לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-02-2009, 09:11
  גפשטיין גפשטיין אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.07
חיל האוויר: במלחמה הבאה לא נוכל לתת סיוע באותה רמה

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1062650.html

עודכן ב- 09:49 09/02/2009

חיל האוויר: במלחמה הבאה לא נוכל לתת סיוע באותה רמה

בחיל האוויר מזהירים כי "החמאס זה לא חיזבאללה ובטח לא צבא סוריה. אסור להניח שבמלחמה גדולה הדברים יהיו דומים"

מאת אנשיל פפר

בחיל האוויר מזהירים שאם יפרצו מלחמה או מבצע קרקעי נרחב מהמבצע בעזה, החיל לא יוכל להגיש סיוע לכוחות הקרקע באותה רמה כפי שניתן ב"עופרת יצוקה", בשל גודל מערך מסוקי הקרב ושחיקתם בעקבות היקף הפעילות המבצעית. לדברי קצין בכיר בחיל, שמילא תפקיד מפתח בלחימה "התכוננו למבצע במשך זמן רב. ידענו מה יהיה. אבל החמאס זה לא חיזבאללה ובטח לא צבא סוריה. אסור להניח שבמלחמה גדולה הדברים יהיו דומים".

כחלק מלקחי מלחמת לבנון השנייה, באימוני היחידות הורחב תרגול שיתוף הפעולה בין זרוע היבשה של צה"ל לחיל האוויר, וקציני סיוע אווירי נפרשו בכל הגדודים והחטיבות שפעלו במבצע. במהלך המבצע השתתפו כלי הטיס של החיל בתקיפות מהאוויר, פינוי פצועים ותצפיות. מטוסי הקרב בלבד השתתפו בכ-1,500 גיחות הפצצה, ובחיל האוויר אומרים שלמעשה מדובר רק בחלק קטן מיכולותיו.

לכל אחת מהחטיבות שפעלו ברצועה הוצמדה טייסת מסוקי קרב, שפגעו מהאוויר בנקודות מהן ירו לוחמי החמאס על כוחות היבשה. במהלך ימי המבצע השתמשו המסוקים בחימוש רב, וירו יותר מאלף טילים מדגמי "הל פייר" ו"עורב". ברוב ימי המבצע, היה איסור גורף על חיל האוויר להשתמש בחימוש שאינו מונחה ובתחקירים שמתבצעים כעת לסיכומו, מציינים בחיל האוויר שכל המקרים בהם נפגעו מטרות אזרחיות בעזה או חיילים מ"אש ידידותית", נגרמו כתוצאה מירי טנקים או מרגמות. על טענות הפלסטינים שצה"ל הרס בלא אבחנה בתים ברצועה, עונים בחיל האוויר שכל מבנה שהופצץ נזקק לאישור ממפקדת האוגדה.

ואולם, בשל עומס המשימות לא תמיד היו מסוקי קרב זמינים לסייע ליחידות. כדי להעמיד די מסוקים, נאלצו בחיל האוויר להחזיר לכשירות את מסוקי הקוברה ("צפע"), לאחר שקורקעו לפני חצי שנה, בעקבות תאונה בה נהרגו שני אנשי צוות אוויר. לדברי הקצין הבכיר, "לא נוכל לתת רמה כזו של סיוע במבצע או מלחמה בו ישתתפו חטיבות מילואים רבות".

הרמטכ"ל גבי אשכנזי אישר לפני מספר ימים רכישת ארבעה מסוקי אפאצ'י-לונגבאו (שרף) חדשים, ואולם בחיל האוויר מציינים את המחסור במסוקי הקרב, ואומרים שהמספר הדרוש כדי לאפשר סיוע לכוחות הקרקע גדול בהרבה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-02-2009, 10:48
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי roli_bark שמתחילה ב "האם זה רמז ליכולות ה"אמיתיות"..."

זה פשוט ראיה ריאלית - שלא נחזור לשאלות ה"איפה חיל האויר?"...

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 09-02-2009, 11:15
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי roli_bark שמתחילה ב "[font=Verdana]לצערנו, גם..."

לא רק של החי"ר - של כל החילות. והתלות היא תלות מודיעינית קשה ביותר, יחד עם בעיית ירי תלול מסלול מדוייק.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 09-02-2009, 11:44
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Guy.P.A שמתחילה ב "לא רק שזה נכון, זה מאוד נכון,..."

בטייס מסוק משקיעים כמה שנים טובות של הכשרה. הוא לא עומד במחסומים ונשחק שם והוא לא עושה מטבחים, שמירות וצביעת אבנים. הוא גם מתאמן יותר ממקבילו בחילות היבשה, ויש לו מדדים קפדניים של כשירות שהוא צריך לעמוד בהם.
לעומת זאת, מפקד כיתת המרגמות והמ"מ שמכוין את הפצצות מונחות הליזר שהוא קיבל (בחלום!) לירות, לרוב רואים את המערכות פעם ראשונה מאז הקורס, ללא רענון מספיק ומעט מדי ידע טכני וטקטי בשביל לעשות בזה שימוש נכון ומועיל. וגם ככה, אף אחד לא סומך על שיקול הדעת שלו.
בנושא המודיעין - כבר נמאס לי לכתוב. רק אני רוצה שהמתפארים יחשבו מהיכן הגיע רוב המודיעין במבצע הזה, ומה ההבדל בין עזה לבין מלחמה מול גורמים חיצוניים, כמו למשל הלחימה מול החיזבאללה (רמז: זה לא העיניים היפות שלהם).

ישן 09-02-2009, 12:47
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "לא מדויק"

ידידי, אל תתפס לקטנות, ואין כאן שום כוונה לעורר מחדש את הויכוח הגדול בין הכחולים לירוקים.עובדתית, אחוז נכבד משיגרת יומו של לוחם היא ההתעסקות ב"לוגיסטיקה" ובפעילות דומה - בהכשרה או בשאר שירותו (זה נאמר כביקורת על הירוקים, כן?)

ישן 09-02-2009, 13:43
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
לא הגזמת קצת...
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי avifresh שמתחילה ב "כבר דובר כאן בפורום על הצורך..."

לפי דבריך זה ממש משחק ילדים, אין מה לדאג. רק בגלל זה אני מתחיל לדאוג.
אם נסתכל על מלחמות ישראל אז באחת יש הצלחה רבה, א"כ "נחים על זרי דפנה", א"כ עוד סיבוב מוצלח יותר וחוזר חלילה...
הדוגמה הטובה ביותר זה מלחמת לבנון 2 ולאחר מכן "עופרת יצוקה".
צריך להתכונן ל"עופרת יצוקה-2" שכנראה תהיה פחות מוצלחת לפי החשבון שלי והפרנויה...

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 09-02-2009, 22:13
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי avifresh שמתחילה ב "כבר דובר כאן בפורום על הצורך..."

אם הצעת הפתרון שלך היא "בואו נגדיל את הצבא בעוד חיל שיודע לעשות ככה וככה" אז היא שווה כמעט בדיוק להצעת חיל האויר להגדיל את עצמו בעוד כך וכך מסק"רים כדי שיהיו מספיק לכל צרכי היבשה.

החכמה היא להבין שמדינת ישראל צריכה להחזיק כוח מינימלי ולהסתדר איתו.
לא יתכן שהפתרון לבעיות המקצועיות והמחסור באימונים של כוחותינו הוא להגדיל את הסד"כ. הרי התוצאה תהיה שעוד אנשים יופנו לבצע עוד מחסומים כי הצבא יתנהל באותה שיטה שהוא מתנהל היום, רק עם יותר אנשים.
כי מעל הצבא יש ממשלה, דרג אזרחי פוליטי ששולח את הצבא לבצע מחסומים, או התנתקות, או עופרת יצוקה, או גם וגם.
אני מבקש להזכיר כי הדרג ששולח את הצבא הישראלי להתבזבז על משימות שאינן צבא הוא ברובו הגדול אנשים שהיו אלופים ומעלה ויושבים בצמתי קבלת ההחלטות של גופי הממשלה- ממשרד רה"מ דרך משהב"ט, מל"ל, שרים וחברי קבינט, מטבחון, גנון ופעוטון. אחד מהם הוא אפילו שר התחבורה.

אני מתנגד לחלוטין ועל פניו שכל הצעת פתרון שמשאירה את התנהלות הצבא שלנו במצבה הנוכחי (או כל דבר שדומה לארבעים השנים האחרונות). לא יתכן שאנשים מבוגרים, אזרחים בעלי כבוד עצמי ומחשבה חפשית יקבלו כפשוטו מצב שבו מי שאמור לשמש כמעט עשרים שנה כוח מגן לעצמו (משרתי המילואים, למי שלא עוקב) מבלה את שירותו הסדיר בשמירות, מטבחים ופילבוקסים.
אילו מיומנויות הוא יקח עימו אל שירות המילואים שלו?
איך ידע הקא"ר להחביר את התאג"ד אל הטנקים?
איך ידע מ"פ המפקדה לנווט את המיכליות אל הנגמ"שים?
הסיור יוליך אותם? אבל הסיור עשו מעצרים ולוט"ר!
את ההמשך יודע כל אחד לחשב לעצמו, אני מקווה.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 11-02-2009, 10:30
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.08
מה לגבי הגדלת מג"ב סדיר בעוד 10 פלוגות + הגדלת כוחות מיוחדים
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "אם הצעת הפתרון שלך היא "בואו..."

קראתי את אשר כתבת ואני מסכים.

בתחילת שנות ה- 2000 הייתי מגיע למילואים לבסיסים של ארטילריה, שנה אחר שנה הבסיסים ריקים, החיילים במחסומים, הגלילונים הוחלפו ב- M16 מקוצר למחסומים, במקום לראות את הצוותים עם גריז על הידים, אנשי חמוש מתקתקים תקלות, צוות (כמעט שכתבתי עושה את צרכיו בכלי), המסקנה שלי היתה: צה"ל ויתר על הארטלריה וכנראה גם השיריון.

חייל שצמוד לכלי יכיר אותו גם 10 שנים אחרי - חייל שראה את הכלי מדי פעם לכמה ימים ורב הזמן עמד במחסום - מה תעשה איתו במלחמה כוללת? מה יעשו המפקדים? איך יטפלו בכלים שיושבתו זמנית? ......

לא ברורה לי המדיניות של שליחת חיילי שיריון, צמ"ה, ארטלריה, .... למחסומים.

בעיני הדבר משול לשליחת טייסי מסוקים לעמוד במחסום.

חלק מצי המסוקים הצה"לי עולים כמו מרכבה 4, משגר ארטלריה, D9 ממוגן,.....

מדובר בכלים ששעת המנוע שלהם עולה המון.

הייתי שוקל להפוך את הצוותים לאנשי קבע או לפחות ללמוד מחיל האוויר לגבי איש צוות כשיר.

הפתרון שאני חושב עליו כאפשרי הוא הגדלת מצבת מג"ב בעוד כ- 10 פלוגות למטרות יו"ש + הגדלת יחידות הכוחות המיוחדים בסדר גודל - הכפפתם המבצעית לשב"כ ביו"ש ובישראל של גבולות שביתת הנשק מ- 1949.

אם בונים על כ- 20 שנות מילואים לא ברורה לי ההשקעה הלא מספקת בחיילי החובה.

מה אתה אומר?
ישן 11-02-2009, 11:47
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "מה לגבי הגדלת מג"ב סדיר בעוד 10 פלוגות + הגדלת כוחות מיוחדים"

המחשבה של העברת האחריות לבט"ש למג"ב הינה נכונה עקרונית לטעמי, עם מספר סייגים לפי הצרכים של הצבא בחירום.
עם זאת - יש כבר יחידה כזו! חטיבת כפיר הינה חטיבת בט"ש לכל דבר ועיקר. אם צה"ל יבצע מיצוי כוח נכון (לא כולם צריכים להיות חי"רניקים סוג א') ויפנה את המשתחררים ליחידות מילואים שימשיכו לבצע בט"ש שכזה, הרי שתוריד הרבה עומס על יחידות דרג א' שלך.
מעבר לזה? מיצוי כ"א ושימוש בשכל ישר.
לוחמים של חיל הים, ובחלק מהמקרים של ח"א צריכים להשתלב במערך הבט"ש במילואים.
החתמה של שלד לוחמים בקבע ברוב היחידות הסדירות.
טיפול נאות בפרט וכו'.
את הסד"כ לא תגדיל בהרבה, אם בכלל. את השימוש בו - כן.

ישן 11-02-2009, 15:30
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

לא רוצה לראות חיילי מילואים בבט"ש
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "המחשבה של העברת האחריות לבט"ש..."

המציאות היא שחייל מילואים במקרה הטוב לא משלם מיסים (סטודנט, מובטל, לא בסף המס, ....).

אתה מציע ליצר חי"ר סוג א אל מול סוג ב. אני חושב שמדובר בכסף קטן.

הכסף הגדול שוכב במאות ואלפי כלי רק"מ שעלותם מיליונים ליחידה, כלים אלו שותים סולר כגמלים צמאים, תחזקותם יקרה. שמוש לא נאות, תחזוקה לקויה, שחיקה בגין שמוש לא נכון, ....

שם שוכב הכסף הגדול, כמה פלוגות חי"ר סדירות אתה יכול להוסיף בעבור אי השבתה של D9 בנוסף לכמה מרכבות כי משהו גמר מנוע, קלקל מכלולים, איש החימוש גרם לנזק בשל אי הכשרה מתאימה, מפקד הכלי בשל זלזול \ חוסר הכשרה מספקת \ רצון להראות למי יש יותר גדול \ ....... מחק את המיותר גרם לנזק מצטבר שמקצר את משך החיים של הכלי,...

האם כלי שעלות מליוני דולרים מטופל כראוי? האם מי שמשתמש יודע למצות את הפוטנציאל הגלום בו? האם השמוש בו בקרב מאפשר הפגעות של פחות כלים?

אני חושב כי טרם דבור על עוד פלוגת חי"ר או פחות אני לא רוצה כי חיילי השיריון, ארטילריה, צמ"ה,.... לא ישרתו במחסומים, למעט בחירום. אי רוצה שיקבלו את מקסימום האימון כשהם סדירים על מנת שבמשך 10 שנים תפוקתם בחירום תהיה טובה משמעותית.

אני לא רוצה כי חיילי מילואים שעלותם יקרה ישמרו בשוטף, הצבא צריך להחזיק במצב רגיל את הקווים לבד. אם לצורך כך צריך עוד 10 פלוגות מג"ב סדירות - שיהי כן, אם צריך כי כפיר תקבל עוד 3 גדודים שיהי כן.

המצוי של כלים יקרים, אנשי מילואים יש מה ללמוד מחיל אוויר.

במצב לחימה דוגמאת לבנון 2006 או עזה ינואר 2009 - אפשר להשתמש בכל מה שיש סדיר כמילואים.
ישן 12-02-2009, 00:43
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "לא רוצה לראות חיילי מילואים בבט"ש"

כמות חיילי הסדיר הינה סופית, והנה יורדת בשנים אלה.
מיצוי כ"א טוב יותר, יחד עם החתמת לוחמים בקבע יכולה לענות על חלק מהדרישות האלה. עם זאת, אין שום בעיה ומניעה שמי ששירת בבט"ש (מג"ב או כפיר) בשירותו הסדיר ימשיך לשירות מילואים זהה. אמנם השאיפה של כולנו היא לצמצם את שירות הבט"ש עד כמה שניתן, אבל במצב בו עדיין יש צורך, עדיף להקצות לכך כוח יעודי ולא לבזבז את זמנם של לוחמים ביחידות דרג א' (ועל כך שנינו מסכימים).
המודל הבריטי הוא דוגמה לא רעה לכך. כל חייל מילואים חותם שם על שירות באחד משלושת התחומים הבאים: ביצוע מילואי בט"ש, ביצוע מילואים לקראת ובזמן מלחמה ועתודה לקטסטרופה.

ישן 12-02-2009, 07:25
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

הייתי נותן דגש על תכנים אחרים גם למה שמכונה סוג ב
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "כמות חיילי הסדיר הינה סופית,..."

ראשית בוא נבהיר, למג"ב יש כלים וידע שאין לפלוגת צנחנים.

לארועים של התפרעויות הם מתאימים יותר מאנשי גדס"ר גולני.

אין הבדל בין האנשים אלא בכלים המוקנים.

לגבי כפיר, לא הייתי נותן להם תחושה של סוג ב - הייתי מגדיר זאת כהתמחות אחרת.

ואף ע"פ כן, במידת האפשר משלב תכנים נוספים א) לשם הרמת המורל, ב) אם חלילה בתרחיש שאיננו צופים אותו נדרש תגבור של חטיבה זו בגזרה לא צפויה שהתפקוד ובעיקר הבטחון העצמי יהיה סביר.

הייתי מוציא אותם לקורסי שמעבירים אנשי סיירת - מורל ולא במחיר יקר (לא מדובר בתחמושת יקרה).

לגבי כמות, בשירות הסדיר שלי היו אומרים שאתם אותם האנשים שומרים, עובדים, מנקים, ....

לדעתי לפעמים פחות זה יותר, כמות לא מבוטלת הייתי משחרר כי למעט להעביר את הזמן בבדיקות אינסופיות (חלקן יקרות) תפקודם היה זניח.

לגבי קבע - מסכים.
ישן 12-02-2009, 12:15
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "הייתי נותן דגש על תכנים אחרים גם למה שמכונה סוג ב"

דבר ראשון, כשאני מדבר על דרג א', אני מדבר על יחידות למלחמה. ברור שליחידות בט"ש ישנן דרישות לכישורים שונים בתכלית. מה שכן, ההבנה שמייעדים את כפיר לבט"ש יכולה לחסוך המון כ"א בפרופיל קרבי. לרוב המשימות שהם עושים, מספיק פרופיל 72. את כוח האדם שחסכת, תנצל לעבות את יחידות דרג' א' המדולדלות יותר, ותיצור יחידות שכן צריך.
מוראל משפרים בת"ש ולא ביציאות וקורסים יוקרתיים, ששמירת הכשירות בהם גם כך בעייתית ביותר. ביצעתי תע"מ יחד עם פלוגת מג"ב וברור שתנאי השירות שלהם הביאה לשחיקה נמוכה בהרבה מהפלוגות שלנו, למרות שלכאורה היה מדובר בכ"א איכותי יותר. רוסטר משימות נורמאלי, שינה ומנוחה, מיעוט לוגיסטיקה - זה מה שיגביר את המוראל.

ישן 12-02-2009, 14:24
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "אם כך זה אפילו זול יותר - עוד טלוויזיה - בסדר."

ברגע שיגיעו לרמה הנדרשת. עד אז, צריך להשקיע כמה מליארדים.
תראה - כוח שעושה תע"מ במוצב בו המטבח ישן כ"כ שג'וקים יוצאים מהקירות, הריסוס לא עוזר, חדרים צפופים, לא ממוזגים מספיק, כלים ממוגנים יוצאים למשימה עם תקלות - אלה דברים שמאיצים את השחיקה.
יש כאן דרישה מאוד ברורה לרמה גבוהה מאוד של תחזוקה, אחזקה והשקעה בפרט.
במג"ב לא יצאו למשימה עם ג'יפ ממוגן ללא מיזוג. צה"ל לעומת זאת שולח למשימות כלים סגורים ללא מיזוג גם בבקעת הירדן בקיץ "כי זה מה שיש".
טבח שעובד במטבח של 60-70 מעלות כי אין מזגן בשבילו, לא יטרח להשקיע במזון אלא ינסה לברוח משם כמה שיותר מהר. בבסיס מג"ב הטבח היה איש קבע והיו הקלות רבות יותר על הבישול.
אפשר להמשיך עוד ועוד, אבל הפואנטה ברורה -
יש צורך בהשקעה מסיבית בתשתיות של המוצבים. דווקא הכסף הקטן הוא על מכולות כושר, טלוויזיה, ואפילו מדיח כלים, מכונת כביסה ומכונת יבוש, שבאמת אין שום סיבה שלא יהיו זמינים בכל מוצב.
כן, זה עולה כסף, וההשקעה הראשונית תעלה המון כסף. האחזקה שלאחר מכן תעלה הרבה יותר ממה שהצבא רגיל אליו. הכסף הזה יבוא על חשבון משהו, וזה ברור. אבל צריך להיות מובן בצורה הברורה ביותר, שמה שיקטין את הנשר מהיחידות הלוחמות ויטייב את איכות העבודה זה בדיוק ההשקעה בפרט.

בשביל להבהיר כמה המצב גרוע, אני אתן דוגמה מאוד מעצבנת/מקוממת/תוסיף קלישאה מאחד מהמילואים שביצעתי כמ"פ.
קיבלתי אחריות על גזרה ובה מוצב תצפית של פלוגת התצפיתניות וכוח שלי באבטחה.
להלן ממצאים מהיום הראשון (אחרי 6 שעות קיבלתי טלפון מהסמל שפיקד על המוצב באילו המילים "תעזוב הכל ותגיע הנה מהר, אני לא מוכן לקחת אחריות על המוצב הזה" - והוא היה נחמד כי הוא סמך עלי...):
המוצב ממוקם באיזור גיאוגרפי חם, ובעונה ההיא היה חם מאוד. בסביבות ה-40 מעלות ככה.
* המוצב קיבל אספקת מים ממיכל מים גדול. המיכל היה מטונף, מחורר בראשו וכתוצאה מכך הצטברה שכבה עבה של אצות בראש שכבת המים, יחד עם העובדה שהמים היו פשוט ירוקים, וכל מיני ג'יפה ואפילו יונה מתה צפו להם למעלה. למותר מלציין שאף אחד לא שתה את המים במוצב, או השתמש בקרח, למרות החום.
* צנרת הביוב היתה סתומה לחלוטין, והיה אגם של ביוב מצחין (חם, לא?) מתחת לחלון של המטבח. משם הדרך קצרה מהשלולית לפיותהם של החיילים באדיבות הזבובים הבלתי פוסקים
* המקלחות היו מנוקבות בחורים, וזרימת המים היתה לחלוטין וולונטרית, ללא מים חמים.
* מכולת התצפית, שהיתה עיקר העניין המבצעי כאן, היתה ללא מיזוג ובצהריים, היה לא רק לא נעים, אלא גם סכנה שהובילה להתייבשות של בנות ותפקוד לקוי
* במכונת הקרח כן השתמשו לקרר שתיה, כי המקררים היו קטנים ולא מספקים. אלא מה? שמכונת הקרח נמצאת בתוך המועדון ופולטת אויר חם לתוכו! בנוסף, אי אפשר להדליק מזגן ואת המכונה בגלל עומס על מערכת החשמל, כך שנאלצו להתפשר על שתיה חמה לטובת המזגן.
* הפחים לא רוקנו מזה 3 חודשים(!) ופינת האשפה למעשה היתה חיריה קטנה שהצחינה ישר מול חלונותיהם של החיילים - שנאלצו לסגור את החלונות מפאת הריח ולסבול מחום איום בלילה בגלל מחסור במזגן (או איורור)
* כל המוצב היה מלא בפסולת ברזל שהושלכה בכל מקום

זה אמנם מוצב אחד. אבל היו לי שלושה באותו קו, ועשיתי לא מעט קוים אחרים. קיבלתי הרבה מוצבים שכל רשות אזרחית היתה סוגרת אותם מפאת סכנה לציבור.

תגיד לי - איזה מוראל, יעילות ושימור הכוח אפשר לבצע כאשר כך הצבא רואה את מחויבותו לפרט?

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 12-02-2009 בשעה 14:27.
ישן 12-02-2009, 14:53
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

וזאת עוד לאנשי מילואים
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "ברגע שיגיעו לרמה הנדרשת. עד..."

תראה, לכל כזה מוצב מגיעים כמה Mazda3 בליסינג שהופכות לרכב שליחויות.

אפילו בזמן מלחמת לבנון רכבי ליסינג פרטיים הסיעו חלפים קטנים או שליחויות (רק למען הסר ספק לא על תקן רכב משפחתי עם עבירות של גיפ אלא על דרכים סלולות).

החיילים יזמינו ארגזים של שתיה בבקבוקים, במקום המטבח המטונף יקנו בשר ויעשו על האש (כן, מתי שאתה לא נוכח - או אם אתה נחמד לחיילים יציעו גם לך),

החיילים לא ישתמשו בשירותים (בכל מוצב יש מספיק עצים שזקוקים להשקיה).

לגבי מקלחת, אני כבר ראיתי מיני אלטורים בחוץ.

מה קורה עם סדירים שסגורים בכזה מקום? שכרם כמה ש"ח ואין ליסינג להביא שליחויות?

הבעיה: שאף אחד לא יחשוב כי לקנות 100 מכונות כביסה + 500 טלויזיות 29" ישנות יכולות לשפר את תחושת החיילים ועלותן - זניחה.
ישן 12-02-2009, 22:53
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "וזאת עוד לאנשי מילואים"

האם ברור לכם כי הבעיה היא לא אנחנו?

הרי מעל לכל מ"פ מזועזע יש מג"ד שאין לו סמכות לפתור את הבעיה, מח"ט חטמ"ר בקבע ש... רגע! מה באמת עושה המח"ט?
הרי הוא כבר דרג שאמור להיות בעל השפעה, לא?
הוא מפקד החטיבה המרחבית, לא? קבוע בגזרה, מכיר את המוצבים, מפקד השלד הארגוני שקולט את היחידות לתעסוקות, הלא כן?
ורגע-
האם יש לו סמח"ט?

האם הוא לא שייך לפיקוד?
האם לפיקוד אין מטה שלם בקבע עם קת"ח וכל סוללת קציני המנהלות?
האם אלוף הפיקוד באמת מרוחק כל כך ושקוע בהכנות ברמה המערכתית ללחימה בחזית העורף עד כי אין לו יכולת להגיע ולסקור בעצמו מוצב או שלושה שיצא להם שם של בעייתיים?

האם למ"פ\מג"ד מילואים כל כך קשה להגיע אל אלוף כזה?
כזה שכל נער עם צמיד כתום יודע איפה הבית שלו להפגין מולו ולמקד אליו תשומת לב תקשורתית?

האם אלה המפקדים שמנסים להצטייר כלוחמים מסודרים ומרשימים שיכולים להשתלט על מזל"טים בשדה הקרב, הכוונת מסק"רים, תיאום בין חמש א' לשמונה וארבע ושש ושבע ומנעול ומעיל וחציל ופיל?
איך לעזאזל הם הצליחו בכלל להדליק את הפלזמה ולכוון אותה לערוץ הנכון?!

אנחנו הדבילים.
יש לנו שדולת חוק המילואים אבל מתקשים להגיע ללשכת האלוף והרמטכ"ל עם מצגת צבעונית\וידאו שסוקרת ארבעה מוצבים מפגרים בגזרת חטמ"ר X כולל כוסיות של דגימת שתן+דגימות מים משלולית הביוב של המוצב.

ולמה לא לתת את זה לכרמלה\אמנון\רפי\ה"רנטגן" איפרגן\שמעון פרס\עובדיה יוסף\אמא של מישהו מהסדירניקים שיעשו מזה רעש?

נראה לי שבמילואים הבאים השפצור הראשון שאכין יהיה למצלמה, לא לנשק.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 13-02-2009, 00:27
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "האם ברור לכם כי הבעיה היא לא..."

מילואימניקים יכולים להסתדר לבד, ואם משיגים תלושים מהתקציב היחידתי, אז העלות של על האש היא אפילו נסבלת. סדירים מסתדרים לבד עם הורים עשירים, וסתם מסתדרים אם אין (הסדירים במקרה הזה רכשו מאות ליטרים של מים מינרליים לשתיה).
אפילו במצב בו כן מצליחים להזיז משהו - תיקונים מיידים, שיפוץ בעלות של מליון ש"ח (במקרה זה) - עדיין מדובר בכוסות רוח למת:
א. המצב שהגיעו אליך היה חרא ורק בצעקות הצליחו לשפר אותו
ב. בלי אחזקה, המצב ימשיך להחמיר.

וכמובן הפגיעה במוראל ונאמנות למערכת - חיילים שרואים שכך מתנהגים אליהם לא יטו לבצע דברים כמו שצריך - הגישה תהפוך ל"לא משקיעים בגזרה הזו, כנראה שזה לא באמת חשוב לצבא. ואם זה לא חשוב לצבא, למה שזה יהיה חשוב לי?"
מי שרוצה להקטין את הנשר מיחידות שעוסקות ללא הפסק בבט"ש, מי שרוצה לשפר את איכות הביצוע של הסדירים והמילואים כאחד, חייב להתייחס במלוא הרצינות לנושא התשתיות ותנאי השירות - במג"ב הבינו את זה, במשטרה פעם הבינו את זה - בצבא, לא כל כך.
תשתיות עולות כסף - וזה לא רק טלוויזיה ומדיח כלים. זה לוודא שמזגנים מקבלים תיקון מיידי, שיש אחת ל-4-5 שנים שיפוץ, שנזקים מתוקנים מהר, שיש מספיק חדרים והם מרווחים, שחדר האוכל בנוי בצורה כזו שהוא לא הופך להיות גועל נפש (וכן, להחליף מרצפות אחת ל5-10 שנים, לא יזיק), שמטבח ישן שיוצאים לו ג'וקים מהקירות יהרס ויבנה מחדש. זה הכסף הגדול, אבל בלעדיו, הבעיה תמשיך.

ישן 15-02-2009, 07:33
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

לרגב וביטיס
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "מילואימניקים יכולים להסתדר..."

ראשית מצטער על המענה המאוחר (כנראה בעיה בלוח האם).

הדוגמא שהבאתי היא של בסיס שבשנים שדברתי עליהן הפך לשומם כי חודשים על גבי חודשים חיילים רבים היו במחסומים, נציגים היו מגיעים לשמור על המתקן שלא יברח, במקלחות היו רק מים רותחים כי משהו סגר את הברז של הקרים ונעל את הארון.

שירותים שנסתמו ואף אחד לא מטפל בזה.

הטבח: גירש אותנו בבושת פנים כי באנו לבקש מצרכים (לא חלילה שיבשלו לנו - בקרב חיילי מילואים תמיד יש כמה שיודעים לבשל), הוא היה מוכן לעסקאות רק לאחר שהבאנו לו חלק מהמצרכים שנקנו בחוץ. כמויות אדירות של מיני מזונות שנזרקים לפח.

מי שאשם זה לא הטבח אלא מי שאמור לנהל את מחנות הרפאים ולהבנתי לא עושה את תפקידו.

אנשי מילואים מגיעים לכמה ימים אולי שבועות ולא ישקיעו מאמץ לסדר את הבסיס.

בעבר אפסנאים היו מורחים חצאי ימים לאנשי מילואים עד שהצבא הבין שחצי יום מילואים עולה לו הון ודאג כי משך הזמן הזה יקוצר - פשוט צריך להחליט. לגבי תשתיות: מה היה קורה אם יומים לפני משהו היה מגיע היה רואה כי השירותים סתומים, אין מים קרים, ..... איש אחזקה יכול היה לסדר הכל בחצי יום - פשוט, אף אחד לא נתן לעניין את דעתו.

מה גם שהיה נחמד עם היו מבהירים לטבח (בוא נקרא לילד בשמו: נוכח במטבח) כי אנחנו איננו צבא זר אך ידידותי - מותר לתת לנו עגבניות, בצל, גבינה צהובה ואף פסטרמה.

שום אלוף לא יבחין בזה כי היחס אליו יהיה אחר, צריך לשלוח נגד צעיר שיעשה את הבדיקה ופשוט ירים טלפון מה צריך לתקן.
ישן 12-02-2009, 23:30
  M-78 M-78 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.01.07
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "דבר ראשון, כשאני מדבר על דרג..."

קח בחשבון שחטיבת כפיר מתאמנת בדיוק במודל של כל חטיבת חי"ר אחרת! זה כולל אימונים בשטח פתוח (תרמ"חים, תרפ"לים, תרג"דים ותרח"ט שמתוכנן למתישהו) שת"פ עם שריון, חי"א, החטיבה מחזיקה בכלים שאין להם שימוש (כמעט) בשטח בנוי כמו מק"כ, מקל"ר, מרגמה 81, מרגמה 120, מתחילים עכשיו בהכשרות של גדודים על אכזריות, טילי גיל, מחס"רים, אתה בעצם רוצה לבטל את כל זה ולהחזיר את הגדודים למה שהיה בסוף שנות ה-90 (גדודי חירמ"כ)? לדעתי את חטיבת כפיר צריך להפוך לחטיבה ככל החטיבות, מה שיגדיל למעשה את סד"כ החי"ר הסדיר לעת מלחמה, ואת מג"ב להגדיל בעוד כמה פלוגות איכותיות שיוכלו לעשות את מה שהחי"ר עושה היום ברמאללה, חברון, שכם וכו, קרי מעצרים בתוך הערים וכדומה.
ישן 13-02-2009, 00:33
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי M-78 שמתחילה ב "קח בחשבון שחטיבת כפיר מתאמנת..."

וסד"כ, מאין יבוא? תאילנד? ומה עוזרת לי עוד חטיבה אם לא מצליחים למלא תקנים ביחידות החי"ר שכבר קיימות?
לא - אני לא רוצה לחזור למצב של סוף שנות ה-90. יחידות החירמ"כ צריכות היו להתאמן בשת"פ טנקים ולא לעשות שטחים ללא הכרה. מה שאני רוצה שתהיה הכרה בעובדה שחטיבה לשטחים היא דבר נחוץ מאוד כרגע, ולא צריך את כל כשירויות החי"ר, ולא צריך גם פרופיל חי"ר לרוב המשימות שהם עושים.
חטיבת כפיר אינה מתוקננת כחטיבת חי"ר למלחמה, אינה בנויה לשם כך ויש הרבה יותר ממרגמות 120 וטילי גיל, ויותר אפילו מיח"טיות (שאין), לחטיבה במלחמה - צריך לבנות דרגים, פלוגות עורפיות, מפקדות ושאר ירקות שסתם מנפחים את הסד"כ, אבל נחוצים מאוד ללחימה קונבנציונאלית.
אולי פעם אחת, יתחילו לעבוד מהראש ולא מהביצים - זה שאל"מ אחד החליט לבנות לעצמו חטיבה כי הוא לא קיבל אחת, לא אומר שזה הדבר הנכון לעשות!

ישן 13-02-2009, 00:57
  M-78 M-78 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "וסד"כ, מאין יבוא? תאילנד? ומה..."

בקשר לסד"כ, כבר נתת את התשובה: אנשים עם פרופיל 72 שאפשר לגייס אותם כחי"רניקים סוג ב' (או איך שלא תקרא לזה)/מג"בניקים, הצעה שלי: אפשר להעביר אותם לפלוגות מג"ב שיעשו את עבודת הבט"ש הרגילה, ופרופיל 82 יופנו לפלוגות מג"ב איכותיות (סוג א' שכזה) שיעשו את מה שהחי"ר עושים היום, או לפחות יורידו מהם הרבה מהעומס.

חטיבת כפיר היא חטיבה שצה"ל בשנים האחרונות משקיע בה משאבים עצומים, אני לא יודע להעריך כמה, אבל נעשים שם תהליכים רבי היקף שנועדו בסופו של דבר להפוך את החטיבה תוך כמה שנים לחטיבת חי"ר לכל דבר ועניין שתהיה מסוגלת להיכנס לעזה/לבנון/סוריה/בחר נקודה במזרח התיכון, ברור שמשקיעים בה הרבה מאוד ולהחזיר את הגלגל אחורנית זה למעשה להוריד לטמיון את כל העמל שהושקע. יתכן שיש צדק בדבריך שצריכה להיות חטיבה ייעודית לאיו"ש, למרות שאני אישית לא מבין למה את כל הפעילות שנעשית יום יום כמו מעצרים, מארבים, מחסומים, סיורים וכו' לא יכולים מג"ב לעשות, אבל היות והחטיבה כבר בעיצומו של תהליך עלינו להמשיך אותו גם אם תחילתו מוטלת בספק.
ישן 13-02-2009, 01:08
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי M-78 שמתחילה ב "בקשר לסד"כ, כבר נתת את..."

1. התשובה שנתתי מורכבת מבעלי פרופיל 72, אנשי קבע, ו-מה לעשות - גם בעלי פרופיל קרבי חי"ר (וגם בנות). תחשוב קצת מהו הסד"כ שהחטיבה מונה כיום ותאמר לי מהיכן מביאים סד"כ כזה. ההצעה שלי, אם לא הבנת היתה לפתוח את החטיבה לבעלי פרופיל 72, ובכך לפנות חלק מהסד"כ למטרות אחרות.
2.
ציטוט:
יתכן שיש צדק בדבריך שצריכה להיות חטיבה ייעודית לאיו"ש, למרות שאני אישית לא מבין למה את כל הפעילות שנעשית יום יום כמו מעצרים, מארבים, מחסומים, סיורים וכו' לא יכולים מג"ב לעשות, אבל היות והחטיבה כבר בעיצומו של תהליך עלינו להמשיך אותו גם אם תחילתו מוטלת בספק.

זוהי איוולת ממדרגה ראשונה - אתה אומר שצריך לסיים תהליך בזבזני, חסר הגיון, שתרומתו לצבא נמוכה (יש מספיק יחידות חי"ר במילואים למצב מלחמה!) כי כבר התחלנו אותו?! למה לא לעצור את התהליך עכשיו לפני שזורקים כמה עשרות מליונים לפח האשפה?
החטיבה הזו תועיל הרבה יותר בתפקידה הנוכחי, במיוחד אם הסד"כ ממנה יזין גדודי חי"ר קל של החטמ"רים. היא תפנה ותאפשר ליחידות החי"ר האחרות להתאמן ולהתכונן לתפקידן העיקרי - מלחמה.
מעבר לכך, אם מחליטים שלא רוצים חטיבת חי"ר לבט"ש (שזה לגיטימי), יש המון דברים אחרים הרבה יותר חשובים לעשות עם הסד"כ הזה, מאשר עוד חטיבת חי"ר - לבנות יחידות חרמ"ש סדירות, לבנות פלס"רים כמו שצריך, לעבות את הסד"כים הגדודיים של הגדודי החי"ר ועוד כהנה וכהנה.
הקמה של חטיבת חי"ר נוספת עם סד"כ נפוח זה הדבר האחרון שצריך.

ישן 13-02-2009, 01:28
  M-78 M-78 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "1. התשובה שנתתי מורכבת מבעלי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
מעבר לכך, אם מחליטים שלא רוצים חטיבת חי"ר לבט"ש (שזה לגיטימי), יש המון דברים אחרים הרבה יותר חשובים לעשות עם הסד"כ הזה, מאשר עוד חטיבת חי"ר - לבנות יחידות חרמ"ש סדירות, לבנות פלס"רים כמו שצריך, לעבות את הסד"כים הגדודיים של הגדודי החי"ר ועוד כהנה וכהנה.
הקמה של חטיבת חי"ר נוספת עם סד"כ נפוח זה הדבר האחרון שצריך.

או, עכשיו אני מסכים איתך. יכול להיות שצריך לפרק את החטיבה ולהפנות את הסד"כ למטרות שמנית, למעט גדודי חי"ר קל שיהיו כפופים לחטמ"רים - זה דבר די מיותר היות ואופי הפעילות באיו"ש לא דורש הכשרת חי"ר, זו הנקודה שאני מנסה להגיע אליה: משום מה מפנים לפעילות בערים בגדה - פעילות שהיא משטרתית באופיה - גדודים שאומנו כיצד להילחם מול גדודי אוייב בשטח פתוח, עובדה שהיא לכשעצמה בזבוז משווע. אם יפרקו את כפיר, ישלחו את החיילים לעיבוי גדודים קיימים, להקמת יחידות חרמ"ש ולעיבוי פלוגות משמר הגבול, זה גם יחסוך את עלות החזקתה של חטיבה מיותרת, וגם יפסיק את המצב הקיים בהרבה מקומות בחי"ר של מחלקות שמונות רק שתי כיתות של 8-10 חיילים, פלוגות שהסד"כ הכולל שלהם הוא בסביבות ה-70 לוחמים. וגדודים שיוצאים לתרג"ד - וכאן אני נותן דוגמא שראיתי במו עיני - עם סד"כ של 200-240 איש.
ישן 13-02-2009, 01:37
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי M-78 שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]מעבר לכך, אם..."

הסד"כים שאתה מדבר עליהם הם סד"כים שראיתי בכל ימי שירותי, וזו בהחלט בעיה.

ישן 15-02-2009, 09:11
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

מה לגבי גם וגם
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "הסד"כים שאתה מדבר עליהם הם..."

ביטיס, מה אתה אומר על גם וגם?

תראה סד"כ נמוך ביחידות הלוחמות לצד כמויות ענק של חיילים עורפיים.

מחשבה נכונה לדעתי היא: העברת כמות גדולה של תפקידים ביחידות עורפיות לנגדי קבע, המון תפקידים לוקח שנים להכשיר ועד שאדם מתחיל להבין הוא משוחרר. כמה זמן לוקח להכשיר מכונאי או טכנאי למערכת שמלאה בבאגים?
שמוש יעיל יותר בחיילות לרבות העלת משך שירות.

שאלתי פעם רס"ן שהלין בפני על מחסור באנשים - ועד שהוא מלמד משהו הוא או משתחרר או יוצא לקצונה.

שאלתי אותו למה אתה לא מבקש יותר הקצאת בנות? לדבריו התשובה היא משך שירות - אין סכוי להנות מפירות הכשרה עד לשחרור.

להערכתי יש לא מעט תפקידים בהם ניתן להחליף 10 חיילים סדירים שלא אחת חסרי מוטיבציה או תהליך הכשרה מספק בנגד קבע אחד או עדיף אזרח עובד צה"ל.

חתוך בכמות החיילים העורפיים, עדיף שיהיו לך 30,000 חיילים סדירים פחות ושהמשימות תבוצענה.
אם יש חייל שכל שנת שירותו הוא מסתובב חסר מעש ומוטיבציה - עדיף לשחררו.

אם תקצה יותר חיילי חובה ליחידות מג"ב, חי"ר, כפיר (שיריון, תותחנים, צמ"ה אני רוצה אנשי קבע לרבות הדרגים + עוזרים בסדיר) - נכון יהיו לך יותר אנשים שלא בקשו להגיע ליחידות אלו - ושתצטרך לפלוט אותם משך הזמן.

אתה יכול לדאוג לתנאים נאותים, אתה יכול לדאוג לאמון נוסף (שבעינך לא דרוש לכפיר) - לשם העלאת מוטיבציה ואופציה לשמוש עתידי.

לפעמים פחות זה יותר.
ישן 15-02-2009, 11:37
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "מה לגבי גם וגם"

או-אה... פתחת פה קיני צרעות, שרק עצלנותי המופלגת מונעת ממני לכתוב איזה ספר קצר עליהן...

כמה נקודות עיקריות:

שירות בנות ואורך שירות בכלל:
שירות 3 שנים הינו חריג. מדינת ישראל חתומה על אמנה הדורשת שלא יהיה שירות מעל משך מסויים (שנתיים אני חושב) וכרגע מנצלים פרצה משפטית בשביל לשמור על משך ארוך יותר.
בכל מקרה - לגיוס סדיר ושירות "קצר" (3 שנים) יש משמעויות. המשמעויות הן שלא מלמדים יותר מדי דברים את החיילים. מלמדים אותם לעשות דבר או שניים, כך שאפילו אלה שלא בז*ן שלהם, לא יוכלו לקלקל יותר מדי. מעבר לזה? שירות בנות חייב להשתוות לשירות בנים, ההפליה הזו לפי מין, לא רק מרגיזה, היא גם חסרת הגיון.
בצורה כזו אתה באחת פותר הרבה בעיות איוש בתפקידים שדורשים לימוד. לדוגמה: נושא הקישור שתמיד זוכה לקיתונות, יקבל את אותן מש"קיות לעוד 15 חודשים. היעילות, בתקווה, תעלה.
נקודה שניה היא שירות קרבי (קל). לא ברור לי למה שירות קרבי הוא עדיין התנדבותי לבנות.
עם כל הכבוד, כל מי שמתאימה לשירות קרבי, צריכה לבצע אותו.
אני חוזר על החישוב - כל פלוגה סדירה משחררת 10-14 פלוגות מילואים. פלוגת בט"ש סדירה, משחררת לפחות 14 פלוגות מילואים מבט"ש. 14 פלוגות מילואים = לפחות 3200 ימ"מ בשנה שמוקדשים רק לאל"ת. חישוב מהיר לפי ממוצע שכר מדבר על חסכון של כמליון ש"ח בשנה, רק על האל"ת ורק מפלוגה אחת. גם אם תבצע מסלול הכשרה לפי המלצות מחקרים של צבאות זרים, שאורכו כשנה (חצי שנה בניית כושר וחוזק פיזי, השאר הכשרה), עדיין "תרוויח" שנתיים של אותה פלוגה בתע"מ, ואם תהיה חכם - תבנה סביב כל גדוד כזה, "חטיבת" מילואים שתפקידה לעשות את אותו תפקיד בדיוק.
גדוד כזה, יחד עם יחידות המילואים שלו, ישחררו 14 גדודי חי"ר (ותחשוב כמה זה בשריון ותותחנים) במילואים מתע"מ בגבולות שלום.
תוסיף לזה כל מיני משימות משמר שמטילים על יחידות לוחמות סדירות ומילואים, ותקבל חיסכון אמיתי בסד"כ, ויותר חשוב - במוראל של הלוחמים.

הלאה - קצונה וקבע:
חשבתי על זה קצת, וההבנה שלי את מהות ריבוי הקצונה בצה"ל היא כזו:
קצינים הם למעשה חיילים בעלי מוטיבציה רבה (שאחרת לא היו הולכים לקורס) שמבצעים שירות ארוך במיוחד - 4 שנים. ז"א, במקום להחתים חיילים לפרקי זמן ארוכים, דוחפים קצינים (זולים) לכל מקום ובכך אתה מבטיח מוטיבציה ואורך שירות (אבל לא איכות...).
אני מסכים שצריך להחליף את רוב הקצינים בנגדים, ומעבר לזה - אין כמעט שום סיבה שקצין יפקד ישירות על חיילים. קצין צריך לפקד על נגדים והם בתורם על חיילים. כך אתה יותר מצב בו יש קצין צעיר, ויש נגדים ותיקים ומנוסים מהם הוא לומד את המקצוע
כמה זה ריאלי? אני לא יודע. אני רק יודע שצריך לנסות ולהגדיל את כמות נגדי תפקיד ראשון בצבא בתפקידים מקצועיים זוטרים, שאת חלקם אתה רואה קצינים צעירים עושים, ובאחרים, חיילים מגדילי ראש (או לא...).

ת"ש וגאוות יחידה:
אני מכליל את שני הפרמטרים האלה יחד מכיוון שהם משפיעים אחד על השני באופן מובהק לדעתי.
בכל אופן, יש צורך עז להקטין את כמות הבולשיט שחייל מבצעי עושה. זהו אולי אחד מגורמי השחיקה הכי קשים לטעמי.
הקטנה של הלוגיסטיקה שהלוחם נדרש לעשות למינימום (גם זו המחוייבת, ובעיקר המונפצת) תביא לשיפור בראיה העצמית של הלוחם את עצמו, ובדרך בה הוא מבין את התפיסה של המפקדים אותו. זו תשפר את איכות התפקוד של הלוחם - ותיצור גאווה להשתייכות ליחידה ("אנחנו עובדים תכל'ס. לא מז**נים אותנו סתם"). אפשר להשיג זאת במיכון מטלות מסויימות, ואפילו ביצירת מסגרת גדודית שתבצע עבודות כאלה. למרות שהנשר שם יכול להיות גדול (בכלל לא מחייב, אגב) - מה שחשוב הוא שקיומה של מסגרת כזו מקטין את הנשר ביחידות הקריטיות - הלוחמות.
ברגע שיהיה סד"כ גדול יותר, אפשר גם להקטין את עומס העבודה ל-8 שעות ביום ולאפשר זמן למנוחה ופנאי.
זוהי נקודה מאוד חשובה לטעמי, ואני חושב שאפשר לראות את תוצאותיה יפה מאוד ביחידות מילואים המקפידות על כך.

שחרור בלתי מועילים:
מי שלא מועיל לצבא - אחת ושתיים לשירות לאומי. תחזוקת ימ"חים, שירות בבתי חולים, עבודות ציבוריות וכיוצא בזה.

חטיבת כפיר - זה לא שאני לא דוגל בכך שלא צריך לאמן אותם. כן צריך לאמן ולהכשיר, אבל לנושא הספציפי שלהם. אין צורך לבזבז הקצאות על מרגמות, טילי נ"ט (סיור, צלפים ונשק כבד דווקא כן). אין צורך לבנות מעטפת חטיבתית, ויחסית כמות האימונים הנדרשת קטנה יותר.

זהו בקיצור נמרץ...

ישן 15-02-2009, 13:03
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

מסכים עם העיקר (לא עם הכל, מוסיף וגורע - לא יחד ולחוד)
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "או-אה... פתחת פה קיני צרעות,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס

כמה נקודות עיקריות:

שירות בנות ואורך שירות בכלל:
שירות 3 שנים הינו חריג. מדינת ישראל חתומה על אמנה הדורשת שלא יהיה שירות מעל משך מסויים (שנתיים אני חושב) וכרגע מנצלים פרצה משפטית בשביל לשמור על משך ארוך יותר.
מקומו של הרב והעו"ד הוא בביה"כ ובביהמ"ש - נרצה את פועלם נפנה אליהם.

בכל מקרה - לגיוס סדיר ושירות "קצר" (3 שנים) יש משמעויות. המשמעויות הן שלא מלמדים יותר מדי דברים את החיילים. מלמדים אותם לעשות דבר או שניים, כך שאפילו אלה שלא בז*ן שלהם, לא יוכלו לקלקל יותר מדי. מעבר לזה? שירות בנות חייב להשתוות לשירות בנים, ההפליה הזו לפי מין, לא רק מרגיזה, היא גם חסרת הגיון.
תראה, אני בעיני ראיתי מה שווה מי שמטפל בכלי 10 שנים ברציפות, הוא לא היה חכם מדי, יתכן והיה מי שמגדיר אותו ערס, אבל לשמע הרחשים מניסיונו הוא אמר בשניות בדיוק מה להחליף.
לגבי נשים, 18חודש - אין לך זמן ללמד כלום.
כמעט כל תפקיד עורפי (לא פחות חשוב) אתה יכול לאייש בנשים. גם בעבודה על רק"מ, באחוז מאוד קטן של הזמן אפשר ללמד אותן שלא ירימו 60 ק"ג וזו לא בושה להביא את הגורילה בן ה- 18 שיפתח את הרתמה בקוטר 2 אינץ.

נקודה שניה היא שירות קרבי (קל). לא ברור לי למה שירות קרבי הוא עדיין התנדבותי לבנות.
אינני רואה עצמי כשובינסט, אבל אציג לך דוגמא: לפני כמה ימים לקחתי טרמפ סטודנטית באוניברסיטה - לדבריה היא היתה מג"בניקיט, גובה מגיע לי לכתף, משקלה כחצי ממשקלי והתחושה הכללית היא שאם הייתי רוצה להזיק לה זה לא היה קשה מדי. כעת הצב אותה ועוד 3 כמוהה במחסום יחד עם אלפי תושבי יו"ש (שאינם אזרחים ישראלים), קח בחשבון את אופן ראיית האישה אצל חלקם ואתה יוצר מצב בו יתכן ויהיה מי שינסה לפגוע בהן - ויתכן והוא לא היה מנסה אם היה רואה סביבו 4 גברים עם M16.
רק למען הסר ספק, אינני יודע איפה היא היתה מוצבת, אבל כל עבודות הבדוק על נשים חייבות להעשות ע"י נשים, גם הפגנה בה נשים תוקפות עדיף שיהיה מטופל ע"י נשים (שום צלום בו נערים בני 19 מכים נשים לא יצטער טוב על מסכי הטלוויזיה).
עם כל הכבוד, כל מי שמתאימה לשירות קרבי, צריכה לבצע אותו.
כאן אני שוב חולק עליך, מי שלא מסוגלת תודעתית עדיף לא לדחוף אותה לכזו סיטואציה.
אני חוזר על החישוב - כל פלוגה סדירה משחררת 10-14 פלוגות מילואים. פלוגת בט"ש סדירה, משחררת לפחות 14 פלוגות מילואים מבט"ש. 14 פלוגות מילואים = לפחות 3200 ימ"מ בשנה שמוקדשים רק לאל"ת.
כאן אני יותר ממסכים.
חישוב מהיר לפי ממוצע שכר מדבר על חסכון של כמליון ש"ח בשנה, רק על האל"ת ורק מפלוגה אחת. גם אם תבצע מסלול הכשרה לפי המלצות מחקרים של צבאות זרים, שאורכו כשנה (חצי שנה בניית כושר וחוזק פיזי, השאר הכשרה), עדיין "תרוויח" שנתיים של אותה פלוגה בתע"מ, ואם תהיה חכם - תבנה סביב כל גדוד כזה, "חטיבת" מילואים שתפקידה לעשות את אותו תפקיד בדיוק.
גדוד כזה, יחד עם יחידות המילואים שלו, ישחררו 14 גדודי חי"ר (ותחשוב כמה זה בשריון ותותחנים) במילואים מתע"מ בגבולות שלום.
תוסיף לזה כל מיני משימות משמר שמטילים על יחידות לוחמות סדירות ומילואים, ותקבל חיסכון אמיתי בסד"כ, ויותר חשוב - במוראל של הלוחמים.
מסכים.
הלאה - קצונה וקבע:
חשבתי על זה קצת, וההבנה שלי את מהות ריבוי הקצונה בצה"ל היא כזו:
קצינים הם למעשה חיילים בעלי מוטיבציה רבה (שאחרת לא היו הולכים לקורס) שמבצעים שירות ארוך במיוחד - 4 שנים. ז"א, במקום להחתים חיילים לפרקי זמן ארוכים, דוחפים קצינים (זולים) לכל מקום ובכך אתה מבטיח מוטיבציה ואורך שירות (אבל לא איכות...).
אני מסכים שצריך להחליף את רוב הקצינים בנגדים, ומעבר לזה - אין כמעט שום סיבה שקצין יפקד ישירות על חיילים. קצין צריך לפקד על נגדים והם בתורם על חיילים. כך אתה יותר מצב בו יש קצין צעיר, ויש נגדים ותיקים ומנוסים מהם הוא לומד את המקצוע
כמה זה ריאלי? אני לא יודע. אני רק יודע שצריך לנסות ולהגדיל את כמות נגדי תפקיד ראשון בצבא בתפקידים מקצועיים זוטרים, שאת חלקם אתה רואה קצינים צעירים עושים, ובאחרים, חיילים מגדילי ראש (או לא...).
אני הייתי שוקל כי כל טנק יהיה לפחות נגד אחד שישמש כמפקד הכלי ואולי יותר. מדובר בכלי יקר, דורש אמון והתמקצעות, אינני יודע כמה חיילי צה"ל יודעים למצות מכלי מודרני זה.
כנ"ל לגבי ראשי חוליות החמוש - השמוש המושכל, התחזוקה הנאותה יכולים לחסוך מאות מליונים, בנפנופי ידיים - הרבה יותר מתוספת עלות השכר.

ת"ש וגאוות יחידה:
אני מכליל את שני הפרמטרים האלה יחד מכיוון שהם משפיעים אחד על השני באופן מובהק לדעתי.
בכל אופן, יש צורך עז להקטין את כמות הבולשיט שחייל מבצעי עושה. זהו אולי אחד מגורמי השחיקה הכי קשים לטעמי.
הקטנה של הלוגיסטיקה שהלוחם נדרש לעשות למינימום (גם זו המחוייבת, ובעיקר המונפצת) תביא לשיפור בראיה העצמית של הלוחם את עצמו, ובדרך בה הוא מבין את התפיסה של המפקדים אותו. זו תשפר את איכות התפקוד של הלוחם - ותיצור גאווה להשתייכות ליחידה ("אנחנו עובדים תכל'ס. לא מז**נים אותנו סתם"). אפשר להשיג זאת במיכון מטלות מסויימות, ואפילו ביצירת מסגרת גדודית שתבצע עבודות כאלה. למרות שהנשר שם יכול להיות גדול (בכלל לא מחייב, אגב) - מה שחשוב הוא שקיומה של מסגרת כזו מקטין את הנשר ביחידות הקריטיות - הלוחמות.
ברגע שיהיה סד"כ גדול יותר, אפשר גם להקטין את עומס העבודה ל-8 שעות ביום ולאפשר זמן למנוחה ופנאי.
זוהי נקודה מאוד חשובה לטעמי, ואני חושב שאפשר לראות את תוצאותיה יפה מאוד ביחידות מילואים המקפידות על כך.
מסכים
שחרור בלתי מועילים:
מי שלא מועיל לצבא - אחת ושתיים לשירות לאומי. תחזוקת ימ"חים, שירות בבתי חולים, עבודות ציבוריות וכיוצא בזה.
מסכים
חטיבת כפיר - זה לא שאני לא דוגל בכך שלא צריך לאמן אותם. כן צריך לאמן ולהכשיר, אבל לנושא הספציפי שלהם. אין צורך לבזבז הקצאות על מרגמות, טילי נ"ט (סיור, צלפים ונשק כבד דווקא כן). אין צורך לבנות מעטפת חטיבתית, ויחסית כמות האימונים הנדרשת קטנה יותר.
אתה שמעת אותי כותב דבר על מרגמות, טילי טאו, טילי גיל???
אני דברתי בעיקר על תחמושת זולה - נניח לקחת אותם למתקן אימונים של סיירות (מדי פעם - כשיש מקום פנוי) ולהעביר להם קורסים על שטח בנוי, לוחמה זעירה, התקלויות מטווחים קצרים.
אני מדבר בעיקר על שמוש ב- 5.56, 9מ"מ ואולי 7.62 לא יקר מדי.
מעבר לזה שזה שמושי זה לא יזיק למורל.
לגבי גם וגם,הייתי משלב אותם לתרגילי שת"פ עם שיריון - אבל לא לתת להם להשתמש בתחמושת יקרה - אז הטנקים יעשו גם איתם תרגיל כמה זה כבר יעלה מעבר לשעות המנוע של הטנק והפגזים?
אני בטוח שאפשר לחשוב על עוד.

זהו בקיצור נמרץ...
ישן 09-02-2009, 16:11
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

מעניין, מי היעד לכתבה?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי גפשטיין שמתחילה ב "חיל האוויר: במלחמה הבאה לא נוכל לתת סיוע באותה רמה"

סביר כי לכל ברור כי במלחמה מול צבא שיש לו מטוס ירוט, מטוסי קרב הפצצה, אלפי קני ארטילריה, שטח גזרה על פני מאות ק"מ לא יכול להתנהל כמו לחימה אל מול רצועת עזה בה האויב מחופר עם אמצעי חבלה ונשק קל.

מעניין מי הוציא את הידיעה ולמה?

האם יש משהו שסובר שחלילה לחימה מול הסורים זה יראה כמו עזה?

אגב, בכזה מצב אנחנו בלחימה בלפחות 3 גזרות (סוריה, לבנון, עזה ואולי גם יו"ש + אולי משלוח איראני).

לגוף העניין, ע"פ המפורסם חסרים מסק"ר, ע"פ ויקיפדיה בעברית, עלות מסוק בודד (אפאצ'י) היא כ- 15-20 מליון דולר, מה שאומר שטייסת עלותה כ500 מליון דולר.

השאלה היא האם בכסף זה ניתן לרכוש משהו טוב יותר מאשר עוד 50 מסוקים? אני לא יודע את התשובה.

השאלה היא האם טייסת נוספת מספיקה? ואולי כדאי אף טייסת נוספת.

אין גבול לשאלות למעט תקציב מוגבל בטח כשהמשק הישראלי במתון שסופו אינו נראה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:59

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר