לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 29-03-2009, 16:33
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
אני לא מוצא הרבה כ"כ שינויים
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי looopy שמתחילה ב "שמע, המציאות משתנה במהירות"

לא כל שינוי טכנולוגי במדיום, צריך מייד להחשב לשינוי האנושות.

וגם אם ישנם כמה "ילדים" במדים שלא ברורה להם המשמעות של "ליכלוך", או עבירות מידע, בפייסבוק, אז כמה ריתוקים כאלה, לפחות את חלקם, יחנכו.

לפני כמה ימים סיימתי מילואים בבסיס אימונים גדול בדרום: חיכיתי לאוטובוס של 15:10, יחד עם עוד עשרות סדירים, סדירות ומילואימניקים. כשהגיע האוטובוס חלק נכבד מהם התנפלו עליו באופן פשוט מחפיר ובהמי, תוך דחיפות אגרסיביות אחד את השני, בצורה שאני לא זוכר - פרט אולי לטיולי בית ספר, שם פריקת העול החד שנתית הזו, יכלה אולי להיות קצת יותר מובנת מאשר "יציאה" שגרתית הביתה של כמה קורסיסטים ופקידות. אז יגיד מישהו ש"הסדירים האלה לא מכירים אחרת והזמנים השתנו מאז אנחנו היינו חיילים"...

שניים מהם שעפו אחורה שני מטר בעזרת הידיים שלי, ואחד מהם שבטרם התרומם קיבל ממני הבהרה שהוא לא יעלה לאוטובוס אם לא ירע, הספיקו כדי "לחנך" מיידית את כל האוטובוס.

אני לא מתגאה בתגובה כזאת (למרות שאינה נדירה משום שאני נוסע הרבה באוטובוסים, כולל בקו אחד שמשרת איזה ביה"ס לא נחמד בת"א), או משחק אותה גבר, אבל מביא אותה כדוגמא טובה לאיך "ענישה" קלה מספיקה להחזיר למוטב עדר של בהמות. בסופו של יום גם בזמננו היו הרבה "בהמות", ואני אפילו זוכר עליות ומורדות במשמעת (בהתאם לאכיפה). ותמיד אכיפה מהירה וחריפה יחסית, עושה חלק נכבד מן העבודה.

ומשום מה נראה לי שמדובר כאן גם על ג'ובניק, שאיכשהו מרבית העבירות, כמו גם הקיטורים על מהות העולם הזה, תמיד באה מכוונם.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 29-03-2009, 17:02
צלמית המשתמש של looopy
  looopy looopy אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.04.02
או קיי
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "אני לא מוצא הרבה כ"כ שינויים"

אבל בכל זאת אני רואה הבדל ענק בין "פעם" להיום ולו רק בשל התקשורת והחשיפה.
לי נדמה שאי אפשר לעצור יותר את הפרץ ומי שנרשם לפחות לרשת חברתית כלשהי, חשוף, נחשף וחושף.
כמובן שרוב המשתמשים מבין החיילים מכירים את הגבולות, אבל תמיד יהיו כאלה שילינו או יתמודדו ב"שיטות של היום" על מנת לנגח ולהתנגח.
לו צה"ל היה אוסר על חיילים בסדיר את השימוש ברשתות החברתיות (בלתי אפשרי בעליל..) כי אז אולי היו נמנעים מקרים כגון המקרה המדובר.
בעצם, תחת ניק או חבר אחר, אפשר תמיד להתנכל למפקד שאתה לא ממש מחבב..בלשון המעטה ובמיוחד אם אותו מפקד חבר גם הוא ברשת חברתית באשר היא.
אני לא יודע איפה הם הגבולות בדיוק למרות שבתור אזרח, יש אפשרות לתביעת ה"מתלכלך" וגם זה בע"מ..

ישן 29-03-2009, 20:36
  פשוט פשוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי looopy שמתחילה ב "חייל ליכלך על מפקדו בפייסבוק - ורותק ל-28 יום"

בואו ננסה תרגיל היפוך,

מפקד מלכלך או עושה אאוטינג לחייל בפייסבוק או בכל רשת אזרחית אחרת.

אני רואה את כל כלי התקשורת החל מכוח כרמלה מנשה וכלה בגב גלאון משתלחים בצבא ,

דורשים משהב"ט לשלוח את הרמטכ"ל לדיון בועדת חו"ב או ועדת בקורת המדינה , הגב' מתנו לחיות לחיות

משתלחת בצה"ל ומפקדיו והעיתונות כולה נרעשת איך יכול להיות כדבר הזה והמפקד האמור במקרה הטוב

מקבל נזיפה לתיק אישי כולל עצירת קידום ובמקרה הפחות טוב נתקע ואולי עף מהצבא בשלבים הבאים בגלל

סוציומטרי נמוך או השד יודע מה.

חיל שעושה מעשה כזה הוא תמונת המראה . האם הוא ראוי לענש? כמה? אולי הצעירים יבינו שהעסק הזה יכול

להיות דו כווני.

לחשוב בטרם מעשה שטותי . חזל אמרו על זה סוף מעשה במחשבה תחילה.

ישן 29-03-2009, 21:45
צלמית המשתמש של looopy
  looopy looopy אינו מחובר  

מפקד בדרך כלל מודע יותר לפרטים מסויימים מאשר החייל הפשוט
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי פשוט שמתחילה ב "בואו ננסה תרגיל היפוך, מפקד..."

לפחות נדרשת ממנו אחריות גדולה יותר.
החברה הצעירים, (החיילים) במקרים רבים אינם נותנים את הדעת ואינם ערים מספיק לתוצאות..
יתכן שדרושה כאן הכוונה עוד מבראשית (בקו"ם/טירונות) ואני לא מדבר על "ביטחון שדה", אלא על סיטואציה כמו זאת המובאת כאן.
חייל "שבוז" נכנס לרשת כלשהי (נצא מתוך הנחה שהוא עבר יחידה) ופוגש את תמונתו של מפקדו לשעבר, שלו הוא נוטר טינה ומבלי משים או לחשוב על התוצאות, החייל אינו מסתיר זאת ו"הולך על כל הקופה.."
לא יפה, לא יאה, לא אתי..אפשר להפליג אבל הדברים קורים מידי יום.
אני לא ממש יודע איפה הגבול? הרי המפקד כבר אינו מפקדו הישיר זה עידן ועידנים ולפתע החייל הפשוט פוגש בו ברשת "אזרחית" ופותח עליו את ה"ג'ורה שלו.
בסיטואציה אחרת: הרי לא ממש אפשר למנוע מהחייל להתלכלך (בע"פ) בין חבריו לצבא או חבריו לכיתה על מפקדו, לא?
איפה בדיוק נמצא הגבול?

ישן 29-03-2009, 23:22
  פשוט פשוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.07
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי looopy שמתחילה ב "מפקד בדרך כלל מודע יותר לפרטים מסויימים מאשר החייל הפשוט"

למה הבאתי את הדוגמא ההפוכה?
לפני לא הרבה זמן קרה מקרה דומה.
האלוף אלעזר שטרן עסק בהוצאת דבה על חייל שלא מצא חן בעיניו.(פוליטית/הפגנתית/מה שתרצו)
הוא הלך והוציא פרטים מתיקו האישי של החייל והעבירם לעיתונאי במטרה להפיצם.
וכך נעשה.
האם המקרה אינו דומה? הרבה יותר חמור. כי לראש אכא מפקד בכיר בצה"ל המשמש דוגמא אישית יש חובת נאמנות מיוחדת הן בקשר לשמירת בטחון השדה והן בקשר לשמירת סודות אישיים.
מה שעשה אותו אלוף הוא מעשה שלא יעשה בשום קנה מדה . לא הגון , לא ישר, לא אתי, ועבר איסור מפורש בחש"צ.
מה עשו לו??
יצא שבסוף אנחנו (משלמי המיסים) שילמנו את הקנס שהושת עליו.
את החייל הנוכחי ריתקו.
האם לא יכול החייל המרותק לטעון שהוא רק לקח דוגמא מאלוף בצה"ל??
במקום אחר התקיים דיון די סוער בנושא האירוע ההוא, האם היתה עבירה של החייל חננאל דיין. אני טענתי שהיתה עבירה.
האמירה שהחיל עבר עבירה בכך שבזה את הרמטכ"ל בטכס פומדי אינה מפחיתה במאומה מאחריותו של האלוף אלעזר שטרן לעבירה החמורה שהוא עצמו עבר בגין אותו אירוע.
ואלעזר שטרן הוסיף חטא על פשע בכך שאפילו לא טרח לשלם את הקנס (הוא לא כ"כ מסכן, יש לו פנסיה תקציבית נאה ביותר בשכר אלוף) אלא השית אותו עלינו.
אני מצפה משלטונות הצבא להעמיד את הנושא במקומו ולגבות מהאלוף שטרן את הקנס באמצעות קיזוז משכרו החדשי ולהעבירו לשלטונות המדינה עפ"י כל דין.
אזרחי המדינה לא צריכים לממן לאלוף מיל שטרן את גחמותיו הפוליטיות והעיתונאיות.
הושת עליו קנס בבית משפט -שישלם מכיסו.

נערך לאחרונה ע"י פשוט בתאריך 29-03-2009 בשעה 23:28.
ישן 30-03-2009, 09:47
צלמית המשתמש של עידו403
  משתמש זכר עידו403 עידו403 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.04
לדעתי מדובר במקרה בעייתי, אבל בוא נראה:
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי looopy שמתחילה ב "נדמה לי שאתה בקיא יותר בתחום"

חשוב לזכור כי השרת של פייסבוק לא נמצא בישראל, כך שיש לבדוק איזה דין חל כאן (האמריקאי? הישראלי? הבינ"ל? שאלת הדין החל על עבירות באתרי אינטרנט מעסיקה את המשפט כבר מספר שנים), שהרי מישהו צריך להחליט האם העבירה (במידה ואכן נעברה עבירה) בוצעה במקום שבו השרת יושב, או שמא במקום שבו הוקלדה אותה תגובה.
בנוסף, אף פעם לא קראתי את תנאי השימוש בפייסבוק- אני חושב ששווה לעשות את זה ולבדוק האם ישנה התייחסות לצינזור/עריכת תגובות של משתמשים, אחריות בעלי האתר, הדין החל וכו'.
אוסיף גם כי אין אנו יודעים תחת איזה סעיף נשפט אותו חייל, והאם זה אכן נעשה במסגרת דין משמעתי. אני יכול לנחש כי הוא נשפט בידי המג"ד/המח"ט, והסעיף היה "התנהגות בלתי הולמת". מדובר בסעיף ערטילאי הנתון לפרשנויות רבות- מרחיבות ומצמצמות.

בעריכה:
http://business.il.msn.com/law/arti...mentid=15507378
בדיוק כפי שחשבתי- המג"ד שפט, הסעיף היה "התנהגות בלתי הולמת".

כמו כן, האם חוק השיפוט הצבאי חל על תגובות בפייסבוק, גם אם הן אינן פוגעות בבטחון המדינה?

אני חושב שיש לבדוק את השאלות האלה לעומק, ורק לאחר שנקבל עליהן תשובה מוחלטית, ניתן יהיה לחוות דעה. בנוסף, אנחנו לא מכירים את כל הפרטים, בדגש על אלה שלא סיפרו לנו בכתבה, ולכן אני מעדיף שלא להכריז האם לדעתי העונש מוצדק או לא.

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 30-03-2009 בשעה 09:50.
ישן 30-03-2009, 16:30
צלמית המשתמש של עידו403

תובנות נוספות, לאחר חשיבה שניה על המקרה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי looopy שמתחילה ב "חייל ליכלך על מפקדו בפייסבוק - ורותק ל-28 יום"

• האם הפעולה של החייל היא התנהגות? הוא הקליד כמה מילים באינטרנט- האם זה עולה בגדר התנהגות, כהגדרתה בסעיף "התנהגות בלתי הולמת"?
  • אם החייל לא הודה בביצוע העבירה (לכאורה), אז קדימה, שיוכיחו שהוא כתב את זה. הוא יכול לטעון שמישהו התחבר ליוזר שלו, מישהו כתב בשמו. האם למפקד שעליו נרשמה התגובה או למג"ד יש דרך להוכיח שזה הוא? אם הוא הודה בכתיבת התגובה, או שהתרברב בכך בפני חבריו, זה כבר משהו אחר. במקרה הזה- הוא יצא קצת טמבל.
  • חוסר מידתיות. 28 ימי ריתוק על הערה בפייסבוק? מדובר בעונש חסר פרופורציות לעבירה, שנותן את הרושם של ענישה המונעת מנקמנות, או מהרצון לשמש דוגמא לכל השאר. מה הוא כבר כתב? הוא קילל? הוא איים? הוא בסך הכול הביע את דעתו, וזה מתקשר לנקודה הבאה:
  • חופש הביטוי. אם נעמיד לדין כל אדם או חייל שאומר את מה שהוא חושב, זה ייגמר לא טוב. אנחנו לא בצבא האדום, אנחנו לא חיים תחת משטר אייטולות, וגם אם החייל כתב משהו "לא בסדר", אין כאן פגיעה בצה"ל.
  • עקרון החוקיות ו"אין עבירה ללא אשמה". אם הגדרת "התנהגות בלתי הולמת" אינה ברורה דיה, אם החייל לא יכול לדעת איזו התנהגות עולה לכדי התנהגות בלתי הולמת, כיצד ניתן להאשים אותו בהתנהגות כזו? האם זה מבחן אובייקטיבי? סובייקטיבי? האם יש דין שיכול לבסס יסוד נפשי של מודעות בכוח? בקיצור, הרבה משפטולוגיה שצריך לבדוק לעומק.
תהיה נוספת: אם אני ארשום בפייסבוק של המג"ד שלי במילואים (נניח שאני מאוד לא מחבב אותו), שאני שונא אותו, האם בשירות המילואים הבא שלי אעלה לדין משמעתי?
לאן הגענו?

ישן 30-03-2009, 17:21
צלמית המשתמש של עידו403

זה לא אומר שצריך להסכים עם השיטה ולשתוק
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי metooshelah שמתחילה ב "עידו, אל תשכח שאתה מנתח את..."

לדעתי, הצורה בה מתקיים ההליך (דין משמעתי) בצה"ל, מונעת כל אפשרות להליך הוגן.
"השופטים" הם קצינים צעירים (מרמת מ"פ, בני 23-24) שעברו השתלמות קצרה בדין משמעתי. הם נגועים בניגודי עניינים מכאן ועד הודעה חדשה, הם לא טורחים לחקור לעומק את המקרים המובאים בפניהם, זכות הטיעון של הנאשמים היא אפסית, ברוב מקרים הכרעת הדין (אשם או לא) וגזר הדין התקבלו עוד לפני שהדיון החל.
בקיצור: הליך הוגן אין כאן.

צריך לבצע רפורמה במערכת המשפט הצה"לית, זאת שעוסקת ברמות הנמוכות והפשוטות. עם בתי הדין הצבאיים אין לי (עדיין) בעיה, שכן אינני מכיר אותם. יש לחשוב על אפשרות של הצמדת קצין שיפוט לכל חטיבה נניח. קצין שהוסמך כעו"ד ובקיא בחוק השיפוט הצבאי. כשכל תיק שיובא לעיונו יקבל את מלוא היחס, כשלתוצאות המשפט אין השלכה על היציאה הבאה של הקצין או של החיילים שלו, על המשימות שהוא צריך לבצע.

ישן 30-03-2009, 17:38
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "זה לא אומר שצריך להסכים עם השיטה ולשתוק"

ההבדל בינך כאיש מילואים לבין חייל סדיר הוא שמיים וארץ. חייל סדיר הוא ברשות הצבא גם אם הוא בבית, בחופשה או בביקור אצל ההורים בקנדה. אם החייל נפצע - מי מטפל בו? אם החייל נהרג בטיול או בת"ד בדרך מהפאב - מי משלם פיצויים?
יכול להיות שהעונש מופרז - אין ויכוח. אבל עבירה נעשתה על ידי החייל שהוא ברשות הצבא.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 30-03-2009, 16:48
צלמית המשתמש של looopy
  looopy looopy אינו מחובר  

אני מסכים לחלוטין
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "תובנות נוספות, לאחר חשיבה שניה על המקרה"

קבל דוגמה אפשרית.
נניח שישנה תכתובת בפייסבוק בין חבריו לבסיס של אותו מפקד בזו הלשון:
שלומי יא מנייאק! שתי המגניבות שהבאתי למסיבה בשפיים נטשו אותה באמצע. הן טענו שהיית שיכור ומזה "לחצת" עליהן..יא חנטריש, אולי תלמד כבר לשתות?
זאת כבר הפעם השניה שבנות עוזבות את המסיבה בגללך. אחשלו, ממש אסור לך לשתות. אתה מאבד את הראש ושולח ידיים חופשי, נתראה בפסח, יאללה ביי.
נשאלת השאלה האם אותו מפקד יעביר את הענין כי מדובר בחבריו?
האם יתנכל לחבר שחשף את הקטע "קבל עם ועדה"?
בעצם אפשר לשאול אינספור שאלות..
לדעתי האישית, (בתור שופט בדימוס..) מרגע שנרשמת לרשת אזרחית חברתית כלשהי, אינך ממש אדון לעצמך ואינך יכול להתלונן..בטח לא להתנקם.
אני מעריך שהעונש יופחת בימים הקרובים.
זה ממש לא חדש חוסר הפרופורציות והמידות בשיפוט הצבאי לאחרונה..
על כל מקרה, סוגיה מענינת.

ישן 30-03-2009, 17:31
צלמית המשתמש של עידו403

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי looopy שמתחילה ב "אני מסכים לחלוטין"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי looopy
לדעתי האישית, (בתור שופט בדימוס..) מרגע שנרשמת לרשת אזרחית חברתית כלשהי, אינך ממש אדון לעצמך ואינך יכול להתלונן..בטח לא להתנקם.

בדיוק. כאשר אתה נרשם לאתר כלשהו ובו אתה חושף פרטים על עצמך, אתה צריך לקחת בחשבון את ההשלכות של הדברים שאתה מפרסם ומפורסמים אודותיך. במיוחד בפייסבוק, שם כאשר אתה טוען אפלקיציות מסוימות, אתה מאשר שהן יוכלו להיכנס לפרופיל האישי שלך.
דוגמא:
https://2009-uploaded.fresh.co.il/2...30/77375285.jpg
ציטוט:
במקור נכתב על ידי looopy
אני מעריך שהעונש יופחת בימים הקרובים.

רק אם החייל יחליט לערער על העונש- או בעצמו, או באמצעות עו"ד. לדעתי, שווה לו להעלות את העניין מול בית דין צבאי.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:53

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר