לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-09-2008, 21:26
  משתמש זכר alonmore28 alonmore28 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.09.06
לחות, הזעה וחום... מס' שאלות בנושא

שלום!
יש לי מספר שאלות בנושא ההזעה באזורים שונים בארץ.

אני מדבר על הזעה באזורים מדבריים כמו באר שבע, אילת והמרכז (תל אביב, פתח תקווה).
אז ככה...
הטענה הרווחת היא שבאזורים בעלי לחות גבוהה יותר, במרכז, מזיעים יותר בשל הלחות.
ובנוסף אומרים כי במקומות אחרים, במדבר למשל, מזיעים פחות (אם בכלל) בשל היובש.

אך אני חושב אחרת.

בלוטות הזיעה שבגופנו פועלות ע"י חום הגוף. כאשר חם לגוף - בלוטות הזיעה יפרישו זעה בכדי לקרר את הגוף ולווסת את הטמפרטורה עד הגעה להומאוסטאזיס.
אז מה הקשר של הלחות להזעה? ומדוע בתל אביב אני אזיע יותר מבאילת למרות שהטמפרטורה באילת גבוהה ב-10 מעלות צלזיוס מבתל אביב (בממוצע).
ואני נמצא המון בבאר שבע (מבלה שם את רוב היום שלי) ומרגיש כי אני מזיע הרבה יותר משהייתי מזיע כאשר גרתי באזור פתח תקוה.

מדוע זה קורה ואיך נושא ההזעה עובד בדיוק?
איך הלחות קשורה להזעה ומה ההשפעה של הטמפרטורה על ההזעה?

יום טוב לכם
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-09-2008, 00:57
צלמית המשתמש של grimnir
  משתמש זכר grimnir grimnir אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.02.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי alonmore28 שמתחילה ב "לחות, הזעה וחום... מס' שאלות בנושא"

מטרה של ההזעה - להוריד טמפרטורת הגוף. למה זה עובד? כי אידוי זהו תהליך שצורך חום (אנרגיה). ז.א. אם יש לנו כלי פתוח עם נוזל והנוזל הזה מתאדה, טמפרטורה של הכלי יורדת. על רגל אחת אפשר להסביר את זה כך: מולקולות של נוזל נמצאות בתנועה מתמדת - תנועה בראונית. כאשר נוזל מתאדה, מה שקורה, זה שמולקולות מסויימות עוזבות אותו ועפות לאויר.

מה קורה בנוזל? מולקולות הנעות בו נעות לא כולן באותה מהירות, אלא חלק מהר יותר וחלק לאט יותר ומה שקובע את הטמפרטורה זוהי המהירות הממוצעת שלהן (לשם הדיוק המדעי: טמפרטורה היא בעצם ביטוי לא למהירות הממוצעת של החלקיקים בגז או בנוזל, אלא לאנרגיה קינטית הממוצעת שלהם).
עכשיו נחזור להתאדות: לאלו מולקולות של המים יש סיכוי גבוה יותר לצאת החוצה? כמובן שלאלה המהירות יותר. כך מתקבל מצב שבו המולקולות המהירות ביותר מתאדות הראשונות ולכן טמפרטורה של הנוזל הנותר יורדת ובגלל זה אידוי מקרר. בנוסף, די הגיוני להניח שככל שהנוזל חם יותר ויש בו יותר מולקולות מהירות, קצב ההתאדות יגדל.

אבל! ישנה גם תופעה הפוכה: מולקולות מים שכרגע נמצאות באויר (אדי מים) יכולות לצלול לתוך הכלי שלנו עם הנוזל ולהצטרף אליו - עיבוי (בויקיפדיה המאמר על זה על הפנים אז לא אתן קישור...). ובמה תלוי קצב התהליך הזה? כמה מים יש באויר, ז.א. בלחות.

שאלת שאלה:מה יהיה קצב ההתאדות של הנוזל שלנו? ברור שהוא יהיה תלוי ביחס בין שתי התופעות האלה: עד כמה הבריחה מתוך הנוזל מהירה יותר.
כך מתקבל שבאויר לח קשה יותר להגיע לאידוי של אותה כמות מים ליחידת זמן נתונה. ואיך גופינו מתגבר על הבעיה? בדרך פשוטה מאוד: מפריש יותר זיעה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:47

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר