לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #3  
ישן 14-03-2005, 00:10
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו
 
חבר מתאריך: 17.10.04
הודעות: 8,699
לא בדיוק
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי general_m שמתחילה ב "מערכת "כחלילית" מערכת חריגה..."

המערכת הנ"ל הופעלה במלחמת יום הכיפורים.

במבצע ערצב הופעלה מערכת קרס (בין היתר) על סמך הנסיון שנצבר מהפעלת הכחלילית.

לגבי המערכת עצמה - מדובר אכן בטיל שרייק שכפי שנאמר - הינו טיל אויר קרקע.

על כן חיברו לטיל שלב שני - מאיץ ששיגר אותו לגובה -שם הופעל המנוע להמשך ידוע.

לאחר שיגור "תלמים" לאוויר אל עבר סוללות הנ"מ - שוגרו הטילים וננעלו על קרן המכ"ם עד להשמדה.

מערכת מאולתרת פחות - הקרס (המשוגר ממשאית ומתוך מיכל אטום דומה לזה של פטריוט) הופעלה כנגד המערך הסורי בשל"ג.
_____________________________________
ילדים: קל לייצר - קשה לתחזק


נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 14-03-2005 בשעה 00:14.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #5  
ישן 14-03-2005, 21:58
  yanivib3 yanivib3 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.10.04
הודעות: 371
ועוד..
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "לא בדיוק"

לפני הכחלילית, היתה מערכת שנוסתה לפני מלחמת יוה"כ ונקראה "פופיטר".
המערכת הורכבה מטיל שרייק ללא המאיץ, דבר שגרם לסיכון גדול לצוות ההפעלה שכן
הטנק הנושא היה צריך להתקרב כדי 10 ק"מ מאזור סוללות הטק"א.

לשרייק ולכחלילית היה חיסרון אחד גדול - ברגע שמפעילי המכ"מ כיבו אותו, השרייק היה מעבד
את הנעילה וצולל לאדמה.
עוד בויאטנאם למדו חיילי הויאטקונג (באמצעות יועצים רוסים) טכניקת הפעלת מכ"מ של כיבוי
והפעלה בהפסקות - כך כאשר זיהו מפעילי המכ"מ טילי שרייק ששוגרו לעברם, הם פשוט היו\
מכבים את המכ"מ והטילים היו צוללים לקרקע ללא מטרה.

טילי הקרס\אגרוף סגול\AGM 78 Standard Harm היוו קפיצת דרך גולה לעומת השרייק.
הטיל היה מסוגל לזכור את מיקומו המשוער של הקורן (המכ"מ) גם אם הוא כובה, טווח
הטיל הוארך,ובנוסף נוספו לטיל יכולות כיסוי של טווח תדרים רחב יותר
הכולל את ה-SA-6 שהסב למטוסי ח"א אבידות כבדות במלחמת יוה"כ.

ואכן, ב-1982 כופף המטוס את זנב הטיל.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #11  
ישן 15-03-2005, 23:43
  strong11 strong11 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.11.04
הודעות: 2,109
תגובה ותיקונים
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי yanivib3 שמתחילה ב "ועוד.."

1. הוספת מנוע המגבר לטיל מקורה לא בהכרח בצורך להגדיל את טווח הטיל אלא יותר בצורך לדמות שיגור ממטוס. השרייק הוא בעיקרו טיל שיוט (ולא טיל בליסטי) הנע בפרופיל טיסה קבוע לכיוון המטרה ולכן יש צורך להביא אותו לגובה שיוט מתאים, ממנו יוכל לחפש בצורה אופטימלית את מכ"מי סוללות הטק"א ולהתביית עליהם עד להשמדה. כך עובדים רוב טילי ה ARM למיניהם גם היום וכמוהם גם המזל"טים המתאבדים כמו ה HARPI. בדגמים מאוחרים היה אפשר להמתין לנעילה עוד שהטיל היה תלוי על כנף המטוס ולשגרו רק לאחר מכן (עדיין בפרופיל טיסה אופקי). אולם בניגוד לשיגור ממטוס בגובה רב במהלך טיסה הרי ששיגור מהקרקע (כמו בכחלילית) צורך הן דחף והן דלק רב יותר על מנת להביא את הטיל אל הגובה השיוט הרצוי, מה עוד שמנוע המיועד לשיגור אופקי ממטוס אינו אופטימלי כמובן לשיגור בפרופיל כמעט אנכי ולכן הצורך בהוספת מנוע מגבר ייעודי. כלומר המגבר לא הגדיל את טווח הטיל אלא בראש ובראשונה הביא אותו לגובה המתאים, ממנו יוכל לפעול כהלכה. נכון שהגרסה הראשונה של השרייק ה AGM-45A אכן הוגבלה בטווח ל 10 ק"מ אולם הגרסא הבאה, ה AGM-45B, כבר התברכה בטווח גדול בהרבה של בערך 40 ק"מ ולמיטב ידיעתי כבר הייתה ברשות ח"א במהלך מלחמת יום כיפור, לצד הגרסא הישנה. שימו לב לגודלו של מנוע המגבר - כמעט כגודל הטיל עצמו... הכפלת משקל המערכת והצורך לספק בסיס שיגור יציב דיו היו הסיבות העיקריות למעבר מתובת הזחל"מ לתובת השרמן.

2. החסרונות העיקרים של טיל השרייק, בגרסת האווירית כמו גם בגרסא היבשתית, היו כאמור
א. שני דגמי הטיל יוצרו כל אחד בלפחות 10 בלוקים שונים, שכל בלוק מיועד להנעל על תחום תדר ספציפי בהתאם לאבולוציית מכ"מי החיפוש ובקרת האש הסובייטים. דבר זה כמובן סרבל מאוד את הרכש, התחזוקה, תכנון המשימות והשימוש בטילים הללו. לצורך העניין, טיל שיועד להינעל על מכ"מ חיפוש מדגם P-12 (כמו זה שנחטף במבצע תרנגול 53) הפועל בתדרי תג"מ (VHF) היה חסר תועלת לחלוטין כנגד מכ"מ חיפוש מדגם P-15 הפועל בתדרי תא"ג (UHF) וההפך.
ב. אובדן נעילה והתבדרות בעת כיבוי מכ"מ המטרה, עקב חוסר יכולת לזכור את מיקום המטרה (תולדה של חוסר יכולת למזער אלקט' מתאימה בשנים בהן פותח הטיל). מצד שני כיבוי המכ"מ נטרל במידה כזו או אחרת את סוללת הטק"א או הנ"מ הקני מונחה המכ"מ עליה נורו, ולכן למעשה סייע במידה חלקית להשגת מטרת הגיחה... מדוע חלקית ולא מלאה? מאחר ונטרול מכ"מ החיפוש לא בהכרח נטרל את מכ"מ בקרת האש וההפך - לכן פעמים רבות היה צורך לשגר שני טילים על כל סוללה ולעתים גם יותר, במיוחד כאשר לא היה ברור באיזה ספקטרום תדרים פועלים המכ"מים הללו.
ג. רש"ק הטיל היה קטן יחסית ועל כן רק פגיעה ישירה בקרון המכ"מ עצמו הבטיחה למעשה את השמדתו. המצרים ידעו זאת היטב ומיגנו את אתרי השיגור בסוללות חול ובטונדות על פי התו"ל הסובייטי, מה שהפחית משמעותית את סיכויי ההשמדה הפיזית (פצצות מצרר היו הפתרון האידיאלי לחיסול סוללות הטק"א).
ד. פרופיל הטיסה לפני השיגור היה אופקי ועל כן קל יחסית לחיזוי וגם מסוכן באזורים מוכי טילים.

3. מאידך, השרייק היה
א. טיל זול מאוד,
ב. פשוט יחסית להכנה (מלבד אולי הצורך ולייצב את ראש הביות על הקרקע),
ג. פשוט מאוד לשימוש (הצריך הכשרה מינימלית של הטייסים)
ד. ניתן לשיגור ממטוסי העיט והקורנס כאחד
ה. בשמי מערב סיני הבהירים היה ניתן בדרך כלל להבחין מהקרקע בשיגורי שרייק ממרחק רב יחסית, מה שיכול היה בתיאוריה להביא לשיתוק אגד טק"א מצרי שלם, מאחר ולא היה ברור על איזה מן הסוללות עומדים הטילים להתביית.
על כן גם נעשה בו שימוש מסיבי וטילים רבים כאלו סופקו במסגרת הרכבת האוירית, כולל בלוקים מאוחרים יותר שידעו להתמודד ולו חלקית גם עם התדרים בהם פעלו מכ"מי מערכת ה SA-6 וכן מערכי נ"מ קני מונחה מכ"מ נייחים וניידים כאחד.
רוב חסרונותיו של השרייק קבלו מענה בטיל המגודל שירש אותו, האגרוף הסגול, שחסרונו הגדול היה תג מחיר גבוה בהרבה ומורכבות טכנית גבוהה. היורש האמיתי היה כמובן ה HARM המאוחר יותר.

4. לפי עניות דעתי מערכת הכחלילית לא הייתה מבצעית בזמן מלחמת יוה"כ ובוודאי שלא נעשה בה שימוש מבצעי במהלכה! (זה מזכיר לי את מיתוס מטל"ר העברי / חביב...). עדות נוספת לכך היא העובדה שהשרמנים ששמשו כבסיס לכחלילית היו בעברם טנקי M51 (תובת M4A1 מאוחרת עם החרטום המחודד ומזקו"ם רחב), שהיו עדיין טנקים פעילים מאוד במלחמת יוה"כ והוצאו משימוש בהדרגה רק אחריה, עם הגעת משלוחי הענק של טנקי מג"ח חדשים.
בכל מקרה מערכת הכחלילית הוגדרה כפתרון ביניים בלבד - STOP GAP - עד לפיתוח מערכת הקרס ומספר המערכות שנבנו (במפעל רמת"א של התעשיה האווירית?) היה לא גדול בהרבה ממספר הכלים שמוצגים היום בחצרים. ברגע שהתברר שטיל השרייק אינו אפקטיבי כנגד מערך ה SA-6 וה ZSU-4-23 ברור שלא היה עוד טעם בהמשך פיתוח או פריסת המערכת הנ"ל.

5. הערות נוספות
א. שימו לב שלא רק האמריקנים ואנחנו עשינו שימוש בשרייק אלא גם הבריטים במלחמת פוקלנד, (שבישראל כמעט לא התייחסו אליה בזמנו מכיוון שהתרחשה במקביל למבצע של"ג...) וזכו להצלחה מוגבלת יחסית לאופרציה הלוגיסטית שנדרשה על מנת להרים את המבצע. מחוסר ברירה הם בחרו במפציצי וולקן ענקיים כפלטפורמת השיגור והוציאו לפועל שתי גיחות בלבד (16 שעות טיסה הלוך חזור! כמו מלוס אנג'לס לישראל!) במהלכם ירו למיטב זכרוני בסך הכל 4 טילי שרייק בניסיון שניתן להגדיר אותו ככמעט נואש לשתק את מכ"מ הגילוי הבודד מדגם ה AN/TPS-43 שהארגנטינאים פרסו בצעד מבריק בפורט סטנלי (דרך אגב אותו מכ"מ מעולה משמש גם את מערך הבקרה של ח"א).

המבצע דל התוצאות הסתיים בתסבוכת דיפלומטית חוצת גבולות, כאשר אחד זרנוק התדלוק של אחד המפציצים שהשתתפו בגיחה נשבר בעת נסיון תדלוק אווירי, מה שאילץ את צוותו לבצע נחיתת אונס על המסלול הראשי של שדה התעופה הבינלאומי של ריו דה ז'נרו לעיניהם המשתאות של אלפי נוסעים ועובדים, כאשר הוא נושא על כנפו את אחד מטילי השרייק, שסופקו לבריטים בחשאי על ידי ארה"ב אחרי תחילת המלחמה (ובניגוד ברור להצהרה של האמריקנים על "אי מעורבות" מצדה בקונפליקט בין שתי מדינות ידידותיות לה...)

ב. יניב - הויאטקונג היה כידוע הזרוע הלא סדיר של צפון ויאטנם וכמובן שלא הפעיל מערכות נ"מ מונחות מכ"מ... אתה מתכוון בוודאי לצבא צפון ויאטנם - ה NVA .
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +3. השעה כעת היא 13:47

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2019 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר