לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-07-2008, 11:57
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
כביש הצפון

אני לא כל כך מכיר את הצפון. הוא כמו הסמבטיון - במהלך השבוע , כאשר ניתן לנסוע על הכבישים לשם - אינני יכול כי אני עובד, ובסופי השבוע כאשר יש לי זמן - הכבישים אליו וממנו פקוקים לחלוטין.
אז עשיתי יום חופש בכח (ואני עוד אשלם בשביל זה..) ועשיתי טיול לצפון הרחוק. ממערב למזרח. התחלתי בשמורת אכזיב, שם ניצב מבנה צלבני יפהפה, עם פרופורציות נהדרות.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

המשכתי, ועצרתי בקיבוץ אילון. השילוט הוביל אותי לגן פסלים מרתק, פסלים שנעשו ע"י חבר קיבוץ ותיק שהלך לעולמו, ולצערי לא רשמתי את שמו. עפ"י הסיפורים - הוא היה מפקדו של רבין בפלמ"ח. בכל מקרה - הפסלים כולם מצופים פסיפס, ובתוך גן הקקטוסים והשרכים הם מרהיבים במקוריותם. המון כאלה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

המשכתי, ותחנתי הבאה היתה בחורבות קדש. עיר מקראית, בנחלת נפתלי, שהיתה אחת מערי המקלט. הרומאים, במאה השנייה או השלישית, בנו בה מקדש מפואר, ששרידיו ממשיכים להיות מרשימים עד היום.גן לאומי קטן וקסום, עם שביל מסומן.
כדאי ללכת לאורך השביל דווקא, ולא לעשות קיצורי דרך, כי הוא מביא אותך לנקודות השונות בשורה של מחוות קטנות ומפתיעות. אם מקצרים את הדרך, החוויה פחות מושלמת. כל זה נכון עד לנקודה שרק לאורך השביל הזה מונח מחסום, ושלט "אין כניסה, מבנים מסוכנים". כאן כדאי לרדת מהשביל ולעקוף את המחסום.
בכל מקרה - המקדש מדהים, ועבודת האבן מעוררת קנאה. הנה כמה תמונות.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

בהמשך, עצרתי בקלעת הונין, היא מצודת מרגליות הצלבנית. הצלבנים קראו לה "המצודה החדשה". מבנה אבן מרשים, עם חללים צלבניים הרואיים, במצב השתמרות ואחזקה טובים. השער הוא תוספת מאוחרת, כנראה של ג'זאר פחה שדיכא את מרידת המקומיים וכבש את המקום. אני מוכן להאמין גם שזה חלק מביצורי דאהר אל עומר, או סתם יוזמה מקומית.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

משם המשכתי למשגב עם, עם מצפי נוף תיירותיים חדשים, נוף מהמם (כל דרום לבנון פרושה מתחתיך), וקיוסק חביב. ממש שווה לבקר. הקיוסקאים יודעים גם להדריך. אחרי זה ירדתי לעמק, ועצרתי בכפר גלעדי. מבנה הראשונים הוא אחד הבתים הרומנטיים ביותר בארץ, ואני שבוי בקסמו, כבר הרבה זמן:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

וביקור חובה בבית הקברות. האריה, מסתבר, הוא לא רק אייקון - הוא גם עבודת אמנות משגעת ביופיה. אהבתי אותו.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

את שאר הרשמים תוכלו למצוא באשכול של ביצורי המאורעות, וברשימת השמירה (מבצעו הקולוסאלי של ישראלה, שעדיין ראוי שנשלים אותו!)

יש עוד המון מה לראות בכביש הצפון. אבל - רק מה שהעליתי זה יום שלם. ראוי להקדיש לו שניים-שלושה ימים, כדי ללמוד אותו היטב. הנופים עוצרי נשימה!
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 29-07-2008, 23:28
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
כביש הצפון
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "כביש הצפון"

הוא אתר היסטורי בפני עצמו - הכביש נסלל על ידי סולל בונה לאורך גדר הצפון שיזם טיגרט על מנת למנוע חדירות של פורעים ערבים מן הצפון (לבנון). הרעיון הכללי היה לסגת מקו הגבול המוסכם אל תוואי גיאוגרפי שיאפשר יצירת מכשול יעיל, וסלילת דרך פטרולים לאורכו.

לאורך הכביש יש לא מעט עמדות פילבוקס ומצודות "טיגרט" - גם הן הוקמו ע"י סולל בונה.

על מנת להגן על הגדר - הוקם משמר נע (מ"ן) שכלל טנדר (אח"כ הוסב למשורין) שפיקד עליו סמל בריטי וצוותו מנה נוטר יהודי ונוטר ערבי - למען האיזון. עוד כלל הטנדר - מקלע לואיס.

נמיתן לקרוא על הפרוייקט בספרו של יהודה דקל ז"ל - משטרה עברית \ רעות תחת אש - מצודת כ"ח.

ב"פורזטץ" של הספר (החלק המחבר את הכריכה והספר עצמו) מפת תוואי הגדר ועליה מסומנות גם כל המיצדיות שלאורך התוואי - עפ"י מפת הסקר של פלשתינה-א"י של הבריטים.

ישן 30-07-2008, 19:06
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
אשתדל לסרוק
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "המתואלים והפילבוקסים"

כאמור - היא מופיעה בספר של יהודה דקל, ומבוססת על מפת הסקר הגיאוגרפי של פלשתינה-א"י, שעליה הלבשנו ("הלבשנו" כי אני עימדתי את הספר והכנתי את המפות) את מפת תוואי הגדר של סולל בונה. הפילבוקסים מצויינים על גבי המפה הבריטית.

למרות שזה בסך הכל מפה - אני חושב שכדאי להשקיע בספר הנ"ל (שימו לב שיצא בשתי מהדורות - המהדורה השנייה - עדיפה) - הוא כתוב נפלא (יהודה דקל מתאר את כיבוש נבי יושע על סמך הכרות עם החברים שהיו חבריו. בפועל לא השתתף בפעולה אלא באיסוף גופות חבריו לאחר שזו נפלה בידי הפלמ"ח), הוא קל לקריאה ובהחלט מרתק.

נהניתי בעיקר מעריכת הראיון עם צוות מטוס הפיירצ'יילד שהפציץ את המצודה - שם הצטרפתי למחבר כאחד "שמבין". לצערי יהודה דקל כבר לא איתנו.

יהי זכרו ברוך.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:40

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר