לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-02-2009, 22:43
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "[QUOTE=levikon]תשים לב שמדובר..."

לחלוטין לא מסכים עם זה. קצין קרבי ישראלי מגיע לתפקידו ללא ידע בהדרכה, פיזיולוגיה ותזונה וללא ידע טקטי בסיסי (ולא, לעשות איגוף זה לא נחשב).

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 08-02-2009, 08:27
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "לצערי זה כנראה בלתי פתיר -..."

אפשר לטייב את מה שיש.כרגע אפילו לא מנצלים את פרק הזמן הקיים כמו שצריך.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 08-02-2009, 17:01
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.08
מערכת של צבא חובה אל מול צבא מקצועי
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "לחלוטין לא מסכים עם זה. קצין..."

ביטיס מכובדי, לדעתי בכל הדיון לא נתת (כבודו ושאר המגיבים לנושא) לעניין של צבא חובה.

יש יתרונות ברורים לגיוס חובה על פני צבא מקצועי (סביר כי אם יהיה צבא מקצועי - רב רובו של הצבא יהיה מקרב אוכלוסיות של מעמד בינוני ומטה, עולים חדשים, בני מיעוטים - מקום עבודה טוב, משכורת בזמן, פנסייה, תנאים). במדינות שהלכו על מודל של צבא קבע מי שיכול ללכת לאוניברסיטה לא הולך לשרת בתותחנים. השאלה היא האם ישראל מסוגלת לוותר על צבא חובה ומילואים משך כ- 20 שנה? יש לי דעה בנידון אבל לא נציגה.

לגבי קצונה, המודל היום הוא שחיילים מצטיינים נשלחים לשמש כמפקדי כתות, סמלי מחלקה ובהמשך כמ"מ. יש יתרון אדיר בו מי שמקודם זה מי שהראה יכולת להוביל אנשים, לתפקד תחת אש,....

ההסטוריה הישראלית מראה כי כל העת יש פעילות מבצעית - הסנון בתנאי אמת הוא להערכתי יתרון גדול של השיטה עד רמת המ"מ ומקביליו.

להערכתי, לשיטה יש פגם - מה שמתאים להכשרה של מ"מ או מ"פ אינו מתאים למי שישמש כאל"מ \ תא"ל. לא ברורה לי המדיניות של למודי: מנהל עסקים, כלכלה ודומותיהן של מי שעתידים להיות סא"לים?

להבנתי, יש לקצץ את כמות הקצינים על מנת שמרב עצים לא נראה את היער. אין כל צורך שמהנדס או רופא יענדו דרגות קצונה. למה? הם אמורים להוביל אנשים? אפשר להשתמש בדרגות סמון דוגמאת: בד כחול על הכותפת עם הרשום: מהנדס, רופא, מזרחן,...
אין צורך כי קצינת הקשור תהיה רס"ן. בשביל מה? אולי עדיף רס"ן במקום חשוב יותר?

לגבי למודים, אני בדעה שקצין מצטיין כמ"מ \ מ"פ ראוי שילמד באקדמיה צבאית עם שלוב של האקדמיה הישראלית, הייתי מצפה שכל קצין בדרגת רס"ן ומעלה יעבור עוד 4 שנים של למודים שיכללו: מזרחנות, שפה ערבית, הסטוריה כללית וצבאית, פסיכולוגיה, קרימינולוגיה, ....

כמובן, אי אפשר לתת לכולם אז מי שמיעדים אותו לשמש כ- 20 שנה במערכת כקצין בדרג הבינוני ומעלה - להוציא ללמודים לרבות שכר חודשי. ללמד גם בקיץ יסודות צבא (לגובניקים - כסמסטר קיץ).

אבל מאחר ומדובר במשאב יקר רק לכמות מצומצת של לומדים.
ישן 08-02-2009, 18:14
  משתמש זכר whoracle whoracle אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.05.07
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "מערכת של צבא חובה אל מול צבא מקצועי"

לגבי דרגות קצונה לאנשים מקצועיים - זה פשוט עושה את כל העסק יותר פשוט.

הרי אין מצב שתמשוך רופא או מהנדס עם תנאים של חפ"ש, כן? בסופו של דבר, תהיה חייב לתת להם תנאים ומשכורת של קצינים (ואז כבר מה הביג דיל גם לתת להם דרגות? זה לא כאילו עם ה3 ארונות מגיעה גם פלוגת טנקים אוטומתית - כל אחד עם ייעוד משלו).

או שאפשר ליצור מע' דרגות נפרדת, משהו בסגנון קצין אקדמאי. סתם סיבוך מיותר, לדעתי.

בקשר לנושאי לימוד - אני כלל לא משוכנע שלימודי ערבית, מזרחנות, קרימינולוגיה, ופסיכיולוגיה הם יותר רלונטים לקצין קרבי מאשר ביולוגיה, פיזיקה, קולנוע או כל מקצוע אחר. למשל, על הנייר זה ברור לכולם שקצין שיודע ערבית זה יתרון ענק - אבל האם זה באמת ככה במציאות? סביר להניח שכל מה שהוא צריך לדעת (הרי הוא לא יושב בקריה ומפענח תשדירי צבא סוריה - הוא עומד במחסום ויכול להסתדר סבבה עם אוצר מילים מצומצם) הוא למד בשירות סדיר.

לכן אני מאלה שחושב שלימודים אקדמאיים לא עושים בן אדם יותר "איכותי" בגלל מה שהוא למד, אלא עצם זה שהוא למד במערכת כזאת. מערכת שבה מי שמלמד אותך לא יודע אפילו איך קוראים לך, וגם לא איכפת לו. מערכת שאתה אמור לשבת ולהקשיב לשעתיים ואז לחזור הביתה ו*לבד* לעשות סדר מכל הבלאגן, לבד לפתור תרגילים, לבד ללמוד למבחן. ולכן כל אחד בונה לעצמו שיטות התמודדות שונות, כאשר יש דגש על למידה עצמית ועצמאית ויותר חשוב, *הבנה* עצמית.

בניגוד לצבא, שכמה שזה קשה, אתה מוקף חב'רה שגם להם קשה בדיוק באותה מידה. ואם קשה במשהו, המפקדים יעזרו כמה שצריך כדי שתצליח - עד כדי שמפקד יחסית בכיר (מג"ד, מ"פ) יזמן אותך אישית לשיחה וידבר לליבך אם ירדה לך המוטיבציה. באוניברסיטה בכלל לא יודעים שאתה קיים. אין מוטיבציה? בעיה שלך, ועוד פעם, אף אחד לא מחזיק לך את היד ואין גלגלי עזר.

אז אם אתה מסוגל לבלות 3 שנים בתנאים כאלה, ללמוד דברים ברמה הגבוה ביותר באופן עצמאי ולהתמודד עם קשיים כאלה - אז כן, מבחינתי אתה בן אדם יותר איכותי מהרגיל, וזה כבר משהו. בין אם אקדמיה = מפקד צבאי טוב, אני לא יודע. אבל זה לא יכול להזיק, ואני הייתי ממליץ להפוך את העניין לחובה בקרב קציני צה"ל מתישהוא בעתיד.

ישן 09-02-2009, 06:31
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "מערכת של צבא חובה אל מול צבא מקצועי"

לטעמי, לצבא מקצועי יש יתרון אדיר על צבא מגויס בהיבט המקצועי. הדבר בולט באופן קיצוני ביחידות השדה:
בצבא מקצועי, שכבת הנגדים הלוחמים (ובכלל) הינה שכמה מקצועית ומבוססת. בצה"ל, קצין מגיע ליחידה מבצעית כאשר לרוב מפקדי המשנה שלו יודעים ומבינים פחות ממנו מה ואיך צריך לעשות. התוצאה היא שהמ"מ צריך לדעת לא רק מה צריך לעשות אלא גם איך לעשות את זה, בזמן שההכשרה שלו ממש לא מכסה את זה.
בצבא מקצועי, סמל המחלקה יהיה בן גילו של הסמג"ד, ומ"כ יהיה בן גילם של המ"פים הצעירים. זהו מאגר של ידע ונסיון שאי אפשר להתגבר עליו בצבא סדיר. למעשה, במצב מקצועי שכזה, הסמל והמ"כים משמשים כ"כליא ברק" של המ"מ ומצופה מהם להכוין את המ"מ, בזמן שהוא לומד מהם את המנהיגות בשטח. בצה"ל זה פשוט לא קיים, וכל טעות מרמת המג"ד נוחתת ישר על חיילים ללא סינון.
אם תשווה את המבנה בארה"ב לצה"ל, תוכל למצוא את זה דווקא ביחידות מילואים:
המ"מ צעיר והשתחרר זה עתה, הסמלים בתחילת שנות ה-30 שלהם והמ"כים כבר מספר שנים ביחידה. כל מה שהמ"מ צריך לעשות זה לסתום את הפה ולפתוח את האזניים.

מי שיכול להרשות לעצמו מבנה כזה בארץ אלה היחידות המובחרות הנשענות על שכבת הנגדים הלוחמים שלהם. שאר היחידות לא יכולות לעשות זאת, ולכן הן נדרשות להקנות למפקדים שלהם את אותו נסיון שקצין האמריקאי מקבל מהנגדים שלו - בקורס עצמו. זה קשה, אבל אין מנוס מכך.
לכן - למרות שאתה יכול לומר שהרמה האישית של הקצין האמריקאי יותר נמוכה (נניח), הרי שלקצין הזה יש די הרבה אבטחות. הקצין בצה"ל שיצא זה עתה את בה"ד 1 משול לבוגר קורס צניחה שהולך לעשות בייס-ג'אמפ מייד לאחר מכן.

ישן 09-02-2009, 08:56
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.08
מה לגבי סד"כ?
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "לטעמי, לצבא מקצועי יש יתרון..."

ברורים לי היתרונות של צבא קבע. אני בעיני ראיתי מה שווה מכונאי לאחר 10 שנות ניסיון על כלי לעומת חפ"ש.

הבעיה: סד"כ - האם אתה מסוגל להחזיק בסד"כ מספיק למלחמה גדולה?

לפני זה היה פתרון של: צבא קטן וחכם - מן קונץ פטאנט שכזה, לאחר מכן, לא צריך צבא יבשה,לא צריך מילואים הכל אפשר לפתור מהאוויר ורקטות חכמות. צריך מטוסים בשמים ומג"ב במחסומים.

להבנתי, יש המון מקומות בעיקר מקצועיים שהייתי מעדיף צבא קבע, הייתי רוצה שכל המכונאים ומרבית המהנדסים יהיו אנשי קבע (לא צריך דרגות קצונה).

הייתי שוקל גם להקטין את מצוות כח האדם בחיל השיריון, הנדסה (כלי צמ") והתותחנים ולהפוך את כל הסד"כ לקבע - טנק, תותח מודרני, משגר רקטות עולים הון וזמן הכשרה ארוך.

מאידך, חיל רגלים אפשר להמשיך במסלול הנוכחי - יתכן והייתי משלב נגדי קבע כסמלי מחלקות (סביב גיל 30) - אכן יש יתרון לבשלות לגיל וראיה של המציאות משך 10 שנים.

החסרון של צבא קבע בלבד ללא גיוס חובה הוא צבא של מעמד בינוני נמוך ומטה - וכן להערכתי יש לשלב בין ה-2.

כאשר יש יותר ויותר מערכות שלוקח זמן רק להתמקע שם הייתי מעביר לאנשי קבע.

לגבי קצונה - יש להערכתי אינפלציה של קצינים בעיקר ביחידות עורפיות - מעמד הקצין נפגע, אין לי כל בעיה לתת שכר הגון למהנדס, רופא או כלכלן, אינני מחייבו בקורס קצינים והייתי עונד לו כותפת אחרת מאשר קצין "קלאסי".

התגובה היא גם לכותב מעליך.
ישן 09-02-2009, 09:26
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "מה לגבי סד"כ?"

זה ברור שיש בעיה של סד"כ - צבא מקצועי יכול לגייס אחוז מאוד קטן מהאוכלוסיה. לכן איני טוען שצריך לעבור לצבא מקצועי.
אבל, יש פתרונות בכל הכיוונים לטייב את האיכות:
מיקצוע ההכשרות וטיוב כוח האדם שמעביר אותן, שילוב לוחמים בקבע ביחידות הלוחמות, מתן שלבים מקצועיים (סטייל warrant officer) למקצועות לא לוחמים ועוד הרבה רעיונות אפשריים.

בסופו של דבר אני טוען שהשקעה בכוח האדם הצה"לי חשובה הרבה יותר מעוד "מעיל רוח", הכנת תבורים לשירות או קניית עוד צוללת או עוד טייסת - דווקא בגלל שאנו צבא חובה.

ישן 07-02-2009, 20:00
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "הבחור סיים תואר ראשון בביולוגיה"

דעתי כשלך.
לדעתי היתרון של הקצינים שם הוא בחינוך (שקיים גם בחברה האזרחית שם) לתפישה של
KNOW YOUR JOB, DO YOUR JOB
אצלנו כחברה אין כזה דבר, אז אין מה לצפות שפתאום בצבא זה יפציע מתוכנו באור נגוהות.

מבחינתי האישית הקטע המשעשע (במרירות רבה) הוא שהצבא שלנו כארגון הבין את זה מזמן ומכאן נולדו תפישות המפקד כמחנך, חיל החינוך, פרויקט מקא"מ ושלל יצורים אחרים. אני אף מאמין שזה בערך התירוץ להקמת והחזקת "החטיבה להתיישבות" במשרד הבטחון.
איזה מן רקבון מערכות וטמטום של מחוקקים מאפשר קיום הגוף הזה בתוך משרד הבטחון?!

לסיכום, יתרון הקצין האמריקאי הוא בשורשי התרבות הארגונית של צבאו. מעבר לכך אני משוכנע שהוא בחסרון בכל מדד למול הקצין הישראלי, מלבד הציוד...

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 07-02-2009, 22:45
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "סליחה, זה לא יתרון לקצין, זה..."

יתרון עצום לקצין. לקצין שיצא זה עתה מקק"צ בארץ אין ממי ללמוד. רוב ההתנסויות שלו הם תוצר של ניסוי וטעיה שלו ושל חבריו. כשיש לך סרג'נט ותיק, אתה ממשיך לקבל חניכה בשנים הראשונות לתפקידך.

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 08-02-2009 בשעה 07:37.
ישן 07-02-2009, 20:17
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
השאלה המעניינת שעולה כאן היא האם להשכלה הכללית יש יתרון
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "דעתי כשלך. לדעתי היתרון של..."

כשמדובר בקצין זוטר. אני סבור שכן. אדם בוגר יותר שבנה לעצמו חוויות אינטלקטואליות ו(יש לקוות) יכולות ניתוח ועיבוד של מידע יידע בממוצע טוב יותר מאדם צעיר איך להתמודד עם מצבים מורכבים.
לכן אני סבור גם שפעמים רבות קצינים במי"ל עולים על מקביליהם הסדירים למרות שהאחרונים חיים את הצבא באופן שוטף.
מעבר לכך, אתה כמובן צודק. בארה"ב המועסק הממוצע הרבה יותר ממשומע ומקצועי ממקבילו הישראלי. מצד שני, גם כושר האילתור והתיחכום הם בממוצע פחותים משום שיש בהם פחות צורך כאשר יש מערכות מסודרות, מאורגנות ומקצועיות. אני נתקל בפערים האלה יום יום ולדעתי זו הסיבה לכך שאקדמאים ישראלים מצליחים מאוד בארה"ב.
ישן 07-02-2009, 22:58
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "חשיבות השכלה כללית אצל קצין..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
חשיבות השכלה כללית אצל קצין זוטר פחותה משמעותית מחשיבות הנסיון שצבר הקצין.
אצל הקצונה הבכירה יותר השכלה כללית חשובה יותר - ועדיין פחות חשובה מהנסיון הנצבר.
.

מדהים אותי כל פעם מחדש הקביעות החד משמעיות האלו אצל בחור בן 21, שאמנם יש לו השכלה מאוד רחבה בנושא צבא - אבל הוא עדיין בן 21 ומשרת בתפקיד טכני.
אחד הדברים שמלמדים באקדמיה, ולמיטב זכרוני עוד לא היית שם, הוא להסתכל על דברים בחשיבה ביקורתית ומכמה כיוונים, ולהבין שדברים בעולם הם רב ממדיים ועגולים, ולא שחור או לבן. את אופן החשיבה הזה לא מלמדים בצבא, ולכן לטעמי הקביעה שלך היא חסרת ביסוס.

אגב, נחמיה, אני מציע לך שוב - כפי שהצעתי לך פעמים רבות בעבר - להשתמש במושג "לדעתי" או "למיטב הבנתי". אתה בחור משכיל, אבל אתה בן 21. אינך (עדיין) קצין, טרם התחלת את לימודיך האקדמיים (שאני בטוח שתצליח בהם לכשתתחיל), אבל אתה קובע קביעות נחרצות ללא הנד עפעף כאילו אתה מינימום בוגר תואר שני בלימודי בטחון וסגן אלוף (במיל').

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 08-02-2009, 00:31
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "[QUOTE=NehemiaG]חשיבות השכלה..."

כל דבר שאני אומר - כל עוד זה לא ציטוט - נאמר לפי דעתי ומיטב הבנתי.
זה כל כך מובן מאליו, שלא צריך להיות דוקטורנט לספרות השוואתית כדי להבין את זה .

יש סיבה טובה לכך שבצבא מלמדים לחשוב בצורה מאוד מסויימת, ודי שבלונית.
מהנסיון הפרטי שלי כחפ"ש ואחר כך כמפקד, חשיבה מעמיקה או ביקורתית מגיעה מהר מאוד לשלב שהיא פוגמת בתהליכי העבודה.
מצד שני, אמור להיות איזון מסויים בין השבלוניות (נגדים מקצועיים, לצורך העניין) ליצירתיות (קצינים - הם עוברים תפקידים גם כדי לרענן את המערכת), אני מסכים שבצה"ל - במקרים שאני מכיר - זה לרוב לא עובד באופן מיטבי, ואני לא בטוח בכך שקצין עתודאי כן היה משפר את המצב.
לענ"ד קצין שלא עבר מסלול כחפ"ש יתקשה מאוד להבין את הראש של הנגד/החפ"ש, וכתוצאה מכך הממשק הזה יצלע, במקרה הטוב.

ישן 07-02-2009, 20:51
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
מאחר ולא הייתי בבה"ד 1 ואיני יודע במדויק
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "הבחור סיים תואר ראשון בביולוגיה"

את כל תהליך הכשרת הקצין שם, אני רק יכול להעריך מתוך הבנה של החומר והכרה מבחוץ.
אותו חייל אמריקאי שהגיע לקורס הקצינים לאחר התואר הראשון הגיע בוגר יותר ב"מדעי החיים". לא רק העובדה שכבר נעשה לו "מיון מוקדם" בקבלתו ללימודים אקדמאיים, אלא גם ובעיקר העובדה שהוא סיים אותם. הוא עמד במבחנים, התנסה בקשיים ולמד - במיוחד את עצמו.
כאשר אני רואה את הכותבים בפורום "מתגייסים וסדירים" כותבים: "הייתי בלשכה והיו איתי עוד ילדים..." אני מבין שהחומר בארץ מגיע לצבא אינו בשל דיו. (זה מה יש ועם זה ננצח). גם לקורס קצינים מגיעים כאלה שעדיין מתחבטים בגיל הההתבגרות ולא פעם אנו רואים תוצאות בשטח, עם מפקדים לא בשלים. ונתקלתי בהרבה כאלה.
קשה לשים את האצבע על הפתרון הטוב יותר. לכל אחד את היתרונות שלו.
ישן 07-02-2009, 21:16
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "מאחר ולא הייתי בבה"ד 1 ואיני יודע במדויק"

אני לא יודע כמה בוגרי קולג'ים בני 21 יצא לך להכיר - מרבית אלה שאני הכרתי היו ילדותיים בהרבה מישראלים בוגרי צבא בני גילם. זה מאוד כוללני ולא נכון בכל דבר (למשל - לאמריקאים יש מוסר עבודה רציני יותר), אבל עדיין מראה משהו לגבי הבגרות שלהם.

בלשכת גיוס יש ילדים בני 17, זה ילדים, ואני יכול לומר את זה בתור אחד שיצא לו להגיע ללשכ"ג גם אחרי השחרור.. גם אל הבקו"ם מגיעים ילדים בני 18 - וגם את זה ראיתי כמה פעמים במהלך השירות מקרוב.
אבל, מרבית אלה שעוברים במסלול הפיקודי הזוטר - מ"כים בחי"ר, סמלי צוות במקומות אחרים - כבר עברו את שלב הילדות..

בהקשר הזה, הבעיה האמיתית בצה"ל היא שמרבית המגיעים לבה"ד 1 לא הספיקו לענוד דרגת סמל ולתפקד לאורך זמן כמפקדים זוטרים. יש מגמה מוזרה להוציא לקצונה חיילים צעירים מאוד, אולי כדי לנצל אותם כמה שיותר זמן במהלך שירות החובה שלהם.

ישן 07-02-2009, 22:52
צלמית המשתמש של amirsgv

זה מנסיון אישי ?
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אני לא יודע כמה בוגרי קולג'ים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
אבל, מרבית אלה שעוברים במסלול הפיקודי הזוטר - מ"כים בחי"ר, סמלי צוות במקומות אחרים - כבר עברו את שלב הילדות...

תגיד, נחמיה, מאיפה אתה יודע ? מהיכן הקביעה המוזרה הזו לאחר שרות של שלוש שנים ביחידה נהדרת אבל לא קרבית ?
לצערי, ואני אומר את מנסיון של סדיר + מילואים, לא בפיקוד הזוטר וגם לא בפיקוד הפחות זוטר (היינו מ"מ), רובם עדיין ילדים. אתה רואה את זה כאשר טרטור הופך לאסון ומגיע לעיתונות, בהשתוללות עם רכב בשטח, ואלוהים יודע עוד איפה.

אני חושב ששלוש שנות לימודים אקדמיות או אפילו שש (אם מישהו המשיך לתואר אחרי הקולג') הם הכשרה לא רעה - חיים מחוץ לבית לראשונה (בניגוד אלינו שזה קורה בצבא), מגיעים הבייתה לחופשות, לומדים לעבוד תחת לחץ של בחינות אקדמיות, ובתכל'ס- מתבגרים. בגיל 21 הייתי יותר בוגר מגיל 18, כמו גם בגיל 24 הייתי בוגר יותר מגיל 21. אני היום מפקד הרבה יותר טוב משהייתי בגיל 20, כי זה פשוט נסיון חיים.

ישן 08-02-2009, 00:20
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "זה מנסיון אישי ?"

אמיר - יש לי הרבה הרבה חברים שעברו את מסלול הפיקוד הזוטר, או עברו תחת בוגרי הפיקוד הזוטר, או היו מפקדים זוטרים ויצאו לקצונה.. מכיוון שיצא לי לדבר עם לא מעטים מהם על הנושאים האלה, סביר להניח שיש לי דיעה בעניין שמבוססת על משהו שהוא לא רק תחושת בטן.
לענייננו - פיקוד הוא דבר שקיים, הפלא ופלא, גם ביחידות עורפיות.

מכיוון שבגרות, כמו שציינת, היא עניין של פרספקטיבה, אני יכול רק לומר שיחסית לצעירים מהם, מפקדים צעירים בני 21 הם פחות ילדותיים מאשר חיילים לא-מפקדים בני 19.
כל זה לא אומר שהם לא יהיו פזיזים וקלי דעת יחסית לאדם בן 35, אני התייחסתי רק לנושא הילדותיות.

אני מזמין אותך לצאת החוצה ולהפגש עם בוגרי קולג' צעירים (אמריקאיים) בני 21. אני התרשמתי שהם פחות בוגרים ממ"כ צעיר בן 20.

אגב, אתה היית נותן לעתודאי לפקד על מחלקת חי"ר אחרי הכשרה מזורזת?

ישן 08-02-2009, 10:58
צלמית המשתמש של amirsgv

תשובה
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אמיר - יש לי הרבה הרבה חברים..."

א. לנושא הפיקוד - אתה כתבת "מ"כים וסמלי צוות", לא כתבת מ.ע. במוסך או משהו כזה.
ב. זה שמישהו בן 21 בוגר ממישהו בן 19, נכון. בגיל 24 הוא יהיה בוגר יותר. למיטב הבנתי זה התואר, לא רק הקולג'.
ג. אין ספק שהצבא מבגר, אני רק לא בטוח שהמחיר הוא מתאים ושאי אפשר אחרת.
ד. עתודאי לאחר הכשרה מתאימה לפקד על מחלקת חי"ר - כן, אם היא מתאימה. אין לי מושג לגבי ההתאמה שלה. מעבר לכך, רוב הקצינים המובילים מחלקות חי"ר שם הם בוגרי אקדמיה צבאית; וגם מי שלא, עושה בדר"כ אימונים במסגרת ה-ROTC. אני לא בטוח שכל בוגר תואר מקבל מחלקה אחרי כמה חודשים בלבד.

ישן 08-02-2009, 20:28
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
שלום אמיר!
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "תשובה"

אני מניח כי למרות בקורתך אתה שותף כמוני להערכה רבה לנחמיה שהינו אדם חקרן ולמדן המנסה לגבש דעה ואינו נרתע מן הבלתי מוכר.

בסיס מצוין להשוואה בין 'יתרון גיל ואקדמיה' ו'יתרון נסיון צבאי' ניתן למצוא בקונפליקט שבין הרופא העתודאי המגיע לגדוד לבין החוג"ד בהבט הפיקודי והפראמדיק בהבט המקצועי.

מספר פעמים צפיתי בקונפליקט זה וצר לי לומר כי יתרונות הגיל והלמידה האקדמית טבעו להם בים של אבק ובבליל של צעקות. רופאים גדודיים בשנתם השניה - נראים לעומת זאת [בד"כ] אחרת לגמרי. קר"פ מילואים אשר סיים שרות סדיר זה מכבר הינו בשל ומסוגל בד"כ לשלוט בצוות ובארועים כבר בשרותו הראשון כרופא.
ישן 08-02-2009, 21:22
צלמית המשתמש של levikon
  levikon levikon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.07.06
שלח הודעה דרך ICQ אל levikon שלח הודעה דרך MSN אל levikon
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "שלום אמיר!"

באופן כללי בעייתי לבדוק תפקוד של רופא בשנה הראשונה שלו בתפקיד. גם בבית חולים בדרך כלל האחות תדע הרבה יותר מהרופא במהלך שנת הסטאג' שלו. אם תסתכל על רופא שזה השבוע הראשון שלו בתור סטאג'ר אתה תתחיל לרחם עליו. אבל עם הזמן הלימודים והידע והניסיון שצוברים מתחיל לתת את אותותיו והרופא מתחיל באמת להפגין את קישוריו. כמו בכל דבר בחיים גם כאן נדרש ניסיון. צודקים מי שמעירים שבדרך כלל לוטננט שעבר מסלול לוחם יתפקד במהלך החודשים הראשונים טוב יותר מלוטננט שסיים אקדמיה ועבר קורס קצינים. אך הלוטננט השני יצבור ניסיון וישתפשף ורוב הסיכויים יעקוף ביכולתיו את הלוטננט הראשון. תמיד יהיו מקרים לכאן ולכאן, אך סיום מוצלח של לימודים אקדמיים מהווה עדות טובה ליכולתיו של אדם.

ישן 08-02-2009, 21:59
צלמית המשתמש של amirsgv

כן
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "שלום אמיר!"

א. אני מלא הערכה לנחמיה, אבל כפי שכתבתי לו פעמים רבות, קצת יותר ענווה וקצת פחות פסקנות היו מועילים לו פלאים. יתרון הגיל (37 מאתמול) והאקדמיה שלי (כמה סבבים) לימדו אותי לתת תשובות קצת פחות עם סימני קריאה וקצת יותר עם סימני שאלה ...

ב. לגבי רופא גדודי/חוג"ד/פרמדיק - מהבנתי המאוד בסיסית, הפרמדיק התנסה המון ולמד בתחום שהרופא, מה לעשות, פחות התמקצע בו. למיטב זכרוני בסטאז' עושים רק חודשיים מיון, שלא לדבר על רפואת טראומה שהיא אינה הדגש העיקרי בלימודי הרפואה, למול הכשרת הפרמדיק שטראומה זה הכל. לכן אני מסתכל על הפרמדיק כאן כבעל הכשרה מקבילה לרופא ולא כ"כ רואה בסיס להשוואה.
החוג"ד - נכון, יש לו יותר נסיון פיקודי והכרת המערכת, אזי ? אולי הכשרת הרופא כקצין רפואה בעייתית, איני יכול להגיד שלא (אני לא יודע מספיק), אבל אני לא בטוח שהדוגמה שלך חדה מספיק.

ישן 08-02-2009, 08:25
  אומי 5 אומי 5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.05
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי levikon שמתחילה ב "עדיין, תרצה או לא תרצה הסיכוי..."

כל כך לא נכון .

זה שנשר בכיתה י' יכול מאוד להיות שהוא פשוט לא מתאים ללימודים על בסיס מקצועות ראליים , שזה מה שיש ברוב מערכת החינוך היום.

מצד שני הוא יכול להיות בעל תפיסה מרחבית טיבעית ויכולת מנהיגות ועבודת שטח מצוינות .

התיכון מכין אותך ללימודים אקדמאים .
לא לתפקידי קצונה.

אני ממליץ לך לקרוא קצת על התפיסה של גרדנר בקשר ל7 האינטלגנציות .
צה"ל החליט שמפקד טוב צריך להיות איכותי ומודד את זה בין השאר לפי מה שעשה בתיכון , שזו שטות גמורה , נתקלתי בכמה מפקדים בצבא (לא ישירים שלי) שאולי היו תלמידים מצוינים אבל אין להם מושג איך להסתדר בשטח , גרועים בניווט והכושר מנהיגות שלהם שואף לאפס .
אני מכיר אישית ( למדתי בתיכון שמבוסס על התאוריה של גרדנר) כמה וכמה אנשים שלא היו עוברים בגרות במטמטיקה , אבל הם יכלו להיות מפקדים מעולים ( חלקם גם היו מפקדים).

מפקד לוחם צריך הבנת שטח , הבנת הסביבה, מנהיגות , קצת הבנה טכנית , ותיחכום . הוא לא צריך לדעת יותר מכמה פעולות חשבון פשוטות שגם ילד שנושר בכיתה י' יודע לעשות .

יהיה מעניין לדעת מה היו הציונים בתיכון של האישים הבאים :
רבין
שרון
יגאל אלון
מאיר הר ציון
ודומים להם .

ישן 08-02-2009, 09:56
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי אומי 5 שמתחילה ב "כל כך לא נכון . זה שנשר..."

רבין, שרון ויגאל אלון שקלו או למדו בפועל לימודים אקדמאיים (מה שלא היה נפוץ במיוחד בשנות ה- 40'-60'), כך שהם מן הסתם סיימו תיכון עם ציונים טובים.

לעצם העניין, אתה צודק- אין קשר ישיר בין ציוני תיכון וביצועים כמפקד, ואפילו בין ציונים בתיכון וביצועים כחייל: היו לי חיילים הנדסאים מצטיינים שתיפקדו פחות טוב במחלקה טכנית מבוגרי תיכון ללא בגרות (פשוט לא ידעו לעבוד בצוות). אני לא בטוח שמהנדסים עתודאים, למשל, טובים כקצינים מהממוצע.

לעצם השרשור- זכור שבנוסף למסלולים האלו, במארינס וביתר הזרועות קיימות אקדמיות צבאיות, שבוגריהן מהווים מיעוט מהסג"מים אך רוב הפיקוד הבכיר.
ישן 09-02-2009, 10:42
צלמית המשתמש של ziv.harel
  ziv.harel ziv.harel אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.04.06
אתה כותב דברים שגויים כאילו היו עובדה וחבל
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "רבין, שרון ויגאל אלון שקלו או..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
רבין, שרון ויגאל אלון שקלו או למדו בפועל לימודים אקדמאיים (מה שלא היה נפוץ במיוחד בשנות ה- 40'-60'), כך שהם מן הסתם סיימו תיכון עם ציונים טובים.

המשותף לאנשים שציינת הוא אכן בית ספר ולא אקדמיה
כולם התחנכו בחינוך החקלאי פנימיתי
כדורי, בעמק
הכפר הירוק
ועוד
בדיוק כמו כל שדרת הפיקוד הצברית של אותם ימים
אך אסור לנו לשכוח כי לצידם היו גם מפקדים מעולים שהגיעו מהאסכולה הבריטית

אני מסכים עם אלו המחייבים השכלה
אך לפני כן חייב לבוא חינוך לערכים, שנעלם כמו כל בתי הספר החקלאיים
הקירבה לאדמה תמיד הבהירה והבאירה דברים טוב יותר מפנטהוז במגדלי אקירוב .....
ישן 10-02-2009, 19:30
  אומי 5 אומי 5 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי levikon שמתחילה ב "אז תקרא שוב את מה שאני כתבתי...."

קראתי ואני לא מסכים איתך .
מפקד טוב לפחות עד רמת המ"פ , צריך בעיקר להבין שטח קצת לוגיסטיקה ואנשים .
לא מטמטיקה ולא אנגלית (קצת מכל אחד) .
נער עם ליקויי למידה , וקצת רצון חופשי נושר מאוד בקלות מבית ספר בכיתה י' או י"א , אותו נער יכול לשכוח מלהיות קצין בצה"ל , אלא אם הוא יבלוט באופן מיוחד ביותר , והמפקדים מאוד ירצו ויפעלו כדי לשלוח אותו לקק"צ , בזמן שהוא יכול להיות מנהיג מלידה עם יכולת הבנת שטח טיבעית.

כלוחם , בסדיר ומילואים, שמכיר שטח טוב מאוד , אני חושב שמזמן רוב הקצינים שלנו הם אנשים שמבינים מעט מאוד מה זה שטח ואיך לקרוא ולהתייחס אליו ולא מעט פאשלות שלנו זה כי בוחרים לקצונה בעיקר את מי שהצליח בכיתה ולא את מי שמתאים לזה באמת .

ישן 11-02-2009, 07:59
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי levikon שמתחילה ב "לא, הסיבה שרוב הקצינים לא..."

זו אחת הסיבות מדוע ברמות האלה, יחידות המילואים הן לרוב יותר טובות (יחד עם הנסיון של הקצין עצמו).

ישן 11-02-2009, 09:20
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי אומי 5 שמתחילה ב "טוב אתה כנראה לא באמת קורא מה..."

דווקא הטיעון שלך תומך את השיטה הנוכחית. מכיוון שאין באמת ידע נרכש (ואגב, גם הוא לא יעזור כ"כ, אם אין דברים אחרים) נושא הלימודים הוא סממן חשוב לא פחות מאחרים.
מי נושר מהלימודים לא בטוח שיתאים להיות חלק ממערכת תובענית בהרבה. "נשמות חופשיות" לא מתאימות להרבה מהמערכות הצבאיות ולכן הקב"א נפגע. עם זאת, יש עוד מדדים שקובעים את מידת התאמתו של אותו פרט שנבדקים.
מעבר לכך - מי שמפקדיו יחשבו שהוא מתאים, ישלח למבדקים. אומנם הוא יצטרך לעמוד בפני סטנדרטים גבוהים יותר, אבל ממילא - אם התבלט, הוא ישלח.
השיטה לא מושלמת, אבל אני לא מכיר שיטה יותר טובה למיין כמות אדירה של מתגייסים לפני הצבא. המיון התוך צבאי הוא גם בעייתי - למפקדים יש נטיה להעדיף טיפוסים דומים להם, ולכן אתה יכול להתקע עם טיפוס שהוא לאו דווקא המתאים ביותר לתפקיד.

ישן 11-02-2009, 10:14
  אומי 5 אומי 5 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "דווקא הטיעון שלך תומך את..."

דווקא הקצינים היותר טובים שאני מכיר הם הפחות מערכתיים ויותר בעלי מחשבה חופשית , אלה האנשים שקידמו דברים ולא משכו תפקיד כדי להיתקדם במשכורת .

ואולי הגיע הזמן להכניס בקב"א הערכת מורים (אני בטוח שיש מורים שימליצו גם על חלק מהנושרים).

כשאני מדבר על מחשבה חופשית אני לא מדבר על " אני יודע הכי טוב ולעשן סמים בים כל היום זה הכי טוב" אלא על " אני מכיר את עצמי ואני ינצל את הזמן טוב יותר מחוץ למסגרת שפשוט בנויה בהתאמה רק למי שמבין טוב מטמטיקה. "
אותו אחד שלא התאים למסגרת אחת יכול להתאים לאחרת .
צה"ל מפסיד הרבה אנשים עם מחשבה יצירתית שיכולים להוסיף המון .

נגעת בנקודה חשובה , כשרוב הקצינים הם אנשים מסוג אחד , הם פשוט לא מבינים את החוסר שלהם בידיעת שטח וכמה זה חסר ולכן ישימו לב בכלל למה שאני אומר.

ישן 08-02-2009, 15:40
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי אומי 5 שמתחילה ב "כל כך לא נכון . זה שנשר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אומי 5
רבין
שרון
יגאל אלון
מאיר הר ציון
ודומים להם .

יהיה אולי מעניין, אבל לא לצורך הדיון הזה.

"בזמן ההוא" לסיים תיכון הייתה פריווילגיה שמשפחות רבות לא יכלו להרשות לעצמן - למען האמת: גם שנים רבות לאחר מכן. עם מספר שנות הלימוד שהיו לה, אמא שלי בחיים לא הייתה מתקבלת לפני עשור ללימודי סיעוד שהיא הייתה מרצה בכירה בהם! כשהיא למדה להיות אחות זה היה מפלט של בנות שהוריהן לא יכלו לממן להן תיכון מלא ובטח לא אוניברסיטה (עולות חדשות, בנות למשפחות מרובות ילדים או סתם בחורה שבאה ממעמד סוציואקונומי נמוך וזה המקום הכי גבוה שניתן היה להגיע אליו בכוחות עצמך).

ישן 08-02-2009, 16:57
  vitaman vitaman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
המסלולים השונים הם תוצאה של נסיבות שונות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "הכשרת הקצין בצבא האמריקאי-השוואה לצה"ל"

הצבא שלנו עדיין מתנהל בצורה ובמחשבה של חירום שבו כולם מגוייסים ואין זמן להשקיע בפיתוח ארוך טווח כמו שיש בזמני רגיעה. הדבר יכול לעמוד לביקורת ובוודאי כבר עבר מספיק זמן לתקן את זה, אלא שנוצרו כבר מסורות ודפוסי עבודה.
הצבא האמריקאי הוא צבא של שכירי חרב שמפתה אנשים על ידי תמריצים שונים להתגייס. לבעלי השכלה נמוכה זו הזדמנות לרכוש השכלה עם מלגה מלאה. מי שכבר יוצא עם השכלה צריך לקבל דרגה שתתאים למעמדו ולכן רובם עוברים גם מסלול צבאי במקביל ללימודים האקדמיים. מהיכרות אישית של רבים כאלה אני יכול להגיד לכם שעדיין רמתם היא נמוכה בהשוואה לחבריהם ללימודים.
לכולם ברורה המשמעות של הצנחת ברזלן לתוך יחידה אורגנית ולכן מעמד הסמל המקצועי בצבא ארה"ב הוא כה חשוב. הקצין יכול וצריך להתמודד על הביורוקרטיה הרבה,לייצג את היחידה בדיונים בצורה טובה ולייצר ולהביא תכניות עבודה. המפקד בפועל הוא הסמל וקצין טוב יודע להשען עליו.
אין תחליף לניסיון חיים אבל תואר אקדמי אמריקאי הוא אינו כזה. הוא בסה"כ רק אמצעי ודרך להעלות קצת את רמת הצבא. בצבא האמריקאי יש מגוייסים בני 18 לצד כאלה בני ארבעים וזה מצב שלא יקרה אצלנו. כך שאין מחסור בניסיון חיים אלא באיכות האדם. היתרון האיכותי של צהל הוא בגיוס הנרחב ובהכנסת רמות קב"א ודפ"ר שלמרות כל הרצון הטוב כנראה לא היו מתגייסים אם זו היתה בחירה. כח האדם האיכותי מנותב לתפקידי פיקוד מתוך תקווה כי האיכות תפצה על ניסיון חיים. ברמה הזוטרה אין בעיה ואפילו יתרון לצמיחה מן השורות. הבעיה היא במי שנשאר ולכן צהל מתמודד תמיד עם השאלה אם הטובים נשארים או אלה שמפחדים מהאזרחות.
ישן 08-02-2009, 23:25

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי whoracle שמתחילה ב "[font=Verdana]רק בגלל שנותנים..."

לעבדים יש מעט מאוד זכויות ולמרות מה שכולנו חושבים יש עדיין לחיילים בצה"ל זכויות רבות ועובדה שרבים יודעים לתמרן את המערכת הזאת בקלות ואפילו להימנע ממנה כלל.
הם שכירי חרב במלוא מובן המילה שכן רובם המכריע מתגייסים בגלל מניעים כלכליים ולכן גם השימוש בהם נעשה על סמך שיקול כלכלי. יש שם אנשים עם חוזי מילואים לעשרות שנים ולכן גם סבתא בת חמישים תשלח לאפגניסטן למרות שאין שום הגיון מבצעי בדבר הזה מלבד חוזה חתום. הדודה הזאת התגייסה למשמר הלאומי בשביל מלגת לימודים ושלושים שנה אחרי היא עוד צריכה להחזיר את זה כמו משכנתא. זה נחמד אם היא מגיעה לאיזה קשקוש פעם בחודש בדרום וירג'יניה אבל בשנים האחרונות החברה האלה עושים את בפלוג'ה וזה סיפור אחר.
הם גם שכירי חרב ברמה הלאומית כי לרוב הם נשלחים למשימות שכולם הגנה על "אינטרסים" זה גם כולל נפט ולכן סעודיה יכלה לשכור את הצבא הזה להגן עליה מסאדאם חוסיין במלחמת המפרץ הראשונה (כולל תשלום הוצאות מלא). וזו גם העובדה שמוות של חיילים מתקבל בארה"ב כמעט כמובן מאליו, כמעט ללא בקורת וללא רעש תקשורתי. כי הם עניים וכי הם בחרו עבודה מסוכנת כי לא היתה להם ברירה אחרת והם ידעו את הסיכונים. קצת שונה מ"תדע כל אם עבריה וכו וכו'"
ישן 09-02-2009, 05:41
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי vitaman שמתחילה ב "לעבדים יש מעט מאוד זכויות..."

אז זהו, שיש לך טעות מאוד בסיסית בהגדרה של "שכיר חרב".

שכירי חרב משתתפים בסכסוכים לא-להם מסיבות כלכליות. הברון מינכהוזן (האמיתי - היה אדם כזה והוא לא היה שקרן כמו באגדות) היה שכיר חרב כי הוא שירת בצבא הרוסי למרות שהוא היה בכלל גרמני במוצאו, בעוד שסעד חדאד לא היה שכיר חרב למרות שהוא קיבל משכורת מישראל - הסכסוך בו הוא היה מעורב היה גם קשור ישירות לאזור אליו הוא גר ולקהילה אליה השתייך.

לא כל מגוייס שמקבל שכר תמורת שירותו הוא שכיר חרב. קצין צרפתי בלגיון הזרים אינו שכיר חרב, בעוד שהנגד הסורי שמשרת איתו הוא כן.

הצבא האמריקאי הוא צבא מקצועי, שבימים כתיקונם מגייס אנשים תמורת תשלום ותחת חוזי עבודה ולא בגיוס חובה (וכשצריך - היה גיוס חובה). כך גם הצבא הבריטי. בשני הצבאות לא מתגייסים רק עניים, אלא גם בני קבוצות שרואות ערך בשירות צבאי - בארה"ב לא חסרות משפחות (בעיקר בדרום) שרואות בשירות צבאי מסורת, ואילו בבריטניה בני המעמד הגבוה (עדיין יש דבר כזה, מסתבר) רואים בזאת חלק מחובתם כאליטה משרתת.

הטענות בנוגע ל"צבא ההגנה לנפט" הן סתם קשקשת מרקסיסטית על תעשיינים רעים שמחרחרים מלחמות. נפט הוא באמת אינטרס - הנפט מניע את הכלכלה המודרנית. ב1991 רודן בעייתי הצליח לשים את ידיו על כמעט חמישית ממאגרי הנפט של העולם ואם היה ממשיך ו"מנצל הצלחה" לכיוון סעודיה רבע מהנפט העולמי היה נתון לרשותו. אם זה נראה לך כמו בעיה שרלוונטית רק לקפיטליסטים מרושעים מטקסס, כדאי שתרחיב את מגוון הספרים שאתה קורא.

סעודיה לא "שכרה" את צבא ארה"ב שיגן עליה, בדיוק כמו שירדן לא "שכרה" את צה"ל שיגן עליה ב1970 מפלישה סורית. מה שכן, בצבא סעודיה עצמו מסתובבים לא מעט זרים (עד כדי כך שיש הטוענים שההמנון הלא רשמי של הצבא הסעודי הוא "קדימה חיילים נוצרים") כשהדוגמא הבולטת היא אנשי לוט"ר גרמנים שפעלו נגד מחבלים בקודש-הקודשים של הכעבה (הוצא בזריזות פסק הלכה שאישר להם להכנס להיכן שרגלו של לא-מוסלמי לא דרכה מעולם).

ישן 15-02-2009, 05:45

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי vitaman שמתחילה ב "אם נתעלם מהסגנון האישי בתגובה..."

ושים לב מה מציעים להם. אזרחות. לא חוזה כלכלי נטו, אלא קיצור בתהליך ההתאזרחות.

ואם כבר חומר קריאה בנושא שכירי החרב ומי מוגדרים ככה ומתי, יש כמה מקורות קצת יותר מעניינים מNRG:

Herbert M. Howe, "Private Security Forces and African Stability: The Case of Executicve Outcomes" in: Journal of Modern African Studies Vol. 36(2) (June 1998) Pp. 307-331

David Shearer, Private Armies and Military Interventions Adelphi Paper No. 316 (1998)

James Larry Taulbee "Mercenaries, Private Armies and Security Companies in Contemporary Policy" in: International Politics Vol. 37(4) (December 2000) Pp. 433-456

ואפילו יש אחד קצר ונחמד בצורת שאלות ותשובות שנמצא אונליין:
http://www.npr.org/templates/story/...storyId=5433934

ישן 15-02-2009, 12:57

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "ושים לב מה מציעים להם...."

אני מציע לך להרחיב את החיפוש שעשית ב google scholar לתקופת האימפריה הרומית ואולי תמצא עוד כמה דברים.ככה אימפריות קורסות גייסו תמיד חיילים כשהצבא שלהם קרס מבפנים. כל מי שחי בארה"ב יודע את זה שכשאפילו "זבל לבן", שחורים והיספנים כבר לא מוכנים להתגייס בשביל למות באיזה דרך עפר באסיה ,אז מכשירים את הלא חוקיים. זו עוד צורה של הטבה כלכלית סוציאלית. ובסופו של הדבר השורה התחתונה היא הקובעת: אם אדם לא התגייס בגיוס חובה או התנדב מאידאולוגיה אלא בחר בזה בגלל מניעים כלכליים הוא שכיר חרב. אפשר לקרוא לזה צבא מקצועי וזה נכון אצל אלה שהם באמת אנשי מקצוע אבל לרוב החיילים הפשוטים זה רק מקור הכנסה.
ישן 15-02-2009, 13:09
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי vitaman שמתחילה ב "אני מציע לך להרחיב את החיפוש..."

יש מקורות הכנסה טובים יותר, שהסיכון בהם הוא מופחת. הבעיות של הצבא האמריקאי לא מסתכמות בחוסר הרצון של מגויסייהם למות באיזו דרך עפר. הבעיות של הצבא האמריקאי נרחבות בהרבה מאלה, והחלו הרבה לפני כן, בקיצוצים של קלינטון. תבחן מהו היקף השחרורים שנעשה מהכוחות המזויינים עד 99' וההשפעה של הקיצוצים על המוראל של החיילים. תבחן את ההשפעה של זה על השכבה שמאז ומעולם החזיקה את הצבא האמריקאי על רגליו - שכבת הנגדים, ותבחן מה היה הגיל הממוצע של נגד ב-91' וב 2001 לפני נפילת התאומים. תבחן מה היה האפקט של משימות משטרתיות על המוראל הצבאי (במיוחד תבדוק מה קרה ל-10 ההררית בשנות תפקודה ככוח שיטור/הצלה/סיוע לאיזורים מוכי אסון).
אתה יודע למה יש לצבא האמריקאי בעיה? מאותה סיבה שלצבא הישראלי היתה אותה בעיה מ-96' וביתר שאת בגלי הקיצוצים ולאחר מלחמת לבנון 2. אף אחד לא רוצה להשתייך למערכת מוכה, מושפלת וחסרת הערכה. במערכת שכל התמורה שלך מתבטאת בגאוות יחידה והערכה, אף אחד לא רוצה שידפקו אותו שוב, ושוב ושוב....
המשבר התפוצץ בזמן שבו המערכת עמדה למבחן, אבל הבעיה היתה קיימת ממזמן...
התיאור שלך פשטני מאוד, והמציאות לעולם לא פשטנית.

ישן 15-02-2009, 13:33

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי vitaman שמתחילה ב "אני מציע לך להרחיב את החיפוש..."

גוגל סכולר? למעשה מצאתי את המקורות הנ"ל לפני כמה שנים דווקא באמצעות הJSTOR וסתם דרך ה"אלף", אבל לא משנה. קראת אותם? כי אני קראתי, כדאי לך לנסות גם במקום לחזור שוב ושוב על בילבולי-מושגים ותיאוריות לא ממש מבוססות.

והרי תקציר היסטורי והעובדות בנוגע לצבאות מקצועיים בעולם שלאחר האימפריה הרומית ומעבר לחומר מהשיעורים של כיתה ח':

א) צבאות קבועים של שכירים הופיעו בערך כשהופיע אבק השריפה. רובאים היו עסק יקר ודרשו אימונים, והיחידים שיכלו לממן את האחזקה שלהם היו מלכים. לא תמיד הם היו נתיני המלך המקומי דווקא, ובחלק מהזמן הסתובבו גם כל מיני קבלנים שהציעו לך עיסקת חבילה של יחידה צבאית מוכנה. כך למשל המלך האנגלי שלח למושבות המתמרדות באמריקה יחידות של שכירי חרב גרמניים.

ב) צבא המבוסס על גיוס-לאומי-חובה הוא פטנט של המהפכה הצרפתית. לפני זה לא ממש היו לנו לאומים במושג המוכר כיום. הצרפתים עלו על פטנט אדיר - באמצעות גיוס כזה אפשר להקים צבא בסדר גודל ענקי שכמוהו לא נראה קודם.

ג) לא מעט מדינות, ובהן ארה"ב ובריטניה בולטות במיוחד, לא מאמינות בגיוס חובה. בימים כתיקונם, "חייל" הוא מקצוע לכל דבר, המוצע לאזרחי המדינה שזוכים לשכר תמורת זמנם והסתכנותם. במלחמות בקנה מידה גדול כמו מלחמות העולם, בדרך כלל מתגברים את השורות ע"י גיוס חובה. בארה"ב זה נקרא "DRAFT" ולאחרונה הופעל במלחמת ויאטנם. בתפיסה האמריקאית זהו מצב לא רצוי ובלתי-סביר פוליטית, שמופעל רק במקרים קיצוניים. זה לא משהו חדש, וארה"ב מתנהלת בגישה הזו בערך מאז 1776.

ד) ארה"ב הייתה בזמנו אחת המדינות הראשונות שאסרו על אזרחיהן לשרת כשכירי חרב של מדינות זרות (למרות שהמשיכה להנות עוד זמן מה מפועלם של פיליבסטרים למיניהם), ולמעשה עד עמוק לתוך סוף המאה ה20 בקושי יכלת לראות שכירי חרב בעולם. הדיעות על כך חלוקות - יש הטוענים כי עם עליית התפיסה של אחריות המדינה ממשלות לא ממש רצו שאזרחיהן יסבכו אותן במלחמות לא להן, ואילו אחרים אומרים שהפרקטיקה פשוט דעכה כי צבאות-המון לאומיים נתפסו כיעילים יותר. אם תישבע לי שתקרא אותם, אני אתן לך הפנייה לעוד שני מאמרים מצויינים בנושא פרי עטן של שתיים מהחוקרות המרכזיות בתחום. אני יוצא מנקודת הנחה שאתה באמת רוצה לדעת עוד על הנושא, ולא רק להמציא שטויות ולהתעקש עליהן.

ה) לשכיר חרב יש הגדרה די ברורה בחוק הבינ"ל, שמשום מה לא תואמת בכלל את ההגדרה שהמצאת לעצמך ושאף אחד חוץ ממך לא משתמש בה. הוא אמור להיות אזרח של מדינה זרה שנלחם בסכסוך שלא קשור למדינתו כשהתמריץ הבלעדי שלו לכך הוא התשלום שהוא יקבל תמורת הלחימה.

ו) בעשורים האחרונים תופעת שכירי החרב עושה "קאמבק" בדמות חברות צבאיות פרטיות. רובן מתעסקות בהכשרה, לוגיסטיקה וקצת אבטחה, אבל "אקזקיוטיב אאוטקומס" הדרום-אפריקאית התפרסמה לשמצה כאשר אנשיה אשכרה נלחמו למען הממשלות ששכרו אותם. החברה הזו התפרקה רשמית ב1998 אבל כנראה שהיא עדיין קיימת בגלגול חדש כ"סאנדליין אינטרנשיונל".

ז) ארצות הברית כיום לא רוצה להכריז על DRAFT כי יש לזה עלויות פוליטיות וכלכליות. כמו כן, ארצות הברית הפעילה ומפעילה חברות צבאיות פרטיות שמשלימות את פעילות הצבא שלה - עובדים של "דיינקורפ" הטיסו מסוקים במשימות מפוקפקות כבר בשנות השישים, והפעילות בעיראק כיום עברה הפרטה מאסיבית לטובת החבר'ה של "בלאקווטר" הידועה-לרע (יצא עליהם לאחרונה ספר עב-כרס, שמתישהו אני אוריד מהמדף בספרייה).

ח) מכיוון שהצבא האמריקאי היה מאז ומתמיד מבוסס על התנדבות ותעסוקה תמורת שכר, פשוט מנסים להעמיק את מעגל המגוייסים. גם צה"ל, אגב, מגייס לאחרונה טיפוסים עם עבר או עתיד פלילי כדי לעמוד בבעיות כוח האדם שלו. כמו כן, בתפקידים מסויימים צה"ל מגייס אזרחים לשירות קבע (כולל תפקידים קרביים כמו קמב"צים!) - האם מדובר לשיטתך בשכירי חרב?

ט) עיון נוסף בידיעה על "פנייה למהגרים" מגלה משהו מעניין להפליא. לא מדובר בחיפוש אחר לוחמי חי"ר נוספים, אלא בהקצאה מצומצמת של 1000 תקני גיוס לתפקידים כגון רפואה ומה שיותר מעניין - מודיעין. אם זה כבר בא לפתור איזו בעיה, אז זה את החוסר הידוע של המודיעין הצבאי האמריקאי ביומינט.

ישן 13-02-2009, 07:46
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי בגירה שמתחילה ב "לפי דעתי"

אם אנחנו מדברים על המגוון בתוך האקדמיה האמריקאית, כדאי להזכיר מחקר שבדק את השפעת מוסד הלימודים על יכולת ההשתכרות. כידוע, בוגרי האוניברסיטאות היוקרתיות בארה"ב מרוויחים הרבה יותר מבוגרי אוניברסיטאות רגילות; הוויכוח היה האם הדבר נובע מהלימודים עצמם, או פשוט בגלל הסלקטיביות הרבה בקבלה ללימודים.
נחקרו מועמדים שהתקבלו לאוניברסיטה יוקרתית ובחרו ללמוד באוניברסיטה רגילה- ויכולת ההשתכרות שלהם היתה דומה לבוגרי אוניברסיטה יוקרתית!
האם אפשר להסיק מכאן שמ"פ שצמח מהשורות, קיבל הכשרה צבאית תובענית ומקיפה ויכול היה להתקבל לאוניברסיטה יתפקד טוב כמו מ"פ מקצועי שגוייס כסג"מ מהאקדמיה?
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:08

הדף נוצר ב 0.18 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר