לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 18-10-2008, 17:39
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב
 
חבר מתאריך: 02.05.02
הודעות: 7,828
Facebook profile Follow me...
‏תחזית צה''ל לחורף הקרוב: חם ברצועת עזה

מאת עמוס הראל

על רקע העימות המסלים בין חמאס לפתח, חוששים בצה"ל מהתלקחות מחודשת של הרצועה בתחילת 2009, שתחייב פעולה ישראלית. לכולם ברור שחמאס קיבל וייצר בחודשים האחרונים עוד אלפי רקטות, חלקן לטווח ארוך יחסית. "אפשר למגן את נחל עוז. אפילו את שדרות", אומר קצין בכיר, "אבל מה עם אשקלון, שלא לדבר על אשדוד וקרית גת"

תגיות: חמאס, קסאם, שדרות, רצועת עזה

ניסיון העבר מחייב מידה של ספקנות: במרבית המקרים שבהם נערכה ישראל לקראת עימות צבאי ידוע מראש, בתאריך ספציפי, התבדו תחזיותיה. יאסר ערפאת לא הכריז על מדינה פלשתינית עצמאית במאי 1999; האינתיפאדה השנייה פרצה רק כעבור שנה וחצי; גם תקיפת הכור הגרעיני בסוריה בספטמבר 2007 לא הביאה בעקבותיה (בינתיים) מלחמה. אבל בשבועות האחרונים מתגבשת במערכת הביטחון ובדרג המדיני ההערכה כי קיימת סבירות גבוהה לעימות מחודש עם חמאס ברצועת עזה בינואר 2009.

ישראל, לפי שעה, היא הפעם רק שחקן משנה בעימות פנים-פלשתיני, אך היא עשויה לחוש בעוצמה את השלכותיו. 9 בינואר 2009 מסתמן כקו שבר אמיתי. המחלוקת בין פתח לחמאס בדבר מידת הלגיטימיות של שלטון יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), מתאריך זה ואילך, עלולה לגלוש לעימות של ממש.

בישראל מניחים שאיומי חמאס, שלפיהם לא ישלים עם המשך כהונת עבאס, אמינים. הארגון האיסלאמי צפוי לחתור תחת שלטון הרשות בגדה המערבית באמצעים שונים. הוא כבר החל במסע שיטתי של דה-לגיטימציה לרשות בעולם הערבי. תרחיש קיצוני, אך בהחלט אפשרי, כולל ניסיונות של חמאס להתנקש בחיי ראשי מנגנוני הביטחון של הרשות ואף בחייו של עבאס עצמו.

לפני כחודש דיווח נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות" על מפגש של ראשי המנגנונים עם בכירי צה"ל בפיקוד המרכז, שבו הביעו הפלשתינאים הבכירים חשש לחייהם. הרמטכ"ל הפלשתינאי, הגנרל דיאב אל-עלי, אמר כמה ימים מאוחר יותר בראיון לאבי יששכרוף ב"הארץ" כי פתח צריך להכין עצמו לכיבוש מחודש של רצועת עזה מידי חמאס. זה היה, קרוב לוודאי, איום סרק. לרשות לא נשאר כוח צבאי משמעותי ברצועה והיא תעדיף להתמקד בהגנה על האינטרסים שלה בגדה. ובכל זאת, האיתות נרשם אצל חמאס: גם לכם יש מה להפסיד.

תירוצים להפרת הרגיעה

אין זה סוד שישראל לא מעוניינת בהסלמה ברצועה. שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי, הובילו את הקו שמנע מלחמה עם חמאס בעזה באביב שעבר. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התיישר עם עמדתם. בראיון הפרידה שלו ב"ידיעות" לפני שבועיים, אף הגן אולמרט בהתלהבות על הגישה, שלפיה אין לישראל מה לחפש בפעילות צבאית בעזה.

מנגד, דווקא התיאום הביטחוני המתהדק בין צה"ל למנגנוני הרשות, מהלך ששני הצדדים אינם עושים מאמץ ממשי להסתירו, עלול לשמש לחמאס תירוץ לערב גם את ישראל בעימות שלו עם פתח. זה אינו השיקול היחיד: הנהגת חמאס בעזה (ובמקרה זה, הדברים אמורים גם בבכירי הזרוע הצבאית) אמנם תומכת לעת עתה בהמשך הרגיעה ("תהדיאה"), אבל היא נאלצת להדוף לחצים מקרב פעילי השטח, הסבורים שמדיניות זו מיצתה את עצמה. הזירה יכולה להתלקח מחדש גם כתוצאה מפיגוע ש"ישתחרר" לו, בלא אור ירוק מובהק מהנהגת חמאס - אם באמצעות התקפה על תיירים ישראלים בסיני (התרעה כזאת התקבלה במודיעין הישראלי לפני כחודשיים) או בחידוש ירי רקטות קסאם.

מכיוון שישראל עמדה על כך שה"תהדיאה" תישען על הבנות בעל-פה בלבד, מותיר ההסכם הבלתי כתוב לצדדים מרחב גדול לפרשנות. מדי פעם עולה מצד חמאס טענה, שישראל דוחה, כאילו הרגיעה חלה לתקופה של חצי שנה בלבד, שתסתיים במחצית דצמבר, אלא אם ישראל תסכים להרחיבה גם לתחומי הגדה המערבית. זו דרישה שישראל צפויה לדחות - ויכולה כשלעצמה להוות תירוץ לפיצוץ מחודש.

בינתיים, צה"ל מגיב על שקט בשקט ופועל בגבול עזה רק לעתים רחוקות. בסוף ספטמבר עצר כוח צה"ל שני אנשי חמאס, שהניחו מטעני חבלה בצד הפלשתיני של הגדר. הארגון, שידע כי פעיליו הפרו את הסכם הרגיעה, הסתפק במחאה קצרצרה באחד מכלי התקשורת הפלשתיניים ומיהר לטשטש את התקרית. אבל ככלל, גם ישראל נזהרת מהפרת ההסכם. המטה הכללי - לבד מדעת המיעוט של אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט המזהיר בפורומים סגורים כי ישראל קונה שקט זמני במחיר עתידי גבוה - שלם בדרך כלל עם הרגיעה. אם יש שם ביקורת, היא נוגעת לחוסר הנכונות של המדינאים לדון בשאלה לאן לוקחים את ה"תהדיאה" מכאן.

לא סופרים את מצרים

בחודשיים האחרונים עוסקת מערכת הביטחון במרץ בהיערכות לתרחישים שונים, לקראת ינואר. גורם בכיר במטכ"ל מסביר שעד תחילת השנה הבאה יושלמו ההכנות לקראת אפשרות של עימות מחודש ברצועה. "כרגע, עזה עומדת בראש סדר העדיפויות. ברור לנו שהסבירות לעימות שם גבוהה. ייתכן שזו סבירות גבוהה יותר מאשר בצפון, שם, למרות רצונו של חיזבאללה לנקום את מות עימאד מורנייה, קיימים עדיין יותר חסמים בפני התנגשות".

החשש מהתלקחות בעזה עומד בבסיס אזהרותיהם של בכירים בצה"ל כי הולך ואוזל הזמן להשגת עסקה לשחרורו של גלעד שליט. אף שהדברים אינם נאמרים בפומבי, במטכ"ל חוששים שחידוש הלחימה בחמאס יסתום את הגולל על הסיכוי לשחרר את החייל החטוף - ואולי אף יגרור ניסיון של חמאס להבריח את שליט מתחומי הרצועה.

ישראל אינה תולה תקוות רבות במאמץ התיווך המצרי בין חמאס לפתח, שהתחדש בקהיר בשבוע שעבר. לא רק משום שסיכויי ההצלחה של השיחות אינם ברורים; גם משום שפיוס פנים-פלשתיני אינו חופף את האינטרס הישראלי. אף שישראל אינה מדרבנת את הרשות באופן בוטה "להיכנס" בחמאס, ברמאללה מבינים כיצד נראים הדברים מירושלים.

זה הרקע לנכונות הישראלית להרחיב את פרישת כוחות הביטחון הפלשתיניים בערי הגדה (השבוע סוכם על כניסת 700 משוטרי הרשות לאזור חברון). הרמטכ"ל אשכנזי הבהיר זאת לפני כחודש במפגש עם מפקדי החטיבות המרחביות של צה"ל בגדה. היכן שהרשות פועלת, אמר למח"טים, אנחנו לא נדרשים לפעול בעצמנו. אלה מונחים שלא נשמעו בגדה זה שבע שנים לפחות.

ההיסוס של שר הביטחון ברק אשר למינוי מתאם פעולות חדש בשטחים אינו נעוץ כנראה רק בתחרות על התפקיד בין שני הקצינים הבכירים בלשכתו, ראש המטה שלו תא"ל מייק הרצוג ומזכירו הצבאי תא"ל איתן דנגוט. נראה שברק לא להוט לשינויים כשהמשרה מאוישת כעת על ידי ממלא מקום מנוסה, ראש האגף המדיני במשרדו (והמתאם לשעבר) האלוף (מיל') עמוס גלעד.

גלעד דווקא נראה כמי שנהנה למדי לחזור לתחום ובאחרונה אף התבטא ש"כידוע אין שום דבר קבוע יותר מהזמני". אין עוררין שגלעד שוחה בחומר הזה. הוא מרבה לבקר בשטח - ובסיור במעברי הרצועה לפני כמה שבועות אף התערב וקיצץ ברשימות המצרכים המועברים לרצועה, בטענה שמדובר במותרות. זה חופש פעולה שהמתאם הקודם, הקבוע, האלוף יוסף משלב, לא הרשה לעצמו.

המשבר נוגס בתקציב

כחלק מהמאמץ לנצל את תקופת הרגיעה בעזה, מציב פיקוד העורף מדי שבוע ביישובי עוטף עזה עשרות "אלמנטים", מרכיבי מיגון - מחדרי ביטחון, דרך מחסות ברחובות ועד מיגון משופר לבתי ספר וגני ילדים. אבל עיקר העבודה מתמקד במרחב שנמצא עד 4.5 קילומטרים מהגדר, ביישובים החשופים לא רק לפגיעת הקסאם אלא גם לפצצות המרגמה המשופרות שקיבל חמאס מאיראן. הבעיה, כמובן, היא שהעבודות נעשות רק בחלק קטן מהמרחב המאוים מהרצועה.

לצה"ל ברור שחמאס קיבל וייצר בחודשים האחרונים עוד אלפי רקטות, חלקן לטווח ארוך יחסית. "אפשר למגן את נחל עוז. אפילו את שדרות", אומר קצין בכיר. "אבל מה עם אשקלון? ובהמשך, מה עם אשדוד וקרית גת? אם חמאס קיבל, כמו שאנחנו חושדים, רקטות לטווח של קרוב ל-30 ק"מ, זה אומר שגם הן בטווח פגיעה. אבל אם נתחיל למגן בניינים רבי קומות באשקלון, לא נצא מזה. מצד שני, אם איום הרקטות לא יוסר, ברור לנו שהאזרחים ידרשו מהמדינה לעשות בדיוק את זה". זו לא רק שאלה עקרונית, אלא גם כלכלית. העלויות של מיגון 120 אלף תושבי אשקלון יהיו כמעט בלתי נסבלות למשק.

ההתבלטות הזאת, שטרם הוכרעה, משתלבת בדאגות התקציביות של מערכת הביטחון. בצה"ל ובמשרד הביטחון עדיין לא עיכלו את משמעויות המשבר הכלכלי העולמי החדש. ברור שמיתון עולמי, שיגלוש לישראל, ישפיע לבסוף גם על תקציב הביטחון. ועם זאת, באותה נשימה קיימות גם דאגות שירדו מסדר היום. רק לפני חודשיים התלוננו בצבא ובמיוחד בחיל האוויר על העלייה העצומה בהוצאות הקיום השוטף לנוכח עליות המחירים, בעיקר בתחום הדלק. עכשיו, כשמחיר חבית נפט ירד משיא של 140 דולר לחבית שפל יחסי של פחות מתשעים דולר, מדובר בפחות כאב ראש אחד להתמודד אתו. מנגד, כשנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, רומז בראיונות שיידרשו שינויים בתקציב המדינה ל-2009, מערכת הביטחון נכנסת לכוננות ספיגה. הביטחון הוא הסעיף התקציבי הגדול ביותר ושינויים משמעותיים פירושם, כנראה, גם קיצוץ בו. הסיבוב הקודם בעניין זה, חרף הרעש התקשורתי שחולל האוצר, הסתיים לפני כחודשיים בלא נזקים ממשיים למערכת הביטחון. במשכורות ובפנסיות איש לא נגע, אף שהאוצר חזר להדליף את תלושי השכר של הקצינים לעיתונות. הפעם, עשויים לוחות הזמנים, הכלכלי והביטחוני, לשוב ולהתנגש: דיון תקציב מחודש, לצד אפשרות של התלקחות צבאית. אפשר כבר להעריך שבמקרה כזה שוב תואשם מערכת הביטחון בניפוח סכנה צבאית לצורך קרבות התקציב.


http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/109264.html
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
"הדואג לימים זורע חיטה, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים."

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #2  
ישן 19-10-2008, 16:46
צלמית המשתמש של חוד החנית
  חוד החנית חוד החנית אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.11.07
הודעות: 40
אותי מדאיגה העובדה שאת הקרב הבא בעזה, והוא יקרה אם
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "‏תחזית צה''ל לחורף הקרוב: חם ברצועת עזה"

נרצה או לא נרצה, יוביל מפקד האוגדה החדש, אייל אייזנברג.
האיש שלא חתר למגע במלחמה האחרונה, לא נכנס פעם אחת ללבנון למרות שהיה לו שם סד"כ של אוגדה, האיש שאיבד את הצפון ועיקב\סיבך את פינוי הפצועים בדבל,שחלקם מתו מאובדן דם, האיש שבשל נפילת מסוק, ביטל קרב שהיה אמור לנקות את מרבית הקטיושות היורות ללא הפרעה לארץ מהגיזרה המרכזית, האיש הזה מתמנה למפקד אוגדת עזה. לא לומדים ולא מפיקים לקחים. פשוט מטייחים וממשיכים הלאה.
ביחידת המילואים שלי באימון האחרון, האוגדונר בא לנאום בתום האימון, הפלס"ר ביקש סליחה ומול העיניים שלו כאיש אחד, עזבו את הרחבה בא הוא נאם. מה כבר יעשו?
זו היתה דרך נאותה להראות לאוגדונר הכושל הזה מה הלוחמים האמיתיים שנלחמו שם חושבים עליו ולא עדת הלקקנים שלו שמחפשים את התפקיד הבא בצבא הסדיר ע"ח הרס היחסים בין לוחמי המילואים לצבא.
_____________________________________
"אנו נמצא דרך, או נפלס דרך"

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #5  
ישן 20-10-2008, 10:41
צלמית המשתמש של חוד החנית
  חוד החנית חוד החנית אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.11.07
הודעות: 40
א, אתה טועה, ביטול הקרב בא ממפקד האוגדה,
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "אייזנברג *בשום אופן* לא היה אחראי לביטול המבצע בגלל נפילת המסוק."

ושנית, הוא, ורק הוא, עיכב את חילוץ הפגועים מדבל. אפילו אנחנו רבנו איתו בקשר כמה פעמים כשהבנו מה הולך איתם. יכלנו לחבור אליהם תוך 20 דקות ולהריץ אותם לארץ. לא היה מוכן לשמוע על זה, אבל לא ארגן מסוקים ולא דאג לחילוץ. כמה אבות לילדים מתו שם מאבדן דם, מיותר לגמרי. תבין, דברים כאלה קורים במלחמות, ואני לא מתרגש מזה. העיניין הוא שבכל הגיזרה באותו זמן, לא היו קרבות. היה מין מצב סטטי של הסתתרות ואי יצירת מגע. לא מצב של כל יחידה נלחמת וכל מכשירי הקשר מלאים בדיווחים. מצב סטרילי כמעט, והאוגדונר, בקרון הממוזג שלו לא מתפקד.
שלא לדבר על ההוראות העיקביות שלו שבפירוש אסרו עלינו ליצור מגע עם חוליות שזיהינו. ראבאק, רק על זה התאמנו משנת 2000, אבל המפקד פחדן. וכשהמפקד פחדן, היחידות משותקות.
וכשהמפקד פחדן, הוא מגיע אפילו פעם אחת לשטח כדי לראות מה איתנו, רק מתבכיין בקשר שאנחנו לא מפעילים את הג'י פי אס. והוא לא יכול לראו אותנו בפלזמה. (כיבינו את המכשירים אחרי שהוא התחיל לטרטר אותנו מעמדה לעמדה כמו במשחק מחשב בחום של 38 מעלות עם 40 קילו על הגב...)
_____________________________________
"אנו נמצא דרך, או נפלס דרך"

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #6  
ישן 20-10-2008, 15:38
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל
 
חבר מתאריך: 16.02.04
הודעות: 5,507
ישבתי בחמ"ל של פיקוד צפון כשהגיעה הפקודה אל הפיקוד.
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי חוד החנית שמתחילה ב "א, אתה טועה, ביטול הקרב בא ממפקד האוגדה,"

הפקודה הגיעה הרבה מעל לאייזנברג, זה גם פורסם בידי גורמים מוסמכים ובמקרה זה גם נכון. מן הסתם אתם קיבלתם אותה מאייזנברג (ככה זה שרשרת פקודות), אבל בעניין הזה לפחות האחריות איננה שלו - הוא קיבל את הפקודה מפצ"ן, וגם פצ"ן לא היה הדרג הפוקד פה.
על הסיפור של דבל אני לא יכול לדבר כי לא הייתי מעורב בכלל במעטפת, אבל באחריות - אייזנברג איננו האחראי לביטול המבצע המוטס, וההחלטה התקבלה לפחות בדרג המטכ"ל (אני לא יודע מה אמר הדרג המדיני לדרג המטכ"ל, אבל מה דרג המטכ"ל אמר לפצ"ן במקרה הזה אני בהחלט יודע).
_____________________________________
"במידה רבה, הודות למאמרי הארץ הוקמה ממשלת הליכוד הלאומי ונתמנה משה דיין כשר הבטחון. הארץ דרש תגובה צבאית על האיום המצרי שבועיים לפני המלחמה, ואף דרש את תפיסת הרמה הסורית ימים אחדים לפני הפעולה".
(הארץ מפרסם את עצמו, 22 ביוני 1967)


המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה שניה, 2012

גלריית התמונות שלי

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:14

הדף נוצר ב 0.15 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2020 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר