לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ‎print ‎"Hello World!"; if‎ ‎not rules.‎know ‎then rules.‎read(); חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > מחשבים > תכנות ובניית אתרים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-11-2004, 13:11
  imc imc אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.11.04
עזרה שלום! עזרה ממומחי PHP MYSQL

היי!
יש לי בעיה קטנה שאני לא מצליח לפטור לבד. אני מעצב גרפי ואין לי ידע ב PHP
לאחרונה רכשתי מערכת ECOMMERCE ש עובדת מעולה אך יש לי בעיה / רצון להוסיף כמה נתונים לקוד. אם יש מישהו שמוכן לעזור לי בתמורה מוכן לעשות לו עיצוב מ א-ת לאתר.!
<< הבעיה באפליקציה יש עמוד ITEM_SHOW.PHP שבו אני מעלה תמונה תוכן מחיר ומחיר משלוח. היתי רוצה להוסיף קוד אשר יאפשר לעלות תמונות נוספות של המוצר ובלחיצה על התמונה הראשית יוצגו תמונות נוספות.
>>ב' בגלל שאת האפליקציה רכשתי מארצות הברית מחיר המשלוח אחיד בארצות הברית ז"א מחיר 1 למוצר היתי רוצה אפשרות שהגולש יוכל לבחור מרשימת המדינות ו 3 סוגי משלוח ( דואר רגיל דואר אוויר ואקספרס)
להלן תצלום מסך של האתר. תודה מראש לכל העוזרים
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.webmaster.org.il/UploadedFiles/ForumFiles/28623.jpg]
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-11-2004, 14:24
  sysadmin sysadmin אינו מחובר  
חסום

חבר מתאריך: 13.03.04
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי imc שמתחילה ב "א' תודה על התגובה. רכשתי..."

החברה הזאת לא משחררת את התוכנה לפי קוד מקור חופשי - כלומר הם לא עומדים בדרישות של MYSQL כדי שתוכל להישתמש בבסיס נתונים באופן חוקי בלי לשלם על רישיון בסך 300 עד 600 דולר ארה"ב.

אם חברת האיחסון שלך היא בעלת רישיון מסחרי של MYSQL אז אתה לא תצטרך לרכוש רישיון באופן פרטי - אבל מרבית חברות האיחסון משתמשים בMYSQL על פי רישיון GPL ולכן הרצת תוכנות ברשיון שהוא לא GPL או אחד מרשיונות הקוד מקור פתוח הוא בגדר הפרת רישיון ושימוש פירטי.

הרעיון הוא שאם יוצרי התוכנה מחליטים להגביל אנשים במה שהם יכולים לעשות עם התוכנה ומעדיפים לשחרר את התוכנה עם רישיון מסחרי אז הם אמורים לשלם על השימוש בשרת בסיס הנתונים - בדיוק כפי שאמורים לשלם על הרישיון כדי להישתמש בשרת MSSQL של מיקרוסופט.

MYSQL משוחרר תחת רישיון כפול - אם התוכנה היא חופשית ולא חשוב אם היא חינמית או לא, אז אפשר להישתמש גם בMYSQL תחת רישיון GPL שהוא גם חינם. אם התוכנה היא לא חופשית - אפילו אם היא חינמית - אז יש צורך ברכישת רישיון. כלומר עבור כל תוכנה שלא בא עם רישיון כגון GNU GPL יש להתייחס לMYSQL גם כמו למוצר מסחרי. ובדיוק כמו שלא ניתן להריץ MSSQL חינם עבור תוכנה כלשהיא - אפילו אם היא חינמית אז לא ניתן להריץ את הMYSQL חינם.

לMYSQL אבל יש אופציה שאין לMSSQL - אם התוכנה מגיע עם רישיון קוד מקור פתוח (ולא רק קוד מקור שניתן לקרוא) אז ניתן להישתמש בו חינם. רישיון לMSSQL צריך לקנות תמיד.

אני רוצה להדגיש שהמחיר של התוכנה כלל לא משנה - התוכנה יכולה להגיע ברישיון קוד מקור חופשי כגון GPL אבל עדיין יכולים למכור אותה. אבל מכוח רישיון GPL אתה - הקונה יכול לעשות איתה מה שאתה רוצה - לדוגמא לשנות קוד מקור ולמכור אותה בעצמך, וכמובן אתה יכול לחלק עותקים מהתוכנה שקנית חינם. זאת בניגוד לתוכנה מיסחרית שאפילו במקרים הנדירים שתקבל קוד מקור עבורה אינך יכול לחלק עותקים ממנה לאף אחד כן חינם וכן בתשלום.

לדוגמא אותו חנות אלקטרונית שקנית - אינך יכול לתת עותק ממנו לאף אחד ואינך יכול לתת למישהו גירסא משופרת שלו - עם השיפורים שהכנסת.
ישן 08-11-2004, 23:05
חסום

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "זה לא מה שאומר הרשיון של MySQL"

שימי אתה טועה. אם תבדוק את האתר שלהם בעניין הרישיון אז תראה שברגע והיישום אינו משוחרר תחת אחד מרישיון קוד מקור חופשי - כגון לדוגמא GNU GPL אז חל אליו רישיון מסחרי של הMYSQL שאומר שכן צריך לקנות רישיון אם המוצר שלך משתמש ב MYSQL אפילו אם אתה לא מספק אותו כחלק של החבילה ומצפה מהלקוח להוריד ולהתקין את המוצר.

מתוך http://www.mysql.com/company/legal/...al-license.html
Typical examples of MySQL distribution include:

• Selling software that includes MySQL to customers who install the software on their own machines.
  • Selling software that requires customers to install MySQL themselves on their own machines.

ובכל מקרה אם אתה משתמש במוצר המסחרי שלך בתוכנה ברשיון GPL אז מדובר בהפרת רישיון הGPL שמחייב שכל התוכנות שמשתמשות בקוד יהיו תחת רישיון GPL גם כן.

ספריות הלקוח של MYSQL המהווים חלק בלתי נפרד מMYSQL משוחררים תחת רישיון GPL ולכן הדרך היחידה להישתמש בהם ובMYSQL בקוד מקור בתוכנה שלא מגיע עם קוד מקור פתוח היא לרכוש רישיון מסחרי. אין שום מניע אבל מלעשות שימוש מיסחרי בMYSQL לדוגמא ממכירת תוכנות ברישיון GPL, דבר שהרישיון הזה מאפשר.

הדברים היו אחרת בגירסות הישנות של MYSQL -גירסאות 3.23 הישנות בהם שוחררו סיפריות הלקוח והתוכנה תחת רישיון MYPL ששונה מרישיון GNU GPL. אבל החל מגירסת 3.23.19 MYSQL משתמש ברישיון GNU GPL עבור תוכות קוד מקור הפתוח.

ישנה פה גישה הוגנת לפיה אם אתה לא רוצה לשחרר קוד מקור לתוכנה שלך אז אין שום סיבה שתקבל משהו בחינם ותשתמש בו לתוכנות המסחריות שלך שמנוגדות לרעיונות של קוד מקור חופשי.

לאלה שעדיין רוצים להישתמש בMYSQL לשימוש של התוכנות שלהם בלי להפר רישיון GPL ישנה אפשרות של רכישת רישיון מסחרי לשימוש בMYSQL.
ישן 09-11-2004, 00:26
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
כל הסיפור נשמע לי מוזר מאוד...
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי sysadmin שמתחילה ב "שימי אתה טועה. אם תבדוק את..."

אם התוכנה שלך לא כוללת שום דבר מ MySQL.com, איך יכול להיות שחברה חושבת שהיא יכולה לגרום לך לרכוש רשיון מסחרי עבור מה שהוא בעצם אי שימוש בתוכנה שלהם? שים לב שהמדובר שם הוא על נושא תוכנה *שאתה* משווק, ולא על תוכנה מסחרית שקנית ממשווק ואתה משתמש בה...

אני לא חושב שיש תוקף חוקי לדרישה הזו ושיש בית משפט בעולם שיפסוק לטובתם. מה, אם אני כותב תוכנה קניינית (ניקח בתור דוגמא את StarOffice של Sun), אני אצטרך לשלם למיקרוסופט עבור רשיון ל Office שלהם רק בגלל שלתוכנה שלי יש את היכולת "המדהימה" לקרוא מסמכים שלהם בנוסף לפורמט שלי?

באמת נשמע מוזר...

הדברים שאמרתי קודם התבססו על שיחה שהייתה בעבר לגולש "השופט" עם החבר'ה ב MySQL (אם אני לא טועה זה
היה בפורום לינוקס וקוד פתוח במערכת הישנה).

אולי אני אפנה אליהם להבהרה.

ישן 09-11-2004, 01:37
חסום

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "כל הסיפור נשמע לי מוזר מאוד..."

אם התוכנה שלך אינה כוללת דבר מMYSQL כולל ספריות הלקוח שלהם אז היא לא יכולה כלל להישתמש בMYSQL - ואז אין על מה לדבר.

במקרה ואתה כולל ספריות הלקוח או משתמש בהם אז אתה כן משתמש בתוכנה שלהם. לדוגמא PHP כולל בתוכו ספריות לקוח של MYSQL. אם הסקריפט שלך כולל קריאה לפונקציות של אותה הספריה או לספריה אחרת שקוראת לאותה ספריה אז הוא כן משתמש בקוד שלהם.

במקרה כזה אם הסקריפט שלך לא משוחרר לפי אחד מרישיונות של קוד מקור חופשי ופתוח אז אתה או הלקוח יצטרכו לקנות רישיון מסחרי.

במקרה של הסקריפט שמדובר כאן - ואני בדקתי אותו לעומק וכבר הספקתי להוסיף את אחד האפשרויות שהוא ביקש יש קריאות לפונקציות של MYSQL כלומר יש שימוש בקוד של MYSQL.
עם זאת הם היחליטו שלא לשחרר את "התוכנה" (שגם דרך אגב נראית כמו משהו שנכתב ע"י משהו שלמד את הPHP רק אתמול) עם רישיון פתוח ובמקום זאת אוסרים על הפצתו החופשית של הסקריפט.

ישנם מיקרים שבהם יכול המתכנת שלא להיות מחוייב ברכישת רישיון ולהעביר את הצורך הזה לידי הלקוח וזאת במקרה שהתוכנה יכולה לעבוד עם כמה בסיסי נתונים והלקוח יכול להחליט על שרת בסיס הנתונים שתואמים את צרכיו וכיסו.

אני גם הייתי מסופק (אבל לא בטוח אם זה מספק את הMYSQL) אם האתר היה מודיע שעל הלקוח לקנות רישיון מסחרי כדי שיוכל להישתמש באותו סקריפט שהם מוכרים. הצהרה כגון שכך וכך דולרים זה כל מה שזה עולה מטעה את הלקוח ולא מודיעה לא שהוא צריך לרכוש רישיון מסחרי בנוסף לאותה תוכנה שקנה, וגורמת לו לחשוב שהוא רשאי להישתמש בMYSQL חינם לפי רישיון קוד פתוח - דבר אשר לא נכון.

אם אתה עדיין לא בטוח במה שאני אומר אתה מוזמן לגלוש לאתר של MYSQL ולקרוא שמה את כל הפרטים בנוגע לרישוי של התוכנה. בלי תוכנת MYSQL הסקריפט לא היה עובד ובלי ספריות הלקוח של MYSQL לא היה כל דרך לסקריפט לגשת לאותו שרת MYSQL. רק בגלל שהספריות הללו נכללות בתוך מוצר קוד פתוח כגון PHP והוא לא מספק את הPHP בעצמו לא נותן רשות להישתמש בספריות הלקוח של MYSQL, בדיוק כמו שהוא לא היה יכול להישתמש בכל ספריה אחרת שהייתה כוללת בתוכה קוד של ספריות לקוח של MYSQL.

אחרת כל אחד היה יכול היה ליצור ספריה כזאת ולהישתמש דרכה בMYSQL לצורך התוכנות המסחריות שלו בלי לשלם על הרישיון המסחרי בטענה טיפשית שהמוצר שלו לא כולל בתוכו שום קוד של MYSQL.

חברת MYSQL דוגלת בשיטה הוגנת של משהו-תמורת-משהו. אם אתה מוכן להיות חלק מהקהילה של קוד מקור חופשי ופתוח אז בבקשה תצטרף לקהילה שלנו ותשתמש במוצרים שלנו באופן חופשי ואפילו חינם. אם אתה בוחר ללכת בדרך של תוכנה מסחרית עם רישיון מסחרי אז שום סיבה שתנצל את הקהילה ואנחנו נעבוד איתך לפי אותם עקרונות שאתה מעדיף לעבוד על פי הם - רישיונות מסחריים בתשלום.

ולסיכום - אין שום דרך שבה התוכנה/מוצר/סקריפט יוכל לגשת לשרת בסיס הנתונים של MYSQL בלי שהוא משתמש בספריות הלקוח של MYSQL. הדרך שהוא עושה זאת היא לא רלוונטית - האם הוא כולל אותם כספריה בקישור סטטי, דינמי או כחלק מספריה אחרת - הוא חייב אותם כדי לגשת לשרת.

רישיון GPL הוא רישיון שמבטיח חופש של התוכנה ומגביל את אלה שמנסים להגביל אותו החופש.
אני אישית לא רואה שום בעיה בדרך שבה GPL מחייב שכל הקוד שמתקשר עם קוד ברישיון GPL יהיה חייב להיות תחת אותו רישיון גם כן. אחרת הדבר היה פרוץ לניצול לרעה כמו שזה קורה עם קוד שנמצא ברכוש ציבורי - מתכנתים לוקחים את הקוד המושקע שהם קיבלו אבל לא משחררים שום דבר בחזרה - לא תיקוני שגיאות שמצאו ולא שיפורים.

אני לא רואה גם בעין טובה את הניסיונות להישתמש במוצרי קוד פתוח כחלק של חבילת קוד מקור סגור. היחס אומר אנחונו לא פריירים כמוכם לשחרר את הקוד שכתבנו שעות ארוכות, אבל זה לא מפריע לנו להישתמש בפרי עבודתכם - פריירים. לרוע המזל של אותם הנצלנים שימוש כזה הוא אסור ובגדר הפרת רישיון וכמובן כן ניתן לתבוע אותם על הפרת הרישיון הזאת.

בהרבה מיקרים אפילו חברות גדולות יחסית משתמשות בקוד מקור פתוח בתוך המוצרים שלהם בלי להודיע על כך לאיש וכמובן בלי להסגיר את השינויים שבוצעו. מספיק לראות את זה בדוגמא של חברות שמשתמשות בGNU/LINUX ובIPTABLES בתוך מוצרי הניתוב וקירות אש שלהם:

http://www.iptables.org/

אתר זה כולל רק כמה דוגמאות של חברות שנתפסו על חם בשימוש בקוד פתוח בניגוד לרישיון.
ישן 09-11-2004, 06:10

הדוגמא של PHP שהבאת זה בדיוק אחד הדברים שעליהם חשבתי
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי sysadmin שמתחילה ב "אם התוכנה שלך אינה כוללת דבר..."

על הרשיון החדש אני יודע, אבל אני גם יודע ש PHP אינו GPL (יש להם רשיון משלהם), והרשיון הזה לא תאם את הרשיון של MySQL, ולכן PHP מגיע היום ללא שורה אחת מ MySQL - אם תתקין סתם PHP - הוא לא יתמוך ב MySQL. נקודה.

אבל אם תתקין ספריית לקוח של MySQL עצמאית, ואז תגיד לסקריפט ההתקנה של PHP שאתה רוצה להשתמש בה, הוא יאנקלד אותה לתוך הבינארי שלו, ואז הפונקציות יהיו זמינות. אם הפירוש המוזר לרשיון שלהם הוא נכון, הרי שמה ש PHP עשו נשמע מיותר; גם הורידו את התמיכה מ MySQL כחלק מהחבילה, וגם עדיין חורגים מתנאי הרשיון? מוזר...

כיום PHP אינו כולל את ספריית הלקוח של MySQL, בניגוד למה שאמרת. הוא כולל קריאה לפונקציות ב API של הלקוח - אבל לאף אחד אין בעלות על שמות לפונקציות. ללא התקנת ה Client מ MySQL, אזי PHP לא תתמוך ב MySQL.

והרעיון שלנו כאן הוא דומה - אם אנחנו רק כוללים אפשרות להשתמש ב Client של MySQL, אך לא משתמשים בו, ולא מפיצים אותו, אזי אנחנו לא משתמשים בשום דבר של MySQL יש זכויות עליו. ולא ניתן לדרוש מאיתנו תשלום על שימוש במשהו שלא נגענו בו. מבין?

ישן 10-11-2004, 00:21
חסום

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "הדוגמא של PHP שהבאת זה בדיוק אחד הדברים שעליהם חשבתי"

קודם כל שימי PHP כן כולל ספריית הלקוח של MYSQL. אם תבדוק את ההפצה של הPHP תראה שזה כלול בספריה EXT/MYSQL. יותר מזה הPHP באמת בא עם רישיון שלו אבל כנראה שלא קראת את מה שכתוב אצלהם באתר. PHP הוא מוצר קוד פתוח וחופשי ולכן מותר לPHP להישתמש בספריית הלקוח של MYSQL. הדבר הזה לא בהכרח נכון לגבי סקריפטים שנכתבים בPHP - אם הסקריפטים מופצים עם אחד מרישיונות הקוד פתוח וחופשי אז אין שום בעיה.

שמות הפונקציות עצמם כמובן שהם לא רכוש של MYSQL. אבל בלי שהPHP יכלול את הספריית הלקוח של MYSQL הפונקציות הללו לא יהיו זמינות בכלל. אני גם לא ממש מבין מאיפה לקחת את הדבר הזה שקבוצת PHP הורידה תמיכה בMYSQL? הם לא רק שלא הורידו אלא מוסיפים תמיכה עבור הגירסא החדשה של הMYSQL.
ישן 10-11-2004, 05:44

בתור אחד שקרא את הדיונים הארוכים בנושא בטרם ההסרה של MySQL, אני חושב שיש לי מושג...
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי sysadmin שמתחילה ב "קודם כל שימי PHP כן כולל..."

ב PHP5 (מתי שהורד הלקוח של MySQL מה Bundle של החבילה), אין לקוח MySQL. אין!

יש קריאות לפונקציות של הלקוח של MySQL, שבלי הלקוח מותקן במע"ה, אם תנסה לקמפל את הסורס, תקבל שגיאה, משום שהלקוח לא כלול בחבילה. !!!!

אתה מבין מה ההבדל בין לקוח שמספק לך API לגישה לשרת (מה שהיה כלול ב PHP, ומצריך רשיון), לבין קריאה לפונקציות ש API סיפק על מנת לבצע קישור לשרת (קוד שהחבר'ה של PHP פיתחו, ושום חברה אחרת לא יכולה לדרוש עליו אגורה)????

ישן 10-11-2004, 17:41
חסום

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "בתור אחד שקרא את הדיונים הארוכים בנושא בטרם ההסרה של MySQL, אני חושב שיש לי מושג..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שימי
אתה מבין מה ההבדל בין לקוח שמספק לך API לגישה לשרת (מה שהיה כלול ב PHP, ומצריך רשיון), לבין קריאה לפונקציות ש API סיפק על מנת לבצע קישור לשרת (קוד שהחבר'ה של PHP פיתחו, ושום חברה אחרת לא יכולה לדרוש עליו אגורה)????

קודם כל הם פיתחו את זה במשותף. פעם נוספת אני חוזר - PHP הוא מוצר שמשוחרר תחת רישיון קוד מקור פתוח מאושר ע"י MYSQL ולכן אין שום מניעה מקישור של PHP לMYSQL. העניין הוא רק בתוכנה שמשתמשת בPHP - כגון סקריפטים הכתובים בשפת PHP. פעם נוספת אני חוזר גם על זה - כדי להישתמש בMYSQL הם חייבים להיות משוחררים תחת אחת מרישיונות הקוד הפתוח כדי להישתמש בMYSQL תחת רישיון הGPL.

אני בעצמי גם יכול ליצור ספריית מעטפת לספריית הלקוח של MYSQL שלא יכלול שורת קוד אחת מMYSQL - אבל עדיין הספריה תהיה מקושרת לספריית הלקוח של MYSQL בדיוק כמו ספריית התמיכה של הPHP. את הספריה עצמה אני משחרר תחת רישיון קוד מקור פתוח המקובל על MYSQL.

השאלה: האם מישהו כולל עצמי מפר רישיון אם הוא משתמש בספריה שלי בתוכנות מסחריות?
התשובה: כן, בגלל שהוא מקשר את התוכנה שלו עם הספריה תחת רישיון קוד מקור פתוח בלי למלאות את כל דרישות של הרישיון והוא: שחרור קוד מקור של התוכנה שלו תחת אחד מרישיונות החופשיים.

מתוך http://www.mysql.com/company/legal/...ce-license.html

Optional GPL License Exception for PHP. As a special exception, MySQL AB gives permission to distribute derivative works that are formed with GPL-licensed MySQL software and with software licensed under version 3.0 of the PHP license. You must obey the GNU General Public License in all respects for all of the code used other than code licensed under version 3.0 of the PHP license.

כלומר כל חלק שלא נושא רישיון הקוד החופשי של PHP חייב להיות תחת רישיון GPL כדי להישתמש בMYSQL תחת רישיון GPL.
ישן 10-11-2004, 00:59
חסום

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "הדוגמא של PHP שהבאת זה בדיוק אחד הדברים שעליהם חשבתי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שימי
והרעיון שלנו כאן הוא דומה - אם אנחנו רק כוללים אפשרות להשתמש ב Client של MySQL, אך לא משתמשים בו, ולא מפיצים אותו, אזי אנחנו לא משתמשים בשום דבר של MySQL יש זכויות עליו. ולא ניתן לדרוש מאיתנו תשלום על שימוש במשהו שלא נגענו בו. מבין?

בעניין הזה - אם אתה קורא לפונקציות של MYSQL אז אתה לא "רק מוסיף אפשרות להישתמש ב MYSQL" - כי בלי תמיכה בMYSQL הסקריפט שלך לא יפעל. אז אתה כן מצפה שהלקוח יתקין את הMYSQL בעצמו, לרבות הפעלת תמיכה של הPHP בMYSQL.

בכלל הנקודה הזאת שאם אני בסקריפט שלי לא הכללתי קוד מקור של ספריית הלקוח של MYSQL (בוודאי הוא הרי כתוב בשפת C בכלל) אז אני לא צריך רישיון מסחרי בשביל תוכנה מסחרית נראית לי פשוט איך להגיד... נאיבית. אז במקרה כזה מתכנת בVISUAL BASIC יכול גם להכניס קריאות לספריית הלקוח של MYSQL - הרי על שמות הפונקציות אין זכויות יוצרים - ולהגיד שהוא לא צריך רישיון מסחרי ל MYSQL עבור תוכנה מסחרית שהוא כותב.

הטיעון הזה לא מחזיק מים. אתה מצפה שהתוכנה המסחרית שלך תעבוד עם MYSQL - אתה צריך רישיון. לא משנה מי מספק את הספריית הלקוח וMYSQL עצמו ללקוח הסופי - אתה בעצמך או שאתה מצפה שהוא יוריד ויתקין כל התמיכה הנדרשת בעצמו או ע"י גוף שלישי. התוכנה שלך חייבת את הMYSQL כדי שהיא תעבוד ואם היא עושה זאת אתה יחייב רישיון.

בוא נביא דוגמא מ"עולם המקביל" - עולם של חברות שמשחררות תוכנות רק תחת רישיונות מסחרים.
חברה (לדוגמא מייקרוסופט) מסויימת משחררת בסיס נתונים שמותר להישתמש בו רק לשימוש אישי ואם אתה מפתח תוכנה שמשתמשת בו אז אתה חייב לקנות רישיון ממייקרוסופט עבור השימוש בבסיס הנתונים. הבסיס הנתונים עצמו זמין באופן חופשי מאתר של החברה.

במקרה כזה מישהו גם יכול ליצור תוכנה שמשתמשת בבסיס הנתונים הזה ולהגיד ללקוחות פשוט ללכת לאתר החברה ולהוריד את בסיס הנתונים משם בחינם, ובמשפט לטעון שהוא לא חייב רישיון בגלל שהוא לא כלל שום קוד - אפילו שורה אחת - מאותו בסיס הנתונים והתוכנה שלו פשוט קוראת לפונקציות בעל אותם השמות ובעלי אותם פרמטרים ולספריה הדינמית בעלת אותו שם כמו ספריית הלקוח של בסיס הנתונים של מייקרוסופט. זה פשוט נשמע מגוחך. והמקרה הזה בדיוק אותו הדבר.
ישן 10-11-2004, 05:53

ובשני המקרים אתה תהיה טועה...
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי sysadmin שמתחילה ב "[QUOTE=שימי] והרעיון שלנו..."

אם אני כתבתי תוכנה על סמך Specification שקראתי באתר של מיקרוסופט על ה API שלהם לגישה ל MS-SQL נניח, אני לא השתמשתי בשום תוכנה של מיקרוסופט. אני אפילו לא הורדתי אותה מהאינטרנט, ולא ראיתי אותה מימי. אי אפשר לדרוש ממני כסף על זה. כלומר, אפשר. מיקרוסופט עושה הרבה דברים בגדר הבלתי יאמן, אבל לדרוש, וגם לקבל, זה כבר משהו אחר לגמרי. משרד המשפטים דרש שיעיפו את אקספלורר מהמע"ה. אז דרש. יש הבדל בין מה שאתה רוצה (להרוויח כסף, או לקבל יתרון כלשהוא) לבין מה שאתה מקבל בפועל.

אינני מבין מה הקשר כאן לנאיביות. החבר'ה של PHP לא השתמשו ב MySQL כלל במהלך הפיתוח של PHP. תקמפל PHP בלי לקוח MySQL -אין שום בעייה. התוכנה תעבוד מצויין. אתה אפילו יכול לעבוד עם מסדי נתונים - כמו Oracle או דרך ODBC. הכל יעבוד מצויין.

בגלל שהתוכנה שלך יודעת לדבר עם תוכנה אחרת, אך לא כוללת שום חלק ממנה, אתה אמור לשלם?

מילא אם היית טוען שהלקוח, בתור אחד שכן התקין את התוכנה צריך לשלם - את זה הייתי מוכן לקבל; אבל על עצם זה שהתוכנה שלך תומכת (בלי לכלול אפילו בייט אחד) במוצר אחר, זה אומר שאתה, המפתח, שלא נגעת ובכלל אין לך את המוצר על המחשב, צריך לשלם?

לא נשמע לך קצת (מאוד) לא הגיוני?

ישן 10-11-2004, 17:12
חסום

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "ובשני המקרים אתה תהיה טועה..."

נשמע לי דווקא מאוד היגיוני. אם תשתמש בתוכנה שלך במסד נתונים שעל השימוש המסחרי בו בתוכנות שלך צריך לשלם אז אין מה לעשות - צריך לשלם.

לצערי הרבה מאוד אנשים, במיוחד בארץ, רוצים לקבל דברים בחינם ובלי לתת שום דבר מעצמם. זה בדיוק מה שקורה כאן - אתה רוצה להישתמש במסד נתונים תחת רישיון קוד פתוח אבל את התוכנה שלך אתה לא מוכן לשחרר תחת אותו רישיון.

כאשר מדובר במוצרים של חברות כמו מייקרוסופט אין לך בכלל בחירה - אם תשחרר את הקוד או לא צריכים לקנות רישיון מסחרי ובמקרים רבים זה רישיונות לפי מספר חיבורים/לקוחות ולא רישיון אחד לשרת. במוצרים של קוד מקור פתוח יש לך אפשרות להישתמש במוצר חינם - אבל אתה חייב לעשות אותו דבר עם תוכנה שלך ולשחרר אותה לפי אותו רישיון.

אפשר להתווכח עוד שבוע על הנושא הזה אבל המציאות היא שאם אתה משתמש במוצר הקוד הסגור שלך בקוד הפתוח אז אתה מקשר ביניהם ואתה מפר את הרישיון. זה בדיוק אותו דבר אם אתה משתמש בתוכנה שלך ולא חשוב אם היא קוד מקור פתוח או לא במוצר מסחרי שהשימוש המסחרי בו מחייב רישיון.

רישיון GPL נועד להגן על מוצר הקוד הפתוח בדיוק בפני הניצול מהסוג הזה - כאשר מתכנת מקשר בין המוצר הקוד הסגור שלו למוצר הקוד הפתוח. הקישור עצמו יכול להתבצע בכל צורה שהיא שמערכת ההפעלה מאפשרת - קישור סטטי של הספריות, קישור דינמי וכו' זה עדיין יהיה קישור ואם המוצר שלך אינו משוחרר גם הוא לפי רישיון GPL אז ישנו כאן הפרת רישיון.
ישן 12-11-2004, 21:09
חסום

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "אבל זה לא מה שהם אומרים..."

אם אתה כותב את התוכנה שיכולה להישתמש בכמה בסיסי נתונים והלקוח יכול לבחור בעצמו והתוכנה היא לא ברישיון קוד מקור פתוח אתה חייב לוודא שהלקוח שלך מודע שהשימוש בבסיס נתונים MYSQL יהיה כרוך ברכישת רישיון מסחרי בגלל שהוא לא זכאי להישתמש בMYSQL תחת רישיון קוד מקור הפתוח עם תוכנה/מוצר וכו' שאינם משוחררים תחת רישיון קוד מקור חופשי שמקובל על MYSQL.

אם אתה לא מודיע את זה ללקוח או/ו מרמז שהוא יכול להוריד את בסיס הנתונים חינם מאתר של MYSQL אז אתה מעשית מרמה אותו שכן הוא חייב ברישיון מסחרי שעולה כסף וזה פותח חלון לתביעה כן מצד החברה כלפי הלקוח שלא עומד בתנאי הרישיון, כן מצד החברה כלפיך מאחר ואתה משלה לקוחות וגורם להם להאמין שהם לא חייבים ברישיון מסחרי, ובכך גורם נזק כספי לחברה (הדבר הזה מקביל להפצת תוכנה פירטית) וכן מצד הלקוח כלפיך מאחר ואתה משלה אותו לגבי המצב האמיתי של הדברים.

הבית משפט ימצא אותך אשם מאחר ואתה הנהנה מהמרת הלקוחות על חשבון חברת MYSQL שכן אם הייתה מודיע ללקוח את פני הדברים יכול להיות והיו בוחרים שלא לקנות ממך את התוכנה. במקרה ותכנות נעשה לפי חוזה ומדובר בפרויקט עליו קיבלת כסף אז מעשית שמתה בכיס שלך את עלות הרישיון המסחרי של הבסיס הנתונים.
ישן 13-11-2004, 17:10

את הלקוח MySQL לא יוכלו לתבוע כיוון שהם מאפשרים לו
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי sysadmin שמתחילה ב "אם אתה כותב את התוכנה שיכולה..."

בשימוש פרטי, ללא הפצת מוצר שעובד עם ה DB שלהם, להשתמש כמה שהוא רוצה. ביום שיאסרו את זה - MySQL תעלם מהעולם. למה? כי יש את PostgreSQL, שאמנם טיפה יותר איטי, אבל יש בו יותר פיצ'רים, ויש גם את SQLite שהוא בכלל Public Domain. הם לא רוצים את זה.

אותך ככותב תוכנה הם יכולים לתבוע (על פי תנאי הרשיון שלהם, כלומר...) על זה שלא שילמת להם כסף על מוצר שלהם שבכלל לא השתמשת בו.

בקיצור - ה License הוא מה שנקרא "Flawed". מי שמשלם להם הוא באמת פראייר...MySQL הוא DB חזק מבחינת אמינות, אבל לא ממש ראוי שישלמו עבורו, כיוון שחסרות בו מספר פונקציות מפתח, ביחוד בתחום ה Scalability. אני מדבר למשל על Multi-Master Clustering - שאמנם קיים - אבל לא מסוגל לעבוד כראוי עם Auto Increments, מה שלמשל מונע ממך להשתמש בפתרון הזה במערכות פורומים, לדוגמא.

אני לא רואה בית משפט שיפסוק לטובתם במקרה הזה, מצטער.

ישן 15-11-2004, 22:35
חסום

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "את הלקוח MySQL לא יוכלו לתבוע כיוון שהם מאפשרים לו"

שימוש בשביל אתר מסחרי הוא לא בדיוק שימוש פרטי. בכל מקרה הם לא נעלמו ולא יעלמו כל כך בקרוב והשימוש הזה הוא בניגוד לרישיון - שכן אפילו בתור משתמש פרטי אתה משתמש תחת רישיון GPL.

נכון להיום MYSQL הוא בסיס הנתונים הנפוץ ביותר עם מעל 4 מיליון התקנות בכל העולם ולקוחות כגון NASA ו GOOGLE כך שבמקומך לא הייתי דואג להם גם בגלל הסיבה הזאת. POSTGRESQL הוא לא מתחרה לMYSQL כן מבחינת המהירות וכן מבחינת הפשטות ניהול התקנה. בגלל זה גם לא תראה הרבה תוכנות שמשתמשות בו למרות שהו משוחרר תחת רישיון BSD שנותן אפשרות גם לתוכנות מסחריות להישתמש בו חינם.

לגבי הCLUSTERING - הוא התווסף רק בגירסת 4.1 שיצא לא מזמן ואין לי ניסיון איתו כך שאני לא אגיב על זה מעבר לשאלה: איזה בסיס נתונים חופשי אחר בכלל תומך בCLUSTERING? לדעתי POSTGRESQL לא יודע עם מה אוכלים את זה בכלל. MAXDB אולי כן אבל רגע... הוא גם שייך לMYSQL ומשוחרר תחת אותו רישיון קוד מקור חופשי GPL - והשימוש המסחרי בו יקר הרבה יותר.

זה מצחיק שהזכרת את הSQLITE כי מדובר בבסיס EMBEDDED בכלל. זה נכון שהוא חופשי לגמרי - אבל אני לא רואה בזה יתרון משמעותי כי אז הפיתוח העתידי שלו לא מובטח בגלל שהמתכנתים לא חייבים לתת לאף אחד את השינויים אפילו אם הם מפיצים את הקוד. מדובר בכלל בקטגוריה שונה לגמרי של בסיסי נתונים שאי אפשר להשוות בכלל לשרתי בסיסי נתונים העובדים לפי שיטת שרת/לקוח.

העניין של חוסר הרשאות הוא פחות רלוונטי אבל העניין שכל בסיס הנתונים הוא קובץ אחד למעשה ולכן הנעילה ברמת הטבלה שלא לדבר ברמת השורה אינה אפשרית הרבה יותר רלוונטית אם כבר הזכרת פורומים. היוצרים עצמם של SQLITE אומרים שהוא מתאים יותר ליישומים שמרבית הזמן רק קוראים את הנתונים ולא כותבים.

אולם יש תחומים אליו הוא יתאים יהיה חזק בהם - למטלות להם לא נדרש הכוח של MYSQL ויישומים לקריאה בלבד בהם הוא יכול להוות פיתרון טוב יותר מאחר והוא יהיה חסכוני יותר במשאבים, אבל זה לא תחליף לMYSQL. זה כמו להשוות את ACCESS לMSSQL.
ישן 16-11-2004, 17:07

שוב אנחנו נכנסים לעניין השימוש המסחרי...
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי sysadmin שמתחילה ב "שימוש בשביל אתר מסחרי הוא לא..."

אם חברה מורידה את MySQL ומשתמשת בו באופן פנימי ( = לא נותנת שירותים לאחרים באמצעותו) - היא צריכה לשלם כסף על רשיון מסחרי?

מי צריך לשלם כסף על רשיון מסחרי?

אני מריץ אתר, ובונה מערכת פרסומות באמצעות MySQL (למרות שמנסיון SQLite עדיף בהרבה לסוג כזה של אפליקציה) - האם אני צריך לשלם ל MySQL על עצם זה שאני מרוויח כסף באמצעות המוצר שלהם (ולא על ידי שיווק שלו!!! אלא על ידי שימוש בו) ?

אנחנו מדברים על GPL, כן? למיטב זכרוני GPL אומר "תשתמש כרצונך, ואפילו תשנה כרצונך, כל עוד, שאם אתה מעביר את התוכנה המקורית הלאה עם שינוייך - קוד המקור חייב להיות מצורף" - לא ככה?

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:22

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר