לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-04-2009, 11:00
  משתמש זכר mt999 mt999 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.10.06
לחיילים אסור לבכות- דילמות על שידור חולשה בצה"ל

במהלך קורס המ"כים הנוכחי אותו אני עובר, הוצגה לנו מצגת בשבוע "מנהיגות קרבית" על כאב ואובדן, במצגת היו רשומים בפירוט רב על איך אמורים לנהוג עם חיילים שאיבדו חבר וכן התנהגות עצמית בעת הלוויות וביקורי שבעה. המצגת נתנה לנו הוראות מדוייקות בלשון המעטה על אותה התנהגות אותה אנו אמורים להפגין, (הן בתור מפקדים והן בתור חיילים) שאחת מהדרישות בה הייתה, לא לבכות או להתפרק בשום דרך אחרת על מנת לא לשדר חולשה לנו או לאויב, אבל האם לדרוש כזה דבר מחייל זה דבר נכון? האם עצם אהבת החבר שנפל והכאב הוא לא חלק מחוזקנו בתור עם וצבא? האם סרטונים בהם נראים לוחמי צה"ל מתייפחים על קברי חברים טריים הינו פוגע בחוסן הלאומי, או להיפך, אולי רק מגביר אותו?
כמו כן עלתה אצל חלק מחברי הצוות שלי ביקורת נוקבת על תמונה שתלויה אצלנו באולם ההרצאות ובו רואים חיילים מהגדוד (17 של ביסל"ח) על ברכיהם ביישור קו מחפשים חלקי גופות של חיילים בציר פילדלפי לאחר אסון הנגמ"שים (אירוע בו עלה נגמ"ש של גבעתי על מטען והתפוצץ לרסיסים), חלקינו טוענים שתמונה כזו היא השפלה של צה"ל שבו ארגון טרור הוריד בעצם את כל צה"ל לברכיים ורמס את כבודינו (בלי קשר לכך שחיילים נוספים סיכנו את חייהם על מנת להביא את אותם לוחמים לקבר ישראל), ואילו חלקינו חושבים (ואני ביניהם) שאין תמונה יותר מכובדת שאפשר לתלות בכל צה"ל, על חיילי צה"ל שיעשו הכל על מנת להחזיר את חבריהם הביתה, בין אם זה גופות או אפילו רק אצבע אחת, חיילים שדבקים בערך הרעות במידה כזאת שהם מוכנים לשים את נפשם בכפם רק כדי שלאמם של החיילים יהיה מקום לעלות לבקר את בניהם שנפלו. מה דעתכם?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 24-04-2009, 12:09
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי mt999 שמתחילה ב "לחיילים אסור לבכות- דילמות על שידור חולשה בצה"ל"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי mt999
תמונה שתלויה אצלנו באולם ההרצאות ובו רואים חיילים על ברכיהם ביישור קו מחפשים חלקי גופות של חיילים בציר פילדלפי לאחר אסון הנגמ"שים

חלקינו חושבים (ואני ביניהם) שאין תמונה יותר מכובדת שאפשר לתלות בכל צה"ל, על חיילי צה"ל שיעשו הכל על מנת להחזיר את חבריהם הביתה, בין אם זה גופות או אפילו רק אצבע אחת, חיילים שדבקים בערך הרעות במידה כזאת שהם מוכנים לשים את נפשם בכפם רק כדי שלאמם של החיילים יהיה מקום לעלות לבקר את בניהם שנפלו. מה דעתכם?

דעתי על התמונה ועל האירוע - נקרופיליה שהשתלטה על צה"ל ועל חלקים ניכרים בחברה הישראלית - ע"ע זק"א.

לא מסר של חולשה לאויב ולא מסר של חוזק לעצמנו - אלא מסר של טירוף הדעת וטירוף מערכות.
ישן 24-04-2009, 12:25
  Incred2 Incred2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
נוטה להסכים
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "[QUOTE=mt999] תמונה שתלויה..."

סיכון חיילים חיים כדי למצוא " אפילו רק אצבע " של חיילים שבוודאות גמורה כבר מתים היא ביזיון לצה"ל כי היא מוזילה את ערך חיי האדם כאילו שחיים של עשרות חיילים שקולים באיזושהי צורה ל " כבוד " שתביא לנו האצבע הזאת שימצאו או להרגשה הטובה שזה יתן לאמא של החייל המת ( וגם זה בכלל לא בטוח )

ה" נקרופיליה " הזאת ( אם כי אני חושב שהמילה לא במקום ) מתבטאת גם בעסקאות " שבויים " כמו העסק של רגב וגולדווסר - מסכנים את החיים עבור המתים שעזבו ואינם אבל אנחנו עדיין כאן .

עם זאת חשוב גם לציין שאין שום קשר בין זק"א ל " טירוף הדעת וטירוף מערכות " הזה כי זק"א עוסקים במה שנחשב בעיניהם לכבוד המת בלי לסכן את החיים .
ישן 24-04-2009, 12:22
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי mt999 שמתחילה ב "לחיילים אסור לבכות- דילמות על שידור חולשה בצה"ל"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי mt999
במהלך קורס המ"כים הנוכחי אותו אני עובר, הוצגה לנו מצגת בשבוע "מנהיגות קרבית" על כאב ואובדן, במצגת היו רשומים בפירוט רב על איך אמורים לנהוג עם חיילים שאיבדו חבר וכן התנהגות עצמית בעת הלוויות וביקורי שבעה. המצגת נתנה לנו הוראות מדוייקות בלשון המעטה על אותה התנהגות אותה אנו אמורים להפגין, (הן בתור מפקדים והן בתור חיילים) שאחת מהדרישות בה הייתה, לא לבכות או להתפרק בשום דרך אחרת על מנת לא לשדר חולשה לנו או לאויב, אבל האם לדרוש כזה דבר מחייל זה דבר נכון? האם עצם אהבת החבר שנפל והכאב הוא לא חלק מחוזקנו בתור עם וצבא? האם סרטונים בהם נראים לוחמי צה"ל מתייפחים על קברי חברים טריים הינו פוגע בחוסן הלאומי, או להיפך, אולי רק מגביר אותו?
כותב אילן :
לא הייתי שם לא ראיתי מצגת - אבל או שמי שהסביר לך לא הסביר טוב או שלא הבנת !
יש מקום לדיון על איך אנחנו נראים........ אבל אין "סכמות" יש מנהגי עדות איפוק מול החצנה, יש קרבה אישית הנוהגת לך לנהוג אחרת מאשר במקום זר. יש לצערי את ניסיון החיים המחשל אותנו (או לא).
אבל בכל מקרה חובה לפרוק ולהתפרק ! אחרת זה בא כפוסט טראומה בצורה יותר גרועה !!!
מתי לעשות כך ? - נו באמת האם יכולה להיות תשובה חד משמעית ? פעם היה נהוג להיות "גבר" לא לבכות !!! אז מה ? זה טוב? - לא תמיד.צריך להיות מודע לבכי המוחצן כי היום הכל מצולם ומוקרן. אם אפשר מתאפקים, אם אי אפשר בוכים. החוסן שלנו הוא זה הנובע מאמונה בצדקת הדרך ובשמירה על מוסר מלחמה (ככל שניתן -ראה פרשת כי תצא). ביום שנראה כמו אויבנו - הפסדנו.

כמו כן עלתה אצל חלק מחברי הצוות שלי ביקורת נוקבת על תמונה שתלויה אצלנו באולם ההרצאות ובו רואים חיילים מהגדוד (17 של ביסל"ח) על ברכיהם ביישור קו מחפשים חלקי גופות של חיילים בציר פילדלפי לאחר אסון הנגמ"שים (אירוע בו עלה נגמ"ש של גבעתי על מטען והתפוצץ לרסיסים), חלקינו טוענים שתמונה כזו היא השפלה של צה"ל שבו ארגון טרור הוריד בעצם את כל צה"ל לברכיים ורמס את כבודינו (בלי קשר לכך שחיילים נוספים סיכנו את חייהם על מנת להביא את אותם לוחמים לקבר ישראל), ואילו חלקינו חושבים (ואני ביניהם) שאין תמונה יותר מכובדת שאפשר לתלות בכל צה"ל, על חיילי צה"ל שיעשו הכל על מנת להחזיר את חבריהם הביתה, בין אם זה גופות או אפילו רק אצבע אחת, חיילים שדבקים בערך הרעות במידה כזאת שהם מוכנים לשים את נפשם בכפם רק כדי שלאמם של החיילים יהיה מקום לעלות לבקר את בניהם שנפלו. מה דעתכם?

והתמונה הזאת שתלויה על הקיר היא העוצמה שלנו !!!

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

ישן 24-04-2009, 13:38
  asharuf asharuf אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.06

לבכות או לא לבכות בהלוויה זה לא נושא לדיון
כל אחד יעשה כרצונו אני אישית לצערי
הייתי בכמה הלוויות של חברים ומפקדים ובכולם
הזלתי דמעה והיה כאב מטורף
ותמיד שמתי משקפי שמש כדי להיראות חזק
אבל אי אפשר להחביא את הדמעות
וידוע שבהלוויות כמו שאמרו ברגע שאתה שומע את האמא בוכה
או החברה או את ההספד של האח הקטן
אין אדם שיכול לעמוד בפני זה
ולכן צריך לבכות כי זו דרך מיוחדת שלנו להראות לעולם
שאדם זה היה חשוב לנו וכואב לנו מה שקרה לו
וזו דרך פורקן מצויינת

לגבי התמונה של החיילים על הברכיים
זו תמונה עם המון עוצמה
שבאמת נעשה הכל כדי להביא לקבורה את מיטב לוחמנו

שבת שלום

ישן 24-04-2009, 14:26
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
הדבר תלוי בשני משתנים:

יש או אין סכנה לחיי הכוחות המחפשים

יש או אין את עיקר חלקי הגופה או לפחות את המעט מזעיר הדרוש לקביעת קבר ישראל

- אם אין סכנת חיים יש לאפשר ללוחמים להמשיך ולבצע את מלאכתם המבצעית בתחום הלוחמה ולגייס את אותם עשרות מש"קי דת ומשגיחי כשרות בפיקוד בכדי שיוכלו למלא את אחד מעיקרי תפקידם המוגדר הם.

- אם יש סכנת חיים יש לעסוק ראשית בניטרולה ובמשימה ובשום פנים לא להרחיב את הסכנה לאחר שהושג המעט הדרוש להגדרת קבר ישראל.

באם האויב ימצא כצפוי חלקי גופות וינסה לסחור בהן - יהיה על מפקדי צה"ל, ראשי המדינה והרבנים הראשיים לעמוד מאחרי העיקרון וההלכה, לחזק את המשפחות ולבוז בגלוי לאויב על נסיונו.

לענין זק"א - יש ויש. בד"כ אלו העושים לא עוברים באדום. אל תחשוב לרגע שלפנות גופה אכולת תולעים של הומלס מלב תל אביב אינה מלאכה המצריכה גבורה והקרבה ושהמבצע אותה עושה זאת למען האפודה הזוהרת.
ישן 24-04-2009, 16:22
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
סברתי כי עניתי בשלילה בברור
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי mt999 שמתחילה ב "הוא התכוון לתפקידי דת ואנשי..."

- אם אין סכנת חיים יש לאפשר ללוחמים להמשיך ולבצע את מלאכתם המבצעית בתחום הלוחמה ולגייס את אותם עשרות מש"קי דת ומשגיחי כשרות בפיקוד בכדי שיוכלו למלא את אחד מעיקרי תפקידם המוגדר הם.

לוחמים תפקידם ללחום.

אנשי הדת בכל גדוד וחטיבה תחת פיקודו של הרב - הופכים בעת חרום לצוות זהוי וטיפול בחללים הכפוף לתאג"ד. אם יש גופות - משמע זו עת חרום והטיפול בגופות צריך להיות בגדר תפקידם.

ככל הידוע לי הרי שמבחינה הלכתית - אין לסכן את החי בעבור המת ובודאי שלא בעבור חלק גופה וכמו כן די בחלק קטנטנן מגופה בכדי ליצור קבר.
ישן 25-04-2009, 19:53
  Incred2 Incred2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "ראשית, כולי גולו-גולו, ולא..."

אתה די קשקשן אתה יודע ?

נפלא שיש יס"רים בעוצבות הגדולות וזה לא קשור בשום צורה לזה שהתפקיד שמבצע משגיח כשרות ב 99% מהזמן לא קשור לטיפול באצבעות חרוכות ( או לפחות אמור לבצע ,זה שהוא מתפקד כטבח " לכל דבר ועניין " זה סיפור אחר )

אפילו לפי אתר הרבנות הצבאית שאמונה על נושא זיהוי החללים והבאתם לקבורה לפי פקודות הצבא יש תפקידים אחרים לזה :

ציטוט:
  1. מש"ק יהדות
    חייל בחובה, האחראי על עבודת השטח של הרבנות הצבאית.
    הוא מוצב בגדודים הסדירים של צה"ל, בחטיבות, באוגדות ובבסיסי ההדרכה.
    המש"ק אחראי על ביצוע ההוראות בתחומי הכשרות, ההלכה והחירום.
    הוא עובד בצורה צמודה על סגל החינוך הגדוד, בנושאי תודעה יהודית.
  2. משגיח כשרות
    חייל בחובה או נגד בקבע, האחראי על עבודת הכשרות במטבח היחידתי.
    משגיח הכשרות משרת במטבח, ברמת הגדוד, החטיבה, האוגדה או הפיקוד.
    הוא עוסק בעבודות הכשרות ומוודא את ביצוען לפי הנחיות הרבנות הצבאית.
  3. נגד ביקורות כשרות
    נגד בקבע המבצע ביקורות בתחום הכשרות.
    אחראי על בדיקת נהלי הרבנות הצבאית בתחום הכשרות, דיווח ותיקון ליקויים.
    משרת באחד מבסיסי המזון, באגף הביקורות של המטה הכללי או בפיקודים.
  4. קצין דת
    קצין בחובה או בקבע, האחראי על הפן המנהלי של הרבנות הצבאית.
    הוא יד ימינו של הרב הצבאי ואמון על נושאי הלוגיסטיקה והמנהלה ביחידה.
    קצין הדת מוצב בכל הרמות כעוזרו של הרב הצבאי.
  5. רב צבאי
    קצין בקבע או במילואים, האחראי על עיסוק הרבנות הצבאית ביחידה.
    הרב הצבאי הינו בוגר קורס רבנים צבאיים, המתקיים בביה"ס לקצינים.
    הוא עוסק בתודעה יהודית, הלכה, כשרות ובנושאי חירום.
    הרב הצבאי עובד מול קציני המטה והשטח של היחידה, ומפקד על חייליו.
  6. סופר סת"ם
    חייל בחובה או נגד בקבע המטפל בתשמישי הקדושה של הרבנות הצבאית.
    הוא בודק, מגיה, ומתקן את תשמישי הקדושה הנמצאים ביחידות צה"ל.
    הוא מוצב ביחידת הסת"ם שבבסיס הרבנות הצבאית.
  7. איש להקת הרבנות הצבאית
    חייל בחובה המשרת בלהקת הרבנות הצבאית.
    בלהקה קיימים תפקידי זמרים, נגנים, ואנשי לוגיסטיקה וארגון.
    הלהקה מוצבת בבסיס הרבנות הצבאית, ומקיימת הופעות בכל הארץ.
  8. חזן צבאי
    חייל בחובה או נגד בקבע המשמש באירועי קבורה וזיכרון.
    הוא מוצב בבסיס הרבנות הצבאית או ביחידות המילואים.

9. קצין יחידת סריקה
    קצין במילואים, האחראי על איתור חללי צה"ל זיהויים, וטיפול בהם.
    הוא מוצב ביחידות הסריקה של הרבנות הצבאית ופועל בעיתות חירום.

10. קצין יחידת קבורה
    קצין במילואים, האחראי על זיהוי וטיפול בחללי צה"ל.
    הוא מוצב ביחידות הקבורה הפיקודיות והמטכ"ליות ופועל בעיתות חירום.

http://ravatz.org/pages/positions/index.html
ישן 25-04-2009, 10:27
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "אני חושב שזה הפתרון האלגנטי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
אני חושב שזה הפתרון האלגנטי ביותר, לבקש מההורים שיבקשו שהחתונה לא תצולם. .

לווייה, לא חתונה. בכל מקרה, במדינה דמוקרטית בעלת תקשורת פתוחה, יש למשפחה הזכות להתיר או לאסור סיקור תקשורתי של הלווייה, ועם כל הכבוד לצה"ל (...) אין לו שום אמירה בנושא. הוא לא יכול למנוע מפגני בכי והתנהלות בלתי מכבדת ומכובדת של חייליו? אז נאסור סיקור! מה זה?

אגב, אינני חושב שחיילים אמריקאיים / בריטים / צרפתים / איטלקים וכיו"ב שנופלים, יקרים לחבריהים פחות מחיילים ישראליים. ובכל זאת לא ראיתי מפגני בכי ונהי דוחים בלווייות צבאיות בנערכות במדינות אלה.
ישן 25-04-2009, 21:41
  משתמשת נקבה יונה100 יונה100 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.03.05
לא רואה כל קשר
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "שימי לב לכל מה שכתבתי. אין..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
שימי לב לכל מה שכתבתי. אין ספק שהתקשורת פחות מגוייסת מפעם. ושהחברה שלנו נהייתה פחות מיליטריסטית ולגבר מותר היום לבכות ולהתפרק. הכל בא ביחד. ובהודעתי הקודמת כתבתי על "הילדים שלנו", וזאת תופעה חדשה, המהדרים יגידו שמאז השהיה בלבנון, הקמת ארבע אמהות וכו', החיילים הפכו מהגוף שמגן עלינו לגוף שיש להגן עליו.

בעיני "תקשורת מגויסת" ו"חברה מיליטריסטית" הם מונחים מאד שליליים, כך גם התפרקויות והיסטריה ציבורית ובעיקרבפני מצלמות (אגב, גברים ונשים כאחד).
אני מגנה היסטריה ציבורית ומצולמת וכמו כן מגנה שימוש בטרמינולוגיה "ילדים" לחיילים.
אני חושבת שכל אדם יכול, או לפחות צריך לאכוף על עצמו איפוק, קל וחומר בפני מצלמות.
ישן 26-04-2009, 15:04
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.08
נו טוב מטנצל.
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "קודם כל (והכי חשוב)"

[QUOTE=יונה100]אני אשה ולא גבר!

להלן צטוט מדבריך הקודמים: "
איסור של המשפחה על כניסת כלי תקשורת לבית הקברות.
גם העורכים יודעים כמונו שהתפרקות והיסטריה קולקטיבית של חיילים במדים לא מעבירים מסר טוב, אבל זה צהוב וזה משרת את האינטרסים שלהם.
שמעתי לא פעם בטלויזיה ש"על פי בקשת המשפחה, הלוויה לא צולמה".

בואי תצביעי על המקום בו אני אמור להבין שאת אישה?

את יודעת מה? אני מסייג את דבריי:

למען הסר ספק, הדברים שנכתבו לעייל
בכתובים באתר בלשון זכר, יראו לשון נקבה כלשון זכר . אין ולא היתה לכותב או מי מטעמו או חלילה במקומו כל כוונת זדון, הוצאת לשון הרע או כל עברה אחרת.

אם את רוצה אני יכול לחפש לכתוב תגובה קצת יותר כסת"חיסטית.
ישן 25-04-2009, 19:09
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "יש איפהשהוא נאום קצר בנושא -..."

צנחנים לא בוכים, הדמעות שזלגו לצנחנים בכותל היו דמעות התרגשות ולא בכי.

ולעניין עצמו, אין ספק שמראה החיילים "המתפרקים" בלוויות פוגע בחוסן הלאומי ותורם מאד למורל של אויבנו, ראה "תאוריית קורי העכביש" של נסראללה. אם אני הרמטכ"ל (ואני לא... ) אני מוציא הנחייה שאין לסקר לוויות של חיילים, או לחילופין לאפשר כניסה רק של צוות צילום של דו"צ ולהנחות אותו לא לשדר מראה חיילים מייבבים. לצערי נכחתי במס' לוויות צבאיות (בשתיים מהן שימשתי כחלק ממשמר הכבוד) ובזמני לא היו מראות של בכי היסטרי כמו שאני רואה היום. תבכו בבית באופן פרטי, כשאתם לובשי מדים אתם חלק מגוף שנקרא צה"ל ולא אנשים פרטיים, ומה שאתם עושים כשאתם במדים משליך על כולנו.

לגבי התמונה המפורסמת - ראשית, אני מסכים שנכנסנו לאובססיה לגבי "חלקי גופות", אויבנו למדו את חולשתנו והראיה היא המו"מ שהתבצע על חלקי גופות אל מול חיזבאללה וכד'. מצד שני, פעם שניתנה ההנחייה, מכיוון שרצו למנוע את האפשרות שאויבנו יחטפו חלקי גופות, הרי שהמשימה בוצעה בצורה מרשימה (ולא היתה סכנה לחיילים, הסריקה היתה במחסה קיר השיגומים). אפשר לבוא בטענות למי שהחליט את ההחלטה בדבר ביצוע הסריקה, אולם התמונה עצמה משדרת שאנו מוכנים לבצע כל משימה ע"מ להביא את חיילנו לקבר ישראל.

ישן 25-04-2009, 22:07
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
עם כל הכבוד לחוסן הלאומי...

אף אחד כאן לא העלה את הזווית הנפשית.
לאבד חבר זו חוויה איומה.
חשוב מאוד לבכות ולהביע את הרגש.
דמעות שאינן יורדות סמוך לארוע יכולות להצטבר במשך שנים.
ההשלכות על הנפש לאורך שנים של איפוק, יכולה להיות שלילית ביותר.
אם הלוחמים שלך בכתה או במחלקה מרגישים צורך לבכות, שיבכו.
זה לא יהפוך אותך ללוחמים פחות טובים ונחושים.
הם לא יפגעו פחות טוב במטרות בגלל זה.

יש פה דיון במיתוס. המיתוס נוגע להגדרה ארכאית של זהות "גברית" כזהות "מאצ'ואיסטית".
המאצ'ו לא בוכה. הוא הוליוודי, קשוח, שומר את הרגשות בבטן.
בעיני יש עוצמה דווקא בבכי כי העמדה הזאת של המנעות מבכי, היא העמדה החלשה, הבורחת, הלא מתמודדת, החוששת מהפגנת חולשה.

הכרתי לוחמים שבלוחמים, גברים שבגברים כשבכו ברגע של זכרון. זה לא הפריע להם לתפקד מעולה בקרב ותחת אש.
הגיע הזמן שנתבגר.
ישן 25-04-2009, 22:41
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "עם כל הכבוד לחוסן הלאומי..."

כנראה שלא קראת את האשכול (בעיון) - כן דיברנו על הבכי כפורקן לעומס הנפשי שנגרם עקב מות חבר ליחידה, אבל כיוון הדיון למניעה של בכי כזה בלוויות מתוקשרות הוא נוגע רק כלפי חיילים במדים שמוצגים בתקשורת בלוויות כשברי כלי שמתייפחים ומתייסרים בבכי, ולמעשה "מתפרקים" בלוויה. מאצ'ואיזם או לא, זה אמנם מצטלם נהדר אבל זה מאוד לא יצוגי. שוב, לא הבכי, אלא ההתפרקות חסרת העכבות.
אין בעיה שתתפרק כך, ואולי עדיף שתעשה זאת - אך לא מול המצלמות. אין פה שום עניין של פגיעה ביכולות הקרביות, אלא פגיעה בתדמית.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 26-04-2009, 07:34

גם אני חושבת החמצת את נושא הדיון
בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "כנראה שלא קראת את האשכול..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
כנראה שלא קראת את האשכול (בעיון) - כן דיברנו על הבכי כפורקן לעומס הנפשי שנגרם עקב מות חבר ליחידה, אבל כיוון הדיון למניעה של בכי כזה בלוויות מתוקשרות הוא נוגע רק כלפי חיילים במדים שמוצגים בתקשורת בלוויות כשברי כלי שמתייפחים ומתייסרים בבכי, ולמעשה "מתפרקים" בלוויה. מאצ'ואיזם או לא, זה אמנם מצטלם נהדר אבל זה מאוד לא יצוגי. שוב, לא הבכי, אלא ההתפרקות חסרת העכבות.
אין בעיה שתתפרק כך, ואולי עדיף שתעשה זאת - אך לא מול המצלמות. אין פה שום עניין של פגיעה ביכולות הקרביות, אלא פגיעה בתדמית.

באמת איש לא דיבר על הפן הריגשי, על האבל, הכאב והאובדן הנורא. כי הדיון הוא לא על התמודדות עם
אובדן.
כולנו דיברנו (ולדעתי, כולנו גם הסכמנו), רק על "יצוגיות הכאב מול מצלמות" ועל כך שבשנים האחרונות חיילי צה"ל מרשים לעצמם להחשף בצילומים של היסטריה מחובקת קולקטיבית.
לא דיברנו על שנים של איפוק, אלא על שעה אחת בלבד.
ישן 26-04-2009, 21:37

גם שנים ארוכות של איפוק מתחילות בשתיקה אחת.
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "גם אני חושבת החמצת את נושא הדיון"

הקוד הזה של "לוחמים\גברים לא בוכים" הוא קוד שוביניסטי וארכאי.
הוא גם לא קשור בשקל לאומץ לב, נחישות ואמונה בצדקת הדרך.
הח'ברה הצעירים האלה שבוכים בדמעות על אחיהם המתים הוכיחו הרבה נחישות ואומץ בעופרת יצוקה וגם בלבנון השניה.

אם התוצאות שלנו בשדות הקרב היו חד משמעיות, לאף אחד לא היה מפריע אם הלוחמים שלנו בוכים בלוויות. אבל ככל הנראה קורסי המפקדים שלנו הגיעו לרמה כל כך גבוהה משאר הבחינות המקצועיות, שלא נותר זמן אלא להתעסק באיך אנחנו נראים בהלוויות.

בסוף תדמית של צבא היא דבר שיוצקים בעופרת, לא במילים. כמה מהר שהעופרת מגיעה לראש\לגוף של האויב, ככה יותר מהר נצרב לו בתודעה שלא כדאי להתעסק עם הצבא.

אין שום קשר בין התדמית של אדם לביצועים שלו בשטח ובקרב. יש שקטים חנונים נחבאים אל הכלים כאלה שבשעת מבחן מתגלים כבעלי ביצי ברזל, ויש רעשנים כאלה המתגלים ככלי ריק.

אם נבכה בלוויות או לא, אם נביע רגש או לא- כל אלה אדישים להצלחה בקרב ולהכרעה בעימות. משנה כמה כדורים מתוך עשרה נפגע במאתיים ושלוש מאות מטר, ותוך כמה זמן נגיע מזיהוי מטרה להשמדתה. אפשר לירות ולבכות. זה לא סותר. זה סותר כשדימוי הלוחם מתבסס על רמבו אחד עד אן. החיים יותר מורכבים ממיתוסים הוליוודיים.
ישן 27-04-2009, 07:27

הדיון מתחיל קצת לחזור על עצמו
בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "חברים גם אני רוצה לראות איפוק..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ilanb
חברים גם אני רוצה לראות איפוק בלוויות.

אבל ראלית לא בטוח שזה ניתן.

אולי אפשר לבקש מהתקשורת קצת איפוק?

לא חייבים קלוז אפ דווקא על ה 15% שנשברים אפשר גם על ה85% שמתאפקים. (אחוזים פרי דימיוני לא מחקר מדויק)

ולגבי הזחילה על הברכיים:

" אני מעדיף שזו תחשב חולשה שבשעת האמת תכה- מאשר שנשדר חוזק ובזמן האמת נוכה"

אי אפשר לבקש מהתקשורת כלום, ראשית בגלל שהתנהגות כזו משרתת אותה ומוסיפה הרבה "דרמה וצבע" לכתבה. שנית, בעידן שבו לכל ילד בן 10 יש פלאפון עם מצלמה, לא ניתן להסתיר את המציאות.
המציאות היא כזו שבשנים האחרונות חיילים במדים מרשים לעצמם את מה שבשום אופן לא הרשו לעצמם בעבר. שוב, אני לא מדברת על דמעה בזוית העין או בגרון חנוק, אלא בהתגודדות וחיבוקים שמשקפיםתמונה של היסטריה קולקטיבית. האם אנשים לא מסוגלים להתגבר על הצורך להתפרק בחיבוקים וגעיות בכי בזרועות חבריהם בזמן לוויה? תמהתני...
ישן 29-04-2009, 20:19

את שבויה בדימויים שוביניסטיים.
בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "הדיון מתחיל קצת לחזור על עצמו"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יונה100
המציאות היא כזו שבשנים האחרונות חיילים במדים מרשים לעצמם את מה שבשום אופן לא הרשו לעצמם בעבר. שוב, אני לא מדברת על דמעה בזוית העין או בגרון חנוק, אלא בהתגודדות וחיבוקים שמשקפיםתמונה של היסטריה קולקטיבית. האם אנשים לא מסוגלים להתגבר על הצורך להתפרק בחיבוקים וגעיות בכי בזרועות חבריהם בזמן לוויה? תמהתני...

"התגודדות וחיבוקים" = רעות.
"היסטריה קולקטיבית" = כאב רבים.
"געיות בכי" - אני מכיר רק חיות שגועות. בני אדם המבכים את חבריהם אינם גועים. הם מבטאים רגש, רגש שהוא אנושי ולגיטימי.

דימוי הלוחם כיצור ספרטני, שותק ומנותק מרגשותיו הוא דימוי הוליוודי.
לוחם הוא אדם ככל האדם.
בעיני הבעת הרגש של האנשים הצעירים האלה ראויה להערכה.
כי זו לא בושה לבכות, וזו לא חולשה לכאוב, ואני מאמין שזה לא באמת פוגע בדימוי של ישראל וצה"ל.

בסוף יודעים כל שכנינו הטובים את עוצמתנו הצבאית ונחת הזרועות האלימות שלנו.
אנחנו כישראלים נותנים יותר מדי כבוד לטלוויזיה ולתקשורת. כל פלסטיני בעזה וכל לבנוני יודעים טוב מאוד מה עוצמתו של צה"ל, ועד כמה אין לנו אלוהים כישראלים כאשר אנו נדרשים להכות.
ישן 27-04-2009, 19:24
  יואב בן צוריה יואב בן צוריה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.08
הנה התשובה מפי אב שכול - מתוך מעריב

"הידיים שהרגו את יוני טהורות"

משפחתו של סרן יוני נתנאל שלמה עם מותו מפגז צה"לי במבצע "עופרת יצוקה" - "הוא היה צריך ללכת; הטנקיסטים היו רק שליחים". על היחס למדינה - "היא כמו ילד שלך שמורד בגיל ההתבגרות וצריך לתת בו אמון" ומאיפה שואבים את הכוח והרוח להמשיך הלאה? ראיון עם הרב עמוס ומלכי נתנאל, מצטרפים טריים למשפחת השכול קובי נחשוני פורסם: 27.04.09, 17:02

} "את הפגישה הזו את תזכרי כל החיים שלך", הבטיח יוני נתנאל מקדומים לאשתו ש"הוקפצה" לביקור קצר בבסיס ערב הכניסה הקרקעית לעזה. בזמן הקצר שהיה להם, בין מסדר כוננות קפדני לשיפצור אחרון שלפני הקרב, הוא שר והתפלל לפניה את "אל נורא עלילה", מפיוטי יום הכיפורים – "המצא לנו מחילה בשעת הנעילה". היה זה מעשה ספונטני שכל כך לא אופייני לקצין המאורגן, המדויק, המוקפד. "זאת הפעם האחרונה שלנו?", שאלה ציונה, שגילתה יוני אחר, יוני שלם עם עצמו, משוחרר. "אני לא מפחד", השיב לה. כעבור ארבעה ימים, בליל י' בטבת, יום הקדיש הכללי, נהרג סרן יהונתן נתנאל בצפון הרצועה מירי בשוגג של פגז טנק ישראלי.

אולי בהשראת אותה תפילת נעילה של אמצע חודש טבת, נדמה יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל אצל האמא, מלכי נתנאל, דווקא כיום הכיפורים. "אני מרגישה שביום הזה אתה פשוט מתאחד עם כל עם ישראל", היא מנחשת איך ייראה יום הזיכרון הראשון שלה כאם שכולה, "אתה רואה את הקבר של יהונתן בתוך אלפי קברים בהר הרצל - אין הבדל, אין שוני, כולם אותו קבר. דתיים וחילונים - כולם חירפו נפשם באותה מסירות נפש, לכולם אותה צורת קבר". כולם שווים לפני המקום, לפני השכול.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/PicServer2/02022009/1945608/70_wa.jpg]

הרב עמוס נתנאל ובנו סרן יוני ז"ל. כאב עצום

באותו לילה מר ישב האב, הרב עמוס נתנאל, בביתו בירושלים, כשהוא לומד על ענייני המלחמה מתוך ספרו של הרב צבי טאו "לאמונת עתנו", וכאילו ממתין לבשורה. בשעה ארבע וחצי לפנות בוקר פתח בתלמודו ואחרי כשעה שמע דפיקות על הדלת. "זה יוני?", שאל את הקצין שעמד מולו. האיש הנהן בראשו. "הוא נהרג?". אחרי השתיקה בא הבכי המשותף, וכעבור כמה דקות הגיע הזמן להתקשר לציונה ולאחים. לא עת בכֹה.

גם בשעות שלאחר מכן, כמו במהלך הלוויה עצמה, סירב הרב עמוס לשקוע באבל הפרטי. על קברו של יהונתן הודיע כי צוואתו היא שחיילים לא יבכו על מות חבריהם בעת הזו, משום ש"זוהי שעת מלחמה על רוח האומה, והיא צריכה להישאר איתנה וחזקה". אחר כך, במקום סוף-סוף להתנחם, חיזר נתנאל בשיחות טלפון ומכתבים אחר הלוחמים בצוות הטנק שהרג בשוגג את בנו, כדי לעודד, לנחם בעצמו.

איך הרגשתם כששמעתם כיצד הוא נהרג?

"זה דווקא לא היה לנו קשה", מגלה עמוס, "אנחנו מאמינים שיוני השלים את יעודו ושליחותו בעולם, ובדיוק ביום הזה, בשעה הזו, היה צריך להיפרד מאיתנו. אם הוא לא היה נופל - היה נופל במקום אחר. נטילת הנשמה היא מהלך אלוקי עליון, והשאלה מי מכניס ידו לדבר הזה היא שולית ביותר".

"יונתן מת על המולדת, על העם והארץ", מוסיף האב להתנחם, "הטנקיסטים היו רק השליחים. אם הגיע זמנו ללכת אני מעדיף שזה יהיה בידיים הטהורות האלה ולא בידיו הטמאות של האויב. חבר שהיה טנקיסט סיפר לי מה תקלה כזו עושה לצוות מבחינה מוראלית ומייד החלטתי לכתוב להם ולדבר איתם כדי שיתחזקו, גם באמצע ימי השבעה".

ההתבטלות הזו של היחיד מול הכלל היא כמעט לא אנושית. היה לכם גם אבל פרטי?

"בוודאי. כל זה לא מנותק מרגשות. הם קיימים, וברוך השם שכך. הכאב שלנו הוא כאב עצום. אני התמסרתי לגידולו של יהונתן והייתה לי אהבה מיוחדת אליו. אמנם במהלך השבעה כולם פה בבית, אבל אחר כך, בחדר, יש בכי וכאב, זיכרונות וגעגועים".

הרב עמוס נתנאל, המזוהה עם חוגי הר-המור בציונות הדתית, נחשב בציבור שלו למרצה מבוקש בענייני חינוך ומרבה לעסוק בנושא בשיעורים וסמינרים בהם הוא משתתף. את המוטו המרכזי שלו – אמון מוחלט בילד – הוא יישם תחילה על יוני, בנו בכורו, אולי אפילו למד אותו ממנו.

"האמון שאתה נותן לילד גורם לו להוציא מתוכו את כל הכוחות", הוא מסביר, "כבר בתקופת הילדות ראינו תכונות שמאפיינות את יוני, שאחר כך ליוו אותו כל החיים - הן שורש נשמתו. ראינו איך הוא מתפתח ומביא את כל יכולותיו לידי ביטוי".

למשל?

"אחת התכונות הבולטות שלו, מבחינה רוחנית, הייתה היושר. הוא תמיד הלך על האמת, תמיד חתר אליה ולא יכול היה לזוז ממנה. אחרי הישיבה התיכונית הוא החליט להמשיך ללמוד תורה במכינת 'בני דוד' בעלי, כי הרגיש שהוא רוצה לבנות קומה רוחנית ולברר דברים שלא התבררו קודם".

"בסוף השנה הוא הרגיש שלא מיצה והמשיך לעוד אחת. כולם התגייסו, והוא היה שם חריג, אבל כזה הוא היה - חוצב בהר, מהפכן. מציב לעצמו מטרה ומגיע אליה בכל מקרה, כי זו האמת שלו. אחר כך נשאר ללמוד בעלי שנה נוספת, שלישית, ורק כשהרגיש מספיק מלא, כשהכל מבורר וממוצה – רק אז יצא לצבא והתגייס למגלן".

מדובר במעבר חד מאוד. איך עושים אותו?

"היה לו באמת מאוד קשה לעבור מעולם הישיבה לעולם הצבא, אבל עם הזמן הוא התרגל והתאזן. אנשים ששירתו איתו אמרו שהוא בכלל שייך לצבא בית דוד – אלה הסטנדרטים שלו. ואכן, מהקומה הרוחנית שנבנתה בישיבה הוא לא סר ימין ושמאל. היינו יושבים בסעודות שבת, ובכל נושא שהיה עולה על השולחן היה לו מה לומר מבחינה רוחנית – דברים שגם אני לא ידעתי. והייתי מתבייש. שש שנים הוא בצבא, מתי הספיק לפתוח ספר?".

גם בהמשך השירות הוכיח יוני כי הוא מהפכן, כשהתעקש לצאת לקורס קצינים רגע לפני חופשת השחרור (והצליח) ובהמשך גם לחזור לצבא אחרי פציעה רצינית בתאונת אופנוע בתאילנד וניתוח מורכב ברגל (והצליח). הוא החליט שלא לחזור ליחידתו ולשרת בצנחנים – "כדי לפגוש את עם ישראל בגדודים" (והצליח).

מאיפה מגיעה הרוח הזו? היכן היא נושבת?

"הדבר הזה קיים בכל אחד ואחד מאיתנו, ועל ידי לימוד ובירור רק מוציאים את זה מהכוח אל הפועל", אומר עמוס, "כל אחד מחובר בטבורו לעם ישראל ולארץ ישראל. ככל שבחיים שלך אתה מתמסר יותר לכלל זה רק מתחזק, ולכן בצבא - שם ההתמסרות היא טוטאלית - אתה פוגש את זה בעוצמות הכי גבוהות".

"אי אפשר להתכחש למזון שהאדם מקבל", מוסיפה מלכי, "כשהמזון הרוחני הוא חינוך לערכים, אמונה, יושר, מוסר ודוגמה אישית - יש תוצאות. לא צריך כיפה בשביל זה. הכל מתחיל בחינוך, בשאלה עם איזה שחקנים אתה מזדהה – עם הבעל שם טוב והרב קוק או עם האח הגדול".

פחות מארבעה חודשים חלפו מאז ששכלה את יוני, ולמשפחת נתנאל עוד לא באמת היה זמן להתאבל. "הכל מאוד טרי לנו", אומרת מלכי, "החיים נמשכים, אתה עושה דברים, אבל כל יום הוא יום זיכרון".

ואיך בכל זאת את רואה את יום הזיכרון "של כולם", כמי שחווה אותו בפעם הראשונה מהצד ההוא?

"בעיני זהו יום מאחד, מסיר מחיצות. החיבור של יום הזיכרון הופך את עם ישראל לגוש אחד ענק, כמו בתפילת יום הכיפורים".

"פעם אחת, כשעלינו להר הרצל, ראינו זוג מבוגרים. חשבתי שאני יודעת מי הם ושאלתי: 'סבא וסבתא של קיריל?'. הם ענו: 'לא, של אורי גרוסמן'. סיפרתי להם שלפני כמה שנים יהונתן קיבל במתנה את הספר 'מישהו לרוץ איתו' ושעד היום הוא נמצא בארון שלו. חצי שנה לפני שנהרג הוא קנה לציונה אשתו את 'אישה בורחת מבשורה'. שוחחנו. אם זה היה ב'אזרחות' - המפגש הזה בחיים לא היה מתרחש".

ומה עושים כדי שיהיה כך כל השנה?

"צריך פשוט להסתכל בעין טובה על כל אדם, ללמד זכות על כל אחד. הרי את הרע בקלות אפשר למצוא, זו לא חוכמה".

אצל משפחת נתנאל, המשתייכת לזרם הממלכתי בציונות הדתית, "עין טובה" זה גם (ובעיקר) ביחס למדינת ישראל. גם אצלה לא קשה למצוא את הרע, אבל הם בוחרים אחרת, וכך, למשל, לא נתנו להתנתקות מעזה לנתק אותם מהמדינה. "זה הרי נס ופלא מה שקורה פה ב-60 שנה האחרונות, אז בגלל שזה לא בשלמות נקפל את המזוודה? צריך לזכור מאיפה התחלנו, מאין יצאנו, וכשאתה מבין שאתה נמצא בתהליך אתה גם יודע שצריך סבלנות".

את המוטו שלו בתחום החינוך מבקש הרב נתנאל ליישם גם ביחס למדינה: "היא כמו ילד. גם ליוני היו נפילות בגיל ההתבגרות, אז מה? תראה איך בסוף, עם הרבה אמון, חיזקנו את הטוב שבו והוא נבנה מתוכו. תאר לעצמך שהיינו מתייאשים...".

"בדורות האחרונים הולך ומתברר בעם ישראל שאנחנו בדור של גאולה, דור של תחיה. יש נשמה פנימית בכל אחד מאיתנו ובנשמת האומה של תחיה וגאולה, וכדי להוציא מהכוח אל הפועל את מה שיש בעם ישראל הקב"ה מחולל תהליכים היסטוריים שיעזרו לנו בכך. גם הניסיונות שעבר אברהם אבינו היו תהליך אלוקי שהוציא את כוחותיו אל הפועל. לפעמים מדובר בהתמודדויות קשות, אבל המשבר הזה הוא הזדמנות לצמיחה, וכמו אישה יולדת שיושבת על המשבר – גם הוא מוליד חיים".

אתה רואה את זה גם בתקופה שלנו?

"המבצע בעזה, למשל, היה שונה לגמרי ממה שראינו במלחמת לבנון השנייה – בהתגייסות, באחווה, באחדות, ברוח הלוחמים, בתפקיד שמילאה התקשורת. אין לי ספק שזה בזכות המשבר".

לאחרונה נטען שבלחימה האחרונה היו הרבה כשלים מוסריים

"אנחנו מלקים את עצמנו בגלל חולשה רוחנית. הזכות על הארץ וזכות המלחמה לא מספיק ברורות לנו. כשנחזור לבריאות שלנו גם הדבר הזה ייעלם. ולגבי הטענות מהעולם - זו אותה צביעות עולמית שמזמינה לשווייץ בערב יום השואה את מכחיש השואה מאיראן. אנחנו הרי הצבא הכי מוסרי בעולם, גם אם פה ושם יש תקלות".

"משפחה שלמה של אנשי פתח ברחה פעם מעזה לכיוון הגדר מפני חמאסניקים שרצו להרוג אותם. יוני, שראה אותם, רץ כשהוא חשוף לאש מטורפת לפתוח להם את השער, כשכדורים ופצמ"רים חולפים לו מעל לראש. הוא גילה שם אומץ לב וקור רוח שמאוד אפיינו אותו. זה צבא לא מוסרי? כשהיה נכנס לבתים פלסטינים הוא לא הרשה לחיילים לשבת על הספות ודאג שינקו את הבית כשיוצאים ממנו. המוסריות הזו היא שמביאה את הניצחון".

לסיום, הקרבתם בן למען המדינה. מה הייתם מבקשים "בתמורה" מעם ישראל?

"כולנו

חיים כעם במדינה הזו בזכות ההקרבה של הדורות שלפנינו. תראה את התנאים שבהם חיו פה בעלייה הראשונה והשנייה והשלישית, ובאילו מקומות חי היום עם ישראל, באיזו מסירות נפש. אנשים מוסרים את נפשם יום-יום בחינוך, בעבודה עם נוער במצוקה, בהתיישבות ובחקלאות, ויונתן רק מצטרף לדבר הזה. לא מגיע לנו על זה משהו מעם ישראל. כבר קיבלנו".

"יהונתן הלך אבל לא נעלם. הוא עבר מעולם אחד לעולם אחר. אנחנו ממשיכים אותו בעשייה, לוקחים את המידות שלו – טוב, יושר ומוסריות – בתוכנו, וממשיכים הלאה. זו המתנה הכי גדולה שלנו".

נערך לאחרונה ע"י יואב בן צוריה בתאריך 27-04-2009 בשעה 19:28.
ישן 28-04-2009, 10:58
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07

נושא סיקור הלוויה צריך להיות שיקול של צה"ל, לא שלי.
אם לי נהרג חבר, יסלחו לי כולם, רצוי שאבכה.
אני מכיר פסיכולוג שטוען שפעם בכי של חיילים היה טאבו בשביל דמות המאצ'ו, שהחיילים לא יצטיירו "כהומואים". לטענתו זה פגע בחיילים עצמם.

בהקשר של סיקור הבכי... אם אני זוכר נכון, במבצע חורף חם התפרסמה תמונה של מ"פ (שריון?) דתי ומזוקן כשהוא נשען על כתפי חברו בעת היציאה מעזה והוא בוכה בבירור, היה כאן איזה דיון על הנושא.

ישן 30-04-2009, 11:25
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
התשובה שלי לשאלה זאת פשוטה: תמונות של חיילים בוכים מכניסים ילדים

לפאניקה. למצוקה כזאת נוראה שאי אפשר להרגיע אותם. זה מחלחל עמוק.
תפקידו של צה"ל הוא להבטיח בטחון לאזרחים. ובעיקר - להשרות תחושת בטחון ועצמה בילדים.
כאשר ילד רואה חייל בוכה - השמים נופלים עליו. גם כה ילדינו גדלים לתוך טראומות, יום השואה, וכו'. שמשדרים תחושה של קורבנות, ארעיות, אסון לאומי. נסו להזכר כיצד הרגשתם בטקס יום השואה הראשון שלכם והשני וכו'- ותבינו על מה אני מדבר.
אני לא מדבר על מורל האויב - צה"ל צריך להיות מספיק חזק על מנת לשבור את מורל האויב ולדכא אותו מהר.
אני מדבר על המורל שלנו. על הבריאות הנפשית של הילדים שלנו.
ולכן- צריך לצנזר ולאסור תמונות כאלו.
לא מקרה ששום צבא אחר בעולם לא מרשה ליברליות כזאת.
ושלא תהיה טעות: בכל הצבאות החיילים בוכים - אבל התמונות, אם זה תלוי בהם, לא מפורסמות וכלל לא מצולמות!
ישן 22-05-2009, 12:44
צלמית המשתמש של dani90
  dani90 dani90 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.04.07

שאלה טובה.

ברור שעומד על הפרק שמצד אחד התמונות האלה יכולות להביא לחיזוק ועידוד בחינה מוראלית לאויב, אך עם זאת יש להתחשב בחיילים שבסופו של דבר הבכי הוא אמצעי לפרוק מה שיש על הלב ואם לא יעשו זאת באמצעות בכי יכול להיות שזה יתפרץ ממקורות אחרים שהם הרבה פחות סימפטיים, בקיצור - גם חיילים הם בני אדם ונראה שמערכת קבלת ההחלטות שוכחת את זה לפעמים (ר' ער': http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=472040)

בכל מקרה, אין ספק שהתמונה הזאת של חיילים המחפשים זכר, ולו הקטן ביותר לשרידי חבריהם שנפלו הוא אחד התמונות העצומות והמרגשות שיש לצבא, ולא רק הישראלי (קשה להאמין ששוררת כזאת אחדות והתמסרות של חיילים שיודעים שהם מסכנים את נפשם ועדיין מבצעים את המשימה הזאת בצבאות אחרות)
CHRIS MARTIN: Coldplay is for people with great taste, intelligence, incredible good lookingness, talent, ability, success, grabbing of life. Coldplay's for people who know what life's about. They're always entertaining. Delightful to talk to. Sweet, charming, incredibly good in bed. Virile. They have incredible success with girls, or boys, or both. They're generally just the world's best citizens.. Maybe I'm biased, but I'm definitely right

נערך לאחרונה ע"י dani90 בתאריך 22-05-2009 בשעה 12:48.
ישן 14-10-2010, 07:50
  סלעי סלעי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.03.09
בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "מה זה משנה מה הם חושבים על..."

היו גם הרבה הרבה פחות מצלמות ידידי. בכל מקרה, נאמר כבר הכל באשכול הזה, ולדעתי, בשורה התחתונה, אין שום סיבה בעולם שתהיה תקשורת בלוויה, ליד קבר, ובתוך השבעה. שום סיבה בעולם. אב/אם/קרוב שרוצה להתראיין - זכותו המלאה, אבל מה העניין הציבורי והחשיבות הציבורית בלצלם בבית קברות? מובן מאליו, שאין שום דרך (או סיבה) למנוע מחייל לבכות. זה קורה לעתים גם 37 שנים לאחר הנפילה.

אבל, התמונות כבר צולמו, המעשה נעשה, ולא נראה שיש שינוי כיוון באופק, ועל כן נשאלת השאלה: בהינתן מצב שבו חיילים בוכים, מצולמים, ותמונותיהם מפורסמות לכבוד נשיא אירן - האם אין מה לעשות? האם זהו, נפלנו בפח, המורל שלהם יעלה, ומצבנו עגום?
התשובה שלי - לא. זה הזמן לקחת את הסיטואציה הזו בדיוק ולמנף אותה. כיצד? יש חכמים ממני בתחום היח"צ (למען האמת אני די גרוע בזה), אבל אני מניח שניתן לקחת זאת הן לתוך לבנון (במקרה הזה) והן לעולם; גם להראות אנושיות, וגם לשאול את הלבנונים אם הם לא בוכים על אלפי ההרוגים שלהם, ואם מתחשק להם לבכות על עוד כמה אלפים (וכל זאת בשירות הפריץ מטהרן); ואנחנו - בוכים, אך לא נרתעים. אין לי מושג איך צה"ל/המדינה מנסים להגיע לדעת הקהל הלבנונית (אם בכלל, נראה לי שכבר די הרבה זמן שלא השלכנו שם מכתבים לאזרחים...), אבל דווקא זה יכול להיות אמצעי. (ולכל הצינים שיגידו מיד שדעת הקהל הלבנונית לא ממש משנה לחיזבאללה, אני לא חושב שזה לגמרי נכון, גם אם יש בזה משהו)
ישן 14-10-2010, 09:55
  סלעי סלעי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.03.09
בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "המשפט האחרון שלך ממש לא ראוי..."

לא התכוונתי לתגובה צינית במובן הזה, אלא שהעצב של אותה אמא לבנונית לא משפיע על החיבאללה (ואגב, לא חסרות תמונות של אמהות, וגם אבות, פלסטיניות שזועקות מרה לשמיים).

לגבי התקשורת - אני טוען שנושא התקשורת בארץ (בהקשר הזה, אבל לא רק) אינו נושא פוליטי כלל ועיקר. העיתונות הצהובה היא היום ה MAINSTREAM, לא השוליים. זה לא משנה אם אתה ימין או שמאל (עוד הפרדה שכבר מזמן מבוססות ברובה על עדיפויות של פוליטיקאים אופורטוניסטים, מכל הצדדים) - אין לך כמעט עיתונות עניינית. אני רואה בכך - מעבר להרבה עניינים אחרים, ובהקשר הפורום הזה - בעייה בטחונית לכל דבר ועניין. ושוב, אני מדגיש, זה לא קשור לשאלה של ימין או שמאל, ואפילו לא לשאלות של צנזורה וכדו' - זה לא העניין.
ישן 14-10-2010, 21:02
צלמית המשתמש של תבור - tar 21
  משתמש זכר תבור - tar 21 תבור - tar 21 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.10.09
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי רועי כהן שמתחילה ב "התמונות הללו מביכות. חיילי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רועי כהן
התמונות הללו מביכות. חיילי צה"ל לא צריכים להימרח על קבר ולבייב כשהמדים ספוגים בדמעות.
קשה להם?
הולכים לצד ובוכים. לא צריך לראות מערום של לוחמי גולני/צנחנים מזילים דמעות אחד על השני וצורחים לשמיים על מר גורלם. יש צורך לבטל כל סיקור תקשורתי בלוויות של לוחמים שנפלו.

כמי שמכיר "קצת" את נבכי הלך הרוח והמנטליות בחברה הערבית, התמונות, מעבר לשידור חולשה והתרפסות (דבר גרוע כשלעצמו בחברה הערבית), גורמות לנו לנזק ברמות שהן מעבר לאיש ברחוב.

נראה לי שקצת הגזמת, לא צריך להגיב בציניות על כאב אמיתי של חיילים, אפשר לומר שזה מזיק וזהו.
ואותי אישית זה לא מביך, אין שום דבר מביך בחיילים שבוכים כי כואב להם שחבר שלהם הלך מאיתם אלא שזה גורם נזק ולכן לא טוב לבכות בצורה כזו מול המצלמות.
ישן 14-10-2010, 21:57
צלמית המשתמש של רועי כהן
  רועי כהן רועי כהן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.07
בתגובה להודעה מספר 103 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "[QUOTE=רועי כהן]התמונות הללו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי תבור - tar 21
נראה לי שקצת הגזמת, לא צריך להגיב בציניות על כאב אמיתי של חיילים, אפשר לומר שזה מזיק וזהו.
ואותי אישית זה לא מביך, אין שום דבר מביך בחיילים שבוכים כי כואב להם שחבר שלהם הלך מאיתם אלא שזה גורם נזק ולכן לא טוב לבכות בצורה כזו מול המצלמות.

אני לא מגיב בציניות. אני האחרון שיגיב על נושא זה בציניות. גם אני איבדתי חברים וחיילים.
ברור שזה כואב, הבטן מתהפכת והגרון נחנק. אם לא עומדים בזה - הולכים לצד ומתפרקים.
לוויה צבאית זהו טקס צבאי לכל דבר.
חייל מייצג מדינה וערכים. כשרואים לוחם בצה"ל עטור סיכות על מדי א' "נופל" ומייבב על כתפי חבריו כשחולצתו ספוגה בדמעות ונזלת, זה נראה נורא.

תבין, הערבים מעבר לגבול (וגם כאן) רואים בצורה הפוכה לגמרי את התמונות הללו, ממה שאני ואתה רואים. המנטליות בחברה הזו מכחידה את החלש ומהללת את החזק.
כל מי שהיה איתם במגע מעבר ל"שלום שלום" או "תערבב את הטיח" מבין על מה אני מדבר.

נערך לאחרונה ע"י רועי כהן בתאריך 14-10-2010 בשעה 21:59.
ישן 15-10-2010, 19:10
  צנחן77 צנחן77 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.07.08
בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב ""חתירה להרתעה משמעה כשלון,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
"חתירה להרתעה משמעה כשלון, שחתירה לנצחון תמנע".
הרעיון, אגב, לא שלי. עזר וייצמן כתב על זה כמה מילים באוטוביוגרפיה שלו.

להגיד זה לא מזיז לי מה הם חושבים ועושים, זה להתעלם מהמציאות. אם פרסום תמונות חיילים בוכים מעודד ומשלהב אותם, זה בהחלט צריך להזיז לך (לנו),
ועצם תליית התמונות לכבוד האורח המכובד, מדברת בעד עצמה.

וחוץ מזה, אין כל סתירה בין הרתעה, לבין חתירה לנצחון. הגיע הזמן לתקן את הסיסמה שלך (שמתבססת לדבריך על דברי עזר ויצמן).
וד"א, אם אתה טורח לצטט אותו, עליך לדעת "שויצמן זה עם י' אחת, כמו שעזר זה עם...." וגו'

נערך לאחרונה ע"י צנחן77 בתאריך 15-10-2010 בשעה 19:14.
ישן 15-10-2010, 19:58
צלמית המשתמש של רועי כהן

בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב ""חתירה להרתעה משמעה כשלון,..."

ציטוט:
"חתירה להרתעה משמעה כשלון, שחתירה לנצחון תמנע".
הרעיון, אגב, לא שלי. עזר וייצמן כתב על זה כמה מילים באוטוביוגרפיה שלו.

עם כל הכבוד לצטוטים, ציטוטים יש לרוב. במזרח התיכון דברים עובדים אחרת.

תראה איך מקבלים את אחמדינג'אד. עם תמונות של חיילי צה"ל בוכים.
לא בתקווה לשלום, להגמוניה, לאחווה ורעות. ל-מ-ל-ח-מ-ה.
קדימה הסתער, נמחץ את מדינת היהודים. נדפוק אותם עד העצם. נשלח אותם חזרה לפולין, למרוקו ולעיראק. דין מוחמד בסייף. ולא, אל תבלבל לי במוח שזה לצרכי תעמולה פנימית, כי זה לא.
ידידי, המשחק השתנה במזרח התיכון. מי שלא מבין לאן האזור הזה מתגלגל, בבעיה.
תגיד שהם לא שפויים? אולי.
העניין הוא שאם תסתכל מסביב לשכונה, תראה שלא רק השכנים מהצפון מבצעים את ההילולה למלחמה איתנו.
אז למה לתת להם את התענוג הזה, לשזוף את עינהם בחיילי צה"ל במערום ממררים בבכי?
ראית פעם לוחם חיזבאללה/חמאס במדים מצולם בוכה?

שוב, אני מכיר "קצת" את הלכי הרוח מבפנים. אומנם אנחנו שכנים, דלת ליד דלת, אך הפער המחשבתי, המנטלי והתודעתי הוא בלתי נתפס.
בלי קשר לדעות פוליטיות כאלו או אחרות, מי שלא חזק ואיתן מול הערבים (גם במו"מ), בבעיה קשה, עקב המנטליות ממנה הערבים צמחו.

נערך לאחרונה ע"י רועי כהן בתאריך 15-10-2010 בשעה 20:13.
ישן 16-10-2010, 17:14
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי רועי כהן שמתחילה ב "[QUOTE=NehemiaG]"חתירה להרתעה..."

חבר'ה, להתייחס לאיך אנחנו נתפסים בעיניהם זה כשלון שלנו. כל החתירה להרתעה היא כשלון שלנו.
לא מזיז לי איך מקבלים את הגמד השעיר, לא מזיז לי.
הם חושבים שאנחנו חלשים? הם מקווים למלחמה? אז למה הם לא פותחים בה? אולי כי מישהו הכניס להם קצת שכל לראש בכל המבצעים והמלחמות מהעשורים האחרונים? מה שאומר שהם מאוד שפויים, כמובן.
שיפרסמו תמונות של אחינו בוכים על קברים. בוהו. השימוש הפנימי שלהם בזה לצורך תעמולה מובן מאליו, אבל כל מה שהם בונים קורס ממילא ביום שבו אותו ילד מתלהב חוטף מגולנצ'יק (אותו דבר נכון לצד שלנו, כמובן. צריך להיות ריאליים, וזה שאנחנו בוכים על קברים והם יורים בהלוויות לא משנה בכלל את המצב).

לגבי הסיסמה שלי.... אני מתייחס לחתירה להתרעה. הרתעה כיעד מרכזי.
כל עוד מדובר על תוצר לוואי, הכל בסדר.
אני חושב שרכש ציוד כדי להרתיע ממלחמה הוא מגוחך. אתה קונה ציוד כדי שתוכל לנצח במלחמה. מה שזה עושה לצד השני זה תוצר לוואי.
ומבחינתי לכתוב Weizman. ממש לא משנה לגבי הטיעון..

ישן 16-10-2010, 22:35
צלמית המשתמש של רועי כהן

בתגובה להודעה מספר 115 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "לנהל את חייך על פי מה שחושבים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי sh_woll
לנהל את חייך על פי מה שחושבים האחרים - זה רע.
אנשים צריכים לנהל חייהם על פי אמונתם.
להיות חזק פירושו ללכת בדרך שאתה מאמין בה.
האויב ימצא הרבה דוגמאות להצגתך כחלש,
ואז מה ?תשנה את כל אורחות חייך ?
ואין אני טוען כי איננו אמורים להיות קשובים לאויב....להיפך !

האם כתבתי שיש צורך לשנות את אורח חייך או חיי?
כתבתי שיש להפסיק את המנהג של בכי במערום. זה פשוט לא נראה טוב.
ולא. להיות חזק זה אומר גם להיות חכם. לא לתת להם נשק לנגח אותנו (ועוד איזה נשק!).
אני רואה את התמונות הללו כישראלי, יהודי, שהיה "שבוע וחצי" בצה"ל ואני רותח מזעם.
לוחמי צה"ל מוצגים כלעג בפני העולם כשהם ממררים בבכי על מות חבריהם.

תבין, סגנון החשיבה שלהם הוא לא רציונלי לאוזניים מערביות. לקח לי הרבה שנים עד שהבנתי כיצד עובדת החשיבה הזו. אודה ואתוודה, שעד היום אני לא מכיר את כל השטיקים הקטנים, למרות המגע היום יומי איתם. מבחינתם אין דבר יותר משפיל ומעודד גם יחד מלראות חייל צה"ל בוכה.

אז למה לדפוק את הראש בקיר? למה לתת להם את התענוג הזה?
ישן 17-10-2010, 00:15
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 116 שנכתבה על ידי רועי כהן שמתחילה ב "[QUOTE=sh_woll]לנהל את חייך..."

ממש לא אכפת לי - ולא אמור להיות אכפת לאף ישראלי - ממה הם מתענגים. מה לא ברור בזה?
אתה חוזר על המנטרות של "החשיבה הערבית", וכמה זה מעודד אותם לראות ישראלי בוכה...
אני שמח שהאנושיות שלנו היא המבחינה ביננו לבינם. שאנשים יקרים לנו יותר מאשר להם. ששבוי אחד שלנו שווה כמו אלפים שלהם (למרות שאני לא אוהב את המחול והחגיגות הציבוריות בנושא הזה ספציפית).

בסוף כל זה נעלם כשהם חוטפים בראש.
או, אם תרצה, זה שהם נתלים בתמונות כאלו אומר שאין להם דברים אחרים להחזיק בהם.

ישן 17-10-2010, 17:37
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי שלמה30 שמתחילה ב "אמנם שבוי שלנו שווה כמו אלף..."

הם מנהלים מלחמת התשה כי זאת הדרך היחידה שלדעתם יצליחו לנצח. אבל אחוז הנפגעים במלחמת התשה ארוכה דומה לאחוז הנפגעים במלחמה קצרה. ההבדל היחיד זה שיש אבל בכותרות למשך זמן רב יותר.
אבל שוב, כל זה לא משנה לנו.
הם כבר יודעים שאנחנו רגישים יותר. זה מצב קיים. אם אני אפרסם תמונות או לא - לא ישנה כלום.
והם יודעים את זה לא בגלל ריבוי תמונות חיילים בוכים (זה הרי הכי טבעי בעולם), אבל בגלל כל מיני תנועות אזרחיות שיוצרות רעש ציבורי על כל נפגע.
כלומר, אנא הפנה טענותיך לארבע אמהות.

ישן 20-10-2010, 07:20
צלמית המשתמש של רועי כהן

בתגובה להודעה מספר 121 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "הם מנהלים מלחמת התשה כי זאת..."

ציטוט:
הם מנהלים מלחמת התשה כי זאת הדרך היחידה שלדעתם יצליחו לנצח. אבל אחוז הנפגעים במלחמת התשה ארוכה דומה לאחוז הנפגעים במלחמה קצרה. ההבדל היחיד זה שיש אבל בכותרות למשך זמן רב יותר.
אבל שוב, כל זה לא משנה לנו.
הם כבר יודעים שאנחנו רגישים יותר. זה מצב קיים. אם אני אפרסם תמונות או לא - לא ישנה כלום.
והם יודעים את זה לא בגלל ריבוי תמונות חיילים בוכים (זה הרי הכי טבעי בעולם), אבל בגלל כל מיני תנועות אזרחיות שיוצרות רעש ציבורי על כל נפגע.
כלומר, אנא הפנה טענותיך לארבע אמהות.

הפוך. אם תשים לב, ברוב הסרטונים שביו-טיוב או באתרים אחרים של תנועות "ההתנגדות" או ה"מוקוואמה",
מעבר לתיעוד הפורנוגרפי, החולני והנקרופילי של הפצצת שיירות צה"ל ו/או ירי צלפים על חיילי צה"ל, המוטיב המרכזי הוא הלוויות החיילים. חיילים בוכים - מצב טבעי, כולנו בני אדם. עצם התיעוד - בעייתי.
התגובות לסרטונים הללו מתייחסות דווקא לבכי של חיילי צה"ל. זוהי דוגמא אחת קטנה, אך העניין הוא שהתמונות הללו יוצרות גלי הדף בדרגים שמעבר לאיש הפשוט מהמכולת.
התנועות האזרחיות השפיעו מאוד בתקופת לבנון. היום כמעט שהן לא קיימות, מלבד כמה ארגונים סהרוריים שההשפעה שלהן היא מוגבלת בארץ, ומסתכמת במרד הנעורים ובריסוס גראפיטי. הבעיתיות בארגונים הללו, היא כמו שאמרת, היא גרימת נזק בכוונה תחילה מחוץ לגבולות המדינה.

נערך לאחרונה ע"י רועי כהן בתאריך 20-10-2010 בשעה 07:25.
ישן 14-10-2010, 23:08
צלמית המשתמש של רועי כהן

בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "שים לב, אני לא חולק עליך לגבי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי תבור - tar 21
שים לב, אני לא חולק עליך לגבי תרבותו של הצד השני ולגבי הנזק שהתמונות האלו גורמות במרחב המזרח תיכוני - רק אמרתי שהציניות וביטויים כמו "מערום של לוחמי גולני/צנחנים מזילים דמעות אחד על השני וצורחים לשמיים על מר גורלם", הם לא מכובדים.

מצטער אם זה נשמע ציני או לא מכובד אך ככה זה נראה, וחבל.
התמונות האלו גורמות לנזק גדול בטווח הרחוק. הן מעודדות את הצד השני, עקב המנטליות, להמשיך, וגם גורמות לשבירה מוראלית אצלנו.
לצערי, הערבים יודעים את זה טוב מאוד, ומנצלים את זה (בחוצפתם ובעזות מצחם) היטב.
אומנם זה כואב לי מאוד לערוך (שוב ושוב) את ההודעה, כיוון שאני באמת מבין את אותם בני 20 שאיבדו את חבריהם הכי טובים לנצח.
אך ככה אנחנו לא ניראים טוב כצבא, כמדינה וכעם, גם מול אויבינו וגם מול עצמנו.

נערך לאחרונה ע"י רועי כהן בתאריך 14-10-2010 בשעה 23:21.
ישן 16-10-2010, 13:26
  NaDaVl NaDaVl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.09
בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "הקפצה עניינית ביותר"

זה לא חדש, גם יוטיוב מלאה בסירטונים בעברית אנגלית ובערבית שמראות צירופי תמונות מהלוויות שבהם רואים חיילי צה"ל בוכים.
הסירטונים בעברית וחלק מהסרטים באנגלית הם משהו בסגנון "על הרעות" (כלומר, מציגים את זה בצורה יפה)..
אבל כמובן שהסרטים בערבית וגם חלק גדול מהסרטים באנגלית לועגים לחיילים ולישראל.

ברור שמבחינת הצד הערבי זה משדר חולשה, השאלה היא האם זה צריך לעניין אותנו?
כלומר, עד כה ההיסטוריה לרוב מראה שככל שהצד הערבי תפס את הצד הישראלי כיותר חלש, כך תבוסתו של הצד הערבי הייתה יותר גדולה..כך שזה ממש לא כזה נוראי אם הם שוב יתפסו את הישראלים כחבורה של נמושות אם זה מה שיגרום להם עצמם להלחם בעתיד כמו נמושות.

אני הרבה יותר מודאג מהמסר הפנימי שזה שולח מאשר המסר החוצה, בעיקר כשמדובר בזמן מלחמה.
ערך החיים הוא הערך החשוב ביותר, אבל חיילים תפקידם להגן על החיים של האזרחים ולא ההפך..וכל דבר שעוזר לישראלים לשכוח את זה זה דבר רע לטעמי..

נערך לאחרונה ע"י NaDaVl בתאריך 16-10-2010 בשעה 13:28.
ישן 17-10-2010, 18:18
  246272 246272 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.08.10

אני בדרך כלל יותר פסיבי בפורום הזה אך הפעם הרגשתי שאני חייב להצטרף

לדעתי בכל הנוגע לחיילים בוכים בהלוית . אני אישית חושב שאין בכך כל רע
כי דבר ראשון מעבר להיותם חיילים הם בני אדם והם חייבים לבטא רגשות והרווחה שלהם לדעתי קודמת על מה שחושבים עלינו בסוריה ולבנון ולדעתי הבכי הזה לא מייחצן חולשה של צהל מה שמייחצן אותה טוב מאוד הם מחוות למינהם כמו נסיגות חד צדדיות ופינוי מאחזים בכוח ואלימות תמורת כלום . הם מייצגים חולשה הרבה יותר גדולה מבכי כמו כן לדעתי חייל שבוכה על חברו שנפל מסמל בשבילי על רעות בין אדם לאדם וקצין שבוכה על פקוד שלו היא על מפקד שאהב את החייל שלו אני עדיין לא חייל אבל תמונות כאלה לא משדרים בעניי חולשה אלא אנושייות של בני אדם וגורמים לי גאווה גדולה ומוטיבציה גדולה יותר לשרת בצהל ואני בטוח שאני לא היחיד שחושב ככה
מה גם שתמונות כמו בלבנון מראות לעולם בדיוק מי הם אנשי החיזבאללה ותומכיהם
מה גם שזה מראה על זלזול בחיילי צהל ובעיניי זלזול הוא הדבר הכי גרוע שצבא יכול לפתח נגד אויבו
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:58

הדף נוצר ב 0.28 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר