לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-03-2005, 21:00
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
אז"ש לא!
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי זעמן שמתחילה ב "הסתרשף שראית נועד לדבר אחר."

נעלבתי! בפעם השני בתוך יומיים! השורשים הפולניים....
יש סיכוי שחשבת שאני לא מכיר את הטבעת שעליה אתה מדבר? את הטבעת שהוסיפו כנגד ירי ררנ"ט מהגלילון אני מכיר מאז שנאלצתי ללכת עם גליל כשלכל הפלוגה היה גלילון רק בשביל פעם ב... לירות ררנ"ט (ולפספס).
הטבעת שאני מדבר עליה שונה לגמרי, היא אינה חלק מהסתרשף, בדיוק כפי שאפשר (במאמץ) לראות אותה בתמונה. הסתרשף נגמר, יש מגרעת ברוחב כסנטימטר וטבעת עבה שעוביה כחצי סנטימטר.
הטבעת עליה אתה מדבר היא חלק מהסתרשף ונמצאת בשליש האחורי שלו, היא גם קטועה ע"י החריצים של הסתרשף.

ציטוט:
ררנ"ט\מיק"ר

מיק"ר ??? אלפ"ה?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 20-03-2005, 21:28
צלמית המשתמש של יוסיפון

גם אני לא היכרתי עד שראיתי אותו בשבוע שעבר
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי זעמן שמתחילה ב "כל אחד והצרות שלו (פולני). תנחומי חחחחחה"

ביום רביעי, אם להיות מדוייק.
הייתי כל כך בהלם מצורת הסתרשף הלא מוכרת שלקחתי לאחד מהם את הנשק (הוא זכה בM16 שלי לכמה דקות ) ובדקתי אותו בכל הכיוונים, בהתחלה חשדתי שזה גלילון דור ב' (סופרגלילון) מדגם שלא זכיתי להכיר, אבל מספר הצל"ם והמגרעות לחיבור הזנב סנונית לא התאימו. בשביל להיות בטוח פרקתי אותו. זה היה אותו גלילון ישן ומוכר רק הסתרשף היה שונה.
אם תראה תמונה שלו מיד תבין על מה אני מדבר.

נ.ב.
הצרות שלי נובעות מהשורשים הפולניים שלי.
הצרות שלך, אם תמשיך להעליב אותי ינבעו מהשורשים המרוקאים שלי

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 20-03-2005 בשעה 21:32.
ישן 21-03-2005, 08:09
צלמית המשתמש של יוסיפון

צילום אני מגייס את לבני מתוך הארכיון
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "ררנ"ט אמריקאי כל שהוא, זכור לטוב כי פחות כאב בכתף"

"דאוס אקס מכינה"
מתוך אשכול ישן שנקרא "מה צה"ל צריך":
אני מנצל את ההזדמנות לסדר את החומר על הררנ"טים למיניהם

הקדמה קצרה שלי (מקווה שלבני יאשר אותה, אם לא... בשביל זה יש עריכה) :
ררנ"ט = רימון רובה נגד טנקים. ררנ"א - רימון רובה נגד אדם.
את הררנ"ט/ררנ"א היו מרכיבים על קנה הרובה האישי ויורים ע"י כדור ח"ק (חסר קליע). לחץ הגזים שנוצר בקנה היה מעיף את הררנ"ט. עם השנים פותחו מגוון של ררנ"טים. (ישנם גם אמצעי אלפ"ה (אמצעים לפיזור הפגנות) מועפי קנה שעובדים על אותה השיטה, שניסקרו בכמה אשכולות, לכן לא ראיתי לנכון להיכנס לנושא באשכול הנוכחי).
הצורך לירות את הררנ"ט בכדור ח"ק יצר בעיות: בעיית בטיחות (לכאורה ירי של קליע דרך הררנ"ט היה מפוצץ אותו בצמוד לנשק), ובעיית זמינות - הררנ"טיסט לא היה זמין לירי תחמושת רגילה עד שהחליף מחסניות. בנוסף הח"קים שהיו קצרים מהכדורים הרגילים, לא ממש הסתדרו במחסניות הרגילות. לכן יוצרו מחסניות ח"קים, אך בעיית הזמינות נותרה בעינה.
מתוך ניסיון למנוע את בעיית הבטיחות פותחה "מלכודת הקליעים" שהובילה את הקליע דרך מסלול בטוח (בלי לגעת ברש"ק) בתוך גוף הרימון. מלכודת הקליעים פתרה, בעקיפין, גם את בעיית הזמינות. מעתה יכול הררנ"טיסט להמשיך להשתמש בנשקו האישי ללא החלפת מחסניות וללא שימוש בח"קים.

מכאן, תנו ללבני לדבר
בתמונה מופיעים כמה דגמי ררנט"ים שהיו ועדיין בשימוש צה"ל,מימין לשמאל:
ררנ"ט מס'-12 נ"ט-חלול-(הוצא משימוש).
ררנ"ט מס'-14 נ"ט-חלול שהחליף את מס'-12.
ררנ"ט מס'-16 נ"ט-חלול מתוצרת בלגייה (חברת מייקאר).
ררנ"א מס'-22 נ"א-רסס מפיתוח תע"ש. נועד להיירות עם כדור "חי"
ררנ"ט מס'-22 נ"ט/נ"א. גם הוא מיועד לירי בכדור חי (השמאלי ביותר).

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ירי ררנ"ט בכדור חי אינו פיתוח חדש ומקורי ומי שבאמת התחיל עם זה היו הבלגים, FN, עוד בסוף שנות השבעים.(אגב-הם די מובילים בתחום ההרנ"טים\אים). ררנ"ט אשר נורה בכדור חי פותח ע"י תע"ש ונקרא ררנ"ט מס' 22. אין צורך בהחלפת מחסניות ואין צורך בח"ק פשוט לשלוף את הררנ"ט מהפק"ל להרכיב על הקנה ולירות!
הפריט נחשב כדו תכליתי היות ומלבד לרש"ק החלול הוא מכיל גם רסס נגד אדם. אבל, צה"ל מעדיף את תחמושת ה-M-203 על פני הררנט"ים מתוצרת כחול לבן...
תע"ש מכרו עשרות אלפי ררנ"טים\אים מן הדגם האמור לעי"ל לצבא בריטנייה לפני מס' שנים והוא מכונה שם כמדומני -L-85A1.
רומה רימון 12,14 הם מתוצרת ישראל ואילו ה-16 הו ייבוא מבלגיה (מיוצר ע"י חברת "מייקאר") שהיא אחת היצרניות הגדולות של פריטי תחמושת בבלגיה.
לררנ"ט מס'-14 היו עוד מס' דגמים, פרט לנ"ט-חלול, וביניהם שני דגמי נ"א: האחד כונה נ"א-קל וכלל רש"ק אשר הורכב מקלע של כדור -30 מ"מ על גבי גוף של ררנ"א, ואילו השני שהיה נדיר יותר כונה ררנ"א מס'-14 כבד שכלל רש"ק העשוי מגוף רימון יד מס'-26 .עם השנים פותחו גם
רימוני רובה מס'-14 עשן קילוח ,תאורה ועוד... אשר אני בספק אם הוכנסו אי פעם לשימוש בצה"ל.
^מימין לשמאל : רימון רובה מס' -14 עשן אפור\קילוח, ררנ"א 14 כבד(רימון 26) ,ררנ"א 14 קל (כדור 30 מ"מ).

ישן 23-03-2005, 14:05
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
קבל נא הסבר ...
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי mabkasmo שמתחילה ב "איך עובד הקטע של לירות רימון מהקנה עם כדור חי?"

בעבר כדי לשגר ררנ"א\ט היה צורך לפרוק את הנשק ולהחליף מחסנית למחסנית קצרה ובה תחמישים חסרי קליע עובדה שסירבלה את התהליך וחייבה את החייל לשאת מחסניות ייעודיות לצורך העניין.
לפני למעלה מעשור פותח מנגנון חדש לרימוני רובה אשר איפשר לשגרם באמצעות כדור רגיל מבלי לפרוק את הנשק , להחליף מחסניות וכו'...
הפיתוח המקורי אינו ישראלי אלא בלגי (אם איני טועה) אך בתע"ש פותח מנגנון דומה באופן פעולתו אשר נועד להחליף את המנגנונים הישנים.
כל הרעיון מתבסס בסופו של דבר על מעין תוספת של גליל מתכתי מאסיבי בעל מבנה מיוחד אשר נועד לקלוט\ לספוג\ לבלום את הקליע ולנצל את המכה ואת לחץ הגזים שנוצר בעת הירי לצורך הדיפת הרימון מן הקנה.
מנגנונים מסוג זה מכונים "מנגנונים לוכדי קליע" או באנגלית B.T .

יש לציין כי במנגנונים הישנים היתה מעין תעלה אלכסונית פנימית שנועדה להסיט קליע חי במקרה שהרימון נורה בטעות ע"י כדור שכזה כדי שהקליע לא יחדור למרעום הרימון ויגרום לפיצוצו על הקנה, תעלה זו כונתה "תעלה להסטת קליע".
בגדול: בסופו של דבר מדובר בתוספת של גליל מתכת ש"יודע" לספוג את הפגיעה של הקליע ולמנוע את המשך תנועתו למרעום ולנצל את הפגיעה להדיפת הרימון.

אני אשתדל להעלות תמונות רלונטיות בהמשך...

בברכה - לבני.
ישן 08-06-2005, 10:56
צלמית המשתמש של יוסיפון

צילום תמונות של ררנ"ט מבצעי
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "הנה עוד תמונות של ררנ"טים/ררנ"אים/ררנ"גים וררר אחרים"

התמונות עלו בעבר בפורום (אני לא מוצא את הדיון ההוא) ואז דנו בנושא מדוע לחייל עם הררנ"ט יש רומ"ט FN בניגוד לאחרים שיש להם גלילים.

חיילי חה"ן צנחנים בשנים שצמודות לשל"ג

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 08-06-2005 בשעה 11:11.
ישן 08-07-2016, 10:17
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
ררנ"א 14 כבד
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני מגייס את לבני מתוך הארכיון"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
לררנ"ט מס'-14 היו עוד מס' דגמים, פרט לנ"ט-חלול, וביניהם שני דגמי נ"א: האחד כונה נ"א-קל וכלל רש"ק אשר הורכב מקלע של כדור -30 מ"מ על גבי גוף של ררנ"א, ואילו השני שהיה נדיר יותר כונה ררנ"א מס'-14 כבד שכלל רש"ק העשוי מגוף רימון יד מס'-26 .עם השנים פותחו גם רימוני רובה מס'-14 עשן קילוח ,תאורה ועוד... אשר אני בספק אם הוכנסו אי פעם לשימוש בצה"ל.

^מימין לשמאל : רימון רובה מס' -14 עשן אפור\קילוח, ררנ"א 14 כבד(רימון 26) ,ררנ"א 14 קל (כדור 30 מ"מ).

בהמשך לדברי לבני, הנה תמונה מעניינת ודי נדירה של אותו ררנ"א 14 כבד (ועוד ע"ג גליל!). ייתכן ומדובר בגרסה לייצוא מאחר והזנב שונה מהזנב הישראלי התקני בעל 12 (אם זכרוני אינו בוגד בי) סנפירים. לא פחות מעניין הוא הרעיון של התקנת הכוונת על הסנפיר, כתוצאה ממכת השיגור היא מן הסתם מתעופפת לה ואינה מפריעה למסלול הבליסטי של המעוף.

ישן 21-03-2005, 08:43
צלמית המשתמש של יוסיפון

מטול
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "תמונה מעניינת"

מטול
הקומנדו הימי האמריקאי היו הראשונים שחיברו מטול רימונים או לרוס"ר M16, המטול שחובר כונה M148 תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
M148 מחובר לXM177 (דגם המקוצר המקורי)

חברת קולט יצרה את המטול רימונים 40 מ"מ מדגם M203 וחיברה אותו לרוס"ר M16 הארוך.

תמונה להשוואה מלמעלה למטה: M16 ארוך, M16 ארוך עם מטול M203.

הקומנדו הימי האמריקאי היו גם הראשונים להרכיב את המטול M203 גם על ה M16 הקצר, גירסא זו אומצה ע"י חברת קולט והיא מכונה בצה"ל "מטולון", נצפו גם מטולונים על M16 מקוצרר. זעמן סיפר, כמה פעמים בעבר, שאת המתאם למטול על המקוצר הכינו ממוט מנוסר על אוהל סיירים(שימו לב, מוט ולא יתד).

מטולון

מטולון מקוצרר בסיירת גולני

כמובן שאת המטולון אפשר להרכיב גם על הM4 פלאטופ, גירסא זו מכונה בצה"ל "פלאטולון".

פלאטולון (יש היום גם פלאטולון מקוצרר...)

אם אנחנו כבר בעניין:
האבא של הM16 המקוצר, הXM177 עם מטול (זה לא משתיק, ככה נראה הסתרשף שלו, זו גם ידית האחיזה הסטנדרטית שלו, תמונה מלאה בוואסח, שימו לב למחסנית 50).
המטול שמורכב פה הוא מאד לא שיגרתי, הוא באמת דומה למטול 40 מ"מ M203, אבל הקוטר שלו קטן יותר: בקוטר 37 מ"מ, כמו הפדרל ושאר רובים לירי גז מדמיע לפיזור הפגנות (עד לא מזמן רימוני 37 מ"מ היו ייחודים לרימוני אלפ"ה למניעת טעויות, תחשבו על מישהו שיורה בטעות על מפגינים רימון נפיץ במקום רימון גז...)

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 03-08-2005 בשעה 11:41.
ישן 21-03-2005, 09:18
צלמית המשתמש של יוסיפון

צילום עוד על המטול
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "מטול"

סירפד:
יש שני דגמים למטול:
  • M-203 (הרגיל)
  • תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
  • M-203PI (ר"ת של Product Improved, או דגם משופר).

• [התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.colt.com/mil/images/M4B_Pic_Small.jpg]

בארץ כמעט כל הכלים הם מהדגם הישן, והם מורכבים בארבע קונפיגורציות:
-מטול: M16 ארוך. הדגם המקורי.
-מטולון: M16 מקוצר. הכי נפוץ.
-פלאטולון: M4 פלאטופ. הדגם הכי חדש.
-אחרים: מורכב על כלים אחרים - מקוצרר, גלילון, קלאצ', וכו'. הדגם שעל המקוצרר הוא מנוסר, לא
PI.

יאשה, אני מחפש עבורך את אשכול החידה על הצמדת הM79 לM16 ולא מוצא. אבל על הM79 בכלל תוכל למצוא ערימות של מידע. נחכה לסירפד...

ישן 21-03-2005, 08:55
צלמית המשתמש של יוסיפון

גליל עם ררנ"ט
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "גלילון עם מטול, ררנ"ט, כוונות אופטיות וכו'"

לבני:
מה שמופיע בצילום זה דגם האימונים של ררנ"ט צהל"י ישן מס' 12. מדובר ב"גולם" העשוי מאלומיניום בעל משקל דומה לדגם המבצעי אשר שימש בשעתו לאימון חיילים בהתקנה וירי\שיגור ררנט"ים. את ררנ"ט מס' 12 החליף בשנות השמונים ררנ"ט מס' - 14 על דגמיו כשהוא עצמו כבר הוחלף בדגמים אחרים.

ישן 21-03-2005, 21:09
  Elad E Elad E אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי זעמן שמתחילה ב "סקירה יפה (כרגיל)."

סקירה יפה מאוד יוסיפון.

רציתי רק לתקן שה-L85A1 זה הרוס"ר הסטנדרטי בצבא המלכותי על כל זרועותיו מאז אמצע שנות השמונים (למעט השריונרים הבריטים שכנראה מצויידים באקדחים או בתמ"ק סטרלינג)

L85A1:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://hk.geocities.com/wesker316316/L85A1.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://world.guns.ru/assault/l85a1.jpg]

כמו כן רציתי להוסיף שה-XM177 הוא יותר האבא של הקולט קומנדו.
הרובה שבתמונה אינו XM-177 אלא כנראה רובה תוצרת חברה כמו ארמלייט או בושמאסטר (אין קשר לתותח 25מ"מ) לפי זה שיש לו ידית אחיזה מודרנית וכוונת אחורית של M-16A2 שהופיעה רק בשנת 85' כשה-A2 החליף את ה-M16A1 בצבא האמריקאי ולא בתקופה שבה הופיע ה-XM-177 כלומר בשלהי מלחמת וייטנאם.
ד"א, השמות האלו הם שמות קוד של נאט"ו, בקולט מתייחסים לדגמים השונים לפי מספר תלת ספרתי, ה-XM-177 נקרא M-629 והקומנדו נקרא M-733. היה גם דגם שקדם להם ונקרא CAR 15 שהיה בעל קת קצרה שאינה טלסקופית, מתפסי בורקס (קצרים כמובן) וסתרשף פתוח. דגם זה נקרא M-507.

XM-177E1:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.thesupplybunker.net/pictures/weapons/xm177e1.jpg]

נקודה ישראלית מעניינת: ה-M16A2 הוא הבסיס לרובה שבצה"ל קוראים לו A-3, משום מה בקורס מאחזקי נשק קל מתעקשים ללמד את החיילים שלרובה עצמו קוראים A3 שזה כמובן שגוי וסתם שם שהודבק בצה"ל (מה שקורה גם בהרבה תחומים אחרים). ה-A2 הוא למעשה M4 ארוך (בצבא האמריקאי יש גם M16A4 שהוא מקביל ל-M4A1 כלומר פלטופ ארוך).

מקווה שלא בלבלתי בשכל יותר מדי, אחרי הכל זה בכלל שרשור על ררנ"טים

נערך לאחרונה ע"י Elad E בתאריך 21-03-2005 בשעה 21:12.
ישן 06-12-2008, 00:14
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
אם כבר הוקפץ אז אנצל"ש ואחוד חידה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "גלילון עם מטול, ררנ"ט, כוונות אופטיות וכו'"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לבני
רימוני רובה מס'-14 עשן קילוח ,תאורה ועוד... אשר אני בספק אם הוכנסו אי פעם לשימוש בצה"ל.

לי אישית יצא לירות מספר פעמים ררנ"ט 14 עשן קילוח בסדיר. כמו כן היה לנו פק"ל לילה לררנ"ט עם תאורות....

ולגבי החידה:
ציטוט:
[img]file:///C:/DOCUME%7E1/amitaik/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg[/img]לבני:
מה שמופיע בצילום זה דגם האימונים של ררנ"ט צהל"י ישן מס' 12. מדובר ב"גולם" העשוי מאלומיניום בעל משקל דומה לדגם המבצעי אשר שימש בשעתו לאימון חיילים בהתקנה וירי\שיגור ררנט"ים. את ררנ"ט מס' 12 החליף בשנות השמונים ררנ"ט מס' - 14 על דגמיו כשהוא עצמו כבר הוחלף בדגמים אחרים.

מי יודע כיצד נקרא דגם האימונים של הררנ"ט בפי החי"ר בראשית שנות השמונים?
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 07-12-2008, 18:14

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "כמו שטומי כתב: "מוטוגוזה". יש..."

לא יודע איך יצא לי שנות השמונים כשהתכוונתי לשנות התשעים. צר לי על הבלבול.
התשובה כמובן "מוטוגוזה" כפי שציינו טומי ויוסיפון.
מי יודע מהיכן מגיע השם הזה, כי לי אין מושג...
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 07-12-2008, 18:26
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "לא יודע איך יצא לי שנות..."

אם אני זוכר נכון זה שם כללי לפריט מועף אינרטי וכמובן שהוא שיבוש משפה אירופית כלשהי, אולי איטלקית. נדמה לי שבאיזשהו סרט על תקופת מלחמת העולם השניה/ראשונה שראיתי המילה מופיעה. אולי ב'המנדולינה של קפטן קורלי' (איטלקית, יוונית וגרמנית) או ב'ימים של תהילה' (ערבית, גרמנית, וצרפתית) על חיילים צפון אפריקאיים בצבא הצרפתי. או שזה בכלל היה ב12 הנועזים?

ישן 06-12-2008, 13:57
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "שאלה"

המטול עדיף בהרבה - התחמושת שלו קומפקטית יותר והוא לא דורש את "השבתת" הנשק לזמן הירי ע"י החלפת המחסנית למחסנית ח"קים (למרות ששמעתי שיש דבר כזה "ררנ"ט לוכד-קליע" שאפשר לירות אותו עם קליעים חיים רגילים).

מה שכן, פצצת המטול היא לא באמת פצצת נ"ט (גם הררנ"ט לא ממש) ובררנ"ט אפשר כנראה לתקוע פצצה גדולה יותר, אבל למרות זאת, המטול החליף כנראה ברוב הצבאות המודרניים את הררנ"ט, בדיוק כמו שהררנ"ט החליף בזמנו את רימוני הרובה (שכדוגמתם היו בצה"ל הצעיר ובמחתרות תחת הכינוי "מנחמיה").

ואר-פי-ג'י וטאו הם שתי מערכות נשק שונות לגמרי שמיועדות לטווחים שונים ובמתארים שונים. הטאו הוא טיל כבד וגדול לטווח ארוך, ואילו האר-פי-ג'י/לאו/קרל-גוסטב84 וכו' הם משגרים אישיים לטווח קצר יחסית (לכל היותר כמה מאות מטרים). טאו מופעל ברמת הגדוד/חטיבה ואילו אר-פי-ג'י הוא נשק כיתתי/מחלקתי.

ישן 06-12-2008, 17:27
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "נשמע הגיוני"

עד כמה שראיתי בכל מיני מקומות, בצבאות מערביים ישנו מעבר מררנ"ט למטול. אין לי מושג מה קורה עם זה בצה"ל-בכללו, ואני גם לא בטוח שכדאי לכתוב. מה שכן, בשנות התשעים ראיתי את שניהם.

הארפיג'י והלאו הם בעלי טווח ארוך יותר משל מטול/ררנ"ט ובעלי ראש קרבי מאסיבי יותר. הם כלי נ"ט "אמיתיים" שמסוגלים להתמודד עם נגמשי"ם ולעשות בעיות לטנקים (אם כי לא ממש לחדור טנקים מודרניים כנראה).

עד כמה שאני זוכר מכל מיני ספרים על צבא ארה"ב, במתארי לחימה מסויימים כל חייל באמת אמור לקבל טיל לאו אישי או שניים...

ישן 06-12-2008, 19:45
צלמית המשתמש של zragon13
  zragon13 zragon13 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.09.05
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "עד כמה שראיתי בכל מיני..."

LAWs and RPGs were the successors to the earlier Bazooka

M203 replaced the smaller rifle grenades

Although in theory you could give every soldier a rifle grenade- since one weighs less than a kilo, due to its slow speed and very high trajectory and strong recoil, in reality it takes a very well practiced individual to get a hit even at short ranges. So I guess that Abdul is right that the M203 type is a better choice.

The LAW rocket is much easier to aim and hit a target than a rifle grenade. Although it weighs about 2kg it carries a much more destructive warhead and has a longer range.. Thus if you are going to give every soldier an AT weapon, I think the LAW is better

In Lebanon2 almost every second soldier in my battalion carried a LAW

RPG7 and LAW can be similarly compared where the LAW is lighter than the RPG which needs a separate launcher but the RPG is more powerful and has a longer range.

When I was in the sadir each platoon had two RPG gunners and two LAW gunners. Each one carried a special backpack with three rockets that weighed about 2kg each. Of course the RPG gunner also has to carry the launcher which weighs another 7kg. I think that this organization still exist, although like I said before, in Lebanon2, anyone that was willing to carry one got a LAW

When IDF had large stock of captured Arab RPG, it was considered best. When this ran out and we turn to discount purchases from US donations, and surprise...the LAW becames more popular

נערך לאחרונה ע"י zragon13 בתאריך 06-12-2008 בשעה 19:49.
ישן 06-12-2008, 20:55
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "שאלה"

(תגובה מבולבלת מטעמי חוססר זמן)
בניגוד למה שנכתב כאן,
בתחילת שנות ה90 הררנ"ט פינו את מקומם לטובת מטולים בעיקר בשל בעיות בטיחות.
ועם זאת, בשנים האחרונות, בצבאות מודרניים (חוץ מצה"ל, אבל בצבאות מפגרים אחרים כדוגמאת הבריטי והגרמני)הררנ"ט חוזר (ובגדול!) עם פיתוח תחמושות יעודיות וררנ"ט שנורה בקליע רגיל.
היום אין סיבה שלכל חייל לא יהיה באפוד שתי פצצות ררנ"ט כשהוא יוצא למלחמה.
בנוסף בתעש פותחו (ומפותחים) ררנ"טים ורימוני רובה חדישים שיכולים מאד להתאים לצה"ל.

חסרונו של המטול הוא במשקל הנוסף והצורך בכלי יעודי כדי לירות אותו.
חסרונו של הלאו הוא בהיותו גדול, תופס הרבה מקום באפוד, חוסר מיומנות של החיילים בשימוש בו וזה שהזביל/משגר נשאר לאחר הירי.

אם זה לא היה ברור עד עכשיו, אני תומך נלהב בהחזרת רימוני הרובה לצה"ל.

ישן 07-12-2008, 11:40
  שריונר מרובע שריונר מרובע אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.05.05
קטעים ל-zrgon 13 , תודה על התשובה הממצה

אבל עדיין אינני מבין מדוע יש צורך גם בכלי היורה רימונים וגם ברקטה.
לדעתי אפשר בהחלט להסתפק בטיל לאו במקום המטול או הררנ"ט, שהרי תמיד עדיפה עוצמת אש גדולה.
זה היה רעיון מצוין לצייד את כל חיילי הפלוגה שלך במלחמת לבנון 2 בטילים. במצב כזה, עם כ-100 טיליי לאו, הפלוגה היא בעלת עצמת אש רבה.

כשהייתי לפני שנות דור בבה"ד 1 הפעלנו את הררנ"ט על רומ"ט. הפצצה לא הורכבה ישר על הקנה, אלא היה צורך להלביש מתאם ועליו את הפצצה. על המתאם היתה כוונת קידמית שהיתה אמורה לעזור בפגיעה במטרה.
'היתה אמורה'....
כמובן שהשתמשנו במחסנית תחמישים.

בליל הסדר החלפנו חיילי מילואים שיצאו לבלות את החג עם משפחותיהם, ונפרסנו למארבים ליד חצבה שבערבה.
אחד המארבים זיהה תנועה חשודה, המפקד נתן פקודת אש, והררנטיסט, במקום לירות את הררנ"ט, דרך את הנשק, התחמיש נחלץ ועף החוצה, וגם אז הוא לא ירה (טוב, הפלוגה היתה של צוערי קורס אג"ם...) ורק ירי מהמקלעונים והרובים חיסל את .........הגמלים .
למחרת סרק המ"פ את השטח, מצא את התחמיש, ואז נתן לנו מנה הגונה:" אצלנו בגולני" כך אמר "הררנטיסט היה שם תחמיש אחד במחסנית כדורים רגילה, יורה את הררנ"ט, וממשיך מיד בירי רגיל. תארו לעצמכם מה היה קורה לכם אם גם אתם הייתם נוהגים כך"
ומה היתה התשובה שלנו? אנחנו היינו יורים פגז מעיך במקום הררנ"ט המצחיק הזה...

---------------------------------------
חיל השריון: נלחמים בישיבה.
ישן 07-12-2008, 13:36
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "ל-zrgon 13 , תודה על התשובה הממצה"

מטוליסט נושא כמה עשרות פצצות - במצב בו צריך נפיצים זה בהחלט כמות טובה. ררנ"טיסט ישא פחות. לאו חייל ישא אחת, כאשר מטען חלול מאפשר פגיעה במטרות קשות בלבד.

המטול או הררנ"ט נותנים אפשרות לסיוע נפיץ, עשן ותאורה לטווח רלוונטי. הלאו או ה- RPG מאפשר פגיעה במטרות להן המטול או הררנ"ט אינו יעיל. זה בערך כמו לשאת סוג אחד של פגז בטנק.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 07-12-2008, 15:16

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "מטוליסט נושא כמה עשרות פצצות..."

מטוליסט נושא כמה עשרות פצצות - במצב בו צריך נפיצים זה בהחלט כמות טובה.

ברור. אבל אם כל חייל ישא 2 ררנטי"ם (כ-60 במחלקה) או לאו אחד (כ-30 במחלקה) הרי יש גם כאן כמות טובה מאד.
מה עוד שהמטוליסט לא תמיד ימצא במקום שהוא נחוץ, ואילו ררנ"ט או לאו יוכל לירות כל חייל.

, כאשר מטען חלול מאפשר פגיעה במטרות קשות בלבד.
האם מטען חלול של לאו שונה מפגז חלול של טנק? בטנק פגז החלול בהחלט משמש לירי על חי"ר - הוא מפזר רסיסים רבים - וכמובן גם על טנקי אויב .

המטול או הררנ"ט נותנים אפשרות לסיוע נפיץ, עשן ותאורה לטווח רלוונטי. הלאו או ה- RPG מאפשר פגיעה במטרות להן המטול או הררנ"ט אינו יעיל.

אבל הלאו וה-RPG יהיו יעילים למטרות של המטול והררנ"ט!
ובאשר לעשן ותאורה - לא ידעתי שלמטול יש פצצות כאלו.

זה בערך כמו לשאת סוג אחד של פגז בטנק.

הערה נכונה. ובאמת מדוע צריך סוגי פגזים שונים בטנק? בזמני היו 4 סוגי פגזים: ח"ש, חלול, מעיך ועשן.
על טנקי אויב נעדיף לירות פגז ח"ש כיוון שהוא הפגז המהיר ביותר. על פי התורה השריונאית, אם לא נזהה את פגיעת הפגז, נעבור לפגז איטי יותר: תחילה חלול, ואם גם אז לא נזהה פגיעה, נעבור למעיך שהוא פגז איטי יותר - כל כך איטי שבטווח מעל 1500 מ' ניתן לו סטיה שמאלה של אלפית, כיוון שסבסוב הקליע גורם לנטיה ימינה.
אבל כיום - עם מערכות הכינון המתקדמות, מערכות שרק היינו יכולים לחלום עליהם - הירי הוא הרבה יותר קל ומהיר.
לדעתי צריך רק שני סוגי פגזים: פגז חודר שריון ופגז נוסף ונגד חי"ר, רכב רך, בונקרים ומבנים - משהו כמו הרקפת או הכלנית.

----------------------------------------

ישן 07-12-2008, 19:42
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
ברשותך אני ישיב על שאלה אחת...
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "[indent][b]מטוליסט נושא כמה..."

בעניין ההבדל בין החלול שנורה מטנק לבין מטען חלול של רקטת לאו...

1. טווח - אין מה להשוות בין טווח העסקה של חלול 105 ובוודאי 120 לעומת טווח יעיל של לאו אשר נאמד על כ 300 מטר.

2. רסס - כמות הרסס שיוצר רש"ק לאו היא זניחה וזאת לעומת כמות הרסס שיוצר כדור טנק ולו רק בזכות המעטפת העבה בהרבה (מעטפת הרש"ק של הלאו היא דקיקה ועשוייה ממתכת קלה).

3. יעילות - מרנ"ט לאו יעיל כנגד מטרות רק"ם רכות דוגמת נגמשי"ם ורכבים ממוגנים וזאת עקב כמות החנ"ם המועטה ביחס לתחמושת קליעית הנורית מטנקים (רש"ק לאו מכיל כ 300 גרם חנ"ם בלבד לעומת קלע חלול 105 המכיל כ 1 ק"ג ו 120 מ"מ שמכיל כמות מכופלת ) !
כמות כזו של חנ"ם הנתונה במעטפת פלדה למרות היותה מבוססת על עקרון המטען החלול תגרום בהחלט גם נזק סביבתי אך עדיין לא גדול מדי וכעובדה אני יודע שעל מטרות חי"ר יהיה עדיף אם כבר לירות מעיך מאשר חלול - ויתקנו אותי השריונרים אם אני טועה)....

ונקודה/הערה לצרך המשך הדיון המעניין - אחד הדגמיםם של ה"לאו" אשר בו נעשה כיום שימוש הנו ה A6 אשר לו רש"ק חלול כיפתי אשר מאפשר בשל כך לגרום פגיעה ברק"ם אך גם פגיעה יחסית "נאה" במטרת מבנה מה שמרחיב את קשת המטרות שהפריט יכל לתת מענה להן....
ישן 07-12-2008, 21:26
צלמית המשתמש של zragon13

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "[indent][b]מטוליסט נושא כמה..."

I can only agree with what Betis and Livni wrote before me about the differences between grenades and LAW/RPG. The M203 grenade, like the rifle grenades before it, are not much more than hand grenades with a range longer than a man can throw.

I would make the anology of infantry using both launched grenades and rockets to how a tank commander will sometimes prefer to use the coax machine gun to engage infantry and at other times the main gun, even though a cannon round can destroy whatever the 762 bullets can

The LAW A6 still weighs about 2.5 kg and is about 80cm long so it's not as if you don't feel it. 2 rockets on top of the other gear will be a lot for long missions. In Lebanon2 we took them many because we expected to be doing a lot of firing at houses. After my experience in our first two missions, I decided to not take one for the third trip because I was already carrying a lot of food and water on top of my basic ammo load

ישן 08-12-2008, 09:46

קטעים הבנתי
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי zragon13 שמתחילה ב "[left]I can only agree with..."

מתשובותיהם המלומדות של zragon13, ביטיס ולבני, ראינו שהלאו אינו יכול להחליף את הררנ"ט והמטול M203 כיוון שהוא איננו נפיץ, ולכן אי אפשר להשתמש בו נגד חי"ר.
מאידך ברור שאנחנו צריכים לשאוף להאחדת נושא התחמושת כיוון שתחמושת שונה ומגוונת גורמת לבעיות לוגיסטיות קשות אותם ראינו במלחמת לבנון 2, (למרות שהלחימה התנהלה במרחק קצר מהגבול) וכך עלול להיווצר מחסור בסוג תחמושת מסוים. במלחמה זו היה מחסור אפילו במים...!

בברירה בין הררנ"ט והמטול הייתי בוחר בררנ"ט כיוון שאז יכול כל חייל לשאת שתי פצצות ולירות אותם בלי הכנות מיוחדות ובלי תחמישים ומתאמים, וכך תהיה לפלוגה עוצמת אש רבה.
מאידך מספר לנו zargon13 על הקשיים בנשיאת ציוד כה רב על הגב, שיחד עם האפוד הקרמי מהווה מעמסה בלתי נסבלת על הגוף, וזאת עוד לפני שאנו מדברים על לחימה..
אני חושב שהאפוד הקרמי גם הביא לכך שחייל חי"ר נושא איתו היום רק 4 מחסניות בעוד שבעבר היו 4 פאוצ'ים בחגורו של כל חירני"ק, ושתי מחסניות בכל פאוץ'.

בברירה בין הלאו וה-RPG הייתי בוחר בלאו כיוון שגם כאן אפשר לתת אותו לכל חייל, ואז תהיה עוצמת אש רבה לפלוגה, לעומת ה-RPG עם המטול הארוך והמסורבל.
מאידך ל-RPG יש טווח ועוצמה רבה יותר, ולכן אני חושב שאניח לכם, חירניקי"ם, לחפש פיתרון לקשיים שהועלו פה.

אני מוכרח להודות שהערתו של לבני, שפגז המעיך בטנק עדיף על פגז החלול בירי על חי"ר, לא עלתה מעולם בדעתי, ואני לא זוכר שפעם דיסקסנו בנושא בהיותינו בגדוד או בקורסים השונים.
עכשיו ניראה לי שלבני צודק, ופגז המעיך יעיל יותר כיוון שהוא בעל גוף גדול יותר, וממילא הוא מפזר רסיסים רבים יותר. ואולי זו הסיבה שבטנק השוט קל שהיה בעל בטן של כ-80 פגזים היו רק 12 חלולים, והשאר היו חשי"ם ומעיכים (חוץ מ-3 עשן).

לא אהבתי את פגז המעיך, שבגלל מהירות הלוע הנמוכה שלו היה בלתי מדויק.
אני זוכר שעם הניסיון שרכשנו, כאשר היתה החטאה קרובה למטרה - לא יותר מ-50 מטר - לא היינו נותנים לתותחן "תיקוני מפקד" (" הורד 4,.. הוסף 2 ..) אלא הוא היה מקבל פקודת "שנה", כלומר ירי פגז נוסף באותו כינון, וחוסר הדיוק של הפגז - לו קראנו בעברית מכובסת "פיזור טבעי".. - הביא לפגיעה במטרה.
הבעיה היתה שלפי התרגולת, אם משיגים פגיעה יש לתת פקודת "מטרה", כלומר לירות פגז נוסף כדי שהמטרה תושמד, אלא שאז "הפיזור הטבעי" גרם לפיספוס...

------------------------------------------
ישן 08-12-2008, 17:59
צלמית המשתמש של zragon13

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "ל-zrgon 13 , תודה על התשובה הממצה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שריונר מרובע
למחרת סרק המ"פ את השטח, מצא את התחמיש, ואז נתן לנו מנה הגונה:" אצלנו בגולני" כך אמר "הררנטיסט היה שם תחמיש אחד במחסנית כדורים רגילה, יורה את הררנ"ט, וממשיך מיד בירי רגיל. תארו לעצמכם מה היה קורה לכם אם גם אתם הייתם נוהגים כך"
ומה היתה התשובה שלנו? אנחנו היינו יורים פגז מעיך במקום הררנ"ט המצחיק הזה...

When I was in the sadir in 85, I also heard that during the 1982 war that the rarnatistim in Golani operated with loaded magazines filled with live rounds with only the top round a blank for launching the rifle grenade

However, I was never a rarnatist myself and I don’t remember what was the actual practice on operational duty in the Lebanon security zone during that time.

But I can agree that the practice of mixing live and blank ammunition is very risky. A few years ago, I wrote about an old army experience of mine

ציטוט:
במקור נכתב על ידי zragon13

In the beginning of intifada 1 my unit was sent to a village near Bet Lechem to disperse a violent riot. I was first in line and as I spotted rocks being thrown at us from behind a house I recklessly charged forward. As I turned the corner there were 5 or 6 men, masked and holding clubs & axes. I instinctively pointed my rifle and shot at the two guys nearest me.

Luckily for them (and maybe me) I had a rarnat gumi on the end and the first guy only got a stomach full of rubber bullets from a range of 2 meters.

He flew back into a stone wall and I jumped on top of him naively thinking "end of story he's under arrest"

However this guy had other ideas and started hitting me with his club. Because I was laying right on top of him, my rifle was stuck in between us and I couldn't use it. For the same reason his blows on my back were ineffective. I had no krav maga training but I tried punching him in the face again and again and even giving him a couple of naghot with the helmet on my head, but nothing worked. I guess he was in a craze from the fear/adrenaline. I was feeling that my strength was lessening.

After what seemed like an eternity but was probably only a minute, my friends came along to help and he got a serious team treatment. He continued trying to hit me for a few more seconds as if he couldn't feel anything, until suddenly, as if he woke up from a dream, he dropped the club and started screaming.

I would not put myself in such a situation today, however, the point of this story is that in a situation like that, when you unexpectedly find yourself very close to an enemy and for some reason you can't use your rifle, a knife could be a good backup.

What I opted to leave out of the story, was that my rifle at the time was loaded with a magazine that I filled with live ammo and with only the top three rounds blanks for launching the three rubber bullet canisters that I carried

My reasoning was that if I got surprised at close range by an Arab with a knife or gun, I didn’t want to be in the disadvantageous position of having to switch magazines. I could just cock the handle once or twice and have a live round quickly in the chamber.

Earlier, I had shot the first rubber bullet canister and now I had the second one on my barrel. When I turned the corner of the house and encountered the Arab group, I instinctly fired twice from the hip, once at each of the first two right in front of me. The second guy I shot at flew back with his arms thrown in the air and wailing. I didn’t see any wound but it was too close to possibly miss.

Luckily for both of us--he has been “hit” only by the last blank round. But I never stopped to think when I pulled the trigger, I acted instinctively, like I had been trained. Had this been the last gumi canister or if I had loaded one less blank round, it would have been a very real wound

So needless to say, mixing live and blank rounds in the same magazine can indeed be very risky

.................................................. .... ..

נערך לאחרונה ע"י zragon13 בתאריך 08-12-2008 בשעה 18:08.
ישן 08-02-2010, 16:50
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "שתי תמונות נוספות"

עוד לא הצלחת למצוא את התמונות של צוערי הקק"ש הנצנצנים שעברו את כל בה"ד 1 עם גליליונים שבתוכם מתאם למחסניות M16 עשויות פלסטיק?
יש כמה מג"דים שהחיילים שלהם ישמחו לראות את התמונות...
(התפרסמו ב"במחנה" בתחילת שנות ה90)

ישן 09-02-2010, 17:45
  NimDod NimDod אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.06.05
בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "רק שבכך אתה מוותר על אחד מיתרונות הגלילון"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
אחת הסיבות לאמינות הרבה יותר של הגלילון היא המחסניות ככה שעדיף כבר לצאת לקרב על מקוצר נקי ומשומן היטב, לא?

אתה צוחק, נכון?
אחת הסיבות לאמינות הרבה יותר של הגלילון היא המחסניות? המחסניות, שרווח קטן מדי של שפתי המחסנית גורם למעצור אי-הזנה ורווח טיפה גדול מדי גורם למעצור הזנה כפולה?
הרי 99% מהמעצורים בגלילון הן בגלל המחסניות הדפוקות שלו.

המחסניות של גלילון הן אמינות מאד, אם הם חדשות מהניילון.
בפעם הראשונה שמישהו מצר את השפתיים (כנראה כדי לא לאבד כדורים לפני מסדר כוננות) או סתם מפיל אותם בזווית לא טובה, הוא הופן אותן לכלי עזר נהדר לשיעור תפעול מעצורים.
ישן 10-02-2010, 19:50
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "גם אני עם NimDod, אם כי אני..."

המחסניות של הגלילון אמינות יותר ממחסניות M16!
עוד לא נתקלתי בתקלת קפיץ במחסנית גלילון והרבה פחות במכסים שהחליטו לעזוב את גוף המחסנית...

פעם בתקופה הולכים למטווח ודואגים לירות מכל המחסניות את כל התכולה (כולל הסְפֶרים).
אם יש מעצורים מתפעלים ודואגים שלא יהיו באפוד מחסניות בלאי.

תקלות בשפתי החסנית אפשר לפתור לבד:
רחבות מידי - דורכים עליהן.
צרות מידי - מרחיבים עם טסטר או לדרמן.
תקלות בגוף המחסנית מצריכות "דרג ב'".
מחסנית בלאי ברמת מכה בגוף או תקלת שפתיים שלא הצלחת לפתור מוחלפת מיד.

ברגע שיש לך סט של מחסניות מוצלחות ואתה שומר על האפוד שלך (סליחה, ווסט) שלא ייפול ויידפק המחסניות לא יהפכו לבלאי.

ישן 11-02-2010, 08:34
  NimDod NimDod אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.06.05
בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "המחסניות של הגלילון אמינות..."

ציטוט:
תקלות בשפתי החסנית אפשר לפתור לבד:
רחבות מידי - דורכים עליהן.
צרות מידי - מרחיבים עם טסטר או לדרמן.
תקלות בגוף המחסנית מצריכות "דרג ב'".
מחסנית בלאי ברמת מכה בגוף או תקלת שפתיים שלא הצלחת לפתור מוחלפת מיד.

ברגע שיש לך סט של מחסניות מוצלחות ואתה שומר על האפוד שלך (סליחה, ווסט) שלא ייפול ויידפק המחסניות לא יהפכו לבלאי.

זה נכון, כשאתה בסדיר או מביא את המחסניות מהבית.
כשאתה חותם על סט מחסניות באימון לפני הקו במילואים, יש לך מזל אם קיבלת לפחות מחסנית אחת תקינה.
לגבי התקלות בשפתי המחסניות שאפשר לפתור לבד - קח בחשבון שרוב החיילים לא יודעים מהו הרווח האידיאלי, לא מגיעים עם לדרמן או פשוט לא יטרחו לסדר את המחסניות.

אני חושב שאם הייתי מצלם את המטווח בזמן האימון, התמונה היתה ברורה - לגלילון יש המון מעצורים, רובם כנראה נגרמים בגלל בלאי במחסניות, ורוב החיילים לא מספיק מאומנים בתפעול תקלות. זה בהחלט לא הנשק "שלא מפסיק לירות" כמו שמנסים להציג אותו.
ישן 11-02-2010, 10:53
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי NimDod שמתחילה ב "[QUOTE=יוסיפון] תקלות בשפתי..."

חייל שלא מבין שאם יש לו נשק שלא יורה החיים שלו בסכנה נמצא בבעיה קשה!
ממש לא חשוב מה הסיבה שבגללה הנשק לא יורה.
חייל שלא מבין שיש לו אחריות לדאוג לפתור את התקלות בנשק שלו ושהאחריות שלו גדולה לא פחות מזו של המפקדים שלו נמצא בבעיה ענקית!
אם ברגע האמת הנשק לא יירה אותו חייל פשוט יהרג!

כבר ראיתי המון חיילים (גם חיילי מילואים) שאין להם ידע, זמן או יכולת לתפעל תקלות בנשק שלהם או לשפצר רצועה, קסדה ואפוד כמו שצריך.
יחד עם זאת, מעניין לציין שלאותם חיילים, יש המון זמן, ידע ויכולת לתפעל קליטה בטלוויזיה, מיטות פז"ם, כורסאות למועדון, ערב "על האש", לרתך מנגל וכו'...

ישן 10-02-2010, 20:14
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אתה בדעת מיעוט"

לא סבלתי מתקלות מחסנית רבות מספיק כדי שזה יפריע לי. אולי אני בר מזל.
גם בשימוש ב M16 בעשר השנים האחרות לא התרשמתי שהן רעות.
מצד שני, הן לא היו מהמאגר הצה"לי הגדול.
לא אכפת לי שהסתובב עם אפוד גליל מלא, לשמחתי הגוף שלי עוד לא הבין את גילו הביולוגי ומתנהג כמו שנה אחרי השחרור...
ואגב- M16 הוא הכלי היחיד שאני משמן כמו גי'פ. את כל השאר אני מקפיד להפעיל יבשים כמעט לגמרי.

אני אוהב גלילון.
אבל אני אשמח להיגמל ממנו לטובת M16 עם מנגנון בוכנה!
אז אם שרי אריסון ונוחי דנקנר ומשפחת עופר שומעים, אולי תתרמו לצה"ל 200,000 רובים כאלה+חלפים?
אני מבטיח לחזור לבנק הפועלים ולנסוע לחו"ל באוניות צים ולקנות ברשת של דנקנר מה שזה לא יהיה שהוא מוכר ואני יכול להרשות לעצמי.
הולך?

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 09-02-2010, 11:50
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי LoneWolf שמתחילה ב "יש משהו יותר מעניין בתמונה..."

זה מעניין?! לפני עשור הוא עוד היה בסדיר, והמשיך לככב במילואים...

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 11-02-2010, 12:53
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 107 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "ממש לא! אלו מחסניות שיוצרו עם..."

רוב המחסניות שאני ראיתי בשימוש לא היו כאלה אלא מחסניות רגילות (ויש גם פרק שלם בכרך בטיחות א' בנוגע לזה). את המחסניות המיוחדות ראיתי רק אחרי שנת 2000

ישן 11-02-2010, 13:30
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "רוב המחסניות שאני ראיתי..."

אני ראיתי את המיוחדות בספר "אש ברובה סער גליל" שהוציאו ישראל בלשניקוב ואלכס אלירז בשני כרכים כבר בשנת 1972.
יצא לי לראות אותן באפוד שלי גם ב89-90 וגם ב96.

יכול להיות שאתם מתבלבלים עם מחסנית ח"קים שבה חסר כל החלק הקידמי (וחלקן גם צבועות באדום)?

ישן 13-02-2010, 21:16
צלמית המשתמש של a_tell
  משתמש זכר a_tell a_tell אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.06
בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "רוב המחסניות שאני ראיתי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
רוב המחסניות שאני ראיתי בשימוש לא היו כאלה אלא מחסניות רגילות (ויש גם פרק שלם בכרך בטיחות א' בנוגע לזה)

טוב שלא סיפרו לי על זה ב"חומת מגן", אז נשלחתי יחד עם כמה חיילים וכח מג"ב להיכנס לכפר שליד מחסום תרקומיא. מכיוון שאני הייתי היחיד שהיה עם נשק ארוך (גליל) נתנו לי ררנ"ג וכמה תחמישים - אמל"ח שלא ראיתי מעולם לפני זה. אמרו לי לפרק מחסנית אחת מכדורים רגילים, למלא אותה בתחמישים, להרכיב את הררנ"ג ולעלות לרכב עם נשק טעון. מעניין מה היה קורה אם לא היינו מקבלים ביטול משימה.

ובכל זאת עדיין נשפך כאן דם"

ישן 21-07-2011, 08:24
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
מקוצרים לא היו נדירים
בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "תמונות של מקוצרים במלחמת לבנון הראשונה - מתוך בטאון ח"א"

המקוצרים אולי לא היו שכיחים במיוחד, ועדיין הם לא היו ממש נדירים. יחידות מיוחדות הסתובבו איתם, וגם קצינים. למרות שרובי M16 הגיעו כבר בשנת 73, רובם הגדול היה רובים ארוכים ומיעוט קטן של מקוצרים CAR15 מהדגם הראשוני (XM177). המקוצר הסטנדרטי שנכנס לצה"ל היה CAR15 דגם 653, עם קנה ארוך ב-11 ס"מ מזה של XM177. בעבר שמעתי שהמקוצרים נכנסו לשימוש כבר בשנת 79, כנראה ע"י יחידת שלדג.

כלי שכן היה נדיר באותה תקופה הוא המטולון, שיוצר ע"י תע"ש הישראלית למרות שדגם דומה ע"ב XM177 הוכנס לשימוש עוד במלחמת וייטנאם. הכלי הישראלי היה שילוב של דגם 653 עם מטול M203, והיה בשימוש יח' מיוחדות בודדות בלבד.

ישן 27-09-2011, 21:58
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי Lion_of_Zion שמתחילה ב "האם זאת כוונת יעודית לררנ"א\ט"

נראה ככה. הררנ"טים היו מגיעים עם כוונת פלסטיק שמורכבת על הכוונת הקדמית.

ישן 28-09-2011, 15:19
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 129 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "כל ררנ''ט היה מגיע עם כוונת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מרקויס
כל ררנ''ט היה מגיע עם כוונת פלסטיק אדומה, שחורה או כחולה חד פעמית.
אמת
אני מכיר גם כוונות מתוצרת מאוחרת יותר בצבע זית-חול בהיר.
לכוונת היו לשוניות שנועדו להינעץ בחור של מעגל הכוונת של הגליל.
בכוונות המאוחרות יותר הלשוניות כבר ננעצו באחד החורים של מתפסי הM16 ועל הכוונת סומנו שנתות לM16 ולגליל.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מרקויס
ולגבי הידית הסתערות היו לוקחים ידית אחיזה ומשפצרים אותה למתפסים, אז לא היה את הדוד פיקטיני..
לא מדוייק.
אמנם גם אני חיברתי ידית אחיזה למתפס, אך גלילונים רבים הגיעו עם הידית כך "מהמפעל".

ישן 28-09-2011, 15:13
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 125 שנכתבה על ידי v-22 שמתחילה ב "לשימושכם"

מעניין מהיכן הגעת לתמונה הזאת?
מדובר על חיילי פלחה"ן גולני בפתיחת ציר.

התמונה הינה חלק מאתר הגדס"ר החדש.
בימים האחרונים ראיתי ה-מ-ו-ן תמונות של גלילונים עם מטולים ועוד יותר של גלילים וגלילונים עם ררנ"טים.

אגב, הגשש (משופם במרכז) לובש סוודר טלאים, פריט אופנתי ששום גולנצ'יק לא ירשה לעצמו ללבוש.
החייל שמימין לגשש (פנימי יותר) לובש את אותו הסוודר מתחת לחולצה

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 28-09-2011 בשעה 15:22.
ישן 29-09-2011, 00:11

בתגובה להודעה מספר 132 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "מעניין מהיכן הגעת לתמונה..."

ציטוט:
החייל שמימין לגשש (פנימי יותר) לובש את אותו הסוודר מתחת לחולצה

ממש לא מצחיק.
אני קיבלתי שעתיים ביציאה בטירונות בגלל שלבשתי את הסוודר מעל החולצה. ההסבר: "אם הסוודר מעל החולצה לא תוכל להגיע לתחבושת האישית".
עד היום, גם במילואים, אני הולך עם תחבושת אישית בכיס שמאל של החולצה
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 04-06-2017, 20:42

בתגובה להודעה מספר 158 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "גלילון עם כוונת אלביט"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סירפד
לאחרונה מצאתי תמונה של גלילון עם כוונת אלביט, זיווג נדיר שאותו יצא לי אישית לראות בצה"ל רק פעם אחת באמצע שנות ה-90 (די בטוח שזה נשק היה מג"ד שיריון או תותחנים).

למייקי היה כזה בבא"ח גבעתי בקיץ 92
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:17

הדף נוצר ב 0.29 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר