לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-10-2008, 22:49
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
המדינה ואתם

אוקי, זו שאלה שאני מתכנן כבר הרבה זמן לשאול, ומאחר (כמו ששחף הטיבה לנסח) שהפורום קצת הפך לדוסידייט, אני אפתח את העסק לדיון עכשיו:
מדינת ישראל היא אבן יסוד בהשקפה הדתית לאומית. בין אם אלו הממלכתיים הרואים את המדינה כראשית צמיחת גאולתנו ובין אלו שלא ורואים בה רק התקדמות אדירה של עם ישראל.
רובנו חונכנו על ברכי השיטה הראשונה, אולם סדקים החלו להופיע בהשקפה הזו בעקבות פינוי ימית, ומאוחר יותר- בהתנתקות.
באירועי עמונה, לפי רבים בציבור שלנו, בכלל "הלכו כל הברקסים" ולראשונה מזה הרבה זמן הובע באופן גלוי מרי אלים כנגד רשויות המדינה.
שאלתי בנושא: מה היא השקפתכם בעניין? איך אתם רואים את המדינה? האם יש דבר- אירוע או אדם- שיוכל לשנות את דעתכם על המדינה? האם אתם חושבים שהמדינה שלנו היא באמת הבית השלישי שלא יחרב לעולם?

שלי:
אני גם גדלתי על התפיסה הקוקיסטית (אומנם לא מהבית, ממערכות החינוך) הרואה את המדינה בתור ראשית הגאולה, וקשה לי לראות דבר שמשנה את ההשקפה הזו. באופן כללי, מאחר שיחסי להתנתקות היה מורכב, לא חוויתי שבר אידיאולוגי כמו אחרים, וגם אם כן לא הייתי רואה את זה כנסיגה רצינית בתהליך הגאולה- לא אחרי הדברים האחרים שעם ישראל עבר בגלות.
אני מרגיש שבאופן כללי הזרם הדתי לאומי הגיע לפני כמה שנים לרמה שבה הקב"ה ישב לו בכיס, וכל מהלך ההיסטוריה היה ברור וחזוי מראש. ההתנתקות הייתה שעון מעורר (קשה אומנם) לציבור הדתי לאומי, והזכיר שאין אנו שליטים על ההיסטוריה. אני מרגיש שאת השיעור הקשה הזה לוקחים היום לכיוון הקיצוני ההפוך. במקום לומר שאנו שליטי המדינה, העם וההיסטוריה, אני שומע מהציבור שלנו נבואות אפוקליפטיות שונות, החוזות לנו בערך 50 שנות קיום נוספות ולא יותר, והשמדה טוטאלית בין ע"י אחמדניג'אד וחבר מרעיו או מחלוקת פנימית. אני עודני מאמין באמת קיומה של המדינה ובחשיבותה למהלך ההיסטורי האלוהי הכללי (וזו, נראה לי, ההצרה הכי קוקיסטית שתצא ממני אי פעם), ואינני מאמין בנפילתה או בחוסר אלוהיותה, אלא אם יקרה דבר גדול (ונורא) הרבה יותר ממה שקרה עד כה.
בקיצור, אני נשאר עם המדינה.

ואתם?

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום
ישן 18-10-2008, 22:24
  meijin meijin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.02.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "המדינה ואתם"

אומנם אני לא דתי דהיום, אבל השאלה שלך נוגעת ועלתה לי לראש לא פעם ולא פעמיים, בתקופות מסוימות ובדיונים מסוימים.
מדינת ישראל, לדעתי, איננה רק כלי - היא לא רק כדי שיהיה לנו נוח וכיף לקיים מצוות (יותר נוח שלא רודפים אותך, ונוח ללכת עם כיפה ברחוב) אלא היא היא האידיאל כשלעצמו. ולדעתי, היום, (וכאן דווקא יכול להיות שיש קשר למידת הדתיות שלי) היא אומנם לא מושלמת, אבל היא בסדר.
נכון, יכול להיות שראש-ממשלה הוא לא משהו, אבל זאת שאלה פוליטית. לא דתית. ההפרדה היא מאוד ברורה - אתה יכול להיות לא דתי, ולא להסכים עם ראש הממשלה, מצד שני, אם הדעות שלך הן צד פוליטי, אז לא משנה אם אתה דתי או לא.
המדינה היא לא "קודש", אבל היא לא גם רק אמצעי.
המקרה שהבאת, של עמונה למשל, נשבע לך, שאני מבין לגמרי כל ימ"סניק שהיה שם ודפק להם מכות. נשבע לך. אני הרבה פחות מבין את הצד השני. או אירועי המאחז האחרון שניסו לפנות והבלאגן שהיה שם.
אני מקווה שזה לא ידרדר למלחמת אחים, אני מאוד ריאלי וחושב שבאיזהו שלב יקרה פה משהו דרסטי.

אסף.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:30

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר