לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-10-2008, 10:44
  משתמשת נקבה Marabiosa Marabiosa אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.09.08
רגשות לדת.

שלום,
בת 19, מבית דתי לאומי.

עת למדתי באולפנא, שובצתי בכיתה מאוד מסויימת, שגם בחלוקת המגמות, יצא שנשארה כמעט אותו דבר.
בכיתה הייתה בת מסויימת שהייתה המרכז. כולן היו סביבה ורקדו לצליליי החליל שלה. כל מי שלא עשתה זו, נחשבה שולית ונחותה.
למדתי בכיתה, יחד איתה, 6 שנים.
הבחורה הזו נולדה לבית של חוזרים בתשובה, והציגה עמדות אפיקורסיות לחלוטין. לאט, לאט, החלו בנות נוספות להשמיע דברי כפירה.

אני טיפוס שלא מתערה לחלוטין, ומאוד לא אוהב להטמע ולאבד זהות, ועל כן, ניסיתי שלא לשים לכך לב. אולם, 6 שנים זה המון זמן, והלחץ החברתי הזה שגרם להגברת הכפיה החילונית ודברי הכפירה, החל לחלחל גם אליי.

בכיתה ט' עברתי משבר כלשהו, ומה שחלחל אליי החל לשקוע וליצור אצלי בראש מוסכמות חדשות. אבי, שהרגיש בשינויים שחלים בבתו, הבין שמשהו קרה. הוא אמנם לא ידע לשים את האצבע על מה קרה לי, אבל הבין שבפנים עמוק, משהו התנתק. קרה משהו לכל התפיסה שלי בנוגע לאמונה ואלוקות.
3 השנים שעברתי אח"כ היו מאוד לא נעימות, המשבר השפיע על חיי והפך את סדרי עולמי, דברי הכפירה ששמעתי הסתדרו לי בראש.

אם תחילה התכחשתי והדחקתי את הדברים, פתאום כעסתי על האל ולאטלאט השלמתי על כל מה שנאמר.
כיום, אני מתנהלת כדתיה, אבל מרגישה שמשהו בדת מת בי.

אני יודעת שזו הדרך שאני רוצה לחיות בה, על שורשי הדת, אבל אני לא מצליחה למצוא את האמונה שבי או את הרגש הזה כלפיי הדת. מצד אחד, אין לי בעיה לשמור שבת, אבל גם אין לי בעיה שלא לשמור. כלומר, איבדתי את התחושה, החשיבות והרגש בכלל כלפי הדת.

אני מרגישה די אבודה, כלואה בין הפטיש לסדן. ולא יודעת מה לעשות.
איך מחזירים את הכל למקומו? אני רוצה להיות דתיה מתוך בחירה, אבל בחירה זה לא מספיק, כי בחרתי, פשוט חסרה לי התחושה שתעשה את זה ליותר אמיתי.

אני צריכה את האמונה הזו, ואני לא מצליחה להחזיר אותה.
מה עושים?

תודה מראש.

חזרה לפורום
ישן 23-10-2008, 18:27
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
הבחורה ההיא עשתה לך טובה גדולה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Marabiosa שמתחילה ב "רגשות לדת."

ישנן 3 דרגות בהתפתחות הרוחנית של האדם אותן מונה ריה"ל בספר הכוזרי:

1. עובד עבודה זרה - מה שכולנו היינו כילדים (האמנו כן האמנו - האמנו בעבודה זרה ("האלוקים נמצא בתקרה של הגן" וכו'). בדרגה זו שהיא כאמור הנמוכה ביותר אין לאדם שאלות! הוא מסוגל להאמין בכל שטות שאומרים לו מכיוון שאין לו חשיבה ביקורתית. אמירה אופיינית של עע"ז כזה היא "אני מאמין בכח עליון"
כנראה שזו הדרגה שבה את היית לפני שפגשת את אותה נערה.

2. כופר - זו דרגה כבר יותר גבוהה - כופר הוא כבר אדם עם שאלות באמונה, אך למרבה הצער ללא היכולת להבין את התשובות, מה שגורם לכך שהוא יזרוק את אמונותיו הקודמות. דוגמא לכך - נערים ונערות בגיל ההתבגרות עד גיל 17 או 18. זו הדרגה שאליה העלתה אותך אותה נערה ועליך להודות לה על כך.

3. מאמין - זו הדרגה האחרונה (וגם בתוכה יש אין ספור דרגות) מאמין הוא אדם שיש לו שאלות באמונה. אך בניגוד לכופר הוא כבר מסוגל להבין את התשובות.

נדירים הם האנשים העוברים משלב 1 ישירות לשלב 3.
יותר מצוי הוא שאנשים או שהם:
1. נתקעים בשלב 1 (קוראים להם אנשים "דתיים"/מאמינים בכח עליון וכו' כלומר בעלי אמונה עיוורת).
2. נתקעים בשלב 2. זה מצוי יותר בדור שלנו - אנשים שמקשיבים רק לשאלות אך אינם מסוגלים/רוצים להבין את התשובות או אפילו להקשיב להם משום שהם חושבים שהאנשים המשיבים את התשובות נמצאים בשלב 1 (כלומר עע"ז)

הצעתי לך:
שאלי את כל השאלות שיש לך והשמיעי את כל דברי הכפירה שיש לך (זה כמובן אם את חפצה לקבל תשובות). עשי זאת כאן:
http://www.roshy.org/
או כאן
http://ravsherki.org/
או כאן:
http://www.machonmeir.org.il/main.asp

חזרה לפורום
ישן 01-11-2008, 19:55
  metooshelah metooshelah אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.06.03
אז קדימה
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Marabiosa שמתחילה ב "הדברים שחלחלו הם עמוקים מסתם..."

אני מרגיש עצמי בבעיה דומה. התחלתי לקרוא ספר בשם zero: the biography of a dangerous idea
והיו שם דברים ש"זרקו אותי" לחלוטין. בפרקים האחרונים כתוב על קפיאת היקום והתסברות למפץ גדול שוב (מין מחזוריות כזאת) ושאר דברים שגרמו לי להרגיש כאילו הקרקע נשמטת מתחת לרגלי. כי אם אנו מגיעים לאותו תאריך שהיהדות אומרת שבו משיח יבוא וכו (העניין עם ה-7 אלפים) וכלום לא קורה, מה אז?
מאין לנו שבאמת, יש בורא לעולם ושכל זה איננו סתם תוצאה של כמה חלקיקים עם עבר מפוקפק, שהחליטו לריב אי שם בחלל?!
אני מנסה לענות לעצמי על השאלה, אבל התשובות שאני נותן לא מספקות אותי: אני מנסה דרך כך, שלא הגיוני שפתאום אמצא שעון ברחוב ואניח שהוא נוצר שם מאליו; אני מנסה להוכיח דרך מורכבות הגוף האנושי; אבל כלום לא עוזר לי.
אפילו הרעיון שכל זה קרה במקרה נשמע לי מופרך לחלוטין ועדיין - זה לא עוזר לי.
יש גם איזה קטע שקצת לועג למפץ הגדול (למרות שהנ"ל לאו דווקא סותר את מעשה הבריאה; אבל הוא מובא מתוך "סופו של מיסטר Y כך שאני לא יודע עד כמה הוא תופס; נכון; או רלוונטי): מדובר על קטע שכתב ג'ימס להירי על היווצרות היסודות במפץ, על כך שהמימן היה האשון (דרוש רק פרוטון אחד ואלקטרון אחד) וכל מיני איזוטופים של מימן (מה שזה לא אומר) ולאחר כך נוצר הליום עם מסה ארבע, אך מאחר ואין אטום יציב עם מסה 5 לא ידוע (מובן?) איך נוצר הפחמן מכיוון שהמסה השכיחה שלו היא12 כך ששלושה אטומי הליום היו צריכים להתנגש זה עם זה ולא סביר שדבר כזה יקרה. לכן קוסמולוג בשם פרד הויל מציע תיאוריה מופרכת ובתגובה זוכה לפארודיה שכתב ג'ורג' גאמוב על איך שהאל ברא את העולם ו"מהתרגשות" כביכול שכח את מסה 5 בשביל פחמן, אז הוא בורא את היול ומצווה עליו ליצור כמה יסודות כבדים באיזו דרך שנראה לו שוב, זה קטע מספר קריאה אז אני לא יודע את מידת נכונותו, אבל הקטע עם הפחמן יכול להוות סוג של הוכחה.
חזרה לפורום
ישן 01-11-2008, 20:22

יש לך הנחת יסוד לא נכונה
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי metooshelah שמתחילה ב "אז קדימה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי metooshelah
אני מרגיש עצמי בבעיה דומה. התחלתי לקרוא ספר בשם zero: the biography of a dangerous idea
והיו שם דברים ש"זרקו אותי" לחלוטין. בפרקים האחרונים כתוב על קפיאת היקום והתסברות למפץ גדול שוב (מין מחזוריות כזאת) ושאר דברים שגרמו לי להרגיש כאילו הקרקע נשמטת מתחת לרגלי. כי אם אנו מגיעים לאותו תאריך שהיהדות אומרת שבו משיח יבוא וכו (העניין עם ה-7 אלפים) וכלום לא קורה, מה אז?
מאין לנו שבאמת, יש בורא לעולם ושכל זה איננו סתם תוצאה של כמה חלקיקים עם עבר מפוקפק, שהחליטו לריב אי שם בחלל?!
אני מנסה לענות לעצמי על השאלה, אבל התשובות שאני נותן לא מספקות אותי: אני מנסה דרך כך, שלא הגיוני שפתאום אמצא שעון ברחוב ואניח שהוא נוצר שם מאליו; אני מנסה להוכיח דרך מורכבות הגוף האנושי; אבל כלום לא עוזר לי.
אפילו הרעיון שכל זה קרה במקרה נשמע לי מופרך לחלוטין ועדיין - זה לא עוזר לי.
יש גם איזה קטע שקצת לועג למפץ הגדול (למרות שהנ"ל לאו דווקא סותר את מעשה הבריאה; אבל הוא מובא מתוך "סופו של מיסטר Y כך שאני לא יודע עד כמה הוא תופס; נכון; או רלוונטי): מדובר על קטע שכתב ג'ימס להירי על היווצרות היסודות במפץ, על כך שהמימן היה האשון (דרוש רק פרוטון אחד ואלקטרון אחד) וכל מיני איזוטופים של מימן (מה שזה לא אומר) ולאחר כך נוצר הליום עם מסה ארבע, אך מאחר ואין אטום יציב עם מסה 5 לא ידוע (מובן?) איך נוצר הפחמן מכיוון שהמסה השכיחה שלו היא12 כך ששלושה אטומי הליום היו צריכים להתנגש זה עם זה ולא סביר שדבר כזה יקרה. לכן קוסמולוג בשם פרד הויל מציע תיאוריה מופרכת ובתגובה זוכה לפארודיה שכתב ג'ורג' גאמוב על איך שהאל ברא את העולם ו"מהתרגשות" כביכול שכח את מסה 5 בשביל פחמן, אז הוא בורא את היול ומצווה עליו ליצור כמה יסודות כבדים באיזו דרך שנראה לו שוב, זה קטע מספר קריאה אז אני לא יודע את מידת נכונותו, אבל הקטע עם הפחמן יכול להוות סוג של הוכחה.

והיא שפרשת בראשית אכן מתארת מציאות פיזית או שששת ימי הבריאה הראשונים מתארים זמן.
גם בנושא ה"אלף השביעי" אני חושש שיש לך טעות:
ששת אלפי השנים עליהם מדברת היהדות הם כולם בתוך היום השביעי (כמו גם כל מיליוני השנים עד לאותן ששת אלפי השנים החל מהמפץ הגדול).
למעשה היום השביעי עדיין לא נגמר. הפיזיקה או בלשון חז"ל "עולם כמנהגו נוהג" שייכת ליום השביעי בלבד.

חזרה לפורום
ישן 03-11-2008, 18:07

"ויהי ערב ויהי בוקר..."
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי metooshelah שמתחילה ב "אתה יכול להרחיב ולהסביר? מה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי metooshelah
אתה יכול להרחיב ולהסביר? מה הכוונה שכל אותם שנים נמצאות ביום השביעי?
והרי ה' לא ברא את העולם (והאדם הרי נברא לפני היום השביעי) ומשם הכל המשיך?

מכיר?
ובכן כאשר כתוב "ויהי ערב ויהי בוקר יום X", משמע שהיום הזה הסתיים.
על כל הימים כתוב כך נכון?
תשובה: לא נכון על יום אחד לא כתוב "ויהי ערב ויהי בוקר" על היום השביעי. ולכן אנחנו עדיין נמצאים ביום השביעי!
ביום השביעי שובת הבורא כידוע, כלומר - הוא לא מתערב בעולמו מכיוון שאסור לחלל שבת.
אבל במקרים מסויימים מותר לחלל שבת - במיקרים של פיקוח נפש. יש שם למקרים האלה קוראים להם ניסים.
אפשר להמשיך ולשאול - "ומה עם היום השמיני גם הוא יגיע?"
התשובה היא שבוודאי שכן - ליום השמיני קוראים "העולם הבא". כמו כן יש מקום אחד על פני כדור הארץ בו היום השביעי והיום השמיני נפגשים והוא קודש הקודשים (לכן גם היו קושרים בחבל את הכהן הגדול ביום הכיפורים - כדי להזכיר לו את מטרתו בקודש הקודשים, משום שבקלות הוא היה יכול לשכוח את מטרתו כאשר הוא נמצא ביום השמיני).
לעתיד לבוא תתפשט קדושת בית קודש הקודשים על פני העולם כולו.

בקשר לאדם-
ובכן האדם אכן נברא ביום השישי (כמו שכתוב) אבל איזה אדם?
לא האדם שאנחנו מכירים כי אם אדם מטאפיזי (כמו כל הבריאה המתוארת בששת הימים הראשונים).

חזרה לפורום
ישן 03-11-2008, 22:49
  מוישי הביישן מוישי הביישן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.09.07
תפילה ולימוד

רבותינו ביארו שלהשיג דברים ברוחניות צריך להתפלל ולפרש שיחתו לה' כמו שמספרים לחבר, הרי את מאמינה שיש ה' אם כם תדברי אליו
תספרי לו מה עובר עלייך ושאת לא מרגישה חשק וסיפוק בשבת ובמצוות וכו
קודם זה יקשר אותנו אליו וגם הוא ישמע לתפילתינו ויענה
עוד דבר חשוב שביארו חכמינו ז"ל שאם רוצים להנות ממצוה דוגמא שבת שהזכרת צריך ללמוד על חשיבות השבת מעלתה וסגולותיה יש הרבה ספרים שמדברים
הייתי מציע לך ספר של הרב שמשון פינקוסז"ל אני אישית התחזקתי ממנו מאוד בימים נוראים בשיחות שהובאו בספרים שהוציאו מהקלטות
הוא מדבר בשפה שווה לכולם וברמה גבוהה כמו שאומרים טפח מעל הקרקע את מאוד תהני ממנו
וובדאי צריך טיפול של ייעוץ כמו שכתבו לך למעלה
בהצלחה
חזרה לפורום
ישן 28-11-2008, 02:14
  15helps 15helps אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.11.08

אני קורא את ההודעה שלך, ותיסלחי לי על הגילוי, הלב שלי נשבר.
אני מתכוון ברצינות, הניסיון של להיות החריג במספר מובנים ובינהם בנושא האמונה מוכר לי, ודי מקרוב.
אבל הנושא הוא לא אני, אלא את...
אז נחזור לנושא.
אני לא יודע מהן השאלות שבהן ניתקלת, אבל לפעמים השאלות הן לא באמת מה שחשוב.
הבעיה היא לא בשאלה אלא בתחושה של איבוד האמונה.
אני לא חושב שאדם צריך להגיע לכפירה, וזה נראה לי תמוה ושיקרי להגיד שכולנו היינו עובדי ע"ז, רק בגלל שיכולת ההפשטה שלנו היתה מצומצמת.
בכל מקרה, לגבי השאלות, יש עליהן תשובות.
אבל התשובות אומנם מאד עוזרות, אך לא תמיד פותרות את הבעיה.
אני לא יודע אם אני יכול להגיד לך איך לפתור את הבעיה שלך, מכיוון שאינני יודע לחלוטין את שורש הבעיה.
אני יודע שמה שעזר לי היה מצד אחד לשאול את השאלות, ושאלתי הרבה, עד שהגעתי לתשובות שסיפקו אותי.
(כמובן שהמשכתי לקיים תורה ומצות, הדברים לא סותרים, זה שאני לא מבין למה כל חפץ שאני עוזב נמשך לכדוה"א, לא אומר לי שזה לא נכון).
מצד שני, התפללתי הרבה לה' שיעזור לי, הקפדתי יותר על שמירת העיניים ובמיוחד המחשבה, והכי חשוב, אציתי להאמין.
חשוב לי לציין, לא חזרתי לאמונה רק בגלל הרצון, הייתי חייב מצד עצמי למצוא גם את התשובות, אבל בלי הרצון, פחות סביר שזה יקרה...

אם אלו השאלות שהועלו באשכול, התשובות שיש לי די שונות.
אדם הראשון איננו מטאפיזי! אבל זה סיפור אחר.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:16

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר