לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-03-2005, 23:57
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
הביתן הרוסי בתערוכת IDEX '05 ב- UAE...

תוכנית השבחת הרק"ם והטנקים באמירויות ממשיכה לזחול... התוכנית הזו איננה פשוטה מבחינה לוגיסטית ופוליטית. השבחת ערוב פלטפורמות - מערביות, רוסיות, דרום-אפריקאיות, ע"י הכנסת מערכת מסוג אחד (ולא משנה אם זו מערבית או "מזרחית") מהווה אתגר די רציני.

הרוסים הציגו את הצעתם לשידרוג ה- BMP 3 שבשימוש האמירויות, ע"י הוספת מערכות הכוללות את מירב מערכות ה- SHTORA. לצורך שווקי זה, גייסו טנק BMP-3 אחד עליו התקינו את המערכות לצורך ניסויים והדגמות.

הטנק הזה הוצב בביתן הרוסי בתערוכה. להלן 5 מהתמונות(יש להסיע הצג שמאלה...) והערות ממוספרות:

A - תמונה כללית של ה- BMP 3 בביתן הרוסי.
B - מתקן 1 הינו עמוז המגל"ז היעודי המשמש לגילוי רוכבי קרן. כדי לחסוך בעלויות, בנו הרוסים ראש המסתובב במהירות (לא הודגם בתערוכה) ומכסה 360 מעלות סביב. יש יתרונות וחסרונות במבנה הזה. כך למשל ניתן לקבל זויות איום ברזולוציה טובה ובמחיר נמוך. הבעיה העיקרית של מבנה זה הינה הצורך ב"מגדל אייפל"(...) המזדקר מעל המתקנים האחרים שעל הצריח. כמו כן סיבוב מכני של הראש פוגע באמינות המערכת לאחר זמן.
B - מתקן 2 ומתקן 4 הם מגל"זים נגד מדי טווח ומצייני-לייזר. יש שם ארבעה כאלה סביב הצריח לכיסוי היקפי של 360 .
B - מתקן 3 הוא פריסקופ יום ולילה (כך נראה לי ...)
B - מתקן 5 הינו מדוכות העשן הרוסיות. מה שמעניין הוא שאלה מדוכות מסוג חדש וניתן להשתמש בהם ברימוני 80 מ'מ (הרגילים שלהם היו 81 מ'מ). הדבר מאפשר שימוש במגוון רימונים צרפתי הזהה לזה שיש לאמירויות על טנקי ה - LeClerc ובמחירים נמוכים ביחס למחירים הצרפתיים...
B - מתקן 6 הינו אחד משני פנסי ה- Shtora - שבש נגד טילים מונחי IR.
C - מתקן 1 הוא מגל"ז נגד מדי טווח ומצייני לייזר. לא ברור לי מהו 1 . אם יש למישהו רעיון - אשמח ללמוד...
C - מתקן 3 נראה כפנס IR אבל אם כך, מהו מתקן 4 ...? (שני פנסי IR על צריח.... ?)
D - מתקנים 1 ו- 2 הם המג"לז האחורי ימני (לא ברור התפקיד של 1 לעומת 2). תשומת לב לצלעות הקרור של פנס ה- SHTORA הצורך קילוואט שלם !!!! (אחת הסיבות שבאשכול אחר כתבתי שאנני חושב שהוא מאופנן...)
E - מגל"ז רוכבי קרן מסתובב. ניתן לכופף אותו ב- 90 מעלות ע"י שחרור ידית בתחתית העמוד.

כל מי שיכול לתרום - יבורך.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 13-03-2005 בשעה 12:41.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-03-2005, 00:42
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
מעניין מאד...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "הביתן הרוסי בתערוכת IDEX '05 ב- UAE..."

ותמשיך להביא תמונות אם יש לך.
בתמונה של המגל"ז - אני לא מכיר את המגל"ז הספציפי הזה אבל לרוב יש ערוץ לשדה רחב וערוץ לשדה צר וזה ההימור שלי.
החלונית בתמונה C היא שאלה טובה - מחר אני אנסה למצוא משהו, אם יהיה לי זמן.
הרוסים משקיעים המון בקרינת לייזר בעוד זה לא הכיוון אליו הולכת טכנולוגיית הנ"ט (JAVELIN,גיל).
הפתרון של הראש המסתובב הוא נחמד אבל נראה לי שה MTBF שלו היה גורם לכל קח"ש גדודי הרבה כאב ראש (בהנחה שמשטר העבודה שלו הוא סריקה רצופה) בייחוד בסביבה מדברית ו"פודרייתית".
מוזר שהם דווקא נתנו פתרון שלם לכבות רוכבי הקרן שהם לרוב מתוצרת מזרחית - דווקא "רואי כתם" הם איום גדול יותר וגם זה שייך למלחמה הקודמת (המעבר לגמ"מ , GPS ואופטי בולט בכל התחמושות המערביות).
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 13-03-2005, 20:58
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חן חן ותודה על העידוד !
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "מעניין מאד..."

ובכן, אמשיך בהצגת נושאים ותמונות. עיקר המטרה שלי הינה לעורר דיון מהותי להבנת מערכות, יכולות, Trends טכנולוגיים, הצגת יתרונות וחסרונות - וכמובן שאלות על הנראה והבלתי מובן (ולפעמים - המובן והבלתי נראה...). נראה לי שיש כאן בפורם אנשים שמבינים היטב את הנושאים בדיון - וזה לכשעצמו מעודד מאד את הרצון לתרום וללמוד !!

בקרוב אנסה ליזום אשכולות דיון חדשים בנושאים בעלי עניין בתחומים שונים (אשתדל שהכל יהיה במסגרת המותר !).

לתשובתך האחרונה:

ה"חלונית" שבתמונה C אותה מיספרתי כ - 1,עד כמה שזכור לי אינה חלק מהמג"לז כפי שנראה בתמונה אלה היא ממוקמת מאחוריו ולכן ייתכן ואין לה קשר לגילוי לייזר. אם יש לך הבהרה לגבי מהותה, אנא...

כמו כן - עדיין אינני מבין את עניין כפילות שני פנסי ה- IR בתמונה C ...??? שמא 4 איננו פנס IR... ? ואם כך מה זה...? (בתמונה A נראה פנס IR קטן נוסף בחזית הכלי - בצדה השמאלי של התמונה). יותר מדי פנסי IR ב"חגיגה" הזו .... לכן אינני בטוח "מה באמת קורה כאן..."

לנקודת ההשקעות באמצעי לזירה ושבשים ב"מזרח" - יש עדיין יתרונות גדולים לאמצעים מבוססי EO - חסינותם רבה יותר מאמלעי גמ"ם למיניהם. אפשרויות השיבוש קשות ומסובכות יותר, דיוקם רב יותר, אפשרויות חיבורן למערכות תצפית וכוונון הרבה יותר פשוטה וזולה. לא בכדי - קשה במיוחד לזהות במדויק זווית למקור לייזר של מערכות רוכבי קרן.... (וכאן יש הרבה טענות להצלחת מגל"זים שרובן לא ממש מוכחות במציאות....!!!).

יותר מכך - למרבית הכלים שבשטח יש כיום מדי טווח מבוססי לייזר. מרביתם משתמשים בהם כדי לוודא טווח אש למטרה (ובאשכול אחר כתבתי על שקרה במלחמת המפרץ הראשונה בה השתמש הצבא האמריקאי בטילי TOW A ללא LRF ....). על כן קיים שוק נרחב מאד לאמצעי גילוי, התראה ושיבוש כנגד מערכות מבוססות לייזר. והרוסים טובים בזה - ויותר מכך - הם זולים ואין להם מגבלות ייצוא רבות....

בעניין - נשק מבוסס GPS, כל זמן שיש רק שתי מערכות לוויניום כאלה בחלל (אחת אמריקאית והשניה רוסית) וכל זמן שהשליטה בהן היא נחלת המדינות הללו (כולל סגירה או "הזזה" אזורית, או שליטה על שווק המקלטים), הפרשת תקציבי פיתוח לנשק מונחה GPS הינה בבחינת סיכון טכנולוגי ותעשייתי. אגב די פשוט לשבש מערכות כאלה ואם נבנה תחליפים במערכות (ויש כאלה) - הדבר ישתקף במחירים ובאמינות - ויצא שכרו בהפסדו. הרוסים אגב - מבינים היטב את היתרון השווקי-אסטרטגי ופוליטי שלהם - ביחוד בשווקים שבהם יש כבר ציוד רוסי. מלבד זאת - מחיריהם נוטים להיות נמוכים. הם גם יודעים לשכנע לקוחות שנשק חדיש מערבי לא מופץ בדרך כלל למדינות עוינות ללקוחות שלהם.

בענין ה - MTBF שציינת - צדקת מאד. כל מערכת מכנית סובלת מהבעייה. אבל כאן שוב נכנס שיקול עיסקי. לקוחות לא ממש לוקחים נתונים אלו ושוקלים אותםברצינות כספית. זה אולי יראה טיפשי אולם בתודעת הרוכש - מחיר המערכת וביצועיה נפרדים מעלויות התיקון והטיפולים. ככה זה. היצרן מצדו נהנה מכך - שכן הלקוח ממשיך ברכישת שרותים וחלפים, עד הנקודה שבה היצרן מציג "מצגת שידרוג..." - והופ - יש עיסקה חדשה... זה פשטני ? - כן. זה אמיתי - ? אכן כך. בהרבה מאד תוכניות קטנות כגדולות.

אם התכוונת ל"רוכבי כתם" במובן של SPOT TRACKERS מבוססי "מצייני לייזר" - כדוגמת ה- HELLFIRE, צדקת - זהו דור שעבר את ה- PEAK מבחינת פיתוח חדשני. אולם שים לב שמערכות רבות מאד המופיעות בשוק (גם חדשות) מבוססות עדיין LTD (מציני לייזר) גם בבק"שים, גם במזל"טים גם בביות נשק מהליקופטרים וגם מקרקע. האיום מכל אויב ממערכות אלה ותפוצת השוק העולמית גדלים אקספוננציאלית ועל כן גם תשומת הלב שהם זוכים לה אצל ה"רוסקים.... "
ישן 13-03-2005, 23:23

המממ...
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "חן חן ותודה על העידוד !"

אז ככה -
בקשר לשדה הרחב והצר - התייחסתי לתמונה D.
לצערי לא היה לי זמן לחפש תשובה בקשר לתמונה C.

לגבי ההשקעה בכיוון של המענה לליזר - זה טוב ויפה שהרוסים משקיעים בתחום זה , אבל לדעתי זה לא איום הייחוס שלהם ושל לקוחותיהם.
ה PAPV הרוסי וה LSDW הסיני המשמידים מערכות אופטיקה ופוגעים במפעיליהם דווקא מצאו חן בעיני יותר.

לגבי GPS, קיטי ההנחייה אמורים להיות חסינים, מה גם ששיבוש GPS מחייב אותך לקרון - לא בדיוק ביטוח חיים בשדה הקרב המודרני/עתידי.
כ"כ המגמה היום היא DUAL SENSOR לפחות (פרוייקט שידרוג ה JDAM וה SPICE הישראלי כדוגמה לשילוב עם אופטיקה לשיפור הדיוק ועוד מספר יתרונות מבצעיים).
ה JCM שכבר הספיק להתבטל לצערנו היה מתוכנן להיות בעל תלת סנסור - ועם הפיכת טכנולוגיות החישה לזולות ואמינות זו לדעתי המגמה.

מתקבלת תמונה כזו - במתאר אחד,מול צבא סדיר תיתקל במערכות מתקדמות רב ערוציות שבהן כל ציוד איתור הלייזר לא יועיל לך ובמתאר הסביר השני תתקל בלוחמה בעצימות נמוכה מול איום טיפש וגם שם כל ציוד ההתראה הזה מיותר.

אני לא אומר שצריך לוותר על מגל"זים - אבל ההשקעה בלקחת אותם צעד קדימה נראית לי מיותרת.
לעומת זאת - הרחבת טווח החישה לתחום הגמ"מ ומדוכות נגד אורך הגל הנ"ל יכולות להיות כיוון מעניין.
.

ישן 14-03-2005, 19:03
צלמית המשתמש של Pashut Shiryoner
  Pashut Shiryoner Pashut Shiryoner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.03.05
תרומתי הצנועה
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "המממ..."

דברי הינשוף (כתמיד -עד כמה שהספקתי לעקוב בפורום) - דברי טעם ולא נותר אלא לחזקם.
קצת מידע לגבי התמונות (היפות מאד יש לומר-כל הכבוד מיקיטל):

קודם כל לגבי תוכנית השיפורים המבוצעת ע"י Kurganmashzavod JSC בשיתוף עם Electromashina JSC :

בנגמ"ש הותקנה כוונת מפקד חדשה הכוללת מערכת גילוי אופטיקת אוייב באמצעות לייזר פולס (TKN-A1 למי שמוכרח לדעת את השמות המדוייקים). תמונות B-1 ו- E-1 הן התמונות של מערכת זו שאגב - לא מסתובבת 360 מעלות אלא רק סורקת 180 מעלות לחזית (זה מכפיל את ה- MTBF, ינשוף...).

לדעתי זה השיפור העיקרי בכלי אבל יש עוד כמה מעניינים:

הנגמ"ש צוייד בטילי נ"ט חדשים (עד עכשיו כזכור לכולכם הוא ירה AT-10 ו- AT-12) ששמם ברוסיה הוא 9M117M1 ושמם בישראל (בעצם בנאט"ו אם לדייק) - ARKAN. יותר קטלניים (טנדם) ובעיקר ניתנים לירי מטווח 5.5 ק"מ.

מערכת טעינת טילים אוטומטית המקצרת באופן משמעותי את הזמן הירי בין טילים וחוסכת איש צוות שלם.

כוונת תותחן חדשה (SOZHM) ועוקב טרמי אוטומטי (AST-B) בעל ביצועים מדהימים (כמעט כמו בז...)
למערכת זו יש מט"ל חדש ומערכת בקרה חדשה לטילי הנ"ט (Vesna-K) מה שמחזיר אותנו מיד לתמונות B-4 ו- C-1. אכן לא מגל"ז - סתם מערכת בקרת טילים.

לעומת זאת B-2 , C-2 ו - D-1 הם אכן מגל"ז (בעצם לא בדיוק, הם יותר סנסורי הגילוי של ה- Shtora,אבל מפאת קוצר הזמן נסתפק בזה)

C-3 הוא פנס IR של כוונת המפקד והיות והא לא יכול לעזור בנהיגה יש גם שני פנסי IR לנהג.

מה שנותר לנו זה D-2 ו- C-4 אבל אם נגלה הכל עכשיו - ישעמם לנו מחר.

ישן 15-03-2005, 07:34
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

תרומתך אינה צנועה - היא מבורכת...
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Pashut Shiryoner שמתחילה ב "תרומתי הצנועה"

יחד עם זאת - דומני שטעית בכמה נקודות.

בנגמ"ש הותקנה כוונת מפקד חדשה הכוללת מערכת גילוי אופטיקת אוייב באמצעות לייזר פולס (TKN-A1 למי שמוכרח לדעת את השמות המדוייקים). תמונות B-1 ו- E-1 הן התמונות של מערכת זו שאגב - לא מסתובבת 360 מעלות אלא רק סורקת 180 מעלות לחזית (זה מכפיל את ה- MTBF, ינשוף...).

תמונות B1 ו- E1 אינן מראות את מערכת ה- TKN A1. ראש ה"עמוד" הזה מסתובב 360 (אני מבטיח....) מעלות והינו סנסור לגילוי "רוכבי קרן" ברזולוציה של 3.75 מעלות אופקיות. בקרוב אעלה כאן באשכול נפרד את תמונות ותאור כל מערכות ה- SHTORA.

להערכתי טעית גם בתאור נוסף אולם אני חייב לרוץ ואמשיך בעוד מספר שעות.

על כל פנים נא המשך - כולנו טועים מדי פעם.

ותודה על תרומתך.
ישן 19-03-2005, 01:08
צלמית המשתמש של Pashut Shiryoner
  Pashut Shiryoner Pashut Shiryoner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.03.05
ברוח טובה
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "אל תסתירו מידע גלוי.... בבקשה"

1. בודאי שהכל ברוח טובה - הרי אף אחד לא מכריח אותנו לכתוב כאן.
2. אני לא איש צבא.
3. קיימים פורומים ברשת, בארץ ובחו"ל, אשר נושא בטחון המידע אינו עומד בראש מעיינהם (בניגוד לפורום הזה - וזו גם הסיבה שאני כאן). פורומים אלה הם לכאורה מקורות "ציבוריים" שהרי זה נכתב ברשת. יחד עם זאת - קישור בפורום הזה למקורות אלה יתן להם תהודה ללא כל הצדקה ולדעתי גם יפגע בפורום הזה.

אני חושב שניסחתי את השאלות כך שמי שיקדיש מחשבה יוכל להבין שהדברים פחות פשוטים ממה שנראה לעין.

אני עדיין חושב שכדאי שנסתפק בזה - כניסה לפרטים במקרה זה, למרות שמדובר במערכות אוייב, עלולה להוביל למקומות שאנחנו לא רוצים להיות בהם.

ישן 19-03-2005, 03:39
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

תשובות לשאלות ששאלת....
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Pashut Shiryoner שמתחילה ב "מספר תהיות"

אינני מבין מדוע מישהו כאן טוען שהתשובות לשאלות שלך אמורות להיות "רגישות". אין בהסברים דבר וחציו שמתקרב לרגישות בט"שית !! - הנה התשובות לשאלות ששאלת -

שאלה 1 ו- 2: "למה צריך סנסור נפרד לרוכבי קרן ?" - לא צריך. המערכות המתקדמות ביותר בשוק היום, אלא של חברת GOODRICH האמריקאית, ממשפות ה- VVR לטנקים ומשפחות ה- AVR להליקופטרים, כוללות חישנים לרוכבי קרן אינטגרטיביים בתוך הסנסורים הקיימים.

המערכות של Avitronics מד"אפ גם הן כוללות חישני רוכב קרן בתוך אינטגרטיביים (שים לב לטנק הירדני שבפיתוח בתמונה שהצגתי באשכול מהתערוכה האחרונה באמירויות (אם כי יש להסתייג מטענותיהם בנושא היכולת והביצועים...)

המערכות של אלביט (אלאופ) גם הן מבוססות על סנסור אינטגרטיבי וגם כאן הן חסרות בשלות עדיין.

המערכת הרוסית מבוססת על חישן נפרד לרוכבי קרן בעיקר בגלל שיקולים שווקיים !! - הפיתוח הזה מאפשר להם לייצר אותם מגל"זים מקוריים ( עבור ה- LRF ו- LTD), ובמידת הביקוש (והתקציב אצל הלקוח), להוסיף חישן נוסף ליכולת נוספת (שידרוג) ולמכור ב"שלבים".

יש יתרונות וחסרונות בסנסור נפרד. היתרון הינו כלכלי כנ"ל (בעיקר כשמשתמשים בחישן מסתובב) אולם ה- MTBF נפגע כמובן שכן זו מערכת מכנית, וכמו כן יש להציב אותה גבוה יותר ממערכות אחרות שעל הצריח והדבר איננו רצוי בשדה המערכה. חסרון נוסף שמייקר את התצורה הזו הינו הצורך ב- DECODING של זוית ההתראה ביחס לצריך (ולפענים ביחס לתובה גם כן....) - לא מסובך אולם מצריך הנדסה וייצור נוספים.

קיים יתרון נוסף אולם הוא לא מיושם במערכת הזו באמירויות !! - -האפשרות להשתמש בראש המסתובב להטעייה (CM). זה כבר נושא עדין יותר - אבל בעיקרון הוא קל יותר לביצוע בראש מסתובב. מכאן הלאה לא ארחיב.

שאלה 3: "למה מגל"ז רגיל צריך להסתובב...?" - אינני יודע מה זה "רגיל". על כל פנים רגיל או לא רגיל - כלל לא צריך להסתובב ואם איני טועה המערכת המסתובבת היחידה בשוק הינה הרוסית. כל עוד משתמשים במערכת לזיהוי והתראה.....!!

שאלה 4: "... 82 ס"מ וכו' "? - לא צריך. ראה לעיל. על ה- BMP-3 דאגו לאפשר לו זוית ראייה אנכית מעבר למתקנים האחרים שם.

החיים לא קשים.... אנחנו מקשים את החיים...
ישן 19-03-2005, 11:39

ב"ש ומערכות זרות.
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "תשובות לשאלות ששאלת...."

אין כל קשר בין ארץ המוצא של מערכת מסויימת וסיווג מידע.
כל מידע שנחשפתי אליו במסגרת שאינה אזרחית ולא מצאתי לו סימוכין בלמ"ס - לא יפורסם, מסיבות שונות ומגוונות.
כ"כ אני נמנע מלהתייחס למערכות צה"ליות באופן כללי, למעט מקרים של מידע בלמ"סי ברור - כמו תערוכת LIC האחרונה וחשיפת ה"מעיל רוח" המאפשרות דיון בנושא, ככל שהמידע שנחשף מתיר.

לגבי התורן המסתובב - אני חושב שיש להגבהה פונקציונליות מבצעית.
בכ"ז , קצת קרדיט למהנדסים הרוסיים - לרוב הקונספטים שלהם מאופיינים בפשטות ואפילו גאונות מכנית.
לגבי נושא השיווק - לשימחתי אני אינני איש שיווק ולא מתיימר להבין בנושא, אבל אני עדיין מצפה מכל לקוח, בייחוד בסדר גודל בטחוני שיעשה סקר שוק ויראה איזה מוצרים קיימים הנותנים מענה לצרכיו.
MTBF, ILS וכו' נלקחים גם הם , כמובן, בחשבון ומהווים שיקול מכריע ברכישה.
על כן - מערכת כמו התורן המסתובב, במידה ואינה מספקת שום יתרון מבצעי, פשוט לא תהיה כדאית לרכישה אל מול גלאי ALL IN ONE של חברה אחרת.
.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:39

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר