לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #5  
ישן 19-04-2009, 15:34
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון
 
חבר מתאריך: 04.05.02
הודעות: 21,684
Copperhead
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אטום-גרעין שמתחילה ב "ארטילריה חודרת שריון בצה"ל"

פגז 155 מ"מ מונחה-לייזר מסוג Copperhead נבחן בארץ (אפילו קיבל שם צה"לי - שדון או משהו דומה) אך לא הוכנס לשימוש. במוזיאון בית התותחן בזכרון יעקב יש תמונה שלו בניסויים, נאמר לי ע"י המדריך (שדוקא נראה כאילו הוא מבין ענין) שהיא צולמה בארץ.
נשאלת השאלה האם מדובר בפגזים אלו שזכו לשימוש מוגבל ומסווג, או שמדובר בתחמושת אחרת שעצם קיומה מעולם לא פורסם.

למען ההבהרה - הסכמנו לאשכול להיפתח ולהתנהל, תחת תנאי אחד חד משמעי: אין לדון בשום צורה שהיא באמל"ח מסוג זה בצה"ל, מעבר לתחמושת שקיומה פורסם וידוע. כל נסיון להתחכם או להתעלם מתנאי זה יביא לחסימה מיידית.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
גם כשלא היה הרבה, היה לנו הכל

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #35  
ישן 20-04-2009, 18:49
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 31.12.08
הודעות: 14,194
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי zragon13 שמתחילה ב "?Who Says Dumb. Artillery Rounds Can’t Kill Armor"

אני יודע שבקו לבנון, אחד הטנקים שלנו (מג"ח 7ג' - אמנם עם מיגון לבנון לגג הצריח) ספג פגיעה ישירה של קטיושה על הצריח. מלבד הרעש והרעד וגל החום בצריח, הצוות לא נפגע כי הם היו בתאיהם במדפים סגורים. על גג הצריח היה כתם שחור גדול במקום בו פגעה הרקטה, והמא"גים והאנטנות שעל הצריח נעלמו לחלוטין

אבל כאמור, מדובר פה בפגיעת קטיושה, שהיא לא פגז ארטילריה, והיא כמובן בעלת קוטר ורש"ק קטן יותר מפגז 155 מ"מ...
_____________________________________
"אילו שמוכנים לוותר על חירות חיונית כדי להרוויח ביטחון זמני, לא ראויים לא לחירות ולא לביטחון - ומהר מאוד חסרים את שניהם."
-בנג'מין פרנקלין

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"


תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #46  
ישן 20-04-2009, 14:01
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.05.05
הודעות: 4,391
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אני זוכר שקראתי ספר על מלחמת..."

מתוך אתר "בעוז רוחם"

סרן קוטף אסף 471960
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.aka.idf.il/SIP_STORAGE/files/8/26168.gif]
תיאור המעשה:במלחמת יום הכפורים השתתף סרן אסף קוטף בקרבות רמת-הגולן בתפקיד מפקד צוות סיור על גבי ג'יפים. ביום 10 באוקטובר 1973 בקרב על תל פארס התמקם טנק אויב על פסגת התל ומנע את כיבושו. סרן אסף קוטף הגיע למקום, סייע בפינוי הפצועים ואחר-כך איגף את הטנק בשטח שעדיין לא טוהר מחיילי אויב, והחל יורה בנשקו האישי על צוות הטנק הסורי ומשליך לעברו רימונים. כשאזל מלאי הרימונים חזר אל כוחותינו, הצטייד בתחמושת, שב למקום הטנק ופגע באנשי צוותו. בכך הביא לכיבוש התל. בליל 18-19 אוק' 1973 השתתף בכיבושו מחדש של תל-ענתר. הוא פיקד על כוח של שני ג'יפים ו-זחל"ם וטיהר את התעלות והעמדות שנכבשו במשך הלילה ע"י כוחות קומנדו של האויב. בכך הביא לכיבוש התל מחדש. משך כל ימי לחימתו עסק גם בחילוץ נפגעים וטיווח אש ארטילרית, תצפיות והשגת ידיעות. במעשיו אלה גילה סרן אסף קוטף אומץ-לב, חרוף-נפש, דבקות במשימה ואחוות לוחמים.

http://www.aka.idf.il/iturim/asp/di...um=109&sOrderBy=
_____________________________________
.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #62  
ישן 20-04-2009, 14:42
צלמית המשתמש של roli_bark
  roli_bark roli_bark אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 19.07.06
הודעות: 923
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי אטום-גרעין שמתחילה ב "אאז"נ אורי מנוס קיבל צל"ש על..."

סיפור הקרב של גדוד 405

לאחר שהצבא הסורי ריכז כוחות ונערך להתקפה לכל רוחב רמת הגולן, הוזעק למחרת ראש השנה גדוד 405 של התותחנים להתייצב ולתגבר את חזית רמת הגולן. גדוד 405 על שלוש סוללותיו נפרס לכל אורך רמת הגולן כאשר המג"ד, רס"ן אריה מזרחי, משמש כמפקד הסיוע הארטילרי של חטיבה 7 ויחד עם מפקדי הסוללות של הגדוד הם צופים, מכוונים ומנהלים את האש בגזרה בצפונית של רמת הגולן.

שתי סוללות, בפיקודו של סגן מפקד הגדוד רס"ן אורי מנוס, נפרסו בדרום רמת הגולן. סוללה א', בפיקוד יוסי קורן וסוללה ב', בפיקוד נסים סרוסי. הסוללה השלישית של הגדוד, בפיקוד ישראל קיגל, נפרסה ליד תל חרמונית. בסמוך לשעה שתיים בצהריים, יום הכיפורים, מרעידים הסורים את הגולן בהפגזת תותחים כבדה ותקיפת מטוסים לכל רוחבו. מותשים מהחום הכבד ומצום יום הכיפורים, התעשתו במהירות תותחני הגדוד והשיבו אש כבדה למקורות האש של הסורים ובהמשך ירו כדי לחלץ את מוצבי צה"ל המותקפים ומכותרים. התחמושת אזלה במהירות. מטחי פגזי הסורים נפלו במדויק בתוך עמדות התותחים, חיילים נפגעו, אך תותחני הגדוד לא הפסיקו לרגע את הירי להגנת הכוחות והמוצבים.


חדירת פלוגת טנקים סורית


בשעה עשר בלילה, במוצאי יום הכיפורים, חדרה פלוגת טנקים סורית וחצתה את קו המוצבים בסביבות מוצב 116, הסמוך לתל ג'וחדר. פלוגת הטנקים התקדמה ותפסה עמדות ירי כ-100 מטרים ממזרח לסוללה ב', שהופתעה לחלוטין, שכן שום מידע מוקדם על כך לא הגיע בשרשרת הפיקוד. בעוד התותחנים עוסקים בסיוע למוצבים, נפתחה עליהם אש טנקים מדויקת. בהתקפה זו נהרגו 15 לוחמים ופצועים רבים וביניהם מפקדם, סגן נסים סרוסי ז"ל. נוכח האיום של הטנקים הסוריים, עמדה בפני הסמג"ד אורי מנוס דילמה האם להמשיך במשימת הסיוע למוצבים, או להיחלץ לאחור ולנתק מגע מהטנקים הסוריים.

מנוס מספר: "מפקד הגזרה, מח"ט 188, יצחק בן שוהם, הבהיר לי כי אנחנו מוקפים טנקים סוריים, אין לסכן את יתרת הגדוד ועדיף לסגת ולתפוס עמדות ירי בטוחות יותר. בחרתי לנוע בשביל צר בנחל בזלת ובתנועת לילה, מבלי להתגלות, הגענו עם סוללה א' לתל בזק ומשם עם שחר יום ראשון פתחנו באש להגנת מוצבי הגזרה הדרומית".

הנסיגה לעבר בית ציידא

"ביום ראשון בבוקר, הותקפנו שוב על ידי טנקים סוריים, החלפנו עמדות ושיחקנו כאילו מחבואים עם הסורים. כשהסורים החלו לפגוע בנו במדויק, נאלצנו לסגת מרמת הגולן עד לעמק הבטיחה. תכננו לנוח, להצטייד במזון, מים ותחמושת שחסרו לנו, אך הספקנו בקושי להעמיס מספר פגזים כאשר התקבלה הפקודה לחבור מיד לגדוד שריון מילואים ולנוע אתו במעלה גמלא. פשוט לא הייתה בררה, ביום ראשון בצהריים, הייתה סוללה א' כוח התותחנים היחיד בדרום רמת הגולן".


במקביל התרחשו קרבות הבלימה של חטיבה 7

במקביל, לחמו קציני הקישור הארטילרי של הגדוד בגזרה הצפונית בקרבות הבלימה עם חטיבה 7. אורי מנוס משלים את הסקירה, "פריצת הסורים בגזרת חטיבה שבעהחלה מיד כאשר כוחות גדוד 77 של חטיבה 7 הגיעו לעמדות המשקיפות על קונטרה ועמק הבכא. מפקד סוללה ג', סרן שניר אברהם, אשר פיקד על האש הארטילרית של גדוד 77, בפיקודו של קהלני, המטיר אש תופת על השריון והחי"ר הסורי.

האש הארטילרית ששינתה את התמונה
ביום ג' בבוקר, בקרב המכריע בעמק הבכא, כאשר כל כוחות חטיבה 7 בפיקודו של יאנוש בן גל מנו כעשרה טנקים, נכנסה הארטילריה בפיקודו של רס"ן אריה מזרחי לפעילות אדירה. "בעיצומה של הסתערות הטנקים הסוריים למרכז עמק הבכא, הפעיל מזרחי אש מרוכזת של שבעה גדודי ארטילריה כולל גדוד רקטות ארטילריות, כאשר חלק מהאש נורתה על כוחותינו כשהטנקים שלנו ושל האויב אחזו זה בגרונו של זה בטווחים קצרים. מסה קריטית זו של אש ארטילרית עצרה את הטנקים הסוריים ואפשרה לכוחות השריון שלנו לחזור ולתפוס עמדות על הרכס השולט על עמק הבכא, על חלקו בקרב זה קיבל סרן אברהם שניר ציון לשבח".


החלו קרבות הנגד לעומק שטחה של סוריה


לאחר חמישה ימי קרבות בלימה, עבר צה"ל למתקפת נגד לעומק שטחה של סוריה. שב מנוס ומתאר: "ביום חמישי,עם הפריצה לסוריה, כאשר סוללה ג' של גדוד 405 מובילה את כוחות הארטילריה, לאחר שלחמה ימים ולילות גם נגד כוחות קומנדו שתקפו אותה. בפריצה, הופעל ע"י מזרחי 'מסך האש המתגלגל', מכבש ארטילרי שנע לפני כוחות השריון ופרץ את דרכם". "קציני הקישור הארטילרי במלחמה זו הוכיחו רמה מקצועית גבוהה ויכולת תפקוד במצבי לחץ ואי ודאות. שלושה מקציני גדוד 405 נפלו, תוך שהם ממלאים את משימתם כקציני תותחנים". מנוס מוסיף כי "גם חיילי סוללת המפקדה גילו תעוזה ודבקות במשימה, כאשר הם מסתכנים ונעים בין טנקי האויב כדי לספק תחמושת לתותחים. חיילי גדוד 405 היו חבורה מופלאה של לוחמים חדורי תחושת שליחות והקרבה, המהווים מופת ודוגמה בחיל התותחנים".


הצל"ש מחאן ג'וחדר

עם פקודת הנסיגה מאזור ג'וחדר, מחליט מנוס לחלץ את יתרת הגדוד לתל בזק ובוחר שביל צר, מקביל לנחל בזלת. הוא מוביל את הכוח רגלית, מוריד את חולצתו ונשאר רק עם גופייה לבנה שתבלוט בחשכה לעיניו של נהג הנגמ"ש יפת מתנה, הנע אחריו.
בתל בזק הם מזהים שוב טנקים סוריים ומתחמקים לדרך מעלה גמלא. התותחים ממתינים באחד מערוצי נחל דליות, המקביל לציר מעלה גמלא. מנוס יורד מהזחל"ם ומחליט להתקדם לעבר גבעה סמוכה ולצפות לעבר הטנקים המאיימים. הסורים מזהים אותו, פותחים באש, מחטיאים והזחל"ם עולה באש. מנוס רואה לפניו רק שניים-שלושה טנקים סוריים, אבל במפקדת פיקוד הצפון יודעים שאלו החלוץ של עשרות טנקים השועטים לכיוון הכנרת. הפיקוד מאיץ במנוס לסגת לעמק הבטיחה, אך הוא חושש להניע את כל הכוח, כי בטווח ירי אורבים לו הסורים. בראשו עולה אז סיפורו של יהודה קן דרור מגיבורי קרב המתלה ב-1956. הוא עולה על נגמ"ש, מוריד את אנשי הצוות ומותיר רק את נהגו יפת מתנה.כך הוא יוצא כחלוץ המרכז אליו את האש, לבדוק את תגובותהסורים לפני שיחשוף את יתרת הגדוד כברווזים במטווח.
מנוס מנחה את סרן יוסי קורן, מפקד סוללה א', להניע את הגדוד בעקבותיו באם יצא בשלום. קורן משיב לו: "שמור על עצמך", ומנוס, כפי שנהג במשחקי השכונה בילדותו עונה: "על החיים ועל המוות, אחת-שתיים-שלוש".


לאחר נסיעה של כ-300 מטרים, מתפוצצים שלושה פגזים בחזיתו של הנגמ"ש.מנוס אומר לעצמו מופתע "הסורים כבר הגיעו לכנרת" וטועה. היו אלה ראשוני מגויסי המילואים, הטנקים הראשונים של חטיבה 188 במילואים, שאינם מזהים את כלי הרק"ם המשונים כתותחים ישראלים ויורים לעברם. מזלו של מנוס שיחק שוב. סרן שמוליק אהרון, קמב"צ מת"פ צפון, היה במקום, התערב ומנע ירי מדויק יותר. לחוסר תיאום הכוונות של הטנקיסטים היה הפעם יתרון.

התותחנים הגיעו בשלום לעמק הבטיחה עד לשפת הכנרת ושבו מיד לגולן, ככוח הארטילרי היחיד בדרומו. על אופן תפקודו בשני ימי הלחימה הראשונים קיבל מנוס צל"ש, אחד משלושה ציונים לשבח בגדוד 405 של התותחנים, במלחמת יום כיפור.
הנופלים

קציני וחיילי גדוד 405 שנפלו במלחמת יום הכיפורים, בהגנת רמת הגולן:
חיילי סוללה ב' שנפלו במשאי יום הכיפורים בעמדת ג'וחדר
ממפקדת סוללה ב': סגן נסים סרוסי, סמ"ר יעקב שרגאי, סמ"ר משה צימרמן, רב"ט אברהם סילוק,טוראי שבתאי מצרי.
צוות 3: סמ"ר שלמה טייכמן, רב"ט נתן אוחנה, סמל רפאל בניפלח (בן נפלא),רב"ט עמרם גבאיסמל אלי (אלן) סעדה, רב"ט דוד שהרבני.
צוות 4: סמל חנניה אברהם, רב"ט ציון אלמאסי, רב"ט אשר אסולין, טוראי משה דנקנר, רב"ט יצחק ירקוני.
נפלו בי"א בתשרי, תשל"ד: סמוך לצומת המפלים בהובילם שיירת תחמושת:
שליש הגדוד, סגן יואל פורת, רס"ר הגדוד רס"ר אברהם דיטשי.
קציני הגדוד שמצאו את מותם בתפקידם כקציני תצפית קדמיים וקישור ארטילריים:
סגן ירמיהו טנא, שימש כקצין תצפית בגדוד טנקים 82 בחטיבה 7, נפל בתל יוסיפון.
סרן אברהם שניר (שינדלר), שימש כקצין קישור ארטילרי בגדוד הטנקים 77 בחטיבה 7.
נפל במזרעת בית ג'אן.
סרן הרצל כהן, שימש כקצין קישור ארטילרי בגד' 51 של גולני, נפל בקרב לכיבוש החרמון.

על אורי מנוס-מסלול שרות עיקרי

מפקד תוחנים פיקוד הצפון במלחמת שלום הגליל.
מפקד פיקוד הגדנ"ע.
קחל"ר וראש הג"א במלחמת המפרץ 1991.
עם השחרור: נציב כבאות והצלה ואחר כך מורה ומחנך לציונות ואהבת הארץ.
כיום- חבר בצוות הטלויזיה הקהילתית" מבט רענן" וחבר בעמותות ופורומים שונים


נערך לאחרונה ע"י roli_bark בתאריך 20-04-2009 בשעה 14:52.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #73  
ישן 24-04-2009, 12:02
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.05.05
הודעות: 4,391
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי whiskas2000 שמתחילה ב "[QUOTE=b.a]לא המקרה היחיד..."

סוללה ב, של גדוד בה"ד 9 הייתה פרוסה, עם פרוץ הלחימה, למרגלות תל פרס. לפנות בוקרו של יום 7/10/73, קיבלה פקודה, נוכח פריצת הצבא הסורי, לנוע מערבה ולפרוס מערבית לציר הנפט. עם תחילת התנועה, סמוך למנחת המסוקים, מערבית לתל פרס, נתקלה הסוללה בכוח טנקים סורי. תוך פרק זמן קצר הושמדו 3 תומ"תים ונהרגו 16 חיילים. המפי"ק וצוות אחד הצליחו להחלץ מערבה. חלק מניצולי הסוללה נחלצו רגלית לעמדת הסוללה ולמוצב תל פרס. חלקם נסוגו רגלית מערבה.
חיילי הסוללה היו מורכבים מסגל ההדרכה,כאשר מדריכי קורס תותחן שימשו כפק"צים, מצוערי ק. יסוד חת"ם, וכן חיילים מקורסים שונים.
לגבי גדוד 55: 2 הסוללות שלו היו פרוסות בציר קק"ל, צפונית למפל הזוויתן (סמוך למחנה קרן דהיום). כח הטנקים הסורי נע בציר קק"ל מצומת המפלים צפונה, כאשר הסיפורים אומרים שהם לא זיהו את בריכת הזוויתן, כך שהכלים המובילים שלהם נפלו לבריכה. משגילו קציני 55 את הכח הסורי המתקרב, דילגו את הסוללות לכיוון צפון.
_____________________________________
.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:46

הדף נוצר ב 0.60 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2021 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר