לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-01-2009, 06:22
  Interpack Interpack אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.04.05
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי runhigh שמתחילה ב "מדהים לשמוע-אחד התפקידים של..."

נכון, אין ספק שאתה כשריונר ותיק - אתה זה שיכול להעיד! NOT
אתה יודע מתי זה קרה? היית שם?

אני אגלה לך - התקלה עצמה אירעה בשיא הלחימה כשהצוות חטף מכל הכיוונים ולא היה סיכוי שמישהו ייצא החוצה להעביר חוטר. לפני כן, הטנק, תוך כדי נסיעה, "דחף" את הקנה לערימת חול קטנה (בירידה משיפוע קטן) וככל הנראה חדר חול לקנה.
מה שבתשקורת לא מגלים (כי זה לא נשמע מספיק טוב), זה שהמג"ד ששפט את הנ"ל הוא אידיוט מוצהר שטיפס על עץ גבוה ולא ידע איך לרדת ממנו והפתרון שהוא בחר זה לדפוק את הפיונים.
כמובן שכל זה לא גורע מהאחריות של המט"ק, שאמור היה לחזות את מצב הנסיעה הבעייתי ולצודד מבעוד מועד כדי שהקנה לא יגיע לחול. אבל דברים כאלו קרו קורים ויקרו - ובמיוחד כשמדובר במצב לחימה אינטנסיבי כמו זה שהצוות הנ"ל היה נתון בו.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 22-01-2009, 05:21
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי ColMonty שמתחילה ב "שאלה לשריונרים"

הסיבה היותר נפוצה ל"שושנה" היא בורסייט שנשכח בקנה וזה קורה כל כמה שנים.
בביסל"ש מוצג תותח עם שושנה פתוחה לאחר ששכחו להוציא את הבורסייט לפני ירי, מה שנקרא "ניסו לירות בורסייט" מחזה די מדהים.

בקשר להצעה של ניקוי תותח מתוך הצריח:
קיימת אפשרות כזו מתוך הצריח ואפילו באמצעים פשוטים מאוד הבעיה היא שעל מנת לאשר את התותח לידי חייבים לוודא שהתותח נקי לחלוטין ואת זה אפשר לעשות רק מהצד השני של התותח.

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 22-01-2009, 06:04
  ColMonty ColMonty אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.07.06
רעיון ושאלה מחוברים יחד:
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "הסיבה היותר נפוצה ל"שושנה"..."

אמנם זה מה שנקרא באנגלית LONG SHOT or OVER KILL אבל אני אנסה בכל זאת.

Background
ברובוטים תעשייתים שמשמשים לצביעת מכוניות בסרט נע יש טכניקה דיי פשוטה של הכנת הרובוט לצבע הבא באמצעות לחץ אוויר שמוזרם דרך כל הצינוריות עד לנקודה שבה הרובוט נקי ומוכן לצבע החדש. בתחומים אחרים בתעשיה הכבדה משתמשים בטכניקות שונות ומשונות לניקוי צנורות וביניהם באמצעות לחץ אוויר. מכיוון שלעצם העניין התותח הוא צינור מתוחכם, האם לא ניתן להנדס מעיין קלע מיוחד המותאם לחלל התותח שיכול לגרוף עמו (תוך כדי תנועה מתוך התותח החוצה) את אותם גופים זרים?

Concept
הכיוון הוא דיי פשוט - פגז המכיל "ראש ניקוי" שמעוצב ומתוכנן מראש לקוטר התותח תוך מתן תשומת לב לכיוון פליטת הגזים לאחר הנקירה ויכולת "שליפה של קלע הניקוי במקרה ואכן הושאר אובייקט בתוך הקנה. הצוות יוכל גם לקבל פידבק אם הקנה תקין מכיוון שיהיה ניתן לראות את יציאת הקלע (יש אמצעים לכך שלא צריך לציינם) ניתן להשתמש למטרה זאת בכל חומר אינרטי הודף או בשחרור אוויר דחוס שלא קשור לחומוס שהצוות אכל לארוחת צהריים. יכול להיות שהרעיון לא ישים אבל אשמח לתגובות מהטנקיסטים במגבלות הידועות מבלי לחשוף יכולות או טכנולוגייה

נערך לאחרונה ע"י ColMonty בתאריך 22-01-2009 בשעה 06:11.
ישן 22-01-2009, 10:39
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי דורון גוטמן שמתחילה ב "2מפקדי טנקים ושני קצינים נשלחו למעצר לאחר פיצוץ קנה הטנק"

ColMonty:
רעיון הניקוי באמצעות לחץ אויר לדעתי הוא לא פרקטי בטנק. בשביל לגרום ללחץ משמעותי בקנה שאורכו כמה מטרים טובים ובקוטר 120 מ"מ, צריך משאבה יחסית גדולה וזוללת מתח שתתחבר לתותח מהסדן - מיותר מאוד לסחוב כזו משאבה, וגם אין מקום להכניס אותה לטנק, במיוחד לא בצורה שתאפשר שימוש בה כשהצוות סגור בצריח. מה גם, צריך להתחשב גם במפנה הגאזים בקנה שיוריד מלחץ האויר בצורה משמעותית.
בנוגע ל"פגז ניקוי" - הרי זו הבעיה מראש. לא ניתן לירות בתותח מכיוון שהוא סתום (בחלקו או במלואו). ירי של פגז כלשהו יגרום לאותו הנזק לקנה התותח - גם אם זה פגז ניקוי.

בכללי, לי נראה שהדרך הכי טובה לנקות "פילים" כאלה בחירום ובמצב קרב, היא פשוט לעשות הקפצת קנה - אולי כמה הקפצות קנה ינערו החוצה את הליכלוך, או לפחות את רובו כך שיתאפשר ירי של פגז?
במרכבות עם תותח 120 מ"מ שהוא חלק קדח אני חושב שזה יעבוד... ניתן גם לצייד את הטנקים במוט טלסקופי שיוכל להגיע עד לקצה התותח מבתוך הטנק, ולשים את המוט הזה מקופל מאחורי הטען...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 22-01-2009, 13:02
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "[b][u]ColMonty:[/u][/b] רעיון..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
רעיון הניקוי באמצעות לחץ אויר לדעתי הוא לא פרקטי בטנק. בשביל לגרום ללחץ משמעותי בקנה שאורכו כמה מטרים טובים ובקוטר 120 מ"מ, צריך משאבה יחסית גדולה וזוללת מתח שתתחבר לתותח מהסדן - מיותר מאוד לסחוב כזו משאבה, וגם אין מקום להכניס אותה לטנק, במיוחד לא בצורה שתאפשר שימוש בה כשהצוות סגור בצריח. מה גם, צריך להתחשב גם במפנה הגאזים בקנה שיוריד מלחץ האויר בצורה משמעותית.
בנוגע ל"פגז ניקוי" - הרי זו הבעיה מראש. לא ניתן לירות בתותח מכיוון שהוא סתום (בחלקו או במלואו). ירי של פגז כלשהו יגרום לאותו הנזק לקנה התותח - גם אם זה פגז ניקוי.
ומה עם פתרון ביניים - יצירת לחץ אוויר באמצעות ירי ח"ק או תחמיש מוחלש?
אינני שריונר ואני לא יודע איך נראה קנה סתום, כמה עמוק יכולה להגיע סתימה וכמה בלחץ היא תקועה, והאם ירי תחמיש מוחלש יכול גם הוא לפתוח קנה לשושנה. את האמת? אני מתאר לעצמי שאם זה היה אפשרי זה כבר היה מיושם.
ישן 22-01-2009, 15:16
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "ואיך אפשר בלי השיר..."

גדול! איך אני לא מכיר את זה?

iaf-man:
צודק, הייתי צריך לסיים את התגובה הזו מהר ופשוט לא עלתה לי בראש המילה מדחס אז השתמשתי במילה משאבה במקומה, כדי שלפחות יבינו את מה שהתכוונתי אליו

ISHPUZ:
אני זוכר במעורפל תרגולת של ירי פגז בכדי "לנקות" את הקנה - אולי השיריונרים הוותיקים ממני פה זוכרים או מכירים משהו בכיוון, אבל בכל מקרה אני חושב שעושים תרגולת כזו רק במידה והקנה רק "חצי" סתום - אם הוא סתום לגמרי אז זה מאוד מסוכן...

ה"שמל":
אני לא מאחל לך לנסות להרכיב ולהעביר חוטר מבתוך הטנק - אולי להרכיב אותו זה לא כ"כ קשה, אבל להוציא אותו צפוייה לך עבודה ארוכה מאוד:
1. אתה תעביר את הפודל לאורך כל הדרך ואז יהיה לך קשה מאוד להחזיר אותו חזרה (הרי הקוטר שלו קצת יותר גדול מקוטר הקנה בשביל שהוא ינקה אותו כמו שצריך) במיוחד לאור העובדה שבתוך הטנק אין מקום לעוד מישהו לעזור לך למשוך...
2. תצטרך להרכיב כל חלק בחוטר בנפרד, ואז לפרק כל חלק בנפרד, דבר מאוד לא נוח כשהטנק והקנה בתנועה מתמדת - במצב קרב אין לך זמן לזה!
3. זה אומר שתצטרך לחתום על 2 חוטרים - אחד שיהיה בתוך הטנק ואחד בחוץ, בתאי הזיווד. אם אתה שיריונר אמיתי אתה לעולם לא תשקול לעלות על הטנק ולקחת את החוטר רק כדי להרכיב אותו בחוץ, להעביר אותו בקנה ואז לפרק אותו ולטפס שוב על הטנק כדי להחזיר אותו פנימה... מניסיון - הייתי טען הרבה זמן! (אני גם טען במילואים )

ציטוט:
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 22-01-2009, 22:23
צלמית המשתמש של salak
  salak salak אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.08.06
מצרף את הכתבה האמורה מישראל היום
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "לא. זה סתם יתפוס מקום של פגז,..."

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

כמה נקודות:

* 6 ארועים במהלך מבצע מוגבל זה לא יאומן - מעלה את החשד שיש פגם מבני בתותח (האם כולם מרכבה 4?)
* למג"ד 52 לא הייתה ברירה אלה לשפוט את המפקדים - ארבעה ארועים כאלה בגדוד אחד הם מצב לא ייאמן - מעבר להשבתת כלים בזמן לחימה ונזק כלכלי גדול יכולים היו להיות נפגעים לכוחותינו בתוך ומחוץ לטנק.
* עזה היא שטח מישורי, רוב הלחימה הייתה בשטח בנוי, למה שכל-כך הרבה קנים יסתמו? מה היה קורה ברמה"ג - 20 קנים?
* לגבי ניקוי מהיר של הקנה בזמן קרב - מה לגבי משחולת? הטען יכול לרוץ החוצה, לזרוק כדור עופרת קטן לקנה אליו קשור במיתר חזק הפודל, ואז לרוץ פנימה, להגביה את הקנה ולמשוך את הפודל. (בהנחה שהעברה אחת תספיק ושהקנה לא סתום לחלוטין). אם הוא מפחד, שיזרוק את המשחולת לחי"רניקים בחוץ.
* מה לגבי חיווי אלקטרוני שהקנה מלוכלך - למישהו יש רעיון?

נערך לאחרונה ע"י salak בתאריך 22-01-2009 בשעה 22:27.
ישן 23-01-2009, 11:47
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי Zimer2 שמתחילה ב "רעיון זה לא מחייב שכל הצוות..."

salak:
אפשרי, אבל אל תשכח שהסדן בד"כ פתוח בטנק - להיות מוכן לירי של פגז, וגם אחרי הירי הסדן נפתח והתרמיל נפלט אוטומטית החוצה והסדן נשאר פתוח, מוכן לפגז הבא, כך שמבחינת סדר פעולות בזמן הירי המצלמה היא לא רעיון פרקטי.

המממ:
הטנק מיסודו הוא דבר מרעיש מאוד, ובמיוחד במצב לחימה. מה גם, סגירה ופתיחה של הסדן מרעידה את התותח במקצת (הסדן הוא דבר כביר ומאוד כבד) וגם כמובן מרעישה. ברגע שטוענים פגז והסדן נסגר הוא עושה רעש ומרעיד את התותח, ולעיתים אין זמן להמתין שהרעש והרעידות ישככו וחייבים לשחרר פגז מיד - ובזמנים כאלה מערכת עם סונאר לא תהיה אפקטיבית...

ברמת העקרון - הפתרון הפשוט ביותר לכאורה נראה כטוב ביותר: הטען תופס פנס וו (שאפשר לשפצר לסדן) מאיר בחטף לתוך התותח ורואה אם ניתן לראות את קצה התותח. אם כן, מה טוב. אם לא - יתן מבט ארוך יותר כדי לקבוע סופית, ואם יש ספק אז אין ספק. יורדים לעמדה אחורית ומנקים.
אגב, המיני-דיון פה בעקרון הוא על פתרון לקנה סתום. הגילוי של קנה סתום הוא משני, כי הבעיה היא - במידה והקנה אכן סתום - לפתוח אותו במצב קרב במהירות מקסימלית תוך סיכון מינימלי של הצוות...

ציטוט:

ישן 23-01-2009, 12:07
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "[b][u]salak:[/u][/b] אפשרי,..."

כבר הרבה שנים שלא משאירים סדן פתוח אלא פכניסים פגז תורן לקנה כל הזמן (כלומר התותח טעון, לחיץ לחוץ וכדי לירות רק צריך התותחן לשים על והטען לדחוף ניצרה ולהיצמד)

טען תמיד חייב להציץ לתוך הקנה לפני טעינה.
פנס ו' מספיק גם בלילה הכי שחור (בטח כשמגביהים מקסימום)
כיוון שכך, כל הפתרונות הטכנולוגיים שהוצעו פה לטובת ביקת קדח קנה נקי מיותרים. אם בכל זאת רוצים פיתרון טכנולוגי כזה אפשר להשתמש במט"ל סרוג (לדחוף לקנה, לשים על ולליזור) לשיטה הזו יש כמה יישומים אחרים. אבל אם אי אפשר ללזור אז הקנה חסום.
שמעתי על מישהו שפתח סתימת חול בקנה ע"י ירי נקל דרך החור של המח"ט ירי.
לידיעתכם, לא צריך לנקות את כל הקנה כדי למנוע התפוצצות שלו בירי. נכון שקנה נקי לגמרי עדיף, אך הזה לא מחייב. אפשר לירות בקנה מלוכלך ואפילו סתום חלקית. לחץ האוויר שנדחף לפני הקלע ינקה את הסתימה. הבעיה היא כשהקנה סתום לגמרי ואז אין ללחץ האוויר לאן ללכת (בקנה מחורק בד"כ תיווצר שושנה בהתאם לחריצים, בקנה חלק, פשוט יעוף חלק מהקנה).
בהתאם לנ"ל מספיק לפתוח מעט את הסתימה ולא צריך להעביר פודל רטוב, יבש ושוב רטוב (ופליז וכו) את זה תשאירו לטא"ת והטפ"ש אחרי המלחמה. מספיק לדחוף לקנה רק את מוטות החוטר (שכפי שmeijin כתב למעלה אפשר להרכיב אותם מבפנים) בלי פודל בכלל או מקסימום עם נגח גביע.
היי, אבל אם כבר יצאת מהטנק להביא מוטות חוטר, לא עדיף לקחת קנ"ר ולנקות את הסתימה ביידיים?

ישן 24-01-2009, 21:43
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE] אפשר לירות בקנה..."

הכיסוי לוע של ה105 מ"מ עושה משהו דומה. הוא עשוי גומי גמיש ואטום, כך שהוא לא מאפשר כניסה של שום דבר אל הקנה. בגלל האטימה והגמישות ברגע שדוחפים פגז לחץ נאוייר שנהדף קדימה מעיף את הכיסוי.
אבל...
הכיסויים מוסרים מהטנק לפני נסיעה: משקיות!
יש צוותים שבצורה מאד לא חכמה מחברים לכיסוי סרט אדום כמו "הסר לפני הטיסה". לצורך החיבור הם מחוררים את הכיסוי כך שהאטימה הולכת ואם הם לא הבחינו בסרט האדום שלהם וירו... תהיה להם שושנה.
היום רוב הטנקים כבר מצוייד בכיסוי לוע מאסיבי יותר שעטוף בציפוי רך שנועד למנוע זעזועי מוח כששומרי משטח עפוצים נתקלים בקנה כשהם הולכים ושומרים מתוך שינה (קרה גם לי. מאד כואב ולא נעים. כשזה קורה לאחרים... די מצחיק להגיע להחליף מישהו בשמירת משטח ולמצוא אותו מעולף על הריצפה עם דם נוזל מהמצח).

ישן 24-01-2009, 22:58
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "התכוונתי להתקן קבוע, שנסגר..."

ומה יקרה כשהוא יתקע?

כל האשכול הזה מתעסק הרבה יותר מידי בבעיה זניחה שכמעט שלא קורה, בטח לא כשמקפידים על נהלים בסיסיים.

מתוך המדד לזיהוי מערכת נשק מטופשת:
ציטוט:
  • זה נראה כמו רעיון "חדש", אולם בבחינה מעמיקה נמצא מספר ניסיונות ליישום בעבר.
הוסף 10 נקודות על כל ניסיון שכזה. הוסף 15 נקודות נוספות על כל ניסיון שהממציא / חברה לא הייתה מודעת אליו ולכן לא למדה משגיאות העבר.
  • חוסר ב"תרחיש מבצעי" שבו ניתן להשתמש במערכת.
הוסף 25 נקודות. הוסף 15 נקודות אם הממציא / חברה מתארת תרחיש אשר אין לו קשר לשדה הקרב כיום (לדוגמה: שני מטוסים המצוידים בתותחי לייזר, יורים זה על זה).
  • הרעיון מגיע ממישהו "שאינו מכיר" כיצד הצבא נלחם ואיך משתמשים במערכות צבאיות.
הוסף 15 נקודות (זהו מדד סובייקטיבי, לכן הוסף רק 5 נקודות אם שירת בצבא אבל לא היה מעורב בפעילות מבצעית). הוסף 20 נקודות אם המומחיות של היזם היגיעה מסרטי מלחמה או מצפיה בחדשות.
ואני מוסיף: הוסף 20 נקודות אם המומחיות של היזם מגיעה מקריאה בפורום. אם איתור הבעיה שהמערכת מציעה לה פיתרון מגיע גם הוא מהפורום הכפל את הנקודות.

ישן 25-01-2009, 00:16
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "למה זה קשור לפגז התורן? אם..."

לא תמיד.
אפשר לעבור דרך סוללה בלי לדעת. או לפגוע בה בדיוק כשצורחים לנהג לעצור והוא לוחץ על הבלם. לא תדע אם המכה היא מהבלימה או מהסוללה.
באמת יש קשר לירי של פגז תורן במהירות ובלי לבדוק. ראה מה שעניתי לPLONTER5

ישן 25-01-2009, 19:37
  metooshelah metooshelah אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.06.03
תתפלא
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "למה זה קשור לפגז התורן? אם..."

ישנו דגש עצום על טעינה בכמה שפחות זמן, עד שגם אם ממש רוצים, אין אפשרות לוודא קדח נקי - למרות כל הקצינים "הגברים" שאומרים שזה הנוהל ובלה בלה בלה. כשטען נדרש לטעון בפגז בשניות בודדות אין לו את הזמן לשלוף פנס וו, להציץ לבפנים, לשלוף פגז ולהכניס.

ולא, עם טנק, גם כשאתה נכנס בסוללה, לא תמיד תרגיש את זה, אז הפיתרון של "לתת ניעור" לא תמיד תופס. אפשר לנסות להכניס את זה כחלק ממקצועיות צוות (למרות שזה יכול לגרום לקצת כאב ראש), אבל בסופו של דבר, אתה לא יכול כל הזמן לנער את הקנה, במיוחד כשאתה לא מודע לכך שנכנסת בסוללה.
ככה זה, כשקצינים בכירים, מנסים להרשים את כל העולם ונופלים על הפנים. אולי המג"ד שכח, אבל הסוללות שם לא נבנו ע"י אגף בינוי, אלא ע"י כוחות הנדסה בזמן לחימה.
ישן 23-01-2009, 09:05
  meijin meijin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.02.05
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "מצרף את הכתבה האמורה מישראל היום"

יש פה כמה אי דיוקים. לא כל 6 האירועים היו בגדוד 52 (גם בגדוד שלי היה - 105 מ"מ), ואני ידוע על עוד אירוע בגדוד 9.
בכל מקרה, עדין יש איפה להיכנס - ודווקא בגלל שזה מישורי, ודובים מרימים סוללות למגנן, זה קלאסי להתנגש בהם. דווקא באימונים ברמה"ג זה הרבה פחות קורה, כי הרמפות הרבה יותר מתאימות לטנקים, ולא משהו מאולתר.
כמו כן, אי אפשר להשוות את כמות הירי, וזה מה שצריך לבדוק - אחד לכל כמה פגזים זה קרה, ולא לפי משך הזמן (כי אפשר לשבת על התחת חודשים, וזה לא יקרה - אבל פשוט כי לא ירית...)

אסף.

ישן 30-01-2009, 13:41
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי arielsh שמתחילה ב "יש שמועות שע"פ פקל זיווד..."

לא יודע לגבי הוראה כזו. מה שכן משמח זה שבעקבות קריאת האשכול כאן על שילוטים טקטיים בחש"ן (אשכול אחר) נזכרו בתח"ש בהוראה ישנה שלהם שאוסרת על שילוטי עץ.
עד לעופרת יצוקה לא הצליחו לאכוף על כל היחידות בחש"ן להחליף את השילוטים, אך בימים שלפני הכניסה לעזה כנראה שהטנקיסטים יותר קשובים להוראות שעיניינן "פגיעה במיגון הטנק". ברוב הטנקים הוחלפו שילוטי העץ לשילוטי בד. כך גם בטנק שמצולם למעלה.

ישן 23-01-2009, 10:33
  גפשטיין גפשטיין אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.07
מאתר מז"י
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי דורון גוטמן שמתחילה ב "2מפקדי טנקים ושני קצינים נשלחו למעצר לאחר פיצוץ קנה הטנק"

מילוי מצברים וידע

כתב: רועי כספי, תאריך: 20.1.2009
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mazi.idf.il/Images/trans.gif]

צוותי הפקת לקחים של החילות הלוחמים מתחקרים את הכוחות שיצאו מעזה, כדי ללקט מידע טרי וללמוד מחוויות הלחימה

הפסקת האש מספקת אתנחתא לכוחות הרבים ששהו במשך שבועיים בעזה במסגרת מבצע "עפרת יצוקה"; התותחים פסקו מלרעום, החיילים חלצו את נעליהם, והטנקים המסודרים בשורות הגיעו לטיפול ורענון אינטנסיבי בשטחי הכינוס.
אומנם, חיילים רבים יכולים להרשות לעצמם לקחת נשימה עמוקה לריאות, אך עבור קציני התו"ל והפקת הלקחים המסתובבים בשטח, זוהי הזדמנות לדבר פנים אל פנים עם חיילים רבים; לשאול, לתחקר ולתת להם אוגדנים חדשים בתחום שלהם. הנושא שהחל לתפוס תאוצה במלחמת לבנון שנייה מוכיח את חשיבותו בעשייה מרובה.

לקחים בקנה
"הפסקת האש נותנת לנו את ההזדמנות לתפוס כוחות גדולים שנמצאים מחוץ לתחומי עזה", אמר אתמול חבר צוות הפקת לקחים במפקדת קצין שריון ראשי סא"ל (מיל') א'. "תפקדנו לתחקר על מה עשו, מי עשו ומה יעשו. אנחנו מזרימים בזמן אמת לשטח פנקסי לקחים שבועיים הרלוונטיים ללחימה הספציפית. התפקיד שלנו זה ללמוד מטעויות שלא יקרו שוב. ובמלחמה הזו למדנו במהירות עצומה. תחום הפקת הלקחים והתו"ל היה משמעותי מאוד מתחילת המלחמה, ואף היווה גורם משמעותי בהצלחת הכוחות בשטח.
אחת הדוגמאות להפקת הלקחים היה הטיפול בבעיית הצטברות חול בקנה הטנקים. "בשל השטח שאפוף חול ואבק נכנס חול רב לקנה והיו כמה מקרים של פיצוץ קנה. " מסביר סא"ל (מיל') א'. "בעקבות זאת הפצנו פנקס לחיילים עם הנחיות לטיפול בחול בקנה תוך כדי הלחימה. כשתחקרנו חיילים בשטח הם אמרו לנו שמהפנקס שלנו הם למדו איך להתמודד עם הבעיה. הידע הגיע לכולם וזו ההצלחה".

חדשות מקומיות
צוות הפקת הלקחים מצביע על יישום מוצלח של אחד הלקחים המשמעותיים ביותר ממלחמת לבנון השנייה - שיתוף הפעולה בין הכוחות . מ"פ השריון סרן צחי חסיד. "היה שיתוף רב-חילי ובין זרועי. התחושה היא שחזרנו לעצמנו בהיבט הזה. חי"ר לא נכנס בלי שריון והנדסה, ושריון לא נכנס עד שקיבל פרטים מהמודיעין. הייתה סינרגיה מצוינת.
"מעבר לזה, בגלל שאנחנו שבועיים בתוך טנק ולא יוצאים ממנו. אנחנו לא מודעים למה שקורה בחוץ בגזרות השונות. באוגדנים שתו"ל חילקו לנו היה כתוב בהתחלה את כל החדשות שהתרחשו בשטח בשבוע האחרון. זה היה כמו מקומון עבורנו".
ישן 23-01-2009, 12:12
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי גפשטיין שמתחילה ב "מאתר מז"י"

בזדמנות זו אמליץ לכל מפקדי החי"ר לשים יד על דפי הסבר לשיפור העבודה והשת"פ של חי"ר עם שריון שנכתבו ע"י יגיל הנקין (YGH) והופצו במלחמה. החומר כתוב שם בצורה מאד ברורה וקצרה. המאמר המלא נקרא "סינית אתה מדבר אלי בג'נטקס" (מודה שנתתי הערה או שתיים).
אני מקווה שבקרוב נוכל להוציא דפי הסבר כאלו גם לטובת הטנקיסטים שצריכים לעבוד עם החי"ר (משהו בסיגנון "מזהה, בקו רכס אחרון, 4600, בערך שתי אלפיות משמאל לעץ יש שם עצם חם מאד?" - לטנק שכן זה מעולה, לחי"רניק עם משקפת... זה יותר גרוע מסינית).
כמובן שלא נוכל לפרסם את התוכן של הדפים הללו כאן.

ישן 23-01-2009, 17:53
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
איזה חלאות!

נדמה שהמערכה הזאת עושה רע מאוד למערכת הצבאית, ושהשתן מהעימות "המוצלח" מול הפחדנים העזתים עולה לקודקודים לראש.
קצת מרגיש כמו איזו חונטה דרום אמריקאית מבושמת ושיכורת כח... מצד אחד לוקחים אזרח שגויס להלחם במילואים ושמים אותו בכלא על שצלם, מאידך לוקחים לוחמים שהשתתפו בקרבות וכולאים אותם על תקלות שלדברי מקשנ"ר נובעות מאופי השטח בו נלחמו... כזאת חוצפה, פשוט לירוק ללוחמים היקרים האלה בפנים.
שושונות קורות בלחימה, מסיבות רבות... לפעמים בלחימה בשטח בנוי\צפוף הקנה פוגע בכל מיני עצמים, זה חלק מהחיים. אם הם הגיעו למצב שהם צריכים לירות תוך כדי לחימה, סביר שלא היה להם יותר מדי זמן לבצע תרגולת מלאה...

אני מאוד מוטרד מהמבצע הזה. יש סימנים מאוד לא בריאים של יוהרה וגסות לב בהם נוהגת המערכת הצבאית כלפי משרתיה וגם כלפי המערכות הדמוקרטיות. יש זליגה של ההיתר הבסיסי שקבלה מערכת הבטחון לעשות ככל העולה על רוחה בעזה, לנטית לבה הכוחנית לעשות ככל העולה בחייליה, בתקשורת ובהבעת דעות פוליטיות באופן מובהק.
ישן 23-01-2009, 20:49

ראוי שהמערכת הצבאית תנהג בלוחמים ובקצינים שלה במעט סלחנות.
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי בגירה שמתחילה ב "בצדק, מה?"

עם כל הכבוד לצינורות הפלדה האלה שנדפקו, ועם כל הכבוד למשמעת ולנהלים, תקלות כגון אלה קורות במלחמה. כן, הן מסוכנות, כן, אנשים עלולים להפגע מהן, כן, ראוי לתחקר ולחנך מפקדים כיצד להמנע מהם. אבל לקחת אנשים, ממתי המעט שבוחרים להיות לוחמים וקצינים, שחרפו נפשם בלי מליצות, ולשים אותם בכלא... זו פשוט הסחפות.
מפקדים וקצינים עשו טעויות במלחמות ישראל וגם במבצע הזה, טעויות שעלו בחיי אדם. נדיר מאוד שמישהו נכנס לכלא על טעות כזאת. אנשים שיוצאים לקרב חשובה להם התחושה שהמערכת תגבה אותם ולא תתנער מהם גם אם יטעו... אחרת, חזרנו לעידן "עורך דין לכל קצין".

צבא ההגנה לישראל מעתיק את האגרסיביות המוגזמת שלו מעזה אל תוך גבולות הקו הירוק. מי ששפט אותם למאסר אינו ראוי לדרגות שהוא עונד, וודאי שאינו ראוי לפקד על לוחמים.
ישן 23-01-2009, 22:35
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
חבל לכתוב שטויות ולחרוץ דין מבלי להכיר את הדברים.
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "לדעתי הצבא הוא רחמן בן רחמנים"

יש גם פקודות מפורשות בצה"ל לא לירות על חיילי צה"ל. בכל זאת נהרגו חיילים מאש כוחותינו ואף אחד לא נשפט על כך.

יש הבדל גדול בין תקלה מבצעית להפרת פקודה. מפקדי הטנקים בפרוש אשמים בהתפוצצות הקנים אך אין זה אומר שצריך לשפוט אותם על כך.

לעצם העניין, בלחימה שבטח בנוי, באזור רווי סוללות ומגננים, כאשר נעים הרבה עם מדפים סגורים יש סיכוי טוב לתקוע את הקנה במשהו.
כל הפתרונות שהועלו יפים לאימונים אך כאשר התנועה היתה עם פגז בקנה אין לטען שום אפשרות לדעת שהקנה חסום.
אני לא יודע על מה בדיוק נשפטו המפקדים אבל ברור לי שזה לא ימנע תקלות כאלו בעתיד.
הפתרון הוא בתרגול, אימון, ומודעות וגם אז דברים כאלו יכולים להתרחש.

ישן 25-01-2009, 23:18

"עברות או פשעים"???
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי בגירה שמתחילה ב "איך אפשר לקפוץ למסקנה כזו מתוך פסק דין של עברה"

ראשית- רק תוריד את ה-"פוזה". אנטי ממסדיות בהחלט, אנטי צבאיות בהחלט.
שנית- לירות פגז אחרי שהתותח שלך נדפק באיזה קיר או סוללה זה מבחינתך "עברות או פשעים"??? אם כך, אולי גם צריך לשפוט את הטנקיסטים שהרגו גולנצ'יקים, או את מי שהכווין אותם אל הבית בו שהו הגולנצ'יקים, או את מי שאשר את הירי וכו'?

בסיטואציות קרביות דברים כאלה קורים. יש לחץ, יש ערפל קרב, יש אבק, יש ירי של האויב, יש ירי של כוחותינו, יש עיפות של הכח, יש התרגשות... יש מיליון ואחד גורמים ואילוצים שבחורינו הטובים מתמודדים אתם. זה לא פשוט לשלוט בטנק, ואתה לא יכול לשמור על 100% ערנות, בפרט אם אתה אחרי מספר ימי פעילות. פה ושם אתה עלול לדפוק את הקנה באיזה סלע\סוללה\עמוד חשמל\ מחק את המיותר.

זה נורא קל לשפוט את האנשים האלה לחומרה. אבל הם לא עבריינים ולא פושעים. הם על הקצה הערכי השונה של הסקאלה. בסך הכל חלק מהציוד שלהם הושבת במהלך לחימה, ולציוד הזה יש מחיר מסוים. אם טייס מסוק היה יורד מתחת לגובה מסוים והמסוק שלו חוטף פגיעות נק"ל גם היית מציע לכלוא אותו? אם לחי"רניק היה מתפוצץ הקנה של הנשק אחרי שהוא הרביץ פזצטא וירה על מחבל גם היית רואה בו עברין?

הטיעון שלך מגוחך ומעיד על חוסר הבנה מוחלט בפנים הערכיים של הלחימה.
ישן 25-01-2009, 23:34
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב ""עברות או פשעים"???"

רק בגלל שאמרת..
אם טייס מסק"ר עובר על נהלים מסויימים תוך כדי טיסה, ללא הצדקה חד משמעית וברורה, וסיכן בכך חיים/ציוד, הוא בהחלט עלול למצוא את עצמו נשפט. בשגרה בוודאי, אבל גם בחירום.
אני מכיר טייס שנשפט מול מח"א על כך שבמהלך מבצע של"ג ביצע יעף תותח "נמוך" (רוצה לומר - כמעט נסע..). הוא לא נפגע, הציוד לא נפגע, אבל הוא חרג מהנהלים וסיכן את עצמו ואת הציוד, וזאת לא היתה סביבה סטרילית.

במהלך הלחימה היו כמה וכמה דברים שעליהם נשפטו נגדים וחיילים ממערך האחזקה של חה"א, כולם משרתים במקומות בהם הלחץ גבוה ביותר - לא תחת אש, אבל בהחלט לחץ גבוה. וכדי להבהיר את זה עוד יותר - בחלק מהמקרים לא קרה שום דבר - מטוס יכול לטוס עם פנס בתוכו בלי שיגרם נזק.

ישן 24-01-2009, 21:54
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "איזה חלאות!"

תזכיר לי מה שם המשפחה של חן הזה מחזור מרץ או אוגוסט 95 שעשה שש שושנות?
הוא עשה אחת בתור חייל, שתיים בקמ"ט, אחת כשהיה מט"ק צמ"פ בפלוגה ז אחת כשהיה מט"ק צעיר (טיפולים ד?) בפלוגה שלי (וולקן 77) ועוד אחת אלוהים יודע איפה. חלק מהפעמים הוא ירה בורסייט וחלק ירה אחרי שהקנה נכנס בסוללה. אצלנו שה היה באל"ת ליד השיפון. הוא נכנס בסוללה ואח"כ היה אמור לירות סידרת פלאשט כשהנהג טוען (חן "ג'ון" קלדרון היה הנהג) אחרי הפגז הראשון רוב הקנה פשוט כבר לא היה.
מהפלוגה שלי, בשושנה השישית, הוא כבר הלך לכלא. קיבל 21 יום. העניין הוא שאבא שלו היה קצב"ך, מפקד קורס מח"טים. הוא לא ישב יותר מיומיים. אח"כ הוא הגיע אליכם לגדוד (75) היה תקופה קצרה מט"ק ובעיקר סימב"ץ עד סוף השירות.
זוכר אותו?
ג'ינג'י קטנטן עם עיניים כחולות והרבה חצ'קונים?

ישן 23-01-2009, 18:28
צלמית המשתמש של plonter5
  plonter5 plonter5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.09.07
כמה תהערות

יוסיפון, בדבריך קיימת סתירה פנימית. איך אנחנו מצפים מהטען שיבדוק את הקנה לפני ירי אם יש פגז תורן? הפגז הלא ממתין להתקלות- מזהים יורים. כמובן שאם מבצעים סדרה על מטרה שלא עומדת לירות עליך או להעלם הטען יכול וצריך לבדוק את הקנה

הפתרון של העברת חוטר מבפנים אכן ישים ויעיל (בדקתי השבוע בדרום הרצועה), אבל רק ללא הפודל כי למשוך אותו חזרה זה סרט רציני
אגב, החוטר אכן ממוקם מחוץ לטנק (וגם כביע החליצה) אבל בהכנות ללחימה הכנסנו (עקב לקחים) את החוטר פנימה לצריח כך שיהיה נגיש.
לדעתי, כפי שכבר נאמר, ע"מ להימנע מפיצוץ קנה המט"ק צריך לשמור על הקנה נקי ואם יש חשש ללכלוך לתפוס מחסה ולבדוק. אני ניערתי חול מהקנה ע"י טיפוס לאחור על סוללה וזה הספיק בהחלט (נבדק בירי)

ואם כבר פתרונות, שאלה: למרות שאנחנו השריונרים לא רגילים לזה ולמרות שזה נראה רע לדעתי פתרון מוצלח יכול להיות נסיעה עם כיסוי לוע (לפחות בתותחי 120 זוהי בסה"כ כיפת בד)

ישן 24-01-2009, 09:09
צלמית המשתמש של ziv.harel
  ziv.harel ziv.harel אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.04.06
זה פשוט לא רציני
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי plonter5 שמתחילה ב "כמה תהערות"

ישנם צוותים שלא הוציאו ראש מהטנק שלשה ימים מחשש לצלפים
ואתה מצפה שאחרי כל פגז ילכו לשים כיפת בד ???

האמת כאבא לקצין שיריון גם אני לא מרגיש טוב עם המשפטים
אני חש כרגע תיסכול מסויים, לחנך ילדים ללכת לקרבי, לא לישון בלילה ובסוף לקבל סטירה
אם הדבר היה באימונים, אין לי ספק שכך צריך לנהוג, אבל בלהט הקרב ? הרי "חוקי מרפי" עושים שם שעות נוספות.
ברור שחייבים לתחקר את הארועים ואם ישנם מפקדים שצרכים להעצר בקידום בגלל שנסעו ב-12 במקום 10,2 שיקבלו בראש, אבל בסוף הדרך זו דוגמא לא טובה לאלו שרוצים להגדיל ראש, להשאר בצבא למען כולנו ולטעמי יחששו ללכת אחרי מפקד שלא מגבה חיילים בקרב וטועה בשיקול דעת לאחריו.
ושוב אני מסייג דברי שכן הם מתבססים רק על מידע עיתונאי מבלי שהייתי שם.
אני רק מקווה שהקשנ"ר יבחון את הדברים מחדש ויהיה אמיץ לתקן החלטות שהתקבלו אם צריך
ישן 24-01-2009, 22:11
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי plonter5 שמתחילה ב "כמה תהערות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי plonter5
יוסיפון, בדבריך קיימת סתירה פנימית. איך אנחנו מצפים מהטען שיבדוק את הקנה לפני ירי אם יש פגז תורן? הפגז הלא ממתין להתקלות- מזהים יורים. כמובן שאם מבצעים סדרה על מטרה שלא עומדת לירות עליך או להעלם הטען יכול וצריך לבדוק את הקנה

היי
LONG TIME NO SEE!
ברור שאני לא דיברתי על ירי מהיר בהיתקלות של פגז תורן.
אם זה המצב שעכשיו ניתקלנו וחייבים לירות מהר, אין לי שום טענה למי שמגלה שעפה לו חתיכת קנה.
אבל אם יש שניה ספר (ורוב הזמן, שנינו יודעים, יש) עדיף לוודא טעינה מחדש (לפתוח סדן, לשלוף את הפגז, להציץ, לבדוק שהפיקה נקיה, לטעון בחזרה, לקחת פגז נוסף, להיצמד, לוודא לחיץ, לדחוף ניצרה ולצעוק "טעון!".
אולי בטנקים שלכם שאין להם מי יודע מה תחמושת זה פחות חשוב. אצלנו לפעמים אפילו נעדיף להחליף סוג פגז! זה עניין של פחות מעשר שניות.

ציטוט:
הפתרון של העברת חוטר מבפנים אכן ישים ויעיל (בדקתי השבוע בדרום הרצועה), אבל רק ללא הפודל כי למשוך אותו חזרה זה סרט רציני

חו"ח לדחוף פודל מבפנים!

ציטוט:
אגב, החוטר אכן ממוקם מחוץ לטנק (וגם גביע החליצה) אבל בהכנות ללחימה הכנסנו (עקב לקחים) את החוטר פנימה לצריח כך שיהיה נגיש.
לדעתי, כפי שכבר נאמר, ע"מ להימנע מפיצוץ קנה המט"ק צריך לשמור על הקנה נקי ואם יש חשש ללכלוך לתפוס מחסה ולבדוק. אני ניערתי חול מהקנה ע"י טיפוס לאחור על סוללה וזה הספיק בהחלט (נבדק בירי)

גביע חליצה אמור להיות בויורס טען.
אם זה שונה אז צריך לדאוג שעודד בסיוק כותב מחדש את הספר של הסמל"ש ומכניס אותו לשם (בטח כבר יפול על צפריר ).
מאד משמח לשמוע שהראש עובד והכנסתם את החוטר לתוך הצריח!
אצלי בסדיר היו צוותים שהחוטר היה מורכב אצלם ותלוי על הפלטות (כמו הכבלי גרירה בסימן 4).
חול מהקנה אפשר להוציא בלי לצאת מהטנק ובלי חוטר: בניעור, בטיפוס אחורה על סוללה (כמו שעשית, כל הכבוד!), בירי נק"ל על החסימה ובמקרה הגרוע בשפיכת פחית שמן בלמים לקנה (רק לזכור שהפגז הבא יצא בקנה משומן...
אני מכיר אנשים שישמו את הפתרונות הללו.
ציטוט:
ואם כבר פתרונות, שאלה: למרות שאנחנו השריונרים לא רגילים לזה ולמרות שזה נראה רע לדעתי פתרון מוצלח יכול להיות נסיעה עם כיסוי לוע (לפחות בתותחי 120 זוהי בסה"כ כיפת בד)

לגבי כיסוי לוע ראה מה שכתבתי למטה. וזכור שזה יהיה יעיל עד שתירה את הפגז הראשון...

מה עם חוויות משדה הקרב?
אני מבין שהיית שייך לצק"ם 188 שפעל באזור דהניה רפיח?
הספקת להיות ת"פ צק"ם חטמ"ר דרומית?
ירו עליך?
על מי ירית? מה? לאיזה טווחים?

אם תרצה לא לכתוב את התשובות בפורום אני זמין גם בדרכים אחרות...

ישן 25-01-2009, 18:53
צלמית המשתמש של plonter5
  plonter5 plonter5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.09.07
חוויות משדה הקרב
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[QUOTE=plonter5]יוסיפון,..."

תקופת הלחימה התחילה מבחינתי כשהגדוד כולו (על טבחיו ונשותיו) ירד לאימון בצאלים. זוהי אכן חוויה לראות את כל הגדוד גר באוהלים ושותה מים מהמיכלית חירום. עשינו מספר אימונים, רובם במתווה לש"ב, חלקם יבשים וחלקם רטובים, עם טנקים ועם האמר-טנקים. אני חייב לציין לחיוב את מל"י שנערכו לכמות האדירה של הסד"כ ואימנו את כולם בצורה ראוית הערכה, במיוחד לאור העומס וההתראה הקצרה. לא פשוט לאמן סדירים, מילואים, חי"ר, שריון, פלס"ר ומה לא. בנוסף לאימונים הועמד לרשות הגדוד מאמן הצוות שהתרכז בתותחנים, ועברו מספר הרצאות לצוותים ובעיקר לנהגים. (ביניהן אחת של יחיעם מזקו"ם בה קפץ לבקר גם מיודענו מיכאל)
מבחינת לוגיסטיקה לצבא היה פתרון פשוט (ולא משביע) של כריכים ארוזים שהגיעו בד"כ פעמיים ביום, וארוחה אחת חמה (בחמגשית). לאור המצב אני חו"ח לא מתלונן, אבל טוב שהיו תרומות של ממתקים להשלמה. אגב, התרומות האזרחיות הורגשו היטב בכל פינה. החל בממתקים וסיגריות, דרך מופעי סטנדאפ כל ערב וכלה בשף חיים כהן שהגיע והכין ארוחת צהריים לגדוד.

אחרי כשבוע בצאלים עברנו לשטחי כינוס בדרום הרצועה, ומשם נכנסנו אחרי נוהל קרב קצר יחסית. הכניסה עצמה התבצעה בלילה אבל התקדמות המשמעותית היתה ביום דווקא. בסוף יום הלחימה הראשון שבו זיהינו מעט מאד אויב (2 חוליות) הגדוד נערך להגנה בשטח שתפס. ההיערכות כללה בעיקר בניית עמדות לטנקים, מגננים לשהיה וטיפולים ואח"כ חישוף הולך וגדל של השטח שלטעמי היה מוגזם בחלק מהמקרים.
לאורך ימי הלחימה ראינו מעט מאד אויב בעין. רוב החיכוך היה מירי מרגמות לא מדויק, וזיהויים חריגים של חוליות אויב ותצפיתנים בודדים בטווחי 800-1000. כל האויב שזוהה היה בתוך מבנים ולכן הושמד בחלולים (בד"כ ירי פלוגתי) למעט חולית מרגמה אחת בת 4 מחבלים שזוהתה בשטח פתוח והושמדה בירי חלולים ומקלעים. (בדיעבד עולה השאלה למה לא ירינו פלאשט, כי היו לנו כמה כאלה)
לאחר הפסקת האש החל סבב בין הפלוגות שכלל יציאה לשטחי כינוס, התארגנות וטיפולים וחזרה פנימה. ראוי לציין שבניגוד לאחרים (ובזכות הלקחים מהם) לא התפוצצו אצלנו קנים ולא היו פריסות זחל בכלל.
לאחר הסגת כל הכוחות מהרצועה ניתנה לגדוד התראה של 24 שעות עד שעלינו שוב על מובילים לקראת הקו הבא בקרוב (מאד)

ישן 24-01-2009, 16:03
  מיניק מיניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.03.05
חותר פנימי

באחד הפעמים בגבול הצפון יצאנו ממשטח הטנקים שלנו לכיוון מארב ,כתותחן שאמור לשמור על שעה 12 לא עשיתי את עבודתי נעמנה ובמהירות 30 קמ"ש בערך (ולטנק זה ממש הרבה) נדפק התותח באחד העצים בסביבה.
אני לא זוכר את השם שלו אבל היינו צרכים להעביר סוג של חותר ברזל בתותח כדי לוודא שהוא לא יתעקם, באורך פלא נתקע חותר הברזל הזה והיינו חייבים לדחוף אותו מבפנים אז בדרך פשוטה ,פשוט הנמחנו עד הסוף והכנסתי את החותר מבפנים לבחוץ עניין של כמה דקות , נכון שבמרכבה 2 החותר בחוץ אבל זה לא כזה קשה לשמור אותו במסדרון האחורי בזמן פעילות מבצעית , זה מה שעשינו ב"גשמי קיץ" 2006
ישן 25-01-2009, 00:57
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי idoroll שמתחילה ב "אתם נכנסים כאן לדיון שלם בנושא שמות פרטי הזיווד בעברית,"

ובכלל, רוב הטנקיסטים שאני מכיר קוראים לו ראצ'ר במקום ראצ'ט.
הקרקש תופס רק במפתח ראצ'ט אבל לא בראצ'ט הרמה (זה עם השרשרת שמפרקים איתו את הסדן או הגדול יותר עם השרשרת והחבל שבודקים איתו את רתיעת התותח ושקיעת הקנה) שיש לו שמות אחרים לגמרי.

ישן 31-01-2009, 22:41
  דורון גוטמן דורון גוטמן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.04.08
לא ,ממש לא
בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "אהא... ומה במקרה ואתה באמצע..."

כשאתה בלחימה עם פגז זמין בקנה והותקלת, אין שוםפ ספק שמייד תירה ללא בדיקת קדח קנה נקי,

אך מפה ועד למפקד טנק שבכלל לא שמע שיש הוראה כזאת(נקווה שהוא לפחות לא טען מקור), או עד אי הקפדה על הנושא לפני טעינה ראשונה, או החלפת סוג פגז יש הבדל רב,

אם המקרים קרו במצב של שחרור פגז זמין ללא שהות, לאחר שהקנה נבדק לפני הטעינה, ומאז הקנה נכנס בסוללה,אין ספק שאין כאן תקלה, אלא משהו בין חוסר תשומת לב לבין(במקרים נדירים) תקנה שאחם כיום כיצד להתמודד איתה,
אך אני מקכיר מקרים בהם התפוצצו קנים אשר היה זמן רב כ"כ לבדוק קדח-קנה נקי לפני הירי אך לא בדקו, ובתחקירים נמצא כי הקנה לא זכה בשבועות האחרונים לביקור של חוטר.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:21

הדף נוצר ב 0.20 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר