לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה   מה שבראש היתרון האנסי | freedom.fresh.co.il   נושא: ילדה, רוצה לבוא אתי לדירה? –אני רק בת ארבע־עשרה. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > מה שבראש
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-04-2009, 14:31
צלמית המשתמש של בן אור
  בן אור בן אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.02.05
שלח הודעה דרך ICQ אל בן אור שלח הודעה דרך MSN אל בן אור Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי dorM שמתחילה ב "למי אתה מתכוון? יש הרבה..."

ציטוט:
למי אתה מתכוון?

יש הרבה סוגים... מסורתיים, דתיים (כל מיני סוגים), חרדים, פנאטים.

לכל מי שמחשיב את הדת כערך עליון.
לכל אדם שפועל על פי "המוסר היהודי" ולא על פי המוסר שלו.
לכל אדם שמאמין שהוא אדם יותר טוב בגלל שהוא דתי.

ציטוט:
אני מודה שיש דתיים, בעיקר החרדים האדוקים שחור-לבן, עם עבירות חמורות לא עלינו...
אבל זה נובע מדרך החיים שהם חונכו אליהם. לא כל הדתיים כאלה...

אדם שחונך במשפחת פשע הוא עדיין פושע ואותו דבר חרדי שחנוך לפשוע הוא עדיין פושע.

ציטוט:
ההיפך! הלוואי שהייתי כמותם. באיזו ארץ יש כ"כ הרבה עמותות צדקה שתורמים (בלי פירסום ו"תהילה" בתקשורת) לכל כך הרבה משפחות נזקקות?
מי מקים אותם? מי הנפשות הפועלות בהם?

מי הנתרמים ומי התורמים?
רוב האגודות האלו מבקשות תרומות בערים חילוניות ותורמות לאוכלוסייה של ערים דתיות.

ציטוט:
יצא לך לשמוע על הגאון מוילנא?
שלא לציין על אלפים אחרים...

אתה מדבר עליו
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94...%9C%D7%A0%D7%94
?

כתוב שהוא עסק במדעים (שזה כבר חיובי), לא כתוב שהוא טרם בצורה כל שהיא.
אין לי בעיה עם רבני העבר, הם עבדו בנוסף להיותם רבנים, הם לא כפו את האמונה שלהם על קהילה שדחתה אותה.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-04-2009, 15:34
  משתמש זכר dorM dorM אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 26.07.08
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי בן אור שמתחילה ב "[QUOTE]למי אתה מתכוון? יש..."

ציטוט:
לכל מי שמחשיב את הדת כערך עליון.
לכל אדם שמאמין שהוא אדם יותר טוב בגלל שהוא דתי.

אלו לא אנשים דתיים. הם חושבים שהם דתיים.

ציטוט:
לכל אדם שפועל על פי "המוסר היהודי" ולא על פי המוסר שלו.

לא הבנתי...

ציטוט:
אדם שחונך במשפחת פשע הוא עדיין פושע ואותו דבר חרדי שחנוך לפשוע הוא עדיין פושע.

נכון. על מה ניסית להצביע..? האם כל הדתיים פושעים?

כמו שיש חילוניים פושעים, כמו שיש גויים פושעים, כך בקהילות דתיות יש פושעים.
זה עניין הסתברותי שקשור לתכונות האדם. מה לעשות?
אדם פושע עם תכונות חלשות נולד לקהילה כזו או אחרת. יש אנשים כאלה בכל מקום.

זה שאדם דתי, לא בהכרח מעיד שהוא אדם טוב יותר מאדם שאינו דתי.
אם אתה לא מצליח להגיע בעצמך למסקנה שבכל מקום יכולים להיות פושעים, אז, מה אני יעשה..

ציטוט:
מי הנתרמים ומי התורמים?
רוב האגודות האלו מבקשות תרומות בערים חילוניות ותורמות לאוכלוסייה של ערים דתיות.

איך הגעת למסקנה הזו..?

ציטוט:
אין לי בעיה עם רבני העבר, הם עבדו בנוסף להיותם רבנים, הם לא כפו את האמונה שלהם על קהילה שדחתה אותה.

בישראל יש כפייה? ><
ישן 13-04-2009, 16:37
צלמית המשתמש של בן אור
  בן אור בן אור אינו מחובר  

שלח הודעה דרך ICQ אל בן אור שלח הודעה דרך MSN אל בן אור Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי dorM שמתחילה ב "[QUOTE]לכל מי שמחשיב את הדת..."

אני מגדיר יהודי כאדם שמגדיר את עצמו כיהודי, לא על פי ההתנהגות שלו.

אם אדם לא רוצח כי זה כתוב בתורה ולא כי הוא מבין שאם נרצח אחד את השני לא נוכל להתקיים אז הוא פועל על פי המוסר של התורה.
אם אדם לא רוצח כי הוא מבין שאם נרצח אחד את השני לא נוכל להתקיים בלי קשר למה שכתוב בתנך (או בכל ספר אחר) אז הוא פועל על פי המוסר של עצמו.

ציטוט:
אבל זה נובע מדרך החיים שהם חונכו אליהם.

אמרת שהדתיים פושעים כי חינכו אותם לזה כאילו זאת סיבה ושאי אפשר לכעוס עליהם בגלל זה, אז הסברתי שזאת עדיין אשמתם.

ראיתי מספר תיבות תרומה ברמת גן-תל אביב שהיה כתוב עליהם אזורי חלוקה שציינו באותיות קטנות רשימה של שכונות בבני ברק שלהם הם עוזרים.

נערך לאחרונה ע"י בן אור בתאריך 13-04-2009 בשעה 16:51. סיבה: שגיאת כתיב
ישן 13-04-2009, 16:58
מנהל

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי בן אור שמתחילה ב "אני מגדיר יהודי כאדם שמגדיר..."

ציטוט:
אם אדם לא רוצח כי זה כתוב בתורה ולא כי הוא מבין שאם נרצח אחד את השני לא נוכל להתקיים אז הוא פועל על פי המוסר של התורה.
אם אדם לא רוצח כי הוא מבים שאם נרצח אחד את השני לא נוכל להתקיים בלי קשר למה שכתוב בתנך (או בכל ספר אחר) אז הוא פועל על פי המוסר של עצמו.

אוקי, עכשיו הבנתי למה התכוונת במשפט עם ה"מוסר היהודי".
אז יש דברים שהם טריויאלים מידי מכדי שבכלל יהיה צורך בחוקי התורה.
הדבר שכתבת עכשיו צריך גם להתנגד לחוקים מסוג אחר, שהם כתובים למרות שהצורך בקיום שלהם ברור, כמו הרבה דברים שמפורטים בחוזים (חוזה שנכתב ע"י עורך דין). למה הם כותבים אותם? האם שני הצדדים בחוזה לא אמורים להבין אותם בכל זאת?

יש חוקים מוסריים שאינם כ"כ ברורים לאדם, משום שהם קצת יותר מורכבים וזה לא בא באינטואיציה, ולכן מצוות התורה והדת באות לכוון אותך לביצוע הדבר הנכון, שהוא מוסרי.

ציטוט:
אמרת שהדתיים פושעים כי חינכו אותם לזה כאילו זאת סיבה ושאי אפשר לכעוס עליהם בגלל זה, אז הסברתי שזאת עדיין אשמתם.

לא אמרתי את זה :|
חינכו אותם לדרך חיים שממנה יש סיכוי גדול יותר לעשות טעויות ועבירות בגלל שהיא נוקשת יותר.
אבל דרך החיים הזו מיושמת עבור שיפור עצמי של המחונכים מבחינת המוסר. יש כאלו עם תכונות חלשות שלא מצליחים להחזיק מעמד בדרך הנוקשה הזאת, ולכן מתגלים אצלם פירצות מסוימות (להלן החדשות בתקשורת) בגלל העומס.

ציטוט:
ראיתי מספר תיבות תרומה ברמת גן-תל אביב שהיה כתוב עליהם אזורי חלוקה שציינו באותיות קטנות רשימה של שכונות בבני ברק שלהם הם עוזרים.

כן, טוב, אז ראית...
לא רק אתה רואה.
ישן 13-04-2009, 18:09
צלמית המשתמש של בן אור
  בן אור בן אור אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי dorM שמתחילה ב "[QUOTE]אם אדם לא רוצח כי זה..."

ציטוט:
אז יש דברים שהם טריויאלים מידי מכדי שבכלל יהיה צורך בחוקי התורה.
הדבר שכתבת עכשיו צריך גם להתנגד לחוקים מסוג אחר, שהם כתובים למרות שהצורך בקיום שלהם ברור, כמו הרבה דברים שמפורטים בחוזים (חוזה שנכתב ע"י עורך דין). למה הם כותבים אותם? האם שני הצדדים בחוזה לא אמורים להבין אותם בכל זאת?

אני לא מתנגד לכתיבת החוקים, אני מתנגד לעשיה שלהם רק כי הם כתובים.
וחוזה בין 2 צדדים נועד על מנת להתאים ציפיות, מה התפקיד של כל אחד, כמה ישולם ומתי, מה יקרה אם העבודה לא תהיה מספיק טובה, מה יקרה אם התשלום לא יגיע בזמן ועוד סעיפים שלכל אחד מהצדדים יש מניע לשנות לטובתו.
ציטוט:
יש חוקים מוסריים שאינם כ"כ ברורים לאדם, משום שהם קצת יותר מורכבים וזה לא בא באינטואיציה, ולכן מצוות התורה והדת באות לכוון אותך לביצוע הדבר הנכון, שהוא מוסרי.

מוסרי על פי האנשים שכתבו את התורה, או במילים אחרות לפעול על פי המוסר של מישהו אחר.

ציטוט:
לא אמרתי את זה :|
חינכו אותם לדרך חיים שממנה יש סיכוי גדול יותר לעשות טעויות ועבירות בגלל שהיא נוקשת יותר.
אבל דרך החיים הזו מיושמת עבור שיפור עצמי של המחונכים מבחינת המוסר. יש כאלו עם תכונות חלשות שלא מצליחים להחזיק מעמד בדרך הנוקשה הזאת, ולכן מתגלים אצלם פירצות מסוימות (להלן החדשות בתקשורת) בגלל העומס.

ה "אבל" שכתבת גרם לי להבין שאתה מתרץ אותם, (נכון שיש שם פושעים, אבל ככה הם חונכו).
תמיד יהיו פושעים, אך ללא דת לא יהיו פשעים בשם הדת ופשעים בשם הדת הם בדרך כלל הפשעים הכי גדולים (מכיבוש א"י שמתואר בתורה דרך מסעות הצלב דרך השואה ועד לפיגועים).

ציטוט:
כן, טוב, אז ראית...
לא רק אתה רואה.

במידה וראית ארגון דתי שעוזר לקהילות חילוניות, או ארגון חילוני שלוקח תרומות מקהילות דתיות אתה מוזמן לציין זאת

ישן 13-04-2009, 18:58
מנהל

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי בן אור שמתחילה ב "[QUOTE]אז יש דברים שהם..."

ציטוט:
אני לא מתנגד לכתיבת החוקים, אני מתנגד לעשיה שלהם רק כי הם כתובים.

לא כולם\רובם מבצעים חוקים "רק כי הם כתובים".
אתה ממציא דברים, כאילו כל\רוב הדתיים מבצעים את החוקים האלו רק כי הם כתובים... נו באמת

ציטוט:
מוסרי על פי האנשים שכתבו את התורה, או במילים אחרות לפעול על פי המוסר של מישהו אחר.

בדברים מוסריים יש לך רק כיוון אחד.
או שתלך בכיוון הזה, ותהיה מוסרי, או שתלך בכיוון אחר, שאז הדבר לא מוסרי.
התורה מכוונת אותך לדרך המוסרית. אין פה "מוסר של מישהו אחר".

ציטוט:
תמיד יהיו פושעים, אך ללא דת לא יהיו פשעים בשם הדת ופשעים בשם הדת הם בדרך כלל הפשעים הכי גדולים (מכיבוש א"י שמתואר בתורה דרך מסעות הצלב דרך השואה ועד לפיגועים).

ללא דת הכל חסר משמעות...

ציטוט:
במידה וראית ארגון דתי שעוזר לקהילות חילוניות, או ארגון חילוני שלוקח תרומות מקהילות דתיות אתה מוזמן לציין זאת

לא אפרט מטעמי פרטיות, אבל בעיר שלי יש 2 כאלו.
אל תתמקד על דברים כי נוח לך... אתה מכליל קהילה שלמה בגלל אירגון אחד (או 2, ניחא) שראית שמבצע זאת. בכל מקרה, אתה לא יודע באופן עובדתי את הסיבות שהארגון מבצע זאת, ויכול להיות שאתה רואה מה שאתה רוצה לראות, או שאתה נמצא במקום שאתה רואה את מה שאתה לא רוצה לראות.
ישן 13-04-2009, 20:12
צלמית המשתמש של בן אור
  בן אור בן אור אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי dorM שמתחילה ב "[QUOTE]אני לא מתנגד לכתיבת..."

ציטוט:
לא כולם\רובם מבצעים חוקים "רק כי הם כתובים".
אתה ממציא דברים, כאילו כל\רוב הדתיים מבצעים את החוקים האלו רק כי הם כתובים... נו באמת

אני אומר מה שאני רואה בהתנהגות של אנשים,
לדוגמא הפרדה בין בשר לחלב, עושים את זה כי לא נעים על הגדי שנאכל בחלב אימו? או בגלל שזה מה שכתוב?

ציטוט:
בדברים מוסריים יש לך רק כיוון אחד.
או שתלך בכיוון הזה, ותהיה מוסרי, או שתלך בכיוון אחר, שאז הדבר לא מוסרי.
התורה מכוונת אותך לדרך המוסרית. אין פה "מוסר של מישהו אחר".

אם למוסר היה דבר חד וחלק לא היו פילוסופים.
האם להרוג אדם שרצח? האם להעניש אדם שהרג אדם שפרץ לביתו?
ויש עוד הרבה שאלות פילוסופיות שהתשובה אליהן תלויה באדם, קשה לי להעריך אדם שעונה על השאלות האלו על פי דעה של מישהו אחר בלי לחשוב לבדו.

ציטוט:
ללא דת הכל חסר משמעות...

לכל דבר יש משמעות בסדר הגודל שלו.
רוב הסיכויים שאין דבר שתעשה שיוכל להשפיע על המציאות כאשר מסתכלים על כל כדור הארץ.
אבל אתה יכול להשפיע בצורה רבה על הדברים שקרובים אליך.
והדת לא משנה את זה.

ציטוט:
לא אפרט מטעמי פרטיות, אבל בעיר שלי יש 2 כאלו.

2 ארגונים דתיים שתורמים לאוכלוסיות חילוניות?

ציטוט:
אל תתמקד על דברים כי נוח לך... אתה מכליל קהילה שלמה בגלל אירגון אחד (או 2, ניחא) שראית שמבצע זאת.

אני מכליל על סמך כל הארגונים שראיתי ושואל על השאר.

ציטוט:
בכל מקרה, אתה לא יודע באופן עובדתי את הסיבות שהארגון מבצע זאת, ויכול להיות שאתה רואה מה שאתה רוצה לראות, או שאתה נמצא במקום שאתה רואה את מה שאתה לא רוצה לראות

ואתה יודע שאתה נחפז להגן עליו?
אני יכול רק להסיק ממה שאני רואה

ישן 13-04-2009, 21:03
מנהל

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי בן אור שמתחילה ב "[QUOTE]לא כולם\רובם מבצעים..."

ציטוט:
אני אומר מה שאני רואה בהתנהגות של אנשים,
לדוגמא הפרדה בין בשר לחלב, עושים את זה כי לא נעים על הגדי שנאכל בחלב אימו? או בגלל שזה מה שכתוב?

תשאל בפורום יהדות והלכה, אני לא מבין מספיק בנושא.

כשבן אדם נולד, הוא אינו יודע דבר, הכל צריך ללמוד בעצמו.
לכן, סביר והגיוני שהוא יסתמך על אנשים שכבר למדו לעומק נושאים מסוימים, כמו מצוות בתורה.
אותו הדבר מיושם במדעים וטכנולוגיה.

ציטוט:
ויש עוד הרבה שאלות פילוסופיות שהתשובה אליהן תלויה באדם, קשה לי להעריך אדם שעונה על השאלות האלו על פי דעה של מישהו אחר בלי לחשוב לבדו.

מצטער אבל שוב לא הבנתי את הפואנטה כאן...

ציטוט:
לכל דבר יש משמעות בסדר הגודל שלו.
רוב הסיכויים שאין דבר שתעשה שיוכל להשפיע על המציאות כאשר מסתכלים על כל כדור הארץ.
אבל אתה יכול להשפיע בצורה רבה על הדברים שקרובים אליך.
והדת לא משנה את זה.

אם אתה לא מסכים לקונספט של דת בכלל, אז אין משמעות לשום דבר אחר. חד וחלק אני לא מבין מה לא ברור כאן ולמה צריך לחפור יותר מזה...

ציטוט:
2 ארגונים דתיים שתורמים לאוכלוסיות חילוניות?

2 ארגונים שתורמים לציבור.
אירגון לא יכול להיות דתי, והתרומה היא לכלל הציבור.
אבל אירגון יכול להיות מופעל, בחלקו או בכולו, בעובדים דתיים. --> שזה הדבר הנכון לגבי 2 האירגונים הנ"ל.

ציטוט:
אני מכליל על סמך כל הארגונים שראיתי ושואל על השאר.

מעניין אותי לדעת באמת כמה\מה ראית וכמה התעמקת בנושא...

ציטוט:
ואתה יודע שאתה נחפז להגן עליו?
אני יכול רק להסיק ממה שאני רואה

להגן? ממתי הגנתי?
אני חושב שלא צריך להסיק מסקנות כ"כ מהר בגלל הנטייה להיות נגד משהו.
לא אמרתי שהארגון כולו טלית שכולה תכלת, ולא אמרתי שהם פושעים.
אבל צריך שיהיו לך עובדות חזקות לפני שמסיקים דברים כאלו.
אני מניח שכאן תסכים איתי, שכן גם המדע כולו הוכח בשיטה זו.
ישן 13-04-2009, 22:49
צלמית המשתמש של בן אור
  בן אור בן אור אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי dorM שמתחילה ב "[QUOTE]אני אומר מה שאני רואה..."

ציטוט:
תשאל בפורום יהדות והלכה, אני לא מבין מספיק בנושא.

אתה מקיים מצוות בלי לדעת למה?

ושאלתי כבר (אומנם לא בפורום, אלא איזה רב כשהייתי צריך לעשות בר מצווה), הוא אמר שעושים את זה כי זה מה שה' ציווה על בני ישראל לעשות.

ציטוט:
כשבן אדם נולד, הוא אינו יודע דבר, הכל צריך ללמוד בעצמו.
לכן, סביר והגיוני שהוא יסתמך על אנשים שכבר למדו לעומק נושאים מסוימים, כמו מצוות בתורה.
אותו הדבר מיושם במדעים וטכנולוגיה.

המוסר כדבר בסיסי טבוע בכל אדם כמנגנון אבולוציוני (בדיוק כמו נשימה, אכילה ועוד) לכל דת מין וגזע (בגזע הכוונה לבעלי חיים שונים).

כל השאר משתנה באופן קבוע, דבר יכול להיות מוסרי וזמן קצר אחר כך להיחשב לפשע ולהיפך (קח לדוגמא זכויות נשים או עבדות)

במדעים, בהיסטוריה ובעצם בכל תחום שמתפתח כל הזמן בוחנים תאוריות שנקבעו כנכונות בעבר, לפעמים מאשרים אותן ולפעמים שוללים אותן.
רק בדת קבעו שאי אפשר להוסיף או להוריד חוקים ומוסכמות.

ציטוט:
מצטער אבל שוב לא הבנתי את הפואנטה כאן...

כתבת שיש רק מוסר אחד
ציטוט:
בדברים מוסריים יש לך רק כיוון אחד. או שתלך בכיוון הזה, ותהיה מוסרי, או שתלך בכיוון אחר, שאז הדבר לא מוסרי. התורה מכוונת אותך לדרך המוסרית. אין פה "מוסר של מישהו אחר".

ניסיתי להראות לך שזה פשוט לא נכון

ציטוט:
אם אתה לא מסכים לקונספט של דת בכלל, אז אין משמעות לשום דבר אחר. חד וחלק אני לא מבין מה לא ברור כאן ולמה צריך לחפור יותר מזה...

המשמעות למה? את מה הדת הופכחת למשמעותי?

ציטוט:
2 ארגונים שתורמים לציבור.
אירגון לא יכול להיות דתי, והתרומה היא לכלל הציבור.

תרצה להכיר בכך או לא, אבל ארגון פועל בסקטורים מסויימים, האם אותו ארגון פעיל בסקטור הדתי או החילוני?
והדרך הכי פשוטה לענות על זה היא להסתכל באילו ערים הארגון פועל.
ברור שארגון כל שהוא לא יגיד על עצמו שהוא עוזר רק לדתיים או רק לחילוניים, הוא יחשוף את עצמו לתביעה.

ציטוט:
אבל אירגון יכול להיות מופעל, בחלקו או בכולו, בעובדים דתיים. --> שזה הדבר הנכון לגבי 2 האירגונים הנ"ל.

אני לא אומר שאין ארגוני צדקה דתיים, אני אומר שהם משרתים את הסקטור הדתי.

ציטוט:
מעניין אותי לדעת באמת כמה\מה ראית וכמה התעמקת בנושא...
כמו שאמרתי בהתחלה, מספר רב של תיבות לתרומות. רוב הסיכויים שאני אעבור ליד אחת ביום ראשון אני אצלם לך.

ישן 15-04-2009, 20:58
מנהל

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי בן אור שמתחילה ב "[QUOTE]תשאל בפורום יהדות..."

ציטוט:
אתה מקיים מצוות בלי לדעת למה?

ושאלתי כבר (אומנם לא בפורום, אלא איזה רב כשהייתי צריך לעשות בר מצווה), הוא אמר שעושים את זה כי זה מה שה' ציווה על בני ישראל לעשות.

אני יודע מה הסיבה, אבל לא זוכר (אני בנאדם... טיבעי, לא? או שחשבת שלאנשים המאמינים בדת יש כוחות על?)

אני לא תלמיד ישיבה, לכן אני לא זוכר כי אני לא מתעסק בזה יום ולילה (אפשר לומר שאני כבר בקושי מתעסק)

בתורה, בדר"כ לא תמצא תשובה פשוטה לשאלה, אלא יש גם דברים עמוקים יותר ולכן אני מעדיף שתשאל אנשים שמבינים טוב יותר כדי שתקבל תשובה כמו שצריך עם הכי פחות סיכויים לטעויות.

ציטוט:
המוסר כדבר בסיסי טבוע בכל אדם כמנגנון אבולוציוני (בדיוק כמו נשימה, אכילה ועוד) לכל דת מין וגזע (בגזע הכוונה לבעלי חיים שונים).

כל השאר משתנה באופן קבוע, דבר יכול להיות מוסרי וזמן קצר אחר כך להיחשב לפשע ולהיפך (קח לדוגמא זכויות נשים או עבדות)

במדעים, בהיסטוריה ובעצם בכל תחום שמתפתח כל הזמן בוחנים תאוריות שנקבעו כנכונות בעבר, לפעמים מאשרים אותן ולפעמים שוללים אותן.
רק בדת קבעו שאי אפשר להוסיף או להוריד חוקים ומוסכמות.

אני חושב שמוסר זה משהו שנרכש, הוא לא טבוע בנו.
האם יש לך הוכחות שהמוסר נובע מתהליך אבולוציוני? או שלמעשה מוסר זה דבר שנרכש במשך שנים רבות לאחר שבני האדם למדו על בשרם מה יכול לעולל חוסר מוסר?

ציטוט:
כתבת שיש רק מוסר אחד

ניסיתי להראות לך שזה פשוט לא נכון

אוקי, תודה על ההסבר.

ציטוט:

התורה ומי שפירש אותה לעומק (יענו, חז"ל) זה בדיוק הפסיכולוגים שאתה מדבר עליהם.
כמובן שהאדם חושב לבדו, אבל שוב יש מקרים (קטנים כגדולים) שהמקרה מסובך והאדם לא בהכרח מבין באופן מיידי איזה תגובה שלו תיחשב כתגובה מוסרית.

ע"ע במקרים של רצח וערי מקלט בתורה.

ציטוט:
המשמעות למה? את מה הדת הופכחת למשמעותי?

הרעיון של דת במהותו נותן משמעות לחיים שלך ולכל דבר שאתה עושה.

ציטוט:
תרצה להכיר בכך או לא, אבל ארגון פועל בסקטורים מסויימים, האם אותו ארגון פעיל בסקטור הדתי או החילוני?
והדרך הכי פשוטה לענות על זה היא להסתכל באילו ערים הארגון פועל.
ברור שארגון כל שהוא לא יגיד על עצמו שהוא עוזר רק לדתיים או רק לחילוניים, הוא יחשוף את עצמו לתביעה.

האירגונים האלו פועלים בכל הסקטורים עד כמה שהבחנתי.
אני לא גר בעיר שמוצהרת כ-"עיר דתייה".

בכל אופן, גם באירגוני צדקה כאלו יש דברים מגעילים שלא היית מצפה מאירגון צדקה.
אבל אני חושב שעדיף את זה מאשר כלום.
ציטוט:
כמו שאמרתי בהתחלה, מספר רב של תיבות לתרומות. רוב הסיכויים שאני אעבור ליד אחת ביום ראשון אני אצלם לך.

זה לא שאני לא מאמין לך, אלא אני כן מאמין, אבל זה לא מעיד כלום על שאר אירגוני הצדקה בכל הארץ.
ישן 16-04-2009, 11:22
צלמית המשתמש של בן אור
  בן אור בן אור אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי dorM שמתחילה ב "[QUOTE]אתה מקיים מצוות בלי..."

ציטוט:
אני יודע מה הסיבה, אבל לא זוכר (אני בנאדם... טיבעי, לא? או שחשבת שלאנשים המאמינים בדת יש כוחות על?)

אני בתור אדם עם זיכרון די גרוע מעולם לא שכחתי למה אני עושה דבר מסויים, אם הייתי שוכח קשה לי להאמין שהייתי עושה.

ציטוט:
בתורה, בדר"כ לא תמצא תשובה פשוטה לשאלה, אלא יש גם דברים עמוקים יותר ולכן אני מעדיף שתשאל אנשים שמבינים טוב יותר כדי שתקבל תשובה כמו שצריך עם הכי פחות סיכויים לטעויות.

כבר שאלתי בגלל זה קשה לי להעריך אותם.
אבל אני אשאל שוב בפורום.
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...714#post3308714

ציטוט:
אני חושב שמוסר זה משהו שנרכש, הוא לא טבוע בנו.
האם יש לך הוכחות שהמוסר נובע מתהליך אבולוציוני? או שלמעשה מוסר זה דבר שנרכש במשך שנים רבות לאחר שבני האדם למדו על בשרם מה יכול לעולל חוסר מוסר?

המוסר קיים בכל תרבות ובצורה די דומה. ואפילו אצל בעלי חיים.
אז זה משאיר 2 אופציות או שכולם למדו את זה מאותו מקור והוא לא השתנה במהלך מיליוני השנים מאז שכולנו היינו ביחד.
או שהמוסר טבוע בנו.
אני מדבר על מוסר ברמתו הבסיסית, אל תגנוב, אל תרצח.

מעבר לזה זה תלוי באדם הספציפי ובתרבות שלו, להגיד שזה תלוי במה שכתוב בספר זה פשוט לא להתמודד עם המציאות, לא לבחור מה לעשות במקרים של דילמה.

ציטוט:
התורה ומי שפירש אותה לעומק (יענו, חז"ל) זה בדיוק הפסיכולוגים שאתה מדבר עליהם.
כמובן שהאדם חושב לבדו, אבל שוב יש מקרים (קטנים כגדולים) שהמקרה מסובך והאדם לא בהכרח מבין באופן מיידי איזה תגובה שלו תיחשב כתגובה מוסרית.

כל אחד צריך להחליט מה היא תגובה מוסרית בעצמו, להטיל את כל האחריות בלי ביקורת על מה שכתבו בספר בתרוץ שזאת הדעה של ה', זה מטורף.

ציטוט:
ע"ע במקרים של רצח וערי מקלט בתורה.

לא מסכים עם הדעה שלהם, אדם שרצח כהגנה עצמית לא צריך להענש בעיר מקלט.
ובכל זאת זה מה שהם כתבו, אז זה הדבר המוסרי לעשות?

ציטוט:
הרעיון של דת במהותו נותן משמעות לחיים שלך ולכל דבר שאתה עושה.

איך? אתה פועל על פי הספר וזאת המשמעות של החיים שלך?
תמצא משהו פרודוקטיבי שיהיה המשמעות של החיים שלך אם אתה צריך כזה.

ציטוט:
האירגונים האלו פועלים בכל הסקטורים עד כמה שהבחנתי.
אני לא גר בעיר שמוצהרת כ-"עיר דתייה".

גם אם עיר מגוריך לא מוצהרת כדתיה, כנראה שיש בה לא הרבה דתיים אם יש מספיק ל2 ארגוני צדקה.

ציטוט:
בכל אופן, גם באירגוני צדקה כאלו יש דברים מגעילים שלא היית מצפה מאירגון צדקה.
אבל אני חושב שעדיף את זה מאשר כלום.

רק שנהיה מתואמים, על אילו דברים מגעילים אתה מדבר?

ישן 16-04-2009, 15:57
מנהל

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי בן אור שמתחילה ב "[QUOTE]אני יודע מה הסיבה, אבל..."

לרוב הדברים שאמרת בחצי הראשון של ההודעה:

אתה צריך לצאת מנקודת הנחה שהדברים האלו התקבלו מה', לכן כל מה שכתוב שם חייב להיות נכון. ה' הוא צודק בכל, אין עליו עוררין.
זה סביר שאתה לא תבין החלטה כזו או אחרת שכתובה בתורה, פשוט כי אתה בן אדם.
הפירושים של התורה ודברי חז"ל כבר יותר הגיוני להטיל ביקורת (כמו בפילפולי גמרא..), אבל צריך להיות לך טיעון טוב, שזה מה שהיה לחז"ל, וזה מה שעושה את הטענות שלהם לדבר נכון ומוסרי.

ציטוט:
איך? אתה פועל על פי הספר וזאת המשמעות של החיים שלך?
תמצא משהו פרודוקטיבי שיהיה המשמעות של החיים שלך אם אתה צריך כזה.

בנוגע ל- "איך?":
לא יצא לך לשאול את עצמך איך דברים כ"כ מורכבים וחכמים נוצרו כמו בע"ח?
איך היקום וחוקי הפיזיקה נוצרו, מי חקק אותם?
לפי ההיגיון חובה שתהיה ישות (שהיא בלתי מובנת לנו) שתיצור את הדברים האלה. אם תבטל את הרעיון הזה, אתה יכול להיכנס לרקורסיה אינסופית של "הדבר הזה יצר את הדבר ההוא".
יש לך רעיון אחר ששונה מ-2 הרעיונות הנ"ל?

למה הכונה פועל לפי הספר? התורה עצמה? זה לא ניתן ליישום בחלקו. ותחפש בפורום יהדות והלכה 2 אשכולות שפתחתי...
חז"ל הסיקו שהמצווה העיקרית היא דרך ארץ. (אתה בטח מכיר את המשפט "דרך ארץ קדמה לתורה")

מה זה יעזור לי למצוא משהו פרודוקטיבי? זה חסר תועלת, אין לזה משמעות בלי שאכיר קודם ברעיון של אלוקים אחד ואקיים את התורה שלו.

ציטוט:
רק שנהיה מתואמים, על אילו דברים מגעילים אתה מדבר?

לדוגמא, שימוש בתרומות שהיתקבלו לצרכים אישיים של צוות אירגון הצדקה ו\או בעליו.
ישן 16-04-2009, 19:23
צלמית המשתמש של בן אור
  בן אור בן אור אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי dorM שמתחילה ב "לרוב הדברים שאמרת בחצי הראשון..."

ציטוט:
הפירושים של התורה ודברי חז"ל כבר יותר הגיוני להטיל ביקורת (כמו בפילפולי גמרא..), אבל צריך להיות לך טיעון טוב, שזה מה שהיה לחז"ל, וזה מה שעושה את הטענות שלהם לדבר נכון ומוסרי.

מוסרי על פי המוסר שלהם.
האם המוסר שלהם מתאים בכל המקרים למוסר שלך? ובמקרים שלא אתה פועל על פי המוסר שלהם?

ציטוט:
לא יצא לך לשאול את עצמך איך דברים כ"כ מורכבים וחכמים נוצרו כמו בע"ח?
איך היקום וחוקי הפיזיקה נוצרו, מי חקק אותם?
לפי ההיגיון חובה שתהיה ישות (שהיא בלתי מובנת לנו) שתיצור את הדברים האלה. אם תבטל את הרעיון הזה, אתה יכול להיכנס לרקורסיה אינסופית של "הדבר הזה יצר את הדבר ההוא".
יש לך רעיון אחר ששונה מ-2 הרעיונות הנ"ל?

אני העריך הרבה יותר אדם שיגיד שהוא לא יודע מאשר אדם שיגיד שזאת הייתה אישיות בעלת כוח בלתי מוגבל ובמקרה אותה אישיות בחרה בו כעם המובחר והיא דורשת כל מני דברים.
כי לאותה אישיות שיצרה את כל היקום ההתנהגות של האנשים בכוכב אחד משנה מאוד.

אגב אפרופו הרקורסיה האינסופית הזאת, מי יצר את ה'?
ולהרבה דברים טבעיים אין התחלה ואין סוף, אז למה שהיקום עצמו יהיה שונה?

ציטוט:
מה זה יעזור לי למצוא משהו פרודוקטיבי? זה חסר תועלת, אין לזה משמעות בלי שאכיר קודם ברעיון של אלוקים אחד ואקיים את התורה שלו.
אני עדיין לא מצליח להבין איך האמונה נותנת משמעות.
אם אתה רוצה לעשות משהו שבשבילו יהיה לך שווה לקום בבוקר אז תמצא משהוא פרודוקטיבי.

ישן 16-04-2009, 19:46
מנהל

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי בן אור שמתחילה ב "[QUOTE]הפירושים של התורה..."

ציטוט:
מוסרי על פי המוסר שלהם.
האם המוסר שלהם מתאים בכל המקרים למוסר שלך? ובמקרים שלא אתה פועל על פי המוסר שלהם?

מוסרי ע"פ המוסר שלהם שזה המוסר של התורה שזה כמובן המוסר הנכון כיוון שהוא הוסק ממצוות התורה שניתנו מאלוקים, שכידוע הוא צודק ואי אפשר לחלוק עליו.
ד"א יש גם את התורה שבע"פ שניתנה מה', וגם היא כוללת דברי מוסר...
היא הועברה מדור לדור ואני חושב שרובה חסר בימינו. ע"ע משנה (mishna יענו)

ציטוט:
אני העריך הרבה יותר אדם שיגיד שהוא לא יודע מאשר אדם שיגיד שזאת הייתה אישיות בעלת כוח בלתי מוגבל ובמקרה אותה אישיות בחרה בו כעם המובחר והיא דורשת כל מני דברים.
כי לאותה אישיות שיצרה את כל היקום ההתנהגות של האנשים בכוכב אחד משנה מאוד.

אגב אפרופו הרקורסיה האינסופית הזאת, מי יצר את ה'?
ולהרבה דברים טבעיים אין התחלה ואין סוף, אז למה שהיקום עצמו יהיה שונה?

אף אחד לא צריך להעריך אף אחד...

תראה, היקום קיים, החומר והאנרגיה קיימים (עד כמה שאנחנו מצליחים לתפוס אותם כקיימים), חוקי הפיזיקה קיימים, והרבה דברים אחרים מסובכים קיימים.
זה לא יכול לבוא יש מאין, חייב להיות שיש יוצר לדברים האלה. זה הדבר הכי הגיוני שאפשר לחשוב עליו.
וכמו שאמרתי, הדבר הכי הגיוני זה שיש יוצר אחד ויחיד שמעליו אין סמכות אחרת שיצר את הדברים האלה. יכול להיות שאנחנו, בני האדם, לא נבין סיבות למצוות מסוימות שנחקקו ע"י היוצר כיוון שאנחנו טיפשים מידי --> לדבר הזה אתה יכול לראות דוגמאות מהחיי יום-יום בנוגע לחוקים שנחקקו ע"י בני אדם. הרבה פעמים נתקלתי במצב שבו אני כועס על משהו שהוא מתבצע באופן מסוים, אבל אחרי שמסבירים לי את הסיבות אז אני מבין ומסכים.

ציטוט:
אני עדיין לא מצליח להבין איך האמונה נותנת משמעות.
אם אתה רוצה לעשות משהו שבשבילו יהיה לך שווה לקום בבוקר אז תמצא משהוא פרודוקטיבי.

למה שאני ארצה לעשות משהו פרודוקטיבי אם אני לא צריך להיות קיים?
עצם ההכרה בדת ובאלוקים נותנת לי סיבה להיות קיים, ולכן אני מונע לעשות דברים בחיים.

בוא נניח לרגע שאני לא מאמין בשום דבר:
למה נוצרתי? אין סיבה.
למה אני כאן? אין סיבה.
מה זה משנה אם אקום מחר ואוכל קורנפלקס עם חלב? אז זהו, שזה לא משנה במצב הזה.

אבל, אני נמצא כאן וזה עובדה. מישהו יצר אותי מסיבה כלשהי, וזה הוא אלוקים. חייבת להיות סיבה להיווצרותי ע"י אלוקים (שאל ביהדות והלכה לגבי זה).
הקיום של אלוקים ומצוותיו נותנת לי סיבות לחיות ולפעול.
ישן 17-04-2009, 13:38
צלמית המשתמש של בן אור
  בן אור בן אור אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי dorM שמתחילה ב "[QUOTE]מוסרי על פי המוסר..."

ציטוט:
מוסרי ע"פ המוסר שלהם שזה המוסר של התורה שזה כמובן המוסר הנכון כיוון שהוא הוסק ממצוות התורה שניתנו מאלוקים, שכידוע הוא צודק ואי אפשר לחלוק עליו.

גם אם נניח שהתורה צודקת בכל מקרה.
הפרשנות עושה הבדל עצום.
בין איסור של אכילת גדי בחלב אימו לבין הפרדה של 6 שעות בין אכילת בשר מכל סוג לחלב מכל סוג יש הבדל עצום שנובע מתפיסת העולם של הפרשנים.

ציטוט:
תראה, היקום קיים, החומר והאנרגיה קיימים (עד כמה שאנחנו מצליחים לתפוס אותם כקיימים), חוקי הפיזיקה קיימים, והרבה דברים אחרים מסובכים קיימים.
זה לא יכול לבוא יש מאין, חייב להיות שיש יוצר לדברים האלה. זה הדבר הכי הגיוני שאפשר לחשוב עליו.
וכמו שאמרתי, הדבר הכי הגיוני זה שיש יוצר אחד ויחיד שמעליו אין סמכות אחרת שיצר את הדברים האלה.

לא רואה סיבה שהקיום נוצר, וגם אם הוא נוצר לא נראה שזה היה על ידי אישיות, וגם אם זה היה על ידי אישיות לא נראה לי הגיוני שהיא תתעניין בנו

יכול להיות שאנחנו, בני האדם, לא נבין סיבות למצוות מסוימות שנחקקו ע"י היוצר כיוון שאנחנו טיפשים מידי --> לדבר הזה אתה יכול לראות דוגמאות מהחיי יום-יום בנוגע לחוקים שנחקקו ע"י בני אדם. הרבה פעמים נתקלתי במצב שבו אני כועס על משהו שהוא מתבצע באופן מסוים, אבל אחרי שמסבירים לי את הסיבות אז אני מבין ומסכים.

ציטוט:
למה שאני ארצה לעשות משהו פרודוקטיבי אם אני לא צריך להיות קיים?
עצם ההכרה בדת ובאלוקים נותנת לי סיבה להיות קיים, ולכן אני מונע לעשות דברים בחיים.

אמרת כל מה שיש לי לומר נגד דתיים.

ציטוט:
בוא נניח לרגע שאני לא מאמין בשום דבר:
למה נוצרתי? אין סיבה.
למה אני כאן? אין סיבה.
מה זה משנה אם אקום מחר ואוכל קורנפלקס עם חלב? אז זהו, שזה לא משנה במצב הזה.

לפי דעתי אין סיבה, רק מיקריות.
כאשר מסתכלים על גלקסיות לאורך מיליארדי שנים, לא משנה אם תמצמץ עכשיו בדיוק באותה מידה שלא משנה אם כדור הארץ יתפוצץ.
בגלל זה לא חיים בשביל הדברים הגדולים, לא מנסים לשנות גלקסיות, מנסים לשנות את הסביבה הקרובה.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:51

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר