לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-07-2008, 16:02
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
תקיפה באיראן תשפיע על ישראל ל-100 שנה

עם כל הכבוד לאפרים הלוי, ואני בטוח שהוא מבין הרבה יותר ממני בנושא הזה, נראה לי קצת מוגזם לקבוע שלפעולה נקודתית תהיה השפעה ל 100 שנים על האזור לטוב ולרע, תקנו אותי אם אני טועה אבל אין פעולה צבאית נקודתית שהשפיע על אזור מסוים ל 100 שנה.

אני גם לא תומך בגישה שאירן לא יכולה לגרום נזק משמעותי לישראל בעזרת הטילים שלה.
ראשית, מאיפה הבטחון שמערכת החץ יכולה ליירט את רוב הטילים שאירן עשויה לירות לעבר ישראל?
מספר הטילים והמשגרים שבידי אירן לא ברור וגם לא קצב יצורם, מה גם שלא בטוח שסוריה לא תירה גם היא טילים לעבר ישראל במקרה שאירן תירה.
בנוסף לחיזבאללה יש כמויות גדולות של טילים לטווחים בינוניים וסביר להניח בבטחון כמעט מוחלט שהוא ירה טילים במקרה שאירן תירה.

שנית, מאיפה הבטחון הרב שהטילים האיראנים לא ישאו רש"ק כימי?, תסריט עם פוטנציאל נזק גדול.

לא ברור לי כיצד מצב שבו לאירן יש נשק גרעיני משרת את האינטרסים הישראלים?, זהו כן מצב שעשוי להשפיע לרעה על ישראל ל 100 השנים הקרובות גם אם אירן לא תשתמש בנשק זה.

נשאלת שוב השאלה האם לחיל האויר הישראלי יש את היכולת לגרום נזק חמור ליכולת האיראנית להעשיר אורניום והאם ישראל יכולה להתמודד עם הלחימה שתפרוץ לאחר תקיפת חיל האוויר.

כמו שכבר כתבתי פה בעבר, הבחירה היא בין שתי אפשרויות רעות-אין פה אפשרות טובה!

ראש המוסד לשעבר בראיון ל"טיים": תקיפה באיראן תשפיע על ישראל ל-100 שנה

26.7.2008 שירות הארץ
"תקיפה באיראן עלולה להשפיע על ישראל למשך 100 שנה", כך אומר ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי בראיון למגזין "טיים" האמריקאי. לדבריו, תקיפה באיראן עלולה להיות הרסנית לישראל ולאזור. עם זאת, אומר הלוי כי תקיפה איראנית בישראל לא תגרום נזק רב משום שמרבית הטילים האיראניים ייורטו על ידי מערכות ההגנה של ישראל.

הלוי מסביר בראיון, כי לתקיפה ישראלית תהיה השפעה שלילית על דעת הקהל בעולם הערבי וכי תקיפה כזו צריכה להתבצע רק כמפלט אחרון. עוד אומר ראש המוסד לשעבר, כי ישראל לא תצא לתקיפה באיראן לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב בנובמבר הקרוב. לדבריו, ישנו "חלון הזדמנויות" לתקיפה שכזו מנובמבר ועד להשבעתו של הנשיא החדש בינואר. "אף מנהיג ישראלי לא רוצה להיות אשם בפגיעה בסיכויו של מקיין להיבחר לתפקיד", אומר הלוי.

הלוי הוסיף כי הפרסומים השונים על תקיפה ישראלית באיראן בזמן האחרון, וכן תרגיל צה"ל הגדול שנערך בתחילת החודש שדימה תקיפה באיראן - נועדו כדי להפעיל לחץ על מדינות אירופה להשתמש בכל האמצעים הדיפלומטיים כדי להביא להקפאת תוכנית הגרעין האיראנית. לדבריו, "ישראל משתמשת בטקטיקה של 'תחזיקו אותי, או שאעשה משהו משוגע'".

לכתבה

לכתבה שפורסמה ב TIME

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-07-2008, 17:02

בוא נפתח את זה
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אם ישראל לא תתקוף, אולי אירן..."

אם ישראל תתקוף באירן אירן בטוח תתקוף ללא נשק גרעיני
אם ישראל לא תתקוף באירן, אירן אולי תתקוף -עם נשק גרעיני.

אני לא חושב שהשלטון האיראני הוא חבורה של מטורפים אבל אני כן חושב שפנאטיות דתית יכולה לגרום לפעולות קיצוניות, זה קצת בעיה שמנהיג שבטוח שהמהאדי עתיד להגיע לעולם ומצהיר שעידן האיסלאם העולמי בפתח יחזיק נשק גרעיני.

הגישה של "אם אנחנו לא נעשה כלום, האויב לא יתקוף" התבררה כשגויה לאורך כל ההיסטוריה.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 26-07-2008, 19:29
  yanivib137 yanivib137 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.05.06
לא מדויק
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "חוץ מלהיות שיעים פנאטים הם גם..."

כתבתי כאן מספר פעמים שאיראן יכולה לתקוף את ישראל בנשק גרעיני בצורה עקיפה - כזאת
שלא תתיר אחריה כתובת ברורה או כתובת בכלל.
השידוך של פנאטיות דתית (לא משנה איזו דת) יחד עם יכולת לפעול - היא ממשית ומפחידה.
אם נבחן את המלחמה הנוראה מכולן (מלחמת העולם השניה) היא התחילה והונהגה ע"י מדינה
נאורה שהלכה שבי אחרי פנאטיות גזעית.
גם הגרמנים היו פקחים אלא שבשבי האידיאולוגיה והגאווה הלאומית, הם עשו את מה שעשו.

ברגע שהמולות בטהרן ישיגו מערכת כגון S-300 הם יראו עצמם חסינים יחסית מפני תגובת נגד ישראלית
(בדיוק כפי שהגרמנים ראו עצמם חסינים מול עולם פחדן שלא עשה כלום גם כאשר פולין וצרפת נפלו לידיהם) - ואז הכל יכול לקרות (אם כי אני מעריך שהתרחיש שהעליתי למעלה הוא הסביר ביותר).

אל תשכחו גם את שכרון הכוח - הגרמנים הלכו סומים אחרי שכרון הכח שלהם בשנות ה-30 המאוחרות - כאשר הם ראו שאגרסיביות מצידם נענית בהתרפסות של יתר המדינות.
אותו הדבר יכול ואולי כבר קורה באיראן - בעקבות חוסר היכולת לתגובה מערבית\עולמית רצינית לאתגר האיראני, האיראנים הופכים
נועזים יותר ,חצופים יותר וגם שחצנים יותר בכוחם.
חישבו מה יקרה כשתהיה להם פצצה גרעינית....הנועזות ,הבוטות והחוצפה שלהם תרקיע שחקים
אלא שאז יהייה מאוחר מידי לפעול...
ישן 27-07-2008, 06:17

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי yanivib137 שמתחילה ב "לא מדויק"

לא כל כך נח לי עם המחשבה שאנחנו צריכים לקוות שהמשטר האיראני אכן הגיוני ולא ינקוט בצעדים קיצוניים, צריך להניח הרבה הנחות בשביל לקבל תסריט אופטימי.
מה גם שיש הרבה יותר סיבות להאמין שהמשטר האיראני יותר קרוב למעשים קיצוניים מאשר הגיון.
מדובר במשטר שמצהיר באופו עקבי כבר 30 שנה שישראל צריכה להיעלם, המשטר הזה כבר נלחם למעשה בישראל דרך החיזבאללה ודרך סיוע ומימון לארגוני טרור פלשתינאים ובכך מוכיח את נכונותו לפעול ולא רק לדבר. אז לפי מה אנו אמורים להניח שהשלטון ינהג בעתיד בהגיון?
זה סוג של אימפוטנטיות, לקוות שיהיה בסדר כמעט כמו להמר על העתיד, לפעמים צריל להבטיח את העתיד במעשים גם אם זה אומר שנצטרך להילחם עליו.
כמו שיניב מעלי כתב, אומות שישבו בצד וקיוו שיהיה טוב סבלו מאוד לאחר מכן, לאורך כל ההסטוריה הגישה הזו התגלתה כאסטרטגיה הגרועה ביותר.

שנית, גם אם נתקוף באירן, לא סביר שנרוויח את שנאת העם באירן ל 100 שנים.

מי ששונא אותנו ותומך בשלטון הדתי ימשיך לשנוא אותנו, אבל מצד שני יש הרבה אנשים מתוך אירן ובארגוני האופוזציה בחו"ל שמזהירים את כל העולם מפני פצצה איראנית ותומכים בישראל.

יש לוודא שתקיפה באירן לא תפגע בריכוזי אוכלוסיה ולדאוג להסברה נרחבת בשפה הפרסית ליום שאחרי התקיפה.
יש להדגיש שהתקיפה היתה הגנה העצמית וכוונה כנגד המשטר וזרועותיו ולא נגד העם האיראני.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 30-07-2008, 09:16
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי bertold שמתחילה ב "[b]המתקפה האיראנית תהיה בלתי..."

אתה צודק- בתיאוריה איראן מדינה הגיונית ואפשר להרתיעה (עובדה שבזמן מלחמת איראן-עיראק איראן עמדה על סף מלחמה בארה"ב על רקע נסיונותיה לפגוע בתנועת הנפט במפרץ הפרסי, ונסוגה תחת תקיפות יעילות של ארה"ב, והפלת מטוס הנוסעים האיראני).
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Praying_Mantis
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Nimble_Archer

מצד שני- ההתעקשות שלהם להסיע במצעדים טילים עם הכיתוב "ישראל חייבת להימחק מהמפה", בזמן שהם מנסים לשכנע את מועצת הביטחון שהתוכנית הגרעינית שלהם מיועדת רק לצורכי שלום, בהחלט פוגמת בתיאוריה הזו.

בכלל- שום דבר לא וודאי: לא הרצון האיראני להשתמש בנשק אטומי נגד ישראל, לא הצלחת תקיפת אמנעה ישראלית, לא השפעתה על היכולת האיראנית, לא השפעתה על הרצון האיראני. לא קל להיות ראש הממשלה.
ישן 30-07-2008, 14:44
  הובס הובס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.08.06
נשק גרעיני הוא הרתעתי
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי bertold שמתחילה ב "[b]המתקפה האיראנית תהיה בלתי..."

והוא חשוב לאיראן מאותה סיבה שהוא חשוב לישראל, גם אם אירן תחליט שלא למחוק את ישראל, ולו מהחשש שישראל תגיב במתקפה מקבילה:

נצייר מצב של "מלחמת לבנון השלישית".במלחמה זו ישראל מתקדמת יפה- וכמעט מוחצת את חזבאללה, עד שבא איראן ואומרת: אם ישראל לא נסוגה מלבנון לחלוטין, אנו נגיב בירי טק"ק שייתכן ויכלול רש"ק גרעיני.
כנ"ל לגבי פעילות ישראל ברצועה או ביהודה ושומרון.

איראן תכניס את הפלסטינים ואת חזבאללה תחת "המטריה הגרעינית שלהם", ובכך תגביל את יכולת ישראל לפעול פעולות קונבצניוליות לקו אדום כלשהו שאותו הם יגדירו...
חסל סדר "ענבי זעם", "חומת מגן" וכד'.

(כמובן שמדובת בתסריט שיקח כמה וכמה שנים עד שיוכל להתממש, אך עדיין- לענ"ד זו המטרה אליה חותרים האיראנים, גם אם הם לא מתכוונים להשמיד את ישראל ברגע שישיגו פצצה)
ישן 30-07-2008, 18:41
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי bertold שמתחילה ב "[b]עד שבא איראן ואומרת: אם..."

נכון, זו אותה דילמה של MAD- אבל הצד החשוב הוא שדילמה זו לא קיימת כיום, כשרק ישראל נתפסת כבעלת יכולת השמדה כזו. קשה מאוד להעריך כמה מהריסון שמראים אוייבינו נובע מבלעדיות ישראלית זו.

אנסה לרשום במפורש את הדילמות, שנראו לי מובנות מעליהן (כפי שרשם jsphs7):

א. במיקרה של אי- תקיפה ישראלית, האם איראן תגיע לפצצה גרעינית, ומתי? (בתיאוריה ארה"ב, האו"מ והמדינות הסוניות מעוניינות למנוע זאת- קשה להעריך את נחישותם).
א. 1. מה יהיו ההשלכות האסטרטגיות של איראן גרעינית? (מתקפה על ישראל/ מטריה להסלמה קונבנציונלית מול ישראל/ מטריה להתפשטות איראנית במפרץ/ הפצת נשק גרעיני במדינות סוניות).
א.1. א) במידה ואיראן משיגה יכולת גרעינית- האם ישראל מסוגלת להגיע איתה למאזן אימה? האם ישראל מסוגלת לשרוד התקפה גרעינית?

ב. במיקרה של תקיפה גרעינית- מהם סיכוייה לעכב או לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית? האם כדאי להתמקד באתרי גרעין או לתקוף גם תשתיות כלכליות?
ב. 1. במיקרה של תקיפה גרעינית מוצלחת- האם איראן תשלים עם המצב או תסלים אותו?
ב. 1. א) במקרה של תגובה איראנית חריפה- איך נמנעים מהידרדרות למלחמת התשה (נאמר, ירי מספר שיהאבים ליום, כשאחת ליומיים אחד מהם חודר את מערך ההגנה נגד טילים)?
ב. 2. מה תהיה ההשפעה במיקרה של תקיפה כושלת (כלומר, נזק מזערי לתוכנית הגרעין האיראנית במחיר כבד לכוח התוקף)? האם תהיה לגיטימציה למבצע נוסף?
ישן 26-07-2008, 17:36
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.08
הפצצה האיראית להבנתי יותר נועדה לשמש כנגד מדינות סוניות גדולות ומאוכלסות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "תקיפה באיראן תשפיע על ישראל ל-100 שנה"

להבנתי (הלא מקצועית), מסביב לאיראן יש את פאקיסטאן הסונית (כאשר חלקים ממערב פאקיסטאן בעבר היו שייכים לפרסים), פאקיסטאן מדינה מאוד מאוכלסת, פאנטית ומחזיקה בנשק גרעיני (ע"פ ניסוי שבוצע).
מצפונה יש את טורקיה הסונית, מדינה גדולה ומאוכלסת ובעלת צבא מצויד היטב והבנה טובה בכללי הההתנהגות במזה"ת (ע"ע איך הורידו את אסד האב על הברכיים בעקבות ניסיון לחקוי הפעלת שליח כנגד הישראלים הם ניסו דבר דומה כנגד הטורקים), ממערב להם יש את הערבים הסונים בעירק עם כל הזכרונות ממלחמת איראן - עירק משנות ה- 80.

נשמעים קולות על חוסר הסכמה בין מצרים וערב הסעודית הסוניות לבין הפרסים השיעים.

ולכן, האיום כנגד ישראל הוא כלי לומר לעולם הסוני: הנשק שאנו מפתחים הוא כנגד היהודים הציונים, ואנו נלחמים את מלחמתכם.

להערכתי הסעודים, הכוויתים, המצרים, ..... מבינים היטב את הסכנה. להערכתי הם מבינים כי מה שע"פ מקורות זרים יש לישראל לא מסכן אותם כל עוד לא יפעלו כנגד היהודים באופן שיכול להזכיר את אושוויץ, להבנתי הם מבינים את הטראומה הישראלית בעניין ואת המשפט: לעולם לא עוד כתרתי משמע.

שימו לב שהערבים קוראים למפרץ: המפרץ הערבי בעוד הפרסי קוראים לו המפרץ הפרסי.
בעבר פרס משלה על נהרות בבל, האם איראן דהיום ויתרה על שאיפתה זו?

אני הייתי יותר ממעריך כי אם תקיפה ישראלית או אמריקאית היתה יוצאת לדרך ומשביתה את התוכנית הפרסית הם היו יותר משמחים (גם אם היו מגנים את ישראל מעל כל במה אפשרית).

לגבי תקיפה, האם ישראל יכולה לצאת לתקיפה במרחק של כ- 1500ק"מ, לתקוף במקביל ואולי בכמה גלים את הפרויקט האיראני? שאלה שאני לא יודע את התשובה. מה בדבר אפשרות לכשלון? נניח ומוציאים את כל מטוסי ה- F15i, F-16i לתקיפה ורבים מהמטוסים מושמדים האם במצב שנוצר צה"ל מספיק מאיים על מנת להרתיע את הסורים מלתקוף ברמה"ג או לכל הפחות לנסות לסחוט את "החזרת" הגולן? גם אם כן, מה יכולתו של רוה"מ ישראלי לעמוד בלחץ? להעמיד צבא ברמה"ג לאחר שהתוכנית שהוציא קודם כשלה (ולכל תוכנית יש יותר מאפשרות להכשל, וזאת ניתן לדעת רק בדיעבד)?

מה מידת הנזק של התקיפה על איראן? האם ההפצצות ישמידו את הפרויקטים או רק יגרמו לנזק?

גם אם הפרויקט יושמד במלואו האם הפרסים על בסיס הידע שהושג קודם לא יוכלו להתחיל שוב? כסף לא חסר להם וכך גם את הסיבות.

איך התקיפה תשפיע על המשטר? על האופוזיציה? מה יכולת ההגנה האיראנית? מה יכולתם להפעיל כנגדינו (בעיקר בעקיפין מסוריה ולבנון)?

מה היכולת הפוליטית של הממשלה להחליט החלטה שיש עימה סכון והשלכות ליותר מחצי שנה קדימה?

על כל השאלות הללו צריכים לתת תשובה טרם היציאה, מאחר ואני לא יודע את התשובות אני לא יכול להעריך האם כדאי או שגוי לצאת. להערכתי החלטה צריכה להתקבל בחלונות הגבוהים בלי כל הפאניקה של גורמים כאלו ואחרים דרך התקשורת הישראלית ההיסטרית והרוקדת על הדם אך בעיקר חכמה בדיעבד.
ישן 27-07-2008, 14:39
  Sober Sober אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.06.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "תקיפה באיראן תשפיע על ישראל ל-100 שנה"

ציטוט:
עם כל הכבוד לאפרים הלוי, ואני בטוח שהוא מבין הרבה יותר ממני בנושא הזה, נראה לי קצת מוגזם לקבוע שלפעולה נקודתית תהיה השפעה ל 100 שנים על האזור לטוב ולרע, תקנו אותי אם אני טועה אבל אין פעולה צבאית נקודתית שהשפיע על אזור מסוים ל 100 שנה.

אני חושב שיש כמה תקדימים, ואני מפנה אותך להתנקשות ביורש העצר האוסטרי בסרייבו ב1914, ההתנקשות בוצעה על ידי אנרכיסטים שלא היו קשורים לאף צד בשום סכסוך.
זו בהחלט פעולה שהשפיעה על כל יבשת אירופה לפחות למאה שנים, המלחמה שבא אחר כך שינתה את כל המפה ביבשת, ומלחמת העולם השניה שבאה בעקבות הראשונה שינתה את כל העולם!

אז אין לדעת מה יהיה אם נתקוף את אירן...
ישן 27-07-2008, 16:32

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי Sober שמתחילה ב "[QUOTE][b][color=blue]עם כל..."

אתה צודק בקשר להתנקשות ביורש העצר (האירוע משום מה פרח מזכרוני, אולי בגלל שניסיתי להזכר בפעולות של מדינות)
אין סיבה להניח שתקיפה ישראלית באירן תיצור שרשרת אירועים כמו במלחה"ע הראשונה, נכון שלאירן יש מספר בעלות ברית באזור אבל יש להן יותר מה להפסיד מאשר להרוויח ממלחמה כוללת.

כמו שכתבתי, לתקיפה באירן יהיו ללא ספק השלכות לא קלות, אבל נשאלת השאלה מה האופציה החלופית? לא בטוח שהיא יותר טובה.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 28-07-2008, 22:50
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי Sober שמתחילה ב "על סמך מה אתה קובע דבר כזה?"

על סמך זה שהקייזר הדביל לא חידש את הברית עם רוסיה שהיתה אמורה להרחיק אותה מצרפת כי היא נראתה לו סותרת את הברית עם אוסטריה, זה שאוסטריה בעצם קיבלה "צ'ק פתוח" + דחיפה לכיוון מלחמה מגרמניה שחיפשה צרות, זה שגרמניה יזמה קודם לכן שני משברים די טיפשיים במרוקו שרק חיממו את הצרפתים, זה שתוכניתו של שליפן המנוח חייבה פלישה לבלגיה שזכתה לערבויות מאנגליה, שהרגישה שהיא יכולה לעשות דברים באירופה כי הייתה לה ברית עם יפן בכל הקשור למזרח...

היו שם כל כך הרבה בריתות מסובכות ואינטריגות, עד שגם אם לא היו רוצחים את הארכידוכס, מספיק שמישהו היה מפליץ כדי שהעסק יתלקח מעצמו.

ישן 29-07-2008, 05:22

לזה התכוונתי בדברי
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "על סמך זה שהקייזר הדביל לא..."

לזה התכוונתי בדברי שלא ניתן להשוות את המצב למזה"ת כיום למצב באירופה ערב מלחה"ע הראשונה.
לאירן יש שתי בעלות ברית עיקריות באיזור.
סוריה, ספק גדול אם סוריה תיכנס למלחמה חזיתית מול ישראל פשוט משום שזה לא משרת את האינטרסים שלה.
חיזבאללה שמהווה בפועל דיווזיה איראנית אולם אינו מהווה איום קיומי על מדינת ישראל וניתן לגרום לו לפגיעה קשה.
יש לציין גם את סודן שמהווה בעלת ברית קרובה מאוד של אירן אבל זו בעיקר בעיה של המצרים ופחות של ישראל.

מצד שני יש הרבה מאוד מדינות במזה"ת בעלות אינטרס מובהק לחבור נגד אירן מסיבות דתיות וצבאיות כאחד.מדינות אלו כוללת ערב הסעודית וכל נסיכויות המפרץ, מצרים, ירדן. מובארק אמר בעצמו ששיעי שחי במדינה ערבית נאמן בראש ובראשונה לאירן.

גם אם אירן תחל בפעילות טרור כלל עולמית עדיין מדובר על מאבקים בתוך מדינות כנגד תאים ולא במלחמה כוללת.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:46

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר