לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-04-2008, 11:26
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
ציטוט מעניין של "גורם בכיר" בחיזבאללה בנושא ה"ההפתעה לישראל"

מצורפת כתבה מ ynet על חטיפת גופתו של מורנייה ע"י אנשי החיזבאללה, אבל זה לא מה שמעניין בכתבה.
בפסקה האחרונה מתפאר הבכיר במאפייני התוכנית וההפתעה שמתכנן החיזבאללה לישראל, ניתן בפירוש להבין שמתוכננות חדירות קרקעיות מעבר לגבול מלבנון לישראל, כנראה בהיקף גדול ליישובים או דרך הים.
ייתכן גם שחיזבאללה בונה גם על התקפה וסיוע מבפנים.
אלו אפשרויות אמיתיות ומדאיגות שראוי לתת עליהן את הדעת ולא להתפס לפרדיגמות לפי המלחמה הקודמת

חיזבאללה: חטפנו את גופת מורנייה מסוריה

בכיר בחיזבאללה גילה כי חברי פרלמנט לבנונים מטעם ארגונו זיהו את גופת מורנייה, ובהוראת נסראללה לקחו אותה לביירות. לדבריו, אסד ביקש להסתיר את המקרה - אך נסראללה סירב. במקביל, אותו בכיר גם שיגר איום לעבר ישראל: "המלחמה הבאה תהיה בשטח שלכם" רועי נחמיאס
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://www.ynet.co.il/images/SendArtResponse/mail.gif]
פורסם: 14.04.08, 11:40

חודשיים לאחר הפיצוץ בדמשק, בו נהרג קצין המודיעין של חיזבאללה עימאד מורנייה, מגלה בכיר בארגון כי חברי פרלמנט לבנונים בחיזבאללה הוציאו את הגופה מסוריה ללבנון, בהוראתו של חסן נסראללה. רק שהגופה הגיע לביירות, הודיע נסראללה לנשיא סוריה בשאר אסד כי מורנייה חוסל בדמשק....

פסקה אחרונה

במהלך הראיון הפנה הבכיר בחיזבאללה איום נגד ישראל. "במלחמה הבאה ננהל את המערכה בפעם הראשונה מאז 1948 בתוך פלסטין עצמה. הם יופתעו יותר ממה שהיה בעבר, שכן הם ייראו שהלוחמים שלנו נלחמים בהם לא רק בלבנון, כמו שאירע עד כה, אלא גם בתוך בתיהם ובתוך ההתנחלויות שלהם. המלחמה הבאה, אם תפרוץ, תהיה מלחמת מתקפה מצידנו. איני מתכוון בכך שאנחנו ניזום את המלחמה, אלא שכל מלחמה שהם יפתחו בה בעתיד - תהפוך למה שמכנים הצבאות המאורגנים בעולם למתקפת נגד מצידנו. הם יראו את הלוחמים שלנו מאחורי הקווים שלהם ולא רק מולם".

לכתבה המלאה

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 14-04-2008 בשעה 11:31.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 14-04-2008, 12:42

יש הבדל בין ביקורת לבכיינות
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי pptu1 שמתחילה ב "האמת - פריצה מאסיבית של הגבול..."

ציטוט: "עם מתחשבים בעובדה שהחיזבאללה הוא לא כמו צהל, אלא יודע להפיק לקחים. אני בטוח שכוח האדם שלהם גדל פי כמה."
ניסוח ילדותי משהו, אתה כל כך מתמצא בהליכי הפקת הלקחים של החיזבאללה? או אפילו של צה"ל?
הגישה היא גישה קנטרנית ומתבכיינת לא גישה של העברת ביקורת עניינית מתוך רצון לעורר דיון או לתרום.

גם לי יש ביקורת אבל אני לא מנסח אותה בטון מזלזל, מתנשא וילדותי ובדרך עושה עבור החיזבאלה שירות לוחמה פסיכולוגית.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 14-04-2008, 13:19

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי pptu1 שמתחילה ב ""אתה כל כך מתמצא בהליכי הפקת..."

לכולנו יש חברים ומכרים בצה"ל, ולא נראה לי שמישהו באמת מוסר דין וחשבון מפורט על הליכי הפקת הלקחים והפעולות שננקטות למכריו בשיחות סלון, אם כן אוי ואבוי, אתה טוען שיש לך מידע שלשאר האנשים בפורום זה אין?
ומי מהחברים מספר לך על הליכי הפקת הלקחים של החיזבאללה??, איך אתה קובע בכזו נחרצות שהליכים הפקת הלקחים בחיזבאללה יותר טובים מאשר בצה"ל??

איזה חלק במשפט הבא מהווה ביקורת עניינית?
"עם מתחשבים בעובדה שהחיזבאללה הוא לא כמו צהל, אלא יודע להפיק לקחים"

מדובר בהצהרה חסרת כל ביסוס או קשר למציאות ועל כן חסרת כל תרומה ומשמעות לדיון אמיתי.
אין בתגובה הזו שום ביקורת סתם שחרור קיטור והעצמה של החיזבאללה

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 14-04-2008, 14:04
  pptu1 pptu1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.07.07
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "לכולנו יש חברים ומכרים בצה"ל,..."

"אתה טוען שיש לך מידע שלשאר האנשים בפורום זה אין?"

לא . את הדברים שאני שומע (שהם בכלל לא מסווגים אלא מדברים בכלליות) כל חבר פורום שמע הרבה לפני ובפירוט רב יותר, אני מניח. אני בסך הכל אזרח פשוט.

"איך אתה קובע בכזו נחרצות שהליכים הפקת הלקחים בחיזבאללה יותר טובים מאשר בצה"ל?? "

זאת דעתי. אני לא יכול להשוות כי אין לי שום מידע בנוגע לחיזבאללה ולצהל.

" איזה חלק במשפט הבא מהווה ביקורת עניינית?
"עם מתחשבים בעובדה שהחיזבאללה הוא לא כמו צהל, אלא יודע להפיק לקחים""

הטענה\ביקורת היא שצהל לא יודע להפיק לקחים.
ביקורת זה לא מתמטיקה, אתה יכול להביע בה מה שאתה רוצה, אין דבר כזה ביקורת מדוייקת, כי ביקורת היא דעה\טענה, של מומחה או של סתם אזרח.

" מדובר בהצהרה חסרת כל ביסוס או קשר למציאות ועל כן חסרת כל תרומה ומשמעות לדיון אמיתי."

אוקי כבודו יודע-כל. בפעם הבאה אני אתייעץ עם כמה פרופסורים וכמה גנרלים לפני שאני מביע את דעתי.

כל הדיון הזה מיותר, חג שמח.
ישן 14-04-2008, 14:28

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי pptu1 שמתחילה ב ""אתה טוען שיש לך מידע שלשאר..."

כלומר שאין לך מידע על המתרחש בחיזבאללה (ממש מפתיע) אבל אתה יודע שהליכי הפקת הלקחים שלהם יותר טובים, מצא את הכשל ההגיוני.

מה לעשות, יש לי בעיה עם הצהרה נחרצת כל כך שמובססת ... על מה ששמעת מחברים ,אם אתה חושב שכל אזרח פשוט יודע ומכיר את כל התהליכים בצה"ל שיבושם לך.

זכותך להביע את דעתך כמו שזכותי לבקר אותה והביקורת שלי התייחסה לטון המזלזל והמתנשא ולקביעות חסרות הבסיס.

דרך אגב... איך יוצא שאני יודע הכל אם אני אומר שאני... לא יודע הרבה דברים???

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 14-04-2008, 13:17
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "מטח פצצות מרגמה על ק"ש באמצע היום יעשה הרבה יותר"

המלחמה הבאה מול חיזבאללה :

1. מטחים של מאות רקטות מדי יום, עד קו חדרה.
2. ניסיון לירי רקטות ארוכות טווח לקו ת"א.
3. "שמורות טבע" מבוטנות ומבוצרות מהן תתקיים לחימה עיקשת כנגד כוחות קרקעיים.
4. עשרות-מאות חוליות של יורי טילי נ"ט.
5. "התקוממות עממית" של עשרות חוליות שממוקמות בכל הערים הערביות והמעורבות בתוך גבולות מדינת ישראל, כולל נסיונות לחסימת צירים ופיגועים לאורך הצירים.
6. נסיונות לביצוע פיגועים כנגד מטרות תשתית בכל המדינה (תחנות טרנספורמציה, תחנות שאיבה, מתקני תקשורת וסלולר).
7. "התקוממות עממית" בכל שטחי יש"ע, כולל נסיונות לחדירה לישובים, הפלת גדר ההפרדה בעשרות מקומות, פגיעה בעמדות של מצלמות תצפית.

מה בדיוק מפתיע כאן ?

ישן 14-04-2008, 13:38
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
הבאת "רשימת מכולת" של מה שהחיזבלה מסוגל לעשות
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "המלחמה הבאה מול חיזבאללה..."

באופן רציף, ולא כקוריוז. אני מעריך שלא הכל יעשו, ולא הכל יצליח. על התנגדות נרחבת של תושבים ערבים, שלא כפעילות ממוקדת (ואיכותית?) של חוליות רדומות הכפופות ישירות למפקדה החו"ל, לא הייתי בונה לו הייתי הם. האמת היא שהאינטרס הערבי הלאומי הוא להשאיר אותם מחוץ למשחק ככוח לוחם.

מצד הישראלים (ובעקבותיהם גם "ישראל", שכן הישראלים הם המנהיגים את ישראל ולא ההיפך) ראוי אולי להכין עצמינו למלחמה לא הירואית ולא על אגו וכבוד. החיזבלה בוודאי מכין לנו "ג'אג'טים" שנזקם הוא בעיקר תודעתי/תעמולתי ויהיה רע מאוד אם גם הפעם ימשיכו להתרגש מאיזה טיסן משופר, יותר מאשר ממטח יומיומי של פצצות מרגמה טיפשות. הצד השני למד שכבודו (ובטחונו העצמי) של הישראלי נמצא יותר על ערימת הפח שפעם הייתה אפאצ'י מאשר על 20 ארונות עץ, ו 100 משקים חרבים ואין לי שום ספק שהוא משקיע מאמצים רבים בתכניות איזוטריות שמטרתן להכאיב במקומות כאלה.

ישן 14-04-2008, 13:53
  Elad E Elad E אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "המלחמה הבאה מול חיזבאללה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צנחן1
המלחמה הבאה מול חיזבאללה :

1. מטחים של מאות רקטות מדי יום, עד קו חדרה.
2. ניסיון לירי רקטות ארוכות טווח לקו ת"א.
3. "שמורות טבע" מבוטנות ומבוצרות מהן תתקיים לחימה עיקשת כנגד כוחות קרקעיים.
4. עשרות-מאות חוליות של יורי טילי נ"ט.
5. "התקוממות עממית" של עשרות חוליות שממוקמות בכל הערים הערביות והמעורבות בתוך גבולות מדינת ישראל, כולל נסיונות לחסימת צירים ופיגועים לאורך הצירים.
6. נסיונות לביצוע פיגועים כנגד מטרות תשתית בכל המדינה (תחנות טרנספורמציה, תחנות שאיבה, מתקני תקשורת וסלולר).
7. "התקוממות עממית" בכל שטחי יש"ע, כולל נסיונות לחדירה לישובים, הפלת גדר ההפרדה בעשרות מקומות, פגיעה בעמדות של מצלמות תצפית.

מה בדיוק מפתיע כאן ?

1. פצצות תבערה על המטעים יורידו באופן משמעותי את מספר הרקטות. כנ"ל שימוש בפצצות מצרר למניעת שטח. שילוב בין הדגמים עם פיצוץ מתוזמן אקראי לאלו שמשאירים אחוז גבוה של נפלים פעילים ישיג שלילת שטח ארוכת טווח אידיאלית.
2. ההתמודדות עם האיום הזה היא אחת מנקודות השימור הבולטות של המלחמה האחרונה. במידה ומה שראינו ב-2006 הוא באמת תוצר של עבודה שיטתית ולא מזל חד פעמי אני מאמין שהאיום יוסר בשלבים המוקדמים של העימות.
3. שמורת טבע מבוטנת = מטרת אימון מעולה למלאי ה-AGM65 המתיישן של חיה"א. כל מה שצריך זה שכל ישר באיסוף ותצפית ברגיעה ומיפוי המטרות ובאופרטיבי הפעלת צוותים קטנים של יחמ"מ כדי לגלות את השמורות הרדומות ולציין אותן עבור חיל האוויר/חמ"מ קרקעי. היכולת קיימת והופעלה במלחמה, כל מה שצריך זה לרסן את הדחף המטופש לרסק גדוד שלם באמצע היום על מתחם של שמורות כאלו כמו שקרה ב-2006.
4. פתרון מעולה - לא להכניס טנקים. פצצות תבערה על כל המיוערות הרציניות שברדיוס שיגור נ"ט מהצירים העקריים וירי ארטילרי על הרכסים השולטים לפני, בזמן ואחרי התקדמות השיריון.
איגוף משוריין מציר החוף בחיפוי חיל הים גם יוריד את הסיכוי להתקלות בחוליות נ"ט בשלב התנועה המנהלתית.
5. בשביל זה יש משטרה ומג"ב ותרשה לי רק להזכיר את מהומות אוקטובר 2000. חוץ מזה יש בצבא מי שערוך למקרים כאלו ואני לא ארחיב בנושא.
6. כנ"ל ותזכור שיש גם משא"ז, מתנדבי משטרה, שוטרי תנועה, פקחי שמורות הטבע וחיילי חובה עם הכשרה 02 שיוכלו לאבטח אתרים כאלו.
7. זאת בעיה באמת אבל מג"ב+מילואים יוכלו בתקווה להתגבר. מיותר לציין שהוראות הפתיחה באש במקרים כאלו ישתנו וסביר להניח שיוטל עוצר על ערי הגדה.

סתם מה שעלה לי לראש כשקראתי את הרשימה, אני בטוח שיש אנשים קצת יותר מוכשרים ממני שזו העבודה שלהם והכינו פתרונות לכל זה אחרי הפיאסקו האחרון.

נערך לאחרונה ע"י Elad E בתאריך 14-04-2008 בשעה 14:00.
ישן 14-04-2008, 14:00

צבאי החיזבאללה עשוי להכניס את עצמו לסוג של מלכוד

במקרה של פעולה קרקעית, שימוש בחוליות קטנות כפי שהיה עד היום לא יצליח לגרום להשיג אסטרטגי עקב ההיקף המצומצם של הכוחות, ההישג יהיה בעיקר פסיכולוגי כפי שכבר נכתב פה.
מצד שני שימוש בכוחות גדולים שקשה להסוות את תנועתם ייתן לצה"ל מטרות באופי לחימה שמוכר לצה"ל, מה שסביר שיגרום לחיזבאללה לאבידות רבות.

יכול להיות שבחיזבאללה שוקלים את המשך דרכם כארגון גרילה או כארגון צבאי בעל יחידות גדולות ומסודרות על כל ההשלכות הפוליטיות שיש לכזה מהלך בלבנון.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 14-04-2008 בשעה 14:05.
ישן 14-04-2008, 13:51

כמובן שהתכוונתי יותר לחיזיון של "אלפי אנשים אכזריים המסתערים
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "לדעתי דווקא יש..."

במאסה אל מול מוות בטוח".

דווקא עדויות מהמלחמה האחרונה מראות שאנשי החיזבלה אינם הטוראים הטריים הנטבחים סביבו של ואסילי זייצאף בסצינת הפתיחה של "אוייב בשער". המערכת של החיזבלה אולי מקדשת את "מות הקדושים" אולם לעומת זאת מרחיקה את החייל מהתחושה שהוא רק פיון של אלוהים. הם מתאמנים, משקיעים ורוצים לחיות כדי לראות תוצאות, או לפחות לדעת שמתו תוך כדי מעשה ראוי לשמו. זו נדנדה קלאסית: ככל שאתה מרגיש חשוב יותר, כך אתה פחות מוכן למות "סתם ככה".

אני מקווה שלא יגידו עליו שאני "מפגין קור רוח מטופש) אם אומר שמאות אנשי חיזבלה העולים על ישראל דרך הגדר, ברובם ימצאו את עצמם מתים ובחינת ההשקעה הנזק שאותו יגרמו יהיה פעוט יחסית.

ישן 14-04-2008, 13:30

עדיין, צריך להיות מוכנים לכל תרחיש
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "ואני מניח שלצורך כך הם הקימו..."

בגדול אתה צודק, מדובר במאמץ לא קטן עבור החיזבאללה אבל צריך לזכור שהחיזבאללה הוא למעשה אירן ועל כן עומדים לרשותו אמצעים רבים, אימון איכותי יותר ממה שאמור להיות למליציה ומימון רב.

אולי אין נחתות אבל יש כלי שיט אחרים (אני לא רוצה לתת פה רעיונות).

אני דבק בדעה שלעולם אסור לזלזל באויב ולהניח שהוא לא מסוגל לעשות משהו, מצד שני אסור להעניק לו דימוי כל יכול ועל אנושי.

צריך להיות מוכנים לכל אפשרות

אמנם זה מ"דבקה" אבל התרומה האיראנית לחיזבאללה ידועה וברורה
האיראנים מקימים זרוע קומנדו ימי-מרינס של חיזבאללה, שתפעל בים התיכון והים האדום.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 14-04-2008 בשעה 13:47.
ישן 14-04-2008, 14:02
  tamido tamido אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "ציטוט מעניין של "גורם בכיר" בחיזבאללה בנושא ה"ההפתעה לישראל""

גם ב1973 ע"מ לכפר על השפלתם ב67' וע"מ להוכיח את יכולתם המשימה הגדולה של צבאות סוריה ומצרים היתה לחדור מבעד לקוי צה"ל, ואכן הם עשו זאת. תוצאות המלחמה ההיא היו חד משמעיות, והחדירה מבעד לקוי צה"ל אמנם הוכיחה שצה"ל מורכב מבני תמותה אך בהלחמו עם הגב לקיר יודע צה"ל להחזיר מלחמה רווית קורבנות ולנצח. הסורים והמצרים החזירו את כבודם האבוד והגבולות הללו נשארו שקטים (יחסית) עד היום.

בהנחה שחיזבאללה אכן יצליח להעביר חלק מהלוחמה לתוך שטחי ישראל - על מה המהומה הגדולה מלבד הפגיעה באגו שלנו? ממילא הרי העורף יפגע בשל מטחי רקטות וסכנה קיומית לא תהיה לישראל כמו ב1973. מה שחשוב הוא שבמלחמה הבאה אנו ננצח, ובהחלטיות. לאחר ניצחון חד משמעי אף אחד לא יזקוף לזכות חיבאללה את העובדה שהצליחו להעביר חלק מהלוחמה לשטחינו.
ישן 14-04-2008, 15:09
  Elad E Elad E אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "ראשית, יש סכנה קיומית יותר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי noamlaw
ראשית, יש סכנה קיומית יותר גדולה היום מאשר ב 73 כי העורף לא היה בסכנה כמו היום כאשר הרקטות והטילים נורים כל יום על שדרות וגם בצפון כפי שהיה עד לחדרה.

זה אמנם מצב מרתיח ובלתי נסבל אבל זה לא עונה על ההגדרה של סכנה קיומית.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי noamlaw
שלישית, יש גבול למה שאומה מסוגלת או רוצה לשאת כשהיא מותקפת. אם אנגליה הגיבה כפי שהגיבה למטחי ה 1V וה 2V על ישראל הפעם לא לנצור אש ולהבעיר את כל דרום לבנון עד לליטני, משמעו להכחיד יישובים כמכת נגד לריקוט ערים ישראליות והפעלת מחבלים בגבול.
ואם יבואו מסוריה - אז זה יקרה בסוריה.

אני מסכים איתך לגמרי אבל לצערי כל הבעת דעה החורגת מאסטרטגיית התבצרות והמשקפת התנהגות רציונלית במצב של מלחמה עשויה לגרור הטחת כינויים שגובלים בהוצאת דיבה מצד גורמים בפורום.

נערך לאחרונה ע"י Elad E בתאריך 14-04-2008 בשעה 15:11.
ישן 14-04-2008, 15:30
  noamlaw noamlaw אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.06
עד היום לא ספגתי כינויים כאלה.
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "[QUOTE=noamlaw]ראשית, יש סכנה..."

מקווה שלא יקרה בהמשך.
'קיומי' משמע כשנופל לך ראש חץ של קילו וחצי חנ"מ על הראש - זו סכנה קיומית.
לא דיברתי על גדוד חי"ר הצועד לתוך נתניה.
דווקא ב67 ניסו להפציץ את נתניה, למשל.
הציבור עמד [ובכבוד - כי אין ברירה] בהתקפות טילים וריקוט חוזרות ונשנות ב 2006 ויכול להן.
התגובה בצפון - פשוט היתה מותנית בגחמות רייס וצ'ייני אז ככה זה נראה.
בפעם הבאה אני תקווה שהנ"ל לא יהיו רלוונטיים.
לגבי עזה - אני עדיין תקווה שגדודי החת"מ יעשו את העבודה ברגע שיינתן האות.
בסופו של דבר אין לאיראן וחיזבאללה פיתרון ליכולת של צה"ל ללחום מסביב לרצועה וביש"ע - זה משגע אותם ולכן הם מודיעים שהפעם יפעלו מתוך ישראל.
ממש כמו פרק ב MI5.
יועץ תקשורת טוב יש להם - מה יש מאחרי המילים - זה כבר עניין אחר.

ישן 14-04-2008, 15:53
  noamlaw noamlaw אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.06
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "[QUOTE=noamlaw]'קיומי' משמע..."

מסכים.
אבל אני דווקא לא חרד כמו הרבה ל'יכולת ההרתעה' של צה"ל ואם האויבים 'אומרים ככה' ו'יעשו ככה' אז כאילו אין יכולת הרתעה לישראל. זה לא כך.
קיימת יכולת הרתעה רצינית מאוד רק שעם הזמן האויב השתפר ואיננו כפי שהיה לפני כמה שנים.
וכמובן יש את איראן שמנהיגה מכריז על כל במה כי 'ישראל תושמד' אבל ברגע שפואד אומר משהו דומה על איראן רץ מהר לגננת באו"ם לבכות על מר גורלו.
אגב, הריצה הזאת לאו"ם רק מצביעה כי יכולת ההרתעה של מדינת ישראל - ואני מדגיש - לא רק של צה"ל - לא נפגמה ממש ב שנת 2006. רק הרשנו יותר מדי לבריוני הכפר להשתולל בלי להעניש אותם ואת משפחותיהם כמו שצריך.
בפעם הבאה הם יביאו הורים.

נערך לאחרונה ע"י noamlaw בתאריך 14-04-2008 בשעה 15:55.
ישן 14-04-2008, 16:32
  Elad E Elad E אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "מסכים. אבל אני דווקא לא חרד..."

אני דווקא לא מסכים.

מנקודת המבט הלבנונית בפרט וערבית בכלל המהלך הקרקעי הכושל של ישראל במלחמת לבנון השנייה מתגמד לעומת הנזקים לתשתיות, הפליטים הרבים, השמדת הדאח'יה, ירידת מנהיגי החיזבאללה למחתרת, פריסת הכוח הרב לאומי על אדמת לבנון, עמידתה מהצד של סוריה (גם אחרי הריגתם בשוגג של ה"חקלאים" הסורים), הבכי המתוקשר של פואד סניורה ויחס הרוגים של- 1.5 ל-800 לרעת הלבנונים ויחס גבוה בהרבה של פצועים.

אמנם המלחמה רחוקה מלהיות ניצחון מוחץ מהסוג שאליו 'עמישראל' התרגל מאז 67' (וכל המכות שחטפנו בדרך מאז משום מה לא מיתנו את הדרישה הציבורית לשחזר את הנצחון הזה בכל עימות) אבל מכאן ועד ניצחון החיזבאללה יש וואחד הבדל.
אפילו נסראללה עצמו לא התייחס למלחמה כניצחון עד שנוכח לגלות כי דעת הקהל הישראלית סימנה אותה ככישלון לאומי.

אני חושב שהטראומה הלבנונית היא אחת הסיבות שהכח הרב לאומי עדיין לא גורש מדרום לבנון (נוח לחיזבאללה שנוכחותו מבטיחה שקט יחסי מצד ישראל), שחיזבאללה לא ממהר להגיב על ההתנקשות במוע'נייה (שישראל כנראה לא מעורבת בה כלל) ושבכל מצב אחר הייתה משמשת כתירוץ לפעולה אלימה, שיש ביקורת פוליטית רבה נגד חיזבאללה בלבנון, שכל תחזיות המלחמה הפסימיות התבדו ושהאיראנים מסוכסכים עם נסראללה מאז המלחמה.

גם סוריה לא העזה להגיב על הפצצת הכור הקוריאני (סליחה, תחנת מחקר גיאולוגית...) כך שההרתעה הישראלית קיימת ואולי אף חזקה מאשר לפני המלחמה.

בסופו של היום מי שעדיין לא יצא מהמקלט מאז המלחמה הוא חסן נסראללה לא תושבי הצפון אז נראה לי שדי ברור מי "ניצח בנקודות".

נערך לאחרונה ע"י Elad E בתאריך 14-04-2008 בשעה 16:36.
ישן 14-04-2008, 20:46

אם לא הייתה מטריית טילים נגד מטוסים בתעלה
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי MK82 שמתחילה ב "תחשבו על מצב ש- 10000 לוחמים של חיזבאללה ועד 10 אלף של חמס"

המצרים לא היו שוטפים את קו בר לב: הם היו נטבחים. אם יש משהו שהערבים יכולים ללמוד, הוא שריכוז מאמץ נגד ישראל הוא מתכון לתבוסה צבאית. יותר זול, פשוט ומשתלם לפזר מאמץ ולעקוץ.

בכל מקרה: אני שוב אומר, ראוי לרדת מהעץ של "ישראל סופר מדינה". אם מישהו מתכוון להכנס לדיכאון כי פלגת קומנדו של החיזבלה תשתלט על מוצב גבול, אז שיקח בחשבון שזה אפשרי ובעיקר אם לאוייב תהיה סיבה להאמין שמחטף כזה משתלם. אם אתה עושה מעצמך סמל ל"גבר של השכונה" תהיה מוכן לכך שכל זב חוטם שרוצה לעשות שופוני, ינסה להחטיף לך.

ישן 14-04-2008, 20:37
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אני לא חושב שמישהו בחיזבאללה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
אני לא חושב שמישהו בחיזבאללה מתכנן לשלוח את הלוחמים להסתער בג'יפים וברגל אל הגבול לצלילי דרבוקות אה-לה-הסתערות הבריגדה הקלה.

וחבל. אם הם היו מסתערים בצורה כזו, בלי חיפוי ארטילרי/אווירי ובלי סיוע שריון הם היו נשחטים.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
אבל מה עם מאמץ ממוקד של מחטף פשוט? "לשחרר" את ראג'ר או משהו ב"חוות שבעה" או לתפוס מוצב בהר דוב, ובמקרה המינימלי לסגת משם באבידות (אבל לגרום נזק מוראלי משמעותי לישראל) ובמקרה המקסימלי להחזיק שם מעמד בזמן שרקטות נוחתות על העורף הישראלי והטלפונים למתווכים שיביאו ל"הסדר" לא מפסיקים לצלצל?

עם כל הכבוד, החיזבאללה עדיין לא מסוגל להקים פוג' קומנדו שיהיה מסוגל להרים מבצע בסדר גודל של "המחטף המוגבל" מבלי לרכז שם את כל הכוח הלוחם הזמין שלו.
ואם הם כן ירכזו את כל הכוח הלוחם היעיל שלהם בתא שטח כזה קטן - לא ישאר להם כוח לוחם.

ישן 14-04-2008, 20:56
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
לא מסכים איתך
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=עבדול אלהזרד] אני לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666
עם כל הכבוד, החיזבאללה עדיין לא מסוגל להקים פוג' קומנדו שיהיה מסוגל להרים מבצע בסדר גודל של "המחטף המוגבל" מבלי לרכז שם את כל הכוח הלוחם הזמין שלו.
ואם הם כן ירכזו את כל הכוח הלוחם היעיל שלהם בתא שטח כזה קטן - לא ישאר להם כוח לוחם.

חיזבאללה לא צריך לרכז את כל כוחו הלוחם כדי לעלות על מוצב בודד. בזמן שהות צה"ל ברצועת הבטחון זה אמנם לא קרה בפועל, אך היתה לחיזבאללה יכולת לבצע מהלך שכזה וגם כוחות מוגדרים לפעולה זו - הסיבה שלא עשו זאת לא נוגעת ליכולת אלא למניעים אחרים.

ישן 14-04-2008, 21:33
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "לא מסכים איתך"

משום מה נראה לי שאנחנו לא מדברים על אותו דבר.
אם אנו דנים בתקיפה של מוצב בודד (רג'ר לצורך העניין) לצורך חטיפת חיילים/גופות ונסיגה מיידית, אז אתה צודק.
המתאר שלהבנתי עבדול התייחס אליו הוא ניסיון לכבוש שטח, ולהחזיק בו תוך תקיפה רקטית של העורף עד שתהיה התערבות זרה שתביא להסדר כזה או אחר.
ציטוט:
להחזיק שם מעמד בזמן שרקטות נוחתות על העורף הישראלי והטלפונים למתווכים שיביאו ל"הסדר" לא מפסיקים לצלצל

במתאר כזה לא יספיקו כיתת רתק וכיתה "קלה" על טרקטורנים שיכנסו לתוך המוצב כמו בתקיפה של נובמבר 05. אם אתה רוצה להישאר שם אתה צריך לשלוט על המורדות המערביים של ההר ולשלוט באש על דרכי הגישה, כלומר חי"ר פרוש על המדרון מול שמורת שניר וחרבת נחילה, שליטה באש על ציר החרמון (אולי אפילו מהצד שלהם, מאל מג'ידה), ושליטה באש על ציר 99 מרכס רג'ר (מעל מעיין ברוך).
וזה עוד החלק הקל - עכשיו צריך להחזיק בשטח כמה ימים עד שמאמצי הגישור יכתיבו הפסקת אש.

לעניות דעתי הלא מיומנת בהערכות כאלו הייתי מעריך שדרוש פה מאמץ גדודי (בעיקר בגלל ההחזקה בשטח, בשביל כיבוש המוצב עצמו ונסיגה מהירה צריך כמובן הרבה פחות).

וכוח חי"ר כזה, בלי סיוע אש יעיל ובלי יכולת התגוננות נ"מ ישחק מהר מאוד אם הוא ינסה להחזיק בעמדותיו.

תקיפה ובריחה זה עולם אחד. כיבוש שטח והחזקתו במשך ימים זה דבר אחר לחלוטין, ועדיין לא דיברנו על חוות שבעה שכוללת הרבה יותר שטח, ועבירה הרבה יותר, מה שמצריך הרבה יותר סד"כ להחזקתה.

נערך לאחרונה ע"י cre666 בתאריך 14-04-2008 בשעה 21:47.
ישן 15-04-2008, 10:38
  Elad E Elad E אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "משום מה נראה לי שאנחנו לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666
משום מה נראה לי שאנחנו לא מדברים על אותו דבר.
אם אנו דנים בתקיפה של מוצב בודד (רג'ר לצורך העניין) לצורך חטיפת חיילים/גופות ונסיגה מיידית, אז אתה צודק.
המתאר שלהבנתי עבדול התייחס אליו הוא ניסיון לכבוש שטח, ולהחזיק בו תוך תקיפה רקטית של העורף עד שתהיה התערבות זרה שתביא להסדר כזה או אחר.

אני דווקא חשבתי על ההתקפה המתוקשרת על מוצב דלעת באמצע שנות התשעים או על ההתקפה המוסרטת הידועה (שרובה מבויימת וערוכה) על אחד ממוצבי צד"ל בסוף שנות השמונים.

לא החזקת שטח אלא הברחת החיילים לשפניות ע"י הרעשה ארטילרית, פשיטה רגלית של חוליה בודדת על אחת מסוללות המוצב והצגה של תמונת לוחמי חיזבאללה מניפים את דגלם כביכול בחצר המוצב ללא הפרעה.
אח"כ שאר הטריקים הידועים - צילומי תפילין, אפוד דור א', M16 ארוך.

אני אישית גם קיבלתי את הרושם שהחיזבאללה לא יוצא למשימות התאבדות. אולי מבחינה מודיעינית זה קיבעון מחשבתי אבל לא זכור לי שאי פעם שמעתי על פעולה שלהם שבהגדרתה היא התאבדותית כמו הפעולות של הארגונים הפלשתינאים.
ישן 15-04-2008, 11:04
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "השתלטות על מוצב מבודד בהר דב..."

שלא לדבר על כך שבמידה ויתבצע מהלך כזה במספר רב של נקודות במקביל, יקח לא מעט זמן לחבר את הסד"כ הנדרש לכיבושן מחדש של כלל הנקודות הנ"ל.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 15-04-2008, 11:10
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "שלא לדבר על כך שבמידה ויתבצע..."

הטקטיקה של החיזבאללה בכל פעולה "איכותית" שעשה בשנים האחרונות הייתה די דומה - מתקפת ירי כבדה בגזרה אחרת כדי למשוך את תשומת הלב לשם, או ירי על כלל הגזרה, ואז "עקיצה" בנקודה ספציפית.

כמו כן, לחיזבאללה יש סימפטיה עמוקה ל"מידה כנגד מידה" - ירי הנ"מ (תותחי 57 מ"מ שלא מסכנים את סילוני צה"ל) הוצג כתגובה תואמת לחדירות מטוסי צה"ל. אחרי מותו של חביב דדון בשלומי כתוצאה מירי כזה, היתה תגובה די אגרסיבית של ישראל - אבל מצד שני גם גיחות הצילום צומצמו ל"פעימות" תכופות פחות. החיזבאללה הבטיח "תגובה הולמת" וציפו לעוד ירי נ"מ אבל כל מה שהיה זה המזל"ט ההוא, שבמידה-כנגד-מידה לפעולות חיל האוויר, גם הוא "רק מצלם"...
ישן 15-04-2008, 12:13
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "[QUOTE=cre666]משום מה נראה לי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Elad E
אני דווקא חשבתי על ההתקפה המתוקשרת על מוצב דלעת באמצע שנות התשעים או על ההתקפה המוסרטת הידועה (שרובה מבויימת וערוכה) על אחד ממוצבי צד"ל בסוף שנות השמונים.

דוגמא מצויינת.
הצלחה טקטית שהסתכמה בתפיסה של העמדות החיצוניות של המוצב ונסיגה מהירה, עם הרוג אחד לכוחותינו (אלמוג קליין ז"ל).

התקפה חסרת כל משמעות אסטרטגית, בעלת הישג טקטי מוגבל מאוד לכל היותר, שנבע ככל הנראה מקריאת מצב לא נכונה של המ"פ (שחשב, בצורה הגיונית, שמדובר בהתקפת פצמ"רים ולא בתקיפה רגלית) ולא מיכולות כלשהן של האויב, שאנחנו הפכנו ל"כיבוש מוצב דלעת".
אם התקשורת שלנו לא הייתה מנפחת את האירוע ושומרת על פרופורציות, אני לא בטוח שהיית זוכר אותו בכלל.

כרוניקה של הפסד ידוע מראש. הם לא צריכים לנצח, הם רק נותנים לנו תרוץ, אנחנו מנצחים את עצמנו.

ישן 15-04-2008, 01:19
צלמית המשתמש של Golden Paths
  Golden Paths Golden Paths אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.07
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אני לא חושב שמישהו בחיזבאללה..."

כל מה שאנחנו צריכים זה לשסות במתווכים את רוחמה אברהם. עד שהם יקלטו איזה תרגיל ביצענו להם, יהיה מספיק זמן לעשות Crack down כהלכתו!

ועכשיו באספקט קצת יותר רציני. אני מוצא את תרחיש החדירה הרכובה מדאיג באופנים מסויימים. בניגוד לחדירה רגלית המוגבלת מבחינת זמן מרחב, חדירה רכובה מאפשרת ניוד מהיר במיוחד של כוחות קטנים תוך שימוש בתשתית המרחב ללא הגבלה וחסימה. צריך לשקול את הפעלת המשטרה הצבאית (מה שלא נעשה במלחמה האחרונה) עפ"י התו"ל שלה כדי לבודד את המרחב העורפי אליו חולייה כזו תחדור מהמרחב האזרחי. בידוד זירת הלחימה ע"י מחסומים רציניים בכבישים יגביל בצורה משמעותית את טווח הפעולה של חולייה רכובה. אם ניקח את העיוורון שלקינו בו במהלך 2000-2006 בתחום התשתית של חיזבאללה ו"נשדרג" מעט, אני רואה מצב בו ישנם ג'יפים אזרחיים הממוקמים בבונקרים בקרבת הגדר. ביום הפקודה, עולים על הלנדקרוזרים / פאג'רואים חוליות של לוחמים בלבוש אזרחי / בטחוני ישראלי ודוהרים לכיוון הגבול תוך הסחה של הכוחות במרחב האחזקה ע"י תקיפה נרחבת כולל ניסיון כזה או אחר לכיבוש מוצב. חדירה של 3-4 רכבים כאלו ודהירה דרומה תתאפשר ותיצור אפקט כמו שהם אוהבים ("חוליות לוחמינו האמיצים חדרו ללב היישות הציונית והגיעו לשחרר את חיפה / טבריה / כמה שהדלקן הספיק"). כיוון שהנחת יסוד היא שהם יפרצו את הגדר במקרה כזה, צריך ליצור חסמים במרחב העורפי שיוכלו להגביל משמעותית את טווח החדירה.

המשכיל בעת ההיא, ידום. (ספר עמוס, פרק ה' פסוק יג')

ישן 15-04-2008, 21:56
צלמית המשתמש של Golden Paths
  Golden Paths Golden Paths אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.07
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "[QUOTE=Golden Paths]ועכשיו..."

איזה תצפיתניות ואיזה גדר? מי אמר שהתצפית תשרוד ותתפקד בשלב הזה? בכל זאת תצפית נייחת. כנ"ל לגבי הגדר האינדיקטיבית. אאל"ט, אירוע חטיפה / חדירה דומה נעשה במעבר כיסופים. הגיעו מחבלים בג'יפים אזרחיים למרחב הגדר. הסיבה המרכזית, לדעתי, שהם לא פרצו את הגדר וחדרו היא חוסר תכנון מצידם ולא תגובה אפקטיבית שלנו. לצה"ל אין רכבים מבצעיים היכולים לבצע מרדף מול רכב אזרחי, עמוס ככל שיהיה. ניסיתי פעם לרדוף אחרי לנדקרוזר ישראלי שניסה לפרוץ את מחסום כיסופים כשהיה איסור כניסה עקב אירוע על הציר עם סופה ממוגנת. המסקנות עגומות מאוד.

המשכיל בעת ההיא, ידום. (ספר עמוס, פרק ה' פסוק יג')

ישן 15-04-2008, 02:59
  AlexZ33 AlexZ33 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.08.04
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי MK82 שמתחילה ב "לא הבנתי למה תרחיש של חדירות לאורך הגבול נשמע לא מעשי ?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MK82
נגיד שהוספים 100 מפקדים כל מפקד כזה יצתרך לארגן 100 לוחמים להודיע להם שבזמן פקודה יצתרכו להתסף במקום מסויים ןאז ביום פקודה מתאספים באותם מקומות כמו גני ילדים .בתי ספר . בתי חולים וכו'
משם יוצאים 10 אלפים איש שבהנחה זהירה אלפים מהם יעבור את הכוחות שבסמוך לגדר ומשם למרכזי שליטה בסיסי חיל האויר ועוד הדרך די פנויה .

אם 10,000 מחבלים תוקפים את הגבול אז מי מגן על כל המרחב עד לדחיה? ברגע שכוחותנו עוקפים אותם מאחורה אז הנשק והאוכל אוזלים תוך יומים והתוצאות יהיו קטסרופליות. קשה להאמין שהם יכולים להיות עד כדי כך מטומטמים, אבל אין ספק שחוליות בודדות ינסו להסתנן ולקחת בני ערובה, והתיקשורת הישראלית כבר תידאג לשאר מסע ההפחדה. אני חושב שלפחות חוליה אחת כזאת חוסלה במילחמה האחרונה לא רחוק מהגבול.
ישן 15-04-2008, 18:43

הדיון מתמקד רק בפעילות קרקעית
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "ציטוט מעניין של "גורם בכיר" בחיזבאללה בנושא ה"ההפתעה לישראל""

רוב התגובות דנות בנושא האפשרויות השונות לפעילות קרקעית אבל יש גם ים שדרכו ניתן להגיע דרומה יותר
יש גם את האופציה לחדירה מהאוויר למרות שאני מאמין שהאפשרות לחדירה בהיקף נרחב מהאוויר קלושה ביותר, אבל כמו שכתבתי בעבר-צריך להיות מוכנים לכל אפשרות.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 17-04-2008, 13:01
צלמית המשתמש של zivk
  zivk zivk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.07.04
לא להתכונן רק למלחמות של פעם.

ראיתי שמשהו נגע בתחום הלוחמה הכימית , אך לא היתיחסו למורכבות הבעיה!

תגובה ישנה שלי, אך מתאימה.... לאשכול שנינעל

ציטוט:
הדילמה העומדת בפני ישראל זה כ 2 עשורים היא: אי יכולתה להפעיל את מלוא כוחה כנגד אוכלוסיה אזרחית.(ארגני הטרור מנצלים זאת היטב.... הגדילה אירן ויצרה ממש סמי-צבא בחצר האחורית שלנו)

ואם סוריה\אירן ירצו להפעיל נשק להשמדה המונית זה יהיה בעזרת "שליחים"..... ארגון טרור כזה או אחר (עם מאמץ פשוט להסתרת עקבות) דבר שיקשה מאוד על יכולת התגובה של ישראל .... ללא אויב מוחשי וברור.

כמובן שהפתרון לבעיה הוא.... להכריז מראש ע"י ישראל כי סוריה היא האחראית אם יקרה משהו כזה (כי יותר קשה להגיב כנגד אירן או אולי עדיף להכריז על אירן, כי יכולתה "למכה שניה" כנגד ישראל יותר מוגבלת מזו של סוריה).....

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:25

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר