לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-08-2008, 14:01
  dorratz dorratz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.10.03
אני מביא מהכתבה כמה דברים שבלטו
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "הקשנ"ר מבטיח בבקו"ם מקוצררים לחיילי השריון, שיגיעו, אה, מתישהו"

תא"ל יחזקאל הוסיף: "התהליך שביצע צה"ל מאז המלחמה, לרבות הכנות ואימונים, שם אותנו היום במקום אחר. אני לא חושב שחיזבאללה יהיה מסוגל לעצור אותנו, וחיל השריון הוא גורם מפתח בסיפור הזה - הוא לב לבו של היכולת והתמרון ומביא עימו בשורות האמל"ח הכי מתקדמות למול מאפייני המתאר הלבנוני".

זה סוג של התרברבות/התנשאות? לא ברור לי...בכל מקרה זה לא נשמע טוב, אפילו אם יכולת השריון באמת שופרה מאז המלחמה...קצת צורם לי באזנים לשמוע את המשפט המודגש....

ואז ראיתי את הפסקה הכי מעניינת:
"מעבר לשיחות עם המתגייסים הצעירים, שכללו הבטחה שבעוד 20 שנה אחד מהם יתפוס את מקומו כקצין השריון הראשי, עדכן יחזקאל על ההתפתחויות הטכנולוגיות בחיל. חטיבת מילואים ראשונה של השריון החלה לקלוט את טנק המרכבה "סימן-4" החדיש. גם חטיבה 401 הסדירה משלימה את הצטיידותה בכלי זה, ובהמשך תיבחן זהות החטיבה הנוספת שתקבל את הטנקים החדישים. באשר למערכת ההגנה בפני טילים "מעיל רוח", ציין קצין שריון ראשי כי בחלק מהטנקים יותקנו המערכות כבר בשנה הבאה, ואילו וב-2010 תתבצע ההצטיידות המאסיבית."

אוקי - אז הוא מדבר פה על חטיבת מילואים ראשונה של סימן 4?! קודם כל למה לחשוף את המידע הזה זה טוב? לא יודע...בכל מקרה אולי זה מתקשר לפרסום הבא על פלוגת המילואים של סימן 4:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...+%F 1%E9%EE%EF

אחרי זה הוא דיבר על חטיבה נוספת שתקלוט את סימן 4 - מעניין אם מדובר בחטיבה סדירה או חטיבת מילואים....?

אחרי זה הוא אמר על מעיל רוח - נקווה לטוב!

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 04-08-2008, 14:50
  משתמש זכר Malchi Malchi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.09.06
מנסיון
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "לדעתי בשלב הזה של שירותם..."

מספיק שתבטיח להם טוסטר אובן ואייפוד מובנה בכל טנק.
הנקודה היא, שלדעתי משקיעים מאמצים גדולים מדי בפיתוי מלש"בים
לחיל מאשר להשקיע מאמצים בחשיפת החיל, מה יש בו, המסלולים השונים בו
המורשת וכו' וכו'. בגישההזאת התחילו כאשר שלחו ועדיין שולחים קצינים לדבר
עם מלש"בים על החיל ואף להחתים אותם על טופס שאומר:
א. הבטחת מקומך בחיל השריון, זאת במידה ולא תתאים\תוותר על יחידות ההתנדבות (טייס סיירות צנפים וכו').
ב. הבטחת מקומך באחת מהחטיבות בהן תבחר. בחירה בחטיבה מהטופס מבטיחה
את הגעתך אליה, להבדיל משוק הבשר הממין לחטיבות בטרום הטירונות.

אני חתמתי על טופס כזה, אבל אני לא דוגמא קלאסית, כי אני קצת מכיר פה ושם ויצא לי
לראות ולשמוע, בחרתי ללכת מתוך: 1. עניין רב בחיל 2. הידיעה כי צריך אנשים לחיל
3. הרצון לפקד והשפיע והידיעה כי ההזדמנויות בשריון הן רחבות ידיים.

ישן 04-08-2008, 14:59

אני מסכים איתך
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "[QUOTE=Malchi]3. הרצון לפקד..."

זה נתון שבאמת ולא מדגישים מספיק. בנוסף הדגש שניתן להיות מפקד כבר לאחר 8 חודשים
וזאת לאחר מעבר של אחד מקורסי הפיקוד העשירים (בידע כמוב) והאינטסיבים יותר בזרוע היבשה.
טוב על זה בטח עוד אפשר להתווכח אבל הנקודה היא שלא מספרים מספיק על החיל ובמקום זה
עסוקים בלפתות מלש"בים בנשקים מקוצררים. ועל כך אני מצטט מלש"ב אשר יועד לשריון:
"לא ממש מעניין אותי אם יהיה לי תבור M16 או גלילון, גם ככה אני אשב בתוך הטנק כל השירות שלי".
המשפט מסביר הכל.

ישן 04-08-2008, 20:27
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "[QUOTE=Malchi]3. הרצון לפקד..."

נדמה לי שכתבתי את זה כבר בעבר.

צריך לעשות בשריון שינוי תפיסתי קטן שלא באמת עולה יותר כסף: כולם יוצאים לקמ"ט, וכמו ש"מ"כים סיירות" זה חלק מהמסלול של יחידות מובחרות, ככה בשריון יש מסלול של שנה בסיומו אתה מוסמך כמפקד טנק גם אם לא משובץ ככזה בהתחלה.

ממילא רובו של מחזור הגיוס לא נשאר בתור חפשי"ם במבצעית (המחזור שלי כלל אחרי שני מחזורים במבצעית רק 3 חפשי"ם - אני ועוד 2) ועכשיו כשכל הרצף מטירונות ועד סיום קמ"ט מתבצע בערך באותו בסיס אז זה גם קל יותר.

זה יכול לפתור למשל את התדמית הרובאית הנמוכה של חש"ן בלי צורך לספר לוקשים כמו "טירונות 03 שלב 5" וליעל את הניפוי של אלה שלא מתאימים/רוצים להמשיך שיוכלו לעבור לתפקידים אחרים (סמב"צ, מש"ק מודיעין, מכונאי, חובש, קשר וכו') ויוכוונו לכך ע"י מערכת בסיס ההכשרה ולא בצורה ספוראדית בגדודים.

אם יורשה לי "להתפרע" קצת, אני מציע את מסלול החש"ן הבא, שהוא לא באמת חדש אלא רק מהווה שינוי תפיסתי קטן במסלול הקיים.

טירונות 03: נמשכת חודשיים כרגיל, בסיומה יהיו מי שיופנו למסלולים אחרים כמו חובשים וקשרים.

"טירונות יחידה": השם כבר נשמע יותר טוב, וזה שילוב בין המקצועות לחלק מהצמ"פ. מכיוון שממילא הצמ"פ והמקצועות נמצאים באותו מקום, החיבור ביניהם קל יותר וההפרדה ביניהם היא ממילא די שריד מהימים בהם הצמ"פ התבצע בגדודים. במהלך שלב זה ינופו עוד אנשים (אותם אנשים שממילא היו עפים בסוף הצמ"פ) לפני שיבזבזו עליהם שע"מ ותחמושת. כמה זמן זה צריך להמשך? יותר זמן מהמקצועות-נטו, אבל פחות זמן ממקצועות+צמ"פ. נניח, 3 עד 5 חודשים. בסיום, מקבלים את הכומתה.

"אימון מתקדם/הכנה": כאן מתבצע מה שנשאר מהצמ"פ של פעם, על החלקים היותר אינטנסיביים שלו, וכן מתקיימת במקביל הכנה לקמ"ט (הכשרת אנשי הצוות על תפקידים נוספים בטנק מלבד זה המקורי שרכשו במקצועות). כמה זמן זה נמשך? הזמן שנשאר כדי להשלים את הזמן שהוקצה ל"טירונות יחידה" לחצי שנה - חודש עד 3 חודשים. בסיום מקבלים את הצפרגול וממשיכים לקמ"ט.

קמ"ט: כרגיל.

שיבוץ ביחידות: משובצים כאנשי צוות (במקצוע המקורי) או כמטקי"ם, בהתאם לצורך ביחידה והרצון של החייל. גם מי ששובץ כאיש צוות יוכל להפוך למט"ק עם הזמן, בסופו של דבר הוא מוסמך לזה. במקרה הצורך, ניתן להשלים חוסרי סד"כ ע"י חבר'ה שסיימו אימון מתקדם אבל לא צלחו לקמ"ט.

מבחינת המסלול בפועל, הוא נשאר כמעט אותו דבר כמו שהוא עכשיו, רק שלמלשבי"ם ולחיילים המסלול הפיקודי מוצג כמצב הנורמלי והבסיסי.

ישן 04-08-2008, 22:23
  Elad E Elad E אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "נדמה לי שכתבתי את זה כבר..."

לא ישים מבחינה כלכלית אבל בצורה פרועה.

קמ"ט הוא הקורס היקר ביותר בצבא הירוק.
ברגע שתהפוך את הקמ"ט, במבנהו הנוכחי, לחלק ממסלול הכשרת הלוחם אתה בעצם מייקר את עלותו פי ארבע וזה במציאות שבה במילא הקורס הקיים סובל מקיצוצים מתמידים בהקצאות בשל שיקולי עלות (לא יודע לגבי תקופת פוסט-לבנון 2.0 אבל כך היה לפני).

עוד בעיות:

1. הקורס הינו קורס ממיין, ברגע שאתה מכשיר אנשים שבמילא לא היו מגיעים לקורס או לא היו עוברים אותו אתה פותח פתח למצבים בהם חיילים שאינם מסוגלים למלא את התפקיד יפקדו על טנק למרות שאין להם את היכולות.
2. אתה מוריד מקרנם של המט"קים ויוצר בעיה פיקודית שכן כל חייל עבר את אותו הקורס שעבר מפקדו והדבר פותח פתח לחיכוכים ול-"עודף יצירתיות" במילוי פקודות.
3. פגיעה במקצועיות. הכלבויניקיות תפגע ביכולת החיילים להתמקצע בתפקיד אחד והרוטציה בין התאים השונים תשמר את המצב שבו אף אחד לא טוב ממש בתותחנות/נט"ר/תחמושת ומקלעים.
בשל אילוצי כ"א אתה תמצא חייל צפלון בתא טען, חייל חסר קואורדינציה בתא תותחן וחייל שפורס זחל אפילו בהתנעה בתא נהג.
חוץ מזה שיש אנשים שלא מסוגלים להכיל את הידע אבל הם נותנים 'מטרה' בפגז שני בסדרה בשפ"צ על סימן 2 ב' (סתם דוגמא היפוטטית). המיומנות הזאת לא תישמר או תתגלה אם הבחור יתבקש ללמוד גם נט"ר ו/או את עבודת הטען כי לא כולם multi taskers כמו שלא כולם יכולים לפקד (ר' סעיף 1 ו-2).
ישן 05-08-2008, 16:10

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "[font=Verdana]לא ישים מבחינה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Elad E

לא ישים מבחינה כלכלית אבל בצורה פרועה.

למה? המצב נשאר בדיוק כמו שהוא עכשיו, רק כמה שמות מתחלפים והמהפך העיקרי הוא מחשבתי - בסופו של דבר יש לנו בערך את אותו מספר של חבר'ה שלא משמשים כמטקי"ם לאחר סיום הקורס, ואותו מספר של כאלה שלא יצאו לקמ"ט ומשלימים ציוותים בגדודים עד שיצאו לזימון שני/שלישי/שכח מזה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Elad E
קמ"ט הוא הקורס היקר ביותר בצבא הירוק.
ברגע שתהפוך את הקמ"ט, במבנהו הנוכחי, לחלק ממסלול הכשרת הלוחם אתה בעצם מייקר את עלותו פי ארבע וזה במציאות שבה במילא הקורס הקיים סובל מקיצוצים מתמידים בהקצאות בשל שיקולי עלות (לא יודע לגבי תקופת פוסט-לבנון 2.0 אבל כך היה לפני).

אבל ממילא רוב מי שהגיעו אתמול לביסל"ש לא יסיימו את שירותם כחפשי"ם. רובם יעשו קמ"ט בין אם מיד אחרי ה"אימון המתקדם" (ככה קוראים למה שהחליף בימינו את הצמ"פ, אאל"ט) ובין אם אחרי מחזור או שנים במבצעית. חלק ממסיימי הקמ"ט בשנות ה90 וכנראה גם כיום בכלל לא משרתים כמטקי"ם אלא כסמב"צים וכד', ולא כל מי שמסיים טירונות, מקצועות או אפילו צמ"פ בכלל מגיע לפלוגות המבצעיות.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Elad E
עוד בעיות:

1. הקורס הינו קורס ממיין, ברגע שאתה מכשיר אנשים שבמילא לא היו מגיעים לקורס או לא היו עוברים אותו אתה פותח פתח למצבים בהם חיילים שאינם מסוגלים למלא את התפקיד יפקדו על טנק למרות שאין להם את היכולות.

המיון- בעינו נשאר, ואפילו מתבצע בשלב מוקדם יותר. מכיוון שמטרת היעד של המסלול היא להסמיך את הלוחמים כמטקי"ם, ניתן לנפות את הלא-מתאימים כבר בשלב מוקדם יותר ולאייש בהם תפקידים אחרים - אפילו "השלמת צוותים" במבצעיות.

כמו כן, השריון יכול להרשות לעצמו להתקדם לעבר גישה של "יחידה ממיינת" עם דרישות גבוהות - כבר לא מדובר בחיל-הענק ההמוני של פוסט יוה"כ אלא בחיל קטן ואינטימי. לפי פרסומים גלויים (כמו הכתבות על החיל המופיעות בעיתונות ושלחלקן קישרנו כאן ובדיונים אחרים) יש לנו שלוש חטיבות מבצעיות, שבכל אחת שלושה גדודים שבכל אחד מהם כשתי פלוגות. בלי להפר את ביטחון השדה ולהכנס למספרים, אפשר לשים לב די בקלות שכל חש"ן גם יחד מונה בערך את אותו מספר לוחמים כמו שני "גדודים מיוחדים" מאלה שצצו לנו בשנים האחרונות.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Elad E
2. אתה מוריד מקרנם של המט"קים ויוצר בעיה פיקודית שכן כל חייל עבר את אותו הקורס שעבר מפקדו והדבר פותח פתח לחיכוכים ול-"עודף יצירתיות" במילוי פקודות.

מוזר - במילואים יש לך צוותים שלמים שמבוססים על מי שהיו מטקי"ם בסדיר, וזה עובד. כמו כן, מצב שבו מפקד הטנק הותיק מכשיר וחונך את מחליפו הצעיר יותר שכרגע משמש כתותחן, או שצוות טנק מורכב מחברים שעברו את כל המסלול ביחד, יכול לחסוך את הבעיות הפיקודות שנוצרות כשמגיע סל מהקמ"ט ונדרש להתמודד עם סמרי"ם שעולים עליו מבחינת נסיון מבצעי.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Elad E
3. פגיעה במקצועיות. הכלבויניקיות תפגע ביכולת החיילים להתמקצע בתפקיד אחד והרוטציה בין התאים השונים תשמר את המצב שבו אף אחד לא טוב ממש בתותחנות/נט"ר/תחמושת ומקלעים.
בשל אילוצי כ"א אתה תמצא חייל צפלון בתא טען, חייל חסר קואורדינציה בתא תותחן וחייל שפורס זחל אפילו בהתנעה בתא נהג.

למעשה, די ממזמן ההכנה לקמ"ט דרשה הכרה בסיסית של מקצועות אנשי הצוות האחרים, ובזמני לפחות בוצעו "הצרחות" מסויימות תחת תנאים מסויימים שאין זה המקום לפרטם.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Elad E
חוץ מזה שיש אנשים שלא מסוגלים להכיל את הידע אבל הם נותנים 'מטרה' בפגז שני בסדרה בשפ"צ על סימן 2 ב' (סתם דוגמא היפוטטית). המיומנות הזאת לא תישמר או תתגלה אם הבחור יתבקש ללמוד גם נט"ר ו/או את עבודת הטען כי לא כולם multi taskers כמו שלא כולם יכולים לפקד (ר' סעיף 1 ו-2).

וכפי שציינתי, שלב המקצועות בעינו עומד. לכל אחד יהיה מקצוע-יסוד, בו יתמחה ובו ישובץ אם לא ישמש כמט"ק. ההבדל היחיד הוא ששלב המקצועות יכונה "טירונות יחידה" (סתם משיקולי תדמית זולים) ויכלול גם חלק משלב ה"צוות" של מה שהיום מכונה "אימון מתקדם" ופעם כונה "צמ"פ".

ישן 06-08-2008, 21:06

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "עבדול, אני לא מצליח להבין..."

המודל שאני מציע לחש"ן מתבסס על שינוי תודעתי יותר מאשר תורתי-הדרכתי.

המצב הקיים כיום הוא כזה שרוב המתגייסים עושים קמ"ט בשלב כזה או אחר, ואלו שלא בדרך כלל לא נשארים כאנשי צוות לאורך זמן גם ככה.

"תנאי היסוד" של חש"ן כיום מאוד שונים מאשר בעבר - פעם היה מדובר בחיל גדול והמוני יחסית, שדרש גיוס המוני. כיום מדובר בחיל קטן - כל החיל כולו כנראה לא הרבה יותר גדול מחטיבת כפיר. ניתן לבסס אותו על גיוס ממיין ובררני יותר מבעבר.

השינוי התודעתי הוא בכך שקמ"ט נתפס כהמשך הברור של האימון המתקדם. המצב הנורמלי הוא שאם סיימת בהצלחה הכשרה במקצוע שריונאי ברור ומובהק אחד (ה"הכשרה" במקצועות האחרים בטנק נותרת כפי שהיא כיום - חלק מההכנה לקמ"ט, רק שבמודל המוצע הקמ"ט נתפס כעניין מנדטורי) אתה ממשיך הלאה להכשרה כמט"ק, או אם אתה לא מתאים לשמש כמט"ק אתה נשלח להיות משלים-ציוותים במקצועך בגדודים (מתוך שאיפה שעם הזמן מצב כזה יהיה נדיר יותר ויותר). אחרי הקמ"ט אתה או משובץ כמט"ק היכן שצריך, או כאיש צוות במקצוע המקורי שלך - אם תרצה בכך ויהיה מקום, תוכל "להתקדם" ולהפוך למט"ק-בפועל.

במה זה שונה ממה שיש לנו היום? לא בהרבה. רק בתפיסה. וההוויה קובעת את התודעה - מי שיודע מראש שהוא מיועד למסלול הכולל קורס פיקודי יסתכל על המסלול ועל עצמו אחרת.

ישן 06-08-2008, 22:36
  Elad E Elad E אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "המודל שאני מציע לחש"ן מתבסס..."

התוצאה באמת מעולה - הוספת יוקרה רבה מאוד לגיוס ולשירות בחיל אבל עדיין קיימת בעיית התקציב והצורך להתפשר על איכות החניכים בקמ"ט שכבר כיום דרישות הסף שלו גבוהות מאלו של קורסים פיקודיים מקבילים בשאר החילות כנראה בשל היות המט"ק בעל משקל רב יותר בתוך המחלקה מבחינת אחוז כח האש והתמרון שהוא אמון עליו לעומת בשאר החילות שבהם המסגרות גדולות יותר ויש ביזור רב יותר.
בנוסף, הדרישה לקב"א מינימלי גבוה יותר (51 בקמ"ט לעומת 49 במ"כים חי"ר) כנראה נובעת מהיחס הנמוך בין קצינים למט"קים, הצורך בכמות גדולה יחסית של קצינים גוזרת את המשמעות שהרבה מהמט"קים בעלי הנתונים הטובים לא נשארים מט"קים אלא ממשיכים לקצונה כך שמבחינת התפלגות האיכויות המט"קים נפגעים בסוף. וכן, אפשר להתווכח עם הרלוונטיות של שיטת המיון הצבאית אבל אין שיטה טובה יותר ומחקר ארוך טווח של מקשנ"ר הוכיח שבעלי קב"אות גבוהות מגיעים לתפקידי מ"פ ואילו קצינים שיצאו על תנאי כחריגי נתונים בד"כ לא ממשיכים מעבר לקבע הראשוני בין אם מבחירה ובין אם לא.

במידה ותוריד את נתוני הכניסה יגיעו אנשים שעוברים את הקורס ומבזבזים לצבא המון כסף (60,000 שקל לראש אאל"ט) בהתחשב בעובדה שלעולם לא ישובצו כמט"קים.

במידה ולא תוריד את רף הכניסה במילא יגיעו אותם האנשים שמגיעים בשיטה הקיימת ואז לא שינית כלום.
ישן 07-08-2008, 08:11

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "התוצאה באמת מעולה - הוספת..."

אני חושב שהשינוי המשמעותי היחיד יהיה כזה: במקום שבמחזור מסויים בסוף 3 השנים של שירות סדיר ישארו לך 3-4 חבר'ה שלא נפלטו ולא יצאו לקמ"ט והם משמשים כאנשי צוות, ומספר דומה של חבר'ה שכן סיימו קמ"ט אבל הם משמשים כסמבצי"ם ובתפקידים קקיוניים במפקדת החטיבה, שתי האוכלוסיות יתחלפו ביניהן...

בעיית הנתונים האישיים נראית לי פחות אקוטית - ממילא ממה שהצלחתי לראות, למרות שמחזור גיוס של חש"ן כולל תמהיל אחיד יחסית מבחינת נתונים אישיים, בעלי הנתונים הנמוכים יותר הם אלו שנפלטים במהלך המסלול או השירות לתפקידי תומכ"ל וכד', בעוד שמי שנותר בפלוגות המבצעיות, ולו כאיש צוות, בדרך כלל מחזיק בנתונים אישיים מעט גבוהים מהממוצע.

ישן 07-08-2008, 12:06
  Elad E Elad E אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אני חושב שהשינוי המשמעותי..."

האם באמת נשארים רק 3-4 אנשי צוות במחזור?
זה קצת לא הגיוני בהתחשב בעובדה שבסדיר לא קורה שמט"קים מתפקדים כאנשי צוות אחרים כמו שקורה להרבה בוגרי קורס מ"כים בחי"ר.

אם זאת אני מסכים שהרבה בוגרי קורסים פיקודיים (בכל חילות השדה) מגיעים לתפקידים שכל קשר בינם לבין קורס פיקודי הינו מקרי בהחלט.
בשריון, בעיקר לאור עלות ההכשרה, אין שום סיבה לבזבז הקצאות על חיילים שהולכים לאייש חמ"ל או לנהל את מש"ק הציוד המשרדי של מדור הדרכה כלשהו בבסיס אימון כזה או אחר.
השאלה היא האם היכולת לבחור והצורך בבטחונות מפני נשירה של חניכים לא מצדיקים את היתירות בקמ"ט.
יכול להיות שצרכי מערך המילואים גם הם משחקים תפקיד למרות שאני עדיין לא מבין איך מישהו שלא נתנו לו לפקד בסדיר מונחת פתאום לתוך תפקיד פיקודי במילואים אחרי שאפילו את הידע התיאורטי כבר אין לו.
ישן 07-08-2008, 12:13

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "האם באמת נשארים רק 3-4 אנשי..."

לפחות לפי מה שאני ראיתי ומה שאני זוכר, רוב המחזור יוצא לקמ"ט, ואילו מיעוטו או נפלט לתפקידי תומכ"ל מיד אחרי הצמ"פ (אפסנאים, חובשים ומשק"י-משהו בגדוד, נהגי טנקים בימ"ח וכו') או משובץ בפלוגות המבצעיות. מתוך אלה ששובצו במבצעיות, חלק יצאו לקמ"ט בזימון מאוחר, חלק יצאו לקק"צ בסיסי או יפלטו לתפקידי תומכ"ל, חלק יהיו חלק מהסד"כ הפלוגתי אבל יהיו בעצם במפל"ג כסרס"פים, נהגי סופה וכו', ורק בודדים ישארו כאנשי צוות, בין אם כי לא רצו או בין אם כי לא הצליחו לעשות משהו אחר.

במילואים, מט"ק משמש בתפקידו רק אם הוא ממש רוצה, בעדיפות לכאלו שהעבירו צמ"פים.

ישן 05-08-2008, 14:52
  משתמש זכר דני קריאף דני קריאף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.06
ציניות שלא במקומה..
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי ה"שמל" שמתחילה ב "טוב, אז אני מכיר אחד שסיים את..."

נכון שמדובר במקרה יחיד שאירע ב1967 אבל ההשלכות שלו מתאימות גם ל2008.
חטיבה 7 במלחמת ששת הימים מנתה 7 פלוגות, פלוגה של אותם הימים מנתה 4 מחלקות טנקים ולא שלושה כפי שנהוג היום ובסה"כ 14. טנקים .
מתוך 7 הפלוגות 4 פלוגות 2 של 79 גדוד הפטונים הראשון של צה"ל עם טנקי M48 A2Cעם מנועי בנזין ותותחי 90 מ"מ ו2 פלוגות מגדוד 82 עם טנקי צנטוריון מטאור כנ"ל ילדים" שלא עברו צמ"פ ונשלחו לאחר מקצועות לקרבות הקשים ביותר במסגרת אוגדת טל למתחמי רפיח , גי'ראדי והגיעו עד לתעלת סואץ.
ולמרות הכל הם הכריעו את המלחמה .
לאחר המלחמה נשלחו המצטיינים לקורס מפקדי טנקים בג'וליס בית הספר לשריון המיתולגי ולאחר קורס שנמשך 4 שבועות בלבד, נשלחו לתופת של מלחמת ההתשה בחטיבות 401 ו ו14.
ומי שמכיר את תולדות מלחמת ששת הימים ומלחמת ההתשה הנוראית בתעלה יכול להעיד שאותם חיילים תפקדו ללא דופי וזאת בלשון המעטה.
אותם חיילים איישו את צוותי הטנקים בחטיבות 600 ו421 מאוגדה 143 [ שרון] והיה להם חלק מרכזי בהבסת הצבא המצרי במלחמת יום הכיפורים למרות נתוני הפתיחה האיומים ..
אז אנא בלי הכללות.
הקטילה של הקשנ"ר החדש לא הייתה במקומה.
משקלה הסגולי של פלוגת טנקים בינונית במלחמת יום הכיפורים הייתה שווה פי אלף ממשקלן של כל הסיירות המובחרות בצה"ל..
קחו לדוגמא את סיירת הצנחנים בפיקוד מופז לימים רמטכ"ל שר ביטחון ואולי בעתיד ראש ממשלה - אז מה עשתה הסיירת במלחמת יום הכיפורים "השמידה " 4 משאיות אספקה עירקיות ולמחרת חזרה עם הזנב בין הרגליים ורק בזכות תעוזת טייס מסוק שאיתו היא חולצה אולי מופז יהיה ראש ממשלה..
לא המקוצר- מקוצרר- תבור וכ"ו יניעו את החברה להגיע לשריון, אלא מורשת החיל כי בלי שריון אין נצחון והכרעה.
מטב להיות בטנק מוגן עמוס בכל טוב "ולזרוק " לחירניקים אחינו מנות קרב מים וסיגריות מאשר ללכת עשרות ק"מ ברגל ולא לחסל אף מחבל..
ישן 05-08-2008, 17:02

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי דני קריאף שמתחילה ב "לסירפד לצערי אתה צודק."

זה לא המבצעים, אלו תנאי השירות.

בגדוד שריון ממוצע יש פחות לוחמים מבגדוד סיור ממוצע, והם בכל זאת "נהנים" מתנאי שירות תאילנדיים למדי - מילא עבודה על הטנק, אבל גם שמירות ומטבחים וסינג'ורים, תוך שהם סופגים עקיצות מחיילי המפקדה (שפטורים ממרבית המטלות הללו אם לא מכולן) על זה שהם לא-באמת-קרביים.

כמובן שלמ"גדים אין אינטרס לשנות את זה - הם נמצאים רוב הזמן בחברת המפקדיונרים החנפים ותחת איומי הנפקדות שלהם, ומעדיפים להעמיס עוד משימות על השריונרים הצייתנים.

אני יודע שאני לא אמליץ לילד שלי ללכת לשריון.

ישן 05-08-2008, 17:38

תודה לאל
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "זה לא המבצעים, אלו תנאי..."

שיש פראיירים כמוני
ההילה של היחידות המיוחדות תמיד יגיע במקום הראשון אצל בני הנוער
לא משנה מה נעשה, על כן צה"ל הלך בשיטות מתוחכמות כמו תנאי הגעה
ליחידות הללו המחייב גיוס ליחידה מסויימת בדר"כ בעלת דרישה נמוכה אצל המלש"בים
ומעבר גיבוש לאחר הגיוס. לדוגמא, יחידת עוקץ, המלש"ב חייב להתגייס לחטיבה 900, כפיר
ורק לאחר מכן לעבור גיבוש. מגלן ודובדבן כבר כמה שנים מנסות להתנתק מחטיבת הצנחנים
ולהכנס ליום הסיירות או לבחון מלש"בים בצורה קד"צ כלשהי (יום סיירות, גיבוש וכד') אך עצם
העובדה שהגעה ליחידות האלו ברוב המקרים היא דרך גיוס לחטיבת הצנחנים, מביאה לחטיבה
מתגייסים רבים שרובם לאחר מכן ישאר בחטיבה (למרות שלצנחנים לדוגמא אין בעיה של ביקוש).
עוד דוגמא בנושא האשכול הוא סיירות השריון. הגעה מחייבת גיוס לחש"ן ורק לאחר מכן מעבר גיבוש.
לא חסרות דוגמאות: יהל"ם הנדסה, מיתר\מורן תותחנים....

ישן 05-08-2008, 19:05

צבאי עבדול גם אתה צודק בגדול.
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "זה לא המבצעים, אלו תנאי..."

כשהבן שלי ברק , רצה לשמור את המורשת המפוארת של אביו ולהתגייס לשריון .
אמרתי לו ,למרות שאני פריק ושרוף על השריון עם יכולת מוכחת וזאת בלשון המעטה...........
מה אתה צריך את זה?
לאכל גריז אבק וחרא ?
יציאות הביתה על הפנים..
והערכה 0...
תתגייס ליחידות המיוחדות ...= הרבה פקה פקה אך המון תהילה.
כשתגיע לחדר האוכל כל הבנות יביטו בהערכה וערצה , יהיו בטוחות שרמבו או רוקי נכנסו ו...למרות שהם לא חיסלו בחיים אפילו מחבל אחד..
ובשולחנות הצדדיים ישבו לוחמי השריון החיל מ"ס 1 בצבא יואכלו את הלב ואף אחד לא יתייחס איליהם.
מה לעשות הנער לא בחר לקבל את העצה של האבא, אכל , חרא, גריז , אבק, חיסל כמה מחבלים אבל מה לעשות החברים במושב מדברים דווקא על .ג'.. ששירת ביחידות המיוחדות אבל לא ירה בחיים כדור חי לעבר מחבל.
זה המצב ואני לא מאמין שניתן לשנות אותו..
תקנו אותי במידה ואתם סבורים שאני טועה.
ישן 05-08-2008, 19:44
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
הסתייגות.
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי דני קריאף שמתחילה ב "עבדול גם אתה צודק בגדול."

השרות בשיריון הוא שרות מחורבן וחוויה מפוקפקת באמת.
אבל התרומה האפורה, השחורה, המסריחה והלא נוצצת הזו לבטחון המדינה, לטעמי לפחות יש בה מידה של צנעה מבורכת שלא תמצא במקומות "היוקרתיים" יותר.
איכשהו אני מרגיש לפעמים שאת המניה שלי בבטחון ישראל קניתי בכפות ידי החשופות, בשחור שמתחת לציפורניים, בצחנת הסולר והגריז ובהרבה מכות של פטיש חמש.

בסוף לא המקוצרים ולא הפלאיירים ולא התעודות מכריעות את הקרב. בסוף מכריעים החינוך מהבית, הערכים, הרעות והמחויבות שבין הלוחמים. את כל אלה אפשר לטפח לא על ידי צ'ופרים למיניהם, אלא דווקא על ידי טיפוח מפקדים שהם מפקדים ולא גננות, ומתן גיבוי למפקדים לעשות מתלמידי בית הספר חיילים של ממש...

אצלנו ביחידה זכינו שיגיעו אלינו אחלה ח'ברה בוגרי לבנון השניה. צעירים צעירים, אבל ממש אנשים על הכיפאק.
ישן 06-08-2008, 10:15

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי דני קריאף שמתחילה ב "עבדול גם אתה צודק בגדול."

אני לא בטוח שלא ניתן לשנות את המצב.

בינתיים, השינויים שמנסים לעשות הם קוסמטיים כמו חיתוך עוד חתיכה מהקנה של הנשק. אבל במהות, צה"ל עדיין מתייחס לשריון כאל חיל-הענק ההמוני שהיה פעם, כזה שהחיילים מהווים בו חלק מהזיווד של הטנק ושרק אם יגייסו אליו בכוח כל מי שנופל ליד אפשר יהיה להשלים את צרכי הסד"כ העצומים שלו.

אבל זה די רחוק מהאמת - גדוד שריון הוא יחידה די קטנה. אם ביחידה בערך באותו גודל רק עם כומתה יפה יותר חיילי המפקדה הם אלו שעוסקים בתחזוקה השוטפת של הבסיס (מטבחים, שמירות וכו') ואיש לא מעלה על דעתו שהלוחמים יטריחו את עצמם בכגון אלה, למה לא בחש"ן? אם ביחידות בסדר גודל של גדוד שריון ישנה השקעה בפרט ובהכשרתו על חשבון ניצולו למשימות שניתן להסתפק עבורן בעובד כללי, למה לא בחש"ן?

ישן 06-08-2008, 20:05

עוד לגבי עידוד גיוס לחש"ן
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "הקשנ"ר מבטיח בבקו"ם מקוצררים לחיילי השריון, שיגיעו, אה, מתישהו"

לאחרונה הייתה כתבה על תכנון להפקת סדרה בסגנון של "טירונות"
רק על השריון. דעתי היא כמה שיותר מהר, כמה שיותר טוב.
ראשית, הסדרה, במקרה והיא תהיה ברמה טובה והגיונית (ולא משהו בסגנון
של "כנפיים ששודרה בערוץ הראשון לפני מספר שנים) תחשוף את בני הנוער לחיל
ואף למסלול הלוחם, שנית לפי מה שהבנתי יש כבר תוצאות מוכחות בשטח עם הסדרה
טירונות שהעלתה ואפילו במקצת את המוטיבציה לשירות בחטיבת גבעתי.

ישן 06-08-2008, 20:30
  Elad E Elad E אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי Malchi שמתחילה ב "עוד לגבי עידוד גיוס לחש"ן"

רק לשם הבהרה - הסדרה טירונות העלתה את המוטיבציה לשירות בחטיבת גבעתי במשך השנה וחצי שהיא שודרה.

ההשפעה שלה פגה מיד עם ירידתה והמלש"בים כיום, שהיו בני 9 כשהסדרה שודרה לראשונה, מעדיפים את הצנחנים, גולני והנח"ל עפ"י המידע שצה"ל משחרר לעיתונים.

אני לא חושב שתכניות טלוויזיה בסגנון 'שריונר נולד' או תכניות בסגנון 'כנפיים' ו-'טירונות' הן דרך נכונה וטובה למשוך מתגייסים.
הן לא מזיקות אבל את העבודה האמיתית יעשו תצוגות האש בצפון שנערכות עבור תיכוניסטים והתעמקות רבה יותר של מערכת החינוך בהיסטוריה של עם ישראל במזה"ת ב-60 השנים האחרונות - תחום שבוגרי מערכת החינוך לוקים בו בחסר על גבול האבסורד באשמת תכנית לימוד מטומטת ומיושנת שמלמדת אותם על קרב אמאוס אבל זונחת כמעט לגמרי את מלחמת ששת הימים לדוגמא או את פרשת הצוללת דקר, אורי אילן, אלי כהן, מבצע אופרה, עסק הביש, דרך בורמה ועוד נושאים שהם בחזקת ידע חובה מבחינתי לכל ישראלי ולו בראשי פרקים.
ישן 07-08-2008, 15:33

צבאי מסכים עם כל מילה.
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "רק לשם הבהרה - הסדרה טירונות..."

במידה וזה היה תלוי בי הייתי מעלה את רף הנכונות לגיוס לשיריון ב200%.
הרבה יותר פשוט ממה שזה נראה.
מתארגנים לוגיסטית - אוטבוסים - פרסום וכ"ו .
כמובן שמשתפים את התותחנים וההנדסה שהם חלק בלתי נפרד מהכוחות המכריעים.
דופקים להם תרגיל גדודי עם כל האפקטים - בלי בלופים . מסבירים להם שכוח האש של פלוגת טנקים = לגדוד חי"ר.
ותאמינו לי שחלק גדול מהם לא ירצה סיירות ... יחידות מיוחדות...
ושאר בלה בלה בלה.. בעיקר במידה והם ידעו שמוטב להיות בטנק , פומה, אכזרית או תומ"ת מאשר ללכת ברגל...
כמובן שחייבים לשפר את תנאי השירות , היציאות הביתה וכ"ו.
בחלק מהתגובות סברו המגיבים שבמידה ויחליפו לחיילי השריון את הכומתה או יגדילו את " הצפרגול" הם יגדילו את כמות המלשבי"ם שיתגייסו ..
שטות מוחלטת..
הכומתה השחורה היא ניצחית..
הטעות הגדולה של מי שהחליט שהתותחנים יקבלו כומתת תכלת .. שמאד דומה לכומתת "הברסו" - משטרה צבאית וזאת מבלי לזלזל בהם היא בכייה לדורות משום שברוב הצבאות בעולם כומתה שחורה או אדומה מסמלת את היחוד הקרבי .
אבל צה"ל כמו בצה"ל כל פעם קם גאון חדש וממציא צבע אחר לכומתה , זה לא קיים באף צבא אחר
ישן 07-08-2008, 13:25
  דן 137 דן 137 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.04
שריון..

הצבא הוא לא תכנית כבקשתך- אפשר לרצות,לנסות-אבל בסוף יש צרכים שמתבססים על כוח אדם, יכולתו,והשמתו, וידע המלש"ב שקורא את הדברים,בסופו של יום-אתה חלק מסד"כ.נקודה.

השרות בחיל השריון הוא לא קל יותר או קשה יותר משרות בחי"ר או בכל יחידה מובחרת-הוא מציב אתגרים אחרים ולצד היתרונות של שירות בחיל ישנם גם חסרונות,-כמו בכל מקום!!
רוב החבר'ה שטיפה בוגרים בפורום וששרתו בחיל יודעים זאת.
לא צריך תכנית ריאלטי,"רצים לשריון" או "מט"ק נולד" -פשוט חרטא שמעוות את המציאות.
אף אחד לא ישכנע אותי שטפ"ש בשלג או בחמסין שיזפונאי טיפוסי קל יותר ממסע שושואיסטי של איזה יחידה מהוללת,או של שירות בספינת עבדים בחיל הים..
הכל עיניין של תיגמול,יחס המפקדים,ורוח הצוות -אם קיימת בכלל..-ולזה תדאגו אתם- המשרתים שם!

מי שבאמת רוצה לקדם את הגיוס לשריון צריך לחשוףולספר על אופי השרות ותרומתו לבטחון המדינה,שלעניות דעתי לא נופלת משום יחידה -ואולי אף עולה על רבות?
לחיל השריון אין במה להתבייש!
וחוץ מיזה- מי שלא ירה ח"ש וזכה לשמוע: "מטרררה"!! לא יודע מה זה כייף..
יאללה -לכו לשריון..

מחזור נוב' 90.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:09

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר