לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-01-2009, 12:42
צלמית המשתמש של minimax
  משתמשת נקבה minimax minimax אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
שלח הודעה דרך MSN אל minimax Facebook profile
הרב מרדכי אליהו: שלחתי את רחל אימנו להציל את החיילים בעזה

הרב אליהו: שלחתי את רחל להציל חיילים בעזה

בימי מבצע "עופרת יצוקה" נפוצה שמועה על אישה שהציגה עצמה כרחל אמנו וסייעה לחיילים בקרב. הרב המקובל מרדכי אליהו נשאל האם להאמין לכך והשיב: זה נכון. אני שלחתי אותה. גם הרב אבינר התייחס לנושא: "פתי מאמין לכל דבר"

קובי נחשוני פורסם: 20.01.09, 12:51

יומיים חלפו מאז נכנסה לתוקף הפסקת האש בעזה, ואחת האגדות הנפוצות של ימי הלחימה מקבלת גושפנקא רבנית. בימים האחרונים נפוצה שמועה עיקשת על אישה שהציגה את עצמה כרחל אמנו והזהירה את כוחות צה"ל מפני מטענים, מבנים ממולכדים ומארבי מחבלים בשטחי הרצועה. הרב מרדכי אליהו, הנחשב כיום לאחד מגדולי המקובלים, התפלל באחרונה כמה פעמים על קבר רחל לשלום הלוחמים. השבוע הוא נשאל כיצד להתייחס לשמועה, והשיב: "הסיפור נכון. אני שלחתי אותה".

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3659188,00.html

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-01-2009, 07:45
  מדינאי מדינאי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.04
סיפור פלא שאני בעצמי חוויתי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי minimax שמתחילה ב "הרב מרדכי אליהו: שלחתי את רחל אימנו להציל את החיילים בעזה"

את הסיפור עם רחל אמנו, אין לי עדות ממקור ראשון האם זה קרה בדיוק ככה, או שרחל אמנו התפללה על החיילים במרומי השמים, אבל הסיפור הבא אני עצמי חוויתי:

זה היה לפני כ16 שנה. הייתי גר אז בארה"ב בברוקלין, איפה שנמצא הבית הכנסת של הרבי זצ"ל רבם של חסידי חב"ד. זה היה בשנה-שנתיים האחרונים של הרבי בעולם הזה, בזמן שהוא היה מאוד חולה ומשותק ולא הופיע בפומבי לשאת דרשות.

היה שם בחור יהודי שמוצאו מרוסיה, שהכרתי אותו קצת באופן אקראי. ערב אחד הוא אומר לי שמחר מוקדם בבוקר לפני התפילה הוא רוצה שאני ילמד איתו תורה בבית הכנסת עבור עולי רוסיה ברחוב פרזידנט. למרות שבבוקר הייתי מאוד ממהר לעבודה ובוקשי הסתדרתי עם הזמן, בכל זאת הסכמתי.

בלילה ההוא אני חולם חלום. הרבי יושב בהתוועדות (דרשה מיוחדת לחסידים) ודורש, ומרחוק עומד יהודי מכובד וזועק בקולי קולות "רבי, הם הכו אותי, הם הכו אותי..". הרבי קימט את פניו, המשיך לדבר והניף את ידו כלפי מטה בתנועה מהירה שמשמעה כמו ביטול, שיפסיק מייד, שלא יבלבל. באותו רגע בחלומי אני עוד חשבתי למה הרבי ככה מבטל את זה, זה נשמע מאוד אמיתי, מעומק הלב. ואז התעוררתי והבנתי שכל זה היה חלום.

ראיתי שהשעה מאוחרת ואני צריך כבר למהר ללכת ללמוד עם אותו בחור הרוסי. בכל הדרך הייתי בצער על פשר החלום המוזר שראיתי. ובמיוחד צערה אותי העובדה איך זה שבתוך החלום הרהרתי אחרי מעשהו של הרבי והעברתי ביקורת. החלטתי בלב כבד שאני צריך לא לשים לב לכל החלום הזה, בגלל שחכמינו ז"ל אמרו "חלומות שוא ידברו".

הגעתי לבית הכנסת המיועד והתחלתי ללמוד עם הבחור עד שהגיע שעת התפילה. ראיתי שהבחור הזה אינו יודע אפילו את האל"ף בי"ת. התחלתי ללמוד איתו את האל"ף בית העברי. כשגמרתי את הלימוד, ניגש אלי הגבאי של הבית הכנסת ההוא, לקח אותי הצידה ואמר לי שברצונו להגיד לי משהו. הוא התחיל ככה: "אני רואה שאתה מתחבר עם הבחור הזה, ברצוני להזהיר אותך ממנו, הוא איש בעייתי. מי שמתעסק איתו נכנס לבעיות. גם אני היו לי ממנו המון בעיות... אני מציע לך לטובתך שלא תתעסק איתו כלל וכלל, גם אל תלמד איתו, כל עסק איתו זה רק בעיות ".

אני מהרהר לעצמי, ייתכן שלאיש הזה היו לו בעיות איתו, אבל אז מה, בגלל זה אי אפשר כבר ללמוד תורה עם הבחור הזה. אפשר קצת להזהר. הגבאי של הבית כנסת כשראה שאני עדיין מתלבט המשיך: "שתדע לך, הוא אלים, הוא גם הכה אותי..."

באותו רגע הבנתי מייד את פשר החלום: היות ורצו להרחיק את הבחור הזה בשתי ידיים, עד כדי כך שאף אחד לא ילמד איתו, הצער מזה היה כל כך גדול, עד שהיה צורך שהרבי יישלח להופיע בחלום, הכול בכדי שלא ירחיקו את היהודי הזה מעם ישראל. ככה הבנתי. וזה פשר החלום: גם אם מישהו מכובד זועק מכל הלב שהכו אותו, הכול בטל ומבוטל, חייבים להמשיך לקרב את הבחור לתורה וליהדות.

למרות זה, בגלל שהייתי אז צעיר, והגבאי של הבית הכנסת היה מבוגר, חששתי לדבריו, ותקופה מסויימת הייתי אומר לעצמי "חלומות שוא ידבר", ואני צריך לסמוך על דבריו של האיש במקום מה שהבנתי מהחלום. אבל אחרי זה הגעתי לידי מסקה שבכדי לעשות טובה ליהודי, ללמוד איתו תורה, כדאי וצריך גם לקחת סיכונים מסויימים, ככה שזה לא שאני סומך על החלום, אלא שזה ההגיון הנכון.

המשכתי ללמוד עם הבחור ההוא, וכמובן שלא ספרתי לו את דבר החלום ולא מה שניסו להרחיק אותו, בכדי שלא יהיה לשון הרע. אבל מאוד חבל לי שהבחור הזה אינו מודע עד כמה הקדוש ברוך אוהב אותו ושלח את הרבי בחלום מוזר, הכול בכדי שלא להרחיק אותו מיהדות.

יֵבֹשׁוּ וְיִסֹּגוּ אָחוֹר כֹּל שֹׂנְאֵי צִיּוֹן (תהילים קכט, ח)

נערך לאחרונה ע"י מדינאי בתאריך 21-01-2009 בשעה 08:01.
ישן 23-01-2009, 11:47
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
אתה עושה לעצמך לחיים קלים... :)
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "למה שיהיה לי אכפת מה מחכה בגן..."

[1] עדיין לא שמענו מובאה מפי חילים או מפי הרב אודות וכו' ומאחר ומדובר בחוויות סוביקטיביות אישיות בזמן מצוקה [של שני הצדדים] אין משמעות לדיון אודותם אלא לזה של האדם בינו לבין עצמו.

באשר לכוחות שאינם במודעותו או תפיסתו של האדם [בין אם מקורם חיצוני ובין אם בנפשו] אני מניח כי גם לך ברור כי לא ניתן לבטלם במחי יד. גם לא בעזרת זיגוטות או פולינומים. לא מן הנמנע כי המחשבה על מקורם של כוחות אלו והחיפוש הבלתי נלאה אחריהם הוא שהביא את האדם לידע [הדל] שיש לו על סביבתו.

[2] אתה מנצל את זה שיוסיפון עסוק בהכנות לשב"ק, אופה חלות ודג דגים ואתה מלעיז על חובשי הכיפות - זכור כי לשכל שבת יש מוצ"ש

[3] כל התאוריה התאולוגית שבנית תלויה על זרביבו של קומקום. לא רק שאינך יכול ללכת לג'יהנום אם הוא אינו קיים [בודאי שלא ביהדות] אלא שכשריונר לשעבר אינך יכול להכנס גם לזה שכן קיים אצל הקתולים [סנטה פאטון נגד לוציפר, בד"צ 1945/3664 כ"ב 13] שכן לא נענשים פעמיים על אותן עבירות.

ישן 25-01-2009, 07:54
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "עזוב כרגע שמות."

במה סיפור הבריאה התנכ"י טוב יותר מזה היפני או מזה הויקינגי (משהו עם העולם שנברא מנבלתו של ענק מת)?

ואם הבורא ברא הכל, מי ברא את הבורא?

הסיפור הויקינגי באמת צולע ועובדה שהיום אף אחד לא סוגד לאלים הנורדיים מלבד כמה להקות גרועות והיפים, אבל במבחן התוצאה, מעניין להשוות מה האלים של עמים אחרים נתנו להם ומה אלוהיך נתן לכאורה לעם ישראל. בינינו, אם הייתי מאמין בקיומם של אלים ואלוהימים, הייתי מרגיש שעבדו עלי ומכרו לי אל סוג ב'.

ההיסטוריה של עם ישראל נראית ככה: או שעמים אחרים שעובדים לאלים אחרים מתעללים בעם ישראל והקב"ה דופק נפקדות או מספר תירוצים למה הוא לא יכול לעשות כלום, או שהקב"ה מסניף קצת יותר מידי עננים או משהו, מתעצבן, ומחליט להתעלל אישית בעם ישראל תוך שהוא מספק הסברים מצוצים מאצבע-אלוהים למה הוא עושה את זה. בסוף קמים כמה יהודים-אתאיסטים, זורקים אותו מהחלון ומחזירים את העם היהודי להיסטוריה. ומאז ועד היום מנסה הקב"ה להכנס מהארובה כמו איזה סנטה-קלאוס שמן וחרמן ולזיין שוב את עמו הנבחר.

ישן 25-01-2009, 09:17
  maguse maguse אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.05
עזוב
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "במה סיפור הבריאה התנכ"י טוב..."

לתגובות כמו שלך לא שווה להתייחס אפילו. מה כ"כ מכאיב לך שאתה יורד לשפה שפלה ורדודה כל כך?

הראש שלך שקוע בשטויות של עצמך שאתה אפילו לא שם לב למה שאני אומר.
לא דיברתי בכלל על אמונה של עם כזה או אחר או על שם כזה או אחר לבורא.
דיברתי על העובדה הבסיסית שחייב להיות כוח שברא את העולם ואת המציאות הערוכה לנגד עינינו, כי לא ייתכן שמציאות כזו נוצרה מעצמה.

אתה משום מה מתעקש לתקוף את האמונה היהודית, בלי ש-ו-ם קשר למה שאני אומר.
תשלח את זה לעצמך בהודעה פרטית אם אתה כל כך נהנה לכתוב את השטויות האלו שוב ושוב, אבל מה אתה רוצה ממני?

בנוגע לסיפור התנכ"י ולתולדות העם היהודי, מדבריך רואים שאתה לא בקיא ולא יודע כלום אז עדיף לשתוק ולא להראות את בורותך בנושא.

אם אתה כבר מתייחס לתנ"ך אז תתיחס לכל הנאמר בו, ולכל אורכו תמיד יש את אותו הדבר.
אם עם ישראל עושים את מה שהם צריכים לעשות - טוב להם. ואם לא - אז לא.
וזה דווקא מוכיח את העובדה שאלוקי ישראל אמת, כי אחרת תסביר למה דווקא כשעם ישראל עושה הרע בעיני ה' - אז רע לו, וכשהוא עושה הטוב בעיני ה' - אז טוב לו? במקרה?
בנוגע לעם ישראל ביחס לעמים אחרים - בינתיים העם היחידי שהיה לפני שלושת אלפים שנה וקיים גם היום זה העם היהודי.

ועכשיו ברשותך אם אתה מוכן להקשיב לרגע למישהו אחר חוץ מלקולות המהדהדים בראשך...

אתה תוקף באופן כללי כל דעה שאומרת שיש בורא שברא את העולם.

ולזאת אענה לך בסיפור.

מסופר על הרמב"ם (כמדומני, ואני לא זוכר את הפרטים במדיוק,אבל זה לא משנה כ"כ)

הסולטן יום אחד שאל אותו מי אמר שיש בורא לעולם?
ענה לו הרמב"ם בוא מחר ואענה לך.
בא הסולטן למחרת, והכניס אותו הרמב"ם לחדרו, וביקש ממנו לחכותלו בזמן שהוא יוצא למס' רגעים.
בינתיים בעודו מחכה הביט הסולטן סביבו והנה קלטה עינו על השולחן מכתב ארוך, התקרב הסולטן ועיין בקלף וגילה שיר מורכב ומסובך ויפה להפליא - יצירת מופת.
בעודו מסיים לקרוא נכנס הרמב"ם לחדר,מייד שאל אותו הסולטן אודות היצירה המופלאה שזה עתה ראה,
ענה לו הרמב"ם בביטול, אהה זה, אתמול נשפך לי קסת הדיו ומהדיו שנשפך נוצרה היצירה הזו.
אמר לו הסולטן אתה עושה ממני צחוק??
אמר לו הרמב"ם, יצירה כזו פשוטה אתה מתקשה לקבל שנוצרה מעצמה, וכל הבריאה הנפלאה הערוכה לנגד עינינו, כל המציאות המורכבת והמסובכת הזו, אתה רוצה להגיד שהיא כן נוצרה מעצמה??

והמבין יבין.
ומי שלא רוצה - שישאר בדעתו החשוכה והפרימיטיבית.
ישן 25-01-2009, 14:08
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
אה...צדיק וטוב לו ,רשע ורע לו?
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "עזוב"

עזוב את התנ"ך כרגע-הוא שמתבסס על עובדות היסטוריות אבל כשלעצמו איננו היסטוריה ולפחות בחלק מהמקרים איננו מתיימר להציג תיאור היסטורי מדויק או בכלל (ע"ע איוב).
האם בחייך אתה לא רואה רשעים גמורים שחיים עד שיבה טובה באושר ובעושר?האם אתה לא רואה צדיקים שחייהם רוויי סבל ויסורים?
כל עוד תציגו תפיסה פשטנית של הבורא (שכוללת הרבה מאוד עיוותים לוגיים בסיסיים) אנשים חושבים יתרחקו מכם. הכרתי לפחות רב אחד שידע לתת תיאורים קצת יותר מורכבים ועמוקים שעומדים בכבוד רב בכללי ההגיון (ובתור אדם מאמין בסה"כ זה גרם לי הרבה נחת) אבל משום מה אותם אנשים הם מיעוט מבוטל ומי ששולט ברמה בקרב הדתיים הם אלו שמתייחסים לאלוהים וקיומו באמצעות "הוכחות" אינפנטיליות נוסח-"איך יכול להיות שבעולם קיים X אם מישהו לא יצר באותו בכוונת מכוון". מעבר לכך שיש הסברים חליפיים טובים לא פחות, הטיעון השחוק הזה משום מה מתעלם מכך שיש הרבה מאוד יצירות בטבע שרחוקות מאוד משלמות.
ישן 25-01-2009, 15:13
  maguse maguse אינו מחובר  

מי נכנס לסוגיא צדיק ורע לו רשע וטוב לו וכל זה?
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אה...צדיק וטוב לו ,רשע ורע לו?"

אני האחרון לחשוב שהתנ"ך הוא בסה"כ ספר היסטוריה

וגם בכלל לא אני הכנסתי את התנ"ך לדיון, רק הוא הכניס את ההיסטוריה של עם ישראל ואת הסיפור התנכ"י שהקב"ה "דופק נפקדות כל הזמן".
אז אמרתי לו שדווקא לפי הסיפור התנכ"י, אין שום לדבריו אלא להיפך.

ההתיחסות היחידה שלי היתה שודאי הוא שיש בורא לעולם הזה.
זה הכל.

אני לא מבין על איזו תפיסה פשטנית אתה מדבר, ועל איזה עיותים לוגיים.
אשמוע לשמוע מה כוונתך...

ודאי הוא שכל השאלות כבר נשאלו, ועל כולן נענו תשובות, ואף אחד לא ממציא את הגלגל.
ומי שבאמת מעוניין לעיין בנושא ולרדת לעומקו ולאמיתו, לא חסרים ספרים וגם לא חסר היום רבנים שעוסקים בנושא הזה וישמחו לדון איתו.
יש את הספר למשל של הרב נויגרשל (מסע אל עמקי ההויה נראה לי) שעוסק בנושא הזה.

איזה רב דיברת איתו?

נערך לאחרונה ע"י maguse בתאריך 25-01-2009 בשעה 15:16.
ישן 25-01-2009, 16:11
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
אני מתייחס בעיקר ל"בריאתנים" ולאלו שמאנישים את אלוהים
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "מי נכנס לסוגיא צדיק ורע לו רשע וטוב לו וכל זה?"

ומדובר בהרבה מאוד אנשים. הרגשתי הד לתפיסות האלה בדבריך ואם טעיתי אני מתנצל.
לגבי הרב-למען האמת אני לא בטוח שכשנפגשתי איתו הוא כבר הוסמך לרבנות. הוא עמד בראש בית חב"ד בדרמסללה, הודו. בחור ירושלמי צעיר יחסית וחוזר בתשובה. ביליתי שם לא מעט זמן בזמן שהחלמתי מפציעה והשתתפתי בסדנה שהוא העביר. הסדנה עצמה הייתה שטויות אבל היו שיחות לא פורמאליות בין לבין והוא היה מאוד אינטליגנטי ולא חשש להסביר בפשטות עניינים מורכבים מאוד. מה שמצא חן בעיני במיוחד היא העובדה שהטיעונים היו דומים מאוד לטיעונים של פילוסופים מודרנים כמו רוסו (בעיקר בשאלת החירות האמיתית מול זו המדומה).
ישן 27-01-2009, 15:28
  maguse maguse אינו מחובר  

להאניש את אלוקים? מה הכוונה?
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אני מתייחס בעיקר ל"בריאתנים" ולאלו שמאנישים את אלוהים"

אני יודע מה שכתב הרמב"ם בעיקר השלישי מי"ג העיקרים:
אני מאמין באמונה שלימה שהבורא יתברךשמו אינו גוף ולא ישיגוהו משיגי הגוף ואין לו שום דמיון כלל.

לפני שניגש להתבונן על האלוקים, הבה נתבונן על עצמינו - האדם.

האדם הוא יצור מוגבל, מראשיתו ועד סופו, ביאתו לעולם היא בעל כורחו וגם צאתו מן העולם היא בעל כורחו של האדם. ובמשך ימי חייו בעולם הזה, האדם נתון במציאות מסויימת וכפוף לכל מני חוקים.
האדם יכול להימצא רק במקום אחד בו זמנית.

גם שכלו של האדם מוגבל למדי, אמנם הוא מפותח יחסית לשאר היצורים החיים על פני האדמה, אבל שכלו מוגבל, מתינוק שרק נולד ששכלו בקושי מפותח, לאט לאט ככול שגודל מתפתח שכלו של האדם.
ודאי שאדם בן 30 מסוגל לתפוס בשכלו יותר ממה שהיה מסוגל כשהיה בן 6, אבל גם בגיל שלושים שכלו עדיין מוגבל.

האדם מבין במושכל פשוט שלא יתכן שהפרמידות נוצרו מעצמם, אין אף אחד שפוי בעולם שיטען שהפירמידות נוצרו מעצמן, כל המורכבות וכל הסדר מצביע שאנשים שחיו לפני אלפי שנים הם אלו שבנו את הפירמידות.
כל מי שיטען שזה קרה ע"י סופות חול שיצרו את הפירמדות או משהו אקראי אחר, יהיה מוחזק בלתי שפוי.

אז איך אנשים יכולים לטעון על מציאות כל כך מורכבת, מהרמה הכללית של סיבוב כדור הארץ סביב השמש, דרך חוקי הטבע, ועד המבנה המולקולרי של המים, בנוסף למורכבות של גוף האדם על כל מערכותיו השונות, ועוד ועוד, איך אפשר לטעון שהדבר המורכב הזה נוצר מעצמו?

לאנשים אולי נראה שכל המציאות המורכבת והמסובכת הזו נוצרה מעצמה, כי כך ברא הבורא את העולם, שהכל נראה קורה מאליו, השיגרה גורמת לאדם להרגיש שהכל נעשה מעצמו.

אבל זו לא האמת.
האמת היא שודאי שיש בורא לעולם, כמו שאמרתי.
כמו שאמר אחד מהרבנים, לא צריך ניסים כדי להאמין שיש בורא, מספיק להתבונן בעלה קטן..
(משהו כזה)

להגיון הפשוט שלי, זה מספיק כדי להבין שיש בורא לעולם.

בכל מקרה יש רבים וטובים ממני שכתבו והרחיבו אודות החקירה השכלית בנוגע למציאות הבורא, וגם בשאלה למה בכלל לחקור אם יש בורא או לא... למה לא לחיות ולזרום ותעזוב אותי בשקט..

בנוגע למי ברא את הבורא - אנו לא יכולים לתפוס, כי הבורא הוא לא מציאות גשמית, ולא שייך בו לא זמן ולא מקום, ולכן אנחנו לא מסוגלים להבין.

אני לא חושב שיש בעיה עם השאלות הללו, מי אמר שיש בורא וכו'.
אבל לדעתי השואל את אותם שאלות צריך לבדוק בעצמו טוב טוב אם הוא שואל באמת כדי לדעת את האמת, או סתם כדי לקנטר או לברוח מההתמודדות עם העובדה שאם ישנו בורא אז זה מחייב אותו.

נערך לאחרונה ע"י maguse בתאריך 27-01-2009 בשעה 15:41.
ישן 28-01-2009, 04:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "להאניש את אלוקים? מה הכוונה?"

ציטוט:
אז איך אנשים יכולים לטעון על מציאות כל כך מורכבת, מהרמה הכללית של סיבוב כדור הארץ סביב השמש, דרך חוקי הטבע, ועד המבנה המולקולרי של המים, בנוסף למורכבות של גוף האדם על כל מערכותיו השונות, ועוד ועוד, איך אפשר לטעון שהדבר המורכב הזה נוצר מעצמו?

בדיוק באותה דרך שאתה יכול לטעון שיש בורא. בגלל זה זה נקרא אמונה ואמונה ועובדה לא הולכים ביחד - מה לעשות.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 28-01-2009, 12:23
  maguse maguse אינו מחובר  

טענת פה שתי טענות
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE]אז איך אנשים יכולים..."

אמרת שאמונה וידיעה הן מעצם הגדרתן סותרות,
שכן ידיעה מראה על ידיעה מוכחת בשכל, ואמונה הגדרתה היא הרגשת הלב ולכן אמונה וידיעה הן סותרות.
עד כאן דבריך.

אכן, בשפה המדוברת משמש המושג "אמונה" כהגדרה לאיזו הרגשת לב מסוימת.
לאור זה ברור אפוא כי המושג "ידיעה" מבטא ודאות גבוהה לאין שיעור יותר מהמושג הנ"ל של "אמונה".

האמת היא שהמושג אמונה ביהדות שונה לחלוטין מהמושג האמור.
אמונה משמעותה בהירות וודאות גבוהות לאין שיעור ממה שניתן להשיג בכל דרך שהיא (כולל דרך הידיעה), אשר על כן, מקומה אחר הידיעה ובעקבותיה.
לאחר הידיעה עוד יש מקום למה שמכונה אמונה.
מעבר לכל הוכחות קיימת חווית האמונה, הווה אומר, גם לאחר ההוכחות כולן יש את המימד העמוק של האמונה.

ולכן טענתך שהאמונה באלוקים מכוח הגדרתה מצביעה על כך שלא ניתן להוכיח בצורה שכלית שיש בורא - היא שגויה לחלוטין.

האמת היא שניתן בצורה שכלית-לוגית-אנושית להוכיח שיש בורא לעולם.
וזה ההוכחה הלוגית באופן מתומצת ויסודי:

מתוך המציאות של העולם שלנו, מתוך החוקים והכללים שלו, ניתן להוכיח שיש בורא.
אם אתה טוען למרות כל הסדר שיש בבריאה, שהיא נוצרה באופן מקרי ואקראי, זה בדיוק כמו לטעון בחנות שהמצלמה שמונחת על המדף נוצרה בצורה מקרית, וגם באופן מקרי הגיעה למדף - ואני לא צריך לשלם לאף אחד עליה ואני יכול לקחת אותה.
ואדם שיטען טענה כזו הוא בלתי שפוי לדעת הכל, ולכן גם אדם שיטען שהאדם, על כל המורכבות והסדר האין סופיים, נוצר באופן מקרי, הוא בלתי שפוי.

ואם תגיד אכן נכונים הדברים ומתקבלים על הדעת אבל מדבריך אתה מקשה על עצמך, שכן אם בהכרח יש בורא לעולם הזה, אבל לפי זה גם חייב להיות מישהו שברא את הבורא!

אענה לך:

יש הבדל מהותי בין העולם הזה לבין הבורא.

נתחיל מהנחת יסוד אחת ששנינו לא נחלוק עליה והיא: השכל שלנו מוגבל, ולא כל דבר מסוגל להבין.
למשל השכל שלך מסוגל לתפוס מה יהיה איתך לאחר שתמות, או מה קורה לאדם לאחר שהוא מת?
לא.
גם בנוגע לאלוקים - מאחר ואלוקים הוא לא חומר, אלא הוא מהות רוחנית, אין לנו שום תפיסה בו ושום השגה בו והשכל שלנו לא מסוגל לתפוס מושגים כמו היה תמיד ויהיה תמיד.
ישן 28-01-2009, 20:18
  maguse maguse אינו מחובר  

מה הקשר בין דבריך לדברי?
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי מצפון שמתחילה ב "ההוכחה שיש בורא עולם נשענת על..."

מי נשען על חנות מצלמות?
היא היתה דוגמא.

מה שאני נשען עליו הוא המציאות עצמה הערוכה לנגד עינינו, ועצם המציאות שלנו, והעניין הוא שהעולם מסודר.
אם העולם לא היה מסודר אז למדע עצמו לא היה מקום כלל.

יש סדר לעולם.

הדבר הבולט ביותר בעולם החי, בכל בעל חיים בפני עצמו ובכל איבר ואיבר של כל בעל החי הינו הסדר והתחכום.
הוא הדין גם בעולם הצומח ובעולם הדומם, שלא לדבר על גוף האדם ואבריו - העין וחלקיה, העובר
והתפתחותו, המוח האנושי והצופן הגנטי.
עובדה זו שיש סדר לעולם מוסכמת על הכל.

מה יותר מתקבל על הדעת, שדבר מסודר נוצר מאליו או שמא יש לו מסדר?

האם מישהו ינסה לטעון שמחשב כלשהו ולו הפשוט ביותר נוצר מאליו?
מדוע אם כן אותם אנשים שלא יעזו לשגות בשגיונות אלו מנסים בכל זאת לטעון שהמוח האנושי המתוחכם יותר מכל מחשב בעולם נוצר מאליו ואין לו שום מתכנן...

נראה לי שכתבתי את הטענה הפשוטה הזו כבר כמה פעמים באשכול ולא זכיתי לקבל תשובה שמתייחסת אליה (חוץ מהתשובה שאם באמת חייב להיות מישהו שתכנן את העולם ויצר אותו אז מי תכנן את אותו אחד שיצר את העולם? ועל זה עניתי שהבורא עצמו הוא לא גשמי ולא שייך בו זמן או מקום ולכן המוח הגשמי שלנו לא מסוגל לתפוס את הבורא ולהבין, זו המציאות)

כשאני נתקלתי בטיעון הזה, הפכתי בדבר ולא מצאתי סתירה לטענה הפשוטה הזו.
אם יש לך תשובה שמתייחסת לטענה הזו אשמח לשמוע.

בנוגע לדוקינס - לא קראתי את ספרו, אבל מחיפוש שמו בגוגל אחת התוצאות הראשונות היתה דווקא מאמר ארוך כנגד טענותיו. מאדם שהוא דווקא לא דתי.(כמדומני)
http://www.e-mago.co.il/Editor/hagut-2359.htm
לא קראתי את הספר שלו ואין לי מושג מה הוא אומר...

גם אני הבאתי מספר ציטוטים מהספר מסע אל עמקי ההויה, ובכלל אין שום טענה שחידשתי מעצמי אלא הכל כתוב.

קגנס, אמרת שיש בטענה זו עיוותים לוגיים - לא הסברת אלו.
גם אמרת שיש הסברים חליפיים טובים יותר - לא אמרת מהם.
אשמח לשמוע
ישן 28-01-2009, 21:49

בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "מה הקשר בין דבריך לדברי?"

אבל העולם לא מסודר. הוא אקראי למדי.

ומי ברא את הבורא המושלם והמתוחכם הזה?

ונניח שיש בורא - אתה באמת יכול לייחס תבונה כלשהי לישות שבראה את הברווזן? ראבאק, אפילו איציק הקטן מהגן הטיפולי לילדים מיוחדים היה מצליח לצייר חיה הגיונית יותר עם צבעי הפנדה שלו.

ואיזו סיבה יש לך להאמין שהבורא הזה, שאם הוא קיים אז הוא כנראה מטומטם, עיוור ואדיש, מעדיף דווקא אותך? כי בספר שכתוב בשפה זניחה נטען שיש אלוהים ושהוא גם יהודי? ראבאק, תראה את הכלום והסבל שיהוה נתן למאמיניו, ותראה איזה שפע קיבלו היפנים מאמארטסו, ההודים מברהמה והנוצרים מהנגר שברח מקברו.

אה נכון, יש לך איזו הבטחה בלתי ניתנת להוכחה לגמול בעולם הבא. זה בערך מה שכל אל סוג ד' מבטיח למאמינים שלו בתמורה לזה שהם ישתעבדו לכוהניו בעולם הזה. מה יקרה כשתמות ותגלה שבעולם האמת מי שמנהל את העניינים זה בעצם האנומן (אל הודי חמוד כזה, מין קוף-קופיקו עם זנב ותחת אדום שיודע ללכת מכות) או דוב קוטב שעיר ומסריח מדגים כזה של אסקימוסים?

השמיים ריקים, אם אלוהים קיים אז הוא כנראה מפלצת קניבלית במקרה הטוב או מטומטם עיוור שרוקד לצלילי חלילים מטורפים במקרה הרע. במקום לחשוב כל היום שהוא מסתכל מה אתה מכניס לצלחת שלך או לאן אתה דוחף את הזין שלך, תירגע ותנסה להנות מהחיים.

ישן 28-01-2009, 23:26

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "האמת יש לך חוש הומור לא רע"

למה שלעולם יהיה בורא? או בורא תבוני? או בורא תבוני שיודע עברית? או בורא תבוני שיודע עברית ושמערכת היחסים שלו עם מאמיניו דומה לזו של אלפרון עם לקוחות השוק האפור?

הדתות השונות מציעות לנו שלל סיפורי בריאה, כל אחד מהם חסר בסיס או הגיון כמו האחר. הדתות השונות מציעות לנו גם אוסף של תירוצים למה הן לא עובדות כל כך טוב, שכתמיד אתה אשם - חטאת, לא האמנת מספיק, אתה ערב למישהו אחר שחטא ולכן תיענש, וכו'. כך או אחרת, האלוהימים אף פעם לא שם כשבאמת צריכים אותם, ולא מסוגלים אפילו לעשות מה שכל קומקום ממוצע עושה - להרתיח מים.

זאת ועוד, דוברי האל היהודי ורבנים במיוחד הם בדרך כלל שקרנים פתולוגיים, שמנסים להחזיר בתשובה ע"י שקרים גסים, מעשיות אגדיות, ובמקרה הטוב - מלל שתורגם לעברית מתוכניות של כמרי-טלוויזיה אמריקאים, מה שמעורר את השאלה - אם הרטוריקה של הכומר הנוצרי המאופר טובה כל כך, למה אתם לא עושים עוד צעד קטן וגם מאמינים באל שלו?

אז אם משקרים לי ומספרים לי שאינשטיין היה יהודי מאמין (עוד בחייו אינשטיין ענה שהסיפורים על דתיותו הם שקר ארור), מבלפים לי ומספרים לי איך פעם במין אל-זמן ואל-מקום קרה נס לאיזה יהודון שהוא שכן של קרוב של ידיד של הדובר, או מטיפים לי על בריאת העולם במשפטים שהועתקו מאיזה כומר נוצרי וזאת כשלא מוכנים לקבל את המסקנה הסופית של הכומר הזה (שכולנו חייבים תודה לאיזה נגר עילג מהגליל שגר עם ההורים עד גיל 30) - אז למה שאאמין לכל השאר?

לעומת הדת שבעיקר מספקת תירוצים ושקרים, ההסברים שמספק המדע שלובים זה בזה. ההסבר על היווצרות העולם מתחבר למים שרותחים בקומקום שלי, ללווין שמביא לי את שידורי הטלוויזיה הזרה ולתרופות שאשכרה מרפאות אנשים בעוד שתפילות שנישאות להבל לריק ולאל לא יושיע אפילו לא משפרות את מצבם של חולים אדוקים, שלא לדבר על מרתיחות מים או מראות שידורי חדשות מחו"ל.

ואתה עדיין מתחמק מהתשובה - אם משהו מורכב מאוד חייב מישהו שיצור אותו, אז מה או מי יצר את היוצר הזה? ובהנחה שקיים בורא, למה אתה בטוח שזה הבורא שפיטמו אותך בשקרים אודותיו ולא הבורא מהשקרים של מישהו אחר?

והעולם רחוק מלהיות מושלם. לאנשים יש תוספתן, וכאבי גב וטחורים מהליכה וישיבה. יש המון סוגי עיניים - החל מהעין הפשוטה של העינן הירוק שבקושי מבדילה בין עור לצל, דרך עין הצפרדע שמזהה בעיקר זבובים וכלה בעין הדבורה, ואף אחת מהן לא מושלמת או מיוחדת במיוחד - גם לא זו האנושית. ובל נשכח את הברווזן - איזה מוח מעוות יכול ליצור ברייה אקראית ומשונה כל כך?

אין שום דרך לדעת שהעולם נברא ע"י משהו שמסוגל לחשוב, ולא נניח סתם במקרה או ע"י איזה כוח-עליון שבמונחים אנושיים הינו מטומטם חירש ועיוור שאדיש לחלוטין למה שמתרחש ביקום שיצר. אין לך שום דרך לדעת אם האלוהים שלך הוא האמיתי או שמא אומלוקומלו אלוהי הזולו (זה באמת האל שלהם, והוא לא כזה חשוב ומעניין גם לדעתם), כל מה שאתה יכול לעשות זה או להקריב את חייך לסידרת צווים חסרי הגיון וסחטניים למען הסיכוי המזערי שבעולם הבא תגלה שצדקת, או להחליט שההימור בלתי סביר מידי ולהנות מהחיים כאן ועכשיו.

ואיך לומר, בהשוואה לאלים אחרים האל היהודי הוא אחד הגרועים. אני לא מכיר שום אל אחר שמגלה הנאה שכזו מהתעללות במאמיניו ונותן להם כל כך מעט.

ישן 29-01-2009, 11:44
  maguse maguse אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "למה שלעולם יהיה בורא? או בורא..."

ציטוט:
או בורא תבוני שיודע עברית ושמערכת היחסים שלו עם מאמיניו דומה לזו של אלפרון עם לקוחות השוק האפור?

הדתות השונות מציעות לנו שלל סיפורי בריאה, כל אחד מהם חסר בסיס או הגיון כמו האחר. הדתות השונות מציעות לנו גם אוסף של תירוצים למה הן לא עובדות כל כך טוב, שכתמיד אתה אשם - חטאת, לא האמנת מספיק, אתה ערב למישהו אחר שחטא ולכן תיענש, וכו'. כך או אחרת, האלוהימים אף פעם לא שם כשבאמת צריכים אותם, ולא מסוגלים אפילו לעשות מה שכל קומקום ממוצע עושה - להרתיח מים.

זאת ועוד, דוברי האל היהודי ורבנים במיוחד הם בדרך כלל שקרנים פתולוגיים, שמנסים להחזיר בתשובה ע"י שקרים גסים, מעשיות אגדיות, ובמקרה הטוב - מלל שתורגם לעברית מתוכניות של כמרי-טלוויזיה אמריקאים, מה שמעורר את השאלה - אם הרטוריקה של הכומר הנוצרי המאופר טובה כל כך, למה אתם לא עושים עוד צעד קטן וגם מאמינים באל שלו?

אז אם משקרים לי ומספרים לי שאינשטיין היה יהודי מאמין (עוד בחייו אינשטיין ענה שהסיפורים על דתיותו הם שקר ארור), מבלפים לי ומספרים לי איך פעם במין אל-זמן ואל-מקום קרה נס לאיזה יהודון שהוא שכן של קרוב של ידיד של הדובר, או מטיפים לי על בריאת העולם במשפטים שהועתקו מאיזה כומר נוצרי וזאת כשלא מוכנים לקבל את המסקנה הסופית של הכומר הזה (שכולנו חייבים תודה לאיזה נגר עילג מהגליל שגר עם ההורים עד גיל 30) - אז למה שאאמין לכל השאר?

לעומת הדת שבעיקר מספקת תירוצים ושקרים, ההסברים שמספק המדע שלובים זה בזה. ההסבר על היווצרות העולם מתחבר למים שרותחים בקומקום שלי, ללווין שמביא לי את שידורי הטלוויזיה הזרה ולתרופות שאשכרה מרפאות אנשים בעוד שתפילות שנישאות להבל לריק ולאל לא יושיע אפילו לא משפרות את מצבם של חולים אדוקים, שלא לדבר על מרתיחות מים או מראות שידורי חדשות מחו"ל.

ציטוט:
אין לך שום דרך לדעת אם האלוהים שלך הוא האמיתי או שמא אומלוקומלו אלוהי הזולו (זה באמת האל שלהם, והוא לא כזה חשוב ומעניין גם לדעתם), כל מה שאתה יכול לעשות זה או להקריב את חייך לסידרת צווים חסרי הגיון וסחטניים למען הסיכוי המזערי שבעולם הבא תגלה שצדקת, או להחליט שההימור בלתי סביר מידי ולהנות מהחיים כאן ועכשיו.

ואיך לומר, בהשוואה לאלים אחרים האל היהודי הוא אחד הגרועים. אני לא מכיר שום אל אחר שמגלה הנאה שכזו מהתעללות במאמיניו ונותן להם כל כך מעט.

לכל מה שכתבת כאן (רוב רובה של הודעתך) אין שום קשר לדברי, (הגם שאפשר לענות גם על כל מה שראוי להתייחסות מבין הדברים הנ"ל) שכן לא דיברתי על דת כזו או אחרת ומעולם לא הזכרתי את אינשטיין, אלא דיברתי על השאלה האחת והיחידה אם יש בורא לעולם או לא, ולא מעבר לכך.
עושה רושם שאתה לא טורח לקרוא את דברי ולהתיחס בהתאם, אלא כותב את הרהורי לבך בלי קשר לדברי.
אתה פשוט עושה סלט שלם בגלל שאתה מקובע בכך שאני מאמין ואתה לא, ואתה פשוט חייב להוציא את כל מה שיש לך כנגד האמונה היהודית...
תשתחרר מהקבעון שמביא אותך לכתוב כ"כ הרבה בלי קשר לדברי, ותבין שבלי קשר להיותי מאמין, הדיון האם יש אלוקים או לא הוא דיון רלוונטי וממשי מאין כמוהו, ושחוץ מהדיון המעניין ורלוונטי לחיינו עד מאוד, לא דנים פה על שום דבר אחר, לא על היהודים ולא על הנוצרים ולא על מוחמד.. ולא על אחושלוקובולו מערבות מונוגוליה..

ציטוט:
אתה עדיין מתחמק מהתשובה - אם משהו מורכב מאוד חייב מישהו שיצור אותו, אז מה או מי יצר את היוצר הזה?

התשובה היא (וגם את זה כבר אמרתי) שהשכל האנושי מוגבל, והוא מסוגל לתפוס מושגים גשמיים (וגם זה בקושי) אבל יש דברים שהשכל האנושי לא מסוגל לתפוס, למשל דבר גשמי מוגבל במקום וזמן, ולכן השכל האנושי לא מסוגל לתפוס דבר שלא מוגבל במקום ובזמן, ולכן השכל האנושי לא מסוגל להבין איך דבר היה מאז ומעולם הרי חייבת להיות נקודה בזמן שבה הוא נוצר??
למשל את זה השכל האנושי לא מסוגל לתפוס.... בעסה אהה..

ציטוט:
לאנשים יש תוספתן

זה שאתה לא יודע מה התפקיד של התוספתן, זה לא הוכחה שאין לו אחד כזה.
(אנשים פעם חשבו שהעולם עגול - נו.. חכה לעוד אלף שנים של התפתחות ואולי מחקר מדעי חדש יגלה לך מה התפקיד של התוספתן.. במקרה הטוב שלא יבוא מחקר חדש יומיים אח"כ וידחה את מסקנת הקודם..)

גם קיומם של דברים שאינם מובנים לך, אם מבחינה מדעית, אם מבחינה מוסרית, לא מהווים הוכחה שאין בורא לעולם, לכל היותר זה מוכיח שדעתך מוגבלת ועניינים רבים נשגבים מבינתך.
נו מי אמר שאתה חייב להבין הכל?
השאלה היא האם יש בורא או לא, אין מקום לאפשרות שלישית.
זו שאלת היסוד, ואתה נכנס עכשיו לשאלה אחרת לגמרי בדבר השגחת הבורא בעולמו אחר שנברא וכו'.
הגם שיש לה מקום חשוב, היא איננה קשורה לשאלה שאנו דנים בה.
תסכים שבורא העולם יכול להחליט לנהל את העולם בצורה שתראה לנו בלתי צודקת.

ציטוט:
כל מה שאתה יכול לעשות זה או להקריב את חייך לסידרת צווים חסרי הגיון וסחטניים למען הסיכוי המזערי שבעולם הבא תגלה שצדקת, או להחליט שההימור בלתי סביר מידי ולהנות מהחיים כאן ועכשיו

בנוגע להימור הזה... הרשה לי להביא כאן מדברי הרב נויגרשל באופן שאין צורך להוסיף על דבריו:

אין אנו יכולים להוכיח שאין בורא.
(אי אפשר להוכיח שדבר מה אינו קיים כשמרחב המדידה הינו בלתי מוגבל.
יכול אתה לטעון שלא שמעת אודות העצם המדובר, שאתה לא מבין איך עצם כזה יכול להימצא, שיש לך מודל המסביר את כל ענייני העולם בצורה מספקת גם מבלי להזדקק למציאותו של העצם המדובר. כל הטיעונים הללו לגיטימיים, אבל בשום אופן אינם מהווים הוכחה השוללת את המצאותו של אותו העצם)

אפילו אם יטען אי מי, שכמו כן אין אפשרות להוכיח שיש בורא, מעל מקום ספק - לכל הפחות - יש כאן.
גם אם נשאר במצב זה ויוטל עלינו להכריע מן הספק, יהיה עלינו להמר. ודאי נשאף להמר בהגיון, אשר על כן נטה את הכף לצד ממנו נשקפת סכנת הפסד קטנה יותר, וסכויי רווח גדולים יותר.
הבה נשקול את סכויי הרווח לעומת ההפסד בהימור שלפנינו:
אם יש כוח רוחני שברא את העולם ומנהלו, משמעות הדבר שיש נצח (שהרי רוחני מעצם הגדרתו הינו מעבר למגבלות הזמן, שהרי זמן קיים רק במקום שיש חומר, וכיון שאותו כוח רוחני הוא מעבר לזמן ממילא אין אצלו מושגי התחלה וסוף) וכיון שיש נצח יש מקום לדבר גם על תענוגי נצח ואם אין כוח רוחני שכזה, פרוש הדבר שרק עולם החומר קיים ועלי להפיק ממנו - אם לדבר מזוית ראיה רציונלית - את מירב התועלת. ובכן אם אתנהג כאילו יש אלוקים ויתברר שאכן כך - הרווחתי נצח נצחים. ואם יתברר אחרת - לא הפסדתי אלא בכך שניוטתי את הנאותי על פי מערת מסוימת. לכל היותר היה עלי לצמצמן
לעומת זאת אילו אתנהג כאילו אין אלוקים, אמנם ארויח מעט יותר תענוגים בעולם הזה (וגם זה בספק רב) אבל לעומת זאת עלול אני להפסיד נצח נצחים - במידה ויתברר כי טעיתי והאלוקים קיים.
אז מה יש לנו פה - הפסד של נצח נצחים לעומת הפסד של קצת הנאה למשך של כמה עשרות שנים (וגם זה בספק)
אשר על כן ודאי ה"הימור" הרציונלי הינו - לחיות כמתבקש מההשקפה המאמינה במציאות אלוקים.

תגיד - בקיום הנפש ובהישארותה אתה מאמין או שאתה חושב שאדם מפסיק להתקיים כשגופו מת?
ישן 29-01-2009, 11:57
  מצפון מצפון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.12.01
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "[QUOTE]או בורא תבוני שיודע..."

תשמע, ההסבר על קיום בורא עולם עם דוגמת החנות מצלמות הייתה יותר ענינינת מהתשובה שלך לשאלה אז מי ברא את הבורא.
תשובתך היתה שיש דברים שהשכל האנושי לא יכול להבין, וגם בהמשך כתבת שיש דברים שהשכל האנושי לא יכול לתפוס. באסה הא ?
כ"כ כתבת על מרחבים לא נתפסים וכיו"ב
זה שאתה מוותר ומוכן לקבל הנחות שכאלה ממש לא מחייב אף ייצור תבוני אחר ללכת לפי אותה לוגיקה.
אם אתה מסוגל להגיד דברים כמו יש בורא אבל השכל האנושי לא מצליח להסביר מי ברא את הבורא ולהיות שלם עם עצמך, יש פה בעייה. איך אתה מסוגל להסביר בכלל את עצם קיומו של בורא עולם בעזרת שכל שלא מצליח להסביר את הבורא של הבורא. מי קבע את מגבלות השכל ? הבורא ? ואיך אתה יודע מה מגבלות השכל ? או המגבלות הן במסגרת מה שהדת מסוגלת להסביר ולא מה שהבריאה מסבירה ?
תנסה לחשוב על זה ברצינות ומותר לך להעזר במחשב אפילו. השכל האנושי שהצליח למזער מחשבים לגודל מיקרוסקופי, לשלוח לווינים לחלל, להשתיל שסתום לב של חזיר בלב אדם, לרפא מחלות, להמציא מחלות, כמו כן הצליח להשכל האנושי להבין שיש בורא עולם אבל אותו שכל אנושי מקבל מגבלה כלשהי שגורסת שאי אפשר להסביר מי ברא את הבורא בגלל חסם שכלי. הנסיון להסביר את קיום הבורא הוא סוג של רקורסיה אינסופית, והרי גם את הרקורסיה המציא האדם.

אתה עושה סלט בין אמונה בבורא לעולם לבין הוכחת קיום בורא עולם. אתה לכל הדעות מאמין, אבל ממש לא הצלחת להוכיח את זה.

'In the End We Are All Alone, and No One is Coming to Save You''
john reese

ישן 29-01-2009, 12:58
  maguse maguse אינו מחובר  

עוד לא ענית לשאלה שלי.
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי מצפון שמתחילה ב "תשמע, ההסבר על קיום בורא עולם..."

אתה טוען שהמוח שלך וההבנה השכלית שלך היא בלתי מוגבלת ואין דבר שהיא לא מצליחה להבין?
אני לא תוקף אותך אישית, אבל ההבנה האנושית היא אכן מוגבלת.
לא נראה לי שיש מישהו אחד בעולם שטוען את הטענה שלך.

תיקח את העצם הגשמי, המוחשי, שקוראים לו כדור הארץ, תיקח את העצם המוחשי שקוראים לו הגוף האנושי, ותסביר לי איך הגיוני שהוא נוצר מעצמו? מה ההבדל בין העצם במשקל של 60 קילו שנקרא גוף האדם שלדעתך הגיוני שנוצר מעצמו, לבין העצם ששוקל קילו שקוראים לו מחשב נייד שלדעתך לא הגיוני שהוא נוצר מעצמו.

לפני שאתה חוזר אלי בשאלות רק תענה לי על זה..

(תקשיב אני לא מהצד השני פה, אני לא בא להכריח אותך להאמין וזה לא משנה לי בכלל, אבל אני באמת לא מוצא שזה הגיוני. אם אתה חושב שכן תסביר לי איך, אח"כ נמשיך לדון על מה שלא תרצה.)

אתה יודע מה נגיד אפילו שמישהו יצר את אלוהים לא מעניין אותי כרגע אלוהים - השאלה היא רק על כדור הארץ הקטן הזה - איך הוא נוצר מעצמו?
אתה יודע מה נגיד באמת שכמו שמצלמה לא נוצרה מעצמה בשום אופן, גם העולם לא נוצר מעצמו בשום אופן אבל הוא נוצר ע"ימישהו מוגבל כמו שהאדם שהוא מוגבל יצר את המצלמה.
העיקר תסביר לי איך יתכן שהוא נוצר מעצמו??

זה כל הנקודה שכרגע אני מתמקד בה. ולא מצאתי תשובה מלבד שחייב להיות מישהו שיצר את כדור הארץ הזה.

ובינתיים אתה עוד לא ענית על השאלה הזאת.
אולי אתה מתעלם, ואולי יש לך תשובה הגיונית שלא גילית לנו, אבל עוד לא ענית על השאלה הזו שכמדומני חזרתי עליה כמה וכמה פעמים.

(ונשאל ובצדק, אם באמת יש מישהו שיצר אז הוא יצר עולם מעוות שהרוב סובלים בו במשך מרבית חייהם, וכנראה שהוא או רשע מרושע או מוגבל ויצאו לו כל מני באגים בעולם שיצר.
ועוד כל מני שאלות אחרות.
אבל כל אלו הן שאלות אחרות שלא קשורות לשאלה הבסיסית כנ"ל...)

ועוד, הרי משהו מקרי, הוא בסה"כ מקרי, אם משהו קורה באופן מקרי, היום הוא קורה ומחר לא..
אבל אנחנו רואים שבעולם שלנו יש חוקים, קבועים, אם זה היה מקרי למה שלא תפחד ללכת מחר ברחוב מחשש שמא חוק הכבידה באופן מקרי גם יפסיק להתקיים ואתה תסחף לרחף בחלל במרחב האין סופי?
הרי בסה"כ זה מקרה...

נערך לאחרונה ע"י maguse בתאריך 29-01-2009 בשעה 13:09.
ישן 29-01-2009, 14:56
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "בקצרה"

גוף האדם לא נוצר מעצמו - אף ביולוג גם לא יטען זאת.
יותר מזה - אין אף מדען שיטען ולו בקצה זרתו שאי פעם נדע הכל.

כל חוסר הידע והידיעה שיש לנו במדע לא מוכיח ולו בשביבו של קוצו של יוד את קיומו של בורא.
אני אחזור שוב: גם הוכחה [/B]להעדר קיומו של אחד לא מוכיחה את קיומו של אחר. אתה עושה כאן סוג גרוע ונחות למדי של לוגיקה. זו הסיבה שאף מדען דתי ומאמין[B] לא נוקט ולא ינקוט בדרך "ההוכחה" שלך.

בינתיים, את הפאזל שקוראים לו "חיים" מפענחים עקב בצד אגודל באמצעות איסוף עובדות קטנות, אחת אחרי השניה. קשה לומר את זה על כל אמונה כלשהי.

אה, ואגב -לומר "עזוב, אתה לא מבין/אתה מוגבל/אתה לא ראוי" זה ממש לא צורה לשכנע את הצד השני. שיהיה לך רק טוב.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 29-01-2009, 15:54
  maguse maguse אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "גוף האדם לא נוצר מעצמו - אף..."

אם גוף האדם לא נוצר באופן אקראי - אז ודאי שמישהו יצר אותו לא?
ואם זה לא הוכחה, אז גם אין הוכחה לוגית שהפירמידות נוצרו במכוון על ידי ישות כלשהי, וגם אין הוכחה שדוינצ'י צייר את המונליזה.
ולמה בשביל לדעת שהעולם לא נוצר באופן אקראי אתה דורש הוכחה יותר חזקה מאשר לדעת שהפירמידות לא נוצרו באופן אקראי?

לא טענתי שמישהו אחר טיפש או לא מבין - טענתי שהשכל האנושי לא מסוגל להבין כל דבר, אתה חולק על זה?

בוא ואספר לך את האמת, המטרה שלי לא לשכנע אף אחד, אלא מעניין אותי הדיון הזה, אני לא טוען שאני יודע או מבין הכל, ואני לא בקיא בדיונים מעין אלו, ותהיה בטוח שאם מכל הדיון הזה תעלה לי שאלה שאין לי תשובה עליה אני אחפש את התשובה.
אני גם לא רב עם אף אחד, וזה לא מעניין אותי, אבל מה לעשות ויש כאלו שלוקחים את זה כמעין קרב ומשתמשים בשפה מגונה ולא נצמדים לנושא הנידון.
ישן 30-01-2009, 14:47
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "אם גוף האדם לא נוצר באופן..."

מעבר לזה - השימוש שלך בלוגיקה הוא בעייתי מאוד (בהמעטה).
אני מצרף מסמך בנושא, ואני מציע שתקרא בעיון את הפסקה השניה:
http://www.infidels.org/library/mod...thew/logic.html

קורסים אוניברסיטאיים הם גם רעיון לא רע, אגב...

ישן 29-01-2009, 14:02

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "עוד לא ענית לשאלה שלי."

אתה מסתכל בצורה הפוכה. רואה את כדור הארץ המוגמר וטוען שזה יעוד שמומש ע"י תכנון. באותה מידה, אתה יכול להסתכל על עצמך ולומר שההורים שלך נפגשו וההורים שלהם נפגשו וכו' וכו' כשהיעוד הוא שכל זה יצור אותך.

אז זהו, שמדובר בראייה שחצנית להפליא, כמעט כמו אמונת ההבל שלגושי גז בוער ענקיים בחלל יש חשיבות מיוחדת לגבי תאריך הלידה ותכונות האופי שלך.

כפי שמדע האסטרופיזיקה מגלה לנו (אותו מדע שמאפשר לנו לחזות ליקויי חמה, לדבר בטלפון סלולארי ולפוצץ פצצות אטום) היקום הוא מקום עצום לאין שיעור. מערכת השמש היא חלק זניח וחסר חשיבות בפינה שכוחה של אחת מיני רבבת גלקסיות. כשיש לך מיליארדי שנים ומיליארדי כוכבים וכוכבי לכת, ומיליארדי תהליכים אקראיים שקורים סתם, אז לפחות בחלק מהמקרים יווצרו כל מיני דברים כמו כדור הארץ.

וכדור הארץ עצמו לא היה כזו מציאה גדולה רוב הזמן, ואנחנו חולקים אותו עם צורות חיים מתקדמות הרבה פחות ועם השאריות של צורות חיים אחרות שהפסיקו להתקיים. להניח שאת כל זה הכין במיוחד החבר הדמיוני שלך כדי שיהיה לעם היהודי בית-שימוש פרטי? זו כבר טיפשות, לא רק יוהרה.

ושוב - מי ברא את הבורא ולמה אתה חושב שהבורא שלך הוא זה האמיתי?

ישן 29-01-2009, 15:25
  maguse maguse אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אתה מסתכל בצורה הפוכה. רואה..."

אני ודאי טוען שנוצרתי מאב ואם ולא כך סתם פתאום באופן אקראי.

תוכיח לי שיש גלקסיות ותהליכים שקורים סתם.
זה שאתה לא יודע מה התכלית שלהם לא מהווה הוכחה שהם קיימים וקורים סתם.

עבדול, תגיד לי אתה רציני?
אתה שם לב שאני לא מדבר על הדת היהודית, מה אתה נדחף לתקוע אותה בכל מקום?
אם אתה לא מאמין בקיומו של בורא עולם בכלל, אז מה אתה מתעסק עם דת כזו או אחרת??
קודם נטפל בשאלה הראשונה האם יש בורא לעולם או לא, אח"כ אם זה כ"כ מעסיק אותך נתעסק עם שאלה איזה דת אמיתית, שלולא פתרון לשאלה הראשונה אין לה מקום כלל.

מי ברא את הבורא - אף אחד. הוא היה תמיד ויהיה תמיד.
קשה לך להבין את זה, לא נורא קשה לך גם להבין מה קורה עם האדם לאחר שהוא נפטר מהעולם הזה.

מי אמר שהאלוקים שלי הוא זה האמיתי - עיין 15 שורות למעלה...
(האמונה היהודית היא האמונה היחידה שמבוססת על חויה של עם שלם, ולא על אמונה עיורת וסתמית לאדם בודד, בניגוד לאמונה הנוצרית והאיסלאמית שמבוססות אח ורק על הזיות של אדם בודד שהאמינו לו אנשים אמונה עיורת.)
ואם זה באמת מעניין אותך אז צר לי אך זה לא הדיון כאן, ומצע הפורום צר מהכיל את הדיון הרחב הזה, אני יכול להמליץ לך על מספר ספרים אם זה מעניין אותך.
או אם זה באמת מעניין נוכל לדון בזה, אחרי שנטפל בשאלה הראשונה אם יש בורא, שכן אם אין בורא מה הטעם להתעסק בדת כזו או אחרת.

נערך לאחרונה ע"י maguse בתאריך 29-01-2009 בשעה 15:36.
ישן 29-01-2009, 16:10

בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "אני ודאי טוען שנוצרתי מאב ואם..."

אתה נולדת, בין היתר, כתוצאה מכך שההורים שלך נפגשו - לטעון שבגלל שנולדת ההורים שלך נפגשו, זה להפוך את הסדר הסיבתי - בדיוק כמו להסתכל על משהו ולומר שבגלל שזה קרה קרה כל מה שהיה לפניו.

תפריך לי שאין גלקסיות ותהליכים פיסיקליים. כמו שציינתי, הנחות היסוד של הפיזיקה פשוט עובדות - כשמחממים מים הם רותחים, כשמסתכלים על כוכב משתי נקודות שונות בכדור הארץ נראה שהוא זז בגלל הפרלקסה, הנוסחה E=MC2 (ה2 אמור להיות בריבוע) מספקת אנרגיה בהמוני כורים גרעיניים ונבחנה גם כמה פעמים בפיצוץ. מה התפילות ובורא העולם שלך עשו? אנשים מתפללים לשווא כל הזמן והתפילות לא עובדות. אלוהיך לא-יושיע הוא הבל וריק, והדבר מוכח שוב ושוב במבחן המעשה.

ואיך אתה יודע מה התכלית של משהו או אם יש לו תכלית? אתה יכול רק להאמין, ובהתחשב באוסף השקרים שגוררת עמה האמונה באל, למה שנניח בכלל ששאר הדברים שמנסים למכור לנו הם אמינים?

היהודות מבוססת על "חוייה של עם שלם"? פחחחחחחחחחחחח........ איך ידעתי שהשקר הזה יגיע?
הרי אין לך באמת עדויות של "עם שלם" שנכח במתן-תורה. כל מה שיש לך זה ספר בשפה זניחה, שמהווה את המקור היחיד לטענה הזו, ללא שום גיבוי נוסף. אז כתוב ש600 אלף איש ראו ככה וככה. איפה זה כתוב? רק בספר אחד, שכדי לשקר מרחיק את עדותו לאיזה הר בלתי-מזוהה אי-שם במדבר בעבר רחוק שאיש לא זוכר.

לצורך העניין, יש בעולם 12 מליון אנשים (כפליים יותר מהיהודים) שמאמינים באמונה שלמה שמלאך בשם מורוני ניגש לפני 170 שנה לאיזה אמריקאי ונתן לו לוחות זהב שכתוב עליהם ההמשך לתנ"ך. הזייה של אדם אחד? נו - אותו אחד, ג'ו סמית', הצליח לארגן עוד כמה חבר'ה שהיו מוכנים להשבע שהם ראו את לוחות הזהב האלה, למרות שאף אחד אחר לא ראה אותם. למה שלא תאמין בהבל המורמוני אם אתה מוכן להאמין למעשיית הר סיני?

אה נכון, כמה מורמונים זה לא קייס מספיק טוב. אז בואו נמשיך הלאה - 1917, באיזה חור נידח בשם פאטימה בפורטוגל כמה רועי צאן רואים אשה זוהרת וישר מבינים שהיא אמא-ישו שבאה לביקור. היא גם מתחילה לשחק כדורגל עם השמש כדי להראות כמה שהיא אלוהית, ונטען כי 100,000 איש ראו את זה קורה. יש אפילו תמונות מהעיתון של המון פורטוגלים בבגדים מכוערים בוהים בהערצה באוויר, היכן שככל הנראה מריה עושה סלאם-דאנק עם השמש ומכדררת אותה.

למה אנחנו לא מאמינים בזה? הרי 100,000 איש ראו זאת במו עיניהם! זה היה כתוב בעיתון! הכנסייה לקחה את האירוע הזה ממש ברצינות!

הסיבה מאוד פשוטה - המקור היחיד למספר האנשים הוא אותו העיתון. וזה שכמה אנשים טענו שהם ראו משהו וזה הופיע בעיתון, לא אומר שזה בהכרח קרה ככה. אותו דבר עם התנ"ך, שלרובו אין שום ראיה אחרת חוץ מהתנ"ך עצמו ופירושי התנ"ך...

בסופו של דבר, אלוהים שלך טוען שהוא קיים כי זה כתוב בתנ"ך, והתנ"ך אמור להיות אמיתי כי אלוהים כתב אותו. זה נקרא טיעון מעגלי, וזה לא מסביר שום דבר. למה שאלפי אנשים במשך אלפי שנים יאמינו בשקר? נו, היהדות היא אחת הדתות הזניחות ביותר, תנסה לחשוב למה ההינדי או היזדי הממוצע מאמין בשיוה או במלאך-הטווס, ותבין למה היהודי בדיוק כמוהם מוכן לשכנע את עצמו להתפלל להבל וריק ולקרוא לאל לא יושיע.

ועובדה שהאל לא מושיע.

ישן 29-01-2009, 18:51

בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "אתה מבלבל את היוצרות"

אבל ההורים שלך נפגשו באופן מקרי לחלוטין.

1) מכיוון שאותם מודלים שמסבירים את היווצרותו האקראית של העולם והאדם כרוכים באותם מודלים שבאמצעותם מפעילים כורים גרעיניים, משגרים גשושיות לקצה מערכת השמש ומפתחים תרופות, יש לנו הוכחה שהם עובדים. לתפילות ואמונות לעומת זאת, יש לנו בעיקר שפע הוכחות כיצד הן לא עובדות.

2) אין שום נפש בנפרד מהגוף, אין חיים אחרי המוות ואין נשמות. יש המון שקרים, אמונות תפלות וסיפורים שגויירו מכמרים נוצרים הטוענים כאילו שכן. ולפני שאתה מביא לי סיפורים על אנשים שהיו על סף מוות וראו מנהרה ופגשו קרובים מתים, קח בחשבון שחלק לא קטן מהם גם טוען שהם ראו את ישו - אם אתה לא מאמין לקטע עם ישו, למה להאמין לכל השאר?

ישן 30-01-2009, 14:03
  maguse maguse אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אבל ההורים שלך נפגשו באופן..."

למודלים שאתה מדבר עליהם יש אולי הסבר, שאולי מניח את הדעת, שהעולם נוצר מעצמו.
אבל זה ודאי לא הוכחה לכך שהעולם נוצר עפ"י אותה מודל ולא בדרך אחרת, או ע"י בורא למשל.
(למשל רק עכשיו היה איזה מודל ישראלי חדש שמפריך את המודלים הקודמים)

בנוגע למוות קליני, זה ודאי מהווה הוכחה לכך שיש ישות שנותרת לאחר שהגוף עצמו מת.

בקיצור, אתה מתפלסף הרבה ונכנס להרבה דיונים שלא קשורים לדיון האם העולם נוצר מאליו או שיש לו בורא, אבל העובדה הפשוטה -
שאם לנגד שני אנשים עומד שולחן, אחד מהם טוען שהשולחן נוצר מאליו, והשני טוען שמישהו יצר אותו, נטל ההוכחה מונח על מי שטוען שהשולחן נוצר מאליו ולא הפוך, ואם הוא לא ימצא הוכחה שהשולחן נוצר מאליו, אז נאמר שמישהו יצר את השולחן.

אי לכך ובהתאם לזאת, אם זה המצב בנוגע לשולחן שאין בו הרבה תחכום וסדר, אז ודאי שאם אתה טוען שהעולם - שהוא מתוחכם ומורכב לאין ערוך יותר מכל שולחן - נוצר מאליו באופן אקראי, אתה הוא זה שצריך להוכיח את טענתך ולא מי שטוען שיש יוצר לעולם.

אלא מה, אם הדבר כל כך פשוט ואמיתי למה קשה לקבלו?
הסיבה היא שהאדם משוחד.
למשל עורך דין ששכרו אותו להגן על אדם שמואשם בגניבה, גם אם יוכח מעבר לכל ספק שהאדם גנב, הוא לא יודה באמת ויאמר האדם אכן גנב ואני לא ממשיך לסנגר עליו, אלא הוא יחפש בכל דרך שהיא להוכיח שאותו אדם לא גנב.
למה? כי הוא משוחד. הוא לא אובייקטיבי. ולא האמת מעניינת אותו.

אם אדם אובייקטיבי ומעוניין באמת, לא יהיו לו דחיות שכליות כנגד העובדה הזו, שיש בורא לעולם.
אבל אדם שהוא לא אובייקטיבי יתפתל וימציא דחיות שונות ומשונות ולא ישרות כדי לדחות את העובדה הזו.
ולמה שאדם לא יהיה אובייקטיבי? בגלל שאם יש בורא זה יכול לחייב אותו בכל מני דברים.
ולכן הוא משוחד. לא אובייקטיבי. ולא האמת מעניינת אותו.

זה הכל.

נערך לאחרונה ע"י maguse בתאריך 30-01-2009 בשעה 14:33.
ישן 29-01-2009, 14:47
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "טענת פה שתי טענות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי maguse
אמרת שאמונה וידיעה הן מעצם הגדרתן סותרות,
שכן ידיעה מראה על ידיעה מוכחת בשכל, ואמונה הגדרתה היא הרגשת הלב ולכן אמונה וידיעה הן סותרות.
עד כאן דבריך.

אכן, בשפה המדוברת משמש המושג "אמונה" כהגדרה לאיזו הרגשת לב מסוימת.
לאור זה ברור אפוא כי המושג "ידיעה" מבטא ודאות גבוהה לאין שיעור יותר מהמושג הנ"ל של "אמונה".

האמת היא שהמושג אמונה ביהדות שונה לחלוטין מהמושג האמור.
אמונה משמעותה בהירות וודאות גבוהות לאין שיעור ממה שניתן להשיג בכל דרך שהיא (כולל דרך הידיעה), אשר על כן, מקומה אחר הידיעה ובעקבותיה.
בהיר בהיר - אבל אם אחד לא יכול להראות את האור לשני, האור לא קיים. ככה זה.
לאחר הידיעה עוד יש מקום למה שמכונה אמונה.
מעבר לכל הוכחות קיימת חווית האמונה, הווה אומר, גם לאחר ההוכחות כולן יש את המימד העמוק של האמונה.
עמוק עמוק, אבל אתה יכול להראות עד כמה. לכן זו אמונה ולא עובדה.
ולכן טענתך שהאמונה באלוקים מכוח הגדרתה מצביעה על כך שלא ניתן להוכיח בצורה שכלית שיש בורא - היא שגויה לחלוטין.
את המהפך הלוגי המרשים הזה אתה חייב ללמד באוניברסיטה. הנסיון לסגור את הטיעון שלך בכך שאני טועה מנותק מכל לוגיקה נורמאלית.

האמת היא שניתן בצורה שכלית-לוגית-אנושית להוכיח שיש בורא לעולם.
וזה ההוכחה הלוגית באופן מתומצת ויסודי:

מתוך המציאות של העולם שלנו, מתוך החוקים והכללים שלו, ניתן להוכיח שיש בורא.
אם אתה טוען למרות כל הסדר שיש בבריאה, שהיא נוצרה באופן מקרי ואקראי, זה בדיוק כמו לטעון בחנות שהמצלמה שמונחת על המדף נוצרה בצורה מקרית, וגם באופן מקרי הגיעה למדף - ואני לא צריך לשלם לאף אחד עליה ואני יכול לקחת אותה.
ואדם שיטען טענה כזו הוא בלתי שפוי לדעת הכל, ולכן גם אדם שיטען שהאדם, על כל המורכבות והסדר האין סופיים, נוצר באופן מקרי, הוא בלתי שפוי.
אחלה לוגיקה. אני חושב שמי שמעוניין להצדיק גניבה, בהחלט יוקיר לך תודה. בינתיים, אתה *די* לא קשור לכל תיאוריה פיזיקלית העוסקת בתחום הזה. ואגב, כשלא יודעים - אומרים את זה ולא ממציאים קומקומים ומפלצות ספגטי.
מעבר לזה, כל מה שאמרת יכול אולי להחשב לטיעון בדבר הבעייתיות של תיאוריות המפץ הגדול לנגזרותיו (נניח). אין בכך ולו בדל הוכחה לקיומו של בורא כלשהו

ואם תגיד אכן נכונים הדברים ומתקבלים על הדעת אבל מדבריך אתה מקשה על עצמך, שכן אם בהכרח יש בורא לעולם הזה, אבל לפי זה גם חייב להיות מישהו שברא את הבורא!

אענה לך:

יש הבדל מהותי בין העולם הזה לבין הבורא.

נתחיל מהנחת יסוד אחת ששנינו לא נחלוק עליה והיא: השכל שלנו מוגבל, ולא כל דבר מסוגל להבין.
למשל השכל שלך מסוגל לתפוס מה יהיה איתך לאחר שתמות, או מה קורה לאדם לאחר שהוא מת?
לא.
גם בנוגע לאלוקים - מאחר ואלוקים הוא לא חומר, אלא הוא מהות רוחנית, אין לנו שום תפיסה בו ושום השגה בו והשכל שלנו לא מסוגל לתפוס מושגים כמו היה תמיד ויהיה תמיד.
אם תצליח להגדיר מהות רוחנית, אולי תצליח איכשהו לצאת מזה. אלא לומר "אתה לא מבין ולא יכול להבין " מוביל לדבר אחד - לאי תקיפותה של כל מגדל הקלפים הרעוע שלך. לפני 200 טיסה היתה דבר לא נתפס. לפני יותר מ-600 שנה, תושבי הקריביים סגדו ללבנים, שהגיעו באופן בלתי נתפס על ציפורם לבנות כנף וירקו אש מזרועותיהם.

כשאני רואה מישהו מנסה להסביר לי דברים בצורה נפתלת ומלאה שלילה, ברור לי שאין לו משהו אמיתי להגיד.

ישן 29-01-2009, 16:09
  maguse maguse אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE=maguse]אמרת שאמונה..."

ציטוט:
את המהפך הלוגי המרשים הזה אתה חייב ללמד באוניברסיטה. הנסיון לסגור את הטיעון שלך בכך שאני טועה מנותק מכל לוגיקה נורמאלית

אתה טענת שהאמונה והידיעה סותרות זו את זו. קרי, מי שיודע לא יכול להיות מאמין, ומי שמאמין בהכרח שהוא לא יודע.
אני באתי וטענתי שידיעה ואמונה הן לא סותרות.

איפה הכשל הלוגי בטענה הזו? תוכיח אתה שאמונה וידיעה סותרות.

ציטוט:
אחלה לוגיקה. אני חושב שמי שמעוניין להצדיק גניבה, בהחלט יוקיר לך תודה. בינתיים, אתה *די* לא קשור לכל תיאוריה פיזיקלית העוסקת בתחום הזה. ואגב, כשלא יודעים - אומרים את זה ולא ממציאים קומקומים ומפלצות ספגטי.
מעבר לזה, כל מה שאמרת יכול אולי להחשב לטיעון בדבר הבעייתיות של תיאוריות המפץ הגדול לנגזרותיו (נניח). אין בכך ולו בדל הוכחה לקיומו של בורא כלשהו

לעולם איש שמעוניין לגנוב לא יוקיר לי תודה - כי אני טוען שיש אלוקים שאוסר לגנוב.
בינתיים לא ענית לי איך ייתכן שכדור הארץ נוצר באופן אקראי, ולא מישהו יצר אותו.

אני מחכה להוכחה הלוגית שלך לכך שהעולם נוצר באופן מקרי, ולא ע"י ישות מסוימת.
ואז אולי תצליח לצאת מהדיון הזה איכשהו...

כשאני רואה מישהו שלא מוכיח שום טענה מטענותיו, ומנסה להפריך טענות של הצד השניבמשפטים ארוכים ומפותלים, אבל בהתעלמות מעובדות פשוטות, ברור לי שאין לו משהו להגיד
ישן 30-01-2009, 14:25
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "וזה פשוט אחלה של לוגיקה... ..."

תוכיח שכן.
יודע מה? מספיק שתוכיח שיש בורא.

ושוב - תחסוך ממני "אמונה עמוקה", "בהירות" וכיוב'. בשום מקום זה לא נחשב הוכחה.

ההבדל בין מדע לאמונה הוא פשוט. אף מדען לא טוען שהכל ידוע. אף מדען לא טוען שיש תשובות להכל. והכי חשוב - אף מדען לא טוען לשום דבר שאי אפשר לבדוק אותו.

ההבדל בין עובדה לבין אמונה, שעובדה אפשר לבדוק. לצורך העניין, אני יכול לקחת כל ניסוי אקראי שפורסם ולחזור עליו עצמאית. אם העובדה בבסיס התיאוריה עליו הניסוי נשען היא נכונה, אני אקבל את אותה תשובה.
את הבדיקה הזו אי אפשר לבצע עם אמונה, ולכן מיקומה בסקלה ביחס לעובדה הוא בקיצון השני.
לבוא ולטעון שאתה מאמין באלוהים ולכן הוא עובדה היא כשל לוגי פשוט - וזה מה שניסיתי להסביר לך.
בעצם העובדה שאתה עובר ודורש עוד ועוד הוכחות, אתה מחליש את טענתך - אי אפשר להוכיח את אלוהים.

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 30-01-2009 בשעה 14:40.
ישן 01-02-2009, 09:25
  maguse maguse אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "תוכיח [B]שכן[/B]. יודע מה?..."

ציטוט:
לבוא ולטעון שאתה מאמין באלוהים ולכן הוא עובדה היא כשל לוגי פשוט - וזה מה שניסיתי להסביר לך

אני רואה שלפני שמדברים על לוגיקה צריך לדבר על הבנת הנקרא...
זה למשל דבר שמעולם לא טענתי.
ובכלל המשפט שלך מגוחך..
הרי גם אתה באותה מידה טוען שאתה לא מאמין באלוהים ולכן עובדה שאין אלוהים, וזה כשל לוגי פשוט.

אם אתה כבר מדבר על מדענים, לא חסר מדענים שטוענים שאכן יש בורא לעולם... ומה תגיד להם.

בסדר, הבנתי מה אתה רוצה.

אתה רוצה הוכחה בסגנון, אם A גדול מB וB גדול מC אז ודאי A גדול מC.
אתה יודע מה הבעיה, שלא צריך נוסחא כזאת כדי לדעת שיש אלוהים.

בדיוק כמו שאדם שעומד מול פיל ועכבר באמצע היער לא צריך הוכחה בצורת נוסחא שהפיל גדול יותר.
ובדיוק כמו שאדם לא יקפוץ מהגג אפילו שאין לו הוכחה לוגית שהוא יפול וימות.
ובדיוק כמו שאין מישהו בעולם (גם לא אתה) שצריך הוכחה של נוסחא לוגית שהפירמידות נוצרו על ידי מישהו באופן מכוון ומתוכנן ולא באופן אקראי במשך השנים.

אתה הוא זה שבגלל שקשה לו לקבל את העובדה שיש בורא לעולם, מעוות את המציאות הפשוטה וסותר את עצמו.

ובשביל שהדיון הארוך הזה לא ימשיך לחזור על עצמו.

סתם שאלה,
מה כל כך קשה לך לקבל את הענין הזה שיש בורא לעולם?
זה לא שאני מדבר עכשיו על הדת ותרי"ג מצוות שאם הם אמת זה מחייב מאוד ולכן קשה לקבל את זה.
סה"כ מדברים על העובדה הפשוטה שהעולם לא נוצר באקראי אלא שיש לו יוצר, ולא פסיק מעבר לכך, זה לכשעצמו עוד לא מחייב אותך בכלום.
אז מה כל כך קשה?

נערך לאחרונה ע"י maguse בתאריך 01-02-2009 בשעה 09:31.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:37

הדף נוצר ב 0.20 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר