לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-06-2008, 16:19
  פשוט יונתן פשוט יונתן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.02.07
צבאי רעיון לרכב תמיכה קל\בינוני לחי"ר

הרעיון עלה לי בעקבות שיחה עם חבר בשריון , שסיפר לי את המקרה הזה שקרה לפני כמה שנים:

לטנק המדובר , למיטב זכרוני טנק מג"ד או מ"פ ,הגיעה ידיעה על כוח של מחבלים שמניח מטען , הקצין זיהה את שלושה מחבלים מטווח של 2.5-3 קילומטר , ופתח לעברו באש תותח , הוא ירה 5-7 פגזים משני סוגים (אני חשב שנפיץ ופלאשט) , והיה בטוח שחיסל את המטרות, אבל לאחר כמה דקות גילה שהמחבלים פשוט התחבאו בתוך שוחה והצליחו לברוח עם פציעות קלות בלבד , זה אחרי שהוציאו כמה מאות אלפי שקלים על פצצות נגד שלושה מחבלים.

כמובן שהיום יש כל מיני פרחים שיעילים יותר נגד מטרות כאלו , אבל עדיין עלתה לי השאלה - למה אי אפשר לקבל כוח אש מדויק בטווחים של מעל קילומטר בלי לעשות פיצוצים גדולים במיוחד? כוח חי"ר הרי מאבד את האפקטיביות שלו מעבר לטווח של כמה מאות מטרים וטנק עושה המון נזק היקפי.

הרעיון שלי היה לכלי רכב בינוני או כלי קל , שיספק אש מדויקת לטווחים ארוכים , בלי לעשות יותר מדי נזק היקפי ובלי להיות יקר במיוחד.

השיקולים העיקריים שלי:
  • עלות יצור נמוכה יחסית.
  • מחיר נמוך לתחמושת.
  • תחזוקה קלה.
  • ירי ארוך טווח (1.5-3 ק"מ). ומדויק , בלי יותר מדי נזק היקפי.
  • יכולת פעילות בלילה (מכוון על ידי מצלמה שמחוברת למסוף מחשב)
הכלי צריך להיות מספיק זול כדי שיופעל ברמת פלוגה ולשמור על ניידות גבוהה למדי , הוא לא צריך להיות משוריין במיוחד , מכיוון שהוא יפעל באיזורים בטוחים יחסית ומטווח רחוק. בכלליות זה יהיה כלי תמיכה לחי"ר בבט"ש .

חשבתי על משהו שישתמש בתותח 30 או 20 מ"מ מונחה מחשב ויורכב על חצובה מוגבהת על רכב גלגלי (על משהו בסדר גודל של משאית קטנה או האמר)
או תצורה שניה - רכב זחלילי כבד שנושא עמוד שעליו יותקן התותח (תחשבו , נגמפופ חמוש).
אפשר גם ללכת לכיוון ררנ"ט , אבל חסר לי ידע לגבי מידת הדיוק שלו בטווחים כאלו.

גובהו של התורן של הכלי הבינוני יאפשר לו לראות שטח הרבה יותר נרחב , ולהשאר מאחורי הגנה במקרה של שטח רווי נ"ט ארוך טווח , אפשרות אחרת זה להתאים לו מעיל רוח , אבל זה כבר נשמע לי יקר מדי.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-06-2008, 17:48
  פשוט יונתן פשוט יונתן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.02.07
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "היה לנו פה דיון ארוך מאד..."

המחבלים התחבאו בשוחה , רק כי הם ראו את הפגזים של הטנקים בסביבתם , לכלי כזה יש סיכוי ליהרוג אותם לפני שהם ישימו לב אליו. ואם הם יברחו - הוא יוכל לירות בהם כשהם במנוסה בלי להשמיד את כל האיזור מסביבם.

רקפת, שימושית , אבל מה ההיקף של הנזק שהיא עושה ומה המחיר שלה...

אפשר להשתמש בכטב"מים קלים חמושים, אבל אז עוד פעם עולה שאלת המחיר של היצור\תפעול\חימוש.

הבעיה היא שעד שרוב הכלים שנתקלתי בהם - יקרים מאוד ונועדים בשדה קרב אמיתי , אפשר בבכיף להתקין תותח כזה על ברדלי או סטרייקר , אבל זה פשוט Overkill. הרעיון זה לחפש כלי הרבה יותר קל וזול.

אם האמר לא מספיק יציב , אפשר לחשוב על שתי פתרונות - מייצבים להאמר (כמו שיש למשאיות פינוי גזם) , או לחלופין שימוש בכלי קצת יותר כבד.
ישן 06-06-2008, 19:54
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
למה להסתבך?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי פשוט יונתן שמתחילה ב "רעיון לרכב תמיכה קל\בינוני לחי"ר"

אם נתעלם לרגע מהפתרון שאתה מציע לסיטואציה, ונרד לעיקרי הבעיה:

א. אתה מדבר על מענה לאיום חי"ר בטווח כ- 3 ק"מ.
ב. אתה רוצה פתרון זול, פשוט וזמין.
ג. ציינת גם שהמחבלים הסתתרו בשוחה - זה אומר שירי בכינון ישיר לא אפקטיבי דיו.
ד. נזק סביבתי קטן ככל האפשר.

מה דעתך על מרגמה?
  • 81 מ"מ תענה לא רע על הנ"ל, אך לעניות דעתי 120 מ"מ עדיף, מסיבות שונות.
  • הכלי מצוי, מוכר, פשוט, וזול.
  • התחמושת זולה, ועם מרעום רסיק אויר מאד אפקטיבית נגד חי"ר ללא מיגון.
  • יש מענה לבעית הירי הישיר.
  • עקב המסלול התלול - אין פגזים המתעופפים הרחק מעבר למטרה.
  • עם אמצעי בקרת האש של ימינו, אין בעיה מיוחדת לפגוע במטרה הנצפית כבר במטח ראשון.
  • מהירות תגובה וקצב אש מהירים מאד.
אני כמעט מרגיש צורך להתנצל שלא הצעתי פתרון עטיר טכנולוגית על, עם ננוטכנולוגיה, גלים תת מילימטריים, ומחשב קוואנטים.
ישן 06-06-2008, 21:24
צלמית המשתמש של Golden Paths
  Golden Paths Golden Paths אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.07
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "גם אני הצעתי את אותו הפיתרון..."

במקרה, חזרתי ממילואים עם רענון קל בנושא המרגמות
למרגמה 81 מ"מ ישנו יתרון בתחום הנזק ההיקפי. ניתן (עפ"י הסרטון הפרסומי של הקרדום) להתקין מרגמת 81 מ"מ ע"ב המערכת ובכך לשלב את יתרונות פצמ"רי 81 מ"מ בתחום זה עם יתרונות המחשוב של הקרדום. ברגע שהשגת מטרה, למעט תיקוני איפוס כל מספר פצמ"רים, אין שינוי ברמת הדיוק של המרגמה. השגת מטרה היא הטריק האמיתי. לומר לך את האמת, לדעתי, הבעיה במרגמות אינן במפעילים (תחת ההנחה שהם זכו לרענון סטנדרטי) אלא במטווחים. לא פעם נתקלתי בקצינים שמטווחים עפ"י מראית עין והערכה גסה. קצינים שלא זוכרים דברים בסיסיים כמו חוק האלפיות במשקפת. מערכת הקרדום פשוט מוציאה חלקים נרחבים מאפשרויות הטעות של המפעילים. היא אינה מפצה על קצין עם זכרון בעייתי ועצלן מלהוציא את המשקפת מהפאוץ'.

אפרופו מרעומי קרבה, הייתי מעוניין לתקן כאן רושם מסויים שנוצר. מרעומי הקרבה (לפחות בעולם המרגמות) בעיקר נועדים כדי להתגבר על בעיות של קרקע בוצית, שלג, חול וכדומה. מרעומי הקשה במצבים אלו אינם מקבלים חבטה מספקת ע"מ להפעילם ולכן נכנסו (ככל שאני יודע) מרעומי הקרבה. הגדלת טווח ההרג של הפצמ"ר הינו אפקט נלווה ואני לא כ"כ בטוח שהוא אכן מגביר בצורה משמעותית את הטווח, לאור גובה ההפעלה של הפצמ"ר.

המשכיל בעת ההיא, ידום. (ספר עמוס, פרק ה' פסוק יג')

ישן 07-06-2008, 00:21

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "כמה שאלות: 1. האם קיימת מערכת..."

1. אאל"ט, אין מערכת בסיס רותע עם אלמנט ממוחשב למרגמות מתחת לקוטר 120 מ"מ. האפשרות להתקין שרוול 81 מ"מ בתוך קנה של מרגמה 120 מ"מ, נועדה להשלים את יכולות המערכת. העלות של מנגנוני הרתיעה ומשקלם פוסלים את השימוש של מערכת זו למרגמות קצרות טווח. מה גם שאם תעיין באתר של סולתם, תגלה מספר תצורות מעניינות של מרגמות 60 מ"מ שלא נכנסו לצה"ל. מה שכן, ניתן להכניס למרגמות 60 מ"מ דורגלים בעלי תמסורות. כפי שהאמריקאים עשו, ע"מ כדי לייעל את העבודה. הבדיחה היא על חשבוננו כי המערכת האמריקאית ככל שאני זוכר היא מתוצרת סולתם. אאל"ט, המודל שהאמריקאים רכשו הוא C-06.
  2. עפ"י נציג של חברת סולתם שדיבר בפורום גלוי, המערכת עולה בסדרי גודל של מאות אלפי דולרים כולל התקנה ע"ב נגמ"ש.
  3. מרגמות 60 מ"מ לרוב יבואו ברמת הפלוגה. ישנן מרגמות קטנות הנקראות מרגמות קומנדו כגון C-03 או C-576 המזכירות באופן פעולתן את מרגמת 52 מ"מ הישנה והטובה. הבעיה במרגמות האלו היא משקל התחמושת. הלוגיסטיקה של תחמושת 60 מ"מ בתצורה רגלית, כובלת כיתה שלמה ולכן עדיף, לדעתי, שפק"ל זה יהיה ברמת כיתת רתק פלוגתית. יכולות המרגמה תואמות את הצרכים של פלוגת חי"ר בטווחי האחריות וההתעניינות הרלוונטיים. מרגמות בינוניות יהיו ברמת הגדוד מטעמי שליטה, לוגיסטיקה ומרחב האחריות וההתעניינות הרלוונטיים אל מול יכולות המרגמה. מרגמות כבדות איבדו מזוהרן בשנים האחרונות. לא אתפלא אם עוד כמה דקות / חודשים / שנים ייזכרו בצה"ל שמרגמה כבדה יעילה בהרבה מתותח מתנייע בפיצוח ביצורים וירכשו מספר מערכות כאלו לטובת פתרון בעיה זו.

נערך לאחרונה ע"י Golden Paths בתאריך 07-06-2008 בשעה 00:34.
ישן 07-06-2008, 01:47
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי פשוט יונתן שמתחילה ב "רעיון לרכב תמיכה קל\בינוני לחי"ר"

הרבה תודה על התגובה המפורטת.

איכשהו בשל השעה או בעיית הבנה שלי לא לגמרי הבנתי מדוע בדיוק מרגמה בסגנון קרדום (או מרגמה "חכמה" אחרת) לא יכולה לבוא בקוטר 60 מ"מ או אפילו 52 כפי שאני זוכר מן הטירונות שלי?

מאות אלפי דולרים זה לא זול במיוחד ואני יכול להבין מדוע כמות המערכות שנכנסו לשירות היא כנראה קטנה למדי - מה היחס למחיר מרגמה רגילה באותו הקוטר יש לך מושג?

באופן כללי למרגמות יש יתרונות רבים בשל העובדה שאינן פועלות בכינון ישיר ובכך מאפשרות פגיעה בכוחות מחופרים או כאלו הנמצאים מאחורי מכסה (או גבעה).

אתה יכול לפרט קצת יותר על עניין המשקל/לוגיסטיקה של תחמושת 60 מ"מ?
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

ישן 07-06-2008, 11:42

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "הרבה תודה על התגובה..."

עוצמת הרתיעה של מרגמות 60 מ"מ קטנה בסדרי גודל שלמים משל 120 מ"מ ולכן אין צורך לפתח בסיס רותע יקר ומועד לתקלות. גם לייש (מרגמת 81 מ"מ ע"ג נגמ"ש) לא נזקקת להפחתת הרתע. התובה מסוגלת בהחלט לספוג את הרתע. לגבי מיחשוב מרגמות 81 מ"מ ו60 מ"מ יש לי קונספירציה בנושא.
סולתם פיתחו את הקרדום כבר באמצע שנות ה-90. בערך באותה תקופה (לקראת סוף שנות ה-90) יצא פריט אמל"ח מהשירות שמטעמי ב"ש לא נפרט את יכולותיו ואת שמו. במידה רבה פריט זה עשה את אותה העבודה כמו המחשב המוקשח של הקרדום רק שהוא לא התחבר למנועי תמסורות אלא המפעילים עשו את הצידוד וההגבהה ידנית. הוצאת הפריט מהשירות נבעה מתכנון לקוי של המערכת שיצרה בעיית בטיחות. מאז הוצאתו מהשירות ועד היום, מדברים על הכנסת מחשב כף יד שיעשה בדיוק את אותה העבודה שהוא עשה. לדעתי הקונספירטיבית בלבד, סולתם נמנעת מהשלמת הפיתוח והצעתו לצבא כיוון שמוצר זה ינטרל במידה רבה את הצורך ברכישת הקרדום. אמנם ישנם יתרונות למרגמה 120 מ"מ רותעת, אבל בהתחשב במגבלות התקציב, הרבה יותר זול ופשוט לרכוש כמה מאות מחשבי כף יד ולהכניסם למערך מאשר רכישת מחלקה אחת של קרדום.
פצמ"ר מרגמת 60 מ"מ בממוצע שוקל 1.4 ק"ג (עפ"י אתר סולתם). אם ברצונך להביא לקרב 50 פצמ"רים כאלו, אתה נדרש לשאת 70 ק"ג תחמושת=> שלושה חיילים הנושאים תחמושת. תוסיף לזה את שני החיילים הנושאים את המרגמה (C-06 שוקלת כ26 ק"ג). דהיינו, שיעבדת למרגמה 5 לוחמים, כיתה מצומצמת לטובת ירי תלול מסלול. עדיף הפתרון של מרגמת קומנדו לרמת המחלקה. הטווח מצומצם בהרבה (1600 מטרים לקומנדו לעומת 2500 עד 4000 ברגילה) אבל בהנתן צורך להביא 30 פצמ"רים + המרגמה אתה משעבד 3 לוחמים, חולייה מצומצמת לטובת ירי תלול מסלול. מה גם שטווח המרגמה הרגילה מתאים לטווחי האחריות וההתעניינות של פלוגה ולא של מחלקה.

נערך לאחרונה ע"י Golden Paths בתאריך 07-06-2008 בשעה 11:46.
ישן 07-06-2008, 12:28

שוב תודה על המידע מאיר העיניים.

דבר ראשון ממש מפתיע לשמוע שבתחום כל כך בנאלי כמו מרגמות לחי"ר היה אמצעי מסווג כלשהו (בטח אמצעי מסווג שהוצא משירות לפני כמעט שני עשורים ועדיין לא ניתן לדבר עליו!).

האמת שמוזר לי העניין - מרגמה 60 להבנתי שונה מהותית ממרגמה 120 בייעודה ויכולותיה (עוצמה/טווח/כוח ייעודי שעושה בה שימוש/אמצעי נשיאה ועוד). הרעיון שסולתם תעכב פיתוח של אחד לטובת השני נשמע קצת מוזר (למרות שהכל כידוע אפשרי). אם רצו בצה"ל אני מניח שהיו יכולים לפנות לגורמים אחרים לטובת העניין.

אגב המשקל הוא בהחלט בעיה רצינית לפי הנתונים שהבאת. אני מסתכל קדימה ולטעמי אפשרויות חדשות ייפתחו בפני החי"ר כשייכנסו בשנים הקרובות כמה אמצעים חדשים ובניהם ה"שלד החיצוני" והכלב הרובוטי. אמצעים אלו יאפשרו לחייל יחיד (או בלי תלות בשום חייל במקרה של הכלב) לשאת כמויות עצומות של חימוש ללא קושי. במקרה כזה ניתן יהיה לשאת גם מרגמה 60 על חימושה על ידי חייל בודד או כלב יחיד.
www.MegaPixel.co.il

ישן 07-06-2008, 13:23

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "שוב תודה על המידע מאיר..."

אני לא יודע האם המכשיר מסווג או שלא אז העדפתי שלא לציין את שמו ויכולתו. המכשיר יועד למרגמות בינוניות ולא למרגמות קלות. 81 מ"מ ו-120 מ"מ היו קהל היעד. המכשיר הוצא לפני כעשור ולא שני עשורים. כמו שאמרתי כבר, הרעיון שהתגלגל לי בראש נבע משיחה שנכחתי בה עם נציג של סולתם ששאל האם ישנו צורך מבצעי בהחזרת מכשיר דומה לשירות במקביל לקשת. כיוון שמכשיר מודרני דומה, ינטרל חלק מיתרונות הצעצוע החדש שלהם שמיוצא להרבה צבאות במחיר מזערי. למה לייצר מוצר מתחרה במחיר זול בהרבה כאפשר לעכב את פיתוחו ולהתרכז בקשת. הרבה יותר רווחי ויוקרתי.

שלד חיצוני, כלב רובוטי ודומיהם הם המצאות שכרגע בשלבי פיתוח ראשוניים בלבד. לדעתי הצנועה, לא נראה אמצעים אלו או דומיהם ב-20 שנים הקרובות ביישום צבאי נרחב. אי לכך, תכנון של מערכות נשק המיועדות להפעלה רגלית עדיין צריכות להתבסס על גב הלוחם או חיות נשיאה. לדעתי, הפילו מהר מדי את רעיון הלאמות בצבא. אמנם לא תוכל לבסס אספקה של אוגדה שלמה על גב הלאמה, אבל כן תוכל לתספק יחידות מסויימות במתווים של סיור רגלי עמוק. LRRP הוא המונח האמריקאי ככל שאני יודע.

ישן 07-06-2008, 13:51

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי Golden Paths שמתחילה ב "אני לא יודע האם המכשיר מסווג..."

אבל השאלה היא - בהנחה שהצורך בצה"ל באמצעי כזה ברור - מדוע לא פנו לגורם אחר שיפתח וייצר אותו (סולתם היא לא היחידה בעולם)?

רק כדי שנדע על מה אנחנו מדברים - הכוונה היא למרגמה שמסוגלת לפגוע במטרה בדיוק רב - כיצד בדיוק? (אני יכול לחשוב על שורה של אפשרויות - ממחשב ירי שמקבל נתונים כמו רוח/טמפרטורה וכו' בלבד ומתקן את זוית הירי ועד דברים מתקדמים בהרבה כמו פגזים מונחי לייזר/GPS).

לגבי שני הפיתוחים שציינתי - ביחידות מסויימות אתה תראה אותם כבר ב-5-7 שנים הקרובות אם לא לפני. שימוש נרחב - גדודים וכו' הייתי אומר 10-15 שנה (אני לא יודע לגבי צה"ל אבל בארה"ב). הכל עניין של עלויות. אפשר גם לחשוב על כלים רובוטיים בסיסיים יותר שמטרתם רק נשיאה של ציוד כבד עבור כוחות חי"ר. ולחילופין אפשר להציע רכב רובוטי ייעודי למרגמה שגם יירה.
www.MegaPixel.co.il

ישן 08-06-2008, 15:38
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "השאלה אם זה לא איטי? לראייתי..."

ממש לא איטי. מרגמה 60 מ"מ יכולה להחזיק קצב אש מהיר למדי למשך מספר דקות (עד 12 פצמ"רים בדקה).
ישנם היום אמצעים שיכולים לחשב בצורה מדוייקת את כל מה שנדרש (מה גם שמרגמה 60 עובדת על איזמוט/טווח).

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 09-06-2008, 20:13
  Mk.IIb Mk.IIb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.08

קראתי פה את כל תגובות והרעיונות המצוינים לכלי נשק אקזוטים יותר ופחות, אבל יש שאלה שאתם לא נותנים עליה את הדעת: האם יעיל, כלכלית ותולי"ת, לפתח כלי נשק בדיוק לתורפה הבסיסית של חוליה מסתתרת בשוחה?

אני הייתי מט"ק בלבנון ואני עכשיו מש"ק מרגמות, ואני לא חושב שצריכה להיות איזושהיא בעיה עם חיסול החוליה במתווה שתואר פה. יש פקלי"ם בדיוק למקרים האלה. העובדה שהחוליה לא חוסלה היא פאק של המט"ק/קצין שתיפעל את האירוע ולא של הציוד.
אין טעם לפתח מערכות יעודיות לכל מקרה ומקרה בשדה הקרב. אתה נשאר עם ערימה של ציוד שכל אחד מהם מסוגל לעשות או א' או ב' או ג' בזמן שלפי חוק מרפי (והמציאות בשטח) אתה נאלץ להתמודד עם Z. עדיף כמה כלים וורסטיליים ולהשקיע קצת יותר במוטיבציה.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:23

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר