לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-03-2009, 11:17
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
המלחמה הנוראה ההיא
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי looopy שמתחילה ב "40 אלף פגזים ביום - 40 שנה למלחמה הנשכחת"

הייתי בי"ב (אז קראו לזה שמיניסט), מתוך כוונה גמורה ללכת לקרבי, כמו כל שאר הבנים בבית הספר. כל בוקר, לפני לכתנו לבית הספר, היינו שומעים במהדורת החדשות את מניין הנופלים של היממה האחרונה. זה היה מזוויע לגמרי. מצד אחד - האופוריה המוחלטת של הנצחון ב-67, ומאידך - החדשות המצמררות האלה.
מה שכמובן הוביל לבדיחות מורבידיות אינסופיות. הרי לא היתה אופציה להיות "פחדן" או "תבוסתן" (להזכירכם - היינו אז הצבא הטוב בעולם. מי היה מעז להשתמט או לפקפק?) ולפיכך - כל מה שנותר לנו לעשות זה לקבל בהשלמה מלאה, כמעט נינוחה, את הסיכוי הלא-רע להיהרג.
אבל היה עוד סיפור, ונקרא לו "הנוער לשלטון". באותן שנים הנוער היה לגמרי דומיננטי בתשומת ליבו של העולם - מפריז ועד וואשינגטון, מרומא עד קנט-סטייט. כיון שהציבור "שלנו" רצה להבין מה קורה עם הנוער "שלנו", היינו חשופים לא מעט לאורות הזרקורים. כיכבנו עם כל הומור הגרדומים שלנו.
לשמחתי ממש ערב הגיוס פרצה הפסקת האש, וזכינו להיות מחזור 212-הפסקת אש. כך שבני המחזור שלי - ברובם הגדול - לא אכלו אותה במלחמת ההתשה. היה זה המחזור הקודם לנו ששילמו את מלוא המחיר. אבל זה התאזן - ב-73 היינו בסוף שרותנו הסדיר, ולא היה מחזור שאכל אותה יותר מאתנו.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-03-2009, 18:04
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
האחרון שיצא
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי עמי60 שמתחילה ב "אז רווח המשפט : " האחרון שייצא ( מהארץ ) יסגור את האור ""

המשפט הזה שייך, ואני לגמרי בטוח בכך (על אף העובדה שאאני מסתמך על זכרוני בלבד) לתקופת המיתון. בתקופה זו, שקדמה למלחמת ששת הימים, היה שפל כלכלי חזק בארץ, שהכה בעיקר בשכבות הביניים. אין לי מושג איך זה קורה, אבל זה קרה. השילוב של ממשלה סוציאליסטית, שחיתות ומשבר עונתי ילדו את זה.
כילד - אני זוכר שזה היה נורא. מדי שבוע מישהו בישר על עזיבתו את הארץ.
אז נולדו בדיחות אשכול, ואז נולדה האמירה הזו, שהיתה חלק מהספרון ההוא.
בכל מקרה - האוירה בארץ, במלחמת ההתשה, לא היתה תבוסתנית. כלל וכלל לא. להפך - הארץ היתה בשיא האופוריה, ומצב הרוח היה מרומם למדי.

להזכירכם - במקביל למלחמת ההתשה, הכותשנית והארורה, משה דיין הסביר שעדיף שארם ללא שלום, גולדה אסרה על נחום גולדמן להפגש עם נאצר, אייבי טס לקהיר, הפנתרים הפגינו בירושלים, מלכת האמבטיה נפלה בקאמרי, והיו מי שעשו חיים משוגעים במרחבי סיני.

זו בכלל לא היתה תקופה רעה - למעט הנופלים. כן, המשפט הזה נשמע מזעזע, אבל אני מדווח מהזכרון: מצב הרוח היה מרומם, הפטריוטיזם היה בשיאו, הכלכלה היתה טובה ו.... בחזית היו הרוגים. כל יום. רחוק מאד מהעין.
ישן 08-03-2009, 12:52
צלמית המשתמש של avishon
  avishon avishon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.05
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "האחרון שיצא"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ארדיכל
...בכל מקרה - האוירה בארץ, במלחמת ההתשה, לא היתה תבוסתנית. כלל וכלל לא.
להפך - הארץ היתה בשיא האופוריה, ומצב הרוח היה מרומם למדי.

להזכירכם - במקביל למלחמת ההתשה, הכותשנית והארורה, משה דיין הסביר שעדיף שארם ללא שלום, גולדה אסרה על נחום גולדמן להפגש עם נאצר, אייבי טס לקהיר, הפנתרים הפגינו בירושלים, מלכת האמבטיה נפלה בקאמרי, והיו מי שעשו חיים משוגעים במרחבי סיני.

זו בכלל לא היתה תקופה רעה - למעט הנופלים. כן, המשפט הזה נשמע מזעזע, אבל אני מדווח מהזכרון: מצב הרוח היה מרומם, הפטריוטיזם היה בשיאו, הכלכלה היתה טובה ו.... בחזית היו הרוגים. כל יום. רחוק מאד מהעין...

צר לי להסכים עם התיאור שגם עפ"י זכרוני הוא די-מדוייק...

ישן 08-03-2009, 20:42
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי avishon שמתחילה ב "[QUOTE=ארדיכל] ...בכל מקרה -..."

אכן, תיאור מדוייק. האופוריה הזאת התפוצצה לנו בסוף בפנים.
אני זוכר את תקופת שירותי בסיני כתקופה מלאת הכרזות בומבסטיות של "ננפנף אותם" , נקפל אותם וכיוצא באלה.
באוגדת סיני נערכו כל מיני קפ"קים גרנדיוזיים, בהם הציגו קציני אג"ם למיניהם תכניות מפוצצות, כגון, "חתול מדבר", "נמיה", "בן חיל", ועוד כל מיני שמות קוד של ביצועים, בהם צה"ל הגיבור יצלח כהרף עין את התעלה ויקפל את מערכי הצבא המצרי. מנגד, דוללו הכוחות בקו התעלה, כאשר שמעתי במו אזני קמב"ץ נפוח מרב חשיבות עצמית מסביר כי די בכל הגזרה המרכזית של התעלה בסוללת רומח אחת, וכי זאת אף תיתן מענה לשתי סוללות מהגזרות האחרות שהיו "מיותרות", לדעתו, נוכח הטווח הגדול של הרומח. יש לזכור כי המדובר היה ב-4 קנים בעלי קצב אש של פגז בדקה ופיזור עצום בטווחים הארוכים.

נערך לאחרונה ע"י b.a בתאריך 08-03-2009 בשעה 20:52.
ישן 13-03-2009, 13:27
  irir irir אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
כבר סיפרת :-)
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "כדאי גם שתספר להם כי בכל הקו..."

אוסיף כמה מילים על הלחימה בתקופה ההיא:
אמנם דווחתי כל יום דו"ח תחמושת, אך קשה לזכור מה היה השיא היומי. ירי מאות פגזים ליום לסוללה לא היה אירוע נדיר. היו מקרים בהם המאגר הסוללתי התרוקן ומשאיות תחמושת הגיעו עד לקנים תוך כדי ירי. רק הסוללה היה מתחילה בירי, מייד היו פותחות באש נ"ס סוללות רבות. למזלנו הירי המצרי היה ללא טיווח. פשוט היו מכסים באש שטחים נרחבים. גם אם נפלו פגזים קרוב, בדרך כלל החול שמסביב עזר לבלום את הרסיסים. למרות כל זאת המתח היה רב בייחוד כשהפגזים החלו להתקרב. הסוללה הייתה יורה מעמדה ולאחר זמן הייתה מדלגת לעמדת חליפין. מדדנו מראש בשטח עמדות חליפין רבות. היות והיה מחסור בסוללות שלנו, היו מקרים בהם נסענו על שרשראות עשרות קילומטרים, כדי לירות לגזרות יותר רחוקות. היו יורים בעיקר ביום אבל גם בלילה. פעמים רבות הטיווח נעשה ע"י תצפית אוויר שכונתה על ידינו "הסכסכן". רק המטוס היה מתקרב לאזור המצרים היו מתחילים בהפגזות. נוסף על השמירות הרגילות, תקופה ארוכה היינו משכיבים מערבים (כונו תשמועים) סביב הסוללה – היה חשש מפשיטות חיילי קומדו מצריים. הרבה לא ישנו בתקופה ההיא. שינה בלילה הייתה בדרך כלל עם נעליים. עקפנו את הבעיה בצורה לא תקנית בבית. סנדלר היה חותך את הנעל הצבאית ותופר ריצרץ בצד. בצורה זו הנעליים כל הזמן היו שרוכות במלואן. "תקן" היציאות היה לשבוע ברוטו, כל 3 שבועות לחימה. לא תמיד היה ניתן לעמוד בכך, אבל השתדלו מאד. הרבה פעמים אנשים היו מתחלפים לצאת הביתה תך כדי ירי . לא זכור לי מקרים של הברזה של אנשים שלא חזרו מהבית. האוכל למרות שהמוצרים לא היה מגוונים ומוצרי חלב טריים לא היו, בושל עם כל הלב ע"י טבחי הסוללה. האוכל תוגבר גם ע"י חבילות סרדינים למיניהם וצ'ופרים מהבית בעיקר לארוחות בוקר. פעם אחת הגיע טבח שלא היה שייך לסוללה והתחיל לחפף, נוהל שמיכה פעם אחת בלילה פטר את הבעיה. נציג "הנמרים" הגיע גם לסוללה שלנו, תך כמה ימים חלה בצהבת ופונה.

נערך לאחרונה ע"י irir בתאריך 13-03-2009 בשעה 13:30.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:58

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר