לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-08-2008, 21:06
צלמית המשתמש של Algorithm
  משתמש זכר Algorithm Algorithm אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.10.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי itzikc20 שמתחילה ב "2 שאלות בנוגע לנפילה חופשית של גוף"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי itzikc20
ראיתי איזה תוכנית טלוויזיה ועלו לי כמה שאלות...
תארו לכם יש חור בגודל של 3 מטר בכדור הארץ שחוצה את כדור הארץ ככה שהוא מגיע אל הקצה השני... עכשיו בן אדם קופץ לתוך החור הזה.
הרשה לי לתקן אותך - ישנו חור בקוטר של 3 מטרים.
פשוט לפי איך שהתנסחת זה אומר שגובה החור [בור ליתר דיוק] הוא שלושה מטרים.

1.התאוצה שלו תרד\תגדל ככל שהוא ייתקרב למרכז?
התאוצה הינה קבועה! רק כיוונה ישתנה כאשר הוא יעבור את המרכז!
2.האם הוא ינוע כמו מטוטלת הלוך וחזור בגלל שבאמצע הכדור התאוצה היא 0 אבל המהירות היא מקסימלית או שיקרה דבר אחר? בגלל הלחצים האדירים שיש שם

שאלה לי אליך - האם השאלה היא ספציפית על כדור הארץ? זאת אומרת שנכנסים לעמקי האדמה או בכללי שאלה של קפיצים בפיזיקה?
כי אם התשובה היא על הראשונה אז אינני יודע ואף אחד לא יוכל לענות לך בביטחה, במידה וזה השני אז אני אוכל לענות לך.

ניתן לקחת את המטוטלת כדוגמה למה שאתה מתאר - שני קצוות אשר בהם האנרגיה הקינטית הינה 0 וזאת משום שהמהירות כמובן שווה ל0 ראה זאת בנוסחה הבאה:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
אך האנרגיה הפוטנציאלית בנקודות אלו [הקצוות] הינן הערכן המקסימלי - תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
כפי שניתן לראות - ככל שX גדל כך U גדול בהתאם. X מציין את מרחק האובייקט מהמרכז.

מצד שני, כאשר באובייקט נמצא במרכז, היצרים מתהפכים, כלומר, במרכז האנרגיה הפוטנציאלית היא 0, ואילו, האנרגיה הקינטית היא מקסימלית היות והמהירות היא מקסימלית במרכז.

מקווה שזה עונה על שאלותיך, יום טוב.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 31-08-2008, 00:40
  itzikc20 itzikc20 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.04.05
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי hzhz שמתחילה ב "ככל שמתרחקים ממרכז כדה"א..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hzhz
ככל שמתרחקים ממרכז כדה"א התאוצה קטנה, אז כפועל יוצר ככל שמתקרבים התאוצה גדלה.
אז נאמר מטר אחד ממרכז כדה"א התאוצה היא ענקית, ובמרכז היא אפס?

לפי הפונקציה ששאני מכיר אז ככה שהרדיוס קרב לאפס אז התאוצה גדלה.

[tex]F=\frac{M_1M_2G}{r^2}[/tex]

אפשר להבין מכאן שכשהרדיוס יהיה 0, אז..

[tex]\lim_{r \to 0} \frac{M_1M_2G}{r^2}=\infty[/tex]

כאשר הוא נמצא במרכז אז הכח הפועל עליו הוא 0 בגלל ששאר הכוחות מבטלים אותו?
אז הכח המירבי שכדור הארץ יכול למשוך בן אדם יהיה במעטפת שלו?

ישן 31-08-2008, 10:36
  דדון מוש דדון מוש אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.11.04
לא כזה מסובך
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי Algorithm שמתחילה ב "מאוחר מדי ואני צריך ללכת..."

לא יותר מדי מסובך אם לא מנסים להוכיח ממש מהבסיס ואם מקבלים את ההנחה שצפיפות כדוה"א קבועה ושע"פ גאוס יש לקחת בחשבון רק את הנפח של כדור שרדיוסו מהמרכז ועד המסכן שנופל דרך כדוה"א. שתי ההנחות נראות לי סבירות אם מוכנים לקבל את זה שחפרו בור מצד אחד של כוכב לכת לצידו השני.

מי שמכיר קצת אלקטרוסטטיקה יוכל גם להבין את ההגיון של התחשבות בנפח של חלק מהכדור. בדיוק כמו חישוב שדה חשמלי של כדור לא מוליך טעון.

אז הנה, בלי LATEX ובלי אינטגראלים (אני לא בעונש בכל זאת):

אם ניקח את הנוסחה המוכרת f(r)=GMm/r^2
ונחליף את M=M(r) כדי לבטא את התלות של המסה הרלוונטית לכוח המשיכה בפועל על הגוף.

M(r)= 4*Pi*r^3*Rho/3
כאשר הרדיוס קטן מרדיוס כדוה"א (Rho - צפיפות החומר)

נקבל: f(r)=4*Pi*Rho*m*G*r/3 כלומר תלות ליניארית ב-r. (כמו במשוואת קו ישר)

כוח הכובד לכן קטן ליניארית עד למרכז כדור הארץ.

1. לכן התאוצה שלו תקטן ככל שירד בבור עד ל-0 תאוצה במרכז.
2. התנועה אכן תהיה תנועה מחזורית בדומה למטוטלת.

ישן 31-08-2008, 15:38
צלמית המשתמש של Jony-G
  Jony-G Jony-G אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.04
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי דדון מוש שמתחילה ב "לא כזה מסובך"

האמת שחשבתי להקביל את זה לאלקטרוסטטיקה, אבל זכרתי שבמקרה הנ"ל הפוטנציאל בתוך קליפה עם נפח אינו אפס אלא הפרש ריבועי הרדיוסים כפול צפיפות המטען חלקי קבוע כלשהו, ופשוט היה נראה לי יהיה מהיר (משום מה) יותר לחלק את הכדור בנקודה r כלשהי, בניצב לכיוון הרדיאלי, למצוא מסות ומרכזי מסות של כל אחד מהחלקים, מאשר למצוא את הכוחות הפועלים כהקבלה לכוחות בתוך כדור טעון עם פוטנציאל נתון. מה שלא עלה בדעתי הוא שהפוטנציאל בתוך הכדור הטעון הינו ערך קבוע, לכן השדה בו הוא אפס, ומכאן שגם הכוח הפועל על מטען בפנים הוא אפס. לכן אתה צודק ואכן יוצאת משוואה לינארית.
אז חסכנו כמה אינטגרלים ובכך הרבה אנטרופיה ליקום!
ישן 31-08-2008, 23:22
צלמית המשתמש של Jony-G
  Jony-G Jony-G אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.04
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי דדון מוש שמתחילה ב "פחות מדי אנטרופיה אני חושש"

אני פירקתי את הבעיה לשני כוחות, זה הפועל בין הגוף הנופל לכדור עם רדיוס בגודל גובה הגוף ממרכז הכדור, וזה הפועל בין הגוף לשאר הקליפה החיצונית. הכוח בין הגוף לכדור הפנימי הינו ברור, לעומת זאת בינו לבין הקליפה החיצונית קצת פחות ברור. לכן ההקבלה שלי לקליפה טעונה הומוגנית בעלת נפח.
תקן אותי אם אני טועה, אך הפוטנציאל בתוך קליפה בעלת נפח טעונה הומוגנית תהיה שווה:
[tex] V=\int_{R_1}^{R_2} \frac{\rho}{e_0}r\, dr\ = \frac{\rho}{2e_0}(R_2^2-R_1^2) [/tex]

כאשר [tex] R_1 [/tex] הוא הרדיוס הפנימי, ו [tex] R_2 [/tex] הינו הרדיוס החיצוני של הקליפה בעלת הנפח. וכמובן שב [tex] e_0 [/tex] הכוונה לאפסילון אפס. מכאן שהפוטנציאל הוא כן קבוע (אשמח אם תראה לי חישוב שמראה אחרת) ולכן השדה אפס וכך גם הכוח. הדוגמא שלך עם חפירת הבור איננה נכונה, היא הייתה נכונה אם הבור היה כדורי וממורכז בדיוק במרכז כדוה"א, ואם הדבר לא היה נכון הרי שגם הפתרון שלך לא היה עובד.

פחות מדי אנטרופיה אה.. גם כן קופץ בראש.

נערך לאחרונה ע"י Jony-G בתאריך 31-08-2008 בשעה 23:43.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:44

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר