לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-06-2008, 13:49
  הפוסל במומו הפוסל במומו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.06.07
נשק נ"ט לגדודי החי"ר הסדירים

קראתי לא מעט אשכולות בפורום בנושא, אבל לא ראיתי התייחסות לנושא עלות תועלת.
אני מכיר 3 סוגי טילים שיכולים להיות מעניינים: spike-sr (מישהו יודע מחיר?), שיפון ומטדור שלפי מה שקראתי הוא קטגוריה קצת שונה / נשק משלים לשניים הראשונים.
שיפון עולה 2100 דולר לפי ויקפדיה:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E...%A4%D7%95%D7%9F
מה שהופך אותו לבחירה מעניינת.
מה שברור הוא בגדודי החי"ר צריכים נשק עם יכולת חדירה מעל 1000 מ"מ, וטווח של עד 1000 מטר. זה צריך להיות נשק זול פשוט ואמין, עם משק נמוך. בתנאם באלו אין צורך בררנ"ט / לאו / RPG.
אני לא בטוח שה- smaw-d הוא בחירה מדהימה למרות שהוא כספי סיוע.
מה לדעתכם הבחירה האולטימטיבית של עלות תועלת?
ובכלל, יש היום מספיק פיתוחים טכנולוגיים לא יקרים שיכלים לתת לח"יר עצמאות, ונ"ט הוא רק אחד מהם: מרגמה 81 מ"מ עם בק"ש ממוחשבת, עמדות רפאל מזל"טים זעירים וזה רק ממה שפורסם.

באןפן הזה גדוד חי"ר שנקלע לבעיה לא נשאר תקוע עד שהוא מקבל סיוע, ולא נראה לי שמדובר בכסף גדול.

נערך לאחרונה ע"י הפוסל במומו בתאריך 21-06-2008 בשעה 13:56.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-06-2008, 15:04
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הפוסל במומו שמתחילה ב "נשק נ"ט לגדודי החי"ר הסדירים"

לדעתי, הבעיה הגדולה של החי"ר זה הסמכות לעשות שימוש בנשק נ"ט. מעגלי האש: זיהוי המטרה, אישורים, כסת"ח, עורכי דין, פוליטיקאים ועד השימוש עצמו נדמה לנצח. תקנו אותי אם אני טועה, אבל מ"מ חי"ר לא יכול לשגר טיל בלי אישור.

נשק הנ"ט הזול ביותר, הוא נשק שלל. מדברים על החלפת טילי ה-LOW וה-RPG-7 בצה"ל כבר זמן רב ואני לא רוצה ולא מאמין שיהיה להם תחליף. כטילים כבדים יותר, יש את העורב בגרסאותיו השונות. הייתי רוצה להגיע למצב שבצה"ל היתה קופסת פיקוד מקורית, לשליטה על סאגרים שלל, בלי צורך באימון מיוחד של חיילים. (כך שבניגוד לקיים אצל האויב, קופסת הפיקוד תשלוט על ניהוג הטיל אוטומטית) אולי אפילו לשלב את הרכיבים הדרושים בקופסה של העורב. (כך שאמצעי הכוונה והפיקוד של העורב יוכל לכוון גם סאגרים, מבלי לשנות דבר בטיל עצמו).

באותו האופן, היה נחמד אם אימונים מתקדמים של קצינים, יכללו שימוש בטילי אויב נפוצים, כך שלפחות קצינים ידעו להשתמש בטילי האויב ולהעביר את הידע לחיליהם ללא קורסים מיוחדים (לחיילים).

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 21-06-2008 בשעה 15:07.
ישן 22-06-2008, 18:10
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
ישנו מס' רב של של שדרוגים...
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "תן קצת פרטים על מנת שגם אני..."

הנפוץ ביותר כולל תיבת הנחייה טלויזיונית המחליפה את הכוון בעקיבה אחרי הטיל ובכך הופכת אותו למעשה לטיל דור ב' , לדוגמא ה HJ-73C הסיני.
יש לציין כי שדרוג בסיסי שכזה הוא קל מאד לשיבוש (בניגוד לסאגר המקורי).
http://www.sinodefence.com/army/crewserved/hj734.asp

כ"כ ישנם שיפורים רבים ברש"ק הטיל - החל מדגמי טאנדם וכלה בבני כלאיים המשלבים את חלקו האחורי של הסאגר עם רש"קים של טילים מתקדמים יותר כדוגמת ה MILAN 2.
http://i36.photobucket.com/albums/e...asterx/raad.jpg
ה I RAAD T האיראני - ניתן לראות גם את רש"ק הטאנדם וגם את תיבת הנחייה דור ב'.
http://www.elmec.ro/pdf/eng_M2T.pdf
המליוטקה M2T הרומני - רש"ק טאנדם של MILAN 2.

בסה"כ, למרות שמדובר בטיל ורסטילי שזכה להרבה שדרוגים, קיימים היום איומי נ"ט מתקדמים בהרבה לקבוצת המשקל והטווח שלו.
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 22-06-2008, 19:24
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
אני חושב שהשוואה בין הסאגר לטאו על דגמיו לא תהייה כל כך נכונה....
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "אין ספק, אלא שזהו הטיל כנראה..."

הסאגר מצטיין בפשטות ההפעלה שלו (מה שבסה"כ יכול להחשב כיתרון) אך מדובר בטיל בעל כושר דיוק נמוך ורש"ק קטן יחסית (1.2 ק"ג חנ"ם לעומת למעלה מ 3 ק"ג ב"טאו") כמו כן צריך להתחשב בעובדה שלפי התמונה שעולה נראה שהוא כבר נמצא ב"שלהי הקריירה" שלו בזירה.
במלחמת לבנון השנייה כמות הסאגרים שבה נעשה שימוש ביחס לטילי נ"ט אחרים כבר הצביעה על המגמה של מעבר לשימוש בטילים "מתקדמים יותר" החל מרמת ה "פאגוט" וה"קונקורס" (שהוא לדעתי כבר יותר בר השוואה ל"טאו" ).

בל נשכח שלפני כשלושה שבועות ראינו ש"פאגוט" כבר שוגר אפילו מכוון הרצועה.....

נקודה נוספת שצריכה להלקח בחשבון היא שלא בטוח שבעת חירום/מלחמה יהיה את הזמן הנדרש להכשרת הכוחות שיבחרו לצורך תיפעול (יעיל) של מערכות שלל שבכל זאת מצריכות מיומנות מסויימת להפעלתן.
ישן 23-06-2008, 18:11

גם וותיקים עושים את העבודה.
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אני חושב שהשוואה בין הסאגר לטאו על דגמיו לא תהייה כל כך נכונה...."

יש וויכוח יסודי בפרום על פני מגוון עצום של אמצעי לחימה ופלטפורמות שונות, לגבי יחס העלות תועלת של כלי נשק וותיקים או מיושנים לעומת חדשים יחסית. הראשונים זולים ופשוטים ולכן אפשר להשתמש בהם בכמויות גדולות יותר מחדשים יקרים ומדוייקים. וכאשר יש טילים אותם תופסים שלל, אז השימוש בהם פשוט מתבקש.

השאלה היא, באילו מתארים השימוש בכלים ישנים, או בסגנון ישן, נעשים יקרים יותר ויעילים פחות מכלים חדשים. ומהי הקלות שבשידרוג לעומת רכש חדש. במיוחד בעידן, שבו הטכנולוגיה רצה בצורה כזו, ומיזעור והוזלה של רכיבים מסויימים היא כזו.

הכשרת חיילים לשימוש בטילי שלל צריכה להיות אינטרגלית מכל הכשרה אחרת לשימוש בטילים. כ"כ, אפשר לתכנן קופסאות פיקוד "אוניברסליות", שיאפשרו לכוון טילי שלל שונים, ובכך לחסוך פעם נוספת את העלויות. ואפילו השימוש היחיד לטילי שלל הוא לימכור אותן לסוחר נשק כלשהו, עדיין זה עדיף מלפוצץ אותם או להתעלם מהם בשטח.

כחובב סכינים, לבני, אתה מכיר בכך שכלי ישן יכול להיות עדיין מאוד שימושי, אפילו מעמדו התכווץ לנישה מצומצמת. אבל באותה הנישה הוא יכול להיות חסר תחליף. זה בדיוק מה שאני חושב על סאגרים, מטוסי מדחף קלים, טנקים קלים, תותחים כבדים, תותחים נגררים, רקטות לא מדוייקות ותחומים נוספים.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 23-06-2008 בשעה 18:20.
ישן 25-08-2008, 17:16
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
לא מציאותי
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "גם וותיקים עושים את העבודה."

ציטוט:
אפשר לתכנן קופסאות פיקוד "אוניברסליות", שיאפשרו לכוון טילי שלל שונים

מהרבה סיבות, הרעיון שלך לא יקרה:
א. דורש להכפיף חיבורים אלקטרוניים ומבנה כוונת (בליסטיקה היסטים וכו') של מספר מערכות שונות למבנה אוני' אחיד. ירי של חימוש מסויים מפלטפורמות שונות (TOW ו-HOT לדוגמה) הוא דבר אחד, מה שאתה מבקש מורכב הרבה יותר.

ב. מי יפעיל את המערכת? עם איזה תחמושת תתאמן? תקציב הבטחון הולך לחטוף השנה עוד קיצוץ, קשה לי לראות מישהו רוכש כמויות של טילים מתקדמים יותר מסאגר (קונקורס/פאגוט/מטיס) כדי לאמן לוחמי מילואים. זכור שטילים כאלה אי אפשר לרכוש בכספי סיוע, ואני לא בטוח שבמצב הנוכחי רוסיה תשמח למכור לנו תחמושת נ"ט - מכל סיבה שהיא.

ג. נניח שכל הנ"ל הסתדר, עדיין יש כאן בעיה מרכזית שאותה אגדיר כ"סיכוי מימוש מבצעי נמוך". נניח שתנפק X פק"לים כאלה לכל יחידה רלוונטית (להלן - פלנ"טים, פלס"רים ואולי פל' מסייעות) - מה הסיכוי שדווקא היחידה שתחזיק בפק"ל הזה אכן תיתקל במהלך לחימה בתחמושת שלל שמישה? ומתוך X מקרים כאלה, מה הסיכוי שגם תגיע למצב בו אכן תידרש ותוכל להשתמש בתחמושת הזו? וזה בלי להזכיר שברגע זה פתחת לאויב דלת לדפוק אותנו בחזרה ע"י תחמושת ממולכדת ש"נזנחה" במפתיע במיקום נוח להחריד לכוחותינו, וחוסר היכולת לקבוע האם הזביל החבוט שמצאת אכן תקין ושמיש ללא סיכון שיתפוצץ עליך ברגע השיגור.

ישן 25-08-2008, 19:06

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "לא מציאותי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סירפד
מהרבה סיבות, הרעיון שלך לא יקרה:
א. דורש להכפיף חיבורים אלקטרוניים ומבנה כוונת (בליסטיקה היסטים וכו') של מספר מערכות שונות למבנה אוני' אחיד. ירי של חימוש מסויים מפלטפורמות שונות (TOW ו-HOT לדוגמה) הוא דבר אחד, מה שאתה מבקש מורכב הרבה יותר..
אני ממש לא מסכים עם הקביעה שלך.
אומנם מדובר בפרוייקט כלשהו, אבל לא משהו בלתי הגיוני. אם אתאמץ, אולי אפשר יהיה למצוא אחד כזה על המדף, ותוצרת הארץ.
טיל מונחה הוא אמצעי המקבל אותות לפי פרוטוקול מסויים, ולפעמים מחזיר מידע בפרוטוקול כלשהו. מחשב מודרני, לא יקר במיוחד, יכול להתאים את הפרוטוקול התקשורת לטיל, לאחר הסטת כפתור ברירה. אני מסכים שהעסק יכול להסתבך עם טילים הדורשים לזירה בתדר מסויים... אבל אני חושב שגם על זה אפשר להתגבר. אילוצים טכניים ואטמוספריים מקטינים משמעותית את מרווח תדרי הלייזר שמכוון טילים.

אולם לצורך הדיון נתמקב בעורב ובסאגר, הסאגר על גירסאותיו הוא הטיל הנפוץ ביותר בידי האויב, והעורב הטיל הנפוץ ביותר במערב. השאלה היא, התועלת בקופסת פיקוד השולטת בשני הטילים.

ציטוט:

ב. מי יפעיל את המערכת? עם איזה תחמושת תתאמן? תקציב הבטחון הולך לחטוף השנה עוד קיצוץ, קשה לי לראות מישהו רוכש כמויות של טילים מתקדמים יותר מסאגר (קונקורס/פאגוט/מטיס) כדי לאמן לוחמי מילואים. זכור שטילים כאלה אי אפשר לרכוש בכספי סיוע, ואני לא בטוח שבמצב הנוכחי רוסיה תשמח למכור לנו תחמושת נ"ט - מכל סיבה שהיא.
תלוי ברמות השלל שברשותינו / שאנו עשויים להשיג. אבל לצורך הדיון, נתמקד בסאגר.
מי שיפעיל את המערכת הוא מי שיש לו הסיכוי הגדול ביותר להישאר בלי אספקה של טילים חדשים בצורת הפעילות הטבעית שלו, ומי שיש לו את הגישה הגדולה ביותר לתחמושת אויב בזמן מלחמה.
ראשית יחידות מיוחדות הפועלות לטווחי זמן ארוכים מאחורי קווי האויב. אח"כ יחידות הטילים האחרות.

במתאר אחר, יחידות מג"ב וקווים אחוריים המנצלות נשק שלל בבט"ש. כפי שצה"ל ניצל את ה RPG תקופה כה ארוכה.
ציטוט:

ג. נניח שכל הנ"ל הסתדר, עדיין יש כאן בעיה מרכזית שאותה אגדיר כ"סיכוי מימוש מבצעי נמוך". נניח שתנפק X פק"לים כאלה לכל יחידה רלוונטית (להלן - פלנ"טים, פלס"רים ואולי פל' מסייעות) - מה הסיכוי שדווקא היחידה שתחזיק בפק"ל הזה אכן תיתקל במהלך לחימה בתחמושת שלל שמישה? ומתוך X מקרים כאלה, מה הסיכוי שגם תגיע למצב בו אכן תידרש ותוכל להשתמש בתחמושת הזו? וזה בלי להזכיר שברגע זה פתחת לאויב דלת לדפוק אותנו בחזרה ע"י תחמושת ממולכדת ש"נזנחה" במפתיע במיקום נוח להחריד לכוחותינו, וחוסר היכולת לקבוע האם הזביל החבוט שמצאת אכן תקין ושמיש ללא סיכון שיתפוצץ עליך ברגע השיגור
ראשית, תגדיר יחידה רלוונטית. למעלה הגדרתי שתיים כאלו.
שנית, תחמושת שלל שמישה חיונית במקרים שאין דרך אחרת לצייד כוח. אם אין, אז אין - ואם יש אפשרות, אז צריכים להיות האמצעים לנצל תחמושת אויב כנגדו.
שלישית, הסיכון בתחמושת אויב קלוקלת או ממולכדת קיים תמיד. זה לא עצר את צה"ל מלעשות שימוש בנשק האויב כנגדו בכל מלחמות ישראל. אינני מזלזל בסיכון, גם יש סיכון באספקת תחמושת, יש סיכון בכל שימוש בתחמושת שעלולה להתגלות כפגומה מסיבה כלשהי.
בכל פעולה בחיים, מלפתוח קופסת שימורים ועד חציית כביש יש סיכון. אבל צריך לחשב את הסיכון מול התועלת שבו ובערכים נכונים של אותו סיכון.
אם אמצא נפל או תחמושת שלל, לא אגע בה. אם אני צריך אותה ואין לי ברירה אחרת, אפעיל את מיטב שיקול הדעת כיצד לנצל אותה הכי טוב לצרכי. ככל שאדע יותר על אותה תחמושת, וככל שיהיה לי ציוד טוב יותר לנצל אותה, כך אקבל החלטות טוב יותר.

ישן 25-08-2008, 20:10
צלמית המשתמש של סירפד
מנהל פורום צבא ובטחון

ולכן...
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "[QUOTE=סירפד]מהרבה סיבות,..."

ציטוט:
תלוי ברמות השלל שברשותינו / שאנו עשויים להשיג. אבל לצורך הדיון, נתמקד בסאגר.
מי שיפעיל את המערכת הוא מי שיש לו הסיכוי הגדול ביותר להישאר בלי אספקה של טילים חדשים בצורת הפעילות הטבעית שלו, ומי שיש לו את הגישה הגדולה ביותר לתחמושת אויב בזמן מלחמה.
ראשית יחידות מיוחדות הפועלות לטווחי זמן ארוכים מאחורי קווי האויב. אח"כ יחידות הטילים האחרות.
אימון יח' מיוחדות בשימוש באמל"ח אויב מתקדם - עם או בלי בק"ש "משלנו" - יבוא על חשבון אימונים אחרים. אני לא בטוח שמפקדי היחידות ומפלג"י הכשרה שלהן יסכימו איתך, וגם אם זה יקרה הן ישתמשו באמל"ח as-is בלי לסחוב פק"ל הנחייה מיותר (וכידוע, המיוחדות שעובדות בעומק סוחבות מספיק גם בלי הפק"ל הזה).

ציטוט:
ראשית, תגדיר יחידה רלוונטית. למעלה הגדרתי שתיים כאלו. הגדרתי, ולא אחת אלא שלוש - שמת לב?
שנית, תחמושת שלל שמישה חיונית במקרים שאין דרך אחרת לצייד כוח. אם אין, אז אין - ואם יש אפשרות, אז צריכים להיות האמצעים לנצל תחמושת אויב כנגדו.
שלישית, הסיכון בתחמושת אויב קלוקלת או ממולכדת קיים תמיד. זה לא עצר את צה"ל מלעשות שימוש בנשק האויב כנגדו בכל מלחמות ישראל. אינני מזלזל בסיכון, גם יש סיכון באספקת תחמושת, יש סיכון בכל שימוש בתחמושת שעלולה להתגלות כפגומה מסיבה כלשהי. נכון, אבל אתה מציע להשתמש בתחמושת שסובלת מרף סיכון גבוה יותר מכל אחת אחרת.
בכל פעולה בחיים, מלפתוח קופסת שימורים ועד חציית כביש יש סיכון. אבל צריך לחשב את הסיכון מול התועלת שבו ובערכים נכונים של אותו סיכון.
אם אמצא נפל או תחמושת שלל, לא אגע בה. אם אני צריך אותה ואין לי ברירה אחרת, אפעיל את מיטב שיקול הדעת כיצד לנצל אותה הכי טוב לצרכי. ככל שאדע יותר על אותה תחמושת, וככל שיהיה לי ציוד טוב יותר לנצל אותה, כך אקבל החלטות טוב יותר. תחמושת מורכבת אינה תחמושת נק"ל, אין לך מושג אם היא תתפוצץ בשיגור או לא תתפוצץ בפגיעה. לא אתה ולא אני חבלנים, ולמיטב זכרוני חיילי צה"ל נשמרו מכל משמר שלא לעשות שימוש באמל"ח שלל במהלך המלחמה גם כאשר היה צורך.

ישן 25-08-2008, 22:12
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "הרעיון בפשטות, לפני שהדיון..."

בוא ניקח את הטילים שציינת: סאגר וטאו.

טאו: הטיל כולל נור IR המאיר בתדר מסויים; יחידת השליטה מכוונת ע"י המפעיל לעבר המטרה, מאתרת את מיקום הנור בשדה הראיה שלה ושולחת לו פקודות ניהוג כדי להביאו למרכז שדה הראיה (לפי ידע מוקדם על מהירות הטיל בכל רגע).
סאגר: הטיל כולל נור נראה; המפעיל מכוון אותו ידנית לפגיעה במטרה.

הישל"ט האוניברסלי שלך יצטרך להחליף אורכי גל, תדירויות, ומידע על מהירות הטיל באותו רגע - שלא לדבר על מתאמים מכניים וחשמליים לטיל. אפשרי אך מורכב. ובכלל, נניח ופלנ"ט מסויים מצרף לגרף האימונים השוטף שלו אימונים בירי סאגר (ביצועים שונים -> תו"ל שונה במקצת, מעבר לרמה הטכנית), נהיה מעט פחות טוב בשימוש בעורב- ובסוף מגלה בזמן אמת שהכבל המתאם הנדרש נשאר בהאמר שהתקלקל אתמול בדרך לחניון הלילה?

מעניין, אגב, בהקשר זה:
הרי היו בצה"ל יחידות שלמות של נשק שלל; האם היו מבצעים בהם הוגדר מראש כי יחידה כזו תשתמש בתחמושת שלל (שתמצא בעצמה, או פשוט ממאגר תחמושת שלל ידוע שנמצא בקרבתה)?

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 25-08-2008 בשעה 22:18.
ישן 25-08-2008, 22:27

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "בוא ניקח את הטילים שציינת:..."

לא ידוע לי על שימוש בטילים. אני יודע על שימוש נרחב ברקטות שלל, ממשפחת הקטיושות במלחמת ששת הימים, התשה, יום כיפור ושל"ג, תותחים סורים (בעיקר של"ג), RPG ועוד... (זה רק בנושא תחמושת).

רפול ז"ל היה חסיד גדול של שימוש בנשק האויב כנגדו.

עוד הערה, לא כל הטאו והסאגרים בשימוש היום עושים שימוש בכבלים, הגירסאות המודרניות עושות שימוש ברדיו, והמעקב אחרי הטיל אטומטי בשני הטילים. הסאגר בו צה"ל נתקל בימינו הוא דור אחר מזה של יום כיפור.

שכיכת כבל בהאמר אינו טיעון רלוונטי.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 25-08-2008 בשעה 22:36.
ישן 26-08-2008, 09:34

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "לא ידוע לי על שימוש בטילים...."

ידידי,

א. לגבי שימוש בפלטפורמות שלל: היא הנותנת. הרי היו יחידות שלמות של מטל"ר, שריון ואולי גם ארטילריה שלל. שלא לדבר עם RPG וקלאצ' (שנלקח אפילו "פרטית" כשלל). האם במלחמה כלשהיא יחידות כאלו, קטנות ככל שיהיו, אכן קיבלו פקודה לא להסתמך על אספקה צה"לית, אלא להשתמש בתחמושת שנשללה באותה מלחמה?
אם לא- כניראה שגם כיום אין טעם להתכונן מראש לתרחיש כזה. עדיף, כפי שציין jsphs7, לחכות שנשלול את אותם אלפי טילי נ"ט- ואז להטמיע אותם בניחותא במערך.

ב. לא התייחסתי לכבלי ההנחיה (שממילא נפרשים מתוך הזביל), אלא לכבלים בין הישל"ט האוניברסלי לטיל. אתה הרי לא מציע לשגר את הטיל ב- WiFi, נכון?
ישן 25-08-2008, 20:24
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.08
מה אתה מנסה להגיד, אני לא מבין את המשפט הבא:
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "[QUOTE=סירפד]מהרבה סיבות,..."

אילוצים טכניים ואטמוספריים מקטינים משמעותית את מרווח תדרי הלייזר שמכוון טילים.

ראשית אינני בקיא בכוונון טילים אבל המשפט שרשמת הוא משפט סתום.

אילוצים אטמוספרים? על מה אתה מדבר? הלחץ האטמוספרי ישפיע על גוף האדם טרם שישפיע על ציוד אלקטרוני.

מרווח תדרי הליזר? אורך גל הליזר (צבע גם בתחום הלא נראה) איך הוא קשור? אינני מכיר את החומר אך אם אתה רומז כי כל טיל נועד להתביית אורך גל ספציפי ולכן לטילים מסוגים שונים סביר כי צריך ציין אחר?

כתבת במילים עבריות ללא קשר בינהן.

לגוף העניין, להערכתי אי אפשר לבנות על שלל מלחמה כשם שאי אפשר למכור את עור הדב שטרם ניצוד.

אם בידי צה"ל היו נניח נופלים 10,000 טילי סאגר ומשהו במערכת היה חושב בו נשתמש במה שנפל לידינו דיינו, אך על "אם" "לא הולכים למכולת" ובטח לא שולחים חיילים לשדה קרב מצויידים באולי יפול לידינו נשק אויב. אם יקרה יופי ואם לא אז לא.

נשק שלל, אפשר גם למכור בשוק הנשק ובכסף להשתמש לקנייה של נשק סטנדרטי.

עודף סוגים יכול להכביד על מסלול הכשרה.

ישן 25-08-2008, 22:06
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

אני חושב שהבנתי מה אתה מנסה להגיד
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "לכל כל לייזר, בכל אורך גל..."

לכל כל לייזר, בכל אורך גל מתאים לצביעת מטרות. יש אורכי גל שמתפזרים פחות באטמוספרה מלייזרים אחרים. - אתה מתכוון כנראה כי קיים תחום בו המים באטמוספריה בולעים ולכן כדאי לא לעבוד באורכי גל אלו.

אילוצים טכניים פירושו, שיש תחום מוגבל של תדרים / אורכי גל המתאים לייצור קרן לייזר עם כל ציוד.
יש גביש או שפופרת מלאה גז, שיכולה להפיק לייזר בתחום מסויים בלבד. צריך גבישים אחרים או גז אחר להפיק לייזרים בתחום אחר. לרוב, מסיבות כלכליות והנדסיות, כולם יתכנסו להפיק לייזרים דומים באמצעים דומים. .[/QUOTE] - גביש = ליזר מצב מוצר, שפורפרת = ליזר גזי. באורך גל מסוים הפתרון הטכנולוגי הוא זהה, אינני בטוח בכך, קיימות יותר משיטה אחת ליצר את אותו הדבר.

תקשיב אינני מומחה לליזרים. אופן הכתיבה שלך לא ברור ולא מקצועי.

לו משהו שהיה מגיש לי את הדברים כמו שכתבת הייתי שולח אותו לשכתב.

ליזר הוא קרן ממוקדת (או כמו שהסברתי לילד בן 5) זה משול למחט כל ההספק על כמה מיקרומטר מרובע - עובדה זו יכולה לגרום לנזק לעיניים ולכן לא כדאי לכוון לעיניים. לליזר יש תופעה של התבדרות גם אם תשגר קרן לירח תקבל כתם לא קטן על פניו.

מקווה שהבהרתי.

ישן 25-08-2008, 22:32

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "אני חושב שהבנתי מה אתה מנסה להגיד"

מצער שבאמצע הלילה אני לא כותב לך עבודות אקדמיות על לייזרים.

אני אנסח את זאת בצורה פשוטה.
לכל לייזר יש אורך גל אופייני שתלוי בגביש או הגז שמפיק אותו. אותו גביש, יפיק אותו הלייזר באותו אורך הגל.
לא כל לייזר ולכן לא כל גביש או גז, יתאים לשימוש טילים, לצביעת מטרות בטווחים של קילומטרים ויותר. לא כל גביש כלכלי מספיק לשימוש צבאי.

כלומר, יש מספר מצומצם של לייזרים שאפשר לעשות בהם שימוש. יש מספר מצומצם של אורכי גל שימושיים ללייזרים למטרות צבאיות.

המשמעות מבחינת האשכול, שאותו מטול לייזר, יכול לכוון טילים שונים, מפני שכולם עובדים על אותם אורכי גל.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 25-08-2008 בשעה 22:35.
ישן 25-08-2008, 23:52
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

אין צור בעבודה אקדמית מספיק שמוש בעברית תקינה ולא מבולבלת
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "מצער שבאמצע הלילה אני לא כותב..."

שמע, גם אני שוגה בכתיב מדי פעם ואינני מנסה להיות קטנוני.

נסה לקרוא את אשר כתבת וראה בעצמך שהשפה סתומה ומבולבלת.

אינני מומחה לליזרים מי מהמומחים סביר כי היה מעמיד אותך על כמה אי דיוקים.

כל תגובה ראויה ובלבד שהיא מנומקת כראוי על מנת ששאר חברי הפורום יוכלו להתייחס לדבריך.

לגוף העניין, הטיל נע מספר ק"מ במהירות תת קולית ולכן יתכן ולמטרה יש את האפשרות להטות את הטיל. המטרה מן הסתם היא רק"מ המכיל כמה חיילים ועלותה כמה מליוני דולאר, אפשר להוסיף לכלי גלאי קרינה בתחומים הרלוונטיים (אינני מכיר את התחום אך אני מאמין שיודעים את מנגנון ההנחיה של קורנט וקריזנטמה), מן הסתם הטיל מכוון אל נקודת תורפה של הרק"מ. פגיעה במטר מאותה נקודה תגרום לכמה שריטות לצבע של הרק"מ. אפשר לגרום כי בעת קליטה של לזירה הכלי יזהה את הכוון ממנו מגיע הטיל, כוונו, מהירותו והאם הוא מסכן את הכלי. אם התשובה חיובית, על הרק"מ יותקן ליזר חזק שינסה למשוך את הטיל לפגוע במקור שנמצא במרחק כמטר מהגלאי. בסה"כ צריך לזהות את הטיל ולעקוב אחריו (נניח ע"י מכ"ם הסורק הקפית ומחובר למחשב שניזון מגלאיי הקרינה, הגלאי יתן את הכוון הכללי ממנו מגיע הטיל ובכך מקטין את גיזרת הסריקה ומקצר את הזמן), אם הטיל נורה ממרחק של 1ק"מ במהירות של כמחצית ממהירות הקול משמע למערכת יש כ- 6 שניות לפגיעה. 6 שניות אינם זמן מספיק לבקש מהצוות תגובה למצב למעט התראה כי קורנט\פאגוט\טאו\קריזנטמה נע לכוונם. מרגע שהטיל זוהה המערכת אוטומטית תכוון אליו ליזר חזק שינסה למשוך את הטיל לכוונו. עלות מקור הליזר עם המכניקה הדרושה זניחה ביחס לעלות הרק"מ וחיי האדם בכלי.
אפשר לחשוב על מנגנון בו קיימים כמה מקורות לייזר כך שכל רק"מ יוכל להתמודד עם כמה טילים בזה אחר זה מבלי להפגע בנקודות הקריטיות שלו.
הרעיון שאני מביא הוא כי הטיל מנסה לנוע אל מקור הקרינה באורך גל מסוים שהוא מתוכנן אליו, בהנחה ואין תשדורת בפולס הליזר הרי סביר כי הוא מחפש את המקור החזק ביותר באותו אורך גל. הפתרון מאפשר להתמודד עם טילים שינסו לתקוף חיבורי תובה - צריח, צריח מלמעלה או נקודות נוספות (אינני מהתחום ולכן לא מכיר).
מקורות הליזר הפגועים והמכניקה יבנו באופן שבו הצוות יוכל להחליפם אפילו בתנאי שטח (או לכל היותר מכונאי הנע עם הכח), לחייב כי עלותם תהיה בכמויות של אלפים כ- 10,000 ש"ח ליחידה (כולל המכניקה), השמוש במשבש זה אינו במקום שיריון ראקטיבי או אחר אלא בנוסף.

העלתי רעיון מאחר ואני לא מהתחום ואני מרשה לעצמי להתפרע בשעת לילה מאוחרת, לו הייתי שותף לפתוח בתחום לא הייתי מעז לדבר על כך על גבי האינטרנט.
ישן 21-06-2008, 15:54
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
תשובה מחוץ לקופסה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הפוסל במומו שמתחילה ב "נשק נ"ט לגדודי החי"ר הסדירים"

היות ואינני איש רגלים, קל לי לתת עצות, אבל אנא קיראו ותקנו אותי אם אני טועה.
אחת הבעיות היותר כאובות של כוחות החי"ר הוא העומס הפיזי העצום הנופל עליהם עקב הצורך בנשיאת מטענים כבדים על גבם. אם נתעלם לרגע מפתרונות כגון חמורים, למות, פרדות מכניות, כלב רובוטי, שלד חיצוני וכיוצא באלה, אנחנו עדיין הולכים ומעמיסים על גבו של החייל המסכן עוד אמצע מיגון, קשר ונשק אישי ומסייע למיניהו.

לעניות דעתי, כוחות קלים וזריזים יכולים להיות הרבה יותר אפקטיביים. הפתרון שאני מציע כאן הוא אמצעי תצפית, קשר, וסימון מטרות. כל מה שעל הכח המאוים בשריון לעשות, זה לסמן את המטרה ולבקש אש סיוע. פעולות בסדר גודל גדודי, נדיר שיתבצעו מעבר לטווח הארטילריה. האמצעי המיידי יכול להיות פצמ"ר 120 מ"מ מונחה לייזר, או פגז 155מ"מ מונחה. אלה מגיעים בקלות לטווחים של 15 ו- 40 ק"מ בהתאמה, הם זולים יחסית לטיל נ"ט, זמינים, מהירי תגובה ואפקטיביים.

התרחיש היחידי שבו יש להעמיס חימוש על גב החייל הוא בפעילות הרחק מעבר לקווים, ובתרחישים כאלה הכח אכן עלול להזדקק לכלי המתאים, קרי טיל נ"ט. היות והצרכים האלה קטנים ביחס לסדר גודל הכללי של הכוחות, אין בהוצאה הכספית משום בעיה מיוחדת.
ישן 25-08-2008, 17:18
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

"פשוט נבלות בשוק ואל תצטרך לבריות"
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "תשובה מחוץ לקופסה"

אבותינו אמנם לא קראו לזה כך אך הם פעלו באופן של שמוש בשכל הישר.

אל תצטרך את הבריות או לענינו את הארטילריה או חיל האוויר.

הלקח החשוב ביותר של צה"ל (נו טוב, אם בשכל ישר עסקינן אז סגן סימן טוב בא קודם) ממלחמת יומה"כ הוא ההבנה כי במלחמה כוללת לא ניתן לבנות על ארטילריה או חיל האוויר בשלבים הראשונים.

אל תחשוב על צה"ל במונחים של הצבא האמריקאי או הרוסי.

יותר מיתכן כי גדודים ינועו או יצטרכו להחזיק קו ימים או שעות ללא גבוי של ארטילריה, חיל אוויר.

חיל האוויר וחיל התותחנים אינם צבא זר אך ידידותי אלא זרועות שבמלחמה כוללת נכונות להם פעולות לשמירת שמים נקיים, הפצצות אסטרטגיות, שמוש מדוד בכח (אם חיל האוויר מזהה כי מטוסים נופלים כתוצאה מטיל או תו"ל חדש של האויב לא חובה "ללכת עם הראש בקיר"), דו קרב ארטילרי, סיוע לכוחות קודמים מבחינת עדיפות מנקודת ראות מטכ"לית או גזרתית, .....

אמירה בנוסח של תמיד ניתן להזמין סיוע ארטילרי ואם לא? ואם הסוללות שלנו נפגעו?

אינני רואה תרחיש בו חייל יזדקק לנוע עם פצוע על הכתף 10 ק"מ באזור לחימה ואף ע"פ כן ממשיכים לאמן את החיילים כי בעת הצורך יש לשאת את הפצוע וציודו מרחק ניכר (מעניין איך במציאות מצפים מחיילת במשקל 50 ק"ג לשאת על כתפה את השותף לצוות ששוקל 90 ק"ג וכן את ציודו וציודה כל זה למרחק של כמה ק"מ), במתאר אמיתי כנראה יזעיקו מסוק או טנק לחלץ לאחור אבל ממשיכים לאמן אם חלילה יהיה צורך.

ולכן, המג"ד חייב לתת את היכולת לעצמו לנהל קרב בלימה מול אויב ממוכן או מחופר משך ימים ללא תלות בארטילריה או חיל האוויר. הוא חייב להיות בטוח כי אם ימצא את עצמו אל מול טנקי T72 יהיה לו היכולת לירות טילים.

ראינו כיצד צבא שהתנהל באופן בו לכל בעיה ניתן למצוא פתרון מהאוויר (קיץ 2006). צבא שמשך עשור חסך על אימוני שיריון, ושלח חיילים לשמש כמג"ב ב ביו"ש, הרי מי יזדקק ליכולת של ש ב- ש? מקסימום נשלח רביעית אפאצי לפתור את הבעיה.

באותו עניין הייתי מצפה ממג"ד שנשלח ללחימה משך יום אחד לסחוב יותר מזון ומים אם במקרה היום הופך ל- 3. באופן תאורתי האספקה אמורה להגיע מאחור אבל אם עצם האספקה חושף את קיום הכח? אם המשלוח מסכן כלי טייס.

לסכום: למי שחושב שאני נכנס למלחמות כחולים בירוקים - ממש לא.
אני בטוח כי כל מ"פ שנתקל באויב מחופר ישמח ל- 6 קני 155 מ"מ שיכתשו את מי שנמצא מולו ועוז זוג קוברות בסיוע, חובה להחזיק סד"כ מספיק של מטוסים, מסוקים, תותחים אף ע"פ שזה עסק יקר, חובה לתת אמון טוב לטייסים. אך לא לבנות על זה, כל יחידה קרבית ראוי שתחשוב על איך היא מסתדרת ללא הסיוע האסטרטגי קרי איך היא פותרת את בעיותיה לבד.

עניין נוסף, יתכנו תרחישים בהם חיל האוויר יהיה עסוק ועל כן הייתי שוקל להקים זרוע של טילים ארוכי טווח (נניח 250ק"מ), טילים אלו ינועו על משאיות וישוגרו מהן ולכן יהיו ניידות, הטילים יהיו מדוייקים במידת האפשר בהבט של עלות תועלת. הפעלתם תהיה נתונה בלעדית בידי אלוף הפיקוד.
אלוף הפיקוד יוכל להורות על ירי על אתרים לוגיסטים, מפקדות ראשיות, אתרים ממשליים, גשרים אסטרטגים ועוד מבלי להזדקק לחיל האוויר שבוודאי יהיה עסוק בלחימה של ירוט ושמים נקיים בשעות הראשונות ולא יהיו לו מטוסים להפצצה באזורים מוגני נ"מ.
על הטילים הללו להיות תוצרת ישראל (אני לא רואה את האמריקאים מספקים לנו כאלו), זולים יחסית כשניתן להחזיק בכמות סבירה לכל פיקוד, מדויקים במידת האפשר (לרב המתארים 100ק"ג של חנ"מ מאפשרים סטייה של כמה מטרים ולא חייבים להכניס טיל לחלון).
ישן 26-08-2008, 08:55
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

טוב אז אנחנו כנראה מסכימים
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "יכולת העמידה העצמאית"

אתה מסכים כי עדיף שלגדוד החי"ר או החרמ"ש יהיו מקסימום כלים בתוך הכח.

אני מסכים כי ארטילריה או חיל אוויר יתנו סיוע (בכל אופן) במידה וניתן.

לעניין המרגמות, מוזר בעיני שמרגמות נראות כמו המרגמות ממלחמת העולם הראשונה.

אחד הדברים הקשים בעיני הוא מדידה של זווית בתנאי מלחמה ובזמן קצר.

מהירות הלוע של כל קנה מרגמה הוא ידוע (בהינתן כי נתון סוג הפצצה, מסתה וכמות הח"נ ההודף).

מיקום פגיעת הפצצה הוא פונקציה של בעיקר זווית (בהזנחת פרמטרים כגון שנוי בגרביטציית כדור הארץ ע"פ גובה, שנוי בצפיפות האוויר ע"פ גובה, התפלגות כמות הח"נ ההודף, התפלגות מסת הפצצה,....).

אם עיקר הסטיה הוא בזווית למה לא להתקין מד זווית דיגיטלי עם צג LCD קטן בוא מי שמכוון את המרגמה יקבל נתונים של זוווית הגבהה, זווית צדוד ביחס לצפון, מרחק משואר לפגיעה בקרקע.

ציוד כזה של מדידת זוויות אמור להיות אוטומטי ולדעתי קל לממוש בעלות זעומה (כל מה שתארתי ניתן לדרוש בעלות של 500 ש"ח לקנה בכמות של אלפים).

יש לי עוד משהו אבל אני חושב שלא כדאי לרשום כי לכאורה מדובר בדבר פשוט לממוש אך מאוד יכול להואיל לאויב לא עתיר טכנולוגיה כמו שאנו מתמודדים עימו בגבול הצפון והנגב המערבי.
ישן 26-08-2008, 09:16
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
מרגמות
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "טוב אז אנחנו כנראה מסכימים"

א. המרגמה של היום אכן דומה למרגמה ממלחמת פרוסיה צרפת (1870), כי בבסיס העניין זו אותה הטכנולוגיה: קנה פשוט לירי תלול מסלול.
ב. מה שהשתנה בשנים האחרונות זה פיתוח מרגמות עם טעינה אחורית אוטומטית, המאפשרות ירי מהיר וגם ירי בכינון ישיר, מאחורי שריון וללא חשיפת הצוות.
ג. שינוי שני - מערכת כינון ממוחשבת, הלוקחת בחשבון נתוני ניווט (GPS), טמפרטורה, לחות, לחץ אוויר, נטיית הפלטפורמה, סוג התחמושת, בלאי הקנה וכד'. (זה עונה להצעה שלך).
ד. חימוש מונחה מדוייק. חימוש זה - למשל לשימוש נ"ט, מקנה למרגמה יכולת שלא הייתה לה קודם, מאפשרת ירי ללא צורך בכיוון מדוייק כלל (החימוש כבר יחפש את המטרה), ומורידה עלויות ע"י חיסכון בתחמושת, כאשר הירי הוא תכליתי ולא סטטיסטי.

אלה הם חלק מהגורמים לחזרתה של המרגמה שדי נזנחה בעשרים השנים האחרונות.

נערך לאחרונה ע"י DZZ בתאריך 26-08-2008 בשעה 09:19.
ישן 26-08-2008, 13:24
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

אינני בקיא בחומר השאלה היא האם כל מה שציינת הוא רק למרגמות כבדות או גם למרגמות 60מ"מ
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "מרגמות"

אם התשובה היא שלכל מרגמת שדה נניח 60מ"מ - 120מ"מ אשר ניתן לשאת אותה אפילו רגלית יש את האמצעים שציינת הרי המרגגמה יכולה לתת את מה שביקשת מלכתחילה - סיוע תכליתי לגדוד ממוכן.

זה אינו מפתיע אותי כי ציוד מחשוב זול בימינו, כאשר קונים באלפים ניתן להתאים תוכנה מתאימה שתממשק בין נתוני ה- GPS ממכשיר שהיום זול מאוד (בדיוק סביר) ואולי מובנה בתוך קופסת המחשב.
תוך שימת דגש על ממשק נח ופשוט למשתמש.

בסכומו של דבר האמצעים הזולים יחסכו בתחמושת ויאפשרו שמוש במרגמות כמיני ארטלריה ברמת הפלוגה או הגדוד הממוכן.

שמוש בנשק מונחה ממרגמה נשמע רעיון מצוין ובלבד שעלות התחמושת תהיה נמוכה מטיל דומה אחרת עדיף מלכתחילה להתשמש בטיל.
ישן 21-06-2008, 17:49
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
קצת סדר....

ראשית יש לעשות הבדלה בין אמל"ח דוגמת ה"LAW" ה"שיפון", המטאדור וה RPG לבין ה"ספייק ER ולו מהסיבה היחידה שהראשונים הנם רקטות ללא הנחייה ואילו האחרון הנו טיל לכל דבר.

מבין שלל השמות והכינויים שהועלו כאן יש חלק מהפריטים שהם כבר לא ממש רלונטיים כגון ררנטי"ם למיניהם וכן טילי ה"סאגר" וגם האר פי ג'י.........

אמל"ח נ"ט לרמת חייל החי"ר חייב להיות פריט קל ונוח לנשיאה, בעל הפעלה פשוטה וטווח יעיל שנאמד במאות מטרים, מעבר לכך מדובר ברוב המקרים באמל"ח ייעודי המתופעל על ידי כוחות יעודיים בלבד.

אינני יודע מהיכן האמירה ש"מדברים על החלפת ה"LAW " אך היא ממש לא מדוייקת וזאת מהסיבה שהכוונה הייתה בשעתו להחליף את ה"LAW " מהדגם הבסיסי שהיה בשימוש צה"ל החל מימי מלחמת יום הכיפורים בדגמים המתקדמים יותר של הרקטה וזה גם מה שבוצע בפועל !
רקטות ה"LAW " שנמצאות כיום בשימוש צה"ל הן כבר מדגמי A4 וA6 שמצטיינות בטווח מעט יותר גדול אמינות טובה מאוד ובחלק מהמקרים( דגם A4 ) גם בעלת כושר חדירה משופר.

כיום מצויידים חיילי החי"ר בעיקר ב"LAW " מדגם A6 שמיועד בעיקר לחדירת מבנים אך הנו גם בעל כושר חדירת שריון מוגבל עקב הרש"ק שמתבסס על מטען חלול כיפתי.
בסה"כ אמצעי זה מקנה לכח חי"ר סטנדרטי יכולת לא רעה להתמודדות עם מתארים שונים דוגמת פגיעה במבנה ויכולת פגיעה טובה ברק"ם קל/רך דוגמת נגמשי"ם.
כוחות חי"ר יעודיים שמטרתם בשדה הקרב להתמודד עם טנקי אוייב יהיו מצויידים כבר באמל"ח הרבה יותר מתוחכם ומרכב ושם גם תוכל כבר לראות פריטים כמו ה"ספייק" על דגמיו וטילי נ"ט אחרים.........

אם השאלה היא מה עדיף מבחינת עלות תועלת אזי לפי מיטב ידיעתי והבנתי השימוש ב"LAW" מהדגמים החדשים היא התשובה ולו מהסיבה הפשוטה שהפריט נרכש באמצעות כספי סיוע.

כל אמצעי לחימה אחר הן מתוצרת הארץ והן מתוצרת מדינות אחרות שהן לא ארה"ב יהיה יקר משמעותית למרות שייתכן ויהיה יעיל יותר, אין מה לעשות.

בעניין ה"מטאדור" - נראה לי שדווקא אותו כן נזכה לראות בעתיד בשימוש צה"ל.
ישן 22-06-2008, 09:02
צלמית המשתמש של zragon13
  zragon13 zragon13 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.09.05
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "קצת סדר...."

The US Marines seem to agree with you and in 2005 reintroduced the improved LAW into service, finding its lighter weight and smaller size a great advantage to infantry over the more powerful AT4 and SMAW types
http://www.defenseindustrydaily.com...e-law-won-0151/

ציטוט:
At only about 30” long and about 7.7 lbs., the M72a7 LAW is 10” shorter and far lighter than a 15 lb. AT-4/M136, and very much lighter than a 17 lb. SMAW. Improvements in the LAW’s rocket propulsion have also reduced the back-blast, so it can be fired from a concealed window in urban house-to-house street fighting. As Chief Warrant Officer 5 Pat Woellhof noted:
“The weight and size allow any Marine to strap it to an assault pack… (It’s) better for moving down an Iraqi alley to seek cover. It’s as wide as your shoulders, and you can get in a window or doorway… With the AT-4 or the SMAW, you have to expose yourself to fire… The LAW is designed to augment the AT-4 against the technical Toyota (pickup truck) with a machinegun on board or against [lightly-fortified] urban positions.”

In the yamach during 2006, they passed out LAW A6s like candy to anyone that wanted them

ישן 26-08-2008, 06:27
צלמית המשתמש של סירפד
מנהל פורום צבא ובטחון

וגם חמור תופת
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי op9090 שמתחילה ב "זכור לי במעורפל שפעם מישהוא..."

1982, אולי 83. א' בן קיבוץ שלי ומדריך צניחה ותיק במילואים עושה קו בט"ש בגבול הצפון. אין הרבה עבודה כי כל צה"ל כבר בפנים אבל מדי פעם יש הפתעות - בערבו של יום מקבלים התראה שלמחרת בשעה 9 יגיע נער רכוב על חמור תופת אל המעבר ויש לעצור אותו בכל מחיר.

למחרת בשעה היעודה מגיע הילד על החמור שעמוס בשקים כבדים - צרור באויר וסוג מאולתר של נוהל מעצר חשוד, והילד כבר יושב בג'יפ בדרך לפגישה עם חוקר. ובינתיים החמור החביב מלחך לו בכיף את העשב ליד הגדר כשעל גבו שקים עמוסי חנ"מ. כמובן שאף אחד לא מעיז להתקרב אליו, אז מה עושים?

א' ידידי מקבל את ההוראה, ומטווח בטוח משגר אליו בעצב גלוי RPG - הדף הפיצוץ הפיל את כולם מהרגליים גם מאחורי מחסות, ואחת מרגליו של החמור נמצאה ע"י הסיור למחרת במרחק ק"מ וחצי משם...

ישן 25-08-2008, 20:35
  Centurion Centurion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "קצת סדר...."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לבני
מבין שלל השמות והכינויים שהועלו כאן יש חלק מהפריטים שהם כבר לא ממש רלונטיים כגון ררנטי"ם למיניהם וכן טילי ה"סאגר" וגם האר פי ג'י.........

לגבי RPG-7 אני לא יכול להסכים איתך. זהו אמצעי זול, אמין, זמין, ובתנאי שמשתמשים ברקטות חדשות, גם יעיל. רקטת הרסיסים ורקטה תרמובארית מקנים, לדעתי, כוח אש רציני נגד חי"ר מכוסה ולא מכוסה ברמת הכיתה, המחלקה ואולי אפילו הפלוגה, לטווחים הרלוונטיים. אמצעים אחרים אשר נמצאים ברמות האלה, כמו מרגמה, מקל"ר ומק"כ (אני מקווה שלא שכחתי כלום) הם פחות זמינים.

ואם להשוות ל"לאו", אז מפעיל RPG יכול לשאת כ-5 רקטות בפק"ל שלו, יש אפשרות להרכיב כוונות איכותיות (גם כוונת לילה), והוא יהיה מיומן יותר ביחס לחפ"ש אשר נושא גם את ה"לאו". זה גם מאפשר לחיילים אחרים לשאת מטולי רקטות נגד טנקים (LAW-A4) להגנה עצמית.

ישן 26-08-2008, 22:13

בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "לא יודע מה הכוונה ב"בן נינו מדור רביעי" אבל כנראה שיש קשר ביניהם...."

לפאנצרפאוסט היתה שיטת הדיפה יחודית, הדומה לשפיגוט או תולר. מטען הודף קטן בזנב הצינור שבראשה היה רימון הנ"ט.

הייתרון הבולט, אין רשף אחורי וקל לשימוש ממקומות סגורים.
חיסרון בולט, לא מדויק וטווח קצר.
הצטיינות מיוחדת, "מבצע גן השוק" שבו הפאנצרפאוסט הפתיעה את הטנקים הבריטים, ובקרבות העירוניים על ברלין.

אחרי המלחמה הופיעו שני דורות מתקדמים של אותו הרימון, הלאנסט, והארמברוסט (מגרמנית: קשת מוצלבת).

השאלה, למי שיודע, האם המטאדור שומר על ההפעלה המיוחדת של הפאנצרפאוסט.
נדמה לי שהתשובה היא חיובית, הפעלה יחודית ולא רקטית.

ישן 29-08-2008, 14:52
צלמית המשתמש של zragon13

בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "יש ללאו ראש תרמובארי."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
כבר ב-2003 עשו בו נסיונות ראשוניים, ולמיטב ידיעתי כיום אפשר להשיג אותו.

I found the following about reported usage of SMAW with a thermobaric warhead in the 2003Iraqi invasion but it mentions the possibility of LAW with this also

from http://www.defensetech.org/archives/001944.html

ציטוט:
Marines Quiet About Brutal New Weapon

War is hell. But it’s worse when the Marines bring out their new urban combat weapon, the SMAW-NE. Which may be why they’re not talking about it, much.

This is a version of the standard USMC Shoulder Mounted Assault Weapon but with a new warhead. Described as NE - "Novel Explosive"- it is a thermobaric mixture which ignites the air, producing a shockwave of unparalleled destructive power, especially against buildings.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.defensetech.org/images/smaw-ne%20sequence.JPG]
A post-action report from Iraq describes the effect of the new weapon: "One unit disintegrated a large one-storey masonry type building with one round from 100 meters. They were extremely impressed." Elsewhere it is described by one Marine as "an awesome piece of ordnance."

It proved highly effective in the battle for Fallujah. This from the Marine Corps Gazette, July edition: "SMAW gunners became expert at determining which wall to shoot to cause the roof to collapse and crush the insurgents fortified inside interior rooms."

The NE round is supposed to be capable of going through a brick wall, but in practice gunners had to fire through a window or make a hole with an anti-tank rocket. Again, from the Marine Corps Gazette:
"Due to the lack of penetrating power of the NE round, we found that our assaultmen had to first fire a dual-purpose rocket in order to create a hole in the wall or building. This blast was immediately followed by an NE round that would incinerate the target or literally level the structure."
The rational for this approach was straightforward:
"Marines could employ blast weapons prior to entering houses that had become pillboxes, not homes. The economic cost of house replacement is not comparable to American lives...all battalions adopted blast techniques appropriate to entering a bunker, assuming you did not know if the bunker was manned."
The manufacturers, Talley, make bold use of its track record, with a brochure headlined Thermobaric Urban Destruction."

The SMAW-NE has only been procured by the USMC, though there are reports that some were 'borrowed' by other units. However, there are also proposals on the table that thousands of obsolete M-72 LAWs could be retrofitted with thermobaric warheads, making then into effective urban combat tools.

I was wondering if using a LAW or RPG with a thermobaric ammo would require special training for the gunner or different safty limitations than with the regular HEAT

?

ישן 27-08-2008, 15:14
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי War_Machine שמתחילה ב "AT-4 ! מצטער!"

זו תמונה מוזרה. פיזור התרמילים באוויר נראה לי גדול במידה מהותית ממה שהייתי מצפה מנשק שיורה במצב סטאטי (דורגלים ומוחזק כהלכה).
אז או שיש שם נשק "משתולל" שברח למקלען כלפי שמאל, או ששיש שם 2 כלים לאורך קו ישר, ואנחנו רואים פה פיזור של 2 "מניפות" תרמילים על אותו תא שטח. אופציה אחרת היא שזה רק זווית הצילום, אבל ממש לא נראה לי...

נערך לאחרונה ע"י cre666 בתאריך 27-08-2008 בשעה 15:18.
ישן 27-08-2008, 16:15
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "שים לב לאבק בצד ימין-..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
שים לב לאבק בצד ימין- התרמילים הועפו ע"י רשף המטול ולא מהמקלע. כניראה שהם התחילו בגובה הכתפיים ולא היו על הקרקע.

לא נראה לי שהם הועפו ע"י רשף המטול, אלא אם התרמילים נערמו לערמה יפה על מדף בגובה של המטוליסט מאחוריו וקצת לימינו, ומאחורי הערמה היפה הזאת צריך להיות קיר (כדי שהם יותזו ממנו לפנים). לדעתי זה לא מתאר סביר במטווח פתוח (או במטווח נ"ט בכלל).
וד"א - אתה בטוח שהוא כבר ירה?
ל AT-4 אמור להיות רשף מהותי (גילוי נאות, לא ראיתי ירי של אחד כזה במציאות, רק של RPG ולאו). קשה לי להאמין שאין שום זכר לאבק היכן שתרמילים מועפים לגובה, בטח שלא במטווח מדברי פתוח.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
אגב, איזה מקלע פולט תרמילים וחלקי שרשיר לצד ימין?

נראה לי שהתכוונת לצד שמאל (או לחליפין שאתה מסתכל על הירי מהכוון של המטרה...).
M249 פולט את התרמילים לצד ימין של המקלען. כדי שהתרמילים יעופו שמאלה המקלע צריך להיות מונח על הצד, או להשתולל בידיו של מקלען לא מספיק מנוסה (ראיתי פעם אידיוט בתרמ"ח שניסה לירות במאג תוך כדי הסתערות, המאג ירה בקשת קצרה למעלה ולשמאל והנשק נטה ב 90 מעלות שמאלה).

כמו שאמרתי, איך שלא מסתכלים על זה, אני לא רואה סיבה פשוטה וסבירה להתרחשות הזו.

ישן 27-08-2008, 16:33

בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=קרן-אור] שים לב לאבק..."

כמוך, גם אני הייתי רק ליד לאו ו- RPG בעת ירי.

AT4 ברגע הירי:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

וכמה שניות אחרי:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אתה צודק- הרשף פונה לאחור ולכן קשה להבין איך הוא העיף תרמילים מימין ליורה; וגם לא סביר שהתרמילים עוד באוויר והרשף כבר התפזר מאחורי המטול.
אולי זו בכלל תוצאה של ירי AT4 מימין ומחיץ לתמונה, כך שהרשף ממנו העיף ערימת תרמילים קיימת (מטווח נ"ט?)

לא נראה לי שזה מירי של מיקלע: מקלעים פולטים ימינה (אכן התבלבלתי), כך שמקלע מחוץ לתמונה היה פולט תרמילים מחוץ לתמונה. ובכל מיקרה, לא בכזה קצב ועוצמה (באוויר כ- 50 תרמילים; בהנחה שהם באוויר 3 שניות- קצב ירי של כ-1000 כדור בדקה.. כמו כן 2 לפחות לא נקורים והיו יוצרים מעצור ).

וכמובן- ירי מטול כזה הוא בהחלט הזדמנות טובה לשים את משקפי האבק שהאמריקאים מקפידים לשפצר לקסדה.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 27-08-2008 בשעה 16:36.
ישן 20-09-2008, 18:16
  סגול בעיניים סגול בעיניים אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.08.08
נראה שצה"ל נצמד ללאו...

The Government of Israel has requested a possible sale of 28,000 M72A7 66mm Light Anti-Armor Weapons (LAAWs), 60,000 M72AS 21mm Sub-Caliber Training Rockets, spare and repair parts, support equipment, publications and technical documentation, personnel training and training equipment, U.S. Government and contractor engineering and logistics personnel services, and other related elements of logistics support. The estimated cost is $89 million.

http://www.defencetalk.com/news/pub...110016445.ph p

לא היו דיבורים לגבי רכישת ה-SMAW D כלקח ממלחמת לבנון השנייה?

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.militaryphotos.net/forums/image.php?u=22657&dateline=1169834956&type=profile]
כל מקום, כל זמן, כל משימה

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://gyous.djsgoa.co.il/forum/sign/gal.php?start_date=20/11/2006&end_date=19/11/2009&-=.jpg]

ישן 21-09-2008, 15:22
צלמית המשתמש של zragon13

בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "ה"לאו" A6 נחשב כיעיל למדי ויש בו שיפורים ביחס לדגמים הישנים שהיו בשימוש צה"ל...."

ציטוט:
Oct2006
More Thermobaric SMAWS for the MarinesTalley Defense Systems, received a US$14 million contract to supply 3,000 thermobaric MK80 "Novel Explosive" rocket propelled weapons for the shoulder-launched multipurpose assault weapon. The delivery of the weapons is expected by January 2008. Talley has already supplied the USMC with MK80 NE weapons, which were successfully used in combat in Iraq. http://www.defense-update.com/newsc...e-071006.htm#TB

M-300, SMAW, Shipon and LAW: While at the exhibit at Rishon last week and looking at the Shipon, I couldn't help but think about how it always seem that US forces get the best Israeli military technology has to offer while the IDF forces only get the best American surplus gear that they can get for free(FMA

נערך לאחרונה ע"י zragon13 בתאריך 21-09-2008 בשעה 15:26.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:44

הדף נוצר ב 0.25 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר