לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-07-2008, 20:55
  tamuz500 tamuz500 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.08
הפתעה: ראשוני המתיישבים החקלאיים בארץ היו אמריקנים נוצרים
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי זמר נודד שמתחילה ב "ההרצאה של מיכאל אורן, מומלצת!"

כעובדה, התיישבות חקלאית אמריקנית של נוצרים מאמינים הקדימה בלא מעט שנים הן את העלייה הראשונה ואפילו את המושבות הראשונות. Mount Hope שהוקם בתחילת שנות הששים של המאה ה19 במקום בו מצוי כיום בית הספר "שבח - מופת" היה הנסיון הראשון, ואחריו נעשה נסיון נוסף להקים מושבה חקלאית ליד יפו, שנכשל אף הוא. סיפורם המרתק של המתיישבים האלו הונצח בין היתר בספרו של מארק טווין (סמיואל לגהורן) "מסע תענוגות לארץ הקודש" (הוצאת אריאל) ובמחקר של ריד הולמס שיצא בהוצאה פרטית בשם "הנחשונים - קורות המושבה האמריקנית ביפו".

מושבה זו, הוקמה על ידי מנהיגם הרוחני של בני קהילת ניו פורט ג'ורג' אדמס נוצרי, מיסטיקאן, אלכוהוליסט כרוני וחובב ציון בקייץ 1867 - ושבקה חיים כשנתיים לאחר מכן כאשר שאריות המבנים והציוד נמכרו למתיישבים גרמנים שניסו אף הם את מזלם בחולות ארץ הקודש: הטמפלרים.

חשוב לציין כי מדובר בהתיישבות אידיאולוגית לכל דבר ועניין ובנסיון, ראשון מסוגו לבנות באמצעות ידע מערבי בסיס שישמש כתחילתה של "שיבת ציון מודרנית"ץ
הנסיון הזה - קדם להקמת מקווה ישראל (1870) , ייסוד פתח תקווה (1878) והמושבות הראשונות 4 שנים לאחר מכן, עם עליית הבילויים.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-07-2008, 20:37
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
הפוליטיזציה של ההיסטוריה
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי student1 שמתחילה ב "והעם היושב בציון זה מיליוני..."

סטודנט יקר, אני חושש שמאמריך מהיום סותרים זה את זה.

במקום אחד אתה מגנה את ההיסטוריונים שלא סוברים כמוך, במילים בוטות, וקורא למעשיהם "שקרים וקונספירציות".

במאמר מוסגר: אני לא חושב שיש סימטריה בין ההסתופפות של המופתי בחיקם של הנאצים לבין המו"מ (מגוחך ככל שיהיה) שניהלו כמה ציונים עם הנאצים. אבל אני לא חושב שניתן לייחס שטות של הסטוריון אחד כדי לבטל את הקרדיט של כל מי שלא חושב כמוך - וזה מה שאתה עושה להיסטוריונים החדשים.

ונחזור אליך, ולדברים שכתבת כאן. אתה כה להוט להוכיח שהערבים הפלשתינאים הם אנטישמים, שאתה מתעלם מדבר פשוט כמו כמות. קבוצה קטנה של צ'רקסים, שהובאו לכאן ע"י השליט הטורקי, קבוצה מזערית של אמריקאים וקבוצה קטנה מאד של טמפלרים - לא היוו שום איום על הפלשתינאים היושבים בציון.
כך גם המושבות של העלייה הראשונה, ואפילו החצרות והחוות של העלייה השנייה.
רק לאחר מלח"הע ה-I, בעליות השלישית והרביעית, החלה הציונות במסע של יישוב הארץ באופן ניכר מאד. זה כבר היה איום על הישות הלאומית הפלשתינית, שהחלה להיווצר באותן שנים בדיוק , בין היתר, בעקבות העצמאות בסוריה ובמצרים, והתפוררות האימפריה העותומאנית (כדי לא להחזיר את כולנו לויכוח מתי היא התחילה בדיוק - אני טוען שבשנות השלושים, רבים אחרים טוענים שזה קרה רק לאחר 48'. ויכוח לא ממש מהותי על 12 שנה - אני מתפשר על ניצני לאומיות ב-36').
שים לב שפרעות אנטי-ציוניות החלו ב-21', 29' ובמיוחד ב-36'. רק אז, ב-36', לא מעט עם מעורבות פשיסטית ואף נאצית, החלו הערבים להילחם, במוצהר, בציונות. עד אז - אלה היו רק פלגים קיצוניים באוכלוסייה הפלשתינית שנקטו בעמדה מוצהרת ומבוססת אנטי ציונית.

טענתך, לפיכך, שהפלשתינים קבלו בהבנה את האמריקאים, הצ'רקסים והגרמנים, אבל דחו רק אותנו - ממש מגוחכת. אם האמריקאים, הצ'רקסים או הגרמנים היו מגיעים לא"י במאות אלפיהם, בזמן שמתעוררת כאן ישות לאומית פלשתינית, הזעם היה מופנה גם אליהם. או לא, וזאת לא נדע, כנראה, אף פעם. אבל אל תשווה כמה מאות צ'רקסים לכמה מאות אלפים יהודים-ציונים.
ישן 25-07-2008, 21:42
צלמית המשתמש של student1
  משתמש זכר student1 student1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.07
שלח הודעה דרך MSN אל student1 Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "הפוליטיזציה של ההיסטוריה"

ציטוט:
...וקורא למעשיהם "שקרים וקונספירציות".

לא אני אלא ציבי.אני ציטטתי אותו.עשיתי את הציטוט,כדי להסביר,שכל פרט היסטורי חשוב.ידוע,שיש שקרים משני הצדדים.לגבי תיאוריות קשר(קונספירציות),מובן שפה ושם יש איזשהן מזימות.לא רואה טעם להתעכב על פרט זה.
האמת היא,שהיסטוריה היא לא מדע אוביקטיבי,אתה תמיד בוחר דווקא את העובדות א,ב,אך לפחות צריך שאלה יהיו עובדות ולא שקרים,כגון זה,שהרגנו קרוב ל-300 ערבים בדיר יאסין.

ציטוט:
במאמר מוסגר: אני לא חושב שיש סימטריה בין ההסתופפות של המופתי בחיקם של הנאצים לבין המו"מ (מגוחך ככל שיהיה) שניהלו כמה ציונים עם הנאצים. אבל אני לא חושב שניתן לייחס שטות של הסטוריון אחד כדי לבטל את הקרדיט של כל מי שלא חושב כמוך - וזה מה שאתה עושה להיסטוריונים החדשים.

כלומר,אתה מתכוון,שאני מוצא איבר חולה וזורק את כל הגוף,בעודו נושם?טוב,אני לא מנוע מהכללות-דרך אגב,ככה זה תמיד,אנו חיים לפי הכללות,גם אם זה לא תמיד הגיוני-אבל לא מובן לי,ממה הסקת,שאני שולל את נכונותם של אלה,שאיני מסכים איתם על סמך שטות של היסטוריון אחד??אני,כיהודי,שבעד מדינת ישראל ולא מדינת פלסטין מטבע הדברים אפריורי נותן לכיוון הציוני.אני לא היסטוריון,רק מתעניין,זהו.אם ערבים אומרים,שגירשנו 900,000 אנשים מהארץ,וציונים מדברים רק על גירוש מינימלי,ועל 600,000-700,000 איש,אני נוטה להאמין לצד שלנו.
אם מגמתם של היסטוריונים חדשים היא לשלול את יהדותה והציונות של מדינה זו,אני אתנגד לזה,גם אם יראו לי אלף מסמכים,המעידים על מעשי זוועה מצדנו.
לכל אחד יש את האמת שלו,ורק החזק והחכם ינצח.באופן זמני,כמובן.

ציטוט:
אתה כה להוט להוכיח שהערבים הפלשתינאים הם אנטישמים, שאתה מתעלם מדבר פשוט כמו כמות. קבוצה קטנה של צ'רקסים, שהובאו לכאן ע"י השליט הטורקי, קבוצה מזערית של אמריקאים וקבוצה קטנה מאד של טמפלרים - לא היוו שום איום על הפלשתינאים היושבים בציון.
כך גם המושבות של העלייה הראשונה, ואפילו החצרות והחוות של העלייה השנייה.

עליה ראשונה ושניה כללו כ-60,000 יהודים ולא היוו איום ל"אבוריגנים".
עליה שלישית-35,000 נוספים וב1923 היו יותר מ-90,000 יהודים,שזה שמינית מכלל האוכלוסיה.איזה איום??מיעוט,לעומת רב ערבי.
נגד מי הלכו הערבים,כאשר התנגדו לעליה נוספת?הרי כולם היו תחת שלטון בריטי,אשר הבטיח ליהודים בית לאומי,וזו הייתה זכותם של הבריטים,בהיותם המנצחים במלחמה.אז הערבים הלכו נגדם,כלומר נגד החוק.(מה שדי עזר להם,כידוע,עם כל הספרים הלבנים והגבלות העליה,למרות המצב באירופה.)
לא ,הערבים הפלסטינאים לא אנטישמים,הם פשוט התנגדו לעליה יהודית,עקב הפחד,שנהפוך לרב.כאילו שבישראל ה"שלמה"-כולל ירדן של היום- היתה איזו צפיפות אוכלוסין קוסמית ובקושי היה מקום לחיות פה...
פלסטינה היוותה רק יחידה קטנה באימריה,ואירי תבוסת האחרונה בריטניה ניהלה את העניינים פה,אז באיזו זכות הערבים התנגדו לעליה?וההסבר שנתנו לפרעות של שנות ה-20 היה,שערבים פשוט פוחדים,שיהפכו למיעוט.אוק...אבל מי שאל אותם?זאת לא ארץ שלהם,היא היתה תחת בריטניה,למה הם רצו לנהל פה את העניינים?חסר להם שטח??מה דחף אותם להתנגדות עזה ליהודים,אתה יכול להסביר?
והיום ערבים צועקים,שזו מדינת כל אזרחיה,שהם רוצים שיוויון,ושכולנו נחיה בשלום-אז למה אז הם לא רצו בזה?הם לא רצו חצי ולא שלושת רבע,הם רצו את כל העוגה.ושהמיעוט היהודי יצשיך להיתקיים תחת שלטון מוסלמי,שרק יסבול אותם.
אז לגבי האנטישמיות,בצורה הקלאסית האירופאית-לא,בצורה חדשה-כן.(למרות שגם חלק ממיתוסים אירופאים האייסלמיסטים הספיקו לאמץ.)

הבנתי את טענתך בקשר להשוואות.
יש לי דעה מסוימת וברורה לגבי ההתישבות והציונות.

ישן 25-07-2008, 21:01
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
תמונות מההתישבות המיסיונרית האמריקאית העלה בעבר אדינקס בפורום,כנ"ל באתר ת"א 100
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי student1 שמתחילה ב "והעם היושב בציון זה מיליוני..."

http://tel-aviv.millenium.org.il/NR...6,frameless.htm

אך מספר הערות לסטודנט:

[1] * יהודים - עליית תלמידי הגר"א וגישושי יציאה אל מחוץ לחומות הקדימו את האמריקאים.

[2] * נוצרים מהמערב - גורל ההתיישבות האמריקאית מעיד דווקא על חוסר סובלנות של המקומיים כלפיה. נוצרים בתקופות מוקדמות יותר היו גם הם הם בני חסות ורק בעת הקפיטולציות התחזק מעמדם [כמו מעמד היהודים] - אך בודאי לא הפכו פופולרים יותר,

[3] * מהגרים מהמרחב הערבי/עותומני - אני לפחות, איני יודע כיצד קיבל כל רובד של ערבים ששכן בא"י את זה שהגיע או שהובא לכאן אחריו [פלחי הדלתא ממצריים, בוסנים, חורנים, שבטי בדואים מסיני וכו']. תגרות מקומיות ומאבקי שליטה אלימים התרחשו מעת לעת בין קבוצות אוכלסיה מוסלמית לכל אורך המאה התשע עשרה מעבר לכך, לדרוזים, לצ'רקסים וכמובן לארמנים יש פולקלור של מיעוט נרדף כך שאיני בטוח כי נתקבלו בברכה.

[4] * הטמפלרים הגיעו באופן מאורגן. ארגון זהו כח וכח בא"י נטולת החוק והסדר היה שם המשחק וסם החיים. יחסי החיבה בין הוד קיסריותו להוד סולטנותו העניקו להם גבוי נוסף.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 25-07-2008 בשעה 21:17.
ישן 25-07-2008, 22:04
צלמית המשתמש של student1
  משתמש זכר student1 student1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.07
שלח הודעה דרך MSN אל student1 Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "תמונות מההתישבות המיסיונרית האמריקאית העלה בעבר אדינקס בפורום,כנ"ל באתר ת"א 100"

ציטוט:
ארגון זהו כח וכח בא"י נטולת החוק והסדר היה שם המשחק וסם החיים.

תודה.
רק כח מכבדים הערבים והבדואים המקומיים.אם יהודים לא היו כל חייהם מסתמכים על כל עליון,אלא על כח האגרוף,אולי המצב היה נראה אחר.מהגנה להתקפה.אבל העניין הוא,שעד עכשיו הרבה יהודים מרגישים את עמצם אורחים ולא בעלי הבית.זוהי תחושתי.
ערבים עשו בחוכמה,כבשו חצי מהמזרח התיכון תוך כמאה שנה,ע"י שימוש בנשק ידוע-כח ואיום.לכן הם כובשים,לכן הם חזקים.בניגוד ליהודים,שרב הזמן ניסו רק להיתגונן.(חס וחלילה יגידו עלינו,שאנחנו כמו הכובשים הנאצים...)

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:35

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר