לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ‎print ‎"Hello World!"; if‎ ‎not rules.‎know ‎then rules.‎read(); חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > מחשבים > תכנות ובניית אתרים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-02-2009, 16:39
  משתמש זכר dorM dorM אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 26.07.08
רשיונות קוד פתוח, והשימוש בתוכנות קוד פתוח בתוכנה שפיתחתם

נניח שאתם מפתחים מערכת שתירצו למכור אותה בעתיד.
כיוון שהמערכת הזו נחשבת לרוב כקניין של מפתחיה (תוכנת "קוד סגור"), יכולות להיווצר בעיות במידה והמערכת תיעזר\תשתמש בתוכנת(ות) קוד פתוח כלשהיא.

קודם אבהיר (למי שלא יודע...) שאני לא עורך דין, וזהו לא תחליף לייעוץ משפטי. אני לא נושא באחריות על כל מה שכתבתי בהודעה זו ו\או על כל מה שייכתב בעמוד הזה. כמו כן, כל ההודעות ו\או המידע המפורסם בעמוד זה לא מהווה תחליף לייעוץ משפטי.
המידע המופיע בעמוד זה אינו בהכרח נכון, ייתכן וישנן טעויות.

האשכול הזה רק נועד כדי להבהיר את ההבדלים העיקריים שבין רשיונות הקוד הפתוח, כפי שהצלחתי להבין אותם, ולהביא את זה בפניכם, כדי שתהיו מודעים לקיום שלהם ולחשיבותם.
אכתוב את הדברים כפי שהבנתי אותם, אשמח לתיקונים במידה וקיימים.
בכל מקום שמופיע צמד המילים "חברות מסחריות", הכוונה היא גם למפתח יחיד של מערכת. כלומר הכוונה היא שהתוצר ייחשב קנייני, תוכנת "קוד סגור".
אתייחס כאן לטובת חברות מסחריות מול שימוש בקוד פתוח המוגן תחת רשיונות שונים. לכן כשכתוב משהו כמו "מומלץ", הכוונה היא עבור חברות מסחריות המתכוונות למכור את מוצריהן, ולא למפתחים המפרסמים בחינם (תחת רשיון קוד פתוח) את מוצריהם.

מככבים בעיקר 4 רשיונות קוד פתוח:
  • GPL - רשיון בתקן מחמיר\קשוח. כל האפליקציות שמשתמשות בתוכנה\קוד המוגן ברשיון זה, אינן יכולות להיחשב בתור תוכנות "קוד סגור".
    כלומר, אם לדוגמא במערכת שלי אני משתמש בקוד המוגן ברשיון GPL, אסור לי למכור את המערכת - היא לא נחשבת כרכוש הפרטי שלי, כיוון שהיא משתמשת בקוד המוגן ברשיון GPL.
    הדרך היחידה להפיץ בצורה כלשהיא מוצר המשתמש בקוד שמוגן ברשיון GPL, היא להחיל על המוצר הזה את רשיון GPL. כלומר המוצר לא יכול להיות מוצר "קוד סגור" ולא ניתן למכור אותו בצורה מסחרית.
    זהו רישיון לא מומלץ כלל עבור חברות מסחריות.
  • LGPL (ר"ת Lesser GPL) - רשיון בתקן פחות מחמיר מאשר GPL. רשיון זה מאפשר לחברות מסחריות להשתמש בקוד פתוח המוגן ברשיון GPL ולהפיץ את המערכת שלהן שמשתמשת בקוד פתוח זה, מבלי שהמערכת תופץ תחת רשיון LGPL או GPL. (או כל רשיון אחר)
    ברשיון זה, רק במידה והחברה המסחרית שינתה את הקוד המוגן ב-LGPL שהיא משתמשת בו במערכת שלה - רק אז היא חייבת להפיץ את המערכת שלה תחת רשיון GPL.
    זהו רישיון לא רע עבור חברות מסחריות.
  • BSD - הרשיון הכי מיקל מכולם. רשיון זה מאפשר שימוש חופשי באופן מוחלט בקוד. אין שום מגבלות בשימוש בקוד זה, מלבד הוספת הטקסט של הרישיון בצמוד לקוד הפתוח המוגן ברשיון וזה, וכמו כן השארת הקרדיט לכותבי הקוד הפתוח.
    זהו רישיון אידיאלי עבור חברות מסחריות.
  • MIT - נגזרת של רישיון ה-BSD. רישיון זה אפילו יותר מיקל מרישיון ה-BSD בפרט מסוים שאני מחשיב אותו שולי.
    זהו רישיון אידיאלי עבור חברות מסחריות.

מלבדם יש עוד רבים אחרים, שעל כולם ניתן לקרוא באתר Open Source Initiative. זהו האתר הרישמי המספק רשיונות עבור מוצרי קוד פתוח. רק עליו, וכל הכתוב בו, ניתן לסמוך כאשר מחפשים מידע הקשור לרשיונות קוד פתוח.

הפנייה לעמודים מומלצים הכותבים על הנושא של רשיונות קוד פתוח:
הפניות נוספות:
באחת מהקישורים למעלה מובא קישור לאתר שהוא מקור לפנייה כאשר חלה הפרה של רישיון GPL. כתובתו: http://gpl-violations.org
כפי שניתן לראות הנושא נלקח ברצינות, ולכן כדאי שגם אנחנו (המשתמשים במוצרי קוד פתוח) נתייחס אליו בצורה זו.
ישנן דרכים לא מוסריות לניצול "חורים" ברשיונות קוד פתוח, בצורה כזו שיהיה ניתן להשתמש אפילו בקוד פתוח המוגן ברשיון GPL בצורה מסחרית. עליהם ניתן לקרוא בגוגל.

( למנהל(ים): למרות שזה קשור מאוד לפורום משפטים, פירסמתי את האשכול כאן כי אני חושב שהוא יותר יועיל בפורום הזה. תודה )

כתב ויתור אחריות:
אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו'/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

נערך לאחרונה ע"י dorM בתאריך 08-04-2009 בשעה 00:13.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:49

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר