לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-07-2008, 20:03
  גמל קוטב גמל קוטב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.01.07
סיפורים ממלחמת לבנון השניה

הסיפורים לקוחים מהספר "על הניסים"

פלוגה ב' פרצה בית אחר בית תוך כדי שימוש בנוהל הפריצה של צהל. נוהל שהוכיח את עצמו בהצלת חיי החיילים. מח"ט החטיבה היה עם הכוח תוך כדי שהוא בוחן את ההסתערות שלהם ומידי פעם פורץ בראש הלוחמים. כשהם מגיעים לאחד הבתים הוא מורה להם פתאום. לבית הזה מסתערים "על יבש".

"מה" שאלו החיילים בתדהמה.

"על יבש!! שמעתם. זו פקודה".

אם החיילים לא היו סומכים על המפקד שלהם שסיכן את נפשו כמותם ורץ עימהם לתוך האש הם היו בסכנה גדולה. אבל הם שמעו לו, הם סמכו עליו למרות ההוראה המשונה. בחשש גדול הם פרצו את הדלת בבעיטה עם קנים שלופים. בלי רימונים. בלי צרורות. נסוגים אחורה ו,,,כלום. שום אש לא נפתחת עליהם מהבית.

הם מתקדמים לאט לאט עם עיניים פתוחות לכל כיוון. אולי מישהו מכיל להם מלכודת אש. לאט לאט הם נכנסים לבית ורואים שלוש טילים על הכננות שלהם מכוונים לעבר ישראל. כל אחד מהם עם שעון שאמור להפעיל אותו בשעה היעודה, עם אפשרות להפעלה מרחוק על ידי מי שהשלט בידו.

"מזל" אמרו החיילים זה לזה.

רימון אחד שהיינו משליכים בפריצה, היה מפוצץ את שלושת הטילים בבת אחת עלינו.

"איך ידעת?" שאלו החיילים את המפקד.

עכשיו הוא היה נבוך. "איך ידעתי?"

"לא ידעתי!" הוא הודה בענווה.

זה קרה למ"פ של פלוגה ב'. הם טיהרו בית והחליטו להעביר בו את הלילה. אחרי שהחיילים התמקמו בתוך הבית עלה חשד קל בליבו של המ"פ. הוא נזכר כי הם לא טיהרו את המרתף. יש קומת כניסה ואולי שם מסתתרים מחבלים.

ירד המפקד למטה לקומת הכניסה והוא רואה שם ערימות של עלי טבק מונחים אחד על השני אחרי היבוש. הם היו מוכנים לקראת אריזה ושליחה.

הערימות הגיעו לגובה רב. כנראה שבעל הבית הזה התפרנס מגידול או מסחר בעלי טבק וכל הרחבה היתה מלאה ערימות. מה יעשו עכשיו? איך יבדקו בין כל הערימות הללו.

עוד הוא מסתכל על המקום ושוקל את האפשריות לבדוק את השטח פתאום מתרוממים שני מחבלים עם ידים מורמות.

"זה היה מזל גדול" אמר המפקד "אם היינו צריכים לחפש את המחבלים הללו - היינו צריכים כמה וכמה שעות. אם הם היו מנהלים איתנו קרב - זה היה עלול לעלות בחיים של כמה חיילים. אם הם היו מדווחים בקשר למפקדים שלהם שאנחנו שוכנים בתוך הבית - אנחנו היינו הופכים למטרה של המחבלים. למזלינו נפל עליהם פחד".
רק אחרי חקירה התברר שאחד מהם היה אחד מהחוטפים של שני החיילים. אלה שבעקבות חטיפתם החלה כל המלחמה.

מספר נתאי מורגנשטרן. נסים אתה מחפש? כל כך הרבה נסים היו לנו ולחברים שלנו. לא היה רגע בלי נס. בכל זאת אתה מחפש משהו. אספר לך:

חבר שלי מגיסט. הוא היה בקרב עם חברים שלו מול כיתה של חיזבאללה. כשהוא מחפה עליהם בכוח האש הרצחני שלו. מאות כדורים בדקה.

תוך כדי הקרב הוא שומע תנוע חשודה מאחוריו. לקח לו שניה להבין שאיגפו אותם מאחור וכמו שהוא למד בכל התרגילים והאימונים הרבים מיד הוא מרים את קנה המ"ג ובתנועה סיבובית הוא מסובב את גופו עם המ"ג וסוחט את ההדק עד תומו. המטרה היתה ברורה. אם מישהו תיכנן להפתיע אותו מאחרו. זה יהיה סופו.

ובכן - מעצור!

ה' ירחם! הוא אומר לעצמו. "מעצור" בנשק באמצע הקרב זה לא רק הסוף של החיים שלו. זה הסוף של היחידה שלו. היא כל כך צריכה את כוח האש שלו באמצע הקרב.

אבל מיד הוא החוויר ועמד נדהם. אלא לא היו אנשי חיזבאללה. אלה היו חיילו צהל שבאו לעזור להם להם.

מספר גלעד משילה. היינו בבינת ג'בל. גדוד של גולני.

מחלקה אחת תפשה את אחד הבתים לתצפת ולחפות על המחלקות האחרות שסיירו בבית. המחלקה שלנו שסיירה בישוב הגיעה לסביבות הבית שבו שכנה מחלקת החיפוי. משום מה המ"מ שלנו לא ידע על הכח שנמצא בבית הזה.

התצפית של המחלקה שלנו מזהה שיש בבית אנשים, שואלים את המפקד והוא מורה להתכונן להתקפה. כולנו מתארגנים במערך קרבי. הקפנו את הבית. יחידת חיפוי. טילים בהיכון. מטילי הרימונים בעמדותיהם.

אחרי ירי של ריכוך נכנס יוחנן הנגביסט עם ה"נגב" שלו לתוך החלון לוחץ על ההדק ומסובב את הכלי, לקצור כמה שיותר מחבלים שאולי שוכבים על הרצפה.

יוחנן הוא אחד החיילים המאומנים ביותר במחלקה שלנו. שנים הוא מתאמן במקצוע שלו והנה "מעצור".

הכלי לא רוצה לירות!! מעולם זה לא קרה לו.

החברים שלו שמצפים לשמוע את הטרטור המקלע של יוחנן. הם לא שומעים כלום. הם מבינים יש תקלה. יוחנן בצרות. הוא צמוד למבנה של המחבלים והנשק שלו לא יורה. הם ממטירים אש מדויקת לכיוון החלון לחפות עליו.

יוחנן שהכדורים שורקים מכל הכיוונים סביבו משחרר ביעילות את המעצור ומנסה לירות שנית.

שוב מעצור!

שני מעצורים!!

מה קורה פה? מלחמה!!?!

הוא מתפעל את המעצור השני תחת האש ושוב מנסה לירות.

ו,,, שוב מעצור.

מעצור שלישי. המפקד כבר מזיע. "מה קורה לך?" הוא מסנן. אין לו אפשרות לוותר על שירותיו של יוחנן ולהסיג אותו לאחור.

"אש" – יוחנן לא צריך שיגידו לו יותר מפעם אחת. אבל הכלי לא יורה. הוא שולף את הנגב מהחלון, דורך ושוב מנסה לירות.

שוב מעצור.

יוחנן מתחיל להלחץ. מדובר כאן בחיים.

החיילים מבפנים גם הם רואים את הקנה של הנגב נכנס לתוך החלון. הם מנסים לברוח ואין לאן. כוח האש של הנגב הזה הוא רצחני. למזלם הנשק הזה לא יורה. אבל, מנין לחיזבאללה מקלעים כאלה תוצרת ישראל.

אולי?

אולי אלה חיילי צהל?

אולי יש כאן טעות?

הם צועקים לחייל שיורה עליהם "צהל".

במהומה הזאת יוחנן לא כל כך מקשיב לצעקות. הוא מנסה לתפעל את הנגב שלו. תקלה כל כך חמורה. הוא מסכן את כל החברים שלו. הם סומכים עליו. הם מחפים עליו בכלי הנשק הקלים שלהם. אבל הכוח העיקרי בידו והוא לא פועל.

גם המפקד בלחץ.

תקלה כזאת. אף פעם לא הייתה להם. שבע מעצורים!

לאט לאט הם שומעים את הקול שעולה מהמבנה המותקף: "צהל צהל"

"חדל אש" צועק המפקד וכולו מזיע.

החיילים נכנסים למבנה בבהלה. הם נכנסים לראות אם אפשר להציל משהו. ו,,נס. רק חייל אחד נפצע פצעים קלים מכל האש הזאת.

את הסיפור הזה שמעתי בתוך המלחמה. קצין בדרגת סגן אלוף ביקר בביתי וסיפר לי סיפור מדהים ביותר. לסיפור הזה אחר כך שמעתי אימות מאחד החיילים שהיו בשטח. הוא סיפר לי אותו בלשונו. ממש מדהים.

עמדת תצפית של צהל שהייתה מוסווית בשטח זוהתה על ידי החיזבאללה. הם ירו עליהם טילי נ"ט. הרגו כמה חיילים וסיכנו את כל השאר.

כמה מאות מטרים משם הייתה פלוגה של חיילים מאותה יחידה. החיילים שמעו שחברים שלהם נפגעו מאש מחבלים ואין אפשרות לחלץ אותם. בלי שום פקודה הם יצאו בריצה לחלץ את החברים שלהם הפצועים. הם רצו כמו מטורפים מהמקום שלהם למקום החברים שלהם.. רצו שפופים תחת האש. טילים עפו עליהם מכל עבר אבל הם רצו במסירות מדהימה וחילצו את כל החברים שלהם פצועים או חללים.

הפינוי היה תחת אש תופת וברוך ה' אף אחד לא נפגע בפינוי הזה. אחרי הפינוי התברר שהשארנו בשטח חלקי גופות ומסמכים סודיים שאסור להם ליפול בידי המחבלים.

החיילים שפינו את הכוח ביקשו לחזור לשם במהרה. הם לא הסכימו שחלקי גופות של חבריהם יפלו לידי החיזבאללה. הם ידעו את הסיכון וביקשו בכל לשון לחזור ולהביא חלקי גופות חבריהם לקבורה.

גם הציוד הרגיש שהיה שם היה צריך לחזור לידי צהל. אסור שציוד רגיש כזה יפול בידי המחבלים. התוכנית הייתה לצאת לשם בחסות החשיכה ולאסוף את כל מה שהשארנו. לא ידענו איך נוכל למצוא את חלקי הגופות של חבירנו שהתפזרו לכל עבר בשעה שפגע בהם הטיל. קיונו שה' יהיה בעזרינו.

בשעה שיצאנו מהבסיס שלנו הצטרף אלינו חתול קטן. זרקנו עליו אבנים, הוא התרחק קצת וחזר אלינו. כל פעם שניסינו לגרש אותו הוא ילל. פחדנו שהוא יגלה אותנו, אבל הוא התעקש להזדנב אחורינו כל הדרך עד שהגענו למקום התצפית.

וזאת לדעת כי ההליכה שלנו היתה של שתים שלוש קילומטר. היא לא דרך ארוכה במיוחד אבל זו היתה הליכה בתנאי קרב שכוללת השתופפויות. שכיבות ארוכות. קידום של חלק מהחיילים. בקיצור ההליכה הזאת לקחת כמה שעות. במשך כל השעות הללו החתול הקטן הזה לא עזב אותנו.

כשהגענו למקום שבו נפגע היחידה לפתע נעלם לנו החתול. הוא יצא לכיוון השדה המקיף את נקודת התצפית והחל לילל בכל הכוח.

"רק זה חסר לנו. הוא יגלה אותנו" לא יכולנו לירות בו. שלחנו מישהו שיתפוס אותו בשדה. החבר שיצא ללכוד את החתול ראה שהוא לא בורח כלל מפניו. הוא עמד ליד חלקי הגופה של החבר שלנו. לא נגע בהם ורק ילל. בעת שאספנו את חלקי הגופה הוא הלך למקום אחר וגם שם החל לילל. עוד לא הבנו מה קורה. גם במקום השני היו חלקי גופה.

חזרנו למחנה בעוד לילה עם כל הציודים וכל מה שחיפשנו אחריו.

את הסיפור הזה שמעתי מהרב של פיקוד המרכז הרב מכלוף בנימין. הוא סיפר לי על מפקד נגמ"ש מגדוד 13 שהמשימה שלו היתה להביא אספקה של מזון לחיילים שהיו בקרבות בשטח.

בכל פעם שהוא נסע הוא ניצל את כל המקום בנגמ"ש עד תומו. הוא היה אומר אם אני כבר מסתכן למענם, לפחות שאביא להם את כל מה שהם צריכים, והיה מעמיס על הנגמ"ש שלו עד סוף המקום שהיה לו בתוכו. לפעמים הוא היה מעמיס עד כדי מסירות נפש. איך עושים את זה?

כל חייל יודע שהמקום הבטוח ביותר בנגמ"ש הוא בתוכו. מי שמוציא את ראשו החוצה, נמצא במקום חשוף לרסיסים, לצלפים ולכדורים טועים. המפקד שלנו העמיס את הנגמ"ש שלו עד החרטום וכשהוא בא להיכנס לתוכו, כבר לא היה לו מקום בתוכו.

מה הוא עשה?

דחס קצת את המצרכים ועמד בתוך הנגמ"ש כשפלג גופו העליון היה בחוץ. כך הוא נסע לאורך הציר עד שפגע בו הטיל. טיל והמפקד הזה ניצל.

איך קרה הדבר?

הטיל פגע בבטן הנגמ"ש. מסתבר שקופסאות שימורים הם מגינים טובים בפני רסיסים. כל האוכל שהוטען בבטן הנגמ"ש ספג את כל עוצמת הפגיעה. כל פלג גופו העליון של המפקד שהיה בחוץ לא נפגע כלל.

שמואל מרקו שירת במלחמה כמג"ד בגדוד מילואים:

היו הרבה נסים שקרו לנו, אני לא רוצה לספר כי אפשר להסביר אותם בצורה טבעית ולכן אתמקד בסיפור של נס ברור. שראיתי אותו מול העיניים שלי. חי.

אחת החיילים שלי הגיע עם האוטו הפרטי שלו כמו הרבה אחרים. באחד הימים הוא היה צריך להתקשר לביתו וביקש ממני רשות לדבר מהמכונית הפרטית שלו.

הסכמתי. למה לא?

הרכב שלו חונה קרוב למקום הכינוס של החיילים. אם אצטרך אותו אוכל לקרוא לו בלי שהיה של זמן. הוא יצא לשוחח ברכב ואני הסתכלתי עליו כשהוא יוצא ומדבר ברכב ולפתע בלי שום סיבה נראית לעין הוא לקח את הפלפון בידו, יצא מהמכונית, התרחק ממנה למרחק רב. תוך כדי שהוא ממשיך בשיחה.

ראיתי אותו יוצא, התפלאתי. האוטו שלו ממוזג, יש לו פרטיות. מאוד נוח לשוחח בדיבורית. למה הוא עוזב את האוטו לשוחח בחוץ כשכל אחד יכול להתקרב ולשמוע את השיחה?

התמיהה שלי לא לקחה זמן רב מידי.

שניות אחר כך נשמעה צפירה ומיד אחר כך נפילה של טיל שפגע פגיעה ישירה ברכב שלו. רכב שהוא ישב בו דקה לפני כן.

מספר אלעד: גוייסנו למלחמה בצו שמונה כצוות תמיכה של תותחנים. כל הזמן היינו נותנים סיוע ליחידות שנלחמו בלבנון מחוץ לגבול. למרות שהלחימה שלנו לא הייתה כל כך מסוכנת כמו של החי"ר שנכנסו לתוך לבנון, גם אנחנו ראינו את יד ה' פועלת איתנו פעם אחר פעם.

אנחנו יורים ממרחקים מאוד גדולים. יכולת הפגיעה שלנו היא בטווח של חמישים מטר מרובע. כל מי שנמצא בטווח הזה עלול להפגע מהרסיסים שלנו. קשה לנו לפגוע במטרה נקודתית.

פעם אחת ביקשו מאיתנו לפגוע ברכב שהיה במרחק כמה קילומטרים מהסוללה שלנו. הרכב הזה היה רכב של רבי מחבלים והוא התקרב ליחידה שלנו שהיתה בתוך לבנון..חיל האויר לא היה יכול להפגיז את הרכב הזה והיה חשוב לצהל להשמיד את הרכב הזה על יושביו.

זה לא פשוט לכוון לרכב ממרחק כל כך גדול. שמנו את המטענים והתפללו שהמטענים שלנו יפגעו במטרה. ליתר בטחון שלחנו שני מטענים. אם לא יפגע הראשון אולי יפגע השני. בפועל פגענו פגיעה ישירה במכונית בשני הפעמים.

מסתבר שהרכב החשוד הזה היה עמוס מטעני חבלה. כיון שמיד אחרי שפגענו בו היה פיצוץ משנה של חומרי נפץ רבים מאוד שהיו בתוכו ומיועדים לפגוע בחיילי צה"ל.

בפעם הזאת אנחנו מודים לה' על שפגענו. אבל פעם אחרת הודינו לה' שלא פגענו. קצין הטיווח שלנו שמודיע לנו להיכן לשלוח את המטענים שלנו טעה באחת הפעמים וטיווח אותנו למקום שבו הוא נמצא ולא היכן שנמצאים המחבלים.
הוא שהה בבית עם עשרות חיילים ואנחנו ירינו לפי ההוראות שלו את המטען הראשון. הפגז שלנו חתך את הרעפים של המבנה שהם שהו בו אבל נחת בחדר שלא היו בו חיילים.

"הפסק אש!" הוא צעק לנו.

הפסקנו. כשהתבררה הטעות הודינו לה' על הטעות.

אני הכותב זכיתי לשמוע את ההשלמה של הנס הזה מהחיילים שהיו בתוך הבית. הם מספרים שהפגז חדר ארבע קירות ונפל על מצבור חומרי החבלה שלהם שהיה בחדר המדרגות. ו,,, לא התפוצץ.

מעוצמת הנפילה של הפגז נהרסו קירות ותיקרות. ממש הרס רב. "אנחנו היינו בטוחים שמישהו נפגע אבל לא. אחרי הפיצוץ כולנו ניקינו את האבק. ושברי הקירות שהיו עלינו, הסתכלנו אחד על השני וכולם היו שלמים, בלי שריטה.

ציוד התחמושת שהיה לנו נפגע קשות. רימונים וטילים ושאר אמצעי לחימה. אבל ברוך השם הם לא התפוצצו ולא היו נזקים בנפש. היו לנו טילי "לאו" אחד הטילים שהיו במחסן קיבל מכה מהפגז ונדרך. הוא היה מכוון אל המקום שבו היו החיילים.

תתארו לעצמכם שהוא היה מתפוצץ עלינו.

אחד הקצינים שלנו היה שבועיים לפני החתונה שלו. הוא ראה את הטיל דרוך ופתוח מוכן לפעולה כל שניה, זו סכנה נוראה. הוא חשש שהטיל יפעל בתזוזה קטנה. לקח אחריות והסיט בזהירות את הראש של הטיל החוצה. מסתבר שהתזוזה הקטנה הזו הספיקה. הטיל התפוצץ ועף כלפי מעלה.

הקצין הזה שהטיל היה בידיו ניצל בנס.

תחשבו על אפשרות שהטיל הזה היה פועל לפני שהקצין הסיט אותו. כולנו היינו בסכנת חיים של ממש. תחשבו על כך שרק נגיעה קלה הפעילה אותו.

סיפר הרב אפרים בן שחר. היינו במילואים בגדוד טנקים וקרתה לנו טעות נוראה. ראינו חיילי חי"ר וקיבלנו פקודה לירות עליהם. קשה לי מאוד עם הסיפור הזה, כיוון שאחר כך התברר שהם היו חיילי צהל וחלק מהם נפגעו.

כשהתבררה הטעות, היינו נדהמים. לא ידענו מה לעשות עם עצמינו. הייתה לנו תחושה מאוד מאוד קשה. אבל מיד אחר כך הסתובב הטען שלנו ואמר: אני לא יודע אם מישהו ממכם מאמין באלוהים. אבל טעיתי. במקום במקום פלש"ט ירינו ח"ש".

להסביר קצת את המושגים למי שלא מכיר טנקים. ה"טען" הוא זה שמניח את הפגזים בתוך התותח של הטנק. כדי לפגוע בטנקים אחרים יורים פגזי ח"ש – חודר שריון. הם פוגעים במטרה נקודתית. כדי לפגוע בחיל רגלים יורים פגזים שמתפזרים לאלפי רסיסים בשטח מאוד גדול – פלש"ט.

הטענים לעולם לא טועים בסוגי הפגזים. זאת המקצועיות שלהם. הם יודעים כל פגז איפה הוא נמצא בתוך הטנק שלהם. הם ישנים עם הפגזים הללו. הם מתפעלים את הטנק שלהם בחשיכה. הם יודעים להרגיש כל פגז במיחוש היד.

לעולם לא קורה לטנקיסט שהוא טועה בפגז שלו.

הפעם זה קרה.

נערך לאחרונה ע"י גמל קוטב בתאריך 13-07-2008 בשעה 20:26.
חזרה לפורום
ישן 13-07-2008, 21:25
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי גמל קוטב שמתחילה ב "סיפורים ממלחמת לבנון השניה"

יש לי מעט אי נוחות עם סיפורים כאלה.

הנה דוגמה למה, בלי להיות קטנוני.

קצין במילואים מרצה לפני צוערים בבה"ד אחד. אני אחד הצוערים. הקצין מספר על מבצע יונתן ומפרט את גודל הנס בכך שחיל האויר והכוחות הלוחמים ידעו להגיע בדיוק אל היעד ולהתמצא בשדה התעופה. הרי השדה באוגנדה, מדינה אפריקאית רחוקה ולא חשובה ומאין להם לחיילי צה"ל מודיעין על אזור המטרה?
לשיטתו והסברו באותה הרצאה- נס.
במציאות, חברת סולל בונה בצעה שיפוצים ועבודות בינוי בשדה של אנטבה דווקא, ולכן היה מודיעין על אזור המטרה.
טענתי כנגד אותו קצין, שהוא טועה ומטעה. אם כבר רוצה אתה להכריז "נס", הרי שעליך לספר את הסיםור האמיתי ולומר- הנס הוא בכך שהמטוס נחטף דווקא אל השדה שעליו יש איזשהו מודיעין, גם אם לא מעודכן ומוטל בספק. הרי יכלו גם להנחית את המטוס בשדה בדג'יבוטי, ואז לך תבנה מבצע חילוץ?

ועוד נקודה מעצבנת וקנטרנית-
ח"ש בלחיץ פלאשט במחשב שפוגע במקום אליו כיוון התותחן? צריך שיהיו תנאים מאוד מיוחדים לירי שכזה.

ולסיכום- אני מקווה שאצלנו הנס ימנע את הקרב, יותר טוב בלי מלחמה.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

חזרה לפורום
ישן 13-07-2008, 21:59
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "יש לי מעט אי נוחות עם סיפורים..."

גם לי יש אי נוחות מסיפורים כאלו.
נכון שצריך להכיר בניסים ולהודות על כל הטובות והנפלאות שקורים לנו בכל רגע (הרב הרוש, שנחשב למטיף ומחזיר בתשובה גדול, מציע בכל רגע להודות על הטוב: תודה לכיסא שנתן לי לשבת עליו. תודה לנגר שייצר את הכיסא. תודה לבורא עולם שברא את העץ וכו'. וזה כבר דיון לפורום מה שבכיפה). אבל, לא צריך לאנוס את המציאות לייצור ניסים גלויים ונסתרים.

גם לי הסיפור של ח"ש במקום פלאשט נראה משונה מאד:
א. ח"ש בלחיץ פלאשט יפגע ארוך מאד.
ב. תהליך הטעינה של הפלאשט הוא ייחודי ואין שום סיכוי בעולם לטעון ח"ש במקומו.
מה שאולי היה יכול לקרות זה שירו חוצצן במקום חלולן. גם זה נס נחמד אבל קצת פחות גדול.
אני מציע למלקטי הניסים לקבל יותר את שיטת הרב הרוש הנ"ל ולהודות גם על ירי חוצצן במקום חלולן, אפילו בלי להפוך את החלולן לפלאשט. הקב"ה מייצר מספיק ניסים גם מבלי שתוסיפו ותעברו על "כל המוסיף גורע" (וראה פירש"י לד"ה "ולא תגעו בו" בפרשת בראשית).

חזרה לפורום
ישן 14-07-2008, 11:37
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי גמל קוטב שמתחילה ב "סיפורים ממלחמת לבנון השניה"

זה מזכיר את הסיפור שמפיצים מחזירים בתשובה על המלצרית מ"סבארו" שניצלה בזכות ניסים ונפלאות. סיפור מאוד נחמד, רק שאחיה של המלצרית ז"ל שלא ניצלה כלל נפגע מאוד כל פעם שהוא שומע אותו.

ועכשיו ברצינות - אם אל רב עוצמה שכזה שמסוגל לסדר מעצורים, להחליף פגזים וכו' לא מסוגל לכוון פצצה של חצי טון אל חדרו של נסראללה או לגרום לארנבת ב12 ביולי להחליט לנגוס בישבנו של איש חיזבאללה ולחשוף את המארב נגד כוחותינו... נו, הייתי אומר שכדאי שכולנו נעבור להתפלל לאלוהי הזרטוסטראנים - הוא אמנם לא עשה שום דבר מועיל עבור מאמיניו באלף השנים האחרונות, אבל מצד שני הוא פחות ילדותי ופחות מזיק להם.
חזרה לפורום
ישן 14-07-2008, 11:50
צלמית המשתמש של קורנסון
  קורנסון קורנסון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.04
די, עבדול, אתה כזה עוכר ישראל
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "זה מזכיר את הסיפור שמפיצים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
ועכשיו ברצינות - אם אל רב עוצמה שכזה שמסוגל לסדר מעצורים, להחליף פגזים וכו' לא מסוגל לכוון פצצה של חצי טון אל חדרו של נסראללה או לגרום לארנבת ב12 ביולי להחליט לנגוס בישבנו של איש חיזבאללה ולחשוף את המארב נגד כוחותינו... נו, הייתי אומר שכדאי שכולנו נעבור להתפלל לאלוהי הזרטוסטראנים -

הרי התשובה לכך ברורה. הסיבה שלא הגענו לתוצאות המבוקשות היא בגללך. אם לא היית כזה קטן אמונה, דברים היו נראים אחרת לגמרי.
בכלל, איזה מן שם זה עבדול, אתה ערבי או משהו?

חזרה לפורום
ישן 16-07-2008, 21:58
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי y o g e v שמתחילה ב "ממש עוכר ישראל... כל מלחמות..."

יחסית למישהו שמגיב כביכול בשם הצד ה"תורני", אתה משלב יפה סגנון משתלח נמוך עם שגיאות מגוחכות בעברית.

אני מעדיף להתוכח עם עבדול בניחותא על פני הסכמה איתך, למרות שאני יהודי מאמין ודתי על פי דרכי.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

חזרה לפורום
ישן 16-07-2008, 22:24
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי גמל קוטב שמתחילה ב "אי אפשר להתווכח ב"ניחותא" על..."

סלח לי על הפשטנות, אך לגבי לפחות, האמונה באלוהי אברהם, יצחק ויעקב אינה מסתכמת בספירת ניסים ברמת ההשגחה הפרטית.
חונכתי להסתכלות שונה. לכן הצלילה הזו לחיפוש אחר אירועים חיוביים ברמת המיקרו או הנאנו תוך התעלמות מאירועים אחרים המשפיעים על פרטים אחרים ועל עמנו כשלם נראית לי מגוכחת ותלושה.
זה מטריד אותי הרבה יותר ממישהו ששמח למצוא מכנה משותף איתי ופשוט אינו "רואה" את נושא היחס לאל בדיוק כמוני.
אזכיר לך שגם לרחל אימנו היו תרפים מתחת לישבנה כשישבה על הגמל בצאתה מבית אביה, שרות לא עברה גיור כהלכה למרות שהמגילה היתה עשירה בפרטים על שלל נושאים אחרים, שאהרון אחרי משה בעצמו סייע לעם לצקת עגל זהב ובוודאי יש מקרים נוספים שניתן להדגים דרכם קשיי אמונה אצל יהודים גמורים.
ועוד לא אמרתי כלום על תופעת העדר השערורייתית של נהירת יהודים בהמוניהם לביצוע מעשים פולחניים על קברים של יהודים מתים לשם השגת סגולות שונות ומשונות.

אל דאגה- אני עדיין נינוח למרות שהנושא בוער בי ואין לי ספק שהוא מרכז חיי.

חזרה לפורום
ישן 17-07-2008, 00:51
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "סלח לי על הפשטנות, אך לגבי..."

נראה לי חשוב להבהיר שגם אם אתה מתייחס לעצמך כ"יהודי מאמין ודתי על פי דרכי" אף אחד מהממסד הדתי לא היה מגדיר אותך כדתי (ויש לי הרבה מאד הערכה כלפיך, למרות שאני טוב ממך בקריאת מפה זוכר איך נראות רפאת וא-זאוויה מעלי זהב?)

חזרה לפורום
ישן 17-07-2008, 06:52
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "נראה לי חשוב להבהיר שגם אם..."

זה בסדר גמור, ולכן כתבתי "דתי על פי דרכי"

חוץ מזה, טוב אולי לקבל בראש מדי פעם כדי שלא יעלה לשם השתן ואני משתדל לתת למידע מועיל מאחרים לחדור את שכבות ההגנה של "אני יודע הכי טוב"...

אגב הממסד הדתי, אל תרתח, אבל אם אנחנו מצווים לאהוב אפילו את הגר, לא צריכה להיות לחבר'ה בעיה גדולה מדי עם אחד כמוני, חוטר למשפחת השל"ה הקדוש ובן לבית שבדרון...

חזרה לפורום
ישן 17-07-2008, 08:27
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי y o g e v שמתחילה ב "ממש עוכר ישראל... כל מלחמות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי y o g e v
ממש עוכר ישראל...
.

נו, אם לזלזל בסיפורי מעשיות וכשפים זה להיות עוכר ישראל, אז אני עוכר ישראל. זה עדיף על פני להיות בצד של השקרנים ומאחזי עיניים שמפיצים סיפורים כגון זה:
http://info.org.il/irrelevant/item....892769426642646

ציטוט:
כל מלחמות ישראל היו ניסים...
.

באמת? אז מה תגיד לאלו שמתו בן? שאלוהים שלך שנא אותם, שאין לו מושג מה הוא עושה או שהוא שיחק פוקר עם אללה והם היו הז'יטונים?

על כל אחד שזכה ל"נס" יש כמה שלא. מה תגיד למשפחות - לא מגיע לכם?

ציטוט:
אנשים ראו את זה בעיניים...
.

יש גם כמה כפריים בפורטוגל שטוענו בזמנו שלא פחות מ100 אלף איש ראו את השמש רוקדת וקופצת בשמיים ואת אמא-ישו דופקת ביקור:
http://en.wikipedia.org/wiki/Miracle_of_the_Sun

זה אומר שזה נכון? למה את לא מוכן להאמין להם? אני חושב שמדובר באוסף של דמיונות ובלבולי מוח, אבל אם אתה כבר מאמין בנס אחד, למה לשלא תאמין בעוד כמה? זה לא נס כי זה נוצרי? זה מעולם לא הפריע למחזירים בתשובה שהעתיקו סיפורי-נפלאות נוצריים והשמיטו את הבן של יוסי מהנגריה בסוף...

ציטוט:
יש הוכחות..
.

אילו הוכחות? סא"ל אמרו-לי ורס"ן שמועתי?
במה העדויות והסיפורים האלה טובים יותר מנס שק המקרלים של תומס הקדוש? עובדה שיש הרבה יותר אנשים בעולם שמאמינים שתומס הקדוש, ניקולס הקדוש (מוכר יותר כסנטה-קלאוס) ועוד כל מיני כמרמרים ונזירזירים שקוראים להם מה-שמו הקדוש עושים להם ניסים, מאשר יהודים שמאמינים באותו דבר רק עם "הצדיק" במקום הקדוש.

ציטוט:
אבל ככה זה בכל דור יש תמתבוללים שלא מאמינים ולא רק שלא מאמינים מסיטים תרבים ומפרסמים את משנתם..
.

ומה קרה, זה מאיים על אמונתך התמימה? אם הניסים כל כך אמיתיים אז איך זה שאתה מפחד כל כך מזה שינסו להפריך אותם? קצת תחרות חופשית בין רעיונות עוד לא הרגה אף אחד - חוץ משקרים ומקורות פרנסתם של שקרנים.

ציטוט:
ובכל דור ודור תראו איזה בעיות הם יוצרים....
.

הייתי אומר שמצאת לך אל די מזופת. אם קורה לך משהו טוב זה נס ואין לך שום דרך לדעת למה זה מגיע לך או לא, ואם קורה לך משהו רע אז הוא מעניש אותך בגלל אנשים כמוני שלא מאמינים בו - ושים לב שאיתנו הוא לא מעז להתעסק ולכן הוא מוציא את העצבים על אנשים כמוך.

הגישה שלך מאוד מעודדת כפירה - תהנו, תכפרו, תעשו חיים, ממילא בסוף איזה דתי יקבל את העונש במקומכם!

ציטוט:
עבדול יכלת לעשות לנו טובה ולשמור את דעותך בשבילך...

למה שאעשה זאת? כי זה מנוגד לאמונתך החשוכה בכישוף השחור? למה שלא תשמור אותה אתה לעצמך?
חזרה לפורום
ישן 18-07-2008, 16:25
  y o g e v y o g e v אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.05.07
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "[QUOTE=y o g e v] ממש עוכר..."

לא ממש ציפתי שזה יתפתח לכזה דיון....

עבדול אני רואה שהגבת לי בתשובה די מפורטת אנסה להחזיר לך תשובה ראוייה מספיק ,
רגב06 כנראה שאתה לא בדיוק על פי דרכי ותפיסת עולמי... נתת דוגמאות בלי התיחסות לכל הפרטים והדברים באירוע.
אתה סותר את עצמך בכמה דברים...בגלל אדם אחד אתה טוען שכולם כמוהו...

אני עניתי בנוגע לניסים וכו' כי זה הדיון שהיה מעלי והגבתי בהקשר אליו.

ציטוט:
ממש עוכר ישראל...
.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
נו, אם לזלזל בסיפורי מעשיות וכשפים זה להיות עוכר ישראל, אז אני עוכר ישראל. זה עדיף על פני להיות בצד של השקרנים ומאחזי עיניים שמפיצים סיפורים כגון זה:
http://info.org.il/irrelevant/item....892769426642646

אני לא מאמין לכל סיפור שאני שומע ,לא מאמין ולא פוסל אותו ברבים אני לא יודע את הפרטים לכן אני לא מביע דעה בדברים שאיני יודע.אמיתי, לא אמיתי זה לא מייצג את הציבור השומר מצוות והמאמין אני שומע על הסיפור הזה פעם ראשונה ,תבדוק ברחוב תשאל אנשים אם הם שמעו על הסיפור ,אתה תוכח לראות שהציבור השומר מצוות והמאמין לא רודף אחרי סיפורים כאילו,ולא בולע כל סיפור.
הציבור שמפיץ סיפורים כאילו קטן מאוד ואתה מכליל את כולם ..
הבעיה שאתה, אינך מזלזל בסיפורי מעשיות אלא ישר הולך למעלה לראש ואומר שה' ,לא טוב, לא נכון, לא אמיתי,ומזלזל בצורה בוטה,אתה לא הולך כנגד הסיפור אלא כנגד היהדות כולה ישירות.
לא חוכמה לקחת דברים מהיהדות לספר אותם בצורה מסויימת ולשנות את המוסר השכל או לא לכתוב אותו בכלל.נראה שקשה לך לבסס את דברים אם אתה משנה ומסלף דברים.

ציטוט:
כל מלחמות ישראל היו ניסים...
.

באמת? אז מה תגיד לאלו שמתו בן? שאלוהים שלך שנא אותם, שאין לו מושג מה הוא עושה או שהוא שיחק פוקר עם אללה והם היו הז'יטונים?

על כל אחד שזכה ל"נס" יש כמה שלא. מה תגיד למשפחות - לא מגיע לכם?

פה קצת קשה לי לחבר מה הקשר לבין מה שאמרתי למה שכתבת.
אמרתי שהיו במלחמות ניסים רבים לא התיחסתי לנופלים, אין קשר בין אילו שמתו במלחמה לניסים שהיו במלחמה.
לך לפי עובדות הובטחה הארץ לעם ישראל -קבלנו תארץ,ולא בגלל דעות כמו שלך,אלא בגלל כמיהה עמוקה לארץ לירושלים בגלל התנ"ך בגלל ששמרו על יחודם לא התערבבו בין הגויים,רוב רובם של המתבוללים אינם מבינים את קדושת הארץ לכן קל להם לעזוב את הארץ לוותר על השטחים שלה.
אני לא יודע נסתרות מעלה לא בתפיסתי לא יכול לענות על זה.
אבל הם מתו על קדושת הארץ על הבית מתו בשביל להגן על משפחתם בשביל שאני ואתה נגור פה,זה נראה לי מספיק ראוי,כל משפחה מקבלת את מות יקירה בצורה שונה.
בכל מקרה הדברים שכתבת לא קשורים והם ניסיון התחמקות.

ציטוט:
אנשים ראו את זה בעיניים...
.

יש גם כמה כפריים בפורטוגל שטוענו בזמנו שלא פחות מ100 אלף איש ראו את השמש רוקדת וקופצת בשמיים ואת אמא-ישו דופקת ביקור:
http://en.wikipedia.org/wiki/Miracle_of_the_Sun

זה אומר שזה נכון? למה את לא מוכן להאמין להם? אני חושב שמדובר באוסף של דמיונות ובלבולי מוח, אבל אם אתה כבר מאמין בנס אחד, למה לשלא תאמין בעוד כמה? זה לא נס כי זה נוצרי? זה מעולם לא הפריע למחזירים בתשובה שהעתיקו סיפורי-נפלאות נוצריים והשמיטו את הבן של יוסי מהנגריה בסוף...

אתה משווה 100 אלף איש שראו משהו בלי הוכחות ובלי כלום,לעם שלם שראה במו עינייו ניסים גלויים ,התנ"ך היהודי נכון וזה כל הזמן מוכח בחפירות ארכיאולוגיות ולפי ההיסטוריה,עם יחיד ומיוחד ששרד דורות רבים עמים ואימפריות ששלטו בעולם נכחדו כלא היו ורק העם היהודי שרד.
ולא רק ששרד הוא שמר על אמונתו ותורתו אפילו שהיה בגלות 2000 שנה, קיווה לעלות לארץ לעבוד אותה ולמות בשבילה.
למה אני מאמין?כי אבא שלי מאמין וסבא שלי מאמין זה לא סיפור של כמה אנשים שיכול להיות שראו משהו טבעי ופשוט לא פרשו אותו נכון,לעומת זאת היהדות מוכחת לפי ההיסטוריה התורה והמדע הולכים יחד.
היהדות זה לא דת שקמה על ידי איש אחד אלא עם שלם ראה וקיבל אותה.
ומצטער לא הבנתי מה שכתבת,מה זה "אבל אם אתה כבר מאמין בנס אחד"
על פי מה קבעת שאני מאמין בנס אחד?הרי ביהדות אומרים שאסור להסתמך על ניסים,
" הרשב"א אסור לאדם חולה להסתמך על הנס אלא הוא מחויב לפנות לרופא. על החולה להשתמש בכל דבר בניסיון לרפא את גופו, אפילו ברפואה לא קונבנציונאלית"
וזה גם עונה על אחת המעשיות שכתבת בצורה חדשה עם הורדת קטעים מסויימת(תגובה -4)
איזה סיפורי נפלאות היהודים העתיקו מהנוצרים?
להזכירך התורה החדשה זה התנ"ך עם שינויים שונים. אז מי העתיק ממי?
ציטוט:
יש הוכחות..
.

אילו הוכחות? סא"ל אמרו-לי ורס"ן שמועתי?
במה העדויות והסיפורים האלה טובים יותר מנס שק המקרלים של תומס הקדוש? עובדה שיש הרבה יותר אנשים בעולם שמאמינים שתומס הקדוש, ניקולס הקדוש (מוכר יותר כסנטה-קלאוס) ועוד כל מיני כמרמרים ונזירזירים שקוראים להם מה-שמו הקדוש עושים להם ניסים, מאשר יהודים שמאמינים באותו דבר רק עם "הצדיק" במקום הקדוש.

כמה קל לפרק משפטים לגורמים ולהתחיל לנתח אותם בלא להתחשב בקשר בין המילים...
שאני דברתי על הוכחות זה דובר בנוגע לניסים שהיו במלחמות וליהדות עצמה שאפשר להוכיח,
אל לנו לשכוח איך הנצרות התקבלה,כת מנודה וקטנה שאיזה גנרל רומי אימץ אותה ומשם התפתחה.
מסעות צלבים והרס וזוועות מחרידות וחיוב להתנצר או למות.
או האיסלם ,מוחמד , יתום שהתחתן עם אלמנה עשירה וחיוב או להתאסלם או למות.
לעומת זאת היהדות עם שלם קיבל אותה לא אדם אחד המציא אותה! קיבלו אותה ברצון "נעשה ונשמע" היהדות לא כופה עצמה על אף אחד להפך היא דוחה גורמים ולא פשוט להתגייר.
מה שרס"ן או סא"ל אמרו מראים שה' מהלך בקירבנו ועוזר לנו בשעות מצוקה ובחיים .
ולא באים להוכיח לנו תיהדות או האל.
מעניין שאני לא מוצא על הנס של תומס מידע ,אבל ראיתי שהוא אחת מ12 השליחים זה אומר שוב אדם אחד המציא משהו.וכולם אחריו.
הרי למה לא?בזמנו תשלמו ככה וככה נכפר על מעשיכם הרעים וכו'
השוני בין הנצרות שהיא התחילה מאחד כל דבר שם התחיל מאחד ועבר לציבור ,התגלות,חלום,וכו'.
לעומת היהדות שכל הניסים נעשו לפני העם.
אני לא מסתכל על הדברים שקרו במלחמה כהוכחות לאל ממש לא.מה שכתוב בתורה אילו ההוכחות.
עצם קיומו של העם הזה זו הוכחה.

ומה קרה, זה מאיים על אמונתך התמימה? אם הניסים כל כך אמיתיים אז איך זה שאתה מפחד כל כך מזה שינסו להפריך אותם? קצת תחרות חופשית בין רעיונות עוד לא הרגה אף אחד - חוץ משקרים ומקורות פרנסתם של שקרנים.

זה אינו מאיים עלי כלל, אך נוצרי לא יסכים שתבזה את ישו,מוסלמי לא יסכים שתבזה את מוחמד,ומול הודי לא מומלץ לשחוט פרה.
הדרך שאתה מתבטא דרך מבזה אתה מוציא לעג,צוחק ומזלזל .
רוצה להביא רעיונות חדשים תביא,אך תלמד לכבד תצד השני.
ושאתה מביא סיפורים ומעשיות משלך אל תשקר!אל תשנה תאמת ואת המסר של הסיפור המקורי.
עשית את זה כבר וזה מראה שאתה לא ממש דובר אמת.משנה תמציאות לטובתך.
הכי גרוע זה לשקר את עצמך.

הייתי אומר שמצאת לך אל די מזופת. אם קורה לך משהו טוב זה נס ואין לך שום דרך לדעת למה זה מגיע לך או לא, ואם קורה לך משהו רע אז הוא מעניש אותך בגלל אנשים כמוני שלא מאמינים בו - ושים לב שאיתנו הוא לא מעז להתעסק ולכן הוא מוציא את העצבים על אנשים כמוך.

הגישה שלך מאוד מעודדת כפירה - תהנו, תכפרו, תעשו חיים, ממילא בסוף איזה דתי יקבל את העונש במקומכם!
אנחנו לא נענשים בגלל אנשים כמוך,בתורה כתוב שאסור לגור ליד גויים בגלל השפעתם הרעה,וסכנה מהתבוללות,לאחר שאנו מתבוללים אנחנו נענשים,וגם אתם נענשים.
כאשר אנחנו חוטאים אנו נענשים לא סתם אנו אומרים 3 פעמים ביום שמע ישראל,שבו כתוב מה נקבל אם נעשה את הטוב בעיני ה' ומה נקבל אם לא. תקרא נביאים תראה מה קרה לעם כאשר התבוללו וכאשר לא.
דתי לא יקבל את העונש במקומך דתי נענש על זה שחטא הוא לא אמור לחטוא.
אנחנו לא נענשים בגלל שאתה לא מאמין בו אנחנו נענשים בגלל שאנו לא עושים את הטוב בעיני ה'.
כמו שהיום גילוי עריות ,צניעות, ה' ישמור לאן הגענו.
התורה בעיני חוץ מחוקים ומצוות היא דרך לחיות תחיים בצורה טובה,אסור לגנוב, אסור להסתכל על נשים אחרות וכו' כמה תצעקו על זה שעושים לכם כפייה דתית לא לראות דברים לא צנועים ,זה רק לטובת החילונים.
ושוב אם נסתכל היום על המתבוללים בימנו תראו מה הם גורמים לעם.פחמיה וחבריה גיס חמישי בתוכנו פוגעים בנו בחוסן הלאומי ומנסה לערער את מהות קיומנו ואת השייכות שלנו לאדמה שלנו.
מנסים לערער תקשר בין העם לארצו אבל הם לא יצליחו..

למה שאעשה זאת? כי זה מנוגד לאמונתך החשוכה בכישוף השחור? למה שלא תשמור אותה אתה לעצמך?

למה שתעשה?
אתה בפורום שגולשים בו יהודים,רובם לדעתי צמים ביום כיפורים,מרגישים קשר לכותל,מניחים שם פתק.
חלקם קוראים תהילים שקשה להם.
אבל לדעתי רובם מאמינים בה',ואתה פשוט בא ומשמיץ בפומבית ובגלוי את הדבר שהם מאמינים בו,גם אם לדעתך הוא לא נכון ,זו לא הדרך להתבטא.לא להשמיץ לא לשנות תמציאות ולסלף דברים.
אתה פוגע ברגשות של אנשים אחרים וזה דבר שאינו צריך לעשות!
אני מכבד כל אדם לא משנה במה הוא מאמין, כנראה שאתה לא.
אתה לא חייב בכל הזדמנות להשמיץ ולזלזל לא כאשר אתה גולש בפורום שגולשיו יהודים.
שיהיה לך יום טוב.
חזרה לפורום
ישן 19-07-2008, 21:23
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "דת זה כמו צבא. אתה ממלא..."

יוגב,

אם יש משהו שהארכיאולוגיה מוכיחה זה את חוסר האמינות הבסיסית של התנ"ך.

סליחה, הרשה לי לתקן את עצמי.
כמעט כל ממצא ארכיאולוגי (כמו כמעט כל נתון המתקבל כתוצאה במעבדה, או תצפית אסטרונומית, או ממחקר ביולוגי - אתה מבין את הכיוון הכללי, אני מקווה) ניתן לפרשנויות מפרשנויות שונות.
אחד יכול לפרש בצורה המראה כי הממצא מוכיח את ה"אמת" התנכית ואילו אחר יכול לפרש כי הממצא סותר לחלוטין את התנ"ך ומפריך אותו.
מה אם אומר לך כי בחפירות במצרים נתגלתה כתובת מהמאה ה-13 לפני הספירה שנכתבה ע"י אחד הפרעונים בה הוא מתגאה כי הוא השמיד שבט המכונה ישראל (מצבת מרנפתח http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E...%A4%D7%AA%D7%97).
או דוגמה אחרת: בתנ"ך מוזכר כיבוש הארץ ע"י יהושע כמסע כיבוש אחד רציף בזמן. קריאה זהירה של התנ"ך מראה כי ישנם למעשה שני מסעות כיבוש של הארץ. חפירות ארכיאולוגיות מראות כי קיים הבדל בן 70 שנה (!!!) בין חורבן העיר הראשונה הנכבשת ע"י יהושע (ערד) לבין העיר האחרונה הנכבשת על-ידו (חצור אם אני זוכר נכון).
התנ"ך מוסיף ואומר כי בני ישראל התיישבו באותם ערים שנכבשו ע"י יהושע ואף מוסיף ומתאר תרבות מאוד עשירה. מה שמתגלה בחפירות ארכיאולגיות באותם אתרים הוא כי על שכבת החורבן הגדולה המיוחסת ל"יהושע" לא מוקמות ערים גדולות, אלא ישובי נוודים עלובים (ניתן לראות מוקדי מדורות, מקומות המפורשים כאוהלים, ומכלאות צאן פתוחות). רק לאחר כמה עשרות שנים מתחילות להיות מוקמות הערים המפוארות אותם אנו מכירים מסיפורי התנ"ך.
ניתן להוסיף עוד דוגמאות רבות להבדלים בין הכתוב בתנ"ך לממצא החומרי. אך כאמור, כפי שכתבתי מדובר בפרשנות וכאמור ניתן לפרש לכאן ולכאן.
לומר "התנ"ך היהודי נכון וזה כל הזמן מוכח בחפירות ארכיאולוגיות" אינו טיעון אשר מוסיף משקל רב למהלומה המילולית שלך אלא רק מגחיך אותך.
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

חזרה לפורום
ישן 20-07-2008, 01:33

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "יוגב, אם יש משהו..."

הכנתי לך אחלה תשובה לצערי נמחקה בגלל האתר,
אבל לסיכום:
http://www.aish.com/hisrael/history..._As_History.asp
" משפט נכון גם לארכיאולוגיה: העדר הוכחה אינו הוכחה להעדר"

לפי הצורה המתלהמת שאתם מגיבים אני מבין מראש שלא מעניין אותכם באמת מה כתבתי רק הלהט של לסתור אותה וללכת נגד..
ולומר בגלוי התנ"ך אינו נכון.

אם קראת תקישור אתה יכול להבין שכל פרשן מפרש לפי הדרך שלו ואם המדען הזה לא עושה את עבודתו כראוי ומחפף ורצונו לעשות רק כותרות,אזי אין לסמוך עליו.

עיר דוד-כולה הוכחה לתנ"ך ולדברים מלפני מאות שנים .
הר סיני -ממצאים מראים לפי הרכב האבנים שההר היה פעם ירוק ובתוך האבנים יש תבליטים של סנה.
http://albums.tapuz.co.il/flix/buff...744264_02_3.jpg
מצאו במערות ליד ים המלח מגילות שרשום שם חלקים מהתנ"ך או כולו לפי השוואה שעשו זה בדיוק מה שכתוב היום בתנ"ך שלנו.

התנ"ך אינו השתנה אלפי שנים, זה מספיק בשביל להוכיח תאמינות שלו.

אסונות טבע,מלחמות,אילו דברים שיכולים לפגוע בגילוי הממצאים שנמצאים ולגרום להסקת מסקנות לא נכונות.

כמו שאתה רואה אינך יכול להסתמך על פרופסור שאמר ככה ואחד שאמר ככה.

בכל מקרה הדיון הזה לא ממש מועיל לנו,הידיעות שלי אינן מספיקות בשביל דיון ברמה ,אם אתם כל כך להוטים
וחושבים שאתם כל כך צודקים,לכו להרצאות של רבנים גדולים תקשיבו למה שהם יספרו ותשאלו את השאלות שלכם ומקווה שתקבלו תתשובה שתצפו לה.

אני הולך לענות לזה שמעל תגובתך ומקווה שזהו.
חזרה לפורום
ישן 20-07-2008, 10:45
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי y o g e v שמתחילה ב "הכנתי לך אחלה תשובה לצערי..."

כנראה שלא ממש קקראת את שכתבתי.

בראשית דברי ציינתי את האפשרות לפרש כל ממצא לשתי פנים.
לאחר מכן בחרתי באפשרות הפירוש המקובלת עלי לפי התנ"ך הינו יצירה ספרותית מגמתית אשר באה להראות את נצחיותו של העם היהודי. בתור ספרות שכזו היא בוחר להדגיש X ולעמם Y. לגיטימי.
עם זאת כדי להסתכל עליה כתורה מסיני (סלח לי על משחק המילים) צריך להיות מאמין שוטה (או נרקומן, אם ללמוד מדבריו של מארקס, כי הדת היא אופיום להמונים).
עיר דויד אינה הוכחה לתנ"ך!!! היא הוכחה לקיומה של עיר.
התמונה שהבאת של "דגם הסנה" הינה של תופעת טבע הידועה בשם "פרחי מנגן". ניתן למצוא אותה גם באיזור ים המלח. אני חייב לציין שיצאת פקק...
בוא תלך להרצאות בהיסטוריה וארכיאולוגיה - אולי יפתחו קצת עיניך הסומות....
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

חזרה לפורום
ישן 20-07-2008, 23:48
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
LOL דיון מאד משעשע - אם כבר עובדות הסטוריות:
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "כנראה שלא ממש קקראת את..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי amitaikl
כנראה שלא ממש קקראת את שכתבתי.

...(או נרקומן, אם ללמוד מדבריו של מארקס, כי הדת היא אופיום להמונים).
עיר דויד אינה הוכחה לתנ"ך!!! היא הוכחה לקיומה של עיר.

הזכרת את המשומד מארקס ולהבדיל דוד המלך ע"ה בנשימה אחת וזה מאד מעניין שהרי מארקס הוא צאצא של המהר"ל מפראג.
המהר"ל הוא צאצא של דוד המלך ומכאן ש...
מארקס הוא צאצא של דוד המלך!
האם זו מקריות?
לדעתי לא ולא:
צריך רק ללמוד את הגמרא בסנהדרין צו,ב גמרא:
"אמר ליה רב נחמן לרבי יצחק מי שמיע לך אימת אתי בר נפלי אמר ליה מאן בר נפלי(?) א"ל משיח(!) משיח בר נפלי קרית ליה(?) א"ל אין דכתיב (עמוס ט) ביום ההוא אקים את סוכת דוד הנופלת"
כלומר המשיח הוא מעט הטוב שנשאר מכל ההפלות ההיסטוריות (דוגמת הקומוניזם).

חזרה לפורום
ישן 20-07-2008, 17:59
  אישגדול אישגדול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.09.06
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי y o g e v שמתחילה ב "הכנתי לך אחלה תשובה לצערי..."

ציטוט:
הכנתי לך אחלה תשובה לצערי נמחקה בגלל האתר,
אבל לסיכום:
http://www.aish.com/hisrael/history..._As_History.asp
" משפט נכון גם לארכיאולוגיה: העדר הוכחה אינו הוכחה להעדר"

לפי הצורה המתלהמת שאתם מגיבים אני מבין מראש שלא מעניין אותכם באמת מה כתבתי רק הלהט של לסתור אותה וללכת נגד..
ולומר בגלוי התנ"ך אינו נכון.

אם קראת תקישור אתה יכול להבין שכל פרשן מפרש לפי הדרך שלו ואם המדען הזה לא עושה את עבודתו כראוי ומחפף ורצונו לעשות רק כותרות,אזי אין לסמוך עליו.

עיר דוד-כולה הוכחה לתנ"ך ולדברים מלפני מאות שנים .
עיר דוד מהווה הוכחה לכך שחלקים מסויימים במה שנאמר בתנ"ך אכן נכונים הסטורית, ואם אתה כבר רוצה הוכחה - חפש בגוגל את המשפט "לכה התות תמי עוזיה מלך יהודה ולא למפתח" (אני מתנצל אם יש שגיאה בציטוט, כתבתי מהזכרון), אבל אם כבר, אז לתשומת לבך - התנ"ך נחתם לפני קצת יותר מ"מאות שנים" , ועיר דוד משוייכת לתקופה של לפני כ - 3000 שנה, אז "טול קורה מבין עיניך" לפני שאתה מאשים אחרים בבורות.
הר סיני -ממצאים מראים לפי הרכב האבנים שההר היה פעם ירוק ובתוך האבנים יש תבליטים של סנה.
http://albums.tapuz.co.il/flix/buff...744264_02_3.jpg
אני לא יודע מאיפה לקחת את זה, אבל את מקום מה שאתה מכנה "הר סיני" (ואני מנחש שאתה מתכוון לג'בל מוסא באיזור ההר הגבוה במרכז סיני) "אותר", ככל הנראה ע"י הלנה, אימו של הקיסר הרומאי קונסטנטין, ועפ"י גירסה אחרת ע"י נזירים נוצרים, שחלמו שם שאכן ההר שם - ככל הנראה סביב המאה השישית. יש איתורים אחרים להר באזור מואב (עיין בכתבי נוסעים נוצרים בא"י במאה רביעית ואילך), בערב הסעודית, והתאוריה האחרונה של הארכיאולוג הישראלי עמנואל ענתי שמאתר את הר סיני באזור הר כרכום בנגב.
מצאו במערות ליד ים המלח מגילות שרשום שם חלקים מהתנ"ך או כולו לפי השוואה שעשו זה בדיוק מה שכתוב היום בתנ"ך שלנו.
גם לא נכון - התנ"ך שאתה מכיר היום שונה מעט מחלקי התנ"ך כפי שהם מופיעים במגילות ים המלח - כמובן שאין שינוי מהותי, אבל בהחלט יש שוני בחלק מהאיות, בסימני פיסוק שונים וכן הלאה.
התנ"ך אינו השתנה אלפי שנים, זה מספיק בשביל להוכיח תאמינות שלו.

אסונות טבע,מלחמות,אילו דברים שיכולים לפגוע בגילוי הממצאים שנמצאים ולגרום להסקת מסקנות לא נכונות.

כמו שאתה רואה אינך יכול להסתמך על פרופסור שאמר ככה ואחד שאמר ככה.

בכל מקרה הדיון הזה לא ממש מועיל לנו,הידיעות שלי אינן מספיקות בשביל דיון ברמה ,אם אתם כל כך להוטים
וחושבים שאתם כל כך צודקים,לכו להרצאות של רבנים גדולים תקשיבו למה שהם יספרו ותשאלו את השאלות שלכם ומקווה שתקבלו תתשובה שתצפו לה.
גם רב גדול הוא בשר ודם, ומבחינתי התשובה שלו יכולה להיות טובה יותר - או פחות - מזו של המדען. תלוי מי הרב ומי המדען.
אני הולך לענות לזה שמעל תגובתך ומקווה שזהו.

נערך לאחרונה ע"י אישגדול בתאריך 20-07-2008 בשעה 18:13.
חזרה לפורום
ישן 20-07-2008, 20:03

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי y o g e v שמתחילה ב "לפי ידיעתי יש 3 הבדלים בתנ"ך..."

ציטוט:
לפי ידיעתי יש 3 הבדלים בתנ"ך בין עדות שונות.
קח בחשבון שהתימנים היו בתימן 2000 שנה ולא עלו לארץ לא חזרו לבית שני.
ועדין יש שינויים קטנים מאוד .
ממש קטנים לא הבדלים של מילים.
זה מוכיח משהו.

כן, שהטקסט נשמר. בהתחלה כשכתבתי את התגובה, כתבתי על 3 גרסאות התנ"ך (שהתנ"ך שאנחנו רגילים אליו כיום הוא בעצם ממוצע שלהן), אבל מאחר ולא מצאתי את הסימוכין הכתובים ויתרתי על זה.
השינויים הם קטנים (כתיב מעט שונה פה, סימן פיסוק שם) אבל אם הטקסט הוא כל כך קדוש, כיצד הוא לא נשמר בנוסח אחיד? (שלא לדבר שזה משמיט את הטענה מחסידי הצופן התנכ"י, אבל זה כבר סיפור שונה)
מה שזה אומר, מבחינתי, הוא שאנשים בעלי אמונה שימרו והעתיקו את הטקסט בצורה מדוייקת. כשלעצמה, תופעה מדהימה.כמו העובדה שעם כלשהו ללא מעמד פוליטי הצליח לשמר את עצמו בקבוצה נפרדת דרך הדת.
אבל עדיין, מכאן להסיק שמעצור בנשק ברגע מסויים הוא נס משמיים...

חזרה לפורום
ישן 20-07-2008, 02:01

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "דת זה כמו צבא. אתה ממלא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי noamlaw
דת זה כמו צבא.
אתה ממלא פקודות של אחרים מעליך.
יש נהלים ואוי למי שלא נוהג לפיהם [למשל, משמרות הצניעות]
אז הגויים השפעתם רעה..אהה
ויהודים השפעתם לא רעה.??
מה זו ההתהדרות הזו בנוצות????
רגב06 הוא שבדרון ואני נצר לרבה מקוצק ישירות הישר מוולברום שבפולין. האמן לי קרא קצת מה הוא אמר על לקיים הוראות של רבנים. אולי תשכיל יוגב.

עוד הודעה מתלהמת...

כן אני ממלא פקודות של אחרים.
לא תרצח ,לא תנאף,לנטול ידיים וכו' אילו פקודות נוראיות...
רוב הדברים שבתורה לטובתך שתחייה את חייך בצורה טובה יותר.(השאר קשורות בצורה ישירה לדת היהודית)
הפקרות והכל מותר לא ממש מועיל.
לא פלא שיש בגידות על שמאל וימין.
משמרות הצניעות יותר בעולם החרדי,אני לא חרדי.
ואם לחילונים היה קצת צניעות וגבולות ולא מופקרים לחלוטין זה היה יכול להיות נחמד.(הכל יחסי יש כאילו שכן ויש שלא,אני מדבר על הזרם הכללי)
כן, אני חושב שהגויים השפעתם רעה,לפי ההיסטוריה הם לא תמיד עשו לנו טוב,כיום הם לא עושים לנו הכי טוב,

אם יהודים השפעתם לא רעה,איני יודע,חלק מהיהודים טובים חלק לא.
לפי מלחמת לבנון השנייה והערבות ההדדית שאנשים אירחו בביתם תושבים מהצפון על פי שלא הכירו אותם לפני.
ועל זה שאלדד ואוהד ז"ל אינם ההרוגים רק של משפחותיהם אלא של מדינה שלמה.
זה מוכיח משהו על העם היושב בציון.
אני גאה במדינה שלי ,טוב לי פה,מעדיף בחברת יהודים,אם ההשפעה טובה או רעה,זה תלוי איפה תסתובב,כל איזור משהו אחר,כל אדם מייצג משהו אחר.

אני לא מתהדר בנוצות אין לי נוצות להתהדר בהם.

"רגב06 הוא שבדרון ואני נצר לרבה מקוצק ישירות הישר מוולברום שבפולין. האמן לי קרא קצת מה הוא אמר על לקיים הוראות של רבנים. אולי תשכיל יוגב"
פה לא ממש הבנתי מה שרשמת.
אם לאחד מכם היה במשפחה רב חשוב,זה לא עושה אותך למבין ותדעה שלך לחשובה יותר,זה לא נותן לך לגיטימציה מיוחדת לסתור דברים.

אני לא מתייחס למה שרב כזה או אחר אמר אני מתייחס לגל של התנ"ך לא אמיתי, ה' לא קיים.
וארץ ישראל לא מגיעה לנו בכלל.רשום במגילת העצמאות:
"הבסיס ההיסטורי, המוסרי והמשפטי להקמת המדינה
כמחצית ממגילת העצמאות מוקדשת להצגת הבסיס ההיסטורי, המוסרי והמשפטי לחידוש העצמאות היהודית בארץ ישראל ולהקמתה של מדינת ישראל. להלן העובדות ההיסטוריות, מהעבר הרחוק והקרוב, המפורטות בחלק זה של המגילה:
  • ארץ-ישראל היא המקום בו קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית ובה קיים ממלכה עשירה בתרבות. על אדמת ארץ-ישראל גובש ונכתב "ספר הספרים הנצחי" (כלשון ההכרזה) - התנ"ך. לפיכך לעם היהודי קשר הדוק אל חלקת האדמה הזו.
  • העם היהודי הוגלה מארצו בכוח הזרוע, בניגוד מוחלט לרצונו. גם לאחר הגליה זו והתפזרותו של העם היהודי בגלויות השונות, לא שכח את שייכותו לא"י ולא חדל מלהתפלל ומלקוות לשוב אליה ולחדש בתוכה את חירותו המדינית, משך אלפיים שנה.
  • בדורות האחרונים התרחשה שיבה המונית של יהודים אל ארץ-ישראל, במסגרתה חלוצים, מעפילים ומגינים הפריחו נשמות, החיו את השפה העברית, בנו כפרים וערים, הקימו יישוב גדל והולך השליט על משקו ותרבותו, ולמעשה חידשו את הקיום היהודי החברתי, התרבותי והלאומי בארץ-ישראל. ההתיישבות היהודית המחודשת הביאה את ברכת הקידמה לכל תושבי הארץ, והינה שוחרת שלום. בניין הבית הלאומי היהודי בארץ-ישראל הינו עובדה קיימת, שאינה ניתנת לביטול. "ויקיפדיה
מי שאומר שדברי שקרים ושטויות ושאני צריך להשכיל ,שיתן לי הוכחות למה ככה וככה ולא יזרוק דברים לאוויר .
יום טוב.
חזרה לפורום
ישן 16-07-2008, 08:33
  דש"א גולני מיל' דש"א גולני מיל' אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.06

מכוון שדיון זה גלש גם לתיאולוגיה אז מעט מעמדת היהדות (כפי הבנתי) על רגל אחת.
ביהדות יש שתי ברכות אחת על מציאות רעה והשנייה על מציאות טובה, על הרע מברכים: ברוך אתה ה' דיין האמת, ועל הטוב (לא רק טוב ניסי אלא כל הצלה כגון חולה שהבריא אפילו אם לא גסס): ברוך אתה ה' הגומל לחייבים טובות שגמלני כל טוב. המשמעות היא שאנו מקבלים הן את הטוב והן את הרע שמגיעים מהבורא, על הרע אנו מצדיקים את הדין, ועל הטוב אנו מודים שזכינו לקבלו אף שאין אנו ראוים לכך. אין כאן נסיון להבנה מדוע האחד קיבל טוב והאחר רע, אלא הבנה שלא מגיע לנו הטוב בזכותנו, ולכן הרע הוא כנראה מה שמגיע לנו ע"פ מעשינו, ואילו הטוב הוא טובת חינם שזכינו לקבל.
מעבר לזה שאלת הרע בעולם היא לא שאלה חדשה שהיהדות לא נתנה דעתה עליה, שהרי כבר בתנ"ך הוקדש ספר שלם לנושא זה הוא ספר איוב. מי שרוצה ספר חדש יותר (רק בן כשלוש מאות שנה) שכתוב בעיברית לדעתי מובנת העוסק בנושא זה מומלץ הספר דעת תבונות לרמח"ל, עם זאת לא מדובר בספר השווה לכל נפש.

חזרה לפורום
ישן 17-07-2008, 17:03
צלמית המשתמש של hagarblu
  hagarblu hagarblu אינו מחובר  
ארל'ה בלומברג ז"ל, מנהל פורום הסטוריה וידיעת א"י

חבר מתאריך: 14.06.07
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי Mk.IIb שמתחילה ב "אנשים, מה איתי?"

מה הקשר בין ניסים ליהדות.? צרופי מקרים ניסיים קרו לאורך ההסטוריה האנושית לכל אומה ודת. צמעו סיפור: בשנת 76 הייתי גנן בקמט שוט בביר תמאדה. לקראת סיום קורס חנכתי מסלול סולו ,במהלכו התקלתי את החניך בבזוקה. הוא ביצע צוות בזוקה אש,ירה בכל המקלעים,צעק רימון בקשר, ודרס את הזביל שדימה חוליית נט. ביצוע מושלם חוץ מפיצוץ הרימון. בסיום ,כשהצוות הגיע לתחקיר, שמתי לב שהם חיוורים וכושלי רגליים יותר מהרגיל.בתחקיר שאלתי מה קרה עם הרימון, והחניך עונה בלי להתבלבל: הרימון החליק לי מהיד לפני הזריקה, הוא עכשיו בריצפה תחתית.... אז פה היה נס כפול, גם שהדביל לא הספיק לשלוף ניצרה, וגם שהוא נפל על גנן רחום וחנון שלא הדיח אותו על המקום.יש לי עוד דוגמאות לניסים כאלה,ואני בטוח שלכל אחד יש. אפילו עיברי לידר, שלצערנו לא היה בצבא אומר: ניסים תשמע תהייה מלחמה....
חזרה לפורום
ישן 20-07-2008, 17:35

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי Mk.IIb שמתחילה ב "כפי שכבר יוסיפון אמר, חלק..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Mk.IIb
כפי שכבר יוסיפון אמר, חלק מהסיפורים הם לא נכונים טכנית. חלקם יכלו להתרחש, אבל לייחס להם "נס" זה כבר עניין של בחירה אישית. מהמגעים המעטים שהיו לי עם מחזירים בתשובה ומחוללי ניסים קיבלתי את הרושם שאלו לא אנשים המחוייבים לאמת כפי שנהוג בעולם המערבי.

אני חושב שיותר מדוייק להגיד שהם מתאימים את האמת למה שהם רוצים...
כמו אותו עלון חזרה בתשובה שקיבלתי ברחוב קצת אחרי אסון המסוקים, שלקח מישהו ש"עקב כך שהחליט למלא מצווה (משהו עם שרוכי נעלים, לא הבנתי בדיוק), לא היה על המסוק וניצל בהתרסקות.." עיון קצת יותר מעמיק מגלה שדובר על אסון הנ"ד, ש"אומץ" ע"י מוציא העלון כדי לרכב על אסון המסוקים. כנראה ששם הם לא השיגו מידע מדעי מהימן על נס שהציל מישהו.

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:53

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר