לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-09-2008, 16:39
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "שתי אפשרויות - א. חט' 14..."

למיטב זיכרוני 2 החטיבבות היו אמורות להחליף קו לאחר אותו סופ"ש.
401 הייתה העורפית ו-14 הייתה על קו המים והן בדיוק עמדו להתחלף בינהם (אחד הגדודים של 401 כבר היה על קו המים כשהתחילה הלחימה).
בכל אופן, אל תסתמך על הזיכרון שלי.
תכנס לאופצית החיפוש, ותראה שיש פה די הרבה שרשורים הקשורים לנושא, כולל אחד עם פרוט כלל המסגרות הלוחמות, הכוחות ת"פ שלהם בחתך תאריכים ואיפה הם היו בכל שלב.
רק תתחיל לחפש ותמצא.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-09-2008, 16:49
  משתמש זכר דני קריאף דני קריאף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.06
צבאי עידכונים למען ההיסטוריה.
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "שתי אפשרויות - א. חט' 14..."

חטיבה 401 הייתה במלחמת ששת הימים חטיבת מילואים [למחצה] לא מלאה בפיקוד אל"מ בראון שבנו שוקה ז"ל שהיה מ"פ בגדוד 409/600 נהרג לאחר המלחמה בתאונת דרכים.
יזקף לזכות החטיבה שהיא הייתה הראשונה בצה"ל [ גדוד 46] במלחמת ששת הימים שהייתה מצויידת ב10 טנקי פטון M48 A3
הטנקים הראשונים והיחידים בצה"ל שהיו עם מנוע דיזל ותותח 105 מ"מ בפיקוד רס"ן שלום אנגל [ עין גיל] מקיבוץ רמת הכובש, שהיה סמג"ד בגדוד 409/600 ונהרג בדרכו לימ"ח בשדה תימן יחד עם קצין נוסף מהגדוד בתאונת דרכים מחרידה בצומת קסטינה..
לאחר מלחמת ששת הימים הוחלט שחטיבות 14 סדירה למחצה- וחטיבת המילואים 401 יהפכו לחטיבות סדירות והן היו העוגן של מפקדת הכוחות המשורינים בסיני [ אוגדה 252].
מי שהחזיק ונשא ברוב הנטל של מלחמת ההתשה היו לוחמי 401 ו14.
ולמרות הכל הן לא זכו לשום הוקרה.
30 שנה לאחר מכן הוחלט להעניק את אות מלחמת ההתשה ללוחמים וכדרכו של צה"ל ,גם "לפותחי הממטרות "בקריה ששירתו באותה תקופה ובבמידה ותשאל אחד מהם היכן נמצאת תעלת סואץ יש להניח שהוא יואמר לך שליד החרמון..
לעצם העניין.
חטיבות 14/401 מפרוץ מלחמת ההתשה ועד למלחמת יום הכיפורים עשו רוטציה .
שלושה חודשי קו - תעלה- שלושה חודשי צמ"פ בביר תמדה או בביר גפגפה [ רפידים].
בתוכנית שובך יונים היו אמורות שתי החטיבות להתייצב בחזית ולבלום את המתקפה המצרית.
בפועל - עקב החלטת גאוני הדור שלא רצו להרגיז את המצרים - 14 נשחטה ו401 שהגיעה לחזית מאוחר יותר נצלה ..
במידה ותעקוב אחר כל הכתבות , האירועים וכ"ו שנכתבו על מלחמת יום הכיפורים לא תראה ולא תשמע על חטיבה 401 ,שהייתה אחראית על הגזרה הדרומית משום שרוב הלחימה הייתה בגזרה המרכזית - אזור הצליחה והחווה הסינית מציר עכביש ועד לציר טליסמן.
כמי שלחם הן בחטיבה 7 בששת הימים בגדוד הפטונים הראשון בצה"ל גדוד 79 - עם אותו גדוד נלחמתי בשנית במלחמת יום הכיפורים בעת שהגדוד שלי 407/600/143 סופח לחטיבה 14 , הן בגדוד 46/401 מספר שבועות, לפני שהוחלט להקים את גדוד 184/14 ואז הועברתי איליו ,אז לפי הערכתי הסובייקטיבית חטיבה 401 כמעט ונמחקה מספרי ההיסטוריה למרות עברה העשיר וזאת משום שהיא לא הייתה "במרכז העשייה " והיא לא הייתה שותפה למבצע " אבירי הלב" הקרב הקשה והמסובך ביותר בתולדות צה"ל.
ככה זה כשאתה רחוק מהעיין ואין לך לובי- די מפתיע מעצם העובדה שמפקדה במלחמת יום הכיפורים היה דן שומרון לימים רמטכ"ל .
ישן 10-09-2008, 23:08

צבאי תודה על הפרגון + תוספת.
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "תודה דני, תמיד מרתק לקבל הצצה..."

כמי שלחם בתקופה של כ6 שנים במרחבי סיני ובתעלה, בקרבות המרים והקשים ביותר - ששת הימים , ההתשה ומלחמת יום הכיפורים וכמי שהאש " בוערת בעצמותיו " ונלחמם לנוכח ניסיונות הניכוס של הגנרלים - איציק ואהוד ונוספים.. על חלקם " הכביר בכיבוש החווה הסינית ..
אז שוב למען ההיסטוריה גילוי נאות כמי שהיה שם.
איציק מרדכי מג"ד 890 ואהוד ברק מפקד פלוגה מתוגברת ...100.
לא הגיעו ולא ראו את החווה הסינית .
הם נשחטו בטירטור מתג 43 הרחק מהחווה ולהערכתי הם לא חיסלו אפילו חייל מצרי אחד.
אך למרות הכל ,כמי שמרצה בקביעות ברוב קורסי המפקדים בצה"ל על מורשת הקרב - משוכנעים רוב החניכים בגלל שטיפת המוח שהם קיבלו שאיז'ק מרדכי ואודי חמודי הם ורק הם כבשו את החווה הסינית ולא חטיבה 14 .
לך ותוכיח שאין לך אחות..
ישן 10-09-2008, 22:23
  Pshahar Pshahar אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.12.04
מספר הערות, ברשותך
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי דני קריאף שמתחילה ב "עידכונים למען ההיסטוריה."

ציטוט:
בפועל - עקב החלטת גאוני הדור שלא רצו להרגיז את המצרים - 14 נשחטה ו401 שהגיעה לחזית מאוחר יותר נצלה ..

החטיבה נעה יחסית די מהר לקו התעלה עם פריצת המלחמה, וביממה הראשונה קרבותיה היו קשים ביותר, לצד ההצלחה מול חטיבה ממוכנת 130 המצרית שרבים מכליה הושמדו ע"י גדוד 46, החטיבה ספגה מכה קשה, בבוקר ה 7 לחודש היא נותרה עם סד"כ של 23 טנקים.

ציטוט:
,אז לפי הערכתי הסובייקטיבית חטיבה 401 כמעט ונמחקה מספרי ההיסטוריה למרות עברה העשיר וזאת משום שהיא לא הייתה "במרכז העשייה " והיא לא הייתה שותפה למבצע " אבירי הלב" הקרב הקשה והמסובך ביותר בתולדות צה"ל.

החטיבה לא נטלה חלק באבירי לב משום עובדת בלימתה בגזרה בדרומית, וגם בשל אי תגבורה המתמיה.. ברוב ימי הלחימה, לאחר המכה האנושה של היממה הראשונה, מנתה החטיבה כ 30 טנקים בלבד.
ישן 10-09-2008, 19:34
  מאצו פיצו מאצו פיצו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.07.07
חטיבה 401 לא היתה פרוסה בקו התעוזים.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אורן89 שמתחילה ב "401 במלחמת יום כיפור"

באוגדה 252 היו שתי חטיבות טנקים. בשגרה, היתה חטיבה אחת פרוסה בקו, כאשר המפח"ט בטסה,וכל אחד משלושת הגדודים בגזרה אחרת של התעלה: צפונית באיזור בלוזה, מרכזית באיזור טסה ודרומית במיתלה. החטיבה השניה היתה פרוסה בעורף, המפח"ט בביר תמדה והגדודים בביר תמדה ורפידים. ביום פרוץ הקרבות, החזיקה חטיבה 14 בקו התעלה: גדוד 9 בגזרה הצפונית (ירד מהסד"כ מיד עם תחילת המלחמה), גדוד 184 בגזרה המרכזית וגדוד 52 בגזרה הדרומית. עם פרוץ הלחימה, קיבלה חטיבה 401 את הגזרה הדרומית במסגרת אוגדה 252. אגב כך, הועבר גדוד 52 תחת פיקודה, והיא העבירה את גדוד 79 שלה ת"פ חטיבה 14, אשר עברה לפיקוד אוגדה 143. שני הגדודים האחרים של החטיבה היו גדוד 195, אשר נשאר בגזרה הדרומית, ולא כפי שמישהו כתב, וגדוד 46. כל גדודי החטיבה נכנסו ללחימה החל מיום הלחימה הראשון.
ישן 07-10-2008, 16:57
  יוסי ב. יוסי ב. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.08
עוד תיעוד היסטורי ממקור ראשון

ערב כיפור הוא הזדמנות נהדרת עבורי ללקט ולהעשיר באירועי מלחמת יוה"כ בה לקחתי חלק כתותחן טנק בגדוד 195 חטיבה 401.
גדוד 195 ישב בעורף, על ציר ביר תמדה .
היינו כשבועיים אחרי גמר אימון צמ"פ , סיימנו אותו בתרגיל פלוגתי (ה-מ"פ היה מוטי פז ומנהל התרגיל היה ה-מג"ד עוזי לנצנר שלימים שינה שמו ל-עוזי לב-צור . גם ה-מח"ט דן שומרון נכח בתרגיל וגם אהוד ברוק (לימים אהוד ברק) אשר החליף את דן שומרון כ-מח"ט 401 אחרי המלחמה.)
שלושה ימים לפני יום כיפור נערך יום ספורט חטיבתי אליו נשלחו נציגים של היחידות ומתכונתו - נוכח האירועים - היתה עלובה משהו.
תוכנית העבודה המטכ"לית של הגדוד תיכננה אותנו לרדת לקו התעוזים הדרומי ולהחליף גדוד מחטיבה 14 שבוע לפני פריצת המלחמה (קו התעוזים ולא קו המים - קו המעוזים) , אלא שהמתיחות הצבאית גרמה למקבלי ההחלטות לדחות את ההחלפה בשבוע כלומר למחרת יום כיפור, החלטה שאפשר והצילה את חיינו.
בערב כיפור נלקחנו לימ"ח סמוך ונדרשנו לזווד ולחמש טנקי מילואים , סיימנו העבודה סמוך לחצות הלילה וחזרנו לבסיס עייפים לקראת מנוחת יום הכיפורים.
בשעת בוקר מוקדמת של ה-6 אוקטובר נדרשנו להניע את הטנקים ולהזיזם לשטח תחת רשתות ממקום חנייתם על משטח הטיפולים.
מיד לאחר שהוזזו הטנקים והושמו תחת רשתות חזרנו לביתנים כאשר שומר נשאר מכל מחלקה לשמור על הטנקים.
כל שאר הצוותים שהו בחדרים והעבירו - כל אחד בדרכו - את יום הכיפורים.
לקראת השעה 1 בצהריים נקראנו לשיחת פלוגה עם ה-מ"פ מוטי פז.
נדרשנו להעלות על סרבלים ולהגיע עם חגור ונשק (עוזי)
המילה מלחמה כלל לא הועלה ע"י ה-מ"פ שאמר כי לקראת השעה 6 בערב צפויה הרעשה ארטילרית בקו התעלה, משהו שיגמר עד החשכה ואין לא כל כך קשר אלינו. בכל מקרה יש לשמור על עירנות ולבדוק ההתפתחויות.
מוטי דרש מהצוותים לשהות בטנקים החל מסיום שיחת הפלוגה ולהיות צמודים לחגור ולנשק.
בכעס אצור קיימנו את הפקודה ובסיום השיחה עשינו דרכנו לכיוון הטנקים, מרחק כמה מאות מטרים לתוך השטח.
תוך שאנו צועדים באיטיות , ראינו פטריות עשן גדולות מרחק כ-10-15 ק"מ מאיתנו לעומק סיני.
עוד הספקנו להתבדח בהומור שהצבא "ירד לזנות" ומאפשר אימוני חיל אויר ביום כיפור....לא חלפו
2-3 דקות ורביעיית מטוסי מיג וזוג מטוסי סוחוי ירדו בגובה 0 מעל פלוגת המפקדה של הגדוד....מותירים מאחוריהם הרוגים, פצועים הרס וחורבן.
המטוסים טסו בגובה נמוך מעל הציר הראשי - ציר ביר תמדה ותקפו מטרות שהיו לאורך הציר.
פלוגות המפקדה ישבו תמיד על הציר כשפלוגות הטנקים והחרמ"ש נמצאות בעומק השטח בחצי גורן.

מיד לאחר חלוף המטוסים נכנסנו לחרדה גדולה , הגם שהמילה מלחמה טרם נאמרה.
אחרי כ-20 דקות (!) של ישיבה בתוך טנקים מונעים התקבלה הפקודה להתחיל לנוע , כנראה לכיוון התעלה.
בפקודת "שובך יונים" (תפיסת קו התעוזים ע"י חטיבות 14 ו-401 במקביל) נצטוותה המחלקה שלי (בפיקוד בן ישי) לתפוס עמדות ולהגן על יב"א 506 שישב בג'ידי (יב"א = יחידת בקרה אוירית) שם היה גם מוצב קדמי של פיקוד הדרום ובסיס מודיעין גדול.
אלא שהתגלגלות המלחמה שלחה אותנו לגזרה הדרומית של התעלה לכיוון ציר טרטור וציר עכביש , מנסים להגן ולחלץ חיילים ממעוז המזח ומעוז מצמד (השמות ממפת קוד סיריוס)
עם הגיענו לאיזור ה- יב"א התוודענו לראשונה למלחמה. ראיתי בפריסקופ התותחן חיילים מצריים יורים נק"ל על הטנקים ומכיוון שלא קיבלתי פקודה מפורשת מאמנון המט"ק שלי לא מיהרתי ללחוץ על הדקי המקביל.
איכשהו עבר האירוע ללא ירי תוך שמכשירי הקשר פולטים שאלות ותשובות האם לירות, האם לירות ע"מ לפגוע , האם לבצע נוהל עצירת חשוד ועוד שאלות שונות ומשונות שסופן במעבר הפלוגה את המיצרים ללא ירי לכיוון הקומנדו המצרי שפעל שם.

בסביבות חמש וחצי אחרי הצהריים הגענו לקו המים.

מהומת אלוהים חיכתה לנו.

עת לסיים.
המשך יבוא כהמשך להתעניינות הגולשים.

יוסי

נערך לאחרונה ע"י יוסי ב. בתאריך 07-10-2008 בשעה 17:05.
ישן 07-10-2008, 17:45
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי יוסי ב. שמתחילה ב "עוד תיעוד היסטורי ממקור ראשון"

וואו!
הוצאת הטנקים מחוץ למשטחים וההסוואה שלהם כנראה השאירה אתכם בחיים!
מדהים איך חיילים נשארים במנטליות של צמ"פ ולא יורים על אוייב למרות שהוא ברור בעינית. אני מכיר את הסוויצ' הזה שצריך לעשות משיגרה ללחימה, זה לא פשוט.

זו עדות נדירה ומופלאה. האם תוכל להמשיך לספר הלאה?

ישן 07-10-2008, 19:25
  יוסי ב. יוסי ב. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.08
המשך יבוא...
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

אנצל את יום כיפור הקרוב לתיעוד המשך מהלכי הקרבות.

אני זוכר את ספי שאומן ז"ל (נהרג בשלום הגליל) שהיה מ"מ בפלוגה,גם בן ישי היה מ"מ (שלי) אני זוכר את חיים בלפר שהיה סמ"פ, מוטי פז היה מ"פ, עוזי לנצנר מג"ד, דן שומרון מח"ט......רק את אלו אני זוכר....ספק אם הכרתי כצמ"פניק את ה-מ"פים האחרים.
אני שרתתי בפלוגה כ' ולצערי הרב שכחתי איך נקראה הפלוגה בקשר. היה לי הק"ש אבל הוא נעלם לי במרוצת השנים....
אחרי המלחמה ישבנו ב-101 כצוותי כוננות ללא טנקים וללא יחידות סמוכות, בהמשך יצאתי לקורסי מט"קים וקצינים וחזרתי לגדוד 46 כ-מ"מ למשך 12 חודשים. בהמשך מוניתי לתפקיד קמב"ץ גדוד 52 , תפקיד ממנו השתחררתי 3 שנים בדיוק מיום גיוסי אחרי שכל מחזור קורס הקצינים סירב לחתום 6 חודשי קבע ומצידנו היינו מוכנים לוותר על הקורס ועל הקצונה.
בהחלטה חד פעמית שקיבל הרמטכ"ל "ויתרו" לנו (הקורס היחיד בצה"ל שלא נדרש לחצי שנת קבע כתנאי לקורס קצינים) על החתימה וסיימנו קורס קצינים ללא חתימה.
ובקשת עזרה. אני מנסה להעלות את מפת קוד סיריוס ולאמצליח. מישהו יכול להסביר איך להעלות כך שגם יוצג? (אני מצליח לפתוח את חלון העלאת קובץ , מייבא אליו את הקובץ שעולה בהצלחה אבל נראה לי שאין קשר בינו לבין התגובה....מה עושים ?)
יוסי

נערך לאחרונה ע"י יוסי ב. בתאריך 07-10-2008 בשעה 19:30.
ישן 09-10-2008, 12:32
  doodyh doodyh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.10.08
צבאי חטי' 401 בלחמת יום כיפור

נתחיל מזה ששירתתי במלחמה בח"פק מח"ט 401 בתור לוחם ואלחוטן מחפ"ק של המ"חט דן שומרון ז"ל.
ומכאן שהייתי נוכח להחלטות כאלה ואחרות שניתנו על ידו ואני הייתי עד להם לכן כל מה שאכתוב פה הוא ממקור ראשון ולא משמועות.רווחת הדעה שהתרומה של החטיבה במלחמה הוצנעה ואני טוען שלא בכדי.
טענתי תיכף אחרי המלחמה שתיפקודו של דן שומרון בתור מ"חט היתה בלשון המעטה" חרפה."אביא רק דוגמא אחת מתוך כמה.
באחד מימי המלחמה לאחר שחצינו את התעלה הוטלה על החטיבה משימה:מול הגשר היחדי שעליו צלחו הכוחות, בצד המערבי היה בסיס טילים מצרי פעיל שאיים על הגשר וחיהא"ו דרש להשמיד את בסיס כי אחרת לא ניתן יהיה להגן על הגשר באוויר.החט' התארגנה למיתקפה צריך לציין שבאותה עת מנתה החטיבה משהוא כ-28 טנקים (מתוך 110) חט' תיקנית.החטיבה סבלה מאבדות רבות במשך ימי הלחימה.התקפת החט' תוכננה לשעות אח"הצ כשהשמש עמדה בזוית כזו שהיא סינורה כל מי שהיה מולה (להזכירכם היינו אם הפנים לכיוון מערב) המצרים הגנו על בסיס הטילים עם טנקים (לא זכור לי הדגם אך זה לא משנה) בעמדות צריח (הטנק במחפורת עד לגובה הצריח) כך שצללית הטנק נמוכה מאוד וכמעט לא ניתן לזהות את הטנק ממרחק מה עוד שהשמש בעיניים.תוך שניות נפגעו טנקים רבים של החט' והיו נפגעים רבים.המ"חט נתן הוראה לברוח ולא לסגת עם חיפוי כמו שצריך.ברגע זה שניתנה הפקודה בקשר ניכנס לתמונה קצין הא"גם החטיבתי ר"סן שטיפמן קצין מוכשר ואיכותי ,הוא חתף את המיק מידיו של המח"ט ושאל בפליאה את שומרון ואני מצטט (לאחר 35 שנה אני עדיין זוכר) "מה זה צריך להיות ככה לא נסוגים" התפרץ לרשת ואמר "תחנות אגזוז כאן 22 מדבר מעכשיו אני נותן פקודות
"סוף ציטוט . הוא אירגן את המיתקפה כמו שצריך הכוח נותר פגע באנטנטת של המכ"מ וכך הושבת בסיס הטילים.כמובן שבאותו מעמד שטיפמן הודח וסולק מהחט' אך מפקד האוגדה שהיה אז קלמן מגן ז"ל
"חטף" את שטיפמן אליו.(נידמה לי שמיד ביקש ממנו לפקד על אחד מהגדודים באוגדה אני לא ממש בטוח בכך).
ישנן עוד כל מיני אפיזודות כאלה ואחרות.
לסיום
חטיבה 401 רשמה הישגיים נאים ותרמה תרומה בולטת לנצחון במלחמה למרות שהפיקוד שלה לא היה מן המעולים . צריך לזכור שדן שומרון קיבל את הפיקוד על החטיבה כ- 3 חודשים לפני המלחמה , מידיו של אברהם רותם שהיה עילוי בתור קצין ומקצוען אמיתי בכל נושאי השיריון, לעומתו דן שומרון שבא מהצנחנים בטוח שהיה קצין מצטיין בח"יר אך לא הבין הרבה בשיריון.
אם מישהוא חולק עלי אני מחכה לתגובה
ישן 09-10-2008, 13:28

צבאי היתיחסות למה שכתבת ולתגובת B.A
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי doodyh שמתחילה ב "חטי' 401 בלחמת יום כיפור"

היות והכרתי מקרוב את הלוחמים שהזכרת כולל את איציק שטיפמן שהיה מ"פ בגדוד שבו שירתתי ברוב הצבא הסדיר בגדוד 184 , אני מזדהה עם כל מילה שכתבת .
במידה ושטיפמן לא היה עם " פה גדול" אני מעריך שהוא היה מגיע לדרגת אלוף , קצין שיריון מעולה שבמעולים, שמפקדי 184 נהגו דרך קבע בעת שתפסנו קו בגיזרה הדרומית של התעלה "להגלות אותו" לגיזרה הצפונית מקנטרה צפונה, על מנת לחסוך מעצמם את את " שבטי לשונו" שלא הייתה קנטרנית אלא בונה ומאד חכמה.
למרות שלא הייתי במעמד שאותו תיארת ,כמי שהכיר את הנפשות שהיו באותו מעמד אני מאמין לכל מילה שכתבת.
עם כל הכבוד לרא"ל דן שומרון ז"ל כל מי שבקיא בחומר מבין שלא היה לו מושג בהפעלת טנקים והמשקל הסגולי של חטיבתו 401 חטיבה סדירה - הייתה שולית לחלוטין לעומת חטיבות אחרות - בנושא זה יש לי עדויות רבות של לוחמים שבשלב זה אני נמנע מלפרט אותן
ישן 07-10-2011, 10:22
  doodyh doodyh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.10.08
צבאי 401 ביום כיפור

לאורן שלום.
אנסה להבהיר לך את המושג "עורף".
ב-73 היו 2 חטי שיריון סדירות בסיני 14 ו-401 .הן היו מקיימות ביניהן שיגרה של קו ועורף, העורף היה "קו" לאורך הציר של ביר תמדה ורפידים שבזמן שהיית החטיבה שם היו מתאמנים כל חטיבה לפי תכנית האימונים שלה. בב-05/10/73 חטיבה 401 ישבה בעורף.אין הדבר מוכיח כלום על כשרות מבצעית של החטיבה היושבת בעורף.חטיבה 401 באותו זמן נחשבה לה-חטיבת השיריון בצהל אודות לשרשרת פיקוד מעולה (דוביק תמרי,אברהם רותם ז"ל שהיו קצינים מעולים) שהיתה לה עד לתקופת דו שומרון ז"ל שהיה מח"ט במלחמה אך היה חלש מאוד בתור מח"ט שיריון ,(כניראה היה איש חיר מעולה ) ומכאן גם חלק מהתשובה מדוע ניפקד חלקה של החטיבה מספרי ההיסטוריה של המילחמה.

-05/10/73 חטיבה 14 ישבה בקו - הקו הוגדר מדרום מוצב המזח ועד לקנטרה או יותר מדוייק בלוזה בצפון.
על מה שניקרה ציר הרוחב אני לא זוכר את שם הקוד במפה. למעשה היו שני קוים ,קו המעוזים שהיו על קו המיים (תעלת סואץ) ובהם ישבו בד"כ חיילי מיל חירניקים???? וקו התעוזים שהיו מזרחה מתעלה בערך במרחק של 10 - 12 ק"מ מזרחית מה שניקרא אז כקו בר-לב. בכל תעוז ישבה פלוגת טנקים שאמורה היתה לתת מענה למעוזים בגיזרתה בשעת הצורך.
מקווה שעשיתי לך/כם קצת סדר
דודי
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:14

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר