר כן אוכלים בשר בחלב?

שהרי ע"פ פרשנותו של ר' יוסי הגלילי, אפשר לאכול בשר עוף בחלב.

רמב"ם הלכות מאכלות אסורות פרק ט:
ד ועוף, בין בחלב בהמה בין בחלב חיה--אינו אסור באכילה מן התורה; לפיכך מותר לבשלו, ומותר בהניה. ואסור באכילה מדברי סופרים--כדי שלא יפשטו העם ויבואו לידי איסור בשר בחלב של תורה, ויאכלו בשר טהורה בחלב טהורה: שהרי אין משמע הכתוב, אלא גדי בחלב אימו ממש. לפיכך אסרו כל בשר בחלב.

בקיצור אסור

חזרה לפורום
ישן 02-04-2008, 14:17
צלמית המשתמש של chatulim
  chatulim chatulim אינו מחובר  
מנהלת בע"ח, מטיילים ותרמילאים

חבר מתאריך: 01.01.06
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "זה לא עובד ככה...לא כל דעה..."

לדעת ר' יוסי הגלילי, כפי שהיא משתקפת בתלמוד, בשר עוף מותר בחלב [18], אף מדברי סופרים, אך בשר חיה אסור. התלמוד אף מספר שאנשי עירו של ר' יוסי הגלילי היו אוכלים עוף בחלב. רוב הפוסקים, כדוגמת הרמב"ם [19], קובעים שבשר חיה ועוף אסורים רק מדברי סופרים; אולם התוספות [20], קובעים שבשר חיה ועוף אסורים מהתורה, וכך אף פוסק הב"ח [21]. לדעה המרכזית, שאלו אסורים רק מדברי סופרים, האיסור מהתורה הוא רק על אכילה ובישול, וחכמים הרחיבו אותו מתוך חשש שאנשים יתבלבלו בין בשר עוף לבשר בהמה ויבואו לאכול בשר בחלב. הרמב"ם מסביר את האיסור בכך שהוא נקבע מחשש להרחבת ההיתר לכל סוגי הבשר, כיוון שאנשים מתוך הבנתם במקרא, יטענו שהאיסור חל רק על גדי וחלב אם; אולם בשר חיה ועוף לא נאסרו בהנאה ובישול.

חזרה לפורום
ישן 02-04-2008, 14:25
צלמית המשתמש של maorhag

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי chatulim שמתחילה ב "לדעת..."

ציטוט:
לדעת ר' יוסי הגלילי, כפי שהיא משתקפת בתלמוד, בשר עוף מותר בחלב [18], אף מדברי סופרים, אך בשר חיה אסור. התלמוד אף מספר שאנשי עירו של ר' יוסי הגלילי היו אוכלים עוף בחלב. רוב הפוסקים, כדוגמת הרמב"ם [19], קובעים שבשר חיה ועוף אסורים רק מדברי סופרים; אולם התוספות [20], קובעים שבשר חיה ועוף אסורים מהתורה, וכך אף פוסק הב"ח [21]. לדעה המרכזית, שאלו אסורים רק מדברי סופרים, האיסור מהתורה הוא רק על אכילה ובישול, וחכמים הרחיבו אותו מתוך חשש שאנשים יתבלבלו בין בשר עוף לבשר בהמה ויבואו לאכול בשר בחלב. הרמב"ם מסביר את האיסור בכך שהוא נקבע מחשש להרחבת ההיתר לכל סוגי הבשר, כיוון שאנשים מתוך הבנתם במקרא, יטענו שהאיסור חל רק על גדי וחלב אם; אולם בשר חיה ועוף לא נאסרו בהנאה ובישול.

בקיצור כמו שאמרתי זה אסור לכולם(או כמעט לכולם).
אני לא באתי להתווכח אם זה דאורייתא או דרבנן

חזרה לפורום
ישן 03-04-2008, 12:49
צלמית המשתמש של שחף דרור
  משתמשת נקבה שחף דרור שחף דרור אינו מחובר  
מנהלת פורומי הצילום

חבר מתאריך: 12.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל שחף דרור
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי chatulim שמתחילה ב "קודם כל, אני ממש לא מסכימה..."

כדאי להרחיב את הדעת, אבל השאלה היא האם המקום הוא הפורום הזה. כמו שציינתי בתחילת דרכו, הפורום כעת מתגבש, ולכן אנחנו לא כ"כ מגבילים נושאי שיחה, אבל אני שמה לב שהוא יותר ויותר מתפתח למקום של ויכוחים / שאלות והוכחות (כי במקרה הנוכחי לא פתחת ויכוח, אלא התעניינת במקור), ופחות לכיוון של קהילה דתית חביבה שמשתפת מתכוני גלידה כשרים לקיץ (פרווה, יאכס).
עקרונית, הפורום נפתח דווקא במטרה לתת במה לנושאים דוגמת האחרון (גלידה, מוזיקה וזה), ופחות לדיונים הלכתיים או לוויכוחים תאולוגיים, שהרי לשם כך יש פורומים אחרים בפרש. אין לי בעיה שגם הם יהיו כאן, אבל אני שמה לב שהפורום כבר מגיע לאיזו לאות מרוב ויכוחים. כמו שהשופטת שהקלדתי אצלה השבוע אמרה: "אני מנסה לא להסתכל כרגע על הדברים ברזולוציית אפס".
זה חשוב במיוחד בפורום הזה, שהוא עדיין קטן ומכיל בעיקר נוער דתי/חרדי, שלא תמיד יודע לענות תשובות מבוססות על כל שאלה. אני, למשל, לא יודעת איך ומי קבע את השורה התחתונה של כל ויכוח בגמרא, אלא רק יודעת שהיא קיימת ("הלכה כ-"), וזה לא מפריע לקיום חיי הדתיים כסידרם.
השאלה היא האם הדיונים האלה כן תורמים במשהו. הרי כמקור מידע את לא באמת צריכה אותנו, בשביל זה יש רבנים וספרים. וכדיונים - השאלה עד כמה זה מפרה את הפורום.

נקודה למחשבה.
חזרה לפורום
ישן 03-04-2008, 17:59
צלמית המשתמש של cookoorookie
  משתמשת נקבה cookoorookie cookoorookie אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.08.06
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי chatulim שמתחילה ב "קודם כל, אני ממש לא מסכימה..."

האמת היא שהשאלות שהעלית דווקא מעניינות, אבל לצערי אף פעם לא יצא לי ללמוד גמרא כדי לדעת את התשובה עליהן, וגם אין לי את הכלים והכישורים המתאימים ללימוד.
אי אפשר ללמוד הכל - בכל אופן לא מישהי כמוני, שעושה עוד הרבה דברים חוץ מללמוד תורה...
לכן יש רבנים ( = אנשים שלמדו ישר והפוך את השולחן ערוך ועוד כמה ספרים) שהם אלו שפוסקים מה נכון לעשות, ואדם צריך קצת ענוה לקיים את המצוות גם אם הוא לא תמיד מבין למה -
כי אם היינו צריכים להבין כל דבר, לא היינו דתיים.
אי אפשר להאמין באלוהים בלי ההכרה בכך שלא כל דבר אתה מבין (ע"ע אשכול בנושא מעלית שבת).
אנשים שמחליטים על סמך הדיונים האלו ולא על סמך מה שגדולים מהם בתורה (ולעתים קרובות גם במידות), לא יכולים להיחשב שומרי מצוות, לדעתי, ומכאן שאין דתיים שנוהגים אחרת (כי אז הם כבר לא נחשבים דתיים...)

חזרה לפורום
ישן 03-04-2008, 18:19
צלמית המשתמש של maorhag

ציטוט:
קודם כל, אני ממש לא מסכימה איתך. זה בדיוק מקום הגיוני להעלות "שאלות טריוויאליות" שמבחינתי הן בלתי נתפסות ולנסות להבין מה המקור ועל מה מסתמכים.
מיהו ה"שורה התחתונה" הזו? למה דווקא המילה שלו היא החותמת את הוויכוח? האם יש זרמים אחרים שמתייחסים לענין אחרת?
בקיצור- זה שבקהילה הדתית יש קונצנזוס (לפחות עד כמה שאנחנו יודעים) על איסור אכילת בשר וחלב יחד, לא אומר שאסור לשאול שאלות ע"מ להרחיב את הדעת.

את שואלת למה פסקו הלכה כמו X ולא כמו דעת רבי יוסי הגלילי? את יכולה לעשות דוקטורט שלם רק על איך פוסקים הלכה ע"פ הגמרא...שורה תחתונה יש כמה כללים לפסיקת הלכה

חזרה לפורום
ישן 13-04-2008, 01:24
צלמית המשתמש של ShoobyD
  משתמש זכר ShoobyD ShoobyD אינו מחובר  
מנהל משבראש, בלשנות, תכנות ויהדות

חבר מתאריך: 04.06.06
שלח הודעה דרך MSN אל ShoobyD Facebook profile LinkedIn profile Follow me...

*תיקון טעות*
זה לא שלפי פרשנותו של ר' יוסי הגלילי, אפשר לאכול בשר עוף בחלב וכביכול לפי פרשנותם של שאר חז"ל אסור
זה לא קשור לעניין של פרשנות
הדעה המרכזית היא דווקא שמהתורה אסור לאכול רק בשר בהמה בחלב ובשר עוף מותר

אבל יש מה שנקרא גזרות ותקנות (2 דברים שונים למען האמת..)
גזרות הן דינים שחז"ל קבעו כדי לתת גדר וסייג למצוות התורה, להרחיק אנשים מעבירות
אחד מהם הוא שלא לאכול בשר עוף בחלב
כדי שלדוגמא, אדם הרוצה לאכול צ'יזבורגר מעוף לא יתבלבל וישים המבורגר בקר

רבי יוסי הגלילי לא גזר כך, ולכן אנשי עירו אכן אכלו בשר עוף בחלב
אך מאז עברו הרבה שנים, והגזרה פשטה בכל עם ישראל
והעניין הוא שמאז שגזרה פושטת בכל העם, אין איש יכול לבטלה
טוב, זה לא לגמרי נכון..
עד כמה שזכור לי, לפי הראב"ד, גזרה יכולה להתבטל ע"י בית-דין גבוה יותר מזה שקבע אותה

סתם הערה: נראה לי שהדיון היה יותר מתאים לפורום "יהדות והלכה" (כמו הרבה מהדיונים פה...)

נערך לאחרונה ע"י ShoobyD בתאריך 02-11-2009 בשעה 03:55.
חזרה לפורום
ישן 13-04-2008, 14:58
צלמית המשתמש של Ohad_Naim
  משתמש זכר Ohad_Naim Ohad_Naim אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.08.05
:)
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי ShoobyD שמתחילה ב "*תיקון טעות* זה לא שלפי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ShoobyD
*תיקון טעות*
זה לא שלפי פרשנותו של ר' יוסי הגלילי, אפשר לאכול בשר עוף בחלב וכביכול לפי פרשנותם של שאר חז"ל אסור
זה לא קשור לעניין של פרשנות
הדעה המרכזית היא דווקא שמהתורה אסור לאכול רק בשר בהמה בחלב ובשר עוף מותר

אבל יש מה שנקרא גזרות ותקנות (2 דברים שונים למען האמת..)
גזרות הן דינים שחז"ל קבעו כדי לתת גדר וסייג למצוות התורה, להרחיק אנשים מעבירות
אחד מהם הוא שלא לאכול בשר עוף בחלב
כדי שלדוגמא, אדם הרוצה לאכול צ'יזבורגר מעוף לא יתבלבל וישים המבורגר בקר

רבי יוסי הגלילי לא גזר כך, ולכן אנשי עירו אכן אכלו בשר עוף בחלב
אך מאז עברו הרבה שנים, והגזרה פשטה בכל עם ישראל
והעניין הוא שמאז שגזרה פושטת בכל העם, אין איש יכול לבטלה
טוב, זה לא לגמרי נכון..
עד כמה שזכור לי, לפי הראב"ד, גזרה יכולה להתבטל ע"י בית-דין גבוה יותר מזה שקבע אותה

סתם הערה: נראה לי שהדיון היה יותר מתאים לפורום "יהדות והלכה" (כמו הרבה מהדיונים פה...)
והגוף הזה כיום.. הוא : _____ (השלם את החסר..)
חזרה לפורום
ישן 16-04-2008, 10:10
  hack2003 hack2003 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.06.06
יווו איזה חפירות. חשבתי שזה פורום כיפה עכשיו אני מגלה שזה קידוח נפט.

בלי פילוסופיות.
מהתורה נאסרו שלושה איסורים בתערובת של בשר וחלב (בהמה בשל בהמה) אכילה הנאה ובישול.
בימי התנ"ך לא דנו על עוף וכל מיני תערובות שדומות לאיסור הבסיסי אלא פשוט אכלו בישלו ונהנו מהם!!!
בשבלבים מאוחרים יותר הגיעו למסקנה בתקופת המשנה הרבה מאד חכמים שיש להוסיף סייג לדברי התורה עקב דמיון וחשש לבלבול בין דבר מותר לאסור.
באותה תקופה לא כולם קיבלו את האיסור כי רק החלה העמקה מחשבתית זו.
לאט לאט עם הזמן הסייג התקבל על ידי עם ישראל ולא נשארו עוד אנשים שנהגו לאכול לבשל ולהנות מבשר עוף עם חלב בהמה.

הגיע מצב שהדבר כבר נכנס לגדר "מנהג ישראל דין הוא".
אבל בספרי ההלכה הדגישו שאין בדבר איסור מהתורה אלא סייג של חכמים.
מה שנותן מחד הבנה של שורשי ההלכה וההלכה וכן את הממצעים הדרושים לפסיקת הלכה במקרה של דיון לא שגרתי מהספרים.

אני אישית לא נוהג לאכות בשר עוף עם חלב בהמה ואני לא מכיר אף אדם שומר תורה ומצוות שנוהג אחרת.
אמנם אני חייב לציין חריגה אחת וזאת הכלבה שלי שנהנית לה על צלחת עוף עם חלב חמים.

רוצה לאכול עוף עם חלב בהמה Be my guest אני לא אזרוק אותך מהבית שלי אם כי ספק אם תיהי חלק ממנו

כן אני יודע בלבלתי את המוח הרבה אבל היה חשוב לי לעשות רשימה מסודרת של הנושא.
אגב יש ספר שנקרא "נתיבות הכשרות" שלומדים אותו לבגרות ושם הנושא מסוכם יפה.

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:59

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר