לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-03-2009, 14:35
  משתמש זכר אושרי ארביב אושרי ארביב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.08.08
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "את המשפט הראשון לא הבנתי עם השני אני מסכים"

ואם היה מנהג של פולחן אדם, או של פוליגמיה האם לא היה ראוי לעצור אותם? הרי רבאק, מנהגים!

זה לא "פמיניזם מדומה". למה לאישה אין זכות להתאבל על יקיריה יחד עם הגברים? זה עניין של מה בכך שאין שיוויון, והוא קונקרטי בכל מקום, שיוויון עוקף את הדת (כל הדתות), ואין אלא לבכות על רבנים שמתחרים ביניהם מי ישפיל את נשות הקהילה שלהם יותר (וזה עוד מעבר לחלק מהקהילות החרדיות שבהן האישה הולכת ברחוב מרחק של מספר מטרים אחרי הגבר, כמו כלבה). הבעיה שלי היא לא עם הדת, אני אוהב אותה בדרכי שלי. הבעייה שלי היא עם הדתיים.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-03-2009, 16:49
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
ואם לסבתא היו גלגלים...
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי אושרי ארביב שמתחילה ב "ואם היה מנהג של פולחן אדם, או..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אושרי ארביב
ואם היה מנהג של פולחן אדם, או של פוליגמיה האם לא היה ראוי לעצור אותם? הרי רבאק, מנהגים!

זה לא "פמיניזם מדומה". למה לאישה אין זכות להתאבל על יקיריה יחד עם הגברים? זה עניין של מה בכך שאין שיוויון, והוא קונקרטי בכל מקום, שיוויון עוקף את הדת (כל הדתות), ואין אלא לבכות על רבנים שמתחרים ביניהם מי ישפיל את נשות הקהילה שלהם יותר (וזה עוד מעבר לחלק מהקהילות החרדיות שבהן האישה הולכת ברחוב מרחק של מספר מטרים אחרי הגבר, כמו כלבה). הבעיה שלי היא לא עם הדת, אני אוהב אותה בדרכי שלי. הבעייה שלי היא עם הדתיים.

אבל אין לה.
לא מדובר כאן על קרבנות אדם (היכן אתה חי?) ח"ו.
פירוש המילה מנהג == דין. גם הנשים (לא הפסוודו פמיניסטיות) לא רואות במסורת הזאת השפלה אחרי שמסבירים להן את הסיבה. היחידות שמלוננות על כך הן אלה שזה לא נוגע להן (ולכן לא הסבירו להן מדוע), לא נוגע להן חוץ כמובן מלעשות כותרות.

ישן 15-03-2009, 14:35
צלמית המשתמש של המממ
  המממ המממ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.01
Follow me...
זו תיבת פנדורה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי minimax שמתחילה ב "אין כניסה לנשים להלוויה באליכין"

לחלק ממנהגי האבלות בקהילות ישראל השונות יש מרחק רב ממה שנכתב בתורה ואפילו מההלכה המקורית.

חלק מהמנהגים סותרים באופן מפורש את דברי התורה. (לדוגמא, ויקרא י"ט כ"ח)

וחלקם את דברי הנביאים: "לא המתים יהללו יה ולא כל ירדי דומה" (תהלים קט"ו י"ז)

אבל מאחר שאפילו הרב עובדיה יוסף הצליח להקים עליו חלקים מהציבור כשניסה למחות על כך ש"עם הארץ" משנה הלכות מפורשות כדבריו
(בהקשר להפסקת המברך בזמן הקידוש על ידי אמירת "ברוך הוא וברוך שמו")
כנראה שקשה מאוד לגרום לאנשים לשנות מנהגים שהשתרשו
גם אם הם שגויים
ובעיקר כשהם נוגעים בצער עמוק של אבלות.
תראו, אפילו החייזר נהיה ירוק מזה

ישן 15-03-2009, 17:34
צלמית המשתמש של Tallyco
  משתמשת נקבה Tallyco Tallyco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.06
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "אם המנהג מקובל על תושבי המקום..."

ציטוט:
רק לאחר שהגברים הולכים - הנשים ניגשות לקבר. זה מנהג שכופים על כלל הציבור. זה לא ייחודי לאליכין . יש מנהג דומה אצל החסידים בירושלים, אבל זו לא הלכה אלא נורמה חברתית

"בהלוויה שהיתה במשפחתי", מספר ל-ynet מרדכי, "ניסו למנוע מאחת הנכדות להגיד הספד. כשהיא התקדמה לדבר אמרו לה שעל פי מנהג המקום שנשים אינן מספידות. אמרתי לדובר שזה המת שלי ולא שלו, ואיפשרתי לה לדבר. זה היה מאוד מביך. היו אנשים שלא מכירים את הגישה המקומית והיו בהלם".

זה מתוך הכתבה. יש גם לזכור שפעמים רבות מגיעים אנשים שאינם מהיישוב. בנוסף - הייתי לא כ"כ מזמן באליכין. זהו יישוב מתפתח עם תנופת בנייה מרשימה. כבר מזמן לא גר בו רק הגרעין המיישב המקורי, אלא גם זוגות צעירים ומשפחות שבנו שם בית. היישוב מסורתי - אך לא דתי.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 15-03-2009, 23:57
צלמית המשתמש של סוכן שקט
  משתמש זכר סוכן שקט סוכן שקט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.03.02
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי פלמינג שמתחילה ב "תגיד לי מזה "מקובל". מישהו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פלמינג
תגיד לי מזה "מקובל".
מישהו שואל לדעת הנשים?
בכלל מישהו מתחשב בדעתן כאשר כופים עליהן גזירות שונות ומשונות?
שאני אזכיר לך אחת מהן "החור בסדין"

החור בסדין הוא אסור על פי ההלכה ולכן אני מוכרח לומר שזו השמצה
בני הזוג הדתי בשעת קיום היחסים צריכים להיות ערומים כדרישת ההלכה וכמאמר הפסוק פרשת בראשית והיו לבשר אחד.........
במקור נכתב על ידי יחזקאל
וקראתי עליו לכל הרי חרב נאם אדני אלןהים חרב איש באחיו תהיה

Oui nous irons nous faire casser la gueule en cœur, Mais nous reviendrons vainqueur

ישן 27-03-2009, 12:16
צלמית המשתמש של rubber_duck
  rubber_duck מנהל rubber_duck אינו מחובר  
מנהל פורומי מטיילים ותרמילאים, תעופה אזרחית ופורומי הלוחות

חבר מתאריך: 01.05.03
כמה ציטוטים מהכתבה שאתה הבאת
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי פלמינג שמתחילה ב "אין כאן מקרה פרטני אלא פסק הלכה שלעיתים לא מקויים כהלכתו"

ציטוט:
"ברור. ולכן יש לפעמים ילדים שעומדים על שלהם ועולים בכל זאת, ויש ילדים שמעדיפים לעשות מה שאמרו להם. כשאבא שלי נפטר, היה לי אח אחד שהתעקש ועלה בכל זאת. אבל אנחנו לא עלינו. אמרו לנו שאסור, ואתה מפחד לעלות".

ציטוט:
מנדל גלברשטיין, אחראי החברה קדישא הכללית בירושלים, אומר כי המקור לאיסור על כניסת נשים לבית הקברות הוא הגר"א: "בפירוש למשניות כותב הגאון מווילנא, שכאשר נשים נמצאות בבית העלמין, בבית הקברות, השטן מרקד בעיר. כלומר, זו סכנה. ככה הוא כותב. כאשר אתה מדבר על אקט שהציבור מגיע, אם זה בחברה ששומרת על כל מנהגי ההלכה כפי שנהוג בקהילות מקדמת דנא, אומרים שאסור. כמובן, לא מרביצים, לא נותנים צו מניעה. אבל מסבירים שאסור".

ציטוט:
לעומת זאת, בירושלים יש הרבה מאוד אפשרויות של חברה קדישא, ולכל אדם שצריך שירותי קבורה יש רשימה של חלופות, מקבלים את הרשימה כבר בבית החולים. העניין הוא שבדרך כלל הוא לא יודע מה עומד מאחורי החלופות. כתוב לך בדף, נאמר, חברה קדישא כללית, ונראה לך שאתה כללי, אז אתה לוקח. אבל אחר כך אתה מבין ש'כללית' זה שם קוד לאשכנזים הפרושים הירושלמים שלא מוכנים להזיז פסיק אחד מהנורמות של המאה השמונה עשרה. לעומתם, יש חברה קדישא 'קהילת ירושלים' שיודעים שהציבור הוא ישראלי, והם מתחשבים גם בנשים שרוצות להגיד הספד או אפילו קדיש (ההדגשה שלי). גם נושא הילדים שהולכים לקבורת אביהם תלוי במנהגי החברה קדישא. אבל כמעט תמיד, לא מדובר בשאלה של הלכה אלא בנורמות של החברה קדישא, שקובעת תקנות.

אתה קראת את הקישור שנתת ?
מסתבר שהכפייה היא לא ממש כפייה.

ישן 27-03-2009, 12:22
  משתמש זכר פלמינג פלמינג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.09
דווקא להיפך
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "כמה ציטוטים מהכתבה שאתה הבאת"

אני רואה "מסחרא" של הדת. אדם צריך להתעדכן איפה אסור ואיפה מותר לו להביע את דעתו, ולקבל רשימות עם סימני V , מי מתון ומי לאו.
נראה לך תקני שבמדינה אחת , כל אחד יקבע דין לעצמו.
פרט לכך הצבעתי בכתבה על העובדה שמגייסים פסקי הלכה של הגר"א , של ר' שמעון בר יוחאי ועוד פוסקים למיניהם כדי לתת תוקף להחלטות הניבזיות הללו.
אני חושש שאנחנו מתקרבים לחומניסטאן בקצב הזה, כאשר איסורים, חרמות ונידויים שולטים על כל תו ופסיק מחיינו.
זה היה צריך להפסק מזמן, כי את התוצאות הללו אנחנו מוצאים כמעט בכל שטח של החיים שלנו.
לא היינו צריכים להגיע למצב שמפלגה קמה על רקע סקטוריאלי או שאחרת קמה על הרקע של מלחמה בחוקים דראקוניים דתיים.
ישן 27-03-2009, 14:03
צלמית המשתמש של ilane
  ilane ilane אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.05.02
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "יש הבדל בין מסחרה לבין כפייה..."

בהחלט מדובר בכפייה

אזרח חילוני בישראל משתמש בשירותי דת בכמה מקרים בחייו
בלידה אם מדובר בבן אז בברית המילה
בחתונה
ובפטירה

באירועים אלא יש השתתפות של המדינה
בשניי הראשונים ברישום האירוע
בשלישי ברישום ובהקצאת חלקת הקבורה
חלקת הקבורה המוקצית על חשבון המדינה היא בעיר מגוריו של הנפטר וכל שינוי מצריך תשלום (לדעתי האישית גניבה) לחברה קדישה

מכיוון שהאירועים הראשונים מתוכננים וידועים מראש ניתן להחליט מראש איזו חלק אם בכלל יתפוס הממסד הדתי
בלידה - מילה דתית, מילה ע"י רופא, אי קיום מילה
בנישואים - חתונה דתית או חתונה אזרחית(כרגע מחוץ למדינה)
במקרים אלה אם בחרת באפשרות הדתית יש לך אפשרות לבחור את עורך הטקס ואת הדרך בה הוא ינוהל

בקבורה לא תמיד ניתנת אפשרות התכנון(לפעמים הקבורה ביום הפטירה ובכל מקרה תוך יום-יומיים בצורה לחוצה ובתקופה רגישה מבחינה נפשית) ובטח שלא ניתן לאדם שלא מכיר את
ההבדלים בין החברות השונות לבחור מה מתאים לו וכשמתגלה שניהול הטקס לא לרוחו כבר מאוחר מדי

במקרה הנ"ל הוא אפילו לא היה מנהל הטקס אלא אחד ה"מוזמנים" והתערב באירוע פרטי

It's Never Lupus

נערך לאחרונה ע"י ilane בתאריך 27-03-2009 בשעה 14:06.
ישן 27-03-2009, 15:09
צלמית המשתמש של rubber_duck
  rubber_duck מנהל rubber_duck אינו מחובר  
מנהל פורומי מטיילים ותרמילאים, תעופה אזרחית ופורומי הלוחות

חבר מתאריך: 01.05.03
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי ilane שמתחילה ב "זה החלק שהוספתי בעריכה וזה..."

התחלתי להגיב ועזבתי את המחשב באמצע, אולי בגלל זה גם היה ניראה לי ששינית חלק יותר גדול ממה שכתבת
בכל מקרה אני אכתוב פה בקיצור את מה שכתבתי ומחקתי בהודעה הקודמת. אתה לא יכול להאשים רק את המערכת
הדתית בחוסר הידע שלנו החילוניים. השאלה הייתה בכלל אם יש כפייה דתית בצורת הקבורה, ומכיוון שיש לך הרבה יותר משיטה אחת לקבור אז התשובה המתבקשת היא שאין כפייה. אני מסכים שאפשר לשפר את רמת הידע של
החילוניים בשיטות הקבורה השונות ומה כל אחת מהשיטות אומרת, אבל המרחק מכאן לכפייה הוא גדול מאד.

ישן 27-03-2009, 20:45

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "אבל כבר הסכמנו שאתה בכלל לא..."

אשתדל:
טכס קבורה הוא טכס אחרון והפרדות בין החי למת. הטכס טעון ברגשות שונים שבאים לידי ביטוי באופן הרגשי של האדם.
הטכס אינו כלל טכס שגורם שלישי או ספסר לענייני דת חייב להיות הגורם הדומיננטי בו, למעט העובדה שעליו לתת שרותי קבורה כמתבקש מהחוק הקיים בארץ ישראל והמנדט שהואצל לו.
אותם ספסרי דת, כמו כל ספסרים, בוחרים להפוך את הטכס לארוע מוקפד על פי הכללים שהם מחילים על האבלים שממילא מתקשים וחלשים באותם רגעים.
לכפות את דעתם על אותה אוכלוסיה משמע - לא לאפשר להם להפרד מיקיריהם בדרך שהיו רוצים ולהחיל על חלקם באופן גס ובוטה את דיני ההלכה ואף למצוא לכך סימוכין וראיות מדברי רבנים וכו'.
איפה כאן החמלה ?
איפה כאן ההתחשבות?
מה אתה באמת מאמין כי רוחות, שדים ושטן מרקדים בינות לקברים כאשר שומעים קולה של אישה.
אז מה באמת יגידו אותם שדים כאשר שומעים את אותן מקוננות שזועקות זעקות שבר ? הם בטח יוצאים במחול סמבה סוער.
ומהקטע הציני - תנו לנו לחיות בשקט מבלי להתערב לנו על כל צעד ושעל ולהכתיב לנו גם מתי מותר לחטט באף בשת ומתי לא.
ישן 27-03-2009, 22:54

שאלת אותי לגבי כפייה דתית ולא לגבי האופציה לקבורה חילונית
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "אתה ממשיך להתעלם מהאופציה..."

ובכן, האופציה לקבורה חילונית היא אופציה שאין כל סיבה לשלם בעבורה כסף, כאשר אזרח משלם מיסים וזכאי לאותם שרותים כמו כל שרות אחר.
שנית - אם האזרח רוצה להקבר בקבורה דתית, בשל היותו מסורתי ולא פנאט דתי, אין כל סיבה שסרסור דת כלשהו יעשה על גבו רווחים.
שלישית - אין כל סיבה שמישהו ינהל את טכס הקבורה, בנוסח של מארגן ארועים וחתונות שבו נקבע איפה כל אחד יושב.

אם דעתו של אותו ספסר דת אינה נוחה עליו מכיוון שאשה רוצה לשאת הספד על בעלה/אביה/אמה וכו' שיחפש לו פרנסה אחרת באחד מחדרי הישיבות ושם יטיף לדברי תורה.

במילים אחרות, זכותו של כל אזרח לממש את זכויותיו, גם במישור זה ואין כל סיבה שספסרות דתית וספסרים מטעמה ינהלו לאף אחד מאתנו את החיים למן הרגע שאנו נושמים אוויר עולם ועד לרגע שאנו מחזירים את נשמותינו לבורא.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:22

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר