לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-02-2009, 20:02
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
40 שנה מוקדם מידי - פרויקט איגלו וייט

ערב טוב,
בראשית השבוע פרסמנו טור אישי של דר. דני עוזיאל (מיודענו) שענינו אחד הפרויקטים המעניינים והשאפתניים ביותר של הצבא האמריקני בשנות ה-60.

היו לנו כאן מספר דיונים בכל הנוגע לפרויקט איגלו וייט כולל סקירה קודמת של הפרויקט. הטור הנוכחי מוסיף עוד מספר פרטים על הפרויקט הזה שבמובנים רבים הקדים את זמנו במספר עשורים.

בעיני איגלו וייט מעניין במיוחד כנסיון שאפתני (אולי אפילו יומרני) לעצור העברת אמל"ח באמצעים טכנולוגיים - בעיה המוכרת לנו לצערנו גם מאזורינו בימים אלו (ולא רק בדרום). אלא שבשנות ה-60 טכנולוגיות רבות פשוט לא היו בשלות דיין בשביל ליצור מערכת יעילה ואפילו כיום אנו במובנים רבים רק מתחילים להגיע לרמה הנדרשת במספר תחומים.

אותי היה מעניין לפתוח כאן דיון שיעסוק בכמה מהתחומים בהם חלה התקדמות ובתחומים שעדיין אינם מתקדמים דיים. בין השאר ניתן למנות את החיישנים עצמם (גודל, ביצועים וחיי סוללה), אמצעי הבקרה, הקלט וניתוח המידע מהחיישנים ויכולת סגירת המעגל (הן מבחינת המהירות ורמת הדיוק בפגיעה). כמו כן מעניין לבחון את היכולת לזהות התראות שווא והטעיות שהיו מנת חלקה של המערכת אז כמו גם היום.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 12-02-2009, 15:05

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "40 שנה מוקדם מידי - פרויקט איגלו וייט"

טוב נו כרגיל 300 קוראים ואף תגובה (לפעמים אני חושב שאני כותב בסינית).

אז אני אתחיל:
אותי הנושא שהכי מעניין בכל הסיפור הזה הוא (באופן לא מפתיע אולי) ה-SMART DUST (אני מקווה שנעשה עליו כתבה נפרדת בעתיד הלא רחוק).

הקונספט הזה המפותח היום במקומות רבים בעולם ובניהם (וזה לא סוד) גם בארץ (אני יודע על פיתוח אקדמי, לא אתפלא אם יש גם פיתוחים צבאיים פרופר) מבוסס על כמות אדירה של חיישנים זעירים ביותר (בגודל גרגיר אבק) המתקשרים בניהם ומעבירים מידע ממגוון סוגים מהאזור בו הטלו.

הינה תרחיש אפשרי - כפר בדרום לבנון החשוד בפעילות חיזבללה. מטוס מטיל מעל הכפר מיכל הנפתח בגובה ידוע מראש ומפזר ברדיוס של ק"מ או שניים אבק חכם בשילוב כמות קטנה של תחנות ממסר גדולות יותר (הכוללות סוללה ומשדר חזק). מעל הכפר חג מל"ט המסוגל לקבל את המידע ולהעבירו אחורה בזמן אמת לעיבוד.

המידע המגיע ממליוני החיישנים יכול להיות מגוון, ויברציות (תנועה), חום (תרמי),קול ואולי אפילו מידע אופטי של ממש. אפשר שלחיישנים הזעירים יתווספו גם מספר קטן יותר של חיישנים גדולים ומתוחכמים יותר אשר ידעו לספק מידע מתקדם יותר.

מה ניתן לקבל מהחיישנים הללו? באופן אופטימאלי החיישנים אמורים לכסות חלק גדול מן השטח הלא סגור (בנוי) ברדיוס בו פוזרו. על ידי שימוש באלגוריתמים מתקדמים לניפוי המידע הלא רלוונטי (חיות, רעשי רקע, הטעיות מכוונות, אזרחים תמימים ועוד) תיווצר מפה של איומים פוטנציאליים ותנועותיהם על פני השטח. למערך החיישנים יכול להיות משך חיים מסוים (שעות-ימים).

כל חיישן אבק יכול להיות פשוט למדי - הוא בוחן מאפיין ספציפי מסביבתו הקרובה ומשדר את המידע לחיישן הקרוב ביותר אליו (יש היום טכניקות בהן חיישנים יכולים לתקשר בניהם תוך שימוש בכמויות קטנות מאד של אנרגיה). כמובן שחשוב לפתח דרכים להגן על התקשורת הזאת מהפרעות מכוונות או שאינן מכוונות.

אגב בעניין תקשורת - עוד אופציה מעניינת (שאינני יודע אם ישימה) היא שימוש באבק חכם כאמצעי ל"א אזורי. כל פיסת אבק חכם תשמש כחוסם תדרים באזור מצומצם מאד. הכמות האדירה של הגרגירים יאפשרו ניטרול אזור שלהם לתקשורת בתדרים שונים למשך מספר שעות (השאלה פה קשורה בעיקר למזעור המשדרים ולכוח של כל גרגיר מבחינת אנרגיה - יש היום אמצעי energy harvesting מסוגים שונים אך אינני יודע אם הטכנולוגיה הזאת תאפשר את השגת המטרה).
www.MegaPixel.co.il

ישן 12-02-2009, 16:38

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "40 שנה מוקדם מידי - פרויקט איגלו וייט"

השאלה היא האם הרבה משדרים זעירים המפוזרים על פני שטח לא יוצרים אפקט המקביל למשדר חזק אחד?

החיישן שבתמונה מן הסתם גדול מאד. אין לי מושג מה הוא בודק אבל SMART DUST הם גישה די שונה זאת שאלה טובה כמה הטכנולוגיה קרובה לפיתוח ויישום בשדא הקרב של חיישנים זעירים שכאלו בכמות גדולה. יש הרבה מאד טכנולוגיות שצריכות להבשיל לצורך העניין.

אנרגיה היא אחת הבעיות העיקריות של חיישנים זעירים. בתערוכת CES בה השתתפנו לא מזמן דיברנו עם כמה חברות העוסקות בתחומי אנרגיה מתקדמים כמו תאי דלק וpower harvesting. לדעתי תאי דלק יוכלו לעזור לפתח חיישני מיקרו אבל לא חיישני ננו (אני משתמש במונח הזה במובן הרחב שלו ולא כמתאר חיישן ננומטרי). לעומת זאת power harvesting ממגוון מקורות - שמש, ויברציה, קרינה באויר ועוד יכולים באופן תיאורטי לפעול לזמן לא מוגבל.

צריך לזכור שכל חיישן צריך לשדר לטווח קרוב מאד - כמה מטרים עד לחיישן הבא וכך הלאה עד שמגיעים לתחנת ממסר שלה עוצמת שידור גדולה מספיק בשביל להעביר את כל המידע מכל החיישנים הקודמים למל"ט שטס למעלה.
www.MegaPixel.co.il

ישן 29-05-2012, 12:01
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
מידע הבלוג DANGER ROOM סוקר את המצב בתחום ה- UGS

כאן
הדגש הוא על פעילות באפגניסטאן לאחר הנסיגה, ועל פעילות בתוך ארה"ב.

סקירה מצויינת על "איגלו וייט" של Fox450- תמיד מתאים לדיון בנושא..

נקודות עיקריות:
- עשרות אלפי חיישנים שימשו בעיראק ואפגניסטאן לאבטחה ולבקרה על אזורים חשודים
- הדור הקודם היה גדול, כבד ומשך פעולתו היה קצר, מה שהביא לשימוש מועט בו.
- הדור הנוכחי מתוכנן לפעול במשך חודשים ושנים- "field & forget", אין צורך במבצעים להחלפת סוללות.
- עיניין רב ביכולת הטלה ממל"ט, כך שלא יהיה צורך בהצבה קרקעית. אשכול בנושא "חרקים רובוטיים" בו דיווחתי על תוכנית הדגמה של DARPA בנושא
- מיועד לעבוד במערך עם מל"ט או בלון תצפית, שיבדוק את ההתראות (שלעיתים שגויות ובד"כ אינן מדויקות במיקום).
- שימוש בארה"ב: 7,500 חיישנים פרוסים לאורך הגבול עם מקסיקו.
- מערכות וטכנולוגיות:
* E-UGS, נרכשה ב-2011 בכמות של 1500 לשימוש באפגניסטאן. איתור אדם ורכב, משך פעילות- 3 חודשים.

* רשת אד-הוק של לוקהיד-מרטין: החיישנים מעבירים התראות ביניהם, עד לתחנת בסיס המשדרת בלווין/קשר טקטי/WiFi למרכז פיענוח. החישנים עצמם קטנים, מוסווים, ונטענים מפאנלים סולריים זעירים, למשך פעולה ארוך מאוד (טכנולוגיה של 80,000 מחזורי טעינה ופריקה). מחיר יעד לחיישן: כ- 1000$. אין חוזה לרכישה בכמות גדולה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

* Camgian Microsystems קיבלה חוזה של 12 מיליון דולר מ- SOCOM לפיתוח מכ"ם phased array+ GMTI עם ערוץ תקשורת לוויני, מוזן מפאנלים סולאריים.

* textron microobserver: בשימוש מ-2008, באפגניסטאן וב-"אבטחת גבולות במדינה מזרח תיכונית". גלאי סיסמי מזהה אדם מטווח 100 מ' ורכב מטווח 300 מ', ומתריע לתחנת בסיס במרחק עד 5 ק"מ, המבצעת עיבוד להפחתת שיעור התראות השווא. שני סוגי חיישנים: זעיר הפעיל למשך חודש (בתמונה), וגדול יותר הפעיל למשך שנתיים.

* scorpion של נורתרופ'-גרומן: חיישנים סיסמיים, אקוסטיים, אלקטרואופטיים (יום/תרמי/PIR) ומגנטיים לטווחים שונים. גילוי אדם מטווח 800 מ' ורכב- 2,100 מ'. פעיל למשך 6 חודשים (אני מניח שרק בתצורות מסוימות). צבא ארה"ב רכש מעל 1000 ערכות סקורפיון-I לשימוש מבצעי, כיום מוצעת מערכת סקורפיון-II ממוזערת ב-50%. שימו לב למצפן (לקבלת מושג על הגודל) ולרשת לפני העדשות, למניעת החזרים מהשמש.

ישן 29-05-2012, 12:44

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "הבלוג DANGER ROOM סוקר את המצב בתחום ה- UGS"

גם אני קראתי בדיוק את הידיעה.
בגדול זה עדיין גדול יחסית ודי יקר. זה עוד לא smart dust למרות שגם זה יגיע כנראה בתוך כעשור לערך.
לניטור גבולות ואבטחת מתקנים זה יכול להיות מאד יעיל.
אותי דווקא מעניינים שימושים של אמצעים דומים בפן ההתקפי בשטח האויב.
זה כבר סיפור שנראה לי על פניו יותר מסובך כי אתה צריך אמצעים שהתקשורת שלהם מוסווית - ראינו כל מיני מבצעי איתור אמצעים דומים על ידי חיזבללה ואפשר לשער שגם האירנים והסורים עושים מאמצים לאיתור אמצעים דומים בשטחם. האם למשל תקשורת לווינית יכולה להעניק לחלק מן האמצעים הגדולים יותר ערוץ מאובטח שיקשה על האיתור (כי השידור הוא כיווני כלפי מעלה)?

* מצד שני שידור לוויני גם אם הוא אפשרי באמצעים הגדולים יותר לא פותר את הבעיה של תקשורת בין כל אחד מן הרכיבים במערכת. מה שכן smart dust אמיתי עשוי מאד להקשות על האויב משום שאם הוא מפוזר בכמות גדולה האויב יצטרך למצוא דרך לנטרל כל גרגיר או סביר יותר למצוא דרכים למסך אלקטרונית את האותות (או לפחות למצוא את המשדרים הגדולים יותר).
www.MegaPixel.co.il

ישן 29-05-2012, 13:27

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Cu1 שמתחילה ב "ברגע שהאוייב מזהה שיש שידור..."

אכן זאת הבעיה אליה התייחסתי.
בגדול אבל צריך להתייחס כאן לכמה היבטי תקשורת:
1. תקשורת בין כל גלאי קצה (הם אמורים להיות מחוברים ברשת שמתקשרת מן האחד לשני ובאופן עקרוני בתא שטח יכולים להיות מאות ואלפים ובמקרה של smart dust תיאורטית גם מליוני יחידות).
2. תקשורת בין יחידות הקצה לתחנות הממסר המקומיות - קופסאות שידור מוסוות גדולות יותר להן אמצעי שידור ללקוח - לוויני או אחר.
3. תקשורת מתחנות הממסר ללקוח עצמו.

ניתן לשבש כל אחד מן השלבים הללו. החוליה החלשה מבחינה פיזית היא כנראה תחנות הממסר כי הן גדולות ואין הרבה מהן. זיהוי שלהן אם באמצעות איתור האות או פיזית בשטח יכול להוביל להשמדת המערכת.

תיאורטית אני יכול לחשוב על מערכות ממסר כאלו המתקשרות עם לווינים באמצעות לייזר וכך חשופות הרבה פחות אבל אין לי מושג אם הטכנולוגיה קיימת.
www.MegaPixel.co.il

ישן 29-05-2012, 23:36
  mosheeshel mosheeshel אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.07.06
מבולבל משתמש צעיר.... תחשבו הגנתי.
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אכן זאת הבעיה אליה..."

מה קורה כשפורסים Smart Dust שכזה מסביב למוצב, או לאורך ציר/גדר שבשטח המפזר?
אתה מקבל מערכת מטורפת לאיכון וגילוי כל מסתנן/חודר - גם אם משבשים לך את הרשת הP to P (Peer to Peer) שדרך אגב קשה מאוד לחסום - אפילו זה אינדיקציה חזקה למחשב שמחכה לתשובות... ויכול להקפיץ גזרה הרבה לפני כל גורם אחר.
אותו כנ"ל באיבטוח דרכי לוגיסטיקה בזמן קרב (הכוח מפזר על הדרך).

גם ברמה ההתקפית, אם עכשיו יושבת פלוגה מול יעד, במרחק סביר (אולי בליווי מזל"ט שגם יפזר) - תחשבו איזה מגוון של נתונים וידע מערכת כזו יכולה להוסיף למפקד בשטח עם מערכת שו"ב...

כמובן, שום דבר לא מושלם, תקלות, ואני לא מאמין שיש מערכת שאפילו מתקרבת לשלב הניסוי בגלל האילוצים שהוזכרו (זמן סוללה, עוצמת שידור וכו'). יש עוד טכנולוגיות רבות שצריך להתקדם בהם (תאי דלק, מיזעור אלקטרוניקה, שיפור ביצועים כללי ועוד), אין ספק שמערכת כזו (לאו דוקא לשימוש צבאי) היא אחד החלומות/חזונות/עתיד שמדברים עליו כשמדברים על ננו-טכנולוגיה.

אבל אפילו מערכת חיישנים לא זעירה, אם היא פרוסה נכון ומחוברת למערכת טובה יכולה להביא את רוב המטרות האלה די בקלות - ואני חושב שדברים כאלה הם בהחלט בהישג-יד ואני אתפלא (אין לי מושג, בתפקידי בצבא התעסקתי בדברים קרובים - אבל זה היה מזמן, ולמילואים צה"ל לא רוצה אותי, ולחברים שבינתיים התקדמו בצבא ונהיו למפקדים מובילים בתחום אני לא מציק בעניינים כאלה - למרות שאני מה זה סקרן).

אני חושב שמותר לכתוב שהייתי עד ושותף לניסויים שונים ומשונים באמצעים פסיביים שכאלה, אבל אני לא אספר מאיזה סוג/צורה או האם זה הצליח או לא...

מה שמטריד אותי זה הקלות הרבה בה גורם עויין יכול לפרוס מערכת שכזו נגד כח שלנו (תחזרו לתחילת ההודעה רק תהפכו את התפקידים). ואיזה סיוט זה לנסות לכבוש יעד שמוגן בצורה כזו... זה ידרוש שינויי תו"ל משמעותיים בחי"ר ובכלל.
ישן 30-05-2012, 00:41

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי mosheeshel שמתחילה ב "משתמש צעיר.... תחשבו הגנתי."

אין לדעתי צורך אמיתי ב-smart dust בשטח שלך (זה תמיד נחמד אבל לא ממש הכרחי כי קשה לראות גורם עויין שינסה להגיע ולנטרל כל יחידה גם אם היא גדולה פיזית - חסימות וכו' זה כאמור סיפור אחר).

smart dust הוא אמצעי מודיעיני-התקפי מדהים (אם וכאשר יהיה). מבחינת האוייבים שלנו - אכן אם יגיע לידם נשק כזה זה לא סימפטי - מצד שני חשוב מאד לזכור משהו - ככל שהצד השני יותר טכנולוגי זה באופן מוזר טוב יותר בשבילנו. היכולות הטכנולוגיות של ישראל כמדינה עולות לאין שיעור על אילו של אוייבנו - זה נכון בעיקר ביחס לסוריה אבל גם במידה רבה לחיזבללה ואירן (למרות שאין כמובן לזלזל בהן). ככל שאלו מסתמכות יותר על טכנולוגיה הן פגיעות יותר להתקפה טכנולוגית ולנו יש סיכוי לבצע פגיעה במערכות הקריטיות שלהן כמו גם שיבושים והתקפות אלקטרוניות מסוגים שונים (רק ראו מה קורה היום באירן).

אחד היתרונות הגדולים של צה"ל הוא שמרגע שמזוהה ומאותר איום מסוג מסוים היכולת של הצבא לנטרל אותו באמצעות מגוון רחב מאד של אמצעים היא גבוהה מאד - זה לא בהכרח המצב אצל אוייבנו ביחס אלינו.

למעשה במובן "הקונבנציונאלי" צה"ל נמצא כבר לא מעט שנים במצב שהוא צבא התקפי - יש מעט מאד מתארים כיום בהם אנו עלולים לעמוד בפני נסיונות כיבוש מסיביים של שטחים בתוך מדינת ישראל (פרט למחטפים כאלו או אחרים על ידי הצבא הסורי או החיזבללה) וגם אלו סביר להניח הם יותר עניינים טקטיים ממהלכים אסטרטגיים משמעותיים שכן הסיכוי שכוחות כאלו יצליחו להחזיק בשטח לזמן משמעותי הוא אפסי (אלא אם נראה אירוע הכולל שבויים רבים אזרחיים או אחרים וזה כבר אופרה אחרת).

הסיבה שאני מעלה את זה בהקשר הזה היא שכצבא התקפי אמצעים כמו smart dust יקנו לנו יכולות חשובות ומשמעותיות יותר מאשר כמגינים. כבר כתבתי על כך אבל פיזור של אבק חכם שכזה מעל אזורים חשודים בכפרים ועיירות בדרום לבנון וניתוח המידע באמצעות תוכנה מתקדמת יכול לספק למודיעין מידע אדיר ולהקשות מאד על פעילות חיזבללה. גם באירן ניתן לפזר אמצעים דומים אם כי שם הפעולה להערכתי הרבה הרבה יותר מורכבת ממגוון סיבות, אך עדיין.

אגב יחידות מובחרות יכולות לעשות שימוש באמצעים דומים כשהן חודרות לעומק שטח האויב ורוצות ליצור סביבה "סטרילית" סביב הכוח כחלק ממארב למשל בכדי למנוע תקיפה של הכוח מן האגף (אני די בטוח שקיימים כבר אמצעים דומים אם כי גדולים יותר).
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 30-05-2012 בשעה 00:45.
ישן 30-05-2012, 09:01
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אין לדעתי צורך אמיתי ב-smart..."

ציטוט:
ככל שהצד השני יותר טכנולוגי זה באופן מוזר טוב יותר בשבילנו

א. ומה אם הצד השני אשכרה פועל לפי אסטרטגיה המתאימה לצרכיו, ומאמץ טכנולוגיה שמתאימה לו? האם גם אז הוא יהיה "טכנולוגי ופגיע"? נניח והשנה היתה 92' והיינו חושבים האם כדאי לחמאס לאמץ את טכנולוגיית הרק"ק. מי שהיה מעלה ברוחו סוללת "גראד" תקנית היה טוען שזה לטובתנו כי זה יהיה פגיע; מעשית, כידוע, הרק"ק עזר להם מאוד כי הם התאימו אותו לאופן הפעולה שלהם ולא להפך.

ב. יש אי-סימטריה חזקה מאוד ביננו לאויבנו. נניח שאנחנו מתקיפים כפר בלבנון: נרצה מערכת עתירת ביצועים (קלה להטמנה, יודעת להבדיל בין אדם חמוש לאזרח, אמינה, עם אדם בחוג להפעלת חימוש), ולחיזבאללה מספיקה מערכת מיושנת בשני דורות (מורכבת להטמנה, משך פעולה קצר, אמינות לא גבוהה, איתור רק"מ/פלוגת חי"ר), ומגבלות הפתיחה באש שלהם שונות מאוד. תחשוב כמה קשה לפתוח ציר שמוגן ע"י מטעני EFP במרחק של מאות מ' מהציר, שמופעלים ע"י UGS (קישור למוצר רוסי)זו טכנולוגיה שלא נותנת הרבה לצה"ל.

ציטוט:
הסיבה שאני מעלה את זה בהקשר הזה היא שכצבא התקפי אמצעים כמו smart dust יקנו לנו יכולות חשובות ומשמעותיות יותר מאשר כמגינים.

שלב -שלב.
* כרגע, כל האמצעים האלו מחייבים הצבה ידנית, ולו ברמה של לשים את האמצעי בשקעורית עם האנטנה למעלה, ולכסות את הרוב. ממילא, הם טובים לאבטחה/הגנת אגף יותר מלהתקפה- כשאתה תוקף כפר, תשלח מחס"ר להטמין כמה בכביש שבו אתה לא תתקוף כדי לאתר תגבורות.
* היעד הוא הטלה מהאוויר, אך איך עושים זאת בלי להשאיר כנפיים/מצנח בולטים? אני מניח שנראה חזרה לטכנולוגיית המיקוש הפזיר, שנזנחה עם תום המלחמה הקרה. ומה אם ה- Smart dust יהיה בגודל סביר של פחית קולה? אולי החמאס ישלח נערים לא חמושים לאסוף אותם מהרחוב והגגות?
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:52

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר