לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-07-2008, 18:56
  2Sky 2Sky אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.11.07
היום לפני 39 שנים הפשיטה על האי גרין

20 יולי 1969
האי גרין, שמדרום לעיר סואץ, שיסודותיו סלע תת-ימי, הוא אי מלאכותי, שנבנה על ידי מהנדסים בריטים לפני מלחמת העולם הראשונה במטרה להגן על פתחה הדרומי של התעלה. האי בוצר בצורה מסיבית, ואויש בכשמונים חיילים מצריים, שהפעילו בו תחנת מכ"ם ותותחי נ"מ (נגד מטוסים).

בפשיטה על האי גרין השתתפו כוחות סיירת מטכ"ל והקומנדו הימי. כוח של הקומנדו הימי הגיע לנקודת הטבילה סמוך לאי ומשם החל לשחות לעבר האי. כשהגיע הלוחמים לאי הם חתכו גדר אחת ולאחר שמצאו פרצה בגדר השניה, שהייתה קשה לחיתוך, החל קרב יריות עם זקיף מצרי שנמצא במקום. לוחמי סיירת מטכ"ל הגיעו במקביל בסירות גומי מהים והלוחמים החלו לנטרל את המכ"ם המצרי ולטהר את האי. כשניתנה מהחפ"ק פקודת נסיגה, חוליית החבלה של המבצע ריכזה מטעני חומר נפץ שהתפוצצו כשלוחמי צה"ל כבר היו על הסירות בדרכם חזרה לישראל.

לאחר השמדת תחנת המכ"ם ותותחי הנ"מ באי גרין, התאפשר לחיל האוויר לתקוף בצורה מסיבית יותר בגזרה הדרומית מעבר לתעלה. בכיבוש האי גרין נהרגו שישה לוחמים. המבצע נחשב עד היום אבן דרך בעיצוב תורת הלחימה ומורשת הקרב בצה"ל, בשל ביצוע הפעולה המדויק.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-07-2008, 07:00
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
כבר 39 שנה שאני לא מבין....
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי general_m שמתחילה ב "לא כולם טוענים שהמבצע היה מוצלח"

אינני מבין את האמירה הזו. האי מבוצר מאד במונחים של ימי הביניים! נכון שמי שמגיע אליו עם כלי שייט ומנסה לפגוע בו בכלים של נאמר 76 מ"מ, לא יצליח. אבל בצילומי האוויר רואים בבירור שעמדות הנ"מ חשופות לגמרי כלפי מעלה, וכך גם אנטנות הרדאר, כי ככה זה צריך להיות. גם אם היה רצון להרוס את הביצורים, אינני רואה קושי מיוחד בתקיפה אווירית עם חימוש מתאים. גם באותה תקופה היו פצצות של טונה עם מרעומי השהייה. ואם מישהו יטען שקשה לתקוף מטרה נקודתית מגובה רב: זה רק אומר שנחוצות עוד כמה גיחות ועוד כמה פצצות. לעניות דעתי, ועם כל הכבוד הראוי לאנשים ששפכו שם את דמם, אפשר היה בלי ההרואיקה הזו. אינני יכול להוכיח, אך נראה לי שמישהו "חיפש בנרות" מטרות ומבצעים לכוחות המובחרים.
ישן 27-04-2009, 07:00
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
אני לא יודע אם כבר נולדת באותם הימים...
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "תגובה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי strong1
בסטנדרטים של היום היו שולחים זוג סופות לרסק את האי בפצצות מונחות ולחסוך בחיי לוחמים וחבל מאוד שלא עשו כן לפני 40 שנים רק עם רביעית עיטים ו 20 טון פצצות ברזל. חצי תריסר אנשים זהב היו עדיין יכולים להיות אתנו. הפעולה כפי שבוצעה לא השיגה דבר, לא קצרה את מלחמת ההתשה, לא יצרה הרתעה ואף לא נטרלה את האי כמתחם צבאי מצרי לוחם.

...אך כמה יפה לכתוב ולדבר מה היה לפני 39 שנה. מעניין מה היית כותב על הפשיטה המשוריינת לגדה
המערבית של התעלה (לא זוכר מה שם המבצע) או חטיפת הראדר החדיש (גם לצערי לא זוכר את שם המבצע) דעתך היה כדאי לשלוח זוג או רבעייה ולגמור עם זה מבלי לסכן חיי אדם.
איזה מילים יפות האדון כותב, באמת חבל שאז לא שמעו לקולך!

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 01-05-2009, 10:26
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
תגובה
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "אני לא יודע אם כבר נולדת באותם הימים..."

לפעולות האחרות שאתה מציין (כמו גם לפעולות יזומות ותגמול אחרות בתעלה בתקופת ההתשה) אכן היה ערך התקפי-הרתעתי ו/או מודיעיני בהתאמה, מי מהן יותר ומי מהן פחות. אולם לפעולת הבראבדו באי גרין לא היה כל ערך כזה ולצערנו התכנון והביצוע היו כושלים ונוגעים בשיקולי אגו ויוקרה של תחרות בין יחידות מובחרות ואווירת סופרמניות. יתר על כן, המטרה הצבאית עצמה לא הושגה, בעוד שבדרך האוויר היה ניתן להשיג אותה על נקלה, בדיוק כפי שאכן ארע אחרי הכשלון הקרקעי-ימי! זה שאחרי זה בנו וטיפחו מיתוס ופולחן שלם של גבורה והקרבה כדי להצדיק את האבדות הקשות (ראה מקרי גבעת התחמושת והחווה הסינית שהפכו לקרבות גבורה MUST...) לא הופך את הפעולה למוצדקת או חכמה. סוג כזה של חשיבה רק מוביל לרפיטיציה ואכן ראה מקרים כמו פשיטות הקומנדו האובדניות והמיותרות על גרדקה (שגם הן לא השיגו את המטרה אותה היה ניתן להשיג בקלות בדרך האוויר), כחול חום וכו'. צה"ל תמיד היה חלש בהפעלת ערב רב של יחידות באותה משבצת, אולי למעט אנטבה (פוקס מטורף של פעם בחיים). איך הולך המשפט האלמותי? KEEP IT SIMPLE STUPID

נערך לאחרונה ע"י strong1 בתאריך 01-05-2009 בשעה 10:28.
ישן 01-05-2009, 15:38

תגובה
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "יש כמה אי דיוקים בהודעתך......."

ראה תגובתי באשכול אחר

"טילי לאו, מטעני גור, סירות נפץ, חזירים, סכיני קומנדו בין השיניים, פעולות גבורה בסגנון האי גרין היישר ואל לב המאפליה... שבוע שלם רודפים ופושטים מיטב בחורינו על זוג פקקטה סט"ר/סטי"לים במעגן שכוח אל ובסוף מושגות תוצאות חלקיות בלבד ובכל מקרה מאוחרות מדי,שלא מנעו את ביטול מבצע אור ירוק כבר יומיים לפני כן... ולמה כל זה היה נדרש בכלל? מדוע לא שלחו כבר שבוע לפני כן רביעיית קורנסים עם 30 טון פצצות ברזל, שהיו מעלות את המעגן הזה על כל כלי השיט, המתקנים והחיילים המצריים שבו בסערה השמימה? מדובר הרי באזור הרחק מעבר לאמ"ט המצרי, תחת הגנת מיירטים חלשה (יחסית כן), פחות מחצי שעת טיסה משארם. ההשמדה המתבקשת של המעגן הזה מהאוויר הייתה מאפשרת את ביצוע אור ירוק בסוף השבוע השני למלחמה, פתיחת חזית נוספת מול המצרים במרחב ראס אל באהר-ראס שוקייר עם אופציות התרחבות מעניינות צפונה, דרומה ומערבה תוך יצירת איום משמעותי על העומק המצרי מכיוון לא צפוי, פיצול תשומת הלב המצרית (נכון, גם את זו שלנו), הפניית עתודות מצריות דרומה והפחתת הלחץ היבשתי על ראש הגשר העיקרי, ניצול נכון וחכם יותר של כוחות עודפים שהצטברו במרחב מרש"ל ומפקדות ייעודיות שהוקמו לטובת אור ירק מבעוד מועד, הנחתת מהלומה פסיכולוגית שניה אדירה ברצף על המצרים ויצירת הישגים יבשתיים ברי קיימא, אותם היה ניתן לתרגם בקלות לקלפי מיקוח מדיניים נוספים..."

האם מה שאנחנו טוענים פה בעצם זה שלשלוח 4 פעמים קומנדו ימי חמושים בכל מיני גשפטנים מאולתרים אל תוך מעגן מצרי מבוצר זה פחות מסוכן ויותר אפקטיבי מגיחה בודדת של רביעית או שמינית פנטומים? גם עניין הנ"מ אינו רלוונטי הרי במהלך המלחמה כולה פעלו מטוסינו שוב ושוב באזורים מוגנים בסדר גודל מגרדקה בעוד שפה לא נדרשה יותר מגיחה בודדת אולי שתיים. סביב טנטא ומנסורה למשל היו כמעט תריסר סוללות ועדיין שלחו לשם 50 קורנסים. אתה יודע איך נראה מעגן כמו גרדקה אחרי שנוחתות עליו 30 טון פצצות ברזל? לא הייתה נשארת שם אבן על אבן, עצם על עצם.

נערך לאחרונה ע"י strong1 בתאריך 01-05-2009 בשעה 15:40.
ישן 01-05-2009, 11:31
צלמית המשתמש של האזרח

במילים אחרות שלך...
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "תגובה"

צריך רק ח"א טוב וחזק והוא כבר יפתור את רוב בעיות של עם ישראל בזמן חרום ומלחמה....
במקום לסכן חיי אדם היקרים שלנו. אם נפתח את זה הלאה, לא צריך חיילי קומנדו וכוחות מיוחדים. רק לשלוח כמה מטוסים והכל יסתדר. תגיד אתה באמת מאמין רק בח"א...???
לידיעתך ההתקפה בע'רדקה הצליחה מאוד ונדמה לי שטובעו 2 כלי שייט (לא זוכר כבר, עשיתי דברים אחרים לא רחוק משם)
זה עשה עוד משהו, זה שהמצרים הקצו כוחות גדולים להגן על האגף שלהם וכבר לא היו בטוחים ששום דבר לא יקרה . בקשר לאי גרין כפי שכתבתי מקודם לא היו בכלל כוונות לכבוש ולהחזיק את באי.
נדמה לי שפעם פורסם מה היו הכוונות לכיבוש האי, אולי שווה לשאול את המצרים מה היה להם על האי...

ישן 01-05-2009, 12:40
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "במילים אחרות שלך..."

מטרת המבצע כפי שנוסחה בפקודה הייתה:
ציטוט:
השמדת כח האוייב על האי גרין וחבלה במבנים ובמתחמים המוצבים על האי

אפשר לומר שמטרה זו הושגה חלקית. וזאת בזכות העובדה שההגדרה "מבנים ומתחמים" היא מספיק מעורפלת.
אנחנו יכולים ללמוד יותר מסדר הקדימויות של תוכנית החבלה שנכתב בפקודת המבצע:
  1. תותחים
  2. מחסני תחמושת
  3. מבנה המכ"ם
  4. מכשירי תקשורת
בפועל פוצץ מבנה אחד ונפגעו חלקית עמדות נוספות. דיברתי עכשיו עם מי שהכין את ניתוח הקרקע (והתכסית) למבצע. לדבריו הנזק למבנים היה קטן מאד והמצרים יכלו מיד לעשות בהם שימוש מחדש. אם רק היו צריכים או רוצים.

גם יעדי המבצע ידועים ומוכרים:

1. להחזיר למצרים על תקיפות שלהם:
    • שתי פעולת חבלה של הקומנדו הימי שלהם בנמל אילת (אם אני זוכר נכון באחת הפעולות שלהם טובעה אניה אזרחית למחצה ונפגעה מפיצוץ בתחתית שלה נחתת צבאית)
    • פשיטה על חניון טנקים ליד מוצב המזח (9.7.69) שבה נהרגו שמונה חיילים ואחד נקלח בשבי (שם רצחו אותו).
  2. הרתעה של המצרים (היו שחשבו שיחד עם פעולת חי"א למחרת המצרים כ"כ יבהלו שיפסיקו את ההתשה).
  3. השמדה של שני אמצעים שעל פי המודיעין חקר אוייב (6) היו באי:
    1. מכ"ם גילוי אווירי (שאולי היו לו יכולות ימיות)
    2. ארבעה תותחי נ"מ גדולי קוטר (85 מ"מ).
בפועל
  1. נו! החזרנו להם?
  2. הרתעה לא הושגה. לא באי גרין. החיילים על האי לא היו אנשי תחזוקה וחימוש אלא לוחמים (ואולי אפילו יחידה מובחרת) שלחמו היטב בחזרה והיו מספיק ערניים כדי לגלות את הפושטים כבר ברגעים הראשונים (בזה הערכות לפני המבצע דווקא דייקו. היה ברור שלשני הכוחות אין לאן לסגת ולכן כולם ילחמו עד מוות). מספר האבידות היה דומה (שישה הרוגים לכוחותינו אל מול הערכות המודיעין שדיברו על 12 מצרים הרוגים. החיילים בשטח דיברו על 30. בנוסף, המצרים יכלו לטעון שרוב הנפגעים שלהם נהרגו מהפגזת תותחים שלהם על האי שהחלה מיד לאחר שהתגלתה הפשיטה ונמשכה עד הבוקר). אם הושגה הרתעה מול המצרים הרי שפעולות אחרות הן שהשיגו אותה:
    • פעולת השייטת בראס עדביה (32 הרוגים מצרים שני פצועים ישראלים) שבוצע בדיוק חודש לפני הפעולה באי גרין (בולמוס 5, ראס עדביה ב20.6.69. בולמוס 6, האי גרין ב20.7.69).
    • שתי פשיטות של הצנחנים ממערב לנילוס על ציר החוף המצרי (29.6.69 ו-2.7.69). בפשיטות הללו נהרגו 13 מצרים ונלקחו בשבי שלושה נוספים. 0 נפגעים לכוחותינו.
    • פעולת חיל האוויר למחרת בבוקר. מבצע בוקסר חמישה מיגים הופלו ועשרות מיצרים נהרגו. המבצע נמשך עוד שמונה ימים שבמהלכם נהרגו כ300 מצרים והופלו עוד עשרה מיגים.
    • מבצע גניבת המכ"ם (תרנגול 53. 26-27-12.69)
    • ומבצעי אסקורט (7.9.69 הטבעת שתי סט"ר ליד חוף ראס אל ע'בה. שלושה הרוגים מהשייטת מפיצוץ ה"חזיר" שלהם בשל תקלה) ורביב (הפשיטה המשוריינת בגדה המערבית של התעלה. כ150 מצרים שנהרגו. טייס נעדר שהופל וטנקיסט שנשרט). להרבחה על מבצעי אסקורט ורביב עיינו באשכול זה. תגובות בעניין מבצעים אלו אנא הוסיפו רק שם.
  3. לא היו על האי, לא תותחים ולא מכ"ם, בקושי כמה מקלעים חלודים.
אל תיקח אישית את הפאשלות של המודיעין. אתה איש איסוף ומי שפישל אלו אנשי המחקר שכנראה נפלו בפח של הטעיה מצרית.

מעניין לראות שההטעיה המצרית ממשיכה לפעול על צה"ל.
כך נכתב על המבצע באי גרין באתר צה"ל:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי אתר צה"ל
האי גרין, שמדרום לעיר סואץ, שיסודותיו סלע תת-ימי, הוא אי מלאכותי, שנבנה על ידי מהנדסים בריטים לפני מלחמת העולם הראשונה במטרה להגן על פתחה הדרומי של התעלה. האי בוצר בצורה מסיבית, ואויש בכשמונים חיילים מצריים, שהפעילו בו תחנת מכ"ם ותותחי נ"מ (נגד מטוסים).

בפשיטה על האי גרין השתתפו כוחות סיירת מטכ"ל והקומנדו הימי. כוח של הקומנדו הימי הגיע לנקודת הטבילה סמוך לאי ומשם החל לשחות לעבר האי. כשהגיע הלוחמים לאי הם חתכו גדר אחת ולאחר שמצאו פרצה בגדר השניה, שהייתה קשה לחיתוך, החל קרב יריות עם זקיף מצרי שנמצא במקום. לוחמי סיירת מטכ"ל הגיעו במקביל בסירות גומי מהים והלוחמים החלו לנטרל את המכ"ם המצרי ולטהר את האי. כשניתנה מהחפ"ק פקודת נסיגה, חוליית החבלה של המבצע ריכזה מטעני חומר נפץ שהתפוצצו כשלוחמי צה"ל כבר היו על הסירות בדרכם חזרה לישראל.

לאחר השמדת תחנת המכ"ם ותותחי הנ"מ באי גרין, התאפשר לחיל האוויר לתקוף בצורה מסיבית יותר בגזרה הדרומית מעבר לתעלה. בכיבוש האי גרין נהרגו שישה לוחמים. המבצע נחשב עד היום אבן דרך בעיצוב תורת הלחימה ומורשת הקרב בצה"ל, בשל ביצוע הפעולה המדויק.

לא רק במודיעין פישלו. היו עוד תקלות:
חוסר בתחמושת שנגרם משתי סיבות:
הזמן שלקח לגל השני להגיע (יש מחלוקת לגבי הסיבות להשתהות, לא ניכנס אליה כרגע)
הרבה תחמושת ניזוקה מהמים שחדרו אליה. פצצות RPG לא נורו ורימונים לא התפוצצו או שהתפוצצו לאחר השהיה ארוכה מאד (יש אנשי שייטת שטוענים שחלק מהנפגעים היו מרימונים שהם עצמם השליכו והתפוצצו לאחר עשר שניות או חצי דקה).

את זה שהפעולה נזכרת כהצלחה צריך לזקוף לזכותו של ראש ענף היסטוריה דאז שהציע להדגיש בהודעות לעיתונות את הגבורה. העיתונאים בלעו את הפיתיון והתחרו בינהם מי יקשור לפעולה סופרלטיבים הרואיים יותר.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 01-05-2009 בשעה 13:56.
ישן 01-05-2009, 15:48

תגובה
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "במילים אחרות שלך..."

זה לא מה שכתבתי. מה שכתבתי זה שבמקומות כמו האי גרין, גרדקה זו הייתה טעות שעלתה בדמים וזמנים מיותרים בהתאמה. בבעל בק אל מול גרילה זה יותר הגיוני. סיירות זה לא סופרמנים וצה"ל זה לא החמאס או החיזבאללה שאין להם ח"א אז הם שולחים ילדים בני 19 עם בנדנות ירוקות על הראש וקלאצ'ים למשימות הקרבה.

שבאים להשיג מטרה צבאית צריך לשקול בתבונה את כל הארסנל שעומד לרשותך אל מול יכולות האויב ולא להתפתות אחר גנרלים דוגמטים ששים אליי קרב. שפנטומים זורקים 30 טון פצצות אולי אין בזה גלוריקה עבור הגנרלים ואנשי הסיירות ואולי רק מח"א לוקח קרדיט אבל ששולחים 30 אנשי קומנדו לאיזה ג'אבל או שונית פתאום זה סלע קיומנו וכולם לוקחים קרדטים ובאים לנחם את האלמנות והיתומים. ובשביל מה? נו אז היו מחכים שבוע ומפציצים מהאוויר מה האי גרין היה נעלם בינתיים?

הרי לאורך כל מלחמת ההתשה ח"א תקף והשמיד עשרות ואולי מאות יעדים על כל מבצע קרקעי. מה אתה חושב שעל כל אחד מהיעדים האלו היה דיון מוקדם האם לשלוח לשם סיירת במקום? את הכור בסוריה אפשר היה להשמיד עם חטיבה של שלדגיסטים או מטכ"ליסטים נו אז מה לא יותר פשוט לשלוח 4 סופות עם פצצות לייזר ולסיים את הסיפור ב 3 שעות?

לסיכום היכן שלא צריך לסכן חיילים משתמשים במטוסים, ובעיקר כנגד אויב שיכולות האוויר שלו פחותות או לא קיימות. היכן שלא ניתן להפעיל מטוסים אז אפשר וצריך לשקול להפעיל סיירות.

נערך לאחרונה ע"י strong1 בתאריך 01-05-2009 בשעה 16:02.
ישן 01-05-2009, 16:13
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "ואתה חושב שכל המפקדים שלנו אידיוטים וטיפשים..."

אנא עיין בספר שייטת 13 של מייק אלדר. בניגוד למקורות אחרים הספר הזה נגיש מאד. תוכל לקרוא שם על כך שהלוחמים הבינו שזו משימת התאבדות, שאין דרך נסיגה. אם מתגלים מבצעים בכל מחיר. שהרנטכ"ל דרש שהפעולה תהיה ללא הרוגים אך לאחר דבריו קצח"ר, רפול, הבהיר שמבצעים בכל מחיר.
שהיה ברור שהמצרים ילחמו עד הסוף כי אין להם לאן לסגת.
שהיו ספקות אם המכ,ם והתותחים באמת נמצאים במקום.
שמפקד חיל הים לקח את הפעולה למרות שחשב שהיעד לא מתאים כי חשש שאם יוותר על המבצע יותר לא יתנו לחיל הים לבצע.

ישן 01-05-2009, 16:53
צלמית המשתמש של האזרח

האם מייק אלדר הוא הגורו ועל פיו יישק דבר..?
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אנא עיין בספר שייטת 13 של..."

איני בא כאן להוריד מכבודו של מייק אלדר כהוא זה. ברור את מה שהוא כתב זאת האמת הצרופה שלו ומנקודת המבט שלו בלבד.
כאן בפורום נכתבו אין ספור אשכולות ומילים. איני נכנס כאן לטקטיקה ואם היה צריך לבצע את הפשיטה ואיך.
מה שאני כותב שבדיעבד הכל נראה אחרת. אך צריך לקחת בחשבון פרמטרים שהיו ידועים במלחמת ההתשה העקובה מדם. היה צורך במשימות התקפיות, כגון לקיחת הרדאר ופשיטה לעומק מצרים.
יבוא מישהו ויגיד שהפשיטות לא עזרו הרבה, להפך זה גרם למעורבות גדולה יותר של הרוסים והסתיים בהפלת 5 המיגים הרוסים וכמעט לעימות עם מעצמה הגרעינית.
לדעתי הפשיטה על האי גרין נתנה לכולם להבין שמצרים לא "פראיירים" ונלחמים לפחות כמונו. עצוב שנהרגו חיילים, אך הלקח נלמד ודי מהר ובפשיטות המאוחרות יותר נלקח בחשבון. מה לעשות כל המלחמות דומות למשחק השחמט, שבכדי לנצח מקריבים חיילים. זה נורא מה שכותב, אך האם משהו ראה מלחמה דה-לוקס
ללא נפגעים, ללא קורבנות. כמה צה"ל השקיע במבצע האחרון בעזה ובכל זאת נהרגו חיילינו יותר מאש ידידותית מאשר ע"י אויב. אז אם נפתח את זה כך, אולי לא היה צריך לצאת ל"עופרת היצוקה" ולא היו נפגעים מקרב החיילים...
כל מפקד לפני צאתו לקרב לוקח בחשבון אחוז מסויים של נפגעים, אך משתדל להפחית ככל יכולתו את מה שחשב לפני הפעולה.תקנו אותי בבקשה אם אני טועה.

אם צה"ל יצטרך לפעול בעתיד ותהיה סכנה לנפגעים או לירי ידידותי מה אתם מציעים בבקשה??

נערך לאחרונה ע"י האזרח בתאריך 01-05-2009 בשעה 17:08.
ישן 26-04-2009, 16:42
צלמית המשתמש של האזרח

היתה עוד סיבה...
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "ככל הידוע לי הקרב ההירואי היה מיותר........."

אך מי אני שאכתוב כאן שכל החכמים לא הזכירו אותה...
האם אתם באמת חושבים שמה שמספרים לכם זה נכון ומדוייק.
לפעמים בעלי הדרגות הבכירות לא תמיד מדווחים על מטרת המשימה. לא רוצה להכנס אם זה בסדר או לא. אך מה לעשות, אלא כללי המשחק. מצטער שלא יכול להוסיף יותר. גם כך כתבתי יותר מדי.

ישן 26-04-2009, 19:40
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "ככל הידוע לי הקרב ההירואי היה מיותר........."

לא היה מכ"ם בכלל!
ביצוע לו"ם מושלם של המצרים, כך גם בראס עדביה (עליה פשטו תקופה קצרה קודם).
התועלת הכי גדולה במבצע(ים) הזה הייתה שבשייטת ובסיירת מטכ"ל למדו עד כמה הם צריכים להתאמן הרבה יותר.

ישן 27-04-2009, 12:37
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "אני רחוק מלהיות מבין גדול..."

אין שום פגיעה בזיכרם של הנופלים. לא הם אלו שחטאו ביציאה לפעולה מיותרת.
איבדתי חברים וסיכנתי את חיי בכמה פעולות מיותרות לחלוטין. זה לא מפחית מהאובדן, מהגבורה והכאב.
אם מישהו עלול להיפגע מהדברים הנ"ל אלו המפקדים שהורו על הוצאת פעולה מיותרת ואנשי המודיעין שטעו (ובמקרה הזה, טעו בגדול!). מפקדים ואנשי מודיעין אמורים למנוע פעולות מיותרות, לא להעילב בגלל שמישהו קרא לפעולה שלהם מיותרת.
יש מפקדים שפישלו והמשיכו הלאה (יש לי חבר שקורא להם "מתקדמים ועולים על סולם של גוויות") ויש כאלו שאמרו "חטאתי, אני הולך".

ישן 27-04-2009, 14:16
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "כמי שקורא את מה שאתה כותב ,..."

למה לא פאנטומים נאמר כבר בבוקר שאחרי הפעולה ע"י הלוחמים שהשתתפו בה והמפקדים שתכננו אותה. הנושא התחדד לאחר שהתברר שבאי גרין לא היה את מה לתקוף, לא תותחי נ"מ ולא מכ"ם. וכן לאחר תקיפת חיל אוויר המוצלחת מאד שבוצעה באותו היום (באי גרין 32 הרוגים מיצריים לכל היותר, בתקיפת ח"א כ200, בנוסף הופלו מטוסים מיצריים, חלקם אפילו הוטסו ע"י מדריכים סובייטים. אני כותב נתונים אלו מהזיכרון כי החומר לא לפני, כך שיכול להיות שיש לי טעויות)

ישן 27-04-2009, 14:02
צלמית המשתמש של האזרח

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אין שום פגיעה בזיכרם של..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
אם מישהו עלול להיפגע מהדברים הנ"ל אלו המפקדים שהורו על הוצאת פעולה מיותרת ואנשי המודיעין שטעו (ובמקרה הזה, טעו בגדול!). מפקדים ואנשי מודיעין אמורים למנוע פעולות מיותרות, לא להעילב בגלל שמישהו קרא לפעולה שלהם מיותרת.
יש מפקדים שפישלו והמשיכו הלאה (יש לי חבר שקורא להם "מתקדמים ועולים על סולם של גוויות") ויש כאלו שאמרו "חטאתי, אני הולך".

אף אחד לא נפגע ולא כועס לדעתי. אך כך זה בחיים שלנו. (שלא עושים, לא טועים)
נאמר כבר הרבה "מנצח זה שעושה פחות טעויות"
האם משהו יכול להצביע ולו על פעולה אחת שנעשתה "לפי הספר" והכל דפק.
לצערנו, טעויות בצבא - זה עוד מצבות בבתי הקברות.
(ראה "עופרת היצוקה" עם כל המודיעין והיה הרבה ובכל זאת נפלו חברינו בידי חברינו)
בקשר למבצע הספציפי הזה, אולי היה מיותר ואולי לא. בדיעבד הכל נראה אחרת.
גם אנשי מודיעין הם לא מלאכים, הם בני אדם רגילים. אני בכל זאת הייתי נותן הרבה קרדיט לאותם
הנמצאים מאחורי שולחן או מסך מחשב. הם לא מסכנים את עורם, הם (כמעט) לא שומעים שריקות כדורים. אך הם נותנים לעם ישראל את מה שהוא זקוק לו ביותר ויש על כך הרבה "קבלות"...

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:31

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר