לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-07-2008, 08:49
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.07
מלחמת הטילים הבאה - לפי איתן בן אליהו

w w w . h a a r e t z . c o . i l
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/0.gif]
עודכן ב- 08:36 03/07/2008
כך תיראה המלחמה הבאה

מפקד חיל האוויר לשעבר איתן בן אליהו ממליץ להיערך למלחמה שתימשך עד 20 יום. סוריה ואיראן ישגרו 300 סקאדים ושיהאבים, וישראל תירה לעברם 700 טילים מיירטים. לקסאמים ופצצות המרגמה מעזה צריך להיערך בעיקר על ידי שיפור המיגון לתושבים

מאת יוסי מלמן

כמה טילים עשוי העורף לספוג במלחמה הבאה? בשאלה זו ובתרחישים השונים הנגזרים ממנה עסקה בראשית השבוע הרצאה מאלפת של מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף (מיל') איתן בן אליהו.

הרצאתו "להגן על הבית: מערכת הגנת טילים כתלות במתאר המלחמה", סקרה את השינויים שעוברת תפישת הביטחון של ישראל, עקב אופיין המשתנה של המלחמות. את ההרצאה יזם ארגון שקם אחרי מלחמת לבנון השנייה: "העמותה הישראלית להגנה בפני טילים" (עי"ט).

ראשית, הגדיר בן אליהו את תפישת הביטחון הישראלית ואת השינויים שעברה, מאז שעוצבה בראשית שנות ה-50. אז תמכה תפישת הכוח הצבאי במלחמה יזומה (מכה מונעת), או, אם הדבר אינו אפשרי, בהנחתת מכה מקדימה שתשבש את הכנות האויב למלחמה. לאחר פריצת המלחמה, על צה"ל לנהל קרב בלימה שלאחריו ישיג עליונות אווירית, ויקיים קרב הבקעה כדי להגיע להכרעה.

תפישה זו נבעה מתרחיש בו עלולה ישראל למצוא עצמה במלחמה בשתיים או שלוש חזיתות (מצרים, סוריה וירדן). לשם כך, בנתה ישראל את כוחה הצבאי עד למלחמת יום הכיפורים ב-1973, במסגרות תקציב של 30 עד 35 מיליארד דולר. סכום זה הושקע בהצטיידות במטוסים, שריון ובמעט כלי שיט, תוך הקפדה שמערכות אלה יהיו מגוונות וגמישות בשימוש.

על פי תפישה זאת, בקרב יבשתי יתבסס צה"ל על מערכות נשק שיאפשרו הפתעה, תנועה ויוזמה. באוויר, על כלי נשק שיאפשרו לתקוף ולהשמיד שדות תעופה, להשיג ניצחונות בקרבות אוויר ועל פיתוח נשק מדויק להשמדת טילי הקרקע-אוויר.

מלחמת ההתשה (1968-1970) ומלחמת יום הכיפורים שיבשו את ההנחות הללו. מדינות ערב הפיקו מכישלונם במלחמת ששת הימים שני לקחים מרכזיים: הם החביאו את מטוסיהם במחסנים תת-קרקעים ורכשו טילים, מהם ספג חיל האוויר פגיעה קשה (כ-100 ממטוסיו נפגעו). כמענה לאתגר החדש, פעל צה"ל להשמיד את סוללות טילי הקרקע-אוויר ושאף לגרור את מטוסי האויב לקרב אווירי בו אפשר יהיה להפילם. ביטוי לגישה זו ניתן במלחמת לבנון הראשונה, בהשמדת הטילים הסוריים ובהפלת 99 מטוסים סוריים.

הצרכים החדשים הביאו להגדלת תקציב הביטחון ב-15%-20% - למסגרת של 35-40 מיליארד דולר. בסוף שנות ה-80, ובמיוחד בעקבות מלחמת המפרץ הראשונה (1991) בה שיגרה עיראק 40 טילי סקאד, התמודדה ישראל עם איומים נוספים, בהם פגיעה בעורף, זמן התראה קצר (לפתיחת המלחמה ולתוספת חזית), התארכות משך הלחימה ואיום מנשק בלתי קונוונציונלי.

כתוצאה מכך נאלצה ישראל ל"הקפיץ" את תקציב הביטחון ל-50 מיליארד דולר ולעדכן את תפישת הביטחון הלאומי שלה, כדי להיערך לתרחישים של מלחמות מול איראן, סוריה, לבנון ואירועי טרור.

כדי להעריך את עוצמת התרחישים האלה, הציג בן אליהו נתונים ממלחמת לבנון השנייה. מאגר הטילים של החיזבאללה הסתכם ב-14 אלף, מהם שוגרו כ-4,200, כ-200 לטווח בינוני. ב-34 ימי המלחמה ביצע חיל האוויר 11,870 גיחות (ממוצע של 340 גיחות ליום), והשמיד 93 משגרי טילים - 50 מהם בגיחות יזומות ביום הראשון למלחמה. 33 משגרים פשוטים הושמדו על ידי מטוסים ששהו באוויר ו"צדו" משגרים.

על סמך תקדים מלחמת המפרץ, משער בן אליהו שבמלחמה הבאה ישוגרו לעבר ישראל (מסוריה ואיראן) 250-300 טילים ארוכי טווח (סקאד ושיאהב) ועוד 5,000 טילים קצרי טווח (קטיושות). כדי ליירט טיל ארוך טווח יש צורך בממוצע בשני טילים מיירטים ובסך הכל לכ-500-700 טילים מסוג זה. להשמדת טילים לטווח קצר תזדקק ישראל בעיקר לכוחות קרקע.

על ישראל להיערך למלחמה שתימשך עד 20 יום. מול סוריה על ישראל להשיג עליונות אווירית ולתקוף קרקעית מטרות אסטרטגיות, בהן אתרי הטילים. מול לבנון מחזיקה ישראל בעליונות אווירית ולכן היא תצטרך להתרכז רק בתקיפה אווירית של טילים לטווח בינוני ולתקוף את הטילים לטווח קצר קרקעית.

ובאשר לעזה, האיום של רקטות הקסאם ופגזי המרגמה הוא, על פי בן אליהו, "מוגבל, מתיש ועקיף" ויש להיערך לו בעיקר באמצעות הענקת מיגון לתושבים, פיתוח מערכות התראה יעילות יותר שיידעו ל"מיין" את הטילים המשוגרים וכן באמצעות פעילות ביטחון שוטפת. מעל הכל, על ישראל להעניק עדיפות גבוהה לפיתוח אמצעים להתמודדות עם האיום הנשק הבלתי קונוונציונלי.

הגברת המודעות לירי טילים

עמותת "עיט" הוקמה בידי אבי שניאור, מהנדס לשעבר בתעשיות הביטחוניות האמריקאיות, שעלה לישראל ושם לו למטרה לשמש "קולה של ההגנה מפני טילים בישראל". בעמותה פעילים לא מעט בכירים של מערכת הביטחון, מומחים לטילים ולמערכות נשק מתקדמות, בהם מי שהיה מנכ"ל הוועדה לאנרגיה אטומית, עוזי עילם, מפקד חיל האוויר ומנכ"ל משרד הביטחון לשעבר, דוד עברי, עוזי רובין שעסק בפיתוח טיל ה"חץ" ואחרים. נוכחותם מעניקה יוקרה ואמינות לעמותה, אך בשל היותם קשורים לממסד הביטחוני רעיונית, וחלקם אף כספית, מצטמצמים חופש הביטוי שלהם ונכונותם לבקר את המערכת.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-07-2008, 09:59
  noamlaw noamlaw אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "מלחמת הטילים הבאה - לפי איתן בן אליהו"

לדעתי היא תמשך יותר. זו יותר מלחמת התשה של הפגזות והפצצות שהרי צבא איראן לא ישעט דרך עיראק וירדן וסוריה לכיווננו.
המחבלים בגזרות השונות יפעלו ובמקומות האלה יהיה צורך בריכוך עד להשמדה כללית של שטחים שלמים בהפגזות והפצצות. במידה וסוריה תתקוף אזי תתפתח מלחמה קלסאית של התקפה ומגננה כפי שהיה ביום כיפור.
כמות הטילים שתשוגר תהיה גדולה יותר רק שחלקם יפגעו דווקא בירדן לבנון ובים ומעבר לכך...
החוכמה תהיה להתעלם מהם. לרדת למקלטים ולשגר חזרה.
השאלה הגדולה היא מי מהמדינות הגדולות יתערב ולטובת מי ומתי האו"ם יתחיל בלחץ הרגיל שלו לכפות הפסקת אש ומי יקשיב לו בכלל לאחר פגיעות כל כך קשות באיזורים מיושבים.

נערך לאחרונה ע"י noamlaw בתאריך 03-07-2008 בשעה 10:02.
ישן 03-07-2008, 11:01
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
אני חייב לציין (ואין לי ספק שטל יוכל להסביר לי)...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "מלחמת הטילים הבאה - לפי איתן בן אליהו"

זו לא פעם ראשונה בה אני שומע על העמותה הזו והזמנות לכנסים שלה כבר פורסמו כאן בעבר, חברים בה לא מעט אנשי מקצוע בעלי שם ורקורד עשיר בהחלט אבל דבר אחד לא ממש הצלחתי להבין והוא :

מה המטרה?

כל הרעיון הזה של "עמותה להגנה מטילים" (שהיא בסופו של דבר גם גוף אזרחי) נשמע לי איך לומר.... טיפה הזוי לא?...

וכשאני קורא שהמטרה של העמותה היא להיות "קולה של ההגנה מפני טילים בישראל" זו מבחינתי ססמא עלומה...
מה בסופו של דבר התוצרים של העמותה הזו?...
מה היעדים?....

ועברתי על הכתוב באתר העמותה לפני כתיבת שורות אלו...

שלא יהיה ספק - אני שואל ברצינות ומתוך סקרנות !...

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 03-07-2008 בשעה 11:08.
ישן 03-07-2008, 11:22
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
ראשית למען הגילוי הנאות
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אני חייב לציין (ואין לי ספק שטל יוכל להסביר לי)..."

- אינני חבר בעמותה או נושא בה בתפקיד כלשהו, אך אני מעורב בגיבוש כנס בינלאומי המשותף לה ולמכון פישר.

כעת לשאלותיו של לבני - הרעיון כפי שמובן לי הוא לקיים פורום פתוח לציבור בו יועלו סוגיות שונות מתחום ההגנה נגד טילים, בהיבטים של טכנולוגיה, תפיסה, עלות, מדיניות - שיציג נושאים אלה באופן שיכול להיות שונה מעמדת משרד הביטחון/צה"ל/מפא"ת וכיו"ב.

המודל הוא אמריקני - בארה"ב פעילה מאוד Missile Defense Advocacy Alliance, גוף שנועד לקדם את העיסוק הציבורי ולהשפיע על קבלת החלטות בארה"ב בנושאי הגנה מפני טילים. עי"ט נועד לתכלית דומה.

http://www.missiledefenseadvocacy.org/default.aspx
ישן 03-07-2008, 11:55
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
חיים את העבר...
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אני חייב לציין (ואין לי ספק שטל יוכל להסביר לי)..."

כל החישובים והערכות הן מה היה בעבר עם איזה אינטרפולציה לעתיד...
האם זה יהיה כך אם יפרצו מעשי איבה? גם הם לא יושבים בשקט ומתכוננים ומתכננים הפתעות.
עד היום אנו לא הצלחנו "לעלות" על ההפתעות שלהם לצערי.
בכל המלחמות ישראל, תמיד האויב השתמש במספר הפתעות שאנו ידענו עליהם, אך לא ייחסנו לזה חשיבות או היינו תפוסים באיזה "קונצפציה" שמדי פעם בא איזה "חכם" תורן וכולם מקבלים את דעתו.

מנסיוני הקצר במלחמות ישראל, חייבים לקחת בחשבון עוד הרבה פרמטרים לרעתנו ולדוגמה האם כל טילי "החץ" יפגעו או יש % מסויים של פיספוסים והטיל יפול עלינו.
אם יפגעו אזרחים אצלנו צריך להיות ברור גם לצד השני שאפילו מדינת ישראל הדמוקרטית הפעם לא תעשה חשבון. אצלם לא קיים פורום בדומה "לפרש" המעדכן את כל האינטרנט מה יש להם ומה הם עתידים עוד לפתח. בקטע הזה כבר יש להם יתרון קטן, אך משמעותי.
א. האם לא ידענו הכל על "שמורות הטבע" ובכל זאת הופתענו.
ב. כנ"ל בקשר לC-801.
ג. כנ"ל בקשר לגראדים, פג'ארים - מישהו האמין אצלנו שחיפה תופגז?
ד. חברים יש עוד לדעתי הרבה הפתעות - אך למה לי לעזור להם, אני מעדיף לשמור את הקלפים והג'וקרים קרוב לליבי.

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 03-07-2008, 12:54
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "חיים את העבר..."

אם סיבה שאת ישראל יתקפו דווקא בטילים, ולא בפעולות התאבדות כאלו ואחרות.

תרחיש שהוצג בעבר, מטוס מנהלים אזרחי לגמרי, משיג את כל האישורים האזרחיים הדרושים כדי לטוס מאירופה, לאי-שם מעל המרחב האוירי שלנו. אלא, שהמטוס הזה מכיל פצצה וכל טייסיו מחבלים מתאבדים. ואין זה משנה ממש, אם הם פאקיסטאנים סונים, פאקיסטנים בריטים ערבים או איראנים שיעים. הפצצה מתפוצצת בלי אף טיל המעורב בעיניין.

תרחיש דומה, טייס מתאבד סעודי, מטיס לבדו F-15 עמוס לעייפה בגובה צמרות העצים ומעל שטחים לא מיושבים, או בכלל בשטח ירדן לפני שמפציץ את אילת, ירושליים או תל אביב.

ישן 03-07-2008, 14:30
  double_o double_o אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.09.07
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "חיים את העבר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי האזרח
מנסיוני הקצר במלחמות ישראל, חייבים לקחת בחשבון עוד הרבה פרמטרים לרעתנו ולדוגמה האם כל טילי "החץ" יפגעו או יש % מסויים של פיספוסים והטיל יפול עלינו.

בן-אליהו ציין ירי של שני חיצים לכל טק"ק, משמע הוא לוקח בחשבון אופציה של החטאה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי האזרח
ג. כנ"ל בקשר לגראדים, פג'ארים - מישהו האמין אצלנו שחיפה תופגז?

דווקא בנושא זה היה מודיעין טוב ולא הייתה הפתעה ולראייה מבצע "משקל סגולי" בתחילת המלחמה שהשמיד את מרבית הרקטות הבינוניות והכבדות. התוצאה היא שרק שלושה פג'ארים נורו לעבר ישראל. כל שאר הרקטות הבינוניות שנורו היו רקטות מתוצרת סורית שהועברו מסוריה לחיזבאללה תוך כדי לחימה. לי אישית היה ברור כבר מתחילת הלחימה שחיפה תופגז.

הפתעות הן חלק בלתי נפרד ממלחמה ולא צריכים להיות מופתעים מזה שיש הפתעות. בדיוק כמו שלאוייב יש הפתעות גם לנו יש. מה שכן הוא ברור הוא שאוייבינו משקיעים מאמץ רב בפיתוח זרוע הטק"ק שלהם ושזרוע זו תיטול חלק מרכזי במלחמה עתידית.
ישן 03-07-2008, 18:30
  pptu1 pptu1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.07.07
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי double_o שמתחילה ב "[QUOTE=האזרח] מנסיוני הקצר..."

סביר להניח ש"ההפתעות" שלנו יתבטאו באופן פעולה מקורי של צהל (אני מקווה) ושימוש בכוח אש שעצם השימוש בו יכניס אותם להלם, ולא הנזק שהוא יגרום(גם מקווה). מבחינת הפתעות טכנולוגיות אני סבור שהחיזבאללה יכול להפתיע אותנו יותר ממה שאנחנו יכולים להפתיע אותו, הרי את היכולות שלנו הם יודעים וידוע להם שיש לנו טכנולוגיה מאוד מתקדמת. גם הטרופי זאת לא הפתעה והם בטח הכינו הפתעות טכנולוגיות וטקטיות כדי להסב נזקים גם נגד צוותים מאומנים עם טרופי על הטנק שלהם.

מעניין אם במערכת הבטחון שוקלים ברצינות איום של נשק נ"ט קינטי לדוגמא, או ששוב מזלזלים בתרחישים "דמיוניים", ושחיל הים לא מתכונן להתמודד מול טילים פשוטים יחסית כמו ה-C802 (כי על פי כמה פרסומים יש לאיראנים טילים מתקדמים יותר, וקראתי כמה טענות שיש להם את ה-SUNBURN הרוסי - וזה כבר יכול להיות סיוט אמיתי. אבל לא מצאתי מקור מהימן לכך).
ישן 03-07-2008, 18:21
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
האם אנחנו מוכנים ומתכוננים להפתעות.
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "שום 'הפתעה' סתם קשקוש של ילד..."

א. האם הימח"ים מלאים.
ב. האם יש דלק ותחמושת בכלים.
ג. האם שינינו את תורת הלחימה והתאמנו לתקופה החדשה?
ד. עם נשק נ"ט החדיש אפילו קבוצה קטנה של לוחמים נועזים ואמיצים מסוגלת לעצור גדודי טנקים ושריון.
ה. אין צורך לענות, רק לבדוק את עצמנו מיליוני פעמים , לפני...ואז לא יהיה צורך בוועדות חקירה.

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 03-07-2008, 20:55
צלמית המשתמש של עומר מסינג
  משתמש זכר עומר מסינג עומר מסינג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.07
Facebook profile LinkedIn profile
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "האם אנחנו מוכנים ומתכוננים להפתעות."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי האזרח
א. האם הימח"ים מלאים.
ב. האם יש דלק ותחמושת בכלים.
ג. האם שינינו את תורת הלחימה והתאמנו לתקופה החדשה?
ד. עם נשק נ"ט החדיש אפילו קבוצה קטנה של לוחמים נועזים ואמיצים מסוגלת לעצור גדודי טנקים ושריון.
ה. אין צורך לענות, רק לבדוק את עצמנו מיליוני פעמים , לפני...ואז לא יהיה צורך בוועדות חקירה.

אם אתייחס ליחידה שלי כיחידה מייצגת של מערך מסויים אז,
א. שלנו ריק עד כלימה
ב. לא
ג. פחחחח - לא
ד. לא רלונטי אלינו
ה. יש עוד חודש וחצי ואז נפנה לעיתונות.

ישן 03-07-2008, 13:32
צלמית המשתמש של Golden Paths
  Golden Paths Golden Paths אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.07

כל זה מאוד מעניין. רק חבל שהניתוח ההיסטורי שלו קצת שגוי במונחים כלכליים.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ככל הנראה, כוונת הכתב היתה לציין כי איתן בן אליהו דיבר על תקציב הבטחון במונחים שיקליים ולא דולריים. אפשר לראות מהגרף של הוצאה לצריכה בטחונית שהקפצת תקציב הבטחון (הרשמי כמובן) לסדרי הגודל שאיתן בן אליהו מציין כחריגים ונובעים משינוי זירתי קרה לעיתים תכופות במהלך שנות ה-80. כמעט כמו הקטנתו. השינוי בניתוח וההתכוננות למערכה בעקבות מלחמת המפרץ הראשונה לא לווה בשינוי תקציבי כה מרשים כמו שהוא ציין. יותר קשור בשינוי מבנה הסיוע האמריקאי והסטת מקורות בתוך התקציב של המדינה לטובת משרד הבטחון.
אם רוצים לעשות קישור בין גודלו של תקציב הבטחון ואירועים היסטוריים אז אפרש קצת את הגרף:
  1. מירוץ החימוש של 1966 עד טרום מלחמת יום הכיפורים נראה בבירור.
  2. הזינוק האדיר בתקציב הבטחון עקב טראומת יום הכיפורים. מלווה בצניחה משמעותית באזור שנת 76-77.
  3. החל מקיצוץ שנבע מסיום תוכנית השיקום של הצבא וכלה בסוף החצי הראשון של שנות השמונים התקציב מזגזג. עד תחילת הקיצוצים הבטחוניים שהתלוו לתוכנית הייצוב, קשה להעריך ללא סקירה היסטורית יותר מעמיקה, עד כמה צה"ל נפגע מהמשבר הכלכלי של תחילת שנות השמונים.
  4. מאז ועד היום חלה זחילה מתמדת בתקציב הבטחון לכיוון ערכים שאפיינו אותו באמצע שנות ה-80. למעט הקיצוץ של המשבר ב2002 בראשותו של בוגי.
גרף אחוז מהתמ"ג מראה לנו עד כמה המדינה השקיעה בצבא לאחר טראומת יום הכיפורים. כמעט 30% מהתמ"ג הושקעו בצבא בתהליך שיקומו לאחר יום הכיפורים. מאז סוף תוכנית הייצוב נטל הבטחון על כלכלת ישראל הולך וקטן. אמנם עדיין אנחנו משקיעים במערכת הבטחון הרבה מאוד כסף בהשוואה למדינות מערב אירופה וארה"ב (כאחוז מהתוצר) אבל ההשוואה שאיתן בן אליהו מבצע בין השינוי שלאחר יום הכיפורים וההבנות שלאחר מלחמת המפרץ הראשונה לא מגובה באיזשהו נתון היסטורי.

המשכיל בעת ההיא, ידום. (ספר עמוס, פרק ה' פסוק יג')

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:00

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר