לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-08-2008, 07:11
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
אשכול נבחר שאלות על החינוך שקיבלתם לערכים

הביטוי "אובדן ערכים", "ריק תרבותי" וכדומה נשמעים בענפים שונים של התקשורת, ורציתי לשאול אתכם האם אתם מרגישים שאתם נכנסים אל תוך התחום הזה.
אשמח מאוד אם גם החילונים יענו על השאלות וישתתפו בדיון, וכך נוכל גם להשוות ולראות הבדלים בין מערכות החינוך השונות בארץ.
כמובן שאפשר לדון על השאלות והתשובות, ולא להשאיר את האשכול בגדר של תשובות גרידא.
שאלות:
1. האם אתם מרגישים שהחינוך שקיבלתם ניסה גם להנחיל לכם ערכים?
2. איזה ערכים אתם מרגישים שקיבלתם ממסגרת החינוך שלכם?
3. איזה ערכים אתם מרגישים שלא קיבלתם (וחבל שלא)?
4. האם אתם מרגישים שצריך לשנות/להוסיף משהו במערכת החינוך שלכם (מעבר ללהוסיף את הערכים שלא קיבלתם)? אם כן, מהו?
5. האם אתם חושבים שיש לשנות משהו בגישה הכללית של החינוך במדינת ישראל?

שלי:
1. כן
2. זה לא משהו שאני יכול לשים את האצבע על מי שחינך אותי לכך, אבל הסביבה הכללית שלי חינכה אותי למורכבות, ולתפיסה שאין הכרעות פשוטות בדילמות הגדולות. הדמות המרכזית לכך היא ראש הישיבה התיכונית שלי, שלמרות שהוא לא היה האדם המורכב ביותר שהכרתי, הוא בהחלט ידע לגשר בין הצדדים ולצאת כנגד פתרונות פשטניים (בעיקר בויכוחים פוליטים עם תלמידי הישיבה הימניים). בנוסף, הרגשתי שקיבלתי חינוך למשמעת, דבר שלפי הבנתי קצת חסר במערכות החינוך של היום.
3. מהבית אני מרגיש שלא קיבלתי מספיק אדיקות דתית, ומהישיבה אני לא מרגיש שקיבלתי מספיק רצון להיות מעורב בדברים שקורים בציבור. למרות שאימי פעילה חברתית, אני חסר מודעות כזו, ואני די אינדיוידואליסט (לא מרצון, בהרגשה). זהו גם חסרון בישיבת הגוש. למרות שיש חינוך לפעילות חברתית ולחשיבות הרבה של סגירת הגמרא כשהתינוק בוכה (לפי הסיפור על ה'נתיבות שלום'), יש פחות לחץ לממש את זה בפועל, וחבל.
4. הדבר שהייתי משנה הוא שהייתי מארגן יותר מפגשים עם בתי ספר אחרים, בעיקר חילונים. לא ייתכן שבמהלך ארבע שנותי בתיכון היה רק מפגש אחד כזה, והוא נפרד (כלומר, בלי בנות) והחבר'ה דיווחו שגם הוא לא היה חויה מי יודע מה (בעיקר בגלל המדריכים).
5. הייתי משנה במערכת החינוך שני דברים עיקריים.
ראשית, הייתי מכניס את התפיסה שצריך לדרוש מהתלמיד, ופחות לדרוש מהמורה. על התלמיד להיות ממושמע ולבצע מטלות רבות, ורק כך מגיעים להישגים. לא ע"י תוכניות פלא ורפורמות שממציאות דרכים חדשות ללמוד וללמד ומתמטיקה. רק ע"י עבודה קשה משיגים הישגים.
שנית, הייתי מכניס שיעורי העשרה נוספים, הכוללים משחקים מדעיים, חידות מתמטיות, תרבות כללית וספרות כללית בצורה מורחבת בהרבה ממה שקיים היום. אם יעשו את זה אני בטוח שזה יעזור לחלק מהתלמידים להתחבר יותר לדברים שהם עושים, והם יזכו לדעת דברים חדשים שבדר"כ הם לא יתקלו בהם.
בנוסף, וקצת פחות דחוף, הייתי מוריד את כמות החופשים. לפחות חודש מהחופש הגדול, ואת כל ימי ה'איסרו חג' וימים רבים נוספים.

מה אתם חושבים?
איזה ציון כללי הייתם נותנים למערכת החינוך שלכם? ולמערכת החינוך בארץ?

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י yishain11 בתאריך 11-08-2008 בשעה 07:17.
חזרה לפורום
ישן 11-08-2008, 08:16
צלמית המשתמש של maorhag
  maorhag maorhag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.06
שלח הודעה דרך MSN אל maorhag
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "שאלות על החינוך שקיבלתם לערכים"

1. בוודאי...הוא עדיין מנסה והאמת זה כמו שרשרת כי עכשיו אני מנסה לחניכים שלי....
2. תורה כוללת בתוכה הכל הנה טיפה פירוט:דרך ארץ,כבוד לזולת,לא לחמוד כסף,א"י ירוקה וכו'
3. לא קיבלתי את הערכים של העולם המערבי-"שיוויון בין גבר לאישה"(לא שאני שוביניסט אבל אין דבר כזה,לא לטובת האישה ולא לטובת הגבר,לכל מין יש תפקיד משלו,"סבלנות"-ביהדות אין דבר כזה,אם יש דעה שהיא נגד התורה אז אני אשב עם הוגה הדעה כמה שעות טובות ואסביר לו אבל בשום פנים ואופן לא אגיד שזו דעתו אז זכותו לחיות כך,"זכויות הפרט"-במדינה קידשו יותר מדי את זכויות הפרט,לא שאני נגד אבל לחלל שבת כבר נכנס בזכויות הפרט,צריך להוריד את זה...
4. לשנות-איפה שלמדתי/לומד צריך שינוי לטיפה יותר פתיחות,טיפה יותר סגנון גושניקי
5. כן!!!! להפסיק להיות עצלנים,"תורה נקנית בייסורים" וכן הבגרויות!

חזרה לפורום
ישן 11-08-2008, 14:52
צלמית המשתמש של RACS
  RACS RACS אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.05
שלח הודעה דרך ICQ אל RACS
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "שאלות על החינוך שקיבלתם לערכים"

כן(אך, לא יוצלח במיוחד)

אני למדתי במערכת דתית (ישיבה-תיכונית) ואני מרגיש שלא קיבלתי שום ערכים פיקטיביים. הערך היחיד שקיבלתי אך לעולם לא יישם אותו זה "אל תהיה נחמד לאנשים השונים ממך"

אני חושב שערכים בסיסים כמו "תהיה נחמד לשונה ממך" "ואהבת לרעך כמוך" "מה ששנו עלייך אל תעשה לחברך" .. אתה כבר מבינים לאן אני הולך עם זה.

4. האם אתם מרגישים שצריך לשנות/להוסיף משהו במערכת החינוך שלכם (מעבר ללהוסיף את הערכים שלא קיבלתם)? אם כן, מהו?
אני חשוב שהגישה שהבית ספר שלי ניגש לבעיות חברה (שאני רואה את זה בתור ערך ראשוני לפני שמדברים על מדינה ) הייתה עלובה. הבית ספר לא ממש התייחס לחברה, אלא יותר התמקד בלימודי קודש, ואני חושב שזה מאוד חבל. אם הייתה יותר הדגשה על התערבבות הדדית ועזרה.. האנשים היו מסיימים את הבית ספר אחרת לגמרי.. (75% נהיו חילוניים ואפילו כמה אנטי-דתיים, נכנסו לכלא בגלל ניסיונות לא יוצלחים להשתמטות מהצבא ועוד סיפורים מעניינים שכאלו)

אני לא ממש יוכל לענות על זה בגלל שלא ראיתי איך משרד החינוך מתייחס לערכים, אני חושב שזה שונה מבית ספר לבית ספר, אני חושב שזה תלוי בהורים ולאו דווקא במשרד חינוך. החינוך מתחיל בבית.. לא בבית ספר.
מעבר לכך שאני חושב שזה ממש מוזר שמשרד החינוך מוריד חומר מתוכנית לימודים כדי לשפר ציונים... אולי אם הם ילמדו משהו יותר ריאלסטי ומעניין הציונים יענו בהתאם.

איזה ציון כללי הייתם נותנים למערכת החינוך שלכם? ולמערכת החינוך בארץ?

מערכת החינוך שלי? מספיק בקשוי (55) מערכת החינוך בארץ? נכשל! עם כמות המוחות שלא מתגייסים או תורמים למדינה ועוזבים אותה...

נערך לאחרונה ע"י RACS בתאריך 11-08-2008 בשעה 14:55. סיבה: סידור שאלות בסדר
חזרה לפורום
ישן 12-08-2008, 00:09
צלמית המשתמש של RACS
  RACS RACS אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.05
שלח הודעה דרך ICQ אל RACS
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "צודק"

שוב, קצת קשה לי להגיד מה הייתי משנה במערכת החינוך בגלל שאף פעם לא עבדתי שמה או ראיתי את המערכת בצורה יסודית.
אני יכול להגיב רק מה הייתי משנה בבית ספר שלי, כי לא היה לי ניסיון בבתי ספר אחרים...

"מהם מקצועות אטרקטיביים יותר? "
לפני שאני יענה אני חייב לציין שזו דעתי האישית, אני יודע שלא יסכימו איתי.
לגבי התשובה. אני חושב שזה טוב מאוד לדעת מה ואיך המדינה קמה עם כל הבעיות שלה...אני חושב שיש הגזמה כמה אפשר ללמוד על המדינה, אבל כנראה שזה מה שחשוב למשרד החינוך. מה לגבי היסטוריה של העולם? מה אני למדתי על העולם (מהבית ספר) היה איזה נפוליאון אחד, הוא היה בצרפת כמעט הצליח להשתלט על העולם וזהו,זה כל מה שאני זוכר (אולי בגלל שאני מכיר את הסיפור בכל זאת).
אני חושב שזה ממש נחמד שהמדינה מנסה לשמור על החינוך המסורתי שלה מאז הקמת המדינה אבל הזמנים השתנו, וגם האנשים, אני יכול להגיד שש"י עגנון סופר טוב אבל אם מנסים להכניס אותו בכוח למוחות של נערים ונערות בגיל ממוצע שממענין אותם איזה מפורסם הלך לאיזה מסעדה ובאיזה שעה בדיוק הוא הלך לשירותים, אני חושב שהגיע הזמן לשנות את זה ולהביא ספרות יותר מודרנית במקום לנסות בכוח להביא רק ספרות "עתיקה". (כמה דוגמאות)

האם אתה חושב שהחברה שגדלת בה לא ערכית? כל הערכים נשארו באויר?
אני לא ממש יכול לענות על השאלה הזאת כי תמיד הייתי מחוץ לחברה ולא איפשרו להיות בתוך החברה.
החברה מהבית ספר .. כמות הערכים שיש באנשים זה רק מה שהם למדו בעצמם, יש שמה כמה אנשים עם ערכים טובים (אני יכול לספור אותם על יד אחת) אבל חוצמזה לא.
החברה שאני גדלתי בא... אני לא יכול לענות כי אני לא ממש מכיר את האנשים ואת המעשים שלהם (שתבין שהייתי איתם במשך יותר מ10 שנים), יש לי מספר חברים קטן משמה , אני חושב שיש להם ערכים בסיסים וגם כמה מעבר לכך (לפי איך שאני רואה שהם התנהגו איתי ואם אנשים אחרים..)
חזרה לפורום
ישן 11-08-2008, 15:49
צלמית המשתמש של dani90
  dani90 dani90 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.04.07
וואו.. זה מעיק.. (אני רגיל למהשבראש) :)

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yishain11
שאלות:

תשובות:

1. כן.

2. למדתי בישיבה תיכונית. אחד הדברים שהישיבה שלי מחנכת אליה זה יותר הקטע התנדבויות, חברה, ובכלל להיות בני אדם טובים על רקע עולם תורני.
הדבר היפה לפחות בשכבה שלנו זה שיש חבר'ה מכל הסוגים - תימנים, אשכנזים, ספרדים, אמריקאים, ישראלים - וכולנו איכשהוא הצלחנו להתגבש בצורה יוצאת דופן..
אז בעניין הזה אני דיי מרוצה למרות שאני חושב שזה פגע לפעמים מבחינה לימודית לחלק מהתלמידים. בכל מקרה אני לא חושב שיש את הדבר הזה בהרבה ישיבות.

3. איזה ערכים לא קיבלתי? אממ.. ערך ההתמדה - פשוט לא למדנו למבחנים בישיבה שלנו ותמיד איכשהוא הצלחנו לצאת מזה. לדוג' אדם איחר למתכונת (!) - הביאו לו לעשות אותה בבית (!) (האמת שהם נותנים את זה רק לתלמידים רציניים שהם יכולים לסמוך עלהם -אני עשיתי את זה דיי הרבה )
אז בעיקון אני חושב שיהיה לי קצת בעיה קטנה להסתגל למסגרת לימודית רצינית (אני כבר מדמיין את זה שאני צועק על המרצה למה הוא לא מביא לי לעשות את המבחן בבית.. )

4. צריך להוסיף פאקינג משמעת. אנשים לומדים כאילו הם עושים טובה למורים או למדינה... אמורים להכניס לפוצים שאם הם לא ילמדו הם יהרסו להם את החיים. אולי אז משהו ישתפר עם הרמה הלימודית וכל השאר. בפן האישי אני לא למדתי כל תקופת התיכון - כלום, עשיתי את מירב היחידות ומגמת פיזיקה וקיבלתי ממוצע בגרות של 90.. אם היתה רמה טובה, והייתי צריך לעבוד וללמוד אולי הייתי מקבל קצת מוסר התמדה.. במקום זה אני בטוח שהגישה הנ"ל הולכת לדפוק אותי מתישהוא בחיים.. נקווה לטוב.

5. משרד החינוך צריך להפסיק לחשוש על הממוצע של המבחן הארצי , הרי כולנו יודעים שזה בולשיט אחד גדול. במקום זה צריך קודם כל לפטר את השרה (מכמה סיבות) ולהתחיל לנהוג יותר ביד יותר קשה, לא יודע איך, אבל זה הכיוון.
CHRIS MARTIN: Coldplay is for people with great taste, intelligence, incredible good lookingness, talent, ability, success, grabbing of life. Coldplay's for people who know what life's about. They're always entertaining. Delightful to talk to. Sweet, charming, incredibly good in bed. Virile. They have incredible success with girls, or boys, or both. They're generally just the world's best citizens.. Maybe I'm biased, but I'm definitely right

נערך לאחרונה ע"י dani90 בתאריך 11-08-2008 בשעה 15:51.
חזרה לפורום
ישן 12-08-2008, 10:36
צלמית המשתמש של cookoorookie
  משתמשת נקבה cookoorookie cookoorookie אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.08.06

לפני כמה שבועות קראתי מאמר ביקורת על הסדרה "סרוגים" במוסף "שבת" של מקור ראשון (חיפשתי אותו באינטרנט אבל לא מצאתי), ובו התייחס הכותב אל אופי היחסים בין הדמויות בסדרה לעומת דמויות בסדרות חילוניות. אני די מזדהה עם אחת הטענות שלו, והיא שבחברה הדתית שמים דגש על עזרה לזולת, גם במחיר ההישגים האישיים של כל אחד ואחד, ומכאן הבינוניות (עפ"י הפרמטרים של העולם המערבי) שמאפיינת רבים מיוצאי מערכת החינוך הדתית. נראה לי שגם בבית הספר היסודי שבו למדתי הדגש היה על פשטות ופחות על הלימודים עצמם.
ערך נוסף שניסו להנחיל לנו הוא אהבת הארץ באמצעות טיולים, למרות המחיר הכספי הלא קטן שההורים נדרשו לשלם עליהם.

האמת היא שעדיין לא ממש הצלחתי לגבש לעצמי ערכים, ולכן גם קשה לי להגיד אלו מהם קיבלתי ממוסדות החינוך שבהם גדלתי, אבל בכל זאת נראה לי שרוב ההתנהלות שלי בחיים כרגע מושפעת מהחינוך שקיבלתי בבית, ולא במערכת החינוך. אני לא יודעת עד כמה הערכים שניסו להנחיל לי בביה"ס היסודי טבועים בי, ובאולפנא הייתי עסוקה רוב הזמן בלנסות לחשוב ההיפך מכל הבנות שהיו סביבי, כי היה נראה שכולן חושבות אותו דבר כל הזמן
זה בעצם מה שהכי מפריע לי בחברה שבה גדלתי –חוסר המסוגלות להבין את עצם קיומן של דעות שונות. שוב, אני לא בטוחה שזה משהו שמגיע מבית הספר, אלא דווקא מהבית – אולי ניסיון לגונן על הילדים מפני הצדדים הלא טובים שבחברה החילונית. דווקא באולפנא היו פה ושם נסיונות של המחנכים להראות צדדים אחרים, גם כאלה שהם לא לחלוטין מסכימים איתם.
אני חושבת שבמסגרות שבהן הייתי לא שמו מספיק דגש על המורכבות של החיים הדתיים בעולם מערבי-חילוני. גדלתי בישוב דתי, כך שבביה"ס היסודי לא ממש היה בזה צורך, ובאולפנא התייחסו לסוגיות אמוניות, אבל לא היה עידוד ליציאה לעבר העולם החיצון (=החילוני) יותר מהמינימום הנדרש, גם לאחר סיום הלימודים.
גם העיסוק בפוליטיקה במוסדות חינוך דתיים מוגזם וחד צדדי מידי, לדעתי.

בנוגע לשאלה האחרונה – אני חושבת שאין כזה דבר "הגישה הכללית של מערכת החינוך בישראל". בסופו של דבר מי שמשפיע הם המורים, השיעורים שהם מעבירים והדרך בה הם מעבירים אותם, וזה דבר שמשתנה מבית ספר לבית ספר.

אני חושבת שבסך הכל המוסדות בהם למדתי היו טובים ונעימים. לדעתי אנשים מייחסים חשיבות רבה מידי ללימודים בבית-הספר, ומתעלמים מהאחריות שלהם עצמם לחינוך הילדים. בסוף הם כועסים כשהילד לא יוצא כמו שהם רצו ומתאכזבים ממערכת החינוך כולה.

חזרה לפורום
ישן 12-08-2008, 22:54
צלמית המשתמש של orreut
  orreut orreut אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.07
תובנה

. האם אתם מרגישים שהחינוך שקיבלתם ניסה גם להנחיל לכם ערכים?
. איזה ערכים אתם מרגישים שקיבלתם ממסגרת החינוך שלכם?
. איזה ערכים אתם מרגישים שלא קיבלתם (וחבל שלא)?
. האם אתם מרגישים שצריך לשנות/להוסיף משהו במערכת החינוך שלכם (מעבר ללהוסיף את הערכים שלא קיבלתם)? אם כן, מהו?
. האם אתם חושבים שיש לשנות משהו בגישה הכללית של החינוך במדינת ישראל?

1. בוודאי. כל החינוך הממ"ד מתבסס על ערכים ורק אח"כ על ציונים.
כל סיפורי הצדיקים במלואם, לרבות התנ"ך, טומנים בחובם מסרים ערכיים כאלו ואחרים.
התלמידים סופגים את הערכים הכל בכיתה א'.
2. מספיק לפתוח פרקי אבות.
3. חינוך מיני, והגישה למין השני, בצורה הנקייה וחפת המכשולים.
להערכתי, ילד החל מהגיל בו הוא מגלה את הורמוניו המקפצים, צריך לקבל חינוך לעניין.
בנות עוברות בכיתה ו'- ז' (נדמה לי) שיעור או שניים על המחזור והשלכותיו וזהו.
הבנים אינם מקבלים כלל, וזה גורם לרידוד הנושא (שלא לומר הזנייה) וספיגת החומר ממקומות לא ראויים וכן תפיסת עולם מעוותת על מושג המין, והמין השני.
נכון שזה קצת מביך וסוג של טאבו, אבל פריצת הגדר הזו תביא יותר טוב מאשר רע.
4. עיין לעייל
5. המורה צריך להיות בעל יד קשה, כבוד מהתלמידים, ההורים והמורים, אחרת כולנו נלך לאבדון.

חזרה לפורום
ישן 15-08-2008, 09:05
  yyoni yyoni אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.06.08

ברור, אידאלים,מעשים חינוך...

לדון אדם לכף זכות,לכבד כל אדם,לפני הכל לקיים את הציווי 'והיית לאיש'.

שמירת הלשון (לשון הרע ורכילות).

יותר התנדבויות.

להקפיד הרבה יותר על אלימות וסמים, ומי שישתמש בהם-פשוט יעיפו אותו מהחברה שלנו. חייבים להפחיד
את אותם נערים.

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:22

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר