לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-09-2008, 09:09
  טוביה טוביה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.01.07
צבאי שאלה על הקרב בעיר סואץ ב 24.10.73

בתאריך האמור נקלע גדוד 433 (חט' 500), בפיקוד סא"ל נחום זקן למארב בצומת המשולש (הכיכר) בעיר סואץ.

רצ"ב תרשים המקום באטלס כרטא (תרשים מס' 1) וכן צילום הצומת שנעשה זמן רב לפני מלחמת יום הכיפורים ובו נראית הכיכר על שפת מפרץ סואץ (צילום מס' 1).

בגוגל ארת' נראית הצומת כיום (צילום מס' 2). ליד הצומת יש הפנייה לתמונה המאמתת שזו הצומת הנראית בצילום מס' 1. הבעיה היא שהצומת בצילום העדכני (מס' 2 ) מלמד שהיא אינה מצויה על שפת המפרץ. האם ייתכן ולאחר מלחמת יום הכיפורים יובש קטע מהמפרץ ועל כן הצומת לא מצויה עוד על שפת המפרץ? דומני שהצומת הדרומית יותר בגוגל ארת', אשר שוכנת על שפת המפרץ, אינה צומת הקרב.

האם צילום מס' 3 הוא מאותה הכיכר?

האם יש למישהו תמונות נוספות מהצומת וסביבתה מתקופת המלחמה?

אשמח על כל עזרה

תרשים מס' 1

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

צילום מס' 1

צילום מס' 2

צילום מס' 3

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-10-2009, 18:33
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
משהו לא מסתדר לי בהקבלה שעשית....
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טוביה שמתחילה ב "שאלה על הקרב בעיר סואץ ב 24.10.73"

אבחנתך מעניינת ואיתגרה אותי גם כן...

במבט ראשון אינני זוכר את "צומת המשולש" כצומת שבכניסה הצפון-מערבית דרכה נכנס גדוד "זקן" לעיר אלא (וכאן אני מאמץ את זכרוני...) כצומת אליה הגיע "זקן" בקצה הדרומי-מזרחי של העיר.

בדיקה מהירה שעשיתי (אין לי פנאי כרגע ליותר) מעלה כי משיק לצומת שסימנת ב"צילום -2" לא היה מאגר מים כלשהו אז כפי שמראה "צילום-1". מכאן ששני הצילומים מתייחסים כנראה לצמתות שונות. אבדוק שוב.

במאמר מוסגר אוסיף - משם (לא ממש מהצומת) יצאתי "בשן ועין" - ויש שאמרו "בנס" - אבל נשאיר זה... אינני מאמין בנסים.

אחזור ואבדוק הדברים - ואשמח אם מישהו יקדים אותי...

אגב - אינני סבור שצילום - 3 נלקח מאותה הצומת גם כן.
ישן 06-10-2009, 21:25
  טוביה טוביה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.01.07
תשובות לשאלות
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "לדעתי הקטע בין שתי הצמתים יובש"

שמחתי לקרוא הערתך
הנושא מעניין אותי משום שנטלתי חלק בלחימה בצומת, בגדוד של נחום בן זקן.
צומת המשולש (המפה והצלום) אכן מצויה בחלקה הדרום מזרחי של העיר בנקודת המפגש מפרץ סואץ. דומני שנקרא במפת סיריוס ציר סרג'
צילום מס' 1 לקוח מהגוגל. מצאתי אותו באחד החיפושים תחת המושג Suez city
מהקרב זכור לי המפרץ מדרום לצומת.
גם לי לא זכור המאגר הנראה בדרום העיר בגוגל ארת'. יש לי השערה, לפי שעה ללא ביסוס, שהמצרים ייבשו קטע של ים בדרום העיר וכך הגדילו חלקה ועל שטח זה סללו כביש עם הצומת הדרומית החדשה החדה. יש עדויות להרחבת רצועת החוף הדרומית יותר (פורט תואפיק), באמצעות ייבוש שטח ימי.
אם יהיה בידך מידע נוסף, הדבר יעשיר אותנו.

ישן 06-10-2009, 21:43
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

ייתכן ואתה צודק...
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "לדעתי הקטע בין שתי הצמתים יובש"

לפני בדיקה וחיפוש רציניים יותר של החומר שברשותי, מבט נוסף בתמונות שהועלו כאן מביא אותי למחשבה כי אכן מדובר באותה הצומת בתצלום 1 ו- 3

לפיכך היא כנראה צולמה מהזוית שסימנתי בירוק, ו"שטח ההצפה" באותו הזמן (סימנתי בקו כחול) היה אכן "מוצף". במבט מהיר בחומר שברשותי מאותה התקופה לא ניראה אגן מים המגיע כה קרוב לצומת.

אכן נראה ששני התצלומים שייכים לאותה הצומת, נראה שתמונה מס' - 1 צולמה בשעות בוקר שכן צל עמודי החשמל מצביע על כוון שמש ממזרח. אין לכך משמעות של ממש - אבל כל פרט כאן מעניין.

מעניין אגב לשים לב למבנה הנראה כ"פילבוקס" נמוך שבחוד הכיכר - ממש מאחורי הרכב השחור באמצע תצלום מס' 1.

ישן 07-10-2009, 04:33
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

היכן הצומת - אתגר "ארכאולוגי" מעניין....
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טוביה שמתחילה ב "שאלה על הקרב בעיר סואץ ב 24.10.73"

ובכן איתגרת אותי טוביה ולאחר מספר שעות של השוואות, חיפושים בבוידם, ובחומר אחר כולל זה המצוי ברשת, אני מניח שתשובה חלקית יש לי...

אבל קודם לכל, ולטובת הצעירים יותר כמה מלים להתמצאות כללית בגיזרה.

אנו מדברים על הפיתחה הדרומית של תעלת סואץ לכוון המפרץ דרומה. שם ממוקמת העיר "סואץ" מעט מערבה מהתעלה וממנה מסתעפת לשון לדרום מזרח הנראית כמזלג ובה שני נמלים: פורט-תאופיק ופורט-איברהים (b ו - c בתצלום מס' - 1 להלן). מדרום מזרח למזלג הזה מעברה השני של התעלה שם היה מוצב צה"ל המפורסם "המזח".
לא אכנס למהלכי הקרבות ב- 24 באוקטובר 73 על כך ניתן למצוא חומר רב.

כך נראית הגזרה במבט ממטוס לכוון צפון:

תצלום מס'-1 (צולם ב- 2006):
בצילום האלכסוני הזה (מקור לקוח מהרשת), סימנתי את הצירים הראשיים בסביבת הקרב בעיר סואץ.
באזור צומת "חבית-סרג" המסומנת באות e בקצה השמאלי -העליון של התמונה, התמקמה באותו בוקר מפקדת חטיבה 500 מאוגדת ברן (162) ציינתי את מיקומה בקו ירוק. שלוש מחלקות מגדוד אלישיב שימשי מרסו משני צידי הצומת והיוו עתודה לגדוד זקן וכן אבטחה לכוון העיר. גדוד - 433 "שעט" בפיקודו של אל"מ נחום זקן, פנימה לעיר סואץ לאורך "ציר סרג". הגדוד הגיע עד הצומת שסימנתי באות d. והיה אמור להתחבר לחטיבת גבי עמיר שנעה באיגוף גדול מכוון דרום-מערב לכוון צפון-מזרח לאורך ציר "פולחן".

ה"קושיה" כאן היתה מיקומה המדויק של צומת המשולש אליה הגיע גדוד "זקI".

המסקנה שלי הינה שהקושי באיתור הצומת הזה נובע מכך שהמצרים שינו את תוואי השטח במקום ולמעשה מילאו בעפר אזור מדרום לצומת המדוברת. מכיון שמירב התמונות שבחנתי צולמו בתקופות שונות, פניתי גם למפות הקוד מאותם הימים ומבחינה מדוקדקת אני מסיק כי מילוי העפר הזה שבוצע לאחר המלחמה, היה בערך באזור אותו סימנתי בצהוב-ירקרק בתמונה שלמעלה....

נמשיך הלאה - (כאן אני נתקל בבעיה שכן המערכת לא מאפשרת לי להעלות תמונות נוספות....)
ישן 07-10-2009, 05:30
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

פרק ב'....
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "היכן הצומת - אתגר "ארכאולוגי" מעניין...."

תצלום מס" - 2
צולם קרוב לוודאי לפני זמן לא רב ע"י לווין, ולקוח מגוגל:

כאן סימנתי ב"הבהרת גוון" את השטח שלהערכתי הוסיפו השלטונות המצריים (מטעמים שלהם) מדרום ל"צומת המשלוש". לא דייקתי ממש, שכן היה לי קושי מסוים בהשואות החומר שבידי בשל היותו מתאריכים שונים לאורך השנים, ולא תמיד ידעתי באיזו שנה צולם.

ראוי לציין ש"סרג-95" היתה הצומת הדרומית שבה היו אמורים גדוד "זקן" וכוחות חטיבת גבי עמיר לחבור. מכאן יצא אז ציר פולחן לכוון מערב ודרום מערב. חטיבת גבי היתה אמורה לנוע לכוון סרג-95 מכוון מערב לכוון מזרח.

מסקנתי שלי היא שציר פולחן איננו נמצא היום בקטע שעל יד סרוג-95 באותו המקום בו היה ב- 73.

תצלום מס' - 3
לקוח מגוגל, ורצוי לזכור שאיננו עדכני וכמובן שצולם שנים רבות לאחר המלחמה ב- 73. סימנתי בו מבנים מסוימים שיקלו בזיהוי התמונות הבאות עד לפתרון ה"חידה"...: כאן רק אוסיף כי השטח המסומן באות D הינו השטח שהיאתגר את טוביה (וגם אותי) שכן בתמונות ישנות יותר הוא נראה כאגן מים, ואילו בגוגל, הוא אינו מופיע ככזה... ןלכן גם נשאלה השאלה המקורית).

תצלום מס' - 4
צילום לילה של הצומת, שביצע צלם מצרי נחמד לכוון צפון-מערב לפני כשנתיים שלוש, ובו נראים אותם הבנינים ואותה הצומת לאחרונה. סימנתי בה את סיר "סרג" ואת מזהי המקום המקבילים לצילום הלווין מס'-3. גדוד "זקן" הגיע לאורך הציר הזה ("סרג") לכוון קידמת התמונה. כמובן - בהנחה שזאת הצומת הקרואה "צומת המשולש".... יש לשים לב שבאזור D אין אגן מים..... וזאת כנרה מהסיבה שאזור זה הינו מילוי עפר מאוחר יותר (לאחר 73).

תצלום מס' - 5
צולם לכוון דרום ובו ניתן להבחין שני צמתים. הקרוב יותר בקידמת התמונה ורחוק יותר (מוסתר מעט) אליו מוביל הציר החדש (שאיננו "פולחן" המקורי מ-73...!) בצידה האחורי של התמונה, וההסתעפות שבקידמת התמונה הנושקת לשטח העפר - D.

האם משולש הכיכר בקידמת התמונה הינו אותו "צומת משולש" בשאלה המקורית, צומת אליה הגיע גדוד "זקן"? - זאת אני מודה קשה לי לקבוע בוודאות. ייתכן שהצומת הועתקה כמה עשרות מטרים שכן השוואה למפת 1:50,000מאותה התקופה אכן מחזקת תהייה שכזו.

תמונה מס' - 6
גם כן מםפני כמה שנים בודדות, מראה את הצומת הדרומית יותר - החדשה, שממנה יוצא כביש המתחבר באופק לציר "פולחן". יחד עם זאת זו נראית צומת חדשה, לאחר מילוי העפר וסלילת כביש חדש מזרח - מערב:

אם כך, מה המסקנה מכל הדיסרטציה הזאת ? -המממ.... אינני בטוח. המצרים שינו את תוואי השטח באזור הצומת, ומגוון המקורות שלפנינו הינו מתקופות שונות. לכן אני מודה ומתוודה שאני עדיין מתקשה בפתרון "כתב החידה".... אבל מעניין - כנראה היה....

מישהו מרים את הכפפה ?
ישן 07-10-2009, 06:56
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
הצצתי כרגע בגליון 'מערכות' מ-2002, שיש בו תצ"א של סואץ מ-1973,
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "פרק ב'...."

(לא באיכות גבוהה, אבל כרגע אני לא יכול לבדוק את התצ"א המקורי עד אחרי סוכות...)
והמסקנות כדלהלן:
1. אתה צודק לגבי מיקום צומת ה'משולש' (סרג-פולחן) החלק שסימנת אכן חדש.
2. הבלגן מתגבר בגלל שכל הצומת שהייתה ידועה כצומת אל-ארביעין חסרה - שינו לחלוטין את מבנה הרחובות שם.
המפתח לזיהוי הוא תעלת המים והאגם מצפון לצומת - הם לא השתנו במבנה מאז 1973.
אשתדל למצוא אחרי החג את התצ"א ולצלם ברזולוציה גבוהה יותר (זה חוקי, למי ששאל. התצ"א הזה מבולמ"ס כבר כמה שנים).

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:39

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר