לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה --לשאלות בנושאי טלוויזיות, מערכות קולנוע ביתי, הגברה וסאונד - אנא פנו לפורום אודיו וקולנוע ביתי -- www.fresh.co.il/f=103 תגיות פורום: פורום אלקטרוניקה - פורום חשמל - שאלות בנושאי אלקטרוניקה - תכנון מעגלים - מעגלים מודפסים - פיתוח אלקטרוני - תכנון PCB - בקרים למנועים - תאורת לדים - תכנון דימר - מודינג - Arduino - מיקרו בקרים - שליטה על תאורה - שלט רחוק - משדר FM - תאורת LED - פתרון שאלות בחשמל - אלקטרוניקה תקבילית חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תחביבים > חשמל ואלקטרוניקה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-09-2008, 21:36
  משתמש זכר dorM dorM אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 26.07.08
איזה מידע מתקבל בכבל של הטלפון הקווי הביתי?

יש את הכבל המיוחד של הטלפון הקווי שמחברים בצד האחד לשקע ובצד השני לטלפון.
בכבל הזה עובר המידע כמו קול האדם ומספר הטלפון שחייגו אליו ואולי עוד...

אבל נניח באופן תיאורטי, שבמקום לחבר את הצד השני של הכבל לטלפון, אחבר את זה למחשב, ומהמחשב אחבר כבל דומה אל הטלפון, בצורה כזו שהמחשב יהיה "תחנת מעבר".

איזה מידע אקבל אל המחשב מהכניסה\input\port ?
האם זה מידע שייתבטא כ-integer מסוים?

מה שאני מעוניין לעשות זה:

1. לזהות מתי מתקשרים מהטלפון למספר אחר, ומתי מתקשרים אל הטלפון ממספר אחר.
2. לעבד את המידע של הקול שעובר בכבל. כלומר, לשנות אותו כאשר הוא נשלח למספר הקצה (למספר הטלפון השני), ולשנות אותו כאשר הוא מגיע לאדם המשתמש בטלפון - הכל באמצעות המחשב.

כיצד הדבר אפשרי?

תודה מראש.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 04-09-2008, 13:29
מנהל

בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "1. המידע של הקול והחיוגים..."

הממ.. הבנתי.
נשמע נושא די מסובך.

אני מעוניין לבנות על זה פרויקט באלקטרוניקה, פרויקט של כיתה י"ד בעזרת ה' (כאשר אני בדיוק מתחיל כיתה י"ג)
ציטוט:
4. את שינוי האות שעובר בקו לא ניתן לעשות ע"י חומרה סטנדרטית (כגון כרטיסי מודם). צריך לצורך זה לפתח חומרה יחודית (עם כרטיס מודם כן אפשר לבצע זיהוי של המספר המחויג וזיהוי יוזם השיחה).

כך חשבתי, לכן אני רוצה לבנות תוכנה בעצמי בשפת C שתעבד את המידע (שנמצא בכבל הטלפון), ולצרוב את התוכנית למעבד 8051.

לפי העמוד הבא: http://www.dialabc.com/sound/dtmf.html
שמתי לב שלכל סיפרה שבטלפון יש ביטוי המוגדר ע"י תדירויות של 2 טונים, וכך אוכל לזהות את המספר שמחייגים אליו.

אבל כיצד אדע שהמידע המתקבל הוא מידע הקול, ומתי הוא מידע המספר שמחייגים אליו, ומתי הוא מידע של מספר הטלפון שמחייג אליי וכיו"ב?
איך אוכל להבדיל בין סוגי המידע השונים? שלא אתבלבל בטעות בין מידע של סיפרת חיוג למידע של קול האדם....
האם זה באמצעות טווח התדירויות הנתון לכל סוג מידע?

אני מניח שהמידע מיוצג כאן רק ע"י עוצמת התדירות....ולא ע"י המתח שיש בכבל הטלפון.

ד"א, מה זה VRMS כשכתבת "45VRMS" ?

תודה רבה!

נערך לאחרונה ע"י dorM בתאריך 04-09-2008 בשעה 13:31.
ישן 05-09-2008, 03:17
  משתמש זכר LinkBomber LinkBomber אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.03.02
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי dorM שמתחילה ב "הממ.. הבנתי. נשמע נושא די..."

תוכנה אפשר לכתוב, אבל כדי לקבל את האות אתה תצתרך ממיר אנלוג-דיגיטל, ואני מניח שעל זה דיבר Elim כאשר דיבר על "חומרה ייחודית".

אני לא מכיר באופן טכני מעמיק את שיטת פעולת מערכת הטלפון, אבל עקרונית אתה יכול להבדיל בין קול של בנאדם לאותות של מערכת האיתות (למשל חיוג המספר) כיוון שכשאתה מחייג את המספר, יהיו בקו רק 2 תדרים טהורים למשך זמן מסויים. לעומת זאת, קול של בנאדם מורכב מהרבה תדרים בעוצמות שונות.

כדי לזהות את התדרים עם חומרה דיגיטלית (כגון מיקרובקר) תצתרך בהתחלה להעביר את האות האנלוגי דרך ממיר אנלוג-דיגיטל (ADC) ואז לבצע עליו התמרת פורייה (לדוגמא במימוש FFT). כדי להבין את אופן הפעולה צריך קצת ידע במתמטיקה, אבל עקרונית אפשר להשתמש בFFT גם ללא הבנת המתמטיקה עם ידע כללי על העקרון.

בקשר לVRMS, הכוונה היא למתח האפקטיבי של מתח חליפין (קח את המתח המקסימלי וחלק בשורש הריבועי של 2). בדיוק כמו המתח בשקע (בישראל) הוא בסביבות 230VRMS.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.fresh.co.il/scripts/birthday.php?date=29/04/1987]

ישן 05-09-2008, 10:52
מנהל

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי LinkBomber שמתחילה ב "תוכנה אפשר לכתוב, אבל כדי..."

אה... הבנתי תודה!

קראתי מעט על התמרת פורייה בויקיפדיה, והבנתי את המטרות לשימוש בו, אבל לא את החלק המתמטי.

למה אני צריך אותה אם יש לי את הממיר אנלוגי לדיגיטלי?
אחרי שהוא (ADC) ימיר לי את המידע ויעביר לתוכנה, היא (התוכנה) תנתח את המידע לפי התדרים...

ציטוט:
בקשר לVRMS, הכוונה היא למתח האפקטיבי של מתח חליפין (קח את המתח המקסימלי וחלק בשורש הריבועי של 2). בדיוק כמו המתח בשקע (בישראל) הוא בסביבות 230VRMS.

אם ככה, לפי מה שאמרת ולפי מה ש-Elim אמר, אני צריך כנראה גם ממיר מתח משתנה לדיגיטלי כדי לדעת לזהות מתי המתח הוא 45VRMS... (?)

אפשר לעשות זאת גם ע"י אלקטרוניקה בלבד, וע"י רגל אחד שאעביר לה '1' לוגי מתי שיש 45VRMS.
אבל אני מעדיף כמה שיותר שימוש בשפות מיקרו, שזה חלק חשוב בשביל פרויקט י"ד.

תודה על עזרתכם, אני סוף סוף מרגיש שאני מתחיל ללמוד קצת משהו באלקטרוניקה.
( עם המצב של המורים היום בבתי הספר, בקושי אפשר לקלוט מידע טוב )

נערך לאחרונה ע"י dorM בתאריך 05-09-2008 בשעה 10:56.
ישן 05-09-2008, 17:40
  Elim Elim אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.10.07
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי dorM שמתחילה ב "אה... הבנתי תודה! קראתי מעט..."

ציטוט: "למה אני צריך אותה אם יש לי את הממיר אנלוגי לדיגיטלי?
אחרי שהוא (ADC) ימיר לי את המידע ויעביר לתוכנה, היא (התוכנה) תנתח את המידע לפי התדרים..."

זה בדיוק מה שה FFT עושה. מדובר באלגוריתם שממיר את המידע הדגום (שמיוצג עוצמת מתח על ציר הזמן) לתמונת פעילות בציר התדר.
בנוסף:
1. למעבד 8051 אין מספיק כח עיבוד כדי לבצע התמרות בזמן אמת.
2. זיהוי חיוגי DTMF - ע"י רכיב מפענח (זול מאוד) שישר מוציא את קוד המספר המחויג.
3. זיהוי המספר המתקשר - מצריך שימוש ברכיב מודם (שממנו הבקר יקרא את ההודעה).
4. הפונקציות המתוארות ב 2 ו 3 קיימות בכל כרטיס מודם אנלוגי ל PC (בהודעה המקורית רצית לכתוב את התוכנה על PC).

ישן 06-09-2008, 18:56
מנהל

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "ציטוט: [u]"למה אני צריך אותה..."

1. אז ה-FFT הוא (גם) כתחליף לכוח העיבוד החסר של 8051...?

-----------

בשורה התחתונה, מה שאני רוצה לעשות הוא להצפין את מידע הקול שבכבל הטלפון, ואח"כ לפענח אותו כשהוא מגיע לטלפון השני. (פעולות ההצפנה והפיענוח יתבצעו אצל 2 הצדדים המדברים בטלפון הביתי).
בהתחלה אמרתי מחשב PC בשביל הדוגמא, כאשר במציאות אשתמש במעבד 8051...

בינתיים אני יכול לוותר על זיהוי המספרים, כי התכונה החשובה ביותר של המכשיר שאני רוצה לבנות כפרויקט לכיתה י"ד הוא הצפנה ופיענוח של הקול.
המכשיר יחובר לטלפון כפי שתיארתי בהודעתי הראשונה: הוא יקשר ויהיה תחנת מעבר של המידע העובר בכבל הטלפון. כלומר שכל המידע יעבור דרכו.

ציטוט:
זה בדיוק מה שה FFT עושה. מדובר באלגוריתם שממיר את המידע הדגום (שמיוצג עוצמת מתח על ציר הזמן) לתמונת פעילות בציר התדר.

יש רכיב נוסף שיכול לתרגם את הפאזה ההתחלתית של הגל למידע דיגיטלי, ואח"כ להמיר מידע דיגיטלי לפאזה של גל?

אני מעוניין להשתמש בכמה שיותר פרמטרים של גל החילופין בשביל שההצפנה תהיה כמה שיותר מורכבת.
הבנתי שהמתח בלתי ניתן לשינוי (כי כנראה על פיו מזהים את סוג המידע).
לכן ארצה לשנות את התדר והפאזה, ובעזרתם ליצור את ההצפנה, וכמו כן בעזרתם אפענח את המידע.

תודה!
ישן 09-09-2008, 06:57
  משתמש זכר LinkBomber LinkBomber אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.03.02
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי dorM שמתחילה ב "אז איזה מעבד הוא בעל כוח..."

עקרונית אני מימשתי פרוייקט שהשתמש בFFT על מעבד מוטורולה 68000 ישן שפעל על 16 מגה הרץ, אבל הגבלנו את הFFT ל256 נקודות, ועדין היה קצת עיכוב. הפרוייקט הראה "פסים קופצים" על מטריצה של LED (שהכנו לבד) לפי מוסיקה שחיברנו למעבד דרך ממיר אנלוגי-דיגיטלי. הבאנו גם אפשרות לבחור 1024 נקודות בFFT (אשר מאפשר יותר דיוק) אבל אז היה עיכוב של בערך חצי שניה.

אם אתה רוצה לבנות משהו רציני שעובד בזמן אמת ובאיכות של טלפון, אז אכן כמו שElim אמר לך הFFT לא בדיוק יעבוד כאן. אפשר לנסות להשתמש במיקרובקרים PIC אשר עובדים בסביבות 40 מגה הרץ לפי מה שזכור לי.

אבל אם כל מה שאתה צריך זה לזהות אותות DTMF כדי לזהות את המספר שחוייג יש אלגוריתם מיוחד בשביל זה שהוא בעצם מקרה מיוחד של הפורייה אשר מאפשר לך להסתכל רק על התדרים שאתה מצפה להם (ז"א לזהות את קיומם ולא לנתח את כל התדרים). אתה יכול למצוא אותו כאן, כולל מימוש ב-C
http://en.wikipedia.org/wiki/Goertzel_algorithm

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.fresh.co.il/scripts/birthday.php?date=29/04/1987]

נערך לאחרונה ע"י LinkBomber בתאריך 09-09-2008 בשעה 07:00.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:16

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר