לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-06-2008, 20:43
צלמית המשתמש של הקרדינל
  הקרדינל הקרדינל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
היבוסים- האם מדובר בעם שמקורו בחצי האי ערב?

ערב טוב לחברי הפורום,
לפני כמה זמן נתקלתי בטענה מפתיעה באתר מורשות המגזר הערבי- "ירושלים נבנתה לפני כ5,000 שנים על ידי 'אל-יבוסיין' (היבוסים), שנחשבים לערבים הראשונים בהיסטוריה" (הדף ממנו המשפט צוטט). הזיהוי של עם כנעני כערבי מייד גרם לי לתהות האם זה נכון ויצאתי לחפש לדבר סימוכין אך לא מצאתי דבר.
שאלתי את אחד מעורכי האתר בנוגע לטענה הזאת והוא הביא לי הסתמכויות של שני חוקרים ערבים: דוקטור שוקרי עראף ועראף אל עראף. אינני מכיר את שני ההיסטוריונים האלה אך, וסלחו אם אמירה זאת נשמעת כ"גזענית" במעט, אינני בטוח שאותם חוקרים אכן אובייקטיבים.
לכן החלטתי להפנות את השאלה אליכם- מהי ההסכמה האקדמית בנוגע למקור היבוסים ועל מה הערכות אלו מסתמכות. אודה לכם אם תוכלו גם להפנות למקורות (כן, אני מודע שזה נשמע כמו עצלן גוגל טיפוסי אך אין לי ספק שלכם יש יותר ידע באתרי היסטוריה מוסמכים מחובבן כמוני).
תודה מראש על כל תשובה,
הקרדינל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-06-2008, 21:03
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
מובן מאליו שמדובר בתעמולה פלסטינית לא הכי רצינית...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הקרדינל שמתחילה ב "היבוסים- האם מדובר בעם שמקורו בחצי האי ערב?"

ב1996 נטל יאסר עראפת חלק בטקס "כנעני" שבו התחפשו הנוכחים לכנענים וסיפרו שעוד בימי הבעל, הם
היו פלסטינים לאומיים. למרבה הצער, שלמה זנד לא היה שם מכדי ללחוץ להם ידיים, ולשבחם על
המחקר ההסטורי החלוצי - כך שעראפת ומרעיו זכו רק לקיתונות בוז על האפיזודה משכם...
היבוסים הם עם כנעני, שבאופן אישי אני ידע עליו מעט מאוד, אבל ויקיפדיה האנגלית (לא זו של
"זוכרות"...), מפנה לכמה מקורות של חוקר מהאונ' הקתולית לובן שבבלגיה, בשם אדוורד ליפינסקי,
שטוען היבוסים היו עם אמורי, וקישר אותם למקורות שנתגלו בסוריה.
http://en.wikipedia.org/wiki/Jebusite

התרומה שאני כן יכול לספק היא לגבי החוקר עארף אל-עארף: היה ממייסדי הלאומיות הפלסטינית, אחרי
מלה"ע הראשונה (בה שירת כקצין בצבא העת'מאני). היה מהמסיתים למהומות נבי מוסא (באפריל 1920),
ונאלץ לברוח מחשש שייעצר בידי הבריטים. חזר אחרי החנינה הכללית של הרברט סמואל, וקיבל תפקיד
של פקיד בכיר בנפת הנגב - שם בעצם תפקד במושל הדרום מטעם הבריטים במשך קרוב לעשרים
שנה. חקר את הבדוים וכתב רבות עליהם. הודח מתפקידו ב1939 אחרי שהסתבר ששיתף פעולה עם
הכנופיות בימי המרד הערבי. הקדיש את שנותיו הבאות למחקר הסטורי על העם הפלסטיני ותולדותיו.
דמות ייחודית בכך ששנא את היהודים כעם ואת הציונים כתנועה - אבל הסתדר מצויין עם יהודים
וציונים כפרטים...
לא מפתיע שאדם כזה "ישחזר" את תולדות היבוסים בכדי להתאימם לנראטיב הפלסטיני ש"הם היו
כאן קודם"...
ישן 04-06-2008, 08:19
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
חשודים, אני מניח, בעיני מי שמחפש בנירות מה המוצא של כל עם ועם
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "אפילו פינקלשטיין שצמצם למינימום את התקופה הישראלית"

ובעיקר בעקבות החלוקה המקראית (ואפילו אם במטרה לסתור אותה).

במבט על ה"כנענים" הם כל העממים שחיו כאן ושלא היו ישראלים. בפועל התיאור המקראי אודות העממים אתם יש לישראלים מגע (כנענים, אדומים, מואבים וכו') מקורו לא מעט בהגדרת ה"אנחנו" בתקופה בה נכתב כל תיאור ותיאור - הכנענים והפלישתים של תקופת ההתנחלות וראשית המלוכה, לכן, הם למעשה מה שמדמיין לעצמו בן המאה השמינית או השביעית לפני הספירה (ואני לא מדבר רק על סגנון הנדן של גוליית אלא על המצב הפוליטי).

מצב דומה מאוד קיים ביחסי ספרטה-יוון. ספרטה ה"אידיאלית" הייתה קיימת בעיקר בדמיונם של בני דורות שחיו לאחר התקופה בה לכאורה הייתה קיימת.

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 04-06-2008 בשעה 08:28.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:41

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר