לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-06-2008, 04:50
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.04.06
מחפש דיון: אלטרנטיבה ל GPS

היות וניווט לטווחים ארוכים כלי-טייס וחימוש מדוייק תלוי יותר ויותר ב GPS, אנו למעשה תלויים בחסדם של זרים. מערכות כ GPS ואחרות, קיימות או חזויות, כולן מבוססות על הרבא לווינים במסלולים נמוכים יחסית . יקרים ליצירה ויקרים להחזקה, מכאן לעולם לא יהיו בתקציבנו.
אם חלילה נגיע לצורך להפעיל נשק לא קונוונציונלי, לא ניתן להוציא מכלל אפשרות שממשל אמריקאי עתידי אם משיקול פליטי, ואו מתוך רצון למנוע שואה אקולוגית יסגור או יאיים לסגור את ה GPS.

האם אפשר לצור "GPS לעניים" כחול לבן, מבוסס על תשתית כחול לבן?
לדוגמה:

• לווינים Geo-synchrony יש לנו, הם מכסים את כל המזרח התיכון.
  • מטוס או טיל יודעים את גובהם
האם שידור אל ומאת אחד העמוסים יכל לעזור במציאת המיקום? משהוא בסגנון המערכות במלחמת העולם השנייה.
כן, אני יודע שדרושים ארבעה לוויני GPS למציאת מיקום, אך אם גובה כבר ידוע ומיקום מקור השידור ידוע וקבוע (!). זה משנה את התמונה, לא?

נו, אז אכשיו "הכה את המומחה". יקומו נא מומחי הפורום וירימו את הכפפה.

תודה מראש,
ליביו

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 12-06-2008, 05:54
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי 2liviu שמתחילה ב "דיון: אלטרנטיבה ל GPS"

קליטת אות מלווין בודד תוכל להפיק מידע רק על מרחקו של הלווין מהמקלט ללא יכולת לחשב את הכיוון המדוייק ממנו מגיע האות.
קליטה משני לווינים תתן בנוסף למרחק את כיוון התנועה ביחס לציר שנוע בין שני הלוויינים אבל לא את המיקום של המשדר על פני כדוה"א.

כמו שכתבת, לשם טריאנגלציה יש צורך בלפחות 4 לווינים, אני לא חושב שללוויני התקשורת יש את כל הציוד הדרוש לשם תפקוד כלוויני GPS (שעון אטומי וסנכרון זמן בין הלווינים, יכולת שידור של אות מהסוג שבו נעשה שימוש במע' הGPS ועוד.)
בנוסף המערך לא שוגר לשם כך ויתכן שמסלולי הלווינים לא מתאימים למטרה זו.

בעבר חשבתי על פתרון אחר שלדעתי הוא זול ויישים מבחינה טכנולוגית למרות מס' מגבלות.
הקמת רשת אנטנות קרקעיות שיפעלו כמו מערך הלוויינים עליו מבוססת שיטת ה GPS, כל מקלט יקבל אות מהאנטנות ויוכל לחשב את מיקומו.
המערך יוכל לשרת את כל כוחות הקרקע, את חה"י עד טווח מסויים למשימות בט"ש, את חה"א במקרה של לחימה קרוב לגבולות ישראל-גם בטווחים רחוקים יותר עקב היעדר מגבלות שטח.

יתרונות:
1. זול יותר להקמה ולתפעול.
2. המערך נמצא בשליטה מלאה של ישראל כולל יכולת מענה במקרה של שיבושים.
3. יכולת התאוששות מהירה, יותר קל להחליף אנטנה פגועה מלווין שהתקלקל או יורט.
4. מדוייק יותר (?)

חסרונות:
1.ניתן לשימוש רק בקרבה למדינת ישראל עד טווח של עשרות ק"מ,
גם בתוך טווח השידור קיימת מגבלת קליטה בהתאם לתוואי השטח.
2. אנטנות פגיעות יותר מלווינים, אולם קל יותר להחליפן וניתן לבנות מערך צפוף יחסית שבו לכל אנטנה תהיה אנטנת/ות גיבוי.

מערכת שכזו יכולה לשמש כגיבוי ל GPS במקרה של שיבושים או חסימה ע"י האמריקאים.

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 12-06-2008 בשעה 06:01.
ישן 12-06-2008, 08:02
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
לממציאי הגלגל - ברכות.......
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי 2liviu שמתחילה ב "[size=3] ניווט באמצאות..."

א. האמצעי שתואר לעיל, המבוסס עת מערכת קרקעית, המוגבלת לקו ראיה, נמצאת בשימוש נרחב במערכת הבקרה של נמלי תעופה. מי שיחפש תחת השם (DME (istance Measuring Equipmentימצא מספיק פרטים כדי להשתכנע שזה לא הפתרון לחימוש מונחה מדויק ארוך טווח.

ב. כל מערכת GPS, מהיותה מערכת התלויה בשידור מידע, ניתנת לשיבוש והטעיה.

ג. מה שמקובל לגבי הנחייה של נשק ארוך טווח, כחלופה או כגיבוי ל-GPS, זו הנחייה אינרציאלית עד לקרבת המטרה ושם מעבר ל-TERCOM. יש לציין שבעבר הרחוק יותר נחשבה ההנחייה האינרציאלית לבעייתית היות והייתה מבוססת על ג'ירוסקופים מכניים, עם זמן תגובה איטי, צורך בכיול תכוף ואבדן דיוק הדרגתי (DRIFTING) שהצריך כיולי ביניים ע"י תצפית כוכבים. זה היה כבד, מסורבל, יקר, ועם אחוז קלקולים גבוה. כיום משתמשים ב- RING LASER ובמדי תאוצה מבוססי MEMS, שהם זולים, זעירים ומדוייקים ביותר, ועם תחזוקה זניחה.

נערך לאחרונה ע"י DZZ בתאריך 12-06-2008 בשעה 08:05.
ישן 12-06-2008, 09:16
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "לממציאי הגלגל - ברכות......."

ידוע לי זה שקיימות מערכות בעלות עיקרון דומה אם כי לא ידעתי את השמות.
כפי שכתבתי המערכת שתוארה לא נועדה להנחיית חימוש ארוך טווח אלא לפעילות בסמוך לגבולות ישראל.

המערכת שתיארתי לא נועדה להחליף את הGPS אלא להוות גיבוי בלבד, ומגבלותיה עקב הצבה קרקעית ברורים וידועים.

נכון שכל מערכת שמשדרת נתונים חשופה לשיבוש אבל בניגות למערכת הלווינים במערכת קרקעית יש לך יכולת לשדרג ולשנות את המע' לעיתים תכופות יותר.

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 12-06-2008, 09:57
  Rשף Rשף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.10.04
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "לממציאי הגלגל - ברכות......."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי DZZ
א. האמצעי שתואר לעיל, המבוסס עת מערכת קרקעית, המוגבלת לקו ראיה, נמצאת בשימוש נרחב במערכת הבקרה של נמלי תעופה. מי שיחפש תחת השם (DME (istance Measuring Equipmentימצא מספיק פרטים כדי להשתכנע שזה לא הפתרון לחימוש מונחה מדויק ארוך טווח.

ב. כל מערכת GPS, מהיותה מערכת התלויה בשידור מידע, ניתנת לשיבוש והטעיה.

ג. מה שמקובל לגבי הנחייה של נשק ארוך טווח, כחלופה או כגיבוי ל-GPS, זו הנחייה אינרציאלית עד לקרבת המטרה ושם מעבר ל-TERCOM. יש לציין שבעבר הרחוק יותר נחשבה ההנחייה האינרציאלית לבעייתית היות והייתה מבוססת על ג'ירוסקופים מכניים, עם זמן תגובה איטי, צורך בכיול תכוף ואבדן דיוק הדרגתי (DRIFTING) שהצריך כיולי ביניים ע"י תצפית כוכבים. זה היה כבד, מסורבל, יקר, ועם אחוז קלקולים גבוה. כיום משתמשים ב- RING LASER ובמדי תאוצה מבוססי MEMS, שהם זולים, זעירים ומדוייקים ביותר, ועם תחזוקה זניחה.

א. DGPS או differential GPS משתמש בשילוב של תחנה קרקעית לשיפור הדיוק, גם כאן מדובר בשיפור לדיוק ולא בגבוי או הגדלת טווח.
ב. נכון בעיקרון, מעשית השיבוש לא קל ולא זמין לארגונים קטנים.
ג. גם חיישנים מבוססי MEMS בדרג שדרוש להנחייה כזו הם כבדים מסורבלים ויקרים, כמובן שפחות מהדורות הקודמים וכמובן שלא דורשים תחזוקה מסורבלת.

נושא חם היום הוא שילוב של כמה סוגי חיישנים ולוגיקה שיודעת לשלב אותם לקבלת מיקום, מהדוגמא שלך מהתוצאות של מדי תאוצה וג'ירו אפשר לקבל את אותן תשובות אבל השילוב מגדיל את הדיוק, ראיתי כבר שילוב של מד לחץ או מד שדה מגנטי.
ישן 12-06-2008, 10:07
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
פותח הדיון הצהיר שהוא מדבר על טווחים ארוכים
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי Rשף שמתחילה ב "[QUOTE=DZZ]א. האמצעי שתואר..."

ככאלה, שיטות הניווט המשמשות בתעופה אינן יעילות (DME, VOR וכן הלאה) בהיותן דורשות קו ראייה.

גם DGPS טוב לטווחים קצרים יחסית, משתי סיבות - הצורך לשדר את אות התיקון לכלי הטיס (או החימוש המונחה) והעובדה שה"תיקון" רלבנטי לטווחים קצרים מהתחנה המתקנת והדיוק יורד כתלות בטווח.

הבעיה העיקרית במערכות ניווט "פנימיות" הוא הדיוק הרב הנדרש וסחיפה של המערכת עם הזמן. נעשה כיום שימוש במערכות פנימיות עם תיקון ממערכת GPS.

לוייני תקשורת לא יכולים לשמש, לעניות דעתי לצורך מיקום מדויק. הם מכסים באונה יחסית רחבה ולמרות שמיקומם ידוע, גם קבלת מידע ממספר לויינים יחדיו (ולרוב לא הרבה, כי הם מוגבלים בכמות האונות ולרוב נקודות על פני כדור הארץ, אם הן מכוסות, אינן מכוסות בכמות המספקת) לא תאפשר ביצוע טריאנגולציה מדויקת.

נערך לאחרונה ע"י YHS בתאריך 12-06-2008 בשעה 10:13.
ישן 12-06-2008, 15:41
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.04.06
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "פותח הדיון הצהיר שהוא מדבר על טווחים ארוכים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
ככאלה, שיטות הניווט המשמשות בתעופה אינן יעילות (DME, VOR וכן הלאה) בהיותן דורשות קו ראייה.

גם DGPS טוב לטווחים קצרים יחסית, משתי סיבות - הצורך לשדר את אות התיקון לכלי הטיס (או החימוש המונחה) והעובדה שה"תיקון" רלבנטי לטווחים קצרים מהתחנה המתקנת והדיוק יורד כתלות בטווח.

הבעיה העיקרית במערכות ניווט "פנימיות" הוא הדיוק הרב הנדרש וסחיפה של המערכת עם הזמן. נעשה כיום שימוש במערכות פנימיות עם תיקון ממערכת GPS.

לוייני תקשורת לא יכולים לשמש, לעניות דעתי לצורך מיקום מדויק. הם מכסים באונה יחסית רחבה ולמרות שמיקומם ידוע, גם קבלת מידע ממספר לויינים יחדיו (ולרוב לא הרבה, כי הם מוגבלים בכמות האונות ולרוב נקודות על פני כדור הארץ, אם הן מכוסות, אינן מכוסות בכמות המספקת) לא תאפשר ביצוע טריאנגולציה מדויקת.
אכן קלעתה לדעתי. ניווט אנרציאלי בגלל הצטברות שגיאות לא מספק לניווט ארוך זמן\מרחק. עד ל GPS האמריקאים השתמשו לכך (טילי שיוט) בעיקוב אחר הקרקע (מכ"מ)וניווט סופי אופטי. אך עיקוב קרקע, לא רק מסובך למימוש, אלה דורש בסיס נתונים על הדרך אל המטרה שקשה להאמין שמדינה קטנה מסוגלת לצבור.
העזרות במיקום ידוע וקבוע של לווין ולו לשם קיזוז הסחיפה של ניווט פנימי יכל לעזור. יתכן שצריך תוספת למערכת הלווין, אך זאת רק תוכנה, החומרה כבר שם (!!). לצרכנו ארוכי הטווח, עמוס מכסה את כל המזרח התיכון.
בהקשר לרעיון שהעלתי להשתמש גם במיקום לוויני תקשורת אחרים - מגבלה גיאוגרפית היא היות כולם על קו אחד (פחות או יותר).

לטובת חידוד הדיון:
הבעייה: ניווט ארוך טווח (מה המרחק לנתז...)ללא GPS
הרעיון: שימוש בתשתית חומרה קיימת (לוונים גיאוסטציונריים ישראליים) לקיזוז סטיות של ניווט אנרציאלי.

תודה לכולם

נערך לאחרונה ע"י 2liviu בתאריך 12-06-2008 בשעה 15:50.
ישן 12-06-2008, 10:16
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי 2liviu שמתחילה ב "דיון: אלטרנטיבה ל GPS"

יש בשימוש ניווט לפי אנטנות סלולריות (ואם אני לא טועה, מדובר בטכנולוגיות אזרחיות ישראליות, היי-טק). מאפשר שימוש דומה לזה של GPS, לא מיועד להכוונת חימוש.
על הבסיס הזה, אפשר לחשוב על ניווט לפי מקורות קרינה שונים להכוונת חימוש. אף כי לי לא ידוע על דבר כזה.
שמעתי על תוכניות אמירקנית להחליף את ה-GPS בתוכנית GPS 2.0. הרעיון הוא לווינים טובים יותר שאפשר לבקש מהם להגביר מאוד את האות כדי להתגבר על רוב שבשי ה-GPS הקיימים.

ככל הנראה, מערכות הניווט של העתיד יהיו מבוססות מכ"ם וזיהוי קרקע. מפני שאלו הטכנולוגיות שנעשות זולות יותר מעשור לעשור, ובקצב הגדול ביותר. כמו כן, זה מאפשר את הבסיס לזיהוי מטרות מזדמנות ובחירתן בצורה אוטונומית.

ישן 12-06-2008, 17:53
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
התנצלות
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי 2liviu שמתחילה ב "גורם אנושי"

ראשית, ליביו, אני מתנצל בזה, היות וכותרת שלי לתגובה קודמת נראתה לך פוגעת. אני בשום פנים לא התכוונתי לפגוע, ובמיוחד לא בך!

שנית: אחרי שעברתי שוב על כל הדיון, נראה לי שאת נושא ההנחיה של חימוש ארוך טווח ניתן לחלק לשני חלקים:הנחייה לטווח ארוך, והנחייה סופית. כל אחד מחלקי המסלול ניתן לניווט והנחייה ע"י GPS, אלא שכדי להימנע מתלות בגורם אחד בלבד, שניתן לשבשו, יש לבנות יתירות במערכת.

למרות כל ההסתייגויות שהושמעו ממערכת ניווט אינרציאלית, הרי שלא מדובר בטווחים של טיל ביניבשתי, אלא בטווחים בסדר גודל של נאמר 2000 ק"מ. בטווח כזה, יכולה מערכת אינרציאלית להביא את החימוש לסביבה הקרובה של המטרה. גם אם הייתה סטייה של אפילו קילומטר, מערכת הביות הסופי (ולא אכנס לחלופות השונות) יכולה בהחלא להנחות את החימוש במדויק ממרחק של 10-20 ק"מ מן המטרה.

מבחינת MAN IN THE LOOP: פרט לפקודת השמדה עצמית לצורך הפסקת המשימה, ישנה בעיה של תקשורת, אם כי ניתן לבצע תקשורת לוויינים חד או דו סיטרית עם החימוש, או לצורך קבלת תמונת מצב מהחיישנים שלו, או לשם החלפת משימה - REASSIGNMENT, או לביות סופי ידני.

כל הטכנולוגיות האלה בשלות, זמינות, ופרט לתקשורת לוויינים אינן מצריכות תשתית מיוחדת, לא על הקרקע ולא באוויר. עלי לציין שנושא הבלונים המשדרים אותות זמן, אחד באילת והשני בנהריה, הם גירסה של מערכת DME, והדיוק אינו מספיק להנחייה למטרת נקודה. למטרת שטח, אין בהם צורך, היות וגם ניווט אינרציאלי בלבד - מספיק מדויק.
ישן 12-06-2008, 13:48

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "שום עצמת מקלט"

טוב, קצת התבדרנו.
יש ביות שונה, לטיל שיוט, פצצת מכונפת, פתרונות ביניים, פצצות רגילות עם תוספות למינהן וכד'... יש גם הבדל עצום בין ביות על מטרה קבועה לבין ביות על מטרה פחות קבועה, או מזדמנת.

ככל שיש יותר אמצעי ביות כך הסיכוי שטיל שיוט יגיע למטרה גדול יותר.

בארץ אוהבים הנחיה באמצעות טלויזיה. הטכנולוגיה הכי וותיקה להכוונת פצצות, מאז 1945... ועדיין יש לה לאן להתפתח.
התקדמות נוספת, ואולי זולה יותר, שימוש במכ"מ במקום מצלמת הטלויזיה.
השלב מעבר, ביות אוטונומי, ובחירת מטרות ורש"ק בצורה אוטונומית.

שימוש באנטנות רדיו... לעקמומיות כדו"א אין תפקיד כזה גדול כמו שאתה מתאר, הנאצים כיוונו מטוסים וטילים באמצעות רכיבה על קרן של גלי רדיו. ואם בכ"ז יש בעיה כזו, אפשר להעלות את האנטנות המדוברות על בלונים.

אבל בשורה התחתונה, התחליף הטוב ביותר ל-GPS הוא רק GPS אחר. לא בכדי הטכנולוגיה הזו כל כך מוצלחת זולה ופופולארית.

ישן 12-06-2008, 14:03

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "טוב נו, זה הזמן לעצור מבחינתי את הדיון"

מצטער, לא בדקתי דברים מספיק לעומק, אני אפילו לא לגמרי סגור אם נןשא הדיון זוטא שלנו הוא... "באיזו מידה מידה משפיעה עקמומיות כדוה"א על ניווט באמצעות אנטנות רדיו קרקעיות". אני מודה שלא למדתי את הנושא וזה אינו בתחום העיניין העיקרי שלי.

חזרה לבלונים. בעבר הציעו שימוש בבלונים כתחליף זול יותר ללווינים גדולים. תלוי בהנדסת הבלון, הוא יכול להגיע לגבול החלל, כפי שנעשה שימוש בבלונים כאלו למחקר מדעי (כמו קרינה קוסמית או מטאורולוגיה). וכך, סוגרים מעגל חזרה ל- GPS.

בלי לעשות את החישובים הנדרשים. אני חושב שבלון גדול מספיק באילת, ושני בנהריה, יכולים לאפשר ניווט באמצעות רדיו של טיל שיוט באיראן (בהנחה שזו מטרת הדיון) ללא שימוש ב-GPS.

פתרון נוסף, הדומה לזה של הגרניט הרוסי, משגרים להק שלם, נחיל, שאחדים מהם טסים בגובה רב ומתפקדים כממסר עבור האחרים בסמוך ומתחתיהם.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 12-06-2008 בשעה 14:10.
ישן 15-06-2008, 21:54
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
אני נוטה להאמין שקראת בדקדקנות את האשכול
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי דוד שמואל שמתחילה ב "כל מפעיל של מערכת ניווט..."

אבל אנסה בכל זאת להזכיר - מערכת ניווט אינרציאלית לא נותנת דיוק מספק ויש בה סחיפה שככל שעובר הזמן הולכת וגדלה. זו הסיבה שנדרשים לתיקוני GPS לאורך הזמן.
הבעיה אינה עם מפעיל שיחליט להפסיק את השרות , לא זה מה שעלה כאן. עלה נושא החסימה.

"מתגונן" שיחשוש יחסום כל מה שהוא רק יכול ובמיוחד באזורי הענין. המכשיר במטוס לא בהכרח ידע לקפוץ בין רשת אחת לשניה, זה גם לא פרקטי להתקין מכשיר שכזה ובכל מקרה, אי אפשר לבנות תכנית תקיפה על העובדה שאולי המתגונן לא יחסום את ה GPS בתחום הרלבנטי. הנחת העבודה צריכה להיות שאין GPS ולהגיע למטרה בלעדיו.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:50

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר