לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-10-2008, 15:52
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי arnons_1 שמתחילה ב "תקיפת מוצב במשולש הגבולות בשנת 1992"

אני מכיר שבעקבות התקרית הזו בוצעו באותו מוצב ("גדי") מארבי ארטישוק.
גם לי יצא לעשות שם מארבים בדיוק היום לפני 13 שנים בימים שבין יו"כ לסוכות ואחרי סוכות תשנ"ו (1995).
בתדריכים לקראת אותם מארבים הוזכר ארוע תקיפת המוצב אך אף אחד לא היה סגור על הפרטים. גם לא הצלחנו לקבל תחקיר ארוע מסודר מאף גורם (בהתחשב בכך שהיינו צוות טנק סדיר בודד במוצב של מילואימניקים, זה נורמאלי).

ממה שהצלחתי לברר חוליה פלסטינית שהגיעה מלבנון דרך סוריה עלתה מערוץ הרוקאד לצד הצפוני של המוצב. לאחר שחיכו הרבה זמן ולא ראו אף אחד הם ירו כמה צרורות מנק"ל ומרנ"ט אחד (היו כאלו שטענו שRPG ואחרים אמרו לאו).

במהלך המארבים שלנו זיהנו תנועות של חמושים בגיזרת הסריקה שלנו אך נעננו ע"י החמ"ל שמדובר בציידים ירדנים או סורים. גם כששמענו יריות זו הייתה ההתייחסות.
אתה יכול לנחש איך התייחסנו למארבים במוצב הזה, שזו ההיסטוריה הגיזרתית שלו וזה הזילזול שמביעים האחראים עליו (בייחוד כשבדיוק סיימנו קו של חמישה וחצי חודשים בדלעת)...

כשמדברים על התקרית הזו ראוי להזכיר תקרית נוספת של מחבלים פלסטינים שחדרו מירדן ותקפו סיור באחת המובלעות (אזור "ינשוף"?) הרגו ופצעו את המפקד והלוחם (והתעסקו עם הפצועים). מי שהציל את המצב היה נהג הסיור, עולה חדש מצרפת, שהוריד מא"ג מהבט"שית והניס את המחבלים בירי.
אשמח לקבל את הפרטים המלאים.

אם אני מבין נכון יש לך נגיעה לאלו שאחראים היום על "גדי" והמוצבים בסביבתו. זה יהיה טוב אם תנערו אותם קצת ותוסיפו מידע להיסטוריה הגיזרתית.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-10-2009, 00:50
  2c זקן 2c זקן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.11.07
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני מכיר שבעקבות התקרית הזו..."

כשמדברים על התקרית הזו ראוי להזכיר תקרית נוספת של מחבלים פלסטינים שחדרו מירדן ותקפו סיור באחת המובלעות (אזור "ינשוף"?) הרגו ופצעו את המפקד והלוחם (והתעסקו עם הפצועים). מי שהציל את המצב היה נהג הסיור, עולה חדש מצרפת, שהוריד מא"ג מהבט"שית והניס את המחבלים בירי.
אשמח לקבל את הפרטים המלאים.

הבחור היה איתי בדבוקה בקורס צניחה(קצינים-השלמות וצופרים)... אני לא זוכר את שמו כרגע, בבחור מצחיק ביותר. הוא "הוצמד" אלינו כדי שנוודא שיגיע לקרקע בחבילה אחת... בחור זהב אבל צנחן גדול הוא כבר לא יהיה. לא היתה צניחה אחת שהלכה לו חלק, כמובן שגם את הקסדה הוא הקפיד להפיל כל צניחה...אני כבר לא מדבר על לשחרר צד אחד של הרזרבי כדי להכנס למצב לקראת נחיתה... בקיצור, נס גדול שיצא בשלום, כולנו נשמנו לרווחה!

טוב,חיפשתי בתמונות הישנות, יש תמונה של כולנו יחד עם הקסדות עליהן רשומים השמות כמקובל בקורס, כמובן שהיחיד בתמונה עם כובע פטריה במקום קסדה זה הוא. מזל שרשמתי מאחור את השמות... בכל מקרה, עד כמה שזכור לי ממנו הוא חילץ לאחור ועלה על מאג לבנון וסיים את הסיפור שם.
שלחו אותו לאלוף והוא שאל אותו מה היה מבקש, במקום שחרור ממלואים הוא ביקש קורס צניחה!

...טוב שלא ביקש קורס טרור!!!
ישן 19-10-2009, 23:10
  drorgilon drorgilon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.10.09
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "יפה! אף פעם לא מאוחר מדי..."

תקיפת מוצב גדי מפגש הגבולות ישראל-ירדן -סוריה 7.7.1992הסיפור די ארוך אבל אנסה לקצר:בתאריך 7.7.92 החזקנו פלוגת שריון במילואים את הקו הנ"ל,היינו במחצית שרות המילואים לערך.המוצב כידוע לכולם הוא מוצב חודר,באותה העת הוא לא היה "משוכפץ",רק תלולית עפר נמוכה הקיפה אותו,ללא שום מיגון נוסף,לא אפרט הסד"כ והאמצעים שהיו לנו אבל הם היו דלים מאוד במיוחד בנוגע לתאורה.
היו עוד כמה פאשלות של החטיבה המרחבית כמו למשל שלא אישרו לנו לשרוף שדה קוצים\שיחים גבוהה שהיה בחלק הצפוני של המוצב,האזור שממנו ניסו לחדור המחבלים וגרוע מכך:רק באותה שבת של האירוע הצליחו להביא לי כמה חבילות קונצרטינות שבאותו הערב פרסתי ממש במקרה על הרמפה הצפונית של המוצב.
וכך היה:בסביבות 21:00 זיהינו תנועה חשודה מכיוון המוצב הסורי!!!,הדלקנו זרקור חזק לכיוון ומישהו נצנץ בפנס לעברנו וחזר למוצב,כנראה מורה הדרך...,בסביבות 01:00 התעוררנו לשמע 2-3 פיצוצים,רימונים וירי ר.פי.גי,ממרחק כ-40 מטר מצפון למוצב,אחד הטילים פגע מעל לדלת הכניסה למגורי החיילים והשני התפוצץ בגלל שפגע למרבה המזל בבזנט מחוץ למוצב,החוליה שמנתה 4 מחבלים ניסתה לחדור למוצב אך נתקלה בקונצרטינות החדשות...פתחנו לעברם באש תופת אך זויות הירי היו כאלו שלא ניתן היה לפגוע בהם,מייד עם הפתיחה שלהם באש לעברנו,שהייתה בערך 3 דקות אחרי המטח הראשון עת כבר הגענו לעמדות והורדנו להם את הראשים,הרמנו תאורה אך היא הספיקה רק ל-8 דקות,סוללת התותחנים שהייתה אמורה לגבות אותנו בתאורה שחררה פגז ראשון רק לאחר כחצי שעה מתחילת האירוע,אני התכוננתי לזרוק רימון אך אחד החיילים שלי שכנע אותי לוותר על זה בגלל סכנת פגיעה גם בנו,בדיעבד אם הרימון היה נזרק היו נשארים שם שני מחבלים,כפי הנראה מייד עם גמר ירי התאורה שלנו המחבלים נסוגו,לכיוון הנחלים המורד ההר ,בשלב כלשהוא הכרזתי "פרשטורקי" לאור 2 אידיקציות שהיו לי,מרכזיית גדר שהייתה בשליטתנו וירי מכיוון ישראל על המוצב,בדיעבד הסתבר שלא הייתה חדירה אמיתית,רק לפנות בוקרירדנו לרוקאד לסריקות,כי מח"ט הקו לא רצה לסכן חיילים...ומצאנו סימנים לגרירת פצוע כולל קצת דם ועקבות של החולייה לירדן
ישנם פרטים רבים נוספים כולל מחדלים של חטיבת הקו ושל מפקדים דוגמת דן הראל שהיה מפקד האגד הארטילרי באותה עת וקידומו לא נפגע,סגן הרמטכ"ל עד לאחרונה,אולם היריעה קצרה.
בשורה התחתונה האירוע היה צריך להיגמר בתוצאה 7:4 לטובת המחבלים אולם בזכות החיילים שהיו איתי ,חברה רציניים מאוד,מהפלוגה שלנו שהייתה כבר ותיקה ,האירוע נגמר בתיקו 0:0,לילה טוב

נערך לאחרונה ע"י drorgilon בתאריך 19-10-2009 בשעה 23:19.
ישן 19-10-2009, 23:48
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי drorgilon שמתחילה ב "[b][u]תקיפת מוצב גדי מפגש..."

שלום דרור,
תודה רבה על המידע.
בצה"ל אין כמעט שום חומר או תחקירים על התקרית שלכם אלא רק אמירה לקונית: נסיון חדירה של חוליה מכיוון סוריה וירי RPG לכיוון המוצב שבעקבותיו הוחלט על מארבי ארטישוק".
כחלק מהמאמץ למצוא מידע עורבו בחיפושים קצין המודיעין של החטיבה המרחבית שאחראית היום על המוצב וקציני מודיעין נוספים אך מידע לא אותר.
יכול להיות שהתחקירים הללו הועלמו בכוונה מכיוון שהם מביכים אנשים מסויימים.
גם מארועים שלא היו בהם הרוגים לכוחותינו אך היו תקלות מבצעיות חשוב מאד ללמוד ואסור להעלים את התחקיר.
לכן מה שאתה מספר חשוב כל כך ונרצה לשמוע ממך יותר.

מכיוון שחלפו כבר 17 שנים ומבנה המוצב, פריסת צה"ל באזור, סידורי הביטחון והסד"כ השתנו בתכלית נראה לי שאין בעיה שתפרט ככל שזכרונך מאפשר.

אתם פלוגת שריון במילואים?
איזה טנקים (נאמר פה למעלה על טיראנים של חט' צפונית)? היו טנקים במוצב?
מאיזו חטיבה? אוגדה?
מה תפקידך בפלוגה?
מה הייתה משימת המוצב אז: מרכזיית גדר וסיורים או גם מארבים?
האם תוכל לפרט את סד"כ המוצב? האם היו איתכם חיילים שאינם שייכים לפלוגה?
דיברת על סוללת עפר, מה היה המבנה שלה?
באילו מבנים התגוררתם (כשאני הייתי במוצב שלוש שנים וחמישה חודשים מאוחר יותר היה חד"ב אחד וארבעה קראוונים עשויים עץ, מכולת מקלחת, מכולת שירותים ומבנה בטון חד"ת-חד"א)?
למה הכוונה אמצעים דלים במיוחד בתאורה? מה לגבי נשק אישי ומקלעים? האם הייתה מרגמה? איזו? מה לגבי פצמ"רים והכשרה? ומה עם פצצות תאורה ידניות או למטול?
תקן אותי אם אני טועה, אם אני זוכר נכון 40 מ' מצפון למוצב יש מדרון מתון שיורד משלוחה ששולטת יפה על המוצב. קרוב לשלוחה הזו עובר הציר שעליו יכלו להגיע כוחות (אם רק היו מגיעים). האם הוזנקו כוחות אל המוצב? מן הסתם בפרש תורכי על "גדי" אמורה להיות אופציה שמישהו חובר אל המוצב.
זה כנראה אחד המחדלים של חטיבת הקו (בנוסף למיגון החסר של המוצב וזה שלא אישרו לכם לשרוף את הקוציה). האם תוכל לפרט את שאר המחדלים של החטיבה? מי היה המח"ט?
מה לגבי ירי הארטילריה? ביקשתם תאורה וקיבלתם אותה באיחור משמעותי. תוכל לפרט את שאר טענותיך אל האגד הארטילרי?
האם לא הייתה לכם מרגמה 81 כוננות במסגרת הגדוד?

תודה לך על שאתה משתף אותנו במידע החשוב.
כדאי שתדע שהמידע לא נשאר רק כאן בפורום אלא מגיע ישירות גם אל אותו ארנון שפתח את האשכול ולשאר האנשים המשרתים עימו וכמובן אל החיילים שישרתו מהיום והלאה במוצב הזה.

כל הכבוד על קור הרוח והמענה המהיר והיעיל לארוע.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 22-10-2009 בשעה 23:35.
ישן 20-10-2009, 08:10
  drorgilon drorgilon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.10.09
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "שלום דרור, תודה רבה על..."

שלום יוסיפון,
אני הייתי מפקד המוצב,מט"ק בפלוגת שיריון,שוטים,משימות מוצב הייתה תצפית (כולל קשת סדירה),מרכזיית גדר ואבטחה עצמית,חשוב לציין שחודש ימים לפני האירוע היה ירי של מטל"ר כנראה מכיוון ירדן על המוצב.
היינו בסד"כ מחלקתי כולל הסדירים מהקשת,את המוצב הקיפה סוללת עפר בגובה 1.5 מטר בלבד ללא קונצרטינות וללא מיקוש,מיד לאחר האירוע תגברו אותי בטנק כמה חודשים לאחר מכן "שיכפצו" את המוצב.
למיטב זכרוני היו בזמנו רק שני מבנים:מבנה קל לשינה ומבנה בטון עם שני חדרים:אחד למגורים והשני שימש כמטבח,רק להבין את התמונה ב"תלת מימד":מבנה הבטון היה מוגבה מהקרקע והדלת שלו שפנתה צפונה לכיוון אזור התקיפה היתה גלוייה בקו ראייה לחולייה שירתה הר.פי.גי,כפי שציינתי כבר אותו טיל פגע מעל לדלת והתפוצץ מעל המבנים,אני ישנתי באותו לילה בחוץ והתעוררתי לקול ולמראה ה"זיקוקים" ממנו.
הטיל השני נורה לכיוון דלת התק"ש של הקשת שפנתה גם היא צפונה,טיל זה פגע בדרכו לאחר כ-20 מטר של מעוף בבזנט!!!
מה שנקרה בשפת הטנקיסטים "קצר קרוב" ,אם שני הטילים היו מגיעים ליעדם היו נהרגים במיידית 7 חיילים...
בנוגע לתחמושת:היו לנו 15 פצמרים 52 מ"מ והיתר נקל ורימונים...
היתה מרגמה 81 מ"מ ,אני לא זוכר מה בדיוק קרה שם אבל למיטב זכרוני היא לא ירתה,עשוי להיות שכן אך בוודאות זכור לי שהתאורה שלנו שנורתה מייד עם תחילת הירי הספיקה ל-8 דקות לערך ולא היתה שום תאורה אחרת לפחות 20 דקות נוספות,לא מהם ובטח לא מהתותחנים שישנו טוב
בנוגע לסביבת המוצב:השטח שמצפון לו הוא מישורי עם שיפולים חדים לכיוון מזרח שמשם החולייה עלתה בנתיב נסתר ...
הקטע המזרחי של המוצב הוא מדרון תלול ,הדרומי רמתי,מישורי לכיוון דרום עם המדרון ממזרח לו
מדרום למוצב כמה מאות מטרים יש אכן ירידה לכיוון הנחלים ומשם ניתן היה לסגור על החולייה רק מה שקרה מפקד החטיבה המרחבית מוטי משהו... החליט לחכות לאור ראשון כדי לרדת לשם,עד אז החולייה כבר נעלמה לירדן,אם הוא היה מקבל את המלצתי ,נדמה לי שזה היה כשעה לאחר תחילת האירוע שכול הכוחות כבר הגיעו למוצב לרדת מייד למטה יכולנו לתפוס אותם,עוד פאדיחה,שאננות,מחדל מחשבתי פיקודי חמור.
דרך אגב:אני בן 49+ עדיין משרת בהתנדבות כמפקד טנק בפלוגה,מרכבות ,בשנה שעברה החזקנו את קו צפון הרמה והגעתי למוצב גדי לספר לחיילים שם,סדירים על האירוע.
באפריל הבא אנחנו אמורים לתפוס שוב כנראה את אותו הקו ואני אשמח שוב להגיע ולספר במקום את שאירע.
דרור
ישן 23-10-2009, 22:47
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי arnons_1 שמתחילה ב "אירוע הפילבוקס, למיטב ידיעתי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי arnons_1
אירוע הפילבוקס, למיטב ידיעתי היה ב1989...
ממה שידוע לי, מחבל בודד עם קלאצ'ניקוב חדר והתבצר בפילבוקס הישן, והמחבל 'טפטף' ירי כל 20 קדות במשך היום, ולכוח שהגיע לאיתור היורה (פלס"ר צנחנים?) לקח יותר מ24 שעות לאתר את היורה - ולבסוף הוא דווקא אותר ע"י הירדנים...

זה כל מה שידוע לי, וזה כל מה שידוע לצה"ל (כי זה מה שאני כתבתי להם....)
היות ו228 אכן שינו ייעוד, המידע לא קיים אצלהם.... אצל מי שהחליף אותם גם אין מידע...

חייל ירדני (חמוש ב M16A2) שביצע ירי לעבר האתר מהפילבוקס הנמצא מעבר לגדר המערכת -חלש בירי רק על התל והתצפית שלידו וכן על כביש הבטחון המערבי של האתר.
משזוהה הירי החלו בניסיון איתור. ירה על קציני מטה, ירה על המח"ט ירה על אלוף הפיקוד...(איציק מרדכי) ופספס את כולם. כל מה שעשה זה חורים ברכב ובעמדה. נתגלה לאחר יותר מ 48 שעות מהירי הראשון.
חוסל במשולב ע"י קצין מג"ב + צוות צלפים + צלפי סיירת צנחנים. שגם חתכו את הגדר וסרקו את האזור בגמר הארוע.

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

ישן 23-10-2009, 22:49
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי משה מאירי שמתחילה ב "שטח ישראלי מדרום לירמוך"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי משה מאירי
מעניין אם מי ששירת פעם באזור מפגש הגבולות,שם לב שיש לפי המפה, שטח של ישראל מדרום לירמוך.כידוע הגבול בין סוריה לירדן עובר ועבר באפיק הירמוך.ישנו קטע של 2-3 ק"מ שמסילת הברזל חוצה את הירמוך דרומה-והגבול הבינלאומי צמוד אליה.קטע זה הוא בין ג'יסר ואדי חאלד,דרך תחנת הרכבת-מחטת ו.חאלד,ועד ג'יסר ו.קלייד,ממש מול כניסת הראקד לירמוך.
אחרי מלחמת ששת הימים עשינו שם מדי פעם "סיורי נוכחות"-טפשיים למדי,תוך חציית הירמוך ברגל (בקייץ תמיד הזרימה שלו חלשה).

קראת את הסכם השלום מ1994?
אם לא כדאי שתתעדכן.
גם האי הקטן מול אל חמה כבר בריבונות ירדנית מלאה.

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:43

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר