לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-08-2008, 18:07
  SkyMarshal SkyMarshal אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אש תותחים שמתחילה ב "סוריה במגעים להצבת טילים רוסים בשטחה. באיזה טילים מדובר"

ברצוני לחלוק עם חברי הפורום קטע מראיון עם נשיא אסד שפורסם היום בעיתון הרוסי "קומרסנט" (קישור לטקסט המלא, ברוסית). התרגום להלן - שלי. הרעיון נערך ע"י מיכאיל זיגאר.

[...]
"קומרסאנט": בשבוע שעבר פורסם באמצעי תקשורת העולמיים כי רוסיה יכולה להגיב על הצבת מערכות אמריקאיות נגד-טילים באירופה, דרך סוריה, ונאמר כי רוסיה מתכוונת לפרוס את טילי האיסקנדר [SS-26 -S.M.] באזור קלנינגראד ובסוריה. עד כמה זה אפשרי?

הנשיא אסד: לפני מספר שנים סוריה העלתה את השאלה לגבי קניית איסקנדרים. אבל בזמנו זה לא היה קשור למערכות נגד-טילים. רוסיה הציעה לנו מספר מערכות אמל"ח שהיינו יכולים לקנות, ובין היתר עלה נושא האיסקנדרים [במקור אין התייחסות לגבי השאלה מי העלה את הנושא הספציפי הזה-SM]. אבל בקונטקסט שאתה מדבר עליו, אף אחד לא פנה אלינו עם הצעות כאלו. עמדתנו היא שאנו מוכנים לשתף פעולה עם רוסיה בכל דרך שתחזק את בטחונה. ולגבי הפרטים, צריך לחכות עד המו"מ עם גורמים רוסיים רשמיים. אני חושב, שרוסיה באמת צריכה לחשוב אילו צעדים היא צריכה לנקוט אם היא תהיה מוקפת [במערכות נגד-טילים- S.M.].

"קומרסאנט": האם אני מבין נכון שלא קיבלתם הצעה כזו, אבל אם הייתם מקבלים הייתם בודקים אותה בשמחה?

הנשיא אסד: עקרונית-כן. עוד לא חשבנו על זה. לא קיבלנו הצעה כזו. בכל מקרה - פרויקטים כאלו צריכים להיבדק ע"י מומחים צבאיים. כאשר תתקבל החלטה אנו נודיע על כך באופן גלוי.

"קומרסאנט": ומה לגבי החוזה הישן על קניית איסקנדרים ע"י סוריה - האם העסקה הזו תבוצע בסופו של דבר?

הנשיא אסד: לא, אין לנו שום התחייבויות קונקרטיות, וגם לא בצענו מגעים בנושא זה.

"קומרסאנט": אבל [בפגישה] בסוצ'י תדונו על רכש חדש של אמל"ח?

הנשיא אסד: כמובן, שיתוף פעולה צבאי-טכני זו שאלה עיקרית. רכש אמל"ח הינו [נושא] חשוב מאוד. אבל מדי פעם יש כל מיני מכשולים. לעיתים קרובות - ביורוקרטיים, לפעמים עיקובים בגלל הייצור. קורים גם בעיות כלכליות. לפי דעתי אנו צריכים לפעול יותר מהר. בנוסף לכך, על רוסיה פועל ללא הרף לחץ מצד ארה"ב וישראל. אבל אני חושב שברוסיה וגם בכל העולם כבר יודעים על מעורבתם של יועצים ישראליים בגרוזיה. ואם בעבר ברוסיה היו אנשים שחשבו כי כוחות אלו יכולים להיות ידידותיים, אז עכשיו, לדעתי, אין אנשים כאלו. לכן אני מניח שזה כבר לא יפריע לשיתוף פעולה צבאי-טכני בינינו.

[...]

"קומרסאנט":אילו כוחות פוליטיים הינם בעלי ברית של סוריה? מי יבוא לעזרתכם אם תהיו בצרות?

הנשיא אסד: מבחינה צבאית אין לנו בעלי ברית. לסוריה אין ברית להגנה הדדית עם שום מדינה. במקרה של פתיחת מלחמה רק אנחנו נלחם. אבל חשובה גם התמיכה הפוליטית, ויש לנו לא מעט חברים. אלו הם רוסיה, מדינות "הקונפדרציה האיסלאמית", מדינות ערב, מדינות באפריקה ובאמריקה הלטינית.

"קומרסאנט": הינך במיוחד לא מדגיש את איראן? לא מדובר בן-ברית מיוחד עבורכם?

הנשיא אסד: כמובן שאיראן היא בת-בריתנו. פשוט הכללתי אותה בתוך מדינות של "הקונפדרציה האיסלאמית". היחסים שלנו עם איראן חזקים, קרובים, ואסטרטגיים. אבל מדובר בשיתוף פעולה בתקופת שלום. אם תתחיל מלחמה - אלו יהיו תנאים אחרים לגמרי. גם עם רוסיה אנו משתפים פעולה בצורה רחבה. אבל אם תתחיל מלחמה, אנו נלחם לבד.
[..]
-Lieutenant General William E. Kepner

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-08-2008, 09:45
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
חמוד האסד הזה !...
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי SkyMarshal שמתחילה ב "ברצוני לחלוק עם חברי הפורום..."

..."עוד לא חשבנו על זה. לא קיבלנו הצעה כזו. בכל מקרה - פרויקטים כאלו צריכים להיבדק ע"י מומחים צבאיים. כאשר תתקבל החלטה אנו נודיע על כך באופן גלוי."

מצטייר כי לאורך כל הראיון הזה הוא משחק את ה HARD TO GET ......
"לא שקלנו"...
"צריך לבדוק את הנושא"...
"היו תכנונים כאלה בעבר אבל...."

נו ברצינות?..
משום מה נראה לי שביום בו רוסיה תציע לסורים להציב בשטחם סוללות טילים יקח לאסד בדיוק שלוש וחצי שניות "להתייעץ עם המומחים הצבאיים שלו"/לדון ולחשוב בעניין ולקבל החלטה......

מה שמעניין בסיפור הזה זה שמדובר על טיל מאוד מדוייק אבל לא טיל שמוגדר כטיל לטווח בינוני/ארוך אלא דווקא טיל טקטי לטווח קצר (ועוד מהסוג שישראל הביעה בעבר מחאה חריפה לאפשרות כי הם יסופקו לסוריה) !...
אז מי אמורה אם כך להיות המטרה של הטילים הללו?...
יש כאן סוג של הצהרה ברורה.

מעניין.....
ישן 21-08-2008, 09:06
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.08
זה בדיוק מה שאני מדבר עליו, פחות לקשקש, יותר לעשות
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי mikiller שמתחילה ב "מה הבעיה ?"

הממשלה עשתה דבר נכון כאשר בעקבות מה שע"פ מקורות זרים קרה בגבול סוריה-טורקיה-עירק היא סתמה את הפה ולא קשקשה.

היה ניתן לראות את העיתונאים הישראלים מבועטים איך על מקרה שיכלו לרקוד עליו חודש אף אחד לא מדבר? איך הם לא מנהלים את השיח הציבורי בעניין?

לגבי מורנייה - דוקא הסבירות האפשרית ביותר כי לא ידענו במעש, היו לו לא מעט אנשים שירצו במותו לרבות מתוך המשטר העלאווי.

אתה נשמע כמו היהודי האולץ לאחר מלחמת ששת הימים, אתה נשמע כמו אחד שמאמין שיש לו תשובה לכל, הלקח ממלחמת יומה"כ וששת הימים הוא: א) לא לקשקש, לא להתלהם, לא לחשוב שאני ואפסי עוד אלא להכין צבא מצויד ומאומן ולהיות נכון להפעילו.

מוצבים טילים בשטח סוריה? אם הם של הצבא הסורי תקיפתם היא הכרזת מלחמה ומי שמוציא כזו פעולה חייב לקחת החלטה של יציאה למלחמה (ואינני כותב האם כדאי או לא), גם כאשר נערך ביקור הבית צה"ל היה ערוך למלחמה (ע"פ מקורות זרים).

כשם שחיל אויר הוא מערכת טכנולוגית ביומה"כ נמצא לה פתרון טכנולוגי בדמות של טילי קרקע אויר, ולכן באופן אינדוקטיבי יותר משניתן להעריך כי לבעיה הטכנולוגית ושמה S300 קיים פתרון טכנולוגי. באופן זהה לאסקנדר סביר כי קיים פתרון טכנולוגי.

כל שהממשלה והפיקוד צריכים לעשות הוא להורות על מציאת הפתרון, זה יקח שנה או שנתים או אולי יותר, אבל ככל שמלמעלה יגיע תקצוב ודרישה כי העניין חשוב אני מאמין כי ניתן למצוא פתרון.

סביר כי הפתוח יהיה יקר במיוחד אם יעשה בקבועי זמן קצרים ולכן לאחר מציאת הפתרון יש לשוק אותו בעולם על מנת להחזיר את עלות הפתוח, צבאות מערביים דוגמאת פינלנד, פולין, בריטניה להערכתי יהיו מוכנים לשלם על הפתרון כי גם הם מתמודדים פוטנציאלית מול ה- S300.

כנ"ל לאיסקנדר.

ההתלהמות היא לא הפתרון, העשיה כן.
ישן 21-08-2008, 14:49
  kobi_af kobi_af אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.05
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי mikiller שמתחילה ב "מה הבעיה ?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי mikiller
הפצצנו לסורים כור גרעיני
הפצצנו להם שירה של תחמושת לחיזבאלה
הרגנו להם את מורנייה
כמובן הכל על פי מקורות זרים ..

אז נדאג בצורה ישירה או עקיפה שמקורות זרים בעולם ידווחו על כך שכל S300 ולאיסקנדר של סוריה הושמדו בשטחה על ידי מדינת ישראל ..

כמובן בדרכים חשאיות להסביר לסוריה/רוסיה שכל העברה של נשק כזה שיעבור לצידו של סוריה יגרור פעולה ישירה של ישראל .

סביר להניח שזה לא יגרום למלחמה ובמידה וכן ? עדיף מוקדם ממאוחר ...
אבל לדעתי הסיכוים למלחמה אפסיים .

סוריה לא תשתוק שוב

זה ככל הנראה יוביל לעימות נוסף עם חיזבאללה..

בכל מקרה אני חושב שרוסיה מזהירה את ישראל שלא לעזור לגאורגיה בשום מחיר כי גם רוסיה יכולה לעזור לסוריה..אני חושב שכל בינתיים דיבורים וזה לא יצא לפועל כי רוסיה יודעת שצעד שכזה יכול להוביל גם לחימוש נוסף של גאורגיה.
ישן 21-08-2008, 15:01
  mikiller mikiller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.05.07
אז מה לעשות ?
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי kobi_af שמתחילה ב "[QUOTE=mikiller]הפצצנו לסורים..."

רוסיה מזרימה נשקים לסוריה
וסוריה מזרימה נשקים לחיזבאלה
ואני פה לא מציין את איראן בכלל.

כמו שרוסיה מאיימת עכשיו על פולין ככה אנחנו חייבים לאיים על רוסיה/סוריה .
לא כמו מטומטמים אנחנו נפציץ את סוריה וכו' ..

אלה בדרכים דיפלומטיות אתם תומכים בסורה אנחנו נתמוך בגיאורגיה (מכל הלב והנשמה) אבל לא רק לגיאורגיה לכל מדינה אנטי רוסית באסיה ובאירופה ותאמין לי הרוסים לא מפגרים ..
הם בהחלט יאלצו להגיע לפשרה מסוימת .

מדינת ישראל לא יכול לקבל מצב שסוריה ממשיכה להתחזק .
ואולי עדיף מלחמה מוקדם מאשר מאוחר ?

דר"כ אגב אני גם בעד שארצות הברית תפסיק למכור נשק לאויבי מדינת ישאל אבל זה כבר סיפור אחר ..

ישן 21-08-2008, 21:24
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי mikiller שמתחילה ב "אני יגיד רק משפט אחד"

לא בהכרח.
ממש לא בהכרח.
אני רואה את המצב של "הברית הצפונית" (פקיסטן), של דרום וויאטנם, דרום קוראה ו UNITA שארה"ב עזרה להן.
אני רואה לעומתן את המצב של אפריקה ואמריקה.

המסקנה הסופית (כל עוד אתה לא באירופה) - אם אתה היית עם ברה"מ, תהיה לך כלכלה גרועה, אבל סביר מאוד שתהיה בשלטון.
אם אתה עם ארה"ב סביר להניח שתפסיד, אבל אם הצלחת - בד"כ המצב שלך מאוד טוב.

אני מעדיף להיות חי ורעב מאשר שבע עם סיכוי טוב למות.
אבל זה רק אני.

ישן 23-08-2008, 15:20
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE] אני רואה את המצב של..."

ציינתי במפורש "כל עוד אתה לא באירופה".
המצב באירופה שונה. בניגוד לרובו הגדול של יתר העולם, מדינות אירופה לא היו קולוניות של מעצמה חיצונית, יש להם היסטוריה ארוכה של שלטון עצמי והיו להם קולוניות ברחבי העולם לממן אותם - הרבה לפני שארה"ב בכלל חשבה על התערבות במפה העולמית.

קשה להגיד שהמדינות האלו נבנו תחת חסותה של ארה"ב.
לעומת זאת ניתן בהחלט להגיד שרובן הגדול של מדינות אפריקה ואסיה הוקמו ונבנו תחת חסותן של ארה"ב/ברה"מ/אירופה ושמדינות אמריקה הוקמו/נבנו תחת חסותן של מדינות אירופה.

לכן אי אפשר לקטלג את מדינות מערב אירופה כ"בנות חסות" של ארה"ב.

ישן 23-08-2008, 22:54
צלמית המשתמש של nsdq160
  nsdq160 nsdq160 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.04
אני את הפרטים על המערכת לא לקחתי ממה שאתה כתבת
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[font=Verdana]יותר נכון,..."

אני, ברשותך, מסתמך על מקורות יותר מקצועיים. ומהחומר הידוע עולה כי האיסקנדר-K היא מערכת שבה הטיל הרגיל, המוכר במערב כ-SS-26, הוחלף בזבילים לנשיאת טילי שיוט. קיים ויכוח מסויים על סוג הטילים בהם מצויידת המערכת, המכונה במקורות גלויים בשם איסקנדר-K. הגישה המקובלת היא שמדובר, לפחות בשלב ראשון, ב-Club-M (וייתכן שזו המערכת שהוצגה ב-MAKS ושתמונה שלה צרפתי להודעה הקודמת). יש דיבורים על טיל שיוט בשם R-500, שנוסה ב-29 במאי 2007, ושיתאים אף הוא לשימוש במערכת המכונה איסקנדר-K (אם כי הדיווח הרוסי, ייחס כמדומני, את הטיל למערכת איסקנדר-M).
עד כמה המידע מבוסס? אני לא קורא רוסית, כך שאני נמצא בנקודת פתיחה בעייתית, אך אני יכול להתבסס על מקורות שנחשבים לאמינים (אני אנסה לסרוק כמה מהם מחר בעבודה). אני אשמח מאוד לדעת מה הצלחת לאתר במקורות רוסיים.
האם זה מבטיח שהמידע מדוייק לחלוטין? ודאי שלא, אבל זה נכון כמעט ביחס לכל מערכת נשק.

נערך לאחרונה ע"י nsdq160 בתאריך 23-08-2008 בשעה 23:09.
ישן 24-08-2008, 00:30
  Centurion Centurion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי nsdq160 שמתחילה ב "אני את הפרטים על המערכת לא לקחתי ממה שאתה כתבת"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי nsdq160
אני, ברשותך, מסתמך על מקורות יותר מקצועיים.

השאלה היא האם אתה יודע על מה אני הסתמכתי?

ציטוט:

ומהחומר הידוע עולה כי האיסקנדר-K היא מערכת שבה הטיל הרגיל, המוכר במערב כ-SS-26, הוחלף בזבילים לנשיאת טילי שיוט. קיים ויכוח מסויים על סוג הטילים בהם מצויידת המערכת, המכונה במקורות גלויים בשם איסקנדר-K. הגישה המקובלת היא שמדובר, לפחות בשלב ראשון, ב-Club-M (וייתכן שזו המערכת שהוצגה ב-MAKS ושתמונה שלה צרפתי להודעה הקודמת). יש דיבורים על טיל שיוט בשם R-500, שנוסה ב-29 במאי 2007, ושיתאים אף הוא לשימוש במערכת המכונה איסקנדר-K (אם כי הדיווח הרוסי, ייחס כמדומני, את הטיל למערכת איסקנדר-M).
עד כמה המידע מבוסס? אני לא קורא רוסית, כך שאני נמצא בנקודת פתיחה בעייתית, אך אני יכול להתבסס על מקורות שנחשבים לאמינים (אני אנסה לסרוק כמה מהם מחר בעבודה). אני אשמח מאוד לדעת מה הצלחת לאתר במקורות רוסיים.
האם זה מבטיח שהמידע מדוייק לחלוטין? ודאי שלא, אבל זה נכון כמעט ביחס לכל מערכת נשק.

מסתבר שאני לא עקבתי אחרי התפתחות של הדברים. באתר הרשמי של קפוסטין יאר כתוב:

30.05.2007 בקפוסטין יאר הסתיימו ניסויים של טיל השיוט החדש R-500 המיועדת למערכת "איסקאנדר-K", אשר עתידה להיכנס לשירות בשנת 2009. טיל השיוט המדוייק R-500 הינו בעל טווח מוגדל ביחס ל"איסקאנדר-M" והוא מפתח מהירות שיוט של 230-260 מטר לשניה. משקל הרש"ק הוא 500 ק"ג, הטווח - 500 ק"מ. R-500 מצוייד במנוע Turbojet חיסכוני. מספר הטילים על המשגר - 2.
---

מה שהוצג ב-MAKS צויין כ-Club-M, וכל משגר יכול לשאת עד 6 טילים (אם אני זוכר נכון). גם הגודל של הטילים שבתמונה לא נראה מספיק ע"מ לשאת רש"ק של חצי טון, לדעתי.

נערך לאחרונה ע"י Centurion בתאריך 24-08-2008 בשעה 00:34.
ישן 24-08-2008, 16:38

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "זה מעניין, אתה מכיר את..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666
זה מעניין, אתה מכיר את ההגדרות ה"רשמיות" של טיל, רקטה וקליע (prijectile) בצבא הרוסי?
זה פחות נוגע לאשכול הזה, ויותר לאשכול הנ"ל, אבל זה עדיין מעניין אותי.

את ההגדרות הרשמיות אפשר למצוא למשל ב"אנציקלופדיה הצבאית הסובייטית":

רקטות - כלי טייס בלתי מאויישים, הנעים כתוצאה מדחף ריאקטיבי, הנוצר בעת השלחת גוף הפעיל ע"י מנוע סילון. למרות המגוון הגדול של הקונסטרוקציות הקיימות, לרקטות יש הרבה מן המשותף במבנה שלהם. החלק העיקרי של כל רקטה הוא הגוף, אחד או כמה מנועי סילון, מיכלי דלק (מלאי הגוף הפעיל) ומטען יעיל (ראש קרב, לויין וכד'). ברקטות המונחות [כלומר: טילים] בנוסף לכך קיימת גם מערכת הנחייה. לייצור הרקטות משמשים סגסוגות המתכות הקלות, Low alloy steel, סוגי פלסטיק שונים וכו', אשר מקנים להם מסה קטנה תוך שמירה על החוזק והעמידות הנדרשים. (...)

פגזים ארטילריים - האלמנט העיקרי של הקליע הארטילרי, המיועד לפגיעה במטרות שונות וביצוע משימות אחרות (תאורה, מיסוך עשן, תירגול וכד'). פגז מורכב מגוף, חימוש ונפץ. (...)
---

אלו הן ההגדרות הפורמאליות בתרגום שלי (התרגום הוא מילולי עד כמה שניתן).

באופן לא פורמאלי, הרקטה היא "רקטה", הטיל הוא "רקטה מונחית", ולגבי ה-projectile אני לא בטוח למה אתה מתכוון בדיוק.

נ.ב. איפה אפשר להשיג את ה"מילון למונחי צה"ל"?

נערך לאחרונה ע"י Centurion בתאריך 24-08-2008 בשעה 16:42.
ישן 24-08-2008, 17:29
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=cre666]זה מעניין, אתה..."

1. מעניין לראות את הדומה והשונה בהגדרות של מילון מונחי צה"ל למילון הרוסי.
  2. האם התרגום של רקטה מונחת = טיל הוא תרגום שלך, או שקיימת מילה ייעודית לרקטה מונחת? כי בעברית זה לא ככה, ואת ההבדל הזה אני מוצא מעניין.
  3. projectile מתורגם לעברית כ"טיל" במילון למונחי צה"ל, ומפה נובעת שאלתי המקורית. projectile משמעו בעצם כל מה שמושלך או מוטל, בכל אמצעי אפשרי. לכן בעברית (ע"פ מילון מונחי צה"ל) גם פגז, גם רקטה וגם רקטה מונחת הם "טיל". missile מוגדר בעברית כ"טיל מונחה".
  4. את המילון למונחי צה"ל אני פגשתי בשרות הצבאי שלי, הוא בד"כ יהיה בצפ"ה המקומי (אם קיימת) ואם לא אז אצל הקה"ד.
תודה.

ישן 24-08-2008, 17:55

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[list=1] [*]מעניין לראות את..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666
האם התרגום של רקטה מונחת = טיל הוא תרגום שלך, או שקיימת מילה ייעודית לרקטה מונחת? כי בעברית זה לא ככה, ואת ההבדל הזה אני מוצא מעניין.

לא קיימת מילה מיוחדת לרקטה מונחית ברוסית. אומרים "רקטה מונחית" או סתם "רקטה" (ואז מבינים מהקונטקסט שמדובר ברקטה מונחית). לגבי "רקטה לא מונחית": ברוסית אפשר לקרוא לה "רקטה לא מונחית", "קליע סילוני (לא מונחה)", או סתם "רקטה" (לעיתים רחוקות ולא באופן פורמאלי, ואז צריך להבין מהקונטקסט שמדובר ברקטה לא מונחית). גם משגר חלל יכול להיקרא "רקטה", או "רקטה קוסמית" (כלומר: רקטת חלל); אבל באופן מקצועי קוראים לה "רקטה-נושאת" או "רקטה-נושאת קוסמית".

ציטוט:
projectile מתורגם לעברית כ"טיל" במילון למונחי צה"ל, ומפה נובעת שאלתי המקורית. projectile משמעו בעצם כל מה שמושלך או מוטל, בכל אמצעי אפשרי. לכן בעברית (ע"פ מילון מונחי צה"ל) גם פגז, גם רקטה וגם רקטה מונחת הם "טיל". missile מוגדר בעברית כ"טיל מונחה".

למיטב ידיעתי הדבר הדומה היחיד ברוסית הוא "קליע"*, שיכול להיות "קליע ארטילרי", "קליע סילוני בלתי מונחה", "קליע סילוני מונחה". בזמן האחרות הפסיקון להשתמש במונח "קליע סילוני" ועברו ל"רקטה". לגודמה:
- טיל נ"ט היה נקרא "קליע סילוני מונחה נגד טנקים", עכשיו אומרים "רקטה מונחית נגד טנקים";
- רקטות לא מונחות במסוקים ומטוסים היו נקראות "קליע סילוני בלתי מונחה", ועכשיו "רקטה בלתי מונחית".

ציטוט:

את המילון למונחי צה"ל אני פגשתי בשרות הצבאי שלי, הוא בד"כ יהיה בצפ"ה המקומי (אם קיימת) ואם לא אז אצל הקה"ד.

כלומר אי אפשר להשיג אותו מחוץ לצבא. חבל.

ציטוט:
תודה.

על לא דבר

---
* "קליע" ברוסית - Snarjad - הוא מונח שמקורו במילה 'snarjazhat - "לצייד, לחמש", כלומר המשמעות היא "העצם שצוייד\חומש". בניגוד ל-projectile האנגלי או הטיל העיברי, שמשמעותם היא העצם שנזרק או משוגר. לכן אין פה הגבלה מלאה למונח הרוסי.

נערך לאחרונה ע"י Centurion בתאריך 24-08-2008 בשעה 18:04.
ישן 23-08-2008, 16:33
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי dorturj שמתחילה ב ""טיל ה'א'יסקנדאר', [b]נחשב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי dorturj
"טיל ה'א'יסקנדאר', נחשב כטיל הקרקע-קרקע הגרעיני לטווח קצר כ-200 ק''מ, המתקדם ביותר הקיים כיום בארסנל הטילים הנמצא בצבאות העולם. בגלל תכונותיו כטיל שיוט, קשה מאוד לאתר את שילוחו ואת מסלול טיסתו."

כדאי שלא תסתמך על דבקה כמקור לטענותיך (או בעצם לכלום).

חיל האוויר פיתח יכולת להתמודד עם טילי שיוט. לגבי טילים בליסטים, כמובן שלא.

זו, אני מבין, כבר תרומה מקורית שלך לפורום. אז מה, טילי הפטריוט שעברו שינויים מגוונים, ומערכת הנשק חץ לדוגמה, זו פיקציה? סתם, שנבין כיצד אתה חושב.

נערך לאחרונה ע"י טל ענבר בתאריך 23-08-2008 בשעה 16:35.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:53

הדף נוצר ב 0.29 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר