לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-09-2008, 10:15
צלמית המשתמש של asafdr
  משתמש זכר asafdr asafdr אינו מחובר  
מנהל פורום סלולרי והלוחות.

חבר מתאריך: 25.10.01
שלח הודעה דרך ICQ אל asafdr שלח הודעה דרך MSN אל asafdr
כתבה הצוער הצעיר בבה"ד 1: עובר בן שישה חודשים

הצוער הצעיר בבה"ד 1: עובר בן שישה חודשים

שלומית אונגריש היא האישה הראשונה שתסיים את קורס הקצינים בצה"ל כשברחמה תינוק. "יש בזה מסר לחברה, זה מוכיח שהצבא מתקדם"

אמיר בוחבוט | 4/9/2008 9:06
בין מסיימי קורס הקצינים בעוד כחודשיים תהיה גם אמא לעתיד. שלומית בריל אונגריש תהיה האישה הראשונה שתסיים את הקורס כשהיא נושאת ברחמה תינוק.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images//archive/300x225/971/392.jpg]

הצוערת שלומית אונגריש בבה''ד 1 צילום: אמיר בוחבוט

שלומית החליטה להתגייס מחדש לשירות קבע בצה"ל אחרי שסיימה את התואר השני בפסיכולוגיה קלינית. החברים שלה חשבו שמדובר בבדיחה. אתמול (ד'), על מגרש המסדרים בבה"ד ‭,1‬ סיפרה שלומית: "מההתחלה היה לי ברור שיש כאן הזדמנות לתרום שוב מחדש לצה"ל, ובעלי תמך במהלך".

אביה, שהיה סגן אלוף בצה"ל, הפגין את גאוותו, אבל אמא שלה פיזרה פרצופים מודאגים. "לא משנה איפה אני אהיה, גם ברמת גן היא תמיד תדאג לי‭,"‬ סיפרה שלומית. בעוד כחודשיים היא תסיים את קורס הקצינים במסלול מיוחד, המיועד בעיקר לאנשי מקצוע ששואפים להשתלב בצבא.
"אני מסמלת הרבה"
כיום היא בחודש השישי להריונה ולכן הופכת לצוערת מאד בולטת בין הצוערים האחרים. סיבה נוספת להיותה בולטת היא העובדה שמאפשרים לה לנוע בבגדים אזרחיים ולא כשהיא לבושה במדים.

"בגלל שאני בהיריון אני זוכה להקלות מצד המפקדים. אני לא נושאת נשק, לא מבצעת מאמצים פיזיים וישנה בבית חלקים מהזמן‭,"‬ הסבירה שלומית. "למרות

זאת אני חושבת שבעצם העובדה שאני בהיריון בקורס קצינים, אני מהווה סוג של מסר לחברה. העובדה שאני אהיה גם אמא, גם בצה"ל וגם אשת קריירה ואישה שבונה את ביתה מסמלת הרבה מאד".

לדבריה, גם העובדה שברשויות צה"ל החליטו ללכת לקראתה ומאפשרים לה לסיים את הקורס מראה שהצבא מתקדם מאד ומוכיחה את הרצון לשלב את כל האוכלוסיות.
בלי פיצה באמצע הלילה
בסוף חודש אוקטובר היא תעמוד על מגרש המסדרים ותקבל את דרגות הסרן, "מסביב יש הרבה פרגונים ויש תמיד שאלות לא ברורות", היא אומרת. "רק אתמול שאלו אותי חיילות: 'אם בא לך ממש ממש פיצה באמצע הלילה, המפקדים מאשרים לך‭'?‬ אז אני אומרת לא. אין יותר מדי הקלות".

גם בעלה של שלומית שמח מאד שהיא תסיים את הקורס. "בעלי מאד מפרגן לי‭,"‬ היא סיפרה בחיוך, "אמנם הוא מתקשר המון, מתוך דאגה לי ולתינוק, אבל אני מבינה כי הריחוק עושה את שלו. גם אבי, שהיה איש צבא גאה מאד על כך שהמשכתי בקורס למרות ההיריון הבלתי צפוי‭."‬

כשתסיים את הקורס תהיה שלומית בסוף ההיריון. היא אמנם עוד לא יודעת כיצד ייראה התינוק ומה יהיה אופיו, אבל מסביבה כולם כבר בטוחים בדבר אחד לגביו: יש לו עתיד מובטח בתור קצין בצה"ל.

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/782/550.html

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 04-09-2008, 13:52
צלמית המשתמש של GrimReaper
  משתמש זכר GrimReaper GrimReaper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.04.04
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי 760 שמתחילה ב "זהו בדיוק העניין מדוע הוחלט..."

לא הייתי ברור כנראה. היום כל אדם שחוזר/מתגייס לקבע לתפקיד בתקן אקדמי חוזר כקצין ייצוגי, דרגות שהיא מקבלת אוטמטית אם היא עונה על כל הקריטריונים של מנהל הסגל לגיוס.
בהמשך השירות, היא צריכה לעבור את הקורס המלא מבחינת הקריירה ויתכן גם מבחינת דרישות תפקידים ספציפים (אני לא בטוח אם קצין ייצוגי יכול לשמש כקצין שיפוט לדוגמה -זכאות למבחן דמ"ש).
אם היא חזרה לשירות רק עכשיו, כנראה שבחרה/נשלחה בהקדם האפשרי לעבור את המסלול המלא.

למה זה נעשה כך ולא כנגדים? שאלה טובה, אני חושב שבעיקר פיתוח קריירה אבל אין לי תשובה מניסיון. נתקלתי בהנחיות האלו רק בשנה האחרונה.

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

נערך לאחרונה ע"י GrimReaper בתאריך 04-09-2008 בשעה 13:56.
ישן 06-09-2008, 10:24
  tamido tamido אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.06
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי גונס שמתחילה ב "השכר בצה"ל בסדר גמור או אפילו..."

ומהיכן הנתונים?

מירב המשרות המקצועיות הנן בשירות הציבורי, והשכר שם הנו עלוב ביותר (ולא רק לפסיכולוגים ועו"ס).

אחת הדרכים של עו"ס ופסיכולוגים להרוויח משכורות הנושקות לסכום ה-5 ספרות שציינת הנן עבודה במגזר הפרטי במשרות שרחוקות מאד מהיעוד, העניין וההכשרה המקצועית שלהם.

לגבי הכתבה - לדעתי הכתבה מבישה ומקנה תעודת עניות לצבא, ולנשים השואפות לשיוויוניות בצבא ובחברה הישראלית בכלל.
היחס המועדף והמקל שלו זכתה הצוערת מצביע על חוסר נסיון מפקדיה (מה כבר אפשר לצפות מבני עשרים ומשהו שלא חוו הריון) ושיתוף פעולה אקטיבי של הצוערת בניצול הבורות.

כבעל נסיון של ליווי שלוש הריונות של אשתי העוסקת בתחום המצריך פעילות פיזית אינטנסיבית ועבדה באופן שגרתי עד יום הלידה, אלמלא הצוערת סבלה מבעיות רפואיות במהלך הריונה (אשר היה צריך לפסול אותה מלכתחילה מלהשתתף באותו מחזור) כצוערת היה עליה לסרב להקלות המגוכחות שמפקדיה הרעיפו עליה, וזאת עוד בזמן שאינה נמצאת בשלב מתקדם של הריון.

ובמילה אחת, ביזיון.
ישן 06-09-2008, 10:32
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי tamido שמתחילה ב "ומהיכן הנתונים? מירב המשרות..."

עד כמה אנחנו יודעים על ההקלות שהיא זכתה להן?

בכמה ההקלות הללו שונות בהרבה מאלו שזוכים להן צוערי וצוערות "כושר מוגבל"? אקסית של חבר טוב שלי שירתה במשך ארבעה שנים בצבא ונחשבה לקצינה מצטיינת, וזאת למרות שהיא התגייסה כמתנדבת בגלל האפילפסיה שהיא סבלה ממנה.

זה לא שהצוערת ההריונית חיפפה קק"צ חי"ר - היא פשוט לבשה אזרחי במסגרת קק"צ כושר מוגבל, שבין צועריו יש כאלה שזוכים לפטורים אחרים הדומים לאלו שלה.

אפשר להתחיל להתלונן על כך שצה"ל מאפשר לכל מיני צולעים ונכים להפוך לקציניו, אבל במצב בו מוכנים להוציא אנאלפבתים להיות קציני תחזוקה כי חסרים אנשים מתאימים, קשה לבוא בטענות.

ישן 06-09-2008, 10:44
  tamido tamido אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "עד כמה אנחנו יודעים על ההקלות..."

מכיוון שהקצינה לא שובצה במסגרת של כושר לקוי, וע"פ הכתבה עושה רושם ש"מגבלתה" היחידה הנו הריונה (ובתור מעסיק, חבר ובעל אני יכול להדגיש שהריון אינו מחלה אך ישנן נשים רבות המתיחסות כך להריונן מה שמעיב על חווית ההריון והסביבה).

אני יכול להבין סרגל מאמצים המותאם אישית לחיילת בהריון.
אני יכול להבין פטורים או הקלות מתרגילים אשר עלולים לפגוע בעובר.
אך אי לבישת מדים (מה קרה, חסרים מידות גדולות של מדים בצבא?), אי נשיאת נשק (רבאק, ה1.5 קילו של המקוצר שוקל פחות מתיק העבודה של אשתי) ולינה בבית רחוקים מאד מאילוצי הריון.

במשרה אזרחית אותה צוערת היתה רק יכולה לחלום על ה"התחשבות" שהצבא גילה כלפיה.
ישן 06-09-2008, 11:26
  tamido tamido אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "לא כתוב באיזו מסגרת היא..."

כסוג של סמל לטענת הצוערת וכאשה בהריון אשר משובצת לאחד הקורסים החשובים בצה"ל, היה על הצבא והחיילת לתת דוגמא לגברים והנשים כאחד שהריון אינו מגבלה וע"כ אין צורך להגביל נשים בשיבוצם וקידומן.

לדעתי המסר ההפוך הועבר.

לגבי הנשק - מכיוון שכקצינה עורפית הקשר היחידי לנשק הנו במסגרת הקורס, רק ע"מ לטעום את ההכשרה על הנשק יכלה החיילת לירות ממצבים שאינם מסכנים את עוברה - כגון ירי בעמידה וכריעה.

לינה בבית - מה קרה, המיטה לא מספיק נוחה בחדר בבסיס? מה עושה אשה בהריון מעיירת מצפה רמון, שוכרת חדר במלון בת"א למשך הריונה?

מהפעמיים שהייתי אצל רופאים צבאים במסגרת שירות הסדיר שלי, בשתי הפעמים הרופאים העניקו לי טיפול גרוע (לא אבחנו מחלות) משום שהיו גניקולוגים בהכשרתם ולא רופאי מפחה/פנימיים, כך שקשה להגיד שלצוערת יחסר ליווי רפואי צמוד ומקצועי. אגב, אחת ההמלצות של גניקולוגים לנשים בהריון בריאות הנו כן לעסוק בפעילות פיזית כלשהי ובפרט בהליכות ארוכות, מה שמשתלב נהדר עם מסגרת אימון.
ישן 06-09-2008, 23:58

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי tamido שמתחילה ב "ודעתך משקפת במקצת את מה שרע..."

אבל כבר בשנות התשעים היו קורסי קצינים וקצינות עם הקלות לבעלי מגבלה פיזית כזו או אחרת.

בהתחשב בנוהלי הצבא כיום, פסיכולוגית צבאית צריכה להיות קצינה. זה לא שיש עודף בפסיכולוגים בצה"ל. נכון, אפשר לקטר עד מחר על כמה שקק"צ הפך לדבר זול, וכמה שתפקידים כאלה לא צריך שימלאו אותם קצינים אלא בכלל אזרחים עובדי צה"ל, אבל המצב הנוכחי הוא כזה - יש לך גברת עם תואר שני בפסיכולוגיה שאתה רוצה לגייס, והיא בהריון. בהתחשב בעובדה שהיא אמורה לשרת כפסיכולוגית ולא כמפקדת מחלקה, עדיף לחפף את החלק של הקצונה ולא את החלק של הפסיכולוגיה. בסופו של דבר אתה צריך פסיכולוגית, ולא איזה מ"מ שכשרונו היחיד הוא לרוץ יותר מהר מהחיילים שלו.

ישן 07-09-2008, 09:10

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי tamido שמתחילה ב "[font=Verdana]אם כן, בוא..."

בוא אני אגלה לך סוד: כבר שנים רבות שצה"ל מגייס מתנדבים שלא עושים טירונות. גם ביחידות עורפיות רבות הטירונות צומצמה עד מאוד והיא מסתכמת במספר ימים של הסמכה המכונים "טירונות בסמכות".

הגברת מהכתבה היא מגוייסת גיוס חוזר. לא מצויין מה היא עשתה בסדיר, אבל טירונות כלשהי ושירות מלא כבר מאחוריה. היא לפחות בת 25, לא חיילת בת 19. הסיבה היחידה שהיא עושה קורס קצינות היא שבגלל האופן בו צה"ל עובד כיום תפקידה כפסיכולוגית מחייב את ה"חותמת" של דרגות קצונה.

לפני חודש-חודשיים קראתי כתבה (אחפש אותה) על נגד חימוש מבוגר שלעת זיקנה יצא לקורס קצינים. עקב גילו המתקדם, היותו נשוי ואב לילדים וכן מספר פציעות מעברו, גם הוא נהנה מקורס קצינים עם אי-אלו הקלות. מעניין שאף אחד לא קפץ במקרה הזה - אולי כי לא מדובר באשה?

ישן 07-09-2008, 10:39
  tamido tamido אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "בוא אני אגלה לך סוד: כבר שנים..."

אודה שאיני בקיא בפרטי הפרטים של הקורסים והטירונות המיועדים לכ"מ למרות שאני מודע להקלות הכרוכות בגיוס מתנדבים ובעלי כ"מ, ומבורכים הם.

הצורם אינם ההקלות בדמות אורך הקורס או התאמה של תכני הקורס לצוערת כי אם:
א. הרושם שההקלות שניתנו למעשה ביטלו את האופי וההכשרה הצבאית של המסגרת (מדי צבא, נשק)
ב. הגברת איננה בעלת נכות פיזית המזכה אותה בכ"מ

כשם שחייל המועמד לבה"ד 1 ישבור את רגליו, ידרוש הצבא את החלמתו בטרם יחל את הקורס, כנ"ל לגבי הריון.

ולא, דחיפות הצורך בקב"ן (ואינני מבין מדוע יש צורך עז כל כך לחפף בהכשרה רשמית של קצין המיועד להיות קב"ן - יש אלטרנטיבות רבות אחרות כגון מינוי קב"ן מילואימניק עד מילוי התקן באופן מקצועי) אינה מתרצת פריצות מוחלטת של קורס בה"ד 1 - שימצאו אלטרנטיבות יצירתיות אחרות, הרי ממילא לאחר הלידה החיילת תעדר לפחות 14 שבועות מהמסגרת הצבאית אז מה הבהילות?
ישן 07-09-2008, 23:02

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי tamido שמתחילה ב "אודה שאיני בקיא בפרטי הפרטים..."

למה שלחו אותה לעשות קק"צ דווקא עכשיו ולא אחרי חופשת הלידה? זה לא מוזכר בכתבה.

היא היחידה שעשתה קק"צ עם הקלות? לא.

למעשה, כל צוער שהגיע בגיוס חוזר בגיל מבוגר יכול להתהדר בכמה וכמה הקלות כאלו ואחרות שעמיתו הסדיר לא יכול לחלום עליהן.

פעם קק"צים כאלה התבצעו במסגרות נפרדות ומקוצרות, אבל מטעמי התייעלות כל מה שנותן סיכת מ"מ נמצא בבה"ד 1.

וזה עוד כלום לעומת מה שהולך במילואים - אני מכיר שני סמ"רים-לשעבר שהפכו לקמ"ש וקמ"ן (כל אחד בנפרד) וזאת אחרי קורס קצינים קשה ומסובך של שבוע! והקמ"ן אפילו קיבל דרגות כתף!

ישן 06-09-2008, 13:31
צלמית המשתמש של עומר מסינג
  משתמש זכר עומר מסינג עומר מסינג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.07
Facebook profile LinkedIn profile
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "לא טענתי שכל מה שבחוץ הוא..."

בסדר,
אני טוען הפוך. דוקא במקצועות לא "הייטקיים" (ככה אומרים?) יש למערכת הביטחון יתרון על האזרחות.
בשכר, בתנאים וגם בעצם העובדה שיוצאים לפנסיה מוקדם יותר ברוב המקרים.
בדרך כלל, סרן ברמת פעילות ב' עם תואר מרוויח יותר מאשר דומהו בחוץ, [ ** אני לא מדבר על עתודאים, להם יהיו תנאים אחרים לחלוטין לאחר שחרורם **] החסרונות הם שלעיתים השעות יותר ארוכות במערכת הביטחון, ורמת הקידות בשכר אינה מהירה כמו בחוץ.
בנוסף לכל זה הליך הרכישה של התואר קצר יותר ולעיתים אף ממומן בחלקו או במלואו.
על רמת פעילות א'+ אין בכלל מה להשוות.
אבל אני מסית פה את הדיון למקומות שלא אליהם נפתח, אז אמשיך בפרטי.

ישן 06-09-2008, 15:38
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.08
מה לגבי אינפלציה של קצינים בצה"ל, למה היא חייבת בדרגות קצונה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי asafdr שמתחילה ב "הצוער הצעיר בבה"ד 1: עובר בן שישה חודשים"

קצין אמור להוביל אנשים.

מקצועות כמו: מהנדס, רופא, מדען, פסיכולוג, פסיכיאטר לא דרושים להיות קצינים.

רוצים להבטיח להם מעמד ושכר? שימו להם ארונות שטוחים על הכתף או בד כחול שיכתב עליו: קצין רפואה, קצין שלישות, מהנדס, .....

אפשר להעסיק אותם גם בבגדים אזרחים כאזרחים עובדי צה"ל עם יעד יציאה לפנסיה של גיל 67.

להבנתי בצה"ל יש עודף קצינים בעורף, רובם לא מפקדים על חיילים, רובם לכל היותר משמשים על תקן "ראש צוות באזרחות" ואין כל סיבה שיעברו קורס קצינים.

אינפלצית הקצינים מפחיתה מיוקרת הקצין.

הגברת היא דוגמא מובהקת לבדיחה של קורס קצינים בישראל.
ישן 06-09-2008, 15:49
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "מה לגבי אינפלציה של קצינים בצה"ל, למה היא חייבת בדרגות קצונה"

זה בסך הכל המשך טבעי והגיוני למה שאבחן אל"מ ד"ר עמנואל וולד ז"ל בספרו "קללת הכלים השבורים".
אצלו זה גם בא עם טבלאות ודוגמאות שגרמו לי מדי פעם לרטיבות בעיניים.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 06-09-2008, 22:35
  טיבורון טיבורון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.01.07
אני מסכים איתך חלקית
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "מה לגבי אינפלציה של קצינים בצה"ל, למה היא חייבת בדרגות קצונה"

א- יש "מהנדסים" עושים תפקיד שטח וזה כן מצריך קורס.
ב- כאשר מפתחים מערכת ולא חשוב מה היא עושה וצריכיפ להדריך את החיילים בשטח עליה, אזי יש יחס שונה כאשר קצין מדריך עליה, שלתי פעם חייל שלי והוא לא קיבל את היחס שאני קיבלתי.
ג- כנ"ל על עבודה אל מול תעשיות...מסתבר שהדרגות כם עוזרות.
ד-"נחשון" זה לא קורס קצינים זה חודשיים וחצי של תנועת נוער שבסופה מקבלים סיכת מ"מ שיכלה להתחלף בבנדנה בצוואר או לא יודע מה שמים בצופים או בבני עקיבא כאשר רוצים לסמן מי מדריך.
ה- אני אישית עשיתי מעוז וכאשר התגייסתי(חזרתי לשירות) מאוד התנגדתי ובהתחלה לא יצאתי לקצינים והייתה לי דרגת קמ"א...ואחרי חודשיים נשלחתי בכח...ועדיין לא הבנתי למה...אבל לאחר מעשה, זה חושב מאוד במיוחד לעתודאים שנכנסים לצבא ולא יודעים כלום על הצבא..

ישן 06-09-2008, 23:02
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "אם, כמקובל פעם,"

מי שאמור להלחם - שיעבור להב, כמובן אחרי קורס מ"כים, ובמקרים מסויימים - מעוז.

מי שאמור לתמוך לחימה, מכל סוג (ולא רק לחימה של גדוד חי"ר..), שיעבור מעוז.
אגב - זה כולל גם קצינים טכניים בחה"א, שאחרי פיילוט קצר במעוז חזרו לנחשון. זה גם דורש שינוי של התכנים בקורס (את הקצין הטכני בחה"א לא מעניין מבנה של גדוד חי"ר).

מי שאמור לתפקד בסביבה עורפית או סביבת מטה - שיעבור נחשון.
ואז אין שום סיבה שהבנאדם ירוץ, אלא אם רוצים לבחון את יכולת ההתמדה שלו וכדומה.

ישן 06-09-2008, 23:47
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
*כל*, אבל *כל* קצין שעלול לתפקד בסביבה אוגדתית,
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "מי שאמור להלחם - שיעבור להב,..."

עלול למצוא את עצמו בלחימה כלשהי. גם כל מי שמפקד על שיירת אספקה, וכן הלאה. ואני לא מדבר באויר - כבר היו דברים מעולם. אז כן, מפקד טור משאיות דלק לא חייב להיות לוחם. אבל כדאי מאוד יהיה שהוא יידע, לפחות ברמה הבסיסית, מה לעשות במקרה שיש התקפה. רק קצינים שלא ייתכן, לא אפשרי, לא מעשי ולא מתוכנן שיעזבו בשום תנאי את בסיסי הקבע שלהם, אינם צריכים כל הכשרה בלחימה. ואני לא בטוח כמה בדיוק כאלה יש - אל תשכח שגם קצין שלישות יכול למצוא את עצמו באוגדה.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 07-09-2008, 21:57
  YGH YGH אינו מחובר  

אם אני מבין נכון,
בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אבל דה פקטו יש לך שני מסלולי..."

פעם היו בבה"ד 1 שלוש 'מגמות':
חי"ר, אג"מי, ובסיסי.
גם היום יש שלוש מגמות - אלא שהן לא אותו דבר. חי"ר ואג"מי הפכו ל'להב' (השלמת חי"ר - 'גפן'), ו'מעוז' ו'נחשון' הם מיש-מש מסויים, כש'מעוז' דומה יותר לבסיסי הישן עם כמה תוספות אג"מיות, ו'נחשון' הוא יותר קרוב לקורס של בה"ד 12 - רק שזה לא נגמר פה, ויש אנשים שבעבר היו עושים בסיסי והיום יעשו 'נחשון'. כלומר, זה לא רק את אלה שהיו בעבר במסלול כ"מ\קצינות (ועל המסלול ההוא יש לי ביקורת דומה, אבל הוא לא קיים), אלא גם הוא כולל לא מעט קצינים שבעבר היו אמורים לזכות להכשרה חיילית רצינית יותר.

גלריית התמונות שלי

ישן 08-09-2008, 06:46

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "ניסחת בשורה האחרונה את מה שאני מנסה לומר כבר כמה תגובות."

נשאלת השאלה, מה מקור הבעיה. יש שתי תשובות אפשריות.

א) האוכלוסיה שעושה את "נחשון" תתקשה להתמודד עם התכנים והדרישות של "מעוז". הבנים והבנות שעושים "מעוז" ו"להב" הם חבורה שונה הן באופיה והן ברקע הכשרתה הקודם מצוערי "נחשון". אאל"ט במקרים מסויימים ניתנת האפשרות (ולו באופן לא פורמלי) לצוערים וצוערות לבחור בין אחת משני המגמות, כשאת ההשלמה החילית עושים כבר יחד.

ב) זיכרון אירגוני קלוקל: "נחשון" הוא קורס הקצינות הבסיסי מבה"ד12 שנבלע על ראשו וכרעיו ע"י בה"ד 1. במחזורים הראשונים הסגל היה סגל קורס הקצינות המקורי (פחות או יותר) והנורמות והתכנים שהתאימו להכשרת קצינות עורפיות בבה"ד 12 פשוט נשארו, הוטמעו והמשיכו הלאה.

אם תשובה ב' היא המשמעותית יותר למצב, ניתן לסגור את נחשון בכלל (ולהשאיר רק את מעוז כקק"צ לא-קרבי) או לסגור אותו ואז לפתוח אותו מחדש עם אוריינטציה רעננה יותר.

אם תשובה א' היא המשמעותית יותר, אז יש לנו בעיה - אנחנו עדיין צריכים להכשיר קציני-מנהלה שפוטנציאל השדה שלהם נמוך עד לא קיים. כאן הפתרון ההגיוני הוא לקיחת אחריות ע"י דרגי השטח להעביר הכשרה רלוונטית לקצינים שהתגלגלו אליהם.

ישן 08-09-2008, 07:50
  YGH YGH אינו מחובר  

לדעתי בחלק ניכר מהמקרים - ב'.
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "נשאלת השאלה, מה מקור הבעיה...."

הסתובבתי קצת בשטח כשעשו את עבודת המטה על הארגון-מחדש של הבה"ד, והשינוי הזה נבע יותר מתפיסה (שלדעתי לא לגמרי נכונה) מאשר מאילוץ.
ובקיצור - מן הסתם יש צורך במגמת כ"מ, אבל זו לא 'נחשון' של היום.

גלריית התמונות שלי

ישן 08-09-2008, 07:27

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "אם אני מבין נכון,"

כמי שסיים באחד המחזורים האחרונים של בסיסי, אני ממש לא בטוח שמעוז מכיל תגבור תכנים. לא בחנתי סילבוסים אבל לאור בוגרי מעוז שהכרתי, תיגברו והחליפו אותי לאחר מכן, הם היו הרבה פחות מוכנים לסביבה יח"ש מרובת אתגרים מבוגרי בסיסי.

שוב, יתכן שנוספו כל מיני תכנים עיונים/קבוצות עבודה, אך אלו לא תכנים שמהם למדו פיקוד (לא שלפני זה לימדו ממש פיקוד בבה"ד 1), אך הם בהחלט חסרו אפילו את התכנים וההכשרות הטקטיות שהיו בעבר, ואפילו את האתגרים הנפשיים המועטים שהיו גם כן.

יתכן שזה נבע בעיקר עקב הסגל שהכשיר בעבר - בוגרי שנות התשעים, ועל סמך ניסיונם הוסיפו תכנים אופציונלים ולקחים אישים.

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

ישן 07-09-2008, 06:40
  YGH YGH אינו מחובר  

התשובה הברורה היא,
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אם אני זוכר נכון, קל"גים..."

מאותה סיבה שבסיס ח"א צריך הגנ"ק. אין חוק שמחייב את האוייב לא לפשוט על מפקדות אוגדה או שיירות אספקה בדרך לחזית, וקצין שלישות חטיבתי\אוגדתי בלחימה צריך גם הוא לתפקד במפקדה, ולא בבסיס במרכז הארץ דווקא.

גלריית התמונות שלי

ישן 07-09-2008, 06:47
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "התשובה הברורה היא,"

האוייב יכול לפשוט גם על הקריה. מה תעשה לכל בעלי הכ"מ?

כמו שאמרתי - זה לא רלוונטי לחימוש ולוגיסטיקה כי הם ממילא אמורים לעבור מעוז (לפחות הירוקים שבהם, אמורים על פי הגדרת התפקיד).

אני ואתה יודעים מה מצב הכושר אצל קציני צה"ל מדרגת סגן ומעלה.. זה שהם עשו בר אור או בוחן מסלול בהכשרת הקצונה לא יעזור להם אם עכשיו תפרוץ מלחמה. גם לא המטווחים, בהנחה שמהקורס הם ירו פעם בחצי שנה..

הגיע הזמן שיטפלו לעומק בתכנים שמועברים בבה"ד 1. בכושר צריך לטפל באופן רציף (בר אור פעם בחודשיים יכול להיות מעניין. מטווח חודשי גם כן, אם זה רלוונטי).

ישן 07-09-2008, 07:05

בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "האוייב יכול לפשוט גם על..."

מצב הכושר ואפילו יכולת הקליעה הם בעלי משמעות אפסית ברוב המתארים. השאלה היא מה היכולת הפיקודית של אותו קצין תומך לחימה? מה יכולתו להניע מסגרת קטנה של חיילים לנהל קרב קצר מועד/היחלצות, ולפקד/לנווט זמנית בהצלחה על מסגרת כלים מתמרנת, תוך כדי ניהול המשימות הלוגיסטיות של אותה מסגרת ביחידה. כל מה שלדעתי בוגר נחשון לא מוכשר או בעל הכלים לעשות, וגם לא יכול לצבור אליהם ניסיון במהלך תפקיד ראשון ביחידות עורפיות.

John Kennedy Toole

נערך לאחרונה ע"י GrimReaper בתאריך 07-09-2008 בשעה 07:09.
ישן 07-09-2008, 07:08
  YGH YGH אינו מחובר  

ההבדל הברור הוא,
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "האוייב יכול לפשוט גם על..."

שלקריה יש יחידות אבטחה. כמו לבסיסי חה"א.
במצב מלחמה - ושוב, אני לא מדבר תיאורטית *בכלל*. כבר הותקפו שיירות עורפיות - לא יחידות האבטחה נותנות את המענה.
ובאשר לכושר, חוששני שלא הבנת. תרגילי הלוחמה הבסיסיים שלימדו בזמנו בקורס קצינים בסיסי הצריכו מידה מסויימת של כושר. תחשוב לצורך העניין, בקירוב ובהנמכה כלפי מטה, על מישהו שלא יכול בכלל לרוץ וצריך לבצע מסלול פרט\חוליה (כן, אני יודע שאפשר לבצע אותו בסלואו-מושן. נעזוב את זה). זה לא העניין של 'כמה כושר יש להם במהלך שירותם', אלא שאת *פרק הלחימה בקורס* היה צריך מינימום של כושר כדי לעבור.

גלריית התמונות שלי

ישן 07-09-2008, 07:25
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "ההבדל הברור הוא,"

בוא לא נדבר על מה שיקרה אם יחידת קומנדו תשתלט על הקריה. יש סיבה לכך שזה בעורף, לא?

לגבי חימוש-לוגיסטיקה ושאר התומכים - אין לי ויכוח איתך בנושא. חשבתי שהבהרתי את זה מקודם.

זה מאוד יפה שצריך כושר בקורס הקצינים כדי לעבור תרגילים/מסעות/ניווטים, אבל מרבית הקצינים העורפיים שאני מכיר בקושי מצליחים להשלים בר-אור בציון "עובר". על כושר צריכים לשמור לאורך זמן, וזה ממש לא מעניין מה עברת בקורס הקצינים. גם תרגולת שלהתנסית בה רק בקורס אחד ויחיד לא תשרוד בקרב..

תכנים, לעומת זאת, נשארים. אגב, הצבא משקיע יותר בתכנים לאורך הזמן (קורסי מנוף למיניהם, לדוגמה, בחה"א). מאשר בכושר ויכולת קרבית.
וכן, תכנים יכולים להיות גם בעלי אופי פיקודי ולא רק ערכים, שירים של זלדה ומאמרים של יאיר לפיד (מורשת א. שטרן?). ולא, בשביל ללמוד פיקוד והובלה לא צריך לנהל תרגילי חוליה.

אני עדיין לא מוצא את הסיבה לכך שכל קצין ללא יוצא מן הכלל צריך להיות בעל רובאי 03.

איך זה הלך במטכ"ל הפרוסי? קצין מטה וקצין שדה? האם קצין מטה פרוסי (ממוצע) נדרש לנהל קרבות?

ישן 07-09-2008, 07:33
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי GrimReaper שמתחילה ב "מי דיבר בכלל על מסגרת לחימה..."

מפ"מ, קל"ג, קל"ח, רופא... כל אלה (ועוד) אסור שיעברו נחשון - אלא לפחות מעוז. רובם גם עוברים את זה, למיטב זכרוני.

אבל השליש? ומה, הוא באמת דיבר בקשר מאז הקק"צ? והוא זוכר מי זה מה? והוא תרגל אי פעם נסיגה תחת אש? זה חלום. השלישות שאני מכיר ממילא יכנסו לפאניקה, גם אם יעברו להב..

אבל מה אתה עושה עם קצין טכני בחה"א, למשל?
הוא בלי ספק מתפקד כתומך לחימה, אמנם לרוב בעורף, אבל הוא לא איש מטה..
האם גם הוא זקוק להכשרה מינימלית של מ"מ?

ואולי הפתרון זה לתת בהשלמה כלים נוספים למי שמיועד להיות תומך לחימה בקו קדמי?

ישן 07-09-2008, 09:36
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "מפ"מ, קל"ג, קל"ח, רופא... כל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
מפ"מ, קל"ג, קל"ח, רופא... כל אלה (ועוד) אסור שיעברו נחשון - אלא לפחות מעוז. רובם גם עוברים את זה, למיטב זכרוני.

כל אלו, כולל את אותו שליש, ברמת בגדוד, החטיבה ואפילו האוגדה מוצאים את עצמם מפקדים על שיירות רק"מ (קטנות, עד סד"כ של מחלקה) ועל מגוון כוחות קטנים (קשר, אב"כ, הספקה, תחזוקה ועוד) בגלל שצריך קצין ע"מ להחביר אותם מנקודה X ל-Y ואין קצין ייעודי לתפקיד זה (וגם לא צריך. הוא יהיה מובטל 50% מהזמן, וביתר הזמן תצטרך 5-6 קצינים כאלו), פרט לתא כוחות קטנים (שבכל שלב, 24/7, עסוק עד מעל הראש).

ציטוט:
ואולי הפתרון זה לתת בהשלמה כלים נוספים למי שמיועד להיות תומך לחימה בקו קדמי?

ההשלמה של קציני שלישות בעייתית בפני עצמה (ואני בטוח שגם של אחרים, פשוט אותה אני מכיר קצת יותר). לא מלמדים אותם מספיק על מה זה גדוד, איך הוא חי ואיך הוא מבצע את משימותיו. יוצאות משם ילדות, שחלקן עוד יהיו קש"ל גדוד, שלא מבינות שהן גמרו עם ה"הפעלות" של בה"ד 11.
מלמדים אותם שם שלישות, לא מלמדים אותם את האינטראקציה של השלישות עם העולם האמיתי. וזה שורש הבעיה.

ישן 07-09-2008, 07:41
  YGH YGH אינו מחובר  

יש לפחות צל"שניק אחד מהשלישות,
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "הם לא יעשו שום דבר מועיל בכל..."

קצין שלישות חטיבתי כמדומני, על מעורבות בחילוץ נפגעים של החטיבה שלו ביוה"כ וארגון-מחדש של צוותי הטנקים. לא בדיוק תפקיד 'קרייתי'. גם מ"פ מפקדה, תפקיד שמולא לא פעם על ידי ג'ובניקים גמורים, יש דוגמאות למכביר של פעולה תחת אש (רס"ן גדעון שיפוני בחציית התעלה, למשל). וכן הלאה וכן הלאה.

באשר לקורס קצינים - אתה הופך על הראש את כל העניין. במקום להניח מה הדרישות ולפי זה למצוא את הקצינים, אתה מניח מה הקצינים ולפי זה מוכן לתת להם דרישות.

וכן, גם אם עשית את התרגולת בקורס יחיד, אם עשית אותה כמו שצריך, יש סיכוי יותר טוב שתגיב נכון מאשר אם לא עשית אותה בכלל. וזה לא סותר את זה שצריך לתרגל התקפות על מפקדות ודרגים בצורה קבועה יותר.

'ולא, כדי ללמוד פיקוד והובלה לא צריך לנהל תרגילי חוליה'. זו בדיוק הבעיה: אתה מתייחס למפקד כאל *מנהל*, שבאותה מידה אתה יכול להביא אזרח עובד צה"ל אחרי קורס לעשות את העבודה שלו. אבל אתה לא יכול להיות *מפקד* בלי ללמוד *לפקד*. ולפקד לא מפקדים רק בכיתה.

באשר לפרוסים, מעבר לצירוף הנסיבות המעניין שהוליד את המבנה שלהם, ראית פעם *איזו* הכשרה קיבל קצין המטה? הוא היה רחוק מאוד מלהיות ג'ובניק במובן שאתה מדבר עליו.

גלריית התמונות שלי

ישן 07-09-2008, 07:59
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "יש לפחות צל"שניק אחד מהשלישות,"

בעולמי אני חי, ובעולם שלי אין כל כך הרבה אנשים שרוצים להיות קציני שלישות.
אבל מה לעשות שצריך קציני שלישות, ואם תעביר את כולם הכשרה קרבית (למחצה?) כמו שאתם חושבים שהם צריכים לעבור - לא יהיו לך קציני שלישות.

ואולי אפשר לנהוג אחרת - לקחת קצין קרבי ולהדביק אותו לתפקיד שלישותי? (אם סמלת צעירה יכולה להיות שלישה, אני בטוח שגם סגן שפיקד על מחלקה יכול)

אני מתייחס למפקד כאל מפקד, ויש בזה גם אספקט של ניהול. ואם בצה"ל חושבים שמפקד צריך לדעת להקריא יאיר לפיד ולהגיש בוק-ריפורט על ספר.. אוי לנו. קצת יותר חשוב שמפקד ידע לנהל זמן , לחלק משאבים, להתמיד במשימה וכדומה. אז הוא גם מנהל.. מה לעשות.

ישן 07-09-2008, 09:20

בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "יש לפחות צל"שניק אחד מהשלישות,"

אם אני זוכר נכון, בעבר מ"פ מפקדה היה תפקיד רוחב לקצינים לוחמים, ואאל"ט הצל"שניק רס"ן חנן שורץ שקיבל את הצל"ש בהיותו קצין קשר חטיבתי היה בעל רקע של קצונה קרבית.

אלא מה, שהיום אם לא תחזיר מ"מ קרבי לגדוד שלו בדיוק יש מצב שהוא ידיח את עצמו מהקורס או לא יצא אליו בכלל, שלא לדבר על המחסור החמור בקציני מטה בתפקידים המשביזים ביותר.

חוץ מזה, מה הקטע עם הטלת אחריות על בה"ד-1 והקטנת ראש?

הגיע לך לגדוד קצין? אז יופי, סניר מג"ד. תדאג שילמדו אותו איך קצין בגדוד צריך להתנהל. אם בתור חפ"ש בסדיר לקחתי אחריות ולימדתי חשמלאי טנקים איך לירות במא"ג (את המטווח העביר לו מישהו אחר כמובן, אבל בתור פזמני"ק היה לי את הזמן לעשות את כל השאר) כדי שהוא לא יהיה בהלם כשהוא שומר בעמדה, ככה אפשר לקחת את השליש והקל"ג החדשים שהגיעו לגדוד, להצמיד אותם למשך כמה ימים לאימונים של אחת הפלוגות, וכל כמה זמן לחזור על זה. אפילו לתת להם לתרגל בתור מפקדי מחלקה - אני בטוח שהמ"מים הרגילים ישמחו שמישהו מרווח איתם בסטריפים.

ישן 07-09-2008, 09:39
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
'ולא, כדי ללמוד פיקוד והובלה לא צריך לנהל תרגילי חוליה'. זו בדיוק הבעיה: אתה מתייחס למפקד כאל *מנהל*, שבאותה מידה אתה יכול להביא אזרח עובד צה"ל אחרי קורס לעשות את העבודה שלו. אבל אתה לא יכול להיות *מפקד* בלי ללמוד *לפקד*. ולפקד לא מפקדים רק בכיתה.

צודק, צודק ושוב צודק.

אבל יש לי רק קושי אחד שמטריד את מנוחתי.

בבה"ד 1 של היום מלמדים לפקד?

ישן 07-09-2008, 07:29

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "כי גדוד מובן מאליו. הבאתי דוגמאות שגם במקום *שאיננו* מובן מאליו"

הבעיה לא שזה מובן מאליו לנו. הבעיה שלמרות הטענות של צה"ל שמי שעושה מעוז מיועד לגדודים ונחשון לעורף, עדיין עקב חוסרי כ"א ממשיכים להגיע בוגרי נחשון ליחידות שדה בתפקיד שני-שלישי (וזה בהנחה שבוגרי מעוז בכלל מוכשרים כפי שצריך לכך, ולדעתי לא).

כמו כן, חשבתי לנחמיה זה כנראה לא ברור
ציטוט:
לא רואה סיבה למה קצין שלישות צריך להיות בקו ראשון ולהתנהל בסביבת לחימה.

John Kennedy Toole

נערך לאחרונה ע"י GrimReaper בתאריך 07-09-2008 בשעה 07:32.
ישן 07-09-2008, 23:48
  Elad E Elad E אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אם אני זוכר נכון, קל"גים..."

ציטוט:
אם אני זוכר נכון, קל"גים וקציני חימוש עוברים מעוז, לפחות חלקם.
קצין שלישות יכול לשבת במפקדה עורפית באופן תמידי, לא רואה סיבה למה קצין שלישות צריך להיות בקו ראשון ולהתנהל בסביבת לחימה. אולי תחכים אותי בנושא.
תזכור שמה שהיה פעם מנת הקו השני יכול היום להיות גם מנת העורף הכי רך שיש.

על איזה שלישים מדובר פה? בחיל האוויר אולי.

השלמת שלישים מלמדת את הצוערים דבר אחד - להיות שליש גדודי (וזה למרות שבמומצע רק 10 אחוזים מהם יזכו להיות שלישים גדודיים בתפקיד הראשון).
יש תפקידי שליש גדודי שמראש מוגדרים כתפקיד שני ושלישי.

עד כאן - במה שונה השליש מהקל"ג או הקח"ש שלעניות דעתך אפשר וצריך לשלוח אותו לשחק תופסת בקק"צ 'נחשון'?
ישן 08-09-2008, 08:12
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "השוני הוא שיש אחוז גבוה יותר..."

ציטוט:
ברמה התיאורטית, אם אין מגבלות, הייתי נותן לכל קצין לא לוחם הכשרה תומכת לחימה מוגברת עם הרבה תכנים של סביבת מטה. אם לא יועיל - לא יזיק.
אבל אתה רוצה שיהיו לך שלישים, לא?

בשירותי הצבאי עברתי:
טירונות 04
מילואים תו"כ 4 שנות הלימודים
השלמת עתודאים בחה"א
קק"צ בסיסי
שנתיים כמפקד מחלקה טכנית בדרג א'
4 שנים במטה חה"א

האמת היא שמה שהכי הכין אותי לפיקוד הוא הטירונות 04- רק שם ראיתי מה אפשר לדרוש מחיילים, ואיך.
כך שלדעתי צריך פשוט להפוך את ההכנות לבה"ד 1 למין השלמת טירונות, שתביא כל צוער לרמת תרגילי חוליה או כיתה, עם מאמץ פיזי מסוים. זה אפילו לא יקר או ארוך מדי- אפשר להעביר עם מ"כים ולא רק מפק"צים. חוץ מכ"מ, איזה שליש בדיוק לא יוכל לעמוד בזה?
ישן 08-09-2008, 11:40
  Elad E Elad E אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE] ברמה התיאורטית, אם..."

זה בדיוק מה שהיה נהוג בקק"צ בסיסי טרם המעבר למעוז/נחשון.

השבוע הראשון בקורס (כלומר לאחר השבוע של בוחן הכניסה) הועבר בשטח וכלל השלמה לרובאי 04 שכללה תרגילי פרט-חוליה יום/לילה יבשים וחיים, מטווח רימונים, מטווח מא"ג והרבה מטווחי M-16.
שבוע נוסף הוקדש כולו לניווטי לילה (סה"כ שלושה ניווטי מפה סגורה בני 10 שעות כל אחד ברווח של יום אחד שבו ממשיכים בשיעורים ונדרשים תוך כדי לבנות ולהביא לאישור ציר ניווט).
שלושה ימים הוקדשו להכשרת ניהול מטווח ובמהלכם כל צוער הטוויח את חברי הצוות שלו במתארי ירי שונים (לאחר מאמץ שכלל ריצת אפוד וזחילה, 50 מטר, ירי טרמפיאדות, מצבים, שכיבה 100 מ', לילה וכו'). במהלך השבוע הזה כל חבר צוות ירה בסביבות ה-600-700 כדור.
השבוע האחרון שבו התבצעה ירידה לשטח הוקדש לתרגילי פיקוד שכללו חלוקה לכח מגן וכח תוקף ובמהלכם נעשה שימוש בח"קים ומצרי לוע ובמדי נאט"ו כשבכל תרגיל (היו שניים ביום במשך שלושה ימים והם כללו העברת נוהל קרב ע"י הצוער המתרגל לשאר הצוערים) אחד הצוערים מקבל פיקוד על כוח (המתרגלים בשבוע הזה היו בעיקר אלו שלא הספיקו להיות ממ"שים).
אחד התרחישים שתורגל במהלך שבוע הפיקוד התייחס דווקא למצב שבו הצוער המתרגל אחראי על ניווט של אנשי מפקדה לאורך ציר של 5 ק"מ תוך ניסיון להמנע ממגע עם הכוח התוקף שהתפזר לאורך הציר וניסה לזנב בו. התרגיל כלל פתיחת אלונקה וריצת אלונקה.
כמובן שבכל שבוע שבו ירדנו לשטח התבצעה לינה באוהלי סיירים.

בנוסף, עשינו הרבה מאוד שמירות יחסית והרבה מטבחים (למרות שהסתבר בדיעבר שמאחורי חדר האוכל יש חדר עם מכונת שטיפת כלים אוטומטית) כשאת "רשימת הצדק" מנהל הממ"ש.

במהלך הקורס וגם בשיחה עם מפקד הבה"ד הנכנס בסופו (גל הירש שהחליף בשבוע האחרון של הקורס את יוסי היימן) התרעמו הרבה עתודאים וצוערים מחיל האוויר ומחמ"ן על מבנה הקורס שכפה עליהם תכנים שלא יידרשו כנראה לעולם ליישמם.
אני אישית חושב שהתכנים האלו חשובים גם לקצינת נפגעים שיושבת בצריפין או לעתודאי שמתעסק במחקר ואין לו כלל פקודים ולו בשל העובדה שההכשרה שעברו יוצרת הבדלה בין קצין למנהל ובשל תחושת המסוגלות והבטחון העצמי שנדרשים לדעתי מכל מפקד ראוי ומכניסים לפרופורציה צוערים שלא מגיעים מרקע קרבי או תומך לחימה וצריכים ניעור קל כדי להבין שההגעה הביתה מוקדם אינה ערך עליון.

נערך לאחרונה ע"י Elad E בתאריך 08-09-2008 בשעה 11:44.
ישן 08-09-2008, 14:36

בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "זה בדיוק מה שהיה נהוג בקק"צ..."

הקק"צ הבסיסי שלך (מ- 2002?) נשמע "קרבי" בהרבה מזה שלי ב- 99'.

אצלי היה תרגיל חוליה יבש+ רטוב אחד.
מטווחים בודדים להסמכת מנהל מטווח (סה"כ יריתי בקורס אולי מחסנית)
ניווטי לילה (קשים, אך גם מי שנכשל בהם הוסמך)
בוחן מסלול ובר-אור (כנ"ל)
שבוע שטח בודד, עם תרגילים בדגש על פיקוד ולא על שדאות; נאמר, כשצוער מחה"י הותקל מטווח 15 מ' והעמיד את הצוות בח' לתדריך לפני הסתערות- מותר היה לבקרו על שהתדריך לא ברור, לא על כך שכל הכוח היה נהרג.

מצד שני, בהחלט היו הרבה שמירות ומטבחים .

התחושה הכללית של כל מי שלא היה טרוד מדי במחשבה שהוא עומד בפני הדחה היתה שביזבזנו כמה חודשים בלנסות להפוך למ"כ חי"ר גרועים מאוד, במקום להתפתח כקצינים.
ישן 08-09-2008, 15:44
  Elad E Elad E אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "הקק"צ הבסיסי שלך (מ- 2002?)..."

אני היית במחזור האחרון (ס"ט) שהתקיים בפברואר 2003.
הסיבה היחידה שהקורס נשמע קרבי יותר היא שהמ"פ ושני שליש מהמפק"צים היו לוחמים וגם בגלל שהתייחסתי רק לפן אחד של הקורס, בסופו של דבר עדיין רוב הזמן הועבר בהרצאות, שיעורים, מבחנים עיוניים, ביקורים ביד ושם/הר גילה/ביסל"מ, הסב"שים/סקירת חדשות, פריקת תובלתיות ושמירות בסיסיות (על הקירות בנשקייה יש לדעתי את מאגר שירי הצבא השלם ביותר בצה"ל כולו).

אני מסכים שבפן המעשי הקורס נראה פחות או יותר כמו קורס מ"כים לייט ואני מנחש שזה בגלל שבעבר כל חניכי הקק"צ הבסיסי נדרשו לעבור קמ"כ אג"מי כהכנה לקורס וכשבוטל התנאי הנ"ל שולבו התכנים בקורס.

אני עדיין חושב שמתכונת הקורס שעברתי הייתה מצויינת בשביל המטרה שלה היא יועדה.
חלק מהסמכות הפיקודית שהקצין מקרין על החיילים שלו היא עצם הידיעה שלהם שיש לו רמת חיילות גבוהה יותר, שהוא יודע יותר הן בתחום הצבאי והן בתחום הידע הכללי (ידיעת הארץ, מקראות ישראל) ושהוא התמודד עם מצבים שהם לא מכירים.

נערך לאחרונה ע"י Elad E בתאריך 08-09-2008 בשעה 15:47.
ישן 08-09-2008, 11:53
  Elad E Elad E אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "השוני הוא שיש אחוז גבוה יותר..."

ציטוט:
השוני הוא שיש אחוז גבוה יותר של קל"גים וקח"שים שנמצאים בסביבה תומכת/לוחמת, יש סיכוי רב יותר שהם יתפסו בלחימה, ולכן חשוב יותר להשקיע בהם בקורס שהוא יותר "קרבי".

מצטער לאכזב אותך אבל בפעם האחרונה שבדקתי יש אותה כמות של קל"גים, קח"שים וקציני שלישות בתפקיד ראשון בגדוד מבצעי (קל"ג אחד, ממח"ג אחד ושליש אחד בהתאמה).

בבסיסי אימון חטיבתיים ובבה"דים של זרוע היבשה יש הרבה יותר קציני שלישות בתפקיד ראשון (שליש מפקדה, שליש לכל ענף בבה"ד, קצין קורסים או ע.קצין קורסים, קצין כ"א וכו') מאשר קציני לוגיסטיקה וחימוש ובמפקדת חטיבה יש לך בד"כ לפחות שני קציני שלישות בתפקיד ראשון.
זה עוד בלי להזכיר את קצינות הת"ש שנמצאות בכל מפח"ט (בבסיסי הדרכה יש לעתים שתיים או שלוש) ושייכות גם הן לחיל השלישות אך עוברות קק"צ נחשון ולא מעוז כמו השלישים.

תוסיף לזה את העובדה שבכל מלחמות העבר שלישים נדרשו להוביל שיירות דרגים ולקחת חלק בפעילות של המפג"ד בלחימה מתוקף היותם קצינים (לאו דווקא פעילות שמצריכה ידע מקצועי אלא קצין אחראי שיודע לנווט).

ובהתחשב בעובדה שהשליש צריך להיות קרוב מאוד לדרג הלוחם כדי לעקוב אחר השחיקה בכ"א של הגדוד גם בהיבט האנושי - שליש שעובד לפי הנהלים, ממלא שבצ"קים, מעדכן את הטפסים לשעת חירום תוך כדי האזנה לקשר ונמצא בשטח כדי לתחקר את החיילים יתן התרעה ודאית ומיידית לגבי חללים, פצועים ונעדרים - ימנע סבל מיותר מהמשפחות ויגדיל את הסיכויים למצוא נעדרים (כמו תופעת ה"טרמפיסטים" שאחראית להרבה נעדרים בזמן מלחמה).

בהיבט המבצעי השליש אחראי לדרישת כ"א של הגדוד לאור השחיקה בלחימה שהיא הכרחית לשימור כושר הלחימה של הגדוד בחירום.
הדוגמא הקיצונית ביותר היא בגדודי שריון שללא עבודת שלישות טובה לא יוכלו להשלים צוותים בעת לחימה אינטנסיבית דוגמת זאת של מלחמת יוה"כ או לחילופין יקבלו טענים כשחסרים להם נהגים (דוגמא מופשטת) וכמסגרת לוחמת הם פשוט יחדלו מלהתקיים או יתכווצו לכדי סד"כ פלוגתי.

נערך לאחרונה ע"י Elad E בתאריך 08-09-2008 בשעה 12:11.
ישן 08-09-2008, 15:31

בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "כיצד הגעת למסקנה הזאת? הרי..."

ציטוט:
בבסיסי אימון חטיבתיים ובבה"דים של זרוע היבשה יש הרבה יותר קציני שלישות בתפקיד ראשון (שליש מפקדה, שליש לכל ענף בבה"ד, קצין קורסים או ע.קצין קורסים, קצין כ"א וכו') מאשר קציני לוגיסטיקה וחימוש ובמפקדת חטיבה יש לך בד"כ לפחות שני קציני שלישות בתפקיד ראשון.
זה עוד בלי להזכיר את קצינות הת"ש שנמצאות בכל מפח"ט (בבסיסי הדרכה יש לעתים שתיים או שלוש) ושייכות גם הן לחיל השלישות אך עוברות קק"צ נחשון ולא מעוז כמו השלישים.

ציינת כאן הרבה תפקידים ראשונים של שלישים שאין להם שום תפקיד קדמי בחירום.
בהנחה שבמסגרות אלו אין קל"גים/ קח"שים צעירים- הרי % השלישים העורפיים גבוה יחסית לשאר הקצונה תומכת הלחימה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:54

הדף נוצר ב 0.19 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר