לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-04-2008, 20:49
  משתמשת נקבה ahuva_edri ahuva_edri אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.03.05
"אלוהים לא מרשה" \ חנוך דאום.

..." מדוע אצלנו זה תמיד, שוב, הכל או לא כלום? עבורי, הדרך הזו, הפוסחת על שתי הסעיפים, היא דרך מסבירת פנים, והריני מבקש את סליחתך על כך, בורא עולם, על שאיני מסורתי דיי כדי לאחוז רק במורשת בית אבי, אך גם איני חסר אמונה כדי להכריז כי אין לי חפץ בכל זה. וכך בחרתי לי דרך ממוצעת, אישית, סובייקטיבית שבה אני מאושר. כי הדרך הזו, ריבון העולמים, אף שמשונה היא, היא הדרך היחידה הסלולה בפני."

מי שקרא ומי שלא...
מה אתם חושבים על אמת סובייקטיבית? כזו שהקטע מדבר עליה... כזו שעושה בן אדם מאושר אבל לעיתים חוטאת לה'. אתם חושבים שחשוב לה' שנמלא את כל המצוות עד לפרטים הכי קטנים או ש"נעגל פינות" ונרגיש טוב יותר לחיות?
ויותר מזה, מותר לנו בכלל לדבר על האושר שלנו ובזה לבטל כל מיני "סעיפים בהלכה" שגורמים לנו לאי נוחות וקושי? ואולי מתוך הקושי וההקפדה על "קלה כבחמורה" אמור לצמוח האושר?

מה אתם חושבים?

נערך לאחרונה ע"י ahuva_edri בתאריך 27-04-2008 בשעה 20:51.
חזרה לפורום
ישן 27-04-2008, 21:47
  משתמש זכר uninstall uninstall אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.11.01
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "הממ"

אני אזכיר את נושא הנזיר שצריך להביא קורבן חטאת מכיוון שהוא לא נהנה מהעולם בגלל נזירותו.
לדעתי היהדות דווקא אמורה לדאוג לחיים מאושרים של בני אדם, אולם משום מה בדורות האחרונים נתפסים יותר לאיסורים ולהגבלו ופחות לאפשרויות של הנאות בעולם הזה..

בהקשר הזה אני מסכים דווקא עם חנוך דאום, ביהדות יש מקום לכל הפלגים והזרמים...
כל אחד יכול לחיות בשלום עם האמת שלו, כל עוד הוא לא מפריע לאחרים עם האמת שלהם.
מה גם שגם אם בנאדם לא מקפיד על כל דבר אין זה אומר שיש לנדות אותו מהחברה הדתית, לדעתי דווקא החברה הייתה צריכה לתמוך בו ולעזור לו.

חזרה לפורום
ישן 28-04-2008, 09:37
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
תתפלא
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי uninstall שמתחילה ב "אני אזכיר את נושא הנזיר שצריך..."

קודם כל, שאלת הנזיר והחטאת היא מחלוקת.
שנית, אל תבלבל בין ההנאה כאמצעי וההנאה כמטרה. היהדות בהחלט לא רואה את ההנאה מהעולם כדבר רע (בשונה מהנצרות, למשל) אולם היא בהחלט לא רואה את ההנאה כמטרת החיים. לפי זה, אם לך לא נוח עם מצווה מסוימת והמצווה הזאת מונעת ממך אושר, אין שאלה שאתה צריך לעשות אותה למרות זאת.
ולגבי "כל אחד יכול לחיות בשלום עם האמת שלו, כל עוד הוא לא מפריע לאחרים עם האמת שלהם."
זה אולי נכון מהבחינה החברתית, אבל בהחלט לא מהבחינה הדתית (לפחות עד רמה מסוימת). אל תהפוך את הפוסטמודרניות לנורמה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום
ישן 28-04-2008, 11:29
צלמית המשתמש של אסיף13
  משתמש זכר אסיף13 אסיף13 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.11.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ahuva_edri שמתחילה ב ""אלוהים לא מרשה" \ חנוך דאום."

לרוב חנוך דאום די מעצבן אותי ..

אבל הפעם אני לא מסכים איתו ב100 % כמובן אבל יש פה משהו קטן שאני יכול להבין .

בעקרון לדעתי היהדות היא דת מיוחדת במינה !
ומלבד המצוות שיש לנו לעשות , להיות שמח ומאושר זה אפילו מצווה (כמו ושמחת בחגיך לדוגמא , או אהבת את השם אלוקיך ) ממש יש לו ציווים של רגשות טובים .

אבל ראשית יש להפריד בין שני דברים .

הנאה ואושר(טוב ורצוי) הנאה של יצרים (לא טוב בכלל)

היהדות רוצה שתחפש את האושר שבעולם ואת היופי של הבריאה , אבל בדברים הטובים , בזה שאתה מתחבר לקדוש ברוך הוא , בזה שאתה אדם טוב , שיש לך משפחה טובה , ואתה חיי בשלום בית ופשוט טוב לך בחיים ויש לך נחת לעבוד את רצון הבורא.
וכן מותר לך ללכת לים ולהנות , ללכת ללונה פארק ולשמוח חח אין איסור על זה ולא רוצים לגרום לחיים שלך להיות אומללים .

אבל מה שאסור לך לעשות זה הנאה זולה מן היצרים , שזה מין שלא במסגרת הנישואים (זו הדוגמה הכי מובאקת להנאה מיצר ) , גניבה , אנוכיות , קנאה וכו' ..

בעקרון היהדות היא שמה דגש על הטוב ולא על הרע . לא אומרים לך תפסול דברים , להפך אומרים לך כך את הדברים שאתה עושה ותהפוך אותם לקדושה ! (כמו שהרמב"ם אומר , לקדש את הדברים לא לפסול אותם )
מה שקצת מצער אותי הוא שהיהדות בזמן האחרון (בכמה מאות האחרונות אפשר להגיד ) פחות שמה דגש על המותר ועל הטוב ויותר עסוקה (יותר מידי לטעמי) באיסורים ! במה אסור במה לא טוב ! ובזה היא מזכירה לי את הנצרות (חס ושלום אבל זה באמת מזכיר את הגישה הנוצרים של להסתכל על חצי הכוס הריקה במקום המלאה ).
חזרה לפורום
ישן 29-04-2008, 14:49
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
תחפש ברשת
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי אסיף13 שמתחילה ב "לבריאות אחי .. ומה הם בעצם ?"

הנה הקישור בוויקי:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4...%99%D7%96%D7%9D
והנה הציטוט הרלוונטי:
ההתנערות מהאמת המוחלטת

החשיבה הפוסטמודרנית מתנערת מן האמת המוחלטת. הרעיון הרלטיוויסטי מצוי בהשקפה שהפילוסופיה איננה משקפת דבר הקיים במציאות ושהשפה מייצרת את המציאות ולא להיפך (למשל, "משחקי שפה" על פי ליוטאר בהשראת ויטגנשטיין). משמעות האמת היחסית היא שאין כל נקודת שיפוט תקיפה אפריורי, ולכן אין בסיס לאדם לשאוף לכך שהאמת בה הוא מאמין, תהיה תקיפה בצורה כלשהי על אדם אחר. רעיון זה טוען כי על כל אדם למצוא מכלול אמונות התקפות אך ורק לדידו, וכי לא ניתן להשליך כלל מוסרי כלשהו על פרט אחר.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:22

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר