לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-06-2008, 13:09
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
הבריטים כינו אותם ארגוני טרור
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי שונרא1 שמתחילה ב "האם האצ"ל והלח"י היו ארגוני טרור? ואם כן למה?"

לגבי שאר התובנות, תצתרך "להחליט לבד" שבהתאם להשקפתך לגבי מהות הטרור, מאפייניו ומאפייני העוסקים בו וכמובן, כמו שרבים שוכחים לעשות, בהתאם להקשר של התקופה והמצב.

אני אישית לא נכנס (גם לא "ביני ובין עצמי") לשאלה זאת, בד"כ. לח"י, לפחות לטעמי, היה בהחלט קרוב להיות מוגדר, או מוגדר נטו, כארגון טרור. לגבי אצ"ל - זו שאלה שאין לי עליה מענה, אלא אם כן מגדירים כל מי שהיתה לו יד בהרג מכוון של אנשים "ללא הרשעה" כארגון טרור. במקרה וההגדרה האחרונה "תקפה" הרי שמלבד אצ"ל ולח"י, גם ההגנה, הפלמ"ח, הדיוויזיה המוטסת הבריטית, פלוגות הלילה המיוחדות, הש"י, החי"ש, הICD, הפו"ש, משטרת היישובים העבריים (וכמובן שלל ארגונים ערביים) - כולם ארגון טרור ואין בעיה להוכיח זאת.

באותו זמן שאנשי אצ"ל מפוצצים מכוניות/עגלות נפץ ביפו, ירושלים וחיפה, זרועות של ההגנה "מרימות" כלי תחבורה של ערבים, מפוצצות בתי באר ומטרידות אנשים העסוקים בפעילות כלכלית.

על מעשים של הדיוויזיה המוטסת אתה יכול לקרוא בספר שכריכתו מצולמת בהודעה שלי על שבוע הספר.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-06-2008, 08:16
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
היחס שלי נסמך בעיקר (וזו לא מילה מגונה בעיני) על התחושה שלי (לא קצר!)
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "כמעט הכל מקובל עלי"

ולכן אני מאוד מסייג את דברי. אני לא נכנס להגדרות של מיהו טרוריסט ב 1947 – דיון שהוא "מזוהם" עד לבלי הכר בעניינים דהיום. רק נציין שבאותם זמנים ישנן שתי תנועות לאומיות – שונות לחלוטין – ה"מתחרות" על אותה ארץ, אימפריה אחת, מוכה, חבולה ופושטת יד ובו זמנית גאוותנית, מתנשאת ואופורטוניסטית עד כדי קיצוניות, שתי מעצמות על "חדשות" הבוחשות בעניינים וכל זה על רקע שנות ה-40 שמי שאין לו רקע לגבי אופיין לא יכול להתחיל בכלל בדיון כזה. עם כל הכבוד לגדולים ממני שכותבים על תקופת המנדט, תחושתי היא שחלקם לוקים בהבנת התמונה הכוללת ואחרים: פשוט מטים את מסקנותיהם ביודעין בהתאם ל"אג'נדה" שלהם. בהתנהלות טיפוסית ומביכה מדור ביקורת הספרים של "הארץ" נותן לעו"ד מיכאל ספרד (היסטוריון ידוע בחוסר הפניות שלו...) לכתוב ביקורת על ספרו של חיים שנהב "המנדט ושברו". מעבר לליקוי הבסיסי בשיקול הדעת של למי לתת את הבמה לביקורת (מבחינת הכשרתו בנושא) הרי שהמבקר אף לא הגביל עצמו לתחומי ההיגיון: הוא מנגח את המחבר על שלא הזכיר את פרשת דיר יאסין, בעודו "מהלל" את פעולותיו הצבאיות אצ"ל באמפתיה מסוימת. הוא שוכח להזכיר כי תחום עיסוקו של הספר מסתיים ביום בריטניה למעשה יצאה ממעגל ההחלטה על גורל שאלת א"י! סוף 1947... (אגב: המגילה הפוליטית של פרופ' שלמה זנד, באותו מדור, זכתה ל"ביקורת" מצד האדון אברום בורג!). באווירה מזוהמת כזאת כל מחשבה שלי אודות השאלה של "מי טרוריסט" לא תוכל לעמוד בכללים שאני מעמיד לעצמי ולכן אני בוחר שלא להחליט.

בכל מקרה: הרושם שלי הוא שאצ"ל הנו זרוע פעילה (בעיקר צבאית) של תנועה רעיונית מעשית, לגיטימית ואחראית – ככזה הוא נוקט בפעולות בהתאם לצורך ולמקום: כולל פעולות "מלוכלכות" שכל זרוע צבאית של מדינה נקטה בהן אז. המטרה של התנועה הרוויזיוניסטית זהה לזו של היישוב המאורגן בעיקרה: השוני הוא במידת ההסכמה לשינויים שלא היו תלויים בתנועה הציונית ובדרך להלחם/להשפיע עליהם. אצ"ל, בעיני עצמו, פועל כארגון המנסה לקיים סטנדרטים צבאיים, לפחות מבחינת הרצון לשמירה על קו פעולה אחיד ולא אקראי.

לח"י, לעומת זאת, נתפס בעיני יותר כארגון בעל צביון מהפכני יותר וצבאי פחות – לא רק כזרוע היפר אקטיבית של אצ"ל, שנפרדה ממנו כפי שאצ"ל נפרד מן ההגנה, אלא מראש כזרוע שהכילה בתוכה זרמים בעלי גוון פוליטי אלים ולא מיליטריסטי.

ועוד הערה אחת: כל הארגונים הנ"ל הפסיקו פעולות אלימות שלהם כאשר מבחינה אידיאולוגית, אפילו הקיצונית והבלתי פשרנית ביותר, לא הייתה עוד הצדקה לקיומם. בלח"י אמנם דיווחו כאן לא מזמן על פולמוס בקרב אנשי לח"י לשעבר (בשנות ה-50) בדבר הצורך להמשיך בפעולות/תמיכה בפעולות אלימות במקומות אחרים, אולם עקרונית השקט שעולה מקרב השורות מעיד במשהו על הנושא בו אנו עוסקים.

ישן 02-06-2008, 18:17
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
לא, הם לא ארגוני טרור - בטח לא במשמעות שהרגילו אותנו שכנינו החביבים...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי שונרא1 שמתחילה ב "האם האצ"ל והלח"י היו ארגוני טרור? ואם כן למה?"

במהלך המרד הערבי ובתחילת מלחמת העצמאות, נקטו שלושת ארגוני המחתרת בהרג מכוון של אזרחים
ערביים, שבוצע ללא אבחנה, אבל מעשים, שבמצב רגיל (למשל, תחת שלטון ערבי), יכלו להיות מוגדרים
כמעשי טרור, לא עונים להגדרה זו, שכן הן הערבים והן היהודים לא היו גורם שליט בארץ באותה, ובעצם
התנהלה כאן מיני-מלחמת אזרחים טוטאלית, ובמלחמה טוטאלית האזרחים אינם מחוץ למעגל הלחימה.

במסגרת המאבק בבריטים האצ"ל והלח"י השיתו על עצמם את המגבלה הברורה ביותר שמונעת מהם
מלהפוך לארגוני הטרור: הם הוציאו את אלפי האזרחים הבריטיים בארץ, אל מחות למעגל הלחימה,
וסימנו כיעד רק מטרות שלטוניות וצבאיות. הלח"י נקט במה שמכונה בשם "טרור אישי", ולדעתי ראוי
יותר להיות מוגדר כ"סיכול ממוקד". יעדים החיסול של לח"י, היו שוטרים בכירים, פקידי ממשל בכירים,
וגם היו נסיונות לפגוע בקציני צבא בכירים. כאלה ניסיונות, אגב, בוצעו גם בידי אצ"ל וההגנה, רק בפחות
אינטנסיביות.
ישן 02-06-2008, 21:32
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
מבחן תום שגב גדול עלינו... האיש המציא את ההסטוריה של המנדט לפחות פעמיים...
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי adinax שמתחילה ב "..."

שגב לא סתר בדבריו אפילו פסיק ממה שכתבתי למעלה: ההגנה, אצ"ל ולח"י פעלו גם נגד אוכלוסיה
אזרחית ערבית בתקופה שבה לא היו לשני הצדדים כוחות סדירים והמלחמה הייתה מלחמה בין שתי
אוכלוסיות (במלחמות טוטאליות האזרחים היו חלק מהמלחמה - גם כאשר הנאורות שבמדינות לחמו...),
אבל במאבקן לחירות מול מה שנקרא בשם "כוחות הכיבוש הבריטים" הן פעלו באופן שונה בעליל מזה
שמאפיין את הארגונים הפלסטיניים. הניסיון הפוסט-ציוני של שגב ומרעיו למתוח קו ישר בין אצ"ל ולח"י
לבין חמא"ס ופת"ח, הוא מועד לכשלון, שכן פעולות פת"ח וחמא"ס טיווחו אזרחים של "כוחות הכיבוש"
כיעד, בעוד שאצ"ל/לח"י פעלו בכל כוחם בכדי להימנע מנפגעים בקרב האוכלוסיה האזרחית הבריטית.

לו אצ"ל ולח"י פעלו תחת שלטון ערבי בארץ, והיו משתמשים באותן שיטות שבהן נקטו כנגד הערבים
בימי המרד הערבי וראשית מלחמת העצמאות, אזי ניתן היה לדבר על טרור מצידם. כמובן שכל מה שאני
כותב על אצ"ל ולח"י, תקף לגבי ההגנה (בעיקר הפו"ם בימי המרד הערבי, והפלמ"ח במלחמת העצמאות),
שעל פעולותיה נגד אזרחים ערביים, לא יפה ומקובל לכתוב...
ישן 21-01-2010, 12:44
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
המשך הדיון מהאשכול המקביל - העתקת דברי רננה, סאלק וגולני:
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "תום שגב"

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה #1 תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה 21-01-2010, 11:30
הננר תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה vbmenu_register("postmenu_3599763", true);
חבר מתאריך: 15.07.09

חיילת בסדנא- מה זה טרור? "כמו האצ"ל והלח"י"
http://www.inn.co.il/News/News.aspx/199498
מה דעתכם? בעיני היו אכן אלמנטים של טרור בפעולות לח"י ואצ"ל. (צריך לזכור את הפעולות הראשונות של אצ"ל כלפי הערבים בסוף שנות ה- 30.)
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
הננר הצג פרופיל כללישלח הודעה פרטית אל הננרשלח E-Mail ל הננרחסום גלובלית את המשתמש הננרחסום מקומית את המשתמש הננרמצא את כל ההודעות של הננרהוסף את הננר לרשימת החברים שלך

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה #2 תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה 21-01-2010, 12:07
salak תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה vbmenu_register("postmenu_3599789", true);
חבר מתאריך: 10.08.06

כדי למקד את הדיון
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הננר שמתחילה ב "חיילת בסדנא- מה זה טרור? "כמו האצ"ל והלח"י""
חשוב להגדיר את הטרור (במובנו המודרני, החל משנות השבעים) על פי אמצעיו ומטרותיו הטקטיות ולא על פי ייעודו האסטרטגי.
הגדרה סבירה תהיה "מעשי אלימות מכוונים כנגד אוכלוסיה אזרחית לא חמושה במטרה לעורר פחד, למשוך תשומת לב תקשורתית, ולהשיג הישגים פוליטיים".
בשנות השלושים והארבעים עוד לא היה קיים המושג טרור פוליטי (מחוץ לשלטון הטרור של המדינה הטוטליטרית).
(אומברטו אקו, המטוטלת של פוקו)

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
salak הצג פרופיל כללישלח הודעה פרטית אל salakשלח E-Mail ל salakחסום גלובלית את המשתמש salakחסום מקומית את המשתמש salakמצא את כל ההודעות של salakהוסף את salak לרשימת החברים שלך

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה #3 תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה 21-01-2010, 12:32

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/image.php?u=68299&dateline=1142077718]
golani_2 תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה vbmenu_register("postmenu_3599816", true);
חבר מתאריך: 27.07.05

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הננר שמתחילה ב "חיילת בסדנא- מה זה טרור? "כמו האצ"ל והלח"י""
גם אותי "לימדו" את זה בחט"ב, זה חלק מהנארטיב הישראלי, ההגנה מרדה והאצ"ל והלח"י היו הטרוריסטים, גם אם כי כל חלקה של ההגנה במרד היה 9 חודשים במסגרת תנועת המרי העברי.

המנצחים כותבים את ההיסטוריה.

אני שותף למחשבה של salak הן בצורך בהגדרה והן בהגדרה עצמה.

אי לכך אינני רואה את ההגדרה של "טרוריסטים" כנכונה בכלל.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 21-01-2010 בשעה 12:50.
ישן 21-01-2010, 14:41
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "תום שגב"

אם כבר שגב: במסגרת עבודת מחקר על פלגות הלילה המיוחדות, נדרשתי לספר "ימי הכלניות" מאת הנ"ל, שמתאר את וינגייט ואת יחידתו באור לא ממש מחמיא.
טרחתי וניגשתי לארכיון הציוני וקראתי באותם המסמכים ממש עליהם שגב מסתמך בספרו. בעדינות, נגיד שמצאתי את פרשנותו למקורות אלה בעייתית ואף לא נכונה (למשל, האשים את וינגייט בהרג ערבים שאירע כאשר הלה היה באנגליה).

לעניין ה"טרור": לדעתי ההגנה, האצ"ל והלח"י כאחד (בפעולתם כנגד הערבים) עונים להגדרה זו בימינו. מצד שני, כך גם בני דודינו. כך שניתן לדבר על דפוס של התקפות הדדיות שהחלו, יש לזכור, ע"י הערבים.

כלפי הבריטים, רק האצ"ל יכול לענות על הגדרה זו - מאחר שביקש להטיל אימה אישית על בכירי השלטון הבריטי כאמצעי לחץ לשינוי מדיניותם.

http://www.baking.co.il

ישן 21-01-2010, 19:10
צלמית המשתמש של Eli173
  משתמש זכר Eli173 Eli173 אינו מחובר  
בעל תואר שני ביהדות, בהתמחות בהיסטוריה של עם ישראל והגות יהודית.

חבר מתאריך: 15.02.09
דעתי הצנועה

קראתי בעיון את הדיון עד כה ורציתי להוסיף את דעתי. אני לא מומחה בתחום אבל מבין השורות של הכותבים בפורום, אני חושב ששני הארגונים הללו, האצ"ל וגם הלח"י אינם נחשבים כארגוני טרור. אז נכון שאם מדרגים את שלשת המחתרות לפי סדר של "מילטנטי/טרטריסטי ביותר" אזי הסדר יהיה ההגנה ואח"כ האצ"ל ואח"כ הלח"י. חשוב לזכור שעד שבגין עלה לשלטון ההיסטוריה הישראלית נכתבה ע"י בוגרי ההגנה ואילו האצ"ל והלח"י נדחקו הצידה.

מכיוון שלשלשת הארגונים היה אינטרס משותף (לסלק את הבריטים ולהגן על היהודים) ורק הדרך לא היתה זהה, הייתי אומר שהלח"י אומנם יותר מילטטנית ופחות "מסודרת-אירגונית".

לסיום אני חושב שעצם העובדה ששלשת הארגונים "התפרקו" עם קום המדינה, אפשר בהחלט לומר שהלח"י ובטח גם האצ"ל לא היו ארגונים "קמיקזאים".

ועוד הערה אחרונה: השאלה שפתחה את הפורום היתה "האם הלח"י והאצ"ל היו ארגוני טרור". מוזר שלא ראיתי עדיין שאלה "האם ההגנה היתה ארגון טרור" (ואני זורק לאויר את המילה אלטלנה"...)
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:54

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר